Octrooistrijd zal lot VDT bepalen 7.6% 'Zuinige spreiding' bevalt Kamer niet Argentijnen komen Boskalis tegemoet Kabinet wacht met oordeel over plan-Rietkerk contact lenzen..., Orderportefeuille reikt tot 1990 'Mestaanpak Braks is strijdig met grondwet' Britse fiscus spekt kas van Unilever Volvo Car opnieuw naar winst 'Huisruzie' WD in parlement BOUWFONDS HYPOTHEEK. RENTE BnHCQ WOENSDAG 14 NOVEMBER 1984 ECONOMIE PAGINA 9 DEN HAAG (ANP) - De ontwerp- interimwet waarmee de ministers Braks van Landbouw en Winse- mius van Milieubeheer de varkens- en pluimveehouderij aan banden willen leggen is in strijd met de Grondwet. Dit meent prof. mr. P. de Haan, hoogleraar in het burger lijk en agrarisch recht aan de Tech nische Hogeschool Delft en buiten gewoon hoogleraar in het grondge- bruiksrecht aan de Vrije Universi teit in Amsterdam. Bovendien staat het „wetje van Braks", zoals de ontwerp-wet in agrarische kringen al wordt ge noemd, volgens De Haan op ge spannen voet met het Verdrag van Rome en het Verdrag inzake de Rechten van de Mens. De hoogle raar zegt dit in een interview in het DEN HAAG (GPD/ANP) Het in moeilijkheden verkerende bedrijf Van Doorne's Transmissie in jongste nummer van Boerderij, Tilburg bezit een goed gevulde orderportefeuille, die het bedrijf tot 1990 werk zou bieden. een onafhankelijk weekblad voor de landbouw dat door meer dan 90.000 boeren wordt gelezen. De bewindslieden kwamen vrij dag 2 november totaal onverwacht Volgens directeur Van Ham heeft zijn bedrijf momenteel orders voor de fabricage van de automatische versnellingsbak, de opvolger van het 'pientere pookje', ter waarde van 300 miljoen gulden. Behalve de aandeelhouders Fiat, Boreg Warnber en Volvo zit ook het Ja panse Subaru te wachten op deze continu variabele transmissie (cvt). Van Ham verwacht dat VDT na een faillissement met steun van de overheid tot een nieuwe opzet kan komen, waardoor een deel van de onderneming in Tilburg gevestigd kan blijven. De Industriebonden FNV en CNV hebben er inmiddels bij minister Van Aardenne van Economische Zaken per telex op aangedrongen nog deze week een gesprek te arrangeren tussen mo gelijke nieuwe aandeelhouders en de bij het bedrijf betrokken vakor ganisaties. Volgens de bonden is haast daar bij geboden „gezien de weinige tijd die nog rest om de produktie per 1 juli 1985 te kunnen starten". Zoals bekend verkeert Van Doorne's Transmissie op de rand van het faillissement. Dat wordt waar schijnlijk vrijdag uitgesproken. De behandeling van dat faillissement, aangevraagd door een onbekende Westduitse schuldeiser van VDT, dient die dag voor de rechtbank in Breda om tien uur 's-morgens. Juridische strijd In een reactie op het bekend worden van de inhoud van de joint venture-overeenkomst tussen. VDT en zijn aandeelhouders, zei bestuurder Verdijsseldonk van de Sociale zekerheid De uitgaven voor de sociale ver zekeringen stijgen in 1985 naar 65 miljard gulden (1984: 63,5 miljard gulden) als rekening wordt gehou den met de plannen die het kabinet volgend jaar in de sociale zeker heid wil doorvoeren. Hier staat echter tegenover dat er dan meer binnenkomt aan premies, waar door de baten stijgen van 63,9 mil jard gulden in 1984 naar 65,2 mil jard gulden in 1985. Dit blijkt uit een berekening van de Sociale Ver zekeringsraad (SVR). Kerncentrales De vTaag naar elektriciteit zal voortdurend toenemen en er zullen weer meer orders worden geplaatst voor kerncentrales. Dit heeft Hans Blix, directeur van het Internatio nale Bureau voor Kernenergie (IAEA) gezegd in de Algemene Vergadering van de Verenigde Na ties. In 1983 kwam twaalf procent van alle geproduceerde elektrici teit uit kerncentrales. Volgens Blix zal het percentage in Frankrijk en België toenemen tot respectieve lijk zeventig en vijftig procent te gen 1990. De werking van kerncen trales is sterk verbeterd, zo liet Blix weten. Transferpunten De staat zal de overdracht van wetenschappelijke kennis van uni versiteiten en hogescholen aan het bedrijfsleven ook het komende jaar subsidiëren. De ministers Van Aardenne (economische zaken) en Deetman (onderwijs en weten schappen) schrijven aan de Twee de Kamer het experiment met de zogenaamde 'transferpunten' ge slaagd te vinden. Economische Za ken stelt 8,75 miljoen gulden be- schikaar en Onderwijs en Weten schappen 6,2 miljoen. In de jaren 1986 tot en met 1988 zal de subsidie geleidelijk terug gaan lopen. Winkeldiefstal Het Nederlands Christelijk On dernemers Verbond NCOV wil dat er een landelijk actieteam tegen winkeldiefstallen komt. Dit actie team moet bestaan uit vertegen woordigers van werknemers, werkgevers en overheden. Het moet financiële middelen krijgen van het Rijk om door het voeren van een intensieve voorlichtings- en actiecampagne winkeldiefstal len tegen te gaan. Op dit ogenblik vloeit er door diefstal meer dan een miljard gulden per jaar aan netto winst weg uit het bedrijfsleven. Franse deviezen De Franse regering heeft beslo ten tot verdere versoepeling van de strenge deviezenbepalingen die begin vorig jaar werden afgekon digd het forse tekort op de beta lingsbalans te verminderen. Fran se ondernemingen zullen voortaan de helft van hun" buitenlandse in vesteringen mogen financieren met franken. Tot nu toe mocht dat slechts voor 25 procent. Privé-per- sonen mogen voortaan per maand 1.500 frank zonder speciale toe stemming over de grens mogen ne men. Dat bedrag was tot nu toe het maximum voor drie maanden. Industriebond FNV gisteren dat er zich achter de schermen een strijd tussen juridische experts afspeelt. Die strijd gaat over hoe de overeen komst wat betreft de licenties op de VDT-octrooien dient te worden geïnterpreteerd. Uit de in 1983 vernieuwde joint venture-overeenkomst tussen de VADO Houdstermaatschappij BV, de Nederlandse Staat, Fiat, Van Doorneé Transmissie (VDT), Volvo Car BV en het Amerikaanse Borg Warner blijkt dat zowel Fiat als Borg Warner een licentie op de produktie van de zogenoemde duwband en riemschijf kunnen krijgen. Dat zijn vitale onderdelen van de CVT, de automatische ver snellingsbak. De overige onderde len mogen zij nu al produceren en zijn dus al 'weggegeven' door VDT. Het verkrijgen van de licentie is echter aan voorwaarden gebonden. Zo bepaalt de overeenkomst dat VDT eerst in gebreke moet zijn ge weest bij de levering van duwband en riemschijf. Zoals bekend is de produktie bij VDT nog steeds niet op gang gekomen. Voorts wordt geen licentie verleend als Borg Warner of Fiat kapitaalsuitbrei ding blokkeren, of het vetorecht hanteren in een besluitvormend orgaan van VDT. Afgelopen vrij dag blokkeerde Borg Warner in de aandeelhoudersvergadering inder daad een noodzakelijk geachte ka pitaalsuitbreiding. Niet op tijd De Amerikaanse producent van versnellingsbakken zal naar ver wachting stellen dat in geval van faillissement VDT niet op tijd kan leveren, waardoor de licentiehou ders automatisch het produkt van Van Doorne zelf mogen gaan ma ken, aldus Verdijsseldonk. VDT bestrijdt dat. De schuld van het niet tijdig kunnen leveren ligt juist bij Borg Warner, dat door een ka pitaaluitbreiding tegen te houden, het faillissement zal veroorzaken. ROTTERDAM (ANP) - Het Neder lands-Britse voedings- en wasmid delenconcern Unilever heeft in de maanden juli tot en met september de nettowinst in vergelijking met het derde kwartaal 1983 met twin tig procent zien stijgen tot 567 mil joen gulden. Over de eerste negen maanden ging de winst met 16 pro cent omhoog van naar ruim 1,5 mil jard gulden. De omzet steeg met tien procent naar ruim 16 miljard. De hogere winst is voor een be langrijk deel te danken aan de lage re belastingdruk in Engeland, waar Unilever nu voor meer dan 90 pro cent eigenaar Brooke Bond. Op de Europese markt handhaaf de Unilever de winst van vorig jaar op het gebied van wasmiddelen, toiletartikelen en diepvriesproduk- ten (Iglo). De resultaten bij marga rine en consumptie-ijs waren lager, maar die van de groep overige le vensmiddelen en dranken waren opnieuw aanzienlijk beter. De vee voederbedrijven hebben een bij zonder moeilijk jaar onder invloed van de Europese landbouwbezui- nigingen. In Noord-Amerika nam de omzet in het derde kwartaal met onge veer dertien procent toe, maar was de winst lager. Dit hangt samen met de ook nu weer hoge investe ringen van Lever Brothers in nieu we produkten en de moeilijke om standigheden op de theemarkt. Dat zou betekenen dat Borg War ner de rechten niet kan opeisen. Richard Curran, president van het Amerikaanse bedrijf, blijft ove rigens ontkennen dat Borg Warner plannen heeft zelf een cvt te produ ceren voor de automarkt in de Ver enigde Staten en Europa. Wel over weegt het bedrijf onderdelen te le veren aan bedrijven die de auto maat in produktie willen nemen, zo heeft Curran laten weten. HELMOND (ANP) - Volvo Car bv in Helmond verwacht dit jaar op nieuw winst te maken, zij het in be scheiden omvang. Het aantal ge produceerde en verkochte auto's zal ongeveer 108.000 bedragen. Dat zijn er 4.000 meer dan aanvankelijk werd verwacht. Dat heeft M. Maas- sen, secretaris van de Raad van Be stuur gistermiddag gezegd op een persconferentie, waarop tevens werd bekend gemaakt, dat Volvo Car het hoofdkantoor in Helmond drastisch gaat uitbreiden. Vorig jaar maakte Volvo Car voor het eerst een winst van 14 mil joen gulden. In de jaren daarvoor was steeds verlies geleden. In 1983 werd ook de grens van 100.000 ge produceerde en verkochte auto's overschreden. Volvo Car heeft aansluitend aan het bestaande bedrijfsterrein ruim 50.000 vierkante meter grond ge kocht van de gemeente Helmond en een optie genomen op een even groot stuk. Het huidige hoofdkan toor werd in 1977 in gebruik geno men en was bedoeld voor ongeveer 700 medewerkers. Nu werken er inclusief de technici van de ont wikkelingsafdelingen ruim 1.100 mensen. Een deel van hen is ge huisvest in barakken en enkele panden elders in Helmond. voor het bedrijfsleven met hun ontwerp-interimwet, waarmee zij paal en perk willen stellen aan de toenemende milieu- en bodemver vuiling door meststoffen. Aanvan kelijk wilden zij met ingang van 3 november het in gebruik nemen van nieuwe stallen in de varkens- en pluimveehouderij strafbaar stel len. Na diepgaande bezwaren van de Raad van State tegen deze con structie besloten beiden tot het verbieden van het leiden van een dergelijk bedrijf dat na 3 november is gevestigd of uitgebreid. Volgens De Haan verandert dit niets aan de kritiek van de Raad van State. Het in werking hebben van een bedrijf staat niet op zich zelf. Dit wordt in verband gebracht met het tijdstip van vestiging of uitbreiding. De ministers willen boeren dus iets verbieden, zelfs strafbaar stellen, dat momenteel nog legaal is. Vestiging en uitbrei ding is immers formeel nog steeds toegestaan zo lang de interimwet niet van kracht is, aldus de hoogle raar. Volgens De Haan zou het beter zijn het verbod op vestiging en uit breiding pas van kracht te laten worden op het moment dat de wet feitelijk van kracht is. Dat is pas het geval als het parlement de wet heeft goedgekeurd en deze in het Staatsblad is gepubliceerd. Vorige week, tijdens de behandeling van de begroting van Landbouw, werd al duidelijk dat een Kamermeer derheid akkoord gaat met de wet. De hoogleraar meent dat het wets ontwerp in strijd is met algemene beginselen van behoorlijke wetge ving. Een bedrijfstak die volkomen legaal opereert, mag volgens hem niet van de ene op de andere dag voor dergelijke feiten worden ge steld. De overheid schept daarmee rechtsongelijkheid. De Haan vindt het nog wat voor barig om nu al te beslissen of gedu peerden bij de overheid voor een schadevergoeding kunnen aan kloppen. Hij vindt echter wel dat boeren schade kunnen lijden als de Kamer zou bepalen dat boeren wèl vanaf 3 november tot het moment van inwerkingtreding van de wet een intensief bedrijf hadden mo gen vestigen of uitbreiden. De schade lijden zij dan doordat zij zich door het huidige verbod, dat nog geen rechtskracht heeft, lieten afschrikken van vestiging of uit breiding. Meer dan duizend PTT'ers verzamelden zich gisteren op het Binnenhof om te protesteren tegen de verhuizing naar Groningen. Zelfs huisdieren werden ingezet om het protest kracht bij te zetten. (foto anp» DEN HAAG (GPD) - PvdA en WD stemmen nog niet in met de voorgenomen verhuizing van een deel van de PTT naar Groningen. Beide fracties vinden dat minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) te zuinig is geweest door slechts iets meer dan honderd beleidsme dewerkers naar het Noorden te la ten vertrekken. Socialisten en libe ralen bepleitten gisteren een ver hoging van het aantal topfunctio narissen tot zo'n 300 mannen en vrouwen. Bovendien willen ze de 250 miljoen die het kabinet voor de verhuizing heeft uitgetrokken, niet als absolute limiet beschouwen. De woordvoerders van PvdA en WD kondigden aan het debat vol gende week dinsdag te willen voortzetten. De liberaal De Beer zei zelfs onomwonden de minister niet het door haar gevraagde ver trouwen te willen verstrekken. Hij is van plan een eigen motie hier over in te dienen. Ook CDA-woord- voerder Eversdijk toonde zich wei nig tevreden over de plannen van de bewindsvrouw. Hij liet weten dat zijn fractie pas volgend jaar een eindoordeel zal vellen. Alleen CPN, PSP en EVP vinden dat de PTT'ers in Den Haag moe ten blijven en dat de 250 miljoen gulden die voor de grootscheepse verhuizing is uitgetrokken beter kan worden besteed aan directe maatregelen om in Groningen werk te scheppen. CDA en WD wilden het plan van Smit-Kroes aanvankelijk wel steunen, maar deelden later de scepsis van de Ondergrens Het personeelsbestand is vol gens Maassen de laatste jaren voor al gegroeid dankzij de oprichting van een eigen internationale mar ketingorganisatie. Dat was een r" 'XIZZZ' - rhet debate DEN HAAG (GPD) - Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) acht zich beledigd door uitlatingen van de Groningse commissaris Vonhoff, die haar 'deloyaal' 'onbetrouwbaar' heeft genoemd. Bij het begin van de spreiding van de PTT-diensten naar deelname van "dV Nederfa'ndse ?J°ni"gen 1amde bpwindsvrouwe.fel stelling tegen staat in Volvo Car bv, enkele jaren d(?e opmerkingen. Ik hoef het niet te slikken als rechtstreeks gevolg van de verdere geleden. Eén van de voorwaarden daarbij was namelijk dat het be drijf een zelfstandige Nederlandse onderneming zou worden, met een eigen verkooporganisatie. Voor dien werd de internationale marke ting verzorgd vanuit Zweden. i het geding wordt Volgens mevrouw Smit-Kroes ging Vonhoff te ver met zijn beledigende opmerkingen die gebaseerd wa ren op een interview van het Nieuwsblad van het Noorden met PTT-topman Wit. "Ik heb de heer Wit na kennisname van het gewraakte artikel te verstaan ge geven dat zijn interpretatie onjuist en niet acceptabel is. De standplaats van de directeur-generaal is en blijft in deze variant Groningen," aldus de minister. PvdA-fractievoorzitter Den Uyl reageerde onmid dellijk nogal geprikkeld op de uitlatingen van Smit- Kroes. "Wij krijgen hier een huisruzie tussen de minis ter en de heer Vonhoff uitgemeten", aldus Den Uyl. Hij zei dat de Kamer alleen met besluiten van de rege ring heeft te maken en maakte er bezwaar tegen om een intern WD-beraad in de beraadslagingen te be trekken. Den Uyl wil dat premier Lubbers de Kamer een brief stuurt om uiteen te zetten wat nu precies de relatie is tussen het interne WD-beraad in de nacht van 1 op 2 november en het kabinetsbesluit van 2 no vember. DEN HAAG (GPD) De speciale afgezant van de Nederlandse rege- j nng jonkheer mr. E. van Lennep het theebednjf heeft bij de Argentijnse regering de bereidheid gevonden om verder te praten over een regeling van de schulden die zijn gemaakt voor het gaspijpleidingen-project van Bos kalis. Alle gesprekspartners, onder wie de verantwoordelijke minis ters en ook president Alfonsin, hebben volgens van Lennep de fi nanciële consequenties erkend van ue het voor hen belangrijke Neder- garandeerde)' landse project. Volgens Van Lennep, de voor- foneeveer ollftn enorof orip rmnnvnol imp, /lp Van Lennep dinsdag tijdens een persconferentie in Den Haag. Die onderhandelingen gaan over de (door de Nederlandse staat ge- J direct opeisbare 400 miljoen dollar schuld van r malige secretaris-generaal de 1,3 miljard gulden) i aflossing en rente voor het project. OESO, is de Nederlandse delegatie nl hPt ni vanw™ met meer naar huis eekompn dan betaling van het project is weer waartoe het majjdaafvan m.mster f.eSrandeerd door dc Argentijnse Ruding (financiën) strekte. De be kennende aard geweest, er zijn ook terie, de Nederlandsche Bank concrete afspraken gemaakt de Amro-bank (leider van het inter- verdere onderhandelingen, aldus nationale bankconsortium dat het project gefinancierd heeft) onder handelt alleen over het veiligstel len van de financiering van het project en de verzekering die hier op is afgegeven door de Staat der Nederlanden. Door de ingewikkelde vorm van financiering kan de betaling van de aanleg van het gasnet echter niet los gezien worden van de exploita tie van het 1800 kilometer lange aardgasnet door de Argentijnse Boskalis-dochter Cogasco. Van Lennep gaf toe dat ook de Cogas- co-directeur heeft deelgenomen aan een aantal besprekingen. Drie Nederlandse experts zijn voor een week in Argentinië ach tergebleven om de Argentijnse au toriteiten bij te staan bij het in kaart brengen van de verschillende leningen. In december wordt er verder onderhandeld over de toe komstige afbetaling en eventuele herschikking van de schulden. Een herschikking die overigens niet al te zeer af kan wijken van de algehe le schuldenregelingen voor het land die met de verschillende over heden in Parijs en met de particu liere banken in New York worden onderhandeld. In de derde plaats zal er verder worden gesproken over de samen hang tussen de huidige exploitatie van het aardgasnet door Cogasco en plannen van de Argentijnse re gering het aardgasnet aanzienlijk uit te breiden. Van Lennep sprak over Argen tijnse plannen die een investering zouden kunnen vergen van hon derden miljoenen dollars. Vooral ook de weigering van de minister om te tornen aan het ma ximaal beschikbare bedrag voor de spreiding van 250 miljoen werd door liberaal De Beer negatief beoordeeld. De Beer vindt dat de spreiding wel iets meer mag kos ten. Ook de PvdA noemde de 250 miljoen gulden een 'ondergrens'. VVD'er De Beer toonde zich verontrust over de duidelijke uit spraak van de minister dat het ka binetsplan gebaseerd is op het laat ste voorstel van het bureau Beren schot, dat door de kamerfracties en door Groningen als onvoldoende was afgewezen. Al eerder had de Kamer moeten aanvaarden dat niet de gevraagde 3000 PTT'ers naar Groningen zouden gaan, maar slechts 2200. Het voorstel van het kabinet ging uit van deze variant, met toevoe ging van twee hoofddirecties (met elk enkele tientallen beleidsmede werkers) en de directeur-generaal naar Groningen. Volgens De Beer en de socialist Van der Doef staat met dit 'dunne vlies' over het plan- Berenschot in het geheel niet vast dat Groningen ook de plaats wordt waar de PTT-beslissingen geno men worden. Zijden draadje Naar gisteren pas bekend is ge worden heeft de spreiding van de PTT aan een zijden draadje gehan gen door grote twijfels binnen de PvdA-fractie. De socialistische woordvoerder Van der Doef zou aanvankelijk pleiten voor een plan dat zelfs minder arbeidsplaatsen in Groningen zou opleveren dan de regering nu wil. Na heftige debat ten in de fractie is uiteindelijk het plan van Van der Doef afgewezen en toch gekozen voor instemming met de spreiding. In een interview met het partij blad 'Voorwaarts', dat morgen ver schijnt, zegt Van der Doef dat de PTT alleen overeind kan worden gehouden als je het bedrijf de kans geeft ook op de commerciële markt te werken. "En gezien de ontwikkelingen daar is het nu on verantwoord om de leiding van dat bedrijf ook nog met een operatie als de verhuizing van de top te be lasten". Van der Doef toont zich in het interview een voorstander van spreiding, maar de top moet vol gens hem in Den Haag blijven. Ziekenhuispersoneel Het ziekenhuispersoneel (185.000 mensen) gaat volgend jaar een flexibele werkweek van ge middeld 38 uur invoeren. De vrij komende arbeidstijd zal volledig worden herbezet. Dat is gisteren in beginsel overeen gekomen tijdens onderhandelingen tussen bonden en ziekenhuisbesturen in Utrecht. Om een gemiddelde werkweek van 38 uur te bereiken krijgen de werk nemers 26 halve vrije dagen. De herbezetting wordt betaald met al eerder ingeleverde prijscompensa tie (waarvoor al ongeveer twee pro cent arbeidstijdverkorting is door gevoerd) en de prijscompensatie in 1985 en 1986. ADVERTENTIE Inlichtingen: Bouwfonds-infocentrum Haarlem, Anegang 29, (023) 31 38 52. Den Haag, Nassauplein 13, (070) 65 08 00. Of bij uw verzekeringsadviseur of makelaar. nv Bouwfonds Nederlandse Gemeenten Ambtenarenbonden terug naar onderhandelingstafel DEN HAAG (GPD) De ministers Ruding (financiën) en Deetman (onderwijs) hebben hun kritiek op het akkoord dat hun collega Riet kerk (binnenlandse zaken) met de ambtenaren heeft gesloten voorlo pig ingeslikt. Zij willen hem niet voor de voeten lopen, nu Rietkerk vandaag opnieuw in de slag moet met de ambtenarenbonden, die door hun achterban naar de onder handelingstafel zijn teruggestuurt. Behalve die van de FNV hebben ook de ambtenarenbonden van het CNV het principe-akkoord over de arbeidsvoorwaarden voor volgend jaar afgewezen. Dat akkoord voor ziet onder meer in een werkweek van 38 uur per 1 juli, bezetting van de vrijkomende arbeidstijd voor 75 procent en een verlaging met ze ven procent van de uitkeringen voor ambtenaren (wachtgeld en in validiteit). Dat laatste is voor de bonden, met uitzondering van het categora le Ambtenarencentrum (123.000 le den) en de centrale voor middelba re en hogere ambtenaren (CMHA) onaanvaardbaar. De CMHA (30.000 leden) gaat alleen akkoord als Riet kerk de koopkracht voor ambtena ren met een inkomen tussen de vier- en zesduizend gulden verbe tert. „Deze inkomens worden op nieuw extra zwaar getroffen", al dus deze centrale. De FNV- en CNV-bonden vinden dat eerst moet worden afgewacht wat in het bedrijfsleven tot stand komt op het gebied van uitkerin gen. Knelpunt voor deze bonden is de principe-afspraak dat de ïnvali- diteitsuitkeringen en de wachtgel den met ingang van 1 januari 1985 worden gekort met 7 procent. Het afgelopen jaar werden deze uitke ringen al met 3 procent terugge bracht. Hiermee zouden dan ook de uitkeringen voor ambtenaren met hetzelfde percentage (10) zijn gekort als de sociale uitkeringen in het bedrijfsleven. Ook oordeelden de achterban nen van beide centrales negatief over het noemen van een kortings percentage op het ziektegeld. Vol gens de afspraak met Rietkerk zou 5 procent op het ziekengeld wor den gekort. Mocht op 1 april vol gend jaar blijken, dat in het be drijfsleven geen korting zou wor den toegepast of dat de korting daar hoger dan 5 procent zou uit vallen, dan zou de korting op het ziekengeld van het overheidsper soneel daaraan worden aangepast. Wel hebben alle vier de centrales van overheidspersoneel positiet gereageerd op de invoering van een 38-urige werkweek per 1 au gustus volgend jaar. Wel vrezen met name de twee onderwijsbon den van FNV en CNV dat de kwali teit van het onderwijs achteruit zal gaan als de vrijkomende arbeids tijd niet volledig zal worden herbe zet. Zij staan daarmee op hetzelfde standpunt als minister Deetman (onderwijs), die volledige herbezet ting eist. Zijn collega op Financiën, Ruding, is juist bang voor de finan ciële gevolgen van gegarandeerde herbezetting. Volgens de AbvaKabo, de groot ste ambtenarenbond, bestaat ove rigens de mogelijkheid dat minis ter Rietkerk zijn oorspronkelijke voorstellen weer op tafel legt. „Die kan hij eenzijdig opleggen", aldus bondssecretaris Vrins. Ook de CNV-bond voor ambtenaren en trendvolgers CFO is daar bang voor. Voorzitter De Jong zei dat Rietkerk de mogelijkheid heeft zijn oorspronkelijk pakket de bon den door het keelgat te persen, „omdat we nog geen volwaardige onderhandelingssituatie kennen zoals in het bedrijfsleven". ADVERTENTIE Katwijk Voorstraat 80. Heemstede - Binnenweg 114, Leider Haarlemmerstraat 58. Sassenheim Hoofdstraat 253. Vlaardingen - Hoogstraat 209, Wassenaar - Langstraat 7, Voorschoten - Schoolstraat 115

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9