Beperkte hulp aan Ethiopië Nieuwe krachtmeting in Chili dem meubelfabriek Tekorten dreigen vanaf januari Ruzie Voeren naar climax OAE zoekt verzoening na uittreden Marokko Verkiezingen in India 'Weer schepen naar Nicaragua' Chilenen in Nederlandse ambassade in Santiago LT WOENSDAG 14 NOVEMBER 1984 BUITENLAND PAGINA 7 BRUSSEL De hongerende bevolking van Ethiopië kan de komende twee maanden aan voldoende voedsel worden geholpen. Voor de 55.000 ton graan die de 6 miljoen Ethio- piërs per maand nodig hebben, wordt tot januari gezorgd door de tien EG-landen, de Verenigde Staten en Canada. VOEREN - De in het Belgische Voeren actieve franstalige politie- ke stroming 'Retour a Liège' eist van het provinciebestuur in Has selt dat de adjunct-arrondisse mentscommissaris voor de streek, de Vlaming Jo Wiertz, terstond wordt ontheven van de leiding van door Hans de Bruijn het administratieve onderzoek in de geruchtmakende notulenkwes- tie. Die rel leidde er afgelopen za terdag toe dat de leider van de Vlaamse oppositie in de gemeente raad van Voeren, Hubert Broers, tijdens een raadsvergadering al daar door de Rijkswacht werd gearresteerd. Voor Retour a Liège dat ijvert voor heroverheveling van de Voerstreek naar de provincie Luik, is Wiertz ter zake niet objec tief en derhalve inacceptabel. Als adjunct-arrondissements commissaris voor de Voer is Wiertz in het algemeen belast met het ad ministratieve toezicht op de ge meente en op het taalgebruik ter plekke. Ook de notulenkwestie ressorteert daaronder. Tot dusver heeft Wiertz vijf leden van de frans talige meerderheidsfractie ge hoord, alsmede de gewezen arres tant Broers. Wierz zal zijn bevin dingen neerleggen in een rapport aan minister van binnenlandse za ken Charles Nothomd en gouver neur Vermeulen. Retour a Liège heeft gisteren te gelijkertijd geëist dat Hubert Broers wordt ontslagen als raads lid van Voeren, omdat Broers ge- meentenotulen heeft ontvreemd. Het gaat om de notulen van een eerder gehouden raadsvergade ring, die niet de goedkeuring van de Vlaamse oppositie konden weg dragen, omdat bij verschillende agendapunten geen of niet exact melding was gemaakt van het stemgedrag van vijf Vlaamse oppo sitieleden. Toen Broers tijdens de raadszit ting aan burgemeester Happart om tekst en uitleg verzocht en de notu len zolang bij zich hield, schorste Happart de vergadering en liet hij de gendarmerie aanrukken, die Broers arresteerde. Twee uur na zijn aanhouding werd de oppositie leider vrijgelaten. VS-proef met satellietwapen WASHINGTON (UPI) - De VS hebben gisteren een nieuwe proef met een anti-satellietwapen uitge voerd. Daarmee negeerden zij een oproep door de Sovjetunie tot een stop op het beproeven van zulke wapens. Het ging om een proefvlucht van een tweetrapsraket die 's avonds boven de luchtmachtbasis Van- denberg in Californië in de lucht werd afgevuurd vanaf een F-15-ge- vechtsvliegtuig. De Amerikaanse luchtmacht zei, dat het de tweede proef was sinds januari. Maar de situatie vanaf januari is ui terst ondoorzichtig. De 'donorlan den' hebben voor die maanden nog geen harde toezeggingen voor voedselhulp op tafel gelegd. Daar bij komt dat in het buurland Soe dan op korte termijn een met de huidige hongersnood in Ethiopië vergelijkbare ramp dreigt. door Hans de Bruijn Dat bleek gisteren in Brussel, waar deskundigen van de tien EG- landen zich bogen over een ge meenschappelijke aanpak van de hongersnood in Afrika. Voor Ethiopië worden nu op korte ter- Tragische einde Beauj olais-race mijn oplossingen gezocht, maar te gelijk wordt veel aandacht besteed aan de bijna net zo ernstige situatie in de Sahellanden, zoals Mali, Mau- retanië, Tsjaad en Niger. Bij de Europese Gemeenschap heeft men nu de zekerheid dat de 55.000 ton graan die deze en vol gende maand naar Ethiopië gaan, ook bij de hongerende mensen zul len aankomen. De haven van As- sab is de laatste weken in snel tem po uitgediept, zodat daar nu onge veer 45.000 ton per maand kan wor den verwerkt. De resterende 10.000 ton gaan via de havens Massawa en Djibouti. Het grote probleem was en is echter, hoe het voedsel van deze havens naar de noodgebieden kan worden vervoerd. Tot januari heeft de Ethiopische regering voldoende vrachtwagens beschikbaar, maar daarna is daarvoor geen geld meer. De transportkosten worden alleen de komende twee maanden al op ruim 40 miljoen gulden geraamd, die door Ethiopië worden voorge schoten, alhoewel dat land een enorm begrotingstekort kent. De Europese Gemeenschap heeft on geveer 40 miljoen gulden beschik baar, maar daarmee kan de nood oók slechts kort worden gelenigd. Nederland heeft 20 miljoen extra voor snelle hulp aan Ethiopië uit getrokken, waarvan zes miljoen LONDEN (GPD) - De negen inzit tenden van een licht vliegtuig dat onderweg was van Dublin naar het Parijse vliegveld Le Bourget om er Beaujolais nouveau op te halen, zijn gisteren om het leven geko men toen hun vliegtuig neerstortte in zuid-Engeland. Het is nog niet duidelijk wat de oorzaak van de ramp is. Ooggetui gen meldden gisteravond dat het vliegtuig laag over de heuvels van voor het transport bestemd is. het graafschap Sussex vloog, en Volgens Oomen is het absoluut dat de piloot kennelijk naar een ge- noodzakelijk tot in juni maande- schikte landingsplek zocht, toen "lijks 55.000 ton graan naar Ethiopië zijn toestel neerstortte en geheel te verschepen, omdat pas dan dui- uitbrandde. delijk zal zijn of het in februari in Onder de negen inzittenden be- het land zelf te zaaien graan tot een vonden zich vier Ierse journalisten oogst leidt. Wanneer echter in het en een nachtclubeigenaar. Het voorjaar de regen uitblijft, is de vliegtuig deed mee aan de jaarlijk- ramp ook later in 1985 niet te over- se race op 14 en 15 november om zo zien. „Na april dreigt een stilstand, snel mogelijk beaujolais nouveau omdat de meeste landen dan hun in het vaderland te krijgen. kruit verschoten zullen hebben". ADVERTENTIE model "birmingham'' (interieurvering) 1 zits v a. 805,- 2 zits v a, 1235,- 3 zits v a. 1480,- BEZOEK EEN TOONZAAL OF BEL EERST 03450-17484* VOOR GRATIS DOKUMENTATIE model kunt U kiezen uit meer dan 60 s In totaal zo'n 400 kleuren/dessins. U v bekledingsstof die past bij üw interieur MADRID/DEN HAAG - Een spe- uit, omdat het zich (ondanks pu- ciale commissie van de Organisatie blieke uitlatingen voor Afrikaanse Eenheid (OAE) zal i tegenovergestelde richting) binnen enkele dagen naar Rabat daardoor minder gebonden kan afreizen om te proberen koning achten aan de resolutie van de Hassan II tot andere gedachten te OAE om het conflict in de westelij- brengen en Marokko weer terug te ke Sahara via onderhandelingen laten keren tot de OAE, die Marok- met het Polisario en een referen- ko maandag boos de rug toekeer- dum op te lossen. Uitlatingen van Hassans speciale adviseur, Reda door Gerrit-Jan Hoek Guedira, dat het conflict alleen r litair op te lossen is, spreken in dat verband boekdelen. Ten slotte lijkt het de opzet van Marokko, een soort parallelle orga nisatie naast de OAE op te zetten. De herhaling van de uitnodiging van Hassan aan derde landen om tot het in augustus gesloten ver bond tussen Libië en Marokko toe te treden, leidt duidelijk in die richting. De vraag is alleenin hoe verre politieke medestanders van Hassan bereid zijn de bestaande OAE op te blazen en een schaduw- organisatie te vormen op het Afri kaanse continent. Zaire verliet maandag uit solida riteit met Marokko de topconferen- Addis Abeba, maar zegde NEW DELHI (Rtr/AP) - In In dia zullen op 24 en 27 december verkiezingen worden gehou den. De deelstaten Assam en Punjab gaan, vanwege de onge regeldheden daar, niet naar de stembus en zullen daarom niet- in het nieuwe parlement wor den vertegenwoordigd. Assam was ook in 1980 van verkiezin gen uitgesloten. Beide deelsta ten worden rechtstreeks door de regering bestuurd. De verkiezingen voor het In dische lagerhuis (Lok Sabha) maken de weg vrij voor de vor ming van een nieuwe regering die een mandaat krijgt tot ja nuari 1990. De kiezers zullen ook op 27 december kunnen stemmen als de verkiezingen niet op één dag kunnen worden afgerond, zo zei de voorzitter van de Indische kiescommis sie, R. Trivedi, op een perscon ferentie. India stond verkiezingen te wachten omdat het mandaat van het huidige parlement in januari 1985 afloopt. Na de moord op premier Indira Gand hi op 31 oktober was het de vraag of de verkiezingen zou den worden uitgesteld om haar zoon en opvolger Rajiv Gandhi in staat te stellen eerst orde op zaken te stellen. In het bestaan de lagerhuis bezet de regerende Congres-I-partij 354 van de 544 zetels. een Amerikaanse inval. Deze tank is van Russische makelij. Aanleiding voor de breuk Marokko met de Organisatie van Afrikaanse Eenheid vormde de aanwezigheid in Addis Abeba i een delegatie van het Frente Poli sario en de erkenning van de De mocratische Arabische Republiek Sahara (DARS) als 51e lid i OAE. De verzoeningsmissie van de OAE naar Rabat maakt op voor hand weinig kans van slagen. Al lereerst is het besluit van Marokko geen impulsieve, maar een wel overwogen en lang voorbereide daad. Het verlaten van de OAE haar lidmaatschap tot dusver niet o upi) komt Marokko bovendien goed Zending Sowjet-helikopters in Managua bevestigd WASHINGTON (AFP/Rtr) - Ver scheidene schepen geladen met militaire goederen zijn op weg naar Nicaragua. Dat heeft de woord voerder van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken, Alan Romberg, gisteren gezegd. Een hoge functionaris van dit mi nisterie, die anoniem wil blijven, preciseerde dat het gaat om een „groep Russische en andere sche pen". Romberg sprak de „ernstige on gerustheid" uit van Washington. Volgens hem arriveert in Nicara gua in „snel tempo" zwaar militair materieel. De hoeveelheden gaan uit boven de defensiebehoefte, al dus Romberg. Nicaragua heeft bevestigd enke le helikopters te hebben ontvan gen uit de Sowjet-Unie. De Nicara guaanse minister van buitenlandse zaken, Miguel D'Escoto antwoord de in een vraaggesprek met het Amerikaanse televisiestation ABC ontkennend op de vraag of het Russische schip dat afgelopen week in de havenstad Corinto bin nenliep, MI-24 aanvalshelikopters bevatte, een type dat de Russen ge bruiken in Afghanistan. Hij zei dat het om „enkele" helikopters ging. Een leider van de door de VS ge steunde anti-sandinistische guer rillastrijders, Adolfo Calero, zei voor NBC-televisie te geloven dat Nicaragua twaalf MI-24 helikop ters heeft gekregen, welke zijn uit gerust met raketten en machinege in Managua stonden gisteren op belangrijke punten nog steeds pantserwagens en tanks, nadat het leger maandag in staat van alarm was gebracht. Nicaragua zegt dat de Verenigde Staten met 25 oorlog schepen en 15.000 troepen aan boord een invasie voorbereiden. Washington heeft deze beschuldi ging van de hand gewezen. Duizenden opgeroepen Nicara guaanse jongeren meldden zich gisteren voor instructies en trai ning De spanning in Managua leek dinsdag overigens iets afgenomen, alsof iedereen gewend was geraakt aan het klimaat van oorlogsvoorbe reiding. De verschijning in de stra ten van pantserwagens en tanks heeft geen schrikreacties maar eer der nieuwsgierigheid opgewekt in de Nicaraguaanse hoofdstad- In het Russische partijblad Prawda verscheen gisteren een commentaar dat volgens waarne mers bevestigt dat de Sowjet-Unie slechts verbale steun wil verlenen aan de sandinisten. De commenta tor van de Pravda beperkte zich er toe, na een gebruikelijke afwijzing van de Amerikaanse houding, te zeggen dat de „volkeren van goede wil" hun volledige solidariteit heb ben betuigd aan het volk van Nica ragua. De commentator noemt ner gens de aard van de Russische steun. In geen enkele van de tek sten van de Russische media die de afgelopen weken aan Nicaragua zijn gewijd wordt melding ge maakt van een eventuele Russi sche militaire steun. op. Ook de Libische delegatie hield het voor gezien, zij het uit nogal op portunistische overwegingen: niet het recent gesloten akkoord met Marokko vormde voor Libië de ba sisoverweging, maar de aanwezig heid van de wettelijke delegatie uit Tsjaad. Maar tot dusver hebben an dere landen als Egypte, Soedan en Senegal, bijna onvoorwaardelijke medestanders van Marokko, het Marokkaanse voorbeeld de OAE vaarwel te zeggen nog niet ge volgd. Marokko valt niet binnen de ca tegorie landen die lid kan worden van de Europese Gemeenschap. Het EG-verdrag beperkt het lid maatschap tot alleen Europese sta ten, Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenland se zaken in Den Haag gisteren ver klaard in reactie op de Marokkaan se aankondiging dat het lid wil worden van de EG. SANTIAGO (Rtr) - Zes jonge Chilenen zijn gistermiddag een zitactie begonnen in de Nederlandse ambassade in Santiago. Zij vroegen de am bassadeur stappen te ondernemen ten behoeve van vijf ontslagen mijn werkers van de staatskopermaatschappij „Codelco", die al bijna vijftig dagen in hongerstaking zijn om hun werk terug te krijgen, zo zeiden functionarissen van de ambassade. De mijnwerkers waren vorig jaar ont slagen nadat zij deelnamen aan een illegale staking tegen het militaire bewind van generaal Augusto Pinochet Naar de functionarissen zeiden, heeft de ambassadeur de Chilenen meegedeeld dat hij hun standpunten aan hun regering heeft overge bracht, maar dat de Nederlandse regering weinig kan doen. Hij zei ook dat hij er de voorkeur aan zou geven als zij de ambassade zouden verla ten, maar dat zij niet met geweld zullen worden verwijderd. levert het betere zitmeubel rechtstreeks aan de konsument Marcitos beleefde dit weekeinde de nachtmerrie van zijn leven. De zevenjarige hummel woont in de een jaar geleden illegaal opge zette krottenwijk Raul Silva Henriquez, aan de rand van de Chileense hoofdstad Santiago. Afgelopen zaterdag werd de wijk met helikopters en pantserwa gens bestormd door militairen en carabineros, de gemilitari seerde politie. „Ik werd wakker van alle her rie", aldus het relaas van Marei- tos, „en wilde naar buiten ren nen. Mijn pappie hield me tegen en zei dat hij zou gaan kijken wat er aan de hand was. Even later kwamen er drie carabineros. Zij sloegen eerst mijn moeder". Het ondervoede jongetje met zwarte krullen barst in tranen uit. „Ik wil mijn pappie, ik wil mijn pap pie", zo schreeuwt hij. door Rob Sprenkels De vader van Marcitos is nog altijd niet teruggekomen. Waar schijnlijk is hij een van de twee duizend jongens en mannen die de Chileense autoriteiten „als voorzorgsmaatregel" in het mise rabele Raul Silva Henriquez ar resteerden. Van die tweeduizend zouden er volgens officiële cij fers nog altijd 323 worden vast gehouden; 263 omdat ze ver dacht worden van misdaden, 60 vanwege „subversieve antece denten". Volgens de Chileense autoriteiten zouden er in de krot tenwijk, een van de allerarmste van Santiago, wapens, explosie ven en „subversieve literatuur" zijn aangetroffen. Zwarte dagen dagen die volgden op de staats greep van generaal Augusto Pi nochet tegen de socialistisch geinspireerde president Salva dor Allende, op 11 september 1973. De staat van beleg, de avondklok, de razzia's in arme wijken, de bestormingen van lo kalen van linkse en centrum linkse partijen, de sluiting van de linkse pers, de censuur op het christen-democratische tijd schrift Hoy, het enige kritische geluid dat is overgebleven, de massale betogingen van demon strerende studenten. Maar het kan nog erger. In 1973 puilde het nationale stadion van Santiago uit van de politieke ge vangenen en werden er in een paar weken meer dan tiendui zend mensen vermoord. Nu blij ven de doden nog incidenteel en worden ongewenste personen met honderden tegelijk gedepor teerd naar concentratiekampen in het weinig herbergzame noor den en zuiden van het land. „Als het noodzakelijk is dan zal ik er niet voor terugdeinzen om september 1973 te herhalen", zo waarschuwde generaal Pino chet en paar weken geleden nog. Vorige week heeft hij inderdaad keiharde maatregelen genomen om het bijna onbedwingbare volksprotest tegen zijn dictatuur te kunnen smoren. Niettemin lijkt het er toch op dat Pinochet heeft moeten terugdeinzen voor de beloofde herhaling van sep tember 1973. Zelf zal hij er wel toe bereid zijn geweest, maar en kele invloedrijke officieren van het Chileense leger zouden hem een halt toe hebben geroepen. Volksprotest Pinochet begint de strijd tegen de sinds mei vorig jaar regelma tig terugkerende volksprotesten langzaam maar zeker te verlie zen. In eerste instantie probeer de de dictator de christen-demo craten onder leiding van Gabriel Valdez voor zijn project van „au toritaire democratie" te spannen. Die pogingen mislukten op een moment dat de Chileense dicta tor vorig jaar september zijn tien de verjaardag aan de macht vier de. Sindsdien is de repressie gelei delijk aan toegenomen, niet al leen in de arbeiderswijken, maar ook tegen oppositieleiders en de katholieke kerk. Verdeel en heers. Pinochet zag zelfs kans onenigheid te zaaien binnen de vakbondskringen, die onder lei ding van Rodolfo Seguel waren begonnen met het georganiseer de protest. Maar ondanks alle intimidatie en manipulatie toonde de oppo sitie twee weken geleden dat de mobilisatiekracht elke dag gro ter is. De algemene protestdag en de 24-uursstaking van eind okto ber betekenden een overweldi gend succes. Na maanden van onderlinge verdeeldheid en angst luidde het Chileense pro test in feite een nieuw tijdperk in. Vooral omdat men in staat was geweest een algemene sta king te organiseren. Crisis De crisis binnen de gelederen van de dictatuur liet dan ook niet lang op zich wachten. De ultra- rechtste politicus Sergio Onofre Jarpa, die vorig jaar van Pino chet opdracht had gekregen om naar een politiek met de meest gematigde oppositie te zoeken, nam demonstratief ontslag als minister van binnenlandse za ken. Volgens geruchten omdat Pinochet was begonnen met het uitschrijven van de bevelen in de richting van een nieuwe septem ber 1973. Gebleken is inmiddels dat Pi nochet uiteindelijk niet zo ver is gekomen. Waarschijnlijk onder druk van invloedrijke officieren besloot de Chileense dictator een compromis te zoeken met Jarpa, die prompt een dag later weer werd geinstalleerd als minister van binnenlandse zaken. Pino chet heeft ermee moeten instem men de deur naar een politieke oplossing via Jarpa open te hou den, terwijl de toenemende mo bilisatie van de oppositie op nieuw met gewelddadige intimi datie binnen de grenzen zal moe ten worden gehouden. De nieuwe tactiek van de Chi leense dictatuur lijkt er vooral op gericht om de politieke oppositie met harde maatregelen onder druk te zetten. Het gaat daarbij opnieuw vooral om de christen democraten van Gabriel Valdez. Jarpa heeft de Chileense politiek inmiddels opgeroepen om duide lijk positie te kiezen „tegen het extremisme, het marxisme en het terrorisme, zodat iedereen die in de democratie gelooft zich kan verenigen en we samen het land kunnen redden". Valdez lijkt echter niet bereid in te gaan op die uitnodiging. Het zou neerkomen op een verraad aan de protesterende massa's. En daarom zouden de christen-de mocraten nog meer terrein ver liezen aan de sociaal-democra ten, de socialisten en de marxis ten, wier partijen door de volks protesten nieuw leven is ingebla- Staking In feite staat het Chileense volk voor een nieuwe krachtme ting met Pinochet. Opnieuw zal men duidelijk moeten maken dat men niet bang is voor het geüni formeerde geweld. De oppositie leiders, inclusief Valdez, denken al aan nieuwe protestdagen voor het einde van deze maand. Het nationale arbeiderscommando zou zelfs al werken aan een alge mene staking van onbeperkte duur. Bijna iedereen in Chili is ervan overtuigd dat Pinochet vroeg of laat zal verdwijnen. Nu ook Was hington zich steeds kritischer be gint uit te laten over de dictator, lijkt het erop dat er steeds meer belangrijke Chileense militairen aan Pinochet beginnen te twijfe len. De eigenlijk „zachte" harde maatregelen van het ogenblik zeggen wat dat betreft genoeg. En hoewel de meeste oppositie leiders in Chili gruwelen bij al leen al de gedachte, is de Chi leense realiteit zo dat Pinochet alleen maar door zijn eigen leger aan de kant kan worden gezet. ADVERTENTIE V Daar doel U ideeèn op en vindt u de laatste nieuwtjes WONINGVERBETERING en verfraaiing KEUKENSHOW DELTA ZELFBOUWWONING op ware grootte SANITAIR en accessoires DOE-HET-ZELF-materialen en gereedschappen TUINAANLEG ONDERHOUD van huis, tuin en auto WERVELENDE BREI-MODE-SHOW/BALLET GROTE POSTZEGELSHOW KAMPIOENSCHAP statische modelbouw HOBBY'S en kreatieve vrijetijdsbesteding 17 en 18 november OPEN DAGEN HOUT met vele demonstraties Kom gezellig kijken, keuren, kiezen, kopen en besparenmaar vooral nieuwe ideeën opdoen

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7