Zwendel in autohandel wijdvertakt De Brauw in Leiden overleden Kinderpyjama's moeten brandveiliger 'Wel risico's voor bewoners gifwijk' Kloosterlingen begunstigd met alleenstaande-toeslag Goedhart Bouwhuis Voorkom brandwonden bij kinderen. WOENSDAG 14 NOVEMBER 1984 BINNENLAND PAGINA 5 Politie doet inval in Arnhem ARNHEM (ANP) - De Arnhemse politie zegt aanwijzingen te hebben dat er een landelijk netwerk van malafide auto handelaren bestaat voor onderlinge hulp bij de in- en ver koop van gebruikte wagens. Via dat netwerk zouden on der meer inruilwagens van de hand worden gedaan, die elders door misleiding van klanten werden verkregen. De inruilwagens zijn op die manier bijvoorbeeld niet te ach terhalen door klanten die na een teleurstellende koop hun eigen wagen toch weer terug willen hebben. Staatssecretaris bij begin preventieve actie: UTRECHT (GPD/ANP) Staatssecretaris Van der Reijden (WVC) wil de brandveiligheid van kinderkleding en vooral van kindernachtkleding bevorderen. Hij streeft er naar daarvoor vol gend voorjaar een voorstel voor een warenwetregeling in te die nen bij de adviescommissie wa renwet. De bewindsman deelde dit gisteren mee op het congres 'Preventie van verbrandingen bij kinderen' van de Stichting Con sument en Veiligheid in Utrecht. Uit onderzoek van de stichting is gebleken dat kinderkleding als eerste voor preventieve maatre gelen in aanmerking komt. Voor al kinderpyama's zijn betrekke lijk veel bij verbrandingsonge lukken betrokken. Van der Reij den liet weten dat hij ook het on derzoek naar andere produkten wil bevorderen, zoals bedde- goed, gordijnen, vloerbedekking en meubelen. De staatssecretaris gaf op het congres het officiële startschot voor de nationale campagne 'Voorkom brandwonden bij kin deren'. Deze actie, die financieel wordt gesteund door het minis terie, wordt georganiseerd door de eerdergenoemde stichting in samenwerking met onder ande ren de Nederlandse Brandwon denstichting. Uit recent onderzoek naar de omvang en achtergronden van verbrandingen bij kinderen blijkt dat jaarlijks 25 kinderen overlijden aan de gevolgen van brandwonden die ze in of om huis oplopen. Driemaal zoveel kinderen lopen elk jaar zulke ernstige brandwonden op, dat ze levenslang invalide blijven. Het totale aantal brandwondpatiën- tjes (0-14 jaar) dat zich onder me dische behandeling moet stellen, bedraagt 45.000 per jaar. Ongeveer tweederden van de medisch behandelde brandwon den zijn ontstaan door warme vloeistoffen, vooral thee of koffie (beide uit kopje of pot) en warm water (in bad, onder de douche of uit de kraan). Te weinig beseft men dat water met een tempera tuur die iets hoger ligt dan die van het lichaam bij jonge kinde ren in korte tijd al ernstige brandwonden kan veroorzaken. Vooral de jongste groep kinde ren (een- en tweejarigen) loopt extra risico. De gevolgen van verbrandin gen zijn over het algemeen ern stiger dan de meeste andere ver wondingen als gevolg van onge lukken. Dat geldt zeker voor kin deren: behalve opvallende litte kens houden ze er vaak nog ja renlang een groot angstgevoel aan over. Met de nationale actie wil de stichting Consument en Veilig heid ouders en opvoeders infor meren over het hoe en waarom bij het voorkomen van brand wonden. Ook wordt informatie verstrekt over wat men in eerste instantie zelf kan doen in het ge val van een ongeluk dat brand wonden tot gevolg heeft. Apothekers, consultatiebu reaus, huisartsen, kinderen en peuterspeelzalen hebben van de stichting een pakkend affiche ge kregen en er zijn ook folders ver spreid met tal van nuttige wen ken. HOOFDDORP (ANP) Dertig leden van de jongerenbeweging FNV hebben gisteravond op een CDA-bijeen- komst in Hoofddorp geprotesteerd tegen de zogenoemde 'voordeurdelersregeling'waarbij uitkeringsgerechtig den die samenwonen extra worden gekort. Verkleed als 'sociale rechercheurs' (lange regenjassen, hoeden en zonnebrillen) onderwierpen de FNV-jongeren onder meer de forumtafel en de microfoon aan een controle, waarbij CD A-voorzitter Bukman (links) lijdzaam toezag. Aanleiding tot de actie was een gesprek van de jongeren met CD A-kamerlid Wolters waaruit zou zijn gebleken dat de christen-democraten met de 'voordeurde lersregeling'zullen instemmen. (foto ANP) Een woordvoerder van de Arn hemse politie zei dit gisteren tij dens een persconferentie naar aan leiding van een inval die de politie gisterochtend deed in een Arn hems garagebedrijf. Daarbij wer den de directeur en elf personeels leden aangehouden op verdenking van oplichting en valsheid in ge schrifte. Sinds april hebben ze vol gens de politie honderden autoko pers misleid en opgelicht, waar mee volgens eerste schattingen et telijke tonnen zijn gemoeid. Het autobedrijf verkocht volgens de politie vrijwel uitsluitend wrak ken, die er uiterlijk overigens goed uitzagen. Wagens die de klanten wilden inruilen waren al verdwe nen voordat de koop van een nieu we auto rond was. Soms verdween de in te ruilen auto al op het mo- Internationale valsemunterij drugs, moord en wapenlevering DEN BOSCH (ANP) - Het onder zoek naar de activiteiten van een internationale valsemuntersbende is afgerond. De politie heeft de af gelopen anderhalf jaar 295.000 val se biljetten van 100 dollar onder schept en gaat ervan uit dat daar mee alle falsificaten uit de roulatie zijn genomen. Alles bij elkaar zijn enkele tientallen verdachten aan gehouden onder wie de hoofdver dachten, twee inwoners van Maas tricht van 50 en 40 jaar en twee Bel gen, een 44-jarige man uit Diepen- beeck en een 40-jarige inwoner van Hasselt. Dat heeft een woordvoer der van de politie in Den Bosch gistermiddag meegedeeld. In Den Bosch heeft de politie 95.000 valse biljetten veilig gesteld. Afgelopen zomer werden in de au to van de Maastrichtenaren 25.000 biljetten aangetroffen. Later kwa men in den Bosch nog eens 70.000 biljetten boven water, die door de verdachten waren verstopt in een kist. In België is ook een groot deel van de biljetten teruggevonden, alsmede de drukkerij waarop de falsificaten zijn vervaardigd. Bij het onderzoek zijn de afgelo pen anderhalf jaar veertig recher cheurs uit België en Nederland be trokken geweest. Het ondezoek werd internationaal door Interpol en nationaal door het Centraal Re cherche Informatiecentrum in Den Haag gecoördineerd. De tientallen verdachten werden aangehouden in Amsterdam, Rot terdam, Leiden, Hasselt, Emme rich, New York en India. Uit het onderzoek is gebleken dat de bende kennelijk van plan was het valse geld in India af te zet ten. Het was, aldus de Bossche po litiewoordvoerder, de bedoeling er daar heroïne van te kopen die dan weer in Europa aan de man zou worden gebracht. Het geld dat daarmee werd verdiend zou weer worden gebruikt om er wapens voor de Sikhs van te kopen. Hoe die organisatie precies in elkaar zat en in hoeverre de verdachten die nu zijn aangehouden daarbij be trokken waren, wist hij niet te mel den. In het kader van het onderzoek is een groot aantal misdrijven opge lost, onder andere in België twee moorden en diverse roofoverval len. In Amsterdam kon 30 kilo he roïne worden onderschept dank zij informatie die uit het onderzoek was verkregen. ment dat de klant een proefrit maakte met de wagen die hij even tueel zou willen kopen. Intimidatie Klanten werden volgens de poli tie bovendien vaak met mooie praatjes bewogen tot het doen van een aanbetaling, waarna lang niet altijd de wagen van hun keuze of zelfs maar een aanvaardbaar alter natief volgde. Wie daarover klaag de of verhaal kwam halen omdat de gekochte auto het na een paar kilometer al begaf, kon volgens de politie rekenen op bedreigingen en intimidatie. De wagens die door het Arnhem se autocentrum werden verkocht, waren volgens de politie vrijwel al lemaal rijp voor de sloop of in elk geval vele duizenden guldens min der waard dan de prijs die het be drijf ervoor vroeg. Om de aandacht af te leiden van de erbarmelijke technische staat, werden de wa gens opnieuw gespoten en dage lijks blinkend gepoetst. In de pa pieren werd vaak geknoeid met het bouwjaar. Garantie bleek de klant, bij bestudering van de kleine let tertjes in het koopcontract, niet te hebben. Volgens de politiewoordvoerder hebben de directeur en een aantal personeelsleden, alle afkomstig uit Apeldoorn, zich al eerder aan op lichting en valsheid in geschrifte bij de verkoop van auto's schuldig gemaakt. Zij werden enige jaren geleden veroordeeld voor dergelij ke praktijken in een autocentrum in Apeldoorn. Werken met uitkering in Nicaragua TILBURG (ANP) - Door een soepele toepassing van de re gels door de gemeentelijke so ciale dienst in Tilburg kunnen acht personen met een uitke ring zeven weken gaan werken aan de bouw van een kleuter schooltje in Matagalpa in Nica ragua. De acht maken deel uit van een bouwploeg die totaal uit ze ventien personen bestaat. De overige leden van de ploeg, die op 26 november vanuit Tilburg vertrekt, zijn student of hebben een baan. De bouwploeg wordt uitgezonden door de Stichting Samenwerking Tilburg-Nicara- gua. Volgens het ministerie van sociale zaken en werkgelegen heid is het niet mogelijk om met behoud van uitkering in het buitenland te werken. De Tilburgse sociale dienst heeft zich als uitvoeringsor gaan hieraan te houden. Door dat een sociale dienst echter ook een bepaalde mate van be leidsvrijheid heeft is in Tilburg gezocht naar een constructie om het project toch mogelijk te maken. De constructie die nu uit de bus is gekomen komt er op neer dat de uitkeringsge rechtigde leden van de ploeg hun vakantiedagen van dit jaar en die van 1985 kunnen gebrui ken. Van degenen die vakantie dagen tekort komen wordt de uitkering tijdelijk stopgezet. DEN HAAG (GPD) - Kloosterlin gen hebben recht op de extra be lastingtoeslag voor alleenstaanden, omdat zij geen gezamenlijke huis houding voeren. Dit heeft staatsse cretaris Koning (financiën) aan de belastinginspecties laten weten in een brief over de uitvoering van de tweede fase tweeverdienersmaat regel, die al dit jaar is ingegaan. De Tweede-Kamerleden Ver meend en Kombrink (beiden PvdA) hebben in schriftelijke vra gen aan de staatssecretaris naar het waarom van deze uitzonderingspo sitie voor kloosterlingen gevraagd. Tijdens de behandeling van de tweede fase van de tweeverdie- nerswet is volgens de twee kamer leden afgesproken dat kloosterlin gen niet anders zouden worden be handeld dan studenten die in een studentenhuis wonen en buiten landse werknemers die in een ge meenschappelijke woning verblij ven. De twee kamerleden willen we ten of de staatssecretaris zijn brief heeft geschreven „mede op drin gend verzoek van kerkelijke in stanties". Zij wijzen daarbij op een actie van de bisschoppen, die in brieven aan katholieke kamerle den ervoor hebben gepleit kloos terlingen een aparte, fiscale behan deling te geven. LEIDEN (ANP)- Jhr. mr. M.L. de Brauw, voormalig voorzitter van de stuurgroep voor de brede maat schappelijke discussie over het energiebeleid, is maandag op 59-ja- rige leeftijd in het Academisch Zie kenhuis Leiden overleden. Dit is gisteren bekend geworden. Mr. De Brauw was in het kabinet-Biesheu vel (1971-1972) minister zonder portefeuille, belast met weten schapsbeleid. Vorige week sprak De Brauw de oud-medewerkers van de stuur groep toe tijdens een reünie die was vervroegd toen bleek dat hij ernstig ziek was. Volgens oud-me dewerker E. van Nassau heeft De Brauw in zijn laatste toespraak tot zijn medewerkers gezegd dat rege ring en parlement de uitslagen van de brede maatschappelijke discus sie weliswaar niet al te serieus ne men, maar dat hij ervan overtuigd was dat het proces van de brede maatschappelijke discussie en het werk dat er aan ten grondslag heeft gelegen over enkele jaren zijn er kenning zal krijgen in binnen- en buitenland. Uit de brief van de staatssecreta ris blijkt „dat zich in de praktijk problemen voordoen bij de beant woording van de vraag of de leden van orden en congregaties van de Rooms-Katholieke Kerk in de se dert 1 januari 1984 geldende tarief groepindeling in aanmerking ko men voor de alleenstaande-toe- slag". Een belangrijk aantal klooster lingen komt in aanmerking voor de alleenstaande-toeslag, omdat zij al leen in een kloostervestiging wo nen, voor kost- en inwoning beta len of omdat zij op kosten van de bijstand in een kloosterbejaar denoord verblijven, aldus de brief. Andere kloosterlingen komen niet Als minister zonder portefeuille voor wetenschapsbeleid in het ka binet Biesheuvel sprak hij zich uit voor verhoging van de collegegel den. Tot ongenoegen van studen tenorganisaties noemde hij een be- in aanmerking voor het belasting voordeel. „Voor de beoordeling van die si tuatie acht ik mede van belang de bijzondere positie waarin de kloos terlingen verkeren: er bestaat al leen een band tussen de individue le kloosterling en de orde, er be staat géén zorgplicht tussen de kloosterlingen onderling", schrijft Koning. Hij leidt daaruit af dat er geen be zwaren hoeven te rijzen tegen het uitgangspunt dat kloosterlingen steeds in aanmerking komen voor de alleenstaande-toeslag. Daar staat tegenover dat leden van een kerkelijke orde in geen geval in aanmerking kunnen komen voor een (bijna alleenverdienerstoe slag, aldus Koning. drag van duizend gulden alleszins redelijk. In 1972 trad hij samen met andere bewindslieden van DS'70 uit de regering wegens menings verschillen over de voorbereiding van de begroting voor 1973. Daar op volgden vervroegde verkiezin gen. In 1973 werd De Brauw voorzit ter van DS'70, maar hij was een van degenen die het niet eens waren met de politieke koers, die vooral werd bepaald door Drees jr. In 1975 trad hij af als kamerlid. Later werd hij lid van D'66. In 1981 werd hij benoemd tot voorzitter van de stuurgroep voor de maatschappelijke discussie over kernenergie. Het eindrapport van deze stuurgroep na een discus sie waaraan 42.000 mensen deelna men, werd in januari van dit jaar aangeboden aan de minister van economische zaken en aan de Eer ste en Tweede Kamer. Leiden Vóór zijn politieke loopbaan was De Brauw werkzaam in de verze keringswereld. Van 1960 tot 1963 was hij adjunct-directeur van de DORDRECHT (ANP) - In de meest ongunstige omstandigheden zijn er wel degelijk gezondheidsrisico's voor bewoners van de Dordtse gif- wijk Merwedepolder. De aanwe zigheid van met name arseen en cadmium in de bodem kan leiden tot respectievelijk aantasting van het zenuwstelsel en nieraandoe ningen. Door het ontbreken van 'drem pelwaarden' kan niet worden ge steld dat arseen, cadmium en pca's (polycyclische aromaten) kanker verwekkend zijn. Het tegendeel is echter evenmin te bewijzen. Dit zijn de voornaamste conclu sies uit het rapport Bodemveront reiniging en Gezondheidsrisico's. Het rapport werd samengesteld door twee leden van de vakgroep farmacologie, farmacie en toxico logie van de Rijksuniversiteit van Utrecht. Volgens de onderzoekers moet de inname van arseen onder de on gunstigste omstandigheden in twee deelgebieden van de Dordtse gifwijk niet worden verwaarloosd. Hierdoor zou met name bij kinde ren in de gifwijk op de lange ter mijn schade kunnen worden aan gericht aan het zenuwstelsel. De onderzoekers sluiten ook niet uit dat er vanuit de diepere grond lagen zware metalen als het ware naar boven worden gedrukt. Zij noemen daarbij in het bijzonder ar seen. Zeker wanneer in de bodem organische stoffen voorkomen, dan kunnen die zware metalen erg mobiel zijn. In het twee weken geleden door de provincie Zuid-Holland gepresen teerde concept-saneringsplan voor de Merwedepolder wordt voor de Uitlevering van Wood aan België BREDA (ANP) De 43-jarige Ca nadees John Wood, die zich ook Gardiner noemt, is door de officier van justitie bij de rechtbank in Breda gisteren uitgeleverd aan België. Dat heeft een woordvoer der van het openbaar ministerie in Breda gisteravond bevestigd. Wood moet daar terecht staan om dat hij ervan wordt verdacht grana ten te hebben gestolen op de lucht machtbasis bij Florennes. Gisterochtend kreeg hij van de president van de Haagse recht bank te horen, dat hij zonder enig bezwaar aan België mocht worden uitgeleverd. Wood had deze op handen zijnde uitwijzing bestre den via een kort geding tegen de staat. Hij beweerde voor de Bin nenlandse Veiligheidsdienst te hebben gewerkt en daarmee zou, zo verwachtte hij, bij een proces te gen hem in Nederland wel, maar in België geen rekening worden ge houden. iNauonale Levensverzekerings- bank en na 1963 werd hij directuer bij deze bank alsmede lid van de raad van bestuur van Nationale Nederlanden nv. Vóór hij in de ver zekeringswereld kwam was de Brauw vanaf 1954 directiesecreta ris bij Unilever. Daarvóór studeer de hij rechten in Leiden, een studie waarmee hij na de bevrijding be gon. In 1942 nam De Brauw dienst bij de Prinses Irenebngade. Hij raakte gewond tijdens de invasie in Nor- mandië. In zijn studententijd was hij president van de Nederlandse Studentenraad en mede-oprichter van het Universitair Asyl Fonds. De Brauw, ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw, bekleedde diverse commissariaten en was voorzitter van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Daarnaast heeft hij diverse functies gehad als voorzitter van het bestuur van de Stichtingen Bouwcentrum/Ratiobouw, vice- voorzitter van het Nederlands In stituut voor Efficiency en be stuurslid van het Trustfonds van de Nederlandse Economische Ho geschool. isolatie van het gif een meter dikke kleilaag voorgesteld. De onderzoe kers van de Rijksuniversiteit in Utrecht concluderen dat klei- en veenlagen als isolatiemiddel niet afdoende werken. Gewassen en planten zullen ook de zware metalen opnemen uit de bodem. Bij deze opname zullen de planten en gewassen afsterven. Als de resten niet worden verwijderd zal de oppervlaktelaag van de tee laarde vervuild raken. Volgens de onderzoekers is het onzeker of de ongunstige omstan digheden die als uitgangspunt zijn genomen, zich ooit zullen voor doen. Zelf achten zij de kans daar op erg klein. „Volgens onze risico analyse blijkt dat risico's niet on der alle omstandigheden zijn uit te sluiten", aldus de onderzoekers. Jongeren besmet bij strooptocht vervuild terrein GRONINGEN (GPD) - Rondom het voormalige Aagrunol-terrein in Groningen is opnieuw onrust ont staan. Jongeren hebben na sloop werkzaamheden op het verboden, zwaar vervuilde terrein aan hun handen zwerende wonden opgelo pen, die niet willen genezen. Tij dens hun strooptochten op zoek naar koperen buizen kwamen ze in aanraking met restanten chemica liën, waardoor de jongelui braak neigingen kregen. Het met hekken omheinde terrein zal nu intensie ver in de gaten worden gehouden. Na een jarenlange strijd door vooral bewoners van de nabijgele gen woonwijk Oosterpoort is Aag- runol, dat landbouwbestrijdings- middelen produceert, in 1983 naar Delfzijl verhuisd. Een groot terrein met gebouwen werd zwaar che misch verontreinigd achtergelaten. Het schoonmaken van de grond kost tientallen miljoenen guldens. Volgens de planning wordt er in 1986 mee begonnen. In afwachting van de schoonmaakactie is er rondom het terrrein een hekwerk geplaatst. De afgelopen tijd moest hef hekwerk al enkele malen worden gerepa reerd en heeft de politie er groepjes jongeren aangehouden. Tot voor kort gingen jongeren op het Aagru nol-terrein en in de fabriekshal op zoek naar onder meer koper, dat een kleine vier gulden per kilo gram opbrengt. Eerst bleef hun sloopwerk beperkt tot losse bui zen, maar onlangs werden ook bui zen met daarin restanten chemica liën losgezaagd. Klachten die na contact met de chemicaliën op kunnen treden, zijn onder meer ademhalingsmoei lijkheden. ADVERTENTIE Hoorn 126a (tegenover Avifauna) Alphen a/d Ri|n. Tel 01720 - 22100 Openingstijden 8 30-12.30 uur en 13 30-17 30 uur Zaterd 10 00-16 00 vrijdag Koopavond tot 21 00 uur Regen spoelt gif uit klinkers ARNHEM (ANP) Uit de met vliegas gebakken straatstenen die vorig jaar bij wijze van proef werden gelegd rondom het congres- en orkestge bouw Musis Sacrum in Arnhem, is door regenwater tot nu toe aanzienlijk meer arsenicum gespoeld dan op grond van de leidraad bodemsanering aanvaardbaar mag worden geacht. Dat blijkt uit een gisteren gepubli ceerd rapport van de KEMA, die het uitlooggedrag van de vliegasklinkers in Arnhem heeft onderzocht in opdracht van de Provinciale Gelderse Energiemaatschappij (PGEM). Deze gegevens stonden niet in de samenvatting van het KEMA-onder- zoek, die de PGEM vorige week tijdens een persconferentie in Arnhem presenteerde. Daarin werd de uitloging van het arsenicum onder invloed van regenwater alleszins acceptabel genoemd.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5