Functioneren politie wordt onderzocht BAANVAK Raadslid kritiseert kraak- en drugsbeleid 'Geld beschikbaar stellen om schulden kwijt te schelden' 'Burgerwachten zijn eng' PAGINA 4 LEIDEN WOENSDAG 14 NOVEMBER 1984 Slechte score9 vergeleken met andere korpsen LEIDEN - Er komt een nadere analyse naar het functioneren van de Leidse politie. Burgemeester Goekoop zegde dat gistermiddag in de raadscommissie algemene bestuur lijke aangelegenheden toe, nadat de raadsleden Van der Pluijm (PvdA) en Geelkerken (CDA) hadden gewezen op een onderzoek van de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten (VNG). De raadscommissie hield zich gistermiddag bezig met de begroting 1985. Van der Pluijm haalde cijfers uit de VNG-studie aan waaruit bleek dat in Leiden de politie vergeleken met andere grote en middelgrote gemeenten niet zo best uit de verf komt. Het onderzoek van de VNG spitste zich toe op de jaren 1977 en 1982. Uit een vergelijking van de cijfers bleek dat in Leiden er in 1982 veel minder bekeuringen voor verkeers- en parkeerovertredingen waren uitgedeeld. Terwijl er in Lei den een halvering van het aantal bekeuringen was, steeg in de rest van de gemeenten dat aantal. Bo vendien kwamen er in 1982 minder misdrijven ter kennis van de Leid se politie dan in de andere gemeen ten. En behalve in Leiden was het aantal opgehelderde misdrijven overal gestegen. "Ik constateer dat er wat vreemds aan de hand is. De Leidse politie kan hierdoor een slechte naam krijgen in het land en dat wil ik voorkomen", aldus Van der Pluijm. Hij kreeg steun van de CDA'er Geelkerken: "De CDA- fractie heeft geconstateerd dat het ophelderingspercentage van mis drijven in Leiden bedroevend is. Er is overal een behoorlijke toena me, maar in Leiden is het ophelde ringspercentage gedaald van der tig naar twintig procent". LEIDEN - "Ik hoop niet dat deze cijfers aanleiding zullen zijn om een burgerwacht in het leven te roepen", reageerde J. Brands (communist) naar aanleiding van resultaten uit de VNG-studie. Hij vroeg burgemees ter Goekoop om een principiële uitspraak over het fenomeen burger wacht, dat in andere grote steden de kop opsteekt. "Ik wijs burgerwachten af. Ik vind het enge dingen", aldus Goekoop. "De politie moet de burger een gevoel van veiligheid geven. Als dat er niet meer is, moeten we de politie zo veranderen dat dat gevoel weer terugkomt. Maar ik neem niet aan dat er in Leiden behoefte bestaat aan een burgerwacht". Het PSP/PPR-raadslid De la Mar wees er op dat een discussie over burgerwachten het gevaar in zich houdt dat mensen op een idee worden gebracht. Van der Pluijm vroeg een notitie over deze cijfers. Burgemeester Goekoop zegde die notitie ook toe, maar zei tevens dat de cijfers op verschillende manieren kunnen worden uitgelegd. Hij pakte een ander staatje waaruit volgens hem bleek dat Leiden de veiligste stad is van alle grote en middelgrote ge meenten. Goekoop en commissaris Van Voorden wezen er verder op dat 1982 een afwijkend jaar is geweest voor de politie, waardoor vergelij king met andere steden eigenlijk niet mogelijk was. Zo controleerde, de Leidse politie voor 1982 veel va ker met snelheidsapparatuur, wat een stroom van bekeuringen ople verde. En sinds 1977 is een aantal maatregelen genomen, zoals de paaltjes, die bijvoorbeeld foutpar- keren onmogelijk maken. Maar be gin volgend jaar zal de Leidse poli tie in een nader rapport verklaren hoe de verschillen tot stand zijn ge komen. Later dat jaar zal boven dien aan de hand van cijfers over 1984 een actuelere vergelijking worden gemaakt. Wijkbrigades Gistermiddag werd ook duide lijk dat burgemeester Goekoop en de politie vasthouden aan de inde ling van de stad in drie wijken. In die drie wijken gaan wijkbrigades werken om zo meer contact te heb- Voorstel CDA aan gemeenteraad: Van der Pluijm (PvdA): "De -politie kan een slechte naam krijgen" <foto wim Dijkman) ben met de bevolking. Vooral PvdA, maar ook het communisti sche raadslid Brands, PSP/PPR en het CDA, betoogden dat er een in deling in meer wijken moest ko men. Volgens hen is er geen sprake meer van wijkgericht werken als de stad in drieën wordt gedeeld. In een eerste voorstel was sprake van zeven wijken, het PvdA-raadslid Geradts noemde een aantal van vijf als compromis. Maar Goekoop en plaatsvervan- gend-commissaris Mostert wezen dat af. Meer wijken is praktisch on mogelijk zonder de dienstroosters en de structuur van de Leidse poli tie aan te passen. Volgens Mostert zou dan ook de vergroting van het aantal agenten in de avonduren en het weekeinde ter bestrijding van de openlijke geweldpleging ter dis cussie moeten worden gesteld. Burgemeester Goekoop stelde voor om op 1 januari aanstaande te beginnen met drie wijken en even tueel later het aantal te vergroten. Het PvdA-raadslid Geradts ging daar niet zomaar mee akkoord. Hij wil eerst overleg met zijn fractie. LEIDEN - De CDA-fractie wil dat de gemeente Leiden 180.000 gul den beschikbaar stelt om een actief kwijtscheldingsbeleid op het ter rein van de gemeentelijke belastin gen en rechten te kunnen voeren. Om dat te bereiken heeft het CDA een initiatiefvoorstel gedaan dat bij de behandeling van de begro ting 1985 wordt betrokken. Steeds meer mensen raken door de slechte economische situatie en het bezuinigingsbeleid van de re gering in financiële moeilijkheden, Voorlichting buitenlanders LEIDEN - Er wordt in 1985 al be gonnen met voorlichting aan niet- Nederlandse ingezetenen die in 1980 niee mogen doen aan de ge meenteraadsverkiezingen. Burge meester Goekoop beloofde dat na vragen van het CDA-raadslid Geel kerken gistermiddag in de com missie algemene bestuurlijke aan- gelegenheden. Kinderzegels in de verkoop LEIDEN - Burgemeester Goekoop heeft vanmorgen de eerste kinder postzegels in het winkelcentrum Kopermolen gekocht. Hij gaf daar mee het beginsein voor een ver- koopactie van het plaatselijk comi té voor Kinderpostzegels in Lei den. In een speciale verkoopstand in het postkantoor biedt het comité tot en met 20 december, allerlei za ken aan, zoals wenskaarten. Behal ve de speciale kerst— en nieuw jaarskaarten zijn er ook andere wenskaarten. aldus het CDA. Het gaat dan vooral om mensen die met een minimum inkomen moeten rondkomen. Het CDA constateert verder dat in toenemende mate een beroep wordt gedaan op het gemeentebe stuur "om zijn verantwoordelijk voor deze burgers door middel van invoeren van draagkrachtaspecten in de gemeentelijke heffingen na der vorm te geven". "De gemeente heeft de plicht na te gaan wat zij voor deze burgers kan doen", gaat het CDA verder, er bovendien op wijzend dat de keus hen te helpen een duidelijk politie ke beslissing is. "Maatregelen ten gunste van deze minima zullen te gen andere gemeentelijke voorzie ningen moeten worden afgewogen. Steun aan de minima is dus een duidelijke politieke aangelegen heid. In hoeverre deze zwaksten in de samenleving door gemeentelij ke maatregelen worden geholpen, is een kwestie van politieke bereid heid". Voorlopig wil het CDA dat er 150.000 gulden beschikbaar moet komen om gemeentelijke heffin gen kwijt te schelden en schulden te saneren. Dat geld moet worden vërdeeld door de Gemeentelijke Kredietbank. Met dat geld kunnen 150 gezinnen, die in financiële nood verkeren, worden geholpen, aldus het CDA dat er van uitgaat dat per geval duizend gulden nodig 1SVerder wil het CDA dat er 30.000 gulden komt voor gezinnen met kinderen. Juist de kinderen wor den door bezuinigingen in huiselij ke kring zwaar getroffen, aldus het CDA. Daarom moet daar een spe ciaal potje voor komen dat de so ciale dienst verdeelt. Om in aanmerking te komen voor financiële steun van de ge meente, moeten minima een gede tailleerd overzicht van hun finan ciële positie overleggen. Boven dien zal het ontstaan van de finan ciële problemen betrokken moeten worden bij de vraag of iemand in aanmerking komt voor geldelijke steun. Het geld wil het CDA bij de dienst openbare werken vandaan halen uit een zogenaamde post on voorzien. Het voorstel van het CDA zal tijdens de begroting wor den behandeld. Illegaal café restaurant LEIDEN - De politie heeft giste ren een inval gedaan in een illegaal café annex restaurant aan de Hooi gracht. Twee broers (29 en 30 jaar) zijn daarbij aangehouden en een grote hoeveelheid drank is in be- slag genomen. Kruimeldieven aangehouden LEIDEN - De leiding van een su permarkt heeft in de afgelopen da gen twee bejaarde kruimeldieven in de kraag gevat. Zaterdag was het een 68-jarige Leidenaar die zich een reep chocola had toegeëigend. Een 73-jarige inwoner van Leiden werd gisteren door het personeel betrapt toen hij zich zonder te beta len een pakje shag eigen had ge maakt. Burgerlijke stand LEIDEN - Het raadslid De la Mar (PSP/PPR) heeft gistermiddag for se kritiek gespuid over het optre den van burgemeester Goekoop en de Leidse politie bjj de ontruiming van gekraakte panden. Volgens De la Mar houden Goekoop en de poli tie zich niet aan de notitie over kra ken die in 1981 door de Leidse ge meenteraad werd vastgesteld. Het raadslid zei dit tijdens de behande ling van de begroting 1985 in de commissie algemene en bestuurlij ke aangelegenheden. De kritiek spitste zich toe op de vraag aan welke kant Goekoop en de politie nu eigenlijk staan. De la Mar betoogde dat zij steevast de zijde van de eigenaren kozen en niet naar de krakers luisterden. Aan de hand van vijf voorbeelden probeerde hij aan te tonen dat de ontruimingen niet in overeenstem ming met het gemeentelijk beleid waren uitgevoerd. Bovendien zou de politie niet optreden tegen ac ties van huiseigenaren zoals het binnendringen van een gekraakte woning. "De conclusie is dat de po litie een anti-kraakhouding aan Felle woordenwisseling tussen De la Mar en vertegenwoordigers politie heeft genomen", aldus De la Mar. Burgemeester Goekoop weer sprak de kritiek van het raadslid, maar ging niet in op de vele vragen en de voorbeelden die De la Mar had gegeven. "Er is geen veran derd politiebeleid ten opzichte van de krakers. En ik handel precies zoals er in de kraaknotitie staat", was het korte antwoord van Goe koop. De la Mar was daar boos over: "Ik heb hier een heleboel vragen gesteld. Als u (Goekoop-red.) daar niet op in wilt gaan, kan ik beter naar huis gaan. En dan de vragen schriftelijk opnieuw stellen. Dan moet u ze wel beantwoorden". In de tweede ronde wees ook plaatsvervangend commissaris Mostert de kritiek op de politie van de hand. Hij stelde een gesprek tussen de kraakbeweging, de ge meente en de politie voor om zo te bekyken wat er klopt van de kri tiek. Aan dat voorstel had De la Mar geen boodschap. Hij kondigde een motie en schriftelijke vragen over het kraakbeleid aan. Toen mengde commissaris Van Voorden zich in de discussie, hetgeen tot een forse woordenwisseling leidde met De la Mar. "Wat mij opvalt, is dat de heer De la Mar niet ingaat op het voor stel van Mostert", aldus Van Voor den. De la Mar: "Ik ben de kraak beweging niet. Het interesseert me niet wat de kraakbeweging vindt. Ik stel hier vragen namens PSP/ PPR en niet namens de kraakbe weging". En Van Voorden cynisch: "Ik dacht toch dat u laatst in een kraakpand aan de Breestraat zat, maar dan heb ik me zeker vergist". Van Voorden doelde op De la Mars aanwezigheid bij de ontrui ming van het voormalige pand van Gerard de Lange. De la Mar was daar aanwezig als waarnemer en niet als kraker, zo verklaarde hij gisteren opnieuw. Invallen Een forse woordenwisseling was ook het gevolg van de kritiek van het PSP/PPR-raadslid op de be strijding van de harddrugs door de Leidse politie. "Al maandenlang kom ik berichtjes tegen in de krant dat er invallen worden gedaan waarbij maar een of anderhalve gram heroïne wordt aangetroffen. Dat zijn gewoon gebruikers. Er kunnen dan twee dingen aan de hand zijn: of de politie heeft erg veel pech, of is erg dom bezig", al dus De la Mar. Van Voorden wees erop dat de bestrijding van de handel in hard drugs een hoge prioriteit is bij de politie, maar erkende dat er "wél eens wordt misgeslagen". Uit de cijfers over 1983 bleek dat dat ove rigens wel erg vaak gebeurt. Bij 25 invallen had de politie 117 gram heroïne, 13 gram cocaïne, twee jcilo marihuana en zeventig methadon- tabletten aangetroffen. Volgens De la Mar was een groot deel van die invallen dus bij gebruikers en niet bij handelaren. En dat was voor het WD-raadslid Zonnevylle aanleiding tot de op merking aan het ad^ës van De la Mar: "Wat wilt u nu eigenlijk. U zit' hier alleen maar te murmelen". Waarop De la Mar antwoordde: "Ik murmel niet. Ik stel hier vragen. Wat ik wil is dat de heroïnehandel hard wordt aangepakt.*Maar wat ik constateer is dat er alleen mensen worden aangehouden, die hoeveel heden bij zich hebben die normaal zijn voor gebruikers". Burgemees ter Goekoop en de aanwezige poli tiefunctionarissen gingen daarna niet meer in op het beleid dat in Leiden wordt gevoerd. LEIDEN - Geboren: Willem zv. W Kralt en C. Haasnoot, Füzuli zv. F. Kah- raman en M. Kahraman, Pieter Willem zv. P.W. Dreef en IBM. Stein, Stephan zv. W. Timmers en M. de Blouw, Judith Agnes Bregje dv. H.C. van Elk en P. van der Vis, Emil Joannes Albertus zv. M.E. Pabon en G.S. Horsthuis, Maria Jacoba Catharina dv. F.A. Hulsebosch en I.L. van der Kant, Christa Pauline dv. G.J.P. Benit en J. van Campen, Raymond zv. J. Bodijn en A.A. J. Witte, Chantal dv. R.A. Asselman en P.C. Hazebroek, Rory zv. P.J.C.M. van Buuren en H.M. Rinkel, Wesley Siang Toan zv. K.Y.E.M. The en H.L. Lim, Rianne Cathelyn dv. A. Ver schuren en S. J. van der Meer, Daniël Se- bastiaan zv. W. van der Hoeven en S.J. van Liempt, Danielle dv. J.D.G. van Duijne en R.M. Horsthuis, Marianne Alize dv. D. de Kreek en E.M. van Rhyn, Jeremiah Allard Jairhino zv. J.A.O. Ma- tahelumual en E.Y. Ticoalu, Anne-Mari- nus zv. J. den Hartogh en W.J. Broek- hujjsen Jukebox gestolen LEIDEN - Onbekenden hebben de jukebox uit buurthuis 't Spoor tje aan de Bernardkade ont vreemd., Het gevaarte, waar toch minimaal vier mensen de schou ders onder moeten zetten, is tussen 10 en 12 november verdwenen. Met de jukebox zjjn zestig singles on vindbaar geworden. Pijpen In het Pijpenkabinet, Oude Vest 159a, wordt vanavond een lezing over de techniek van het pijn acht The Jam In The Jam treedt vanavond de gitaarwave-formatie Joe Cool op. Aanvang tien uur. Bazaar In het clubhuis Matilo, Zaan- VOQClstlOW straat 126, is morgen de jaarlijk se bazaar van de bejaarden- handwerkclub. De handwerk- spullen zijn te koop vanaf half twee. Homoseksualiteit De. jongerenbeweging houdt morgen een thema-avond over homoseksualiteit. Er wordt een film vertoond en er iseen discus sie. Aanvag half negen, plaats van handeling Koppenhinksteeg 2. Postzegels De maandelijkse ruilavond van de postzegelvereniging I.V. Philatelica wordt morgen gehou den in de kantine van het Visser 't Hooftlyceum, Anthonie Duyck- laan 1. Aanvang acht uur. Breehuys In het Breehuys, Breestraat 19, zijn deze week diverse activitei ten. Morgenavond is er een feest met informatie over uitkeringen en dergelijke georganiseerd door de Jongerenbeweging FNV en het Breehuys. Aanvang acht uur. Vrijdag is er disco en zaterdag middag Electric-boogieles vanaf twee uur. 's Avonds is er een swing-avond. Dammen In het clubhuis de Tamboerijn, Valeriusstraat 73, gaat morgen de dam- en schaakclub voor ou deren weer beginnen. Aanvang half twee, aanmelden bij Wim Markt Dieker, tel. 760315. De vogelvereniging 'De Vogel vrienden' Leiden en omgeving houdt van vrijdag tot en met zon dag haar jaarlijkse tentoonstel ling in het Vijfhovenhuis, Hof- laan 169. Vrijdag van half acht tot tien uur, zaterdag van tien uur tot zes uur en zondag van twaalf tot vijf uur is een keur aan vogels te zien. Film In het gebouw van de buurtver eniging Noordrijnenvest (hoek Groenesteeg/Kaarsenmakers straat) wordt morgen om twee uur een lachfilm gedraaid. De zelfdefilm wordt 's ochtends ove rigens vertoond in de zaal van Ons Eiland aan de Kortenaer- straat. Aanvang is dan tien uur. De voorstellingen worden geor ganiseerd door het dienstencen trum BinnenstadIZeeheldenwijk. Vrouwen In het Leidse Volkshuis, Mid delstegracht 5-7, is morgen een vrouwenavond waar de theater groep Mei het $tuk 'Afrekenen' brengt. Het gaat over het wel en wee van een bijstandsvrouw. Na de voorstelling speelt de Suri naamse vrouwenband Oema SO- SA. Aanvang acht uur. In het verpleegtehuis Zuydt- wijck, Aaltje Noorderwierlaan 1, wordt vrijdagmiddag en -avond een rommelmarkt annex bazaar gehouden. Er zijn spullen te koop die patiënten zelf hebben ge maakt. 's Middags kan men te recht van twee tot vijf uur en 's avonds van zeven tot negen uur. Bingo In het clubshuis De Mirt/Hon ken, Driftstraat 49, is vrijdag avond een bingo-dansant. Aan vang acht uur. Ruilbeurs De ruilclub 'Koningskerk' houdt vrijdag een ruilavond in de Dr. Van Voorthuysenschool aan de Mamixstraat 104. Verza melaars van munten, postzegels, sigarenbandjes, lucifermerken, bankbiljetten, bierviltjes, an sichtkaarten en dergelijke. Aan vang 20.00 uur. Voor informatie en tips tel. (97D-144941, toestel 216 Bedrijfsschool wordt stichting De bedrijfsschool die is verbon den aan het Energiebedrijf Rijn land aan de Langegracht in Lei den wordt een stichting. Dat met het voornaamste doel om de op leiding te continueren en ook om meer installateurs erbij te be trekken. Op die wijze kan de school uitgroeien tot een insti tuut waar leerling-monteurs op het gebied van gas- en elektro techniek en jongeren die zich ad ministratief willen bekwamen werkervaring kunnen opdoen. De school is in juni van het vo rig jaar gestart met 4 jongeren. Sinds september van dit jaar vol gen in totaal 16 jongens en meis jes in de leeftijd van 16 tot 21 jaar een tweejarig opleiding. Na het voltooien van de opleiding heb ben ze welsiwaar een grotere kans op een baan, maar werk wordt niet gegarandeerd, ook niet bij het Energiebedrijf zelf. Maar volgens studiecoördinator Rob Smit bestaat voor een aantal een kleine kans dat ze aan het einde van de opleiding in dienst worden genomen. Het bedrijf be schikt trouwens over veel con tacten in het bedrijfsleven zodat ook een redelijk kans bestaat dat de jongeren elders in dienst wor den genomen. Afhankelijk van de studierich ting (gas- of elektrotechniek of administratie) werken de jonge ren, vaak afkomstig van de Streekschool voor partieel leer plichtigen aan het Lammen- schanspark in Leiden, twee of drie dagen per week. De leerstof bestaat uit een stuk theorie en stuk praktijk. Geregeld worden deskundigen van zowel binnen als buiten het bedrijf uitgeno digd om een spreekbeurt te hou den over hun werkzaamheden. Op de school zitten leerlingen die na het voltooien van de ma vo, leao of lts geen zin hadden in een vervolgopleiding. De mees ten zijn nog partieel leerplichtig. Vandaar ook dat een aantal van hen afkomstig is van de Streek school in Leiden. Zij krijgen het minimum-jeugdloon, hetgeen een aanzienlijke hoger inkomen betekent dan dat zij een uitke ring zouden genieten. De opleiding is te danken aan het feit dat het personeel van het Energiebedrijf Rijnland daar voor een stuKje loon heeft ingele verd. Dat gebeurdde overigens niet vrijwillig, maar op last van minister Rietkerk die twee jaar geleden de prijscompensatie niet wilde betalen aan ambtenaren. Dat stak hij in de rijkskas. Bij het Energiebedrijf moest het perso neel de prijscompensatie ook in leveren, maar Rietkerk kon er niet aankomen. "Dat geld bleef een tijdje op de plank liggen. Op aandrang van de bonden is daar op een opleiding gestart. Over twee jaar uitgesmeerd is daar voor een bedrag beschikbaar van 350.000 gulden waarvan onder meer het inkomen van de leerlin gen wordt betaald", licht Rob Smit toe. Het komt voor dat leer lingen op den duur in het kader van de werkervaring klusjes op knappen die normaliter door werknemers van het bedrijf zou den worden verricht. Daarvoor worden zij gewoon betaald, dus buiten de pot van de prijscom pensatie om. Ook de komende jaren is geld beschikbaar voor de opleiding omdat het bedrijf de prijscom pensatie ook in de toekomst voor de school wil blijven geven. "We zouden nog wel meer leerlingen kunnen opleiden. Het probleem is evenwel dat bij Energiebedrijf onvoldoende werk is om meer dan 16 leerlingen praktijkerva ring te laten opdoen. Het kost al moeite om het huidig aantal leer lingen aan het werk te houden", aldus de studiecoördinator. Om de opleiding ook open te stellen voor andere bedrijven, wordt de bedrijfsschool losge koppeld van het Energiebedrijf Rijnland. De school wordt on dergebracht in een stichting. Dat geeft op de eerste plaats meer ze- Werkervaring opdoen op de administratie van het Energiebedrijf Rijnland: (vlnr) Corine Schaap, Carla Schouten, Astrid Koomen en Pauline Verbaas. <f0t0 Holvast) kerheid voor de toekomst en opent de mogelijkheid voor be drijven om leerling-monteurs te gen betaling ervaring te laten op doen. Dan hoeven de installa teurs de vele handelingen niet tijdens het werk uit te leggen. Want klanten fronsen hun wenk brauwen weieens als tijdens de werkzaamheden langdurig uitleg wordt gegeven door de 'baas' aan leerlingen terwijl de werkuren moeten worden betaald. De belangstelling voor de op leiding is over het algemeen groot. Rob Smit hoeft er niet veel moeite voor te doen om leerlin gen te krijgen. Vooral voor elek trotechniek en de administratie melden zich veel kandidaten. Voor gastechniek is de belang stelling minder. Dat komt onder meer doordat het vaak om grondwerk gaat en veel mensen daarin geen zin hebben. "We hoefden dit 'schooljaar' geen ruchtbaarheid te geven aan de opleiding. We hadden al ruim schoots voor de aanvang genoeg kandidaten", aldus Rob Smit. Hij verwacht wat dat betreft ook de komende jaren geen proble men. Als dat nodig mocht zijn wordt in mei van het volgend jaar een oproep geplaatst voor leerlingen. Te weinig nieuwe ideeën Vooral de opvang en de begelei ding van mensen die een bedrijf willen beginnen gaat meer en meer tijd vergen. Veel mensen zien in het zelfstandig onderne merschap een vlucht uit de uit keringssituatie. Plannen zijn vaak slecht voorbereid en weinig doordacht. Platgetreden paden worden nogal eens bewandeld. Met andere woorden: men komt te weinig met nieuwe ideeën. Dat staat te lezen in het jaarverslag over 1983 van de Stichting Regionaal Dienstverle ningscentrum Kleinbedrijf Zuid- Holland midden en noord. Het kantoor van dat instituut is ge vestigd in Leiden. In opdracht van gemeenten werden in 1983 bijna 40 rapporten uitgebracht betreffende het starten van een bedrijf met behoud van uitke ring. In het jaar daarvoor waren dat er nog slechts vier. De regionale dienstverlenings centra zijn onafhankelijke stich tingen met in het bestuur verte genwoordigers van de centrale overheid, de lagere overheden, Kamer van Koophandel, onder nemersorganisatie, etc. De be langrijkste taken zijn opvang, ad visering en zonodig doorverwij zing van zelfstandigen of zij die een bedrijf willen beginnen. De ondernemer wordt kosteloos geadviseerd. Dat geldt ook voor mensen die een bedrijf willen op zetten. De conclusies van het Leidse dienstverleningscentrum zijn trouwens niet nieuw. Al eerder hebben beginnende onderne mers zelf al vraagtekens ge plaatst bij de manier waarop zij de markt hebben verkend. Dat gebeurde vaak amateuristisch en had meer weg van een gokspel dan van een doorwrocht plan.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 4