Ruim miljoen extra voor renovatie en groot onderhoud 'Kwaliteit van opleiding tot huisarts in gevaar' Twintigduizend kilo aan 'zwart' vlees Scholen Stevenshof geopend Vivaldistraat en omgeving Dozy straat VC BfttmDCRY WOENSDAG 14 NOVEMBER 1984 LEIDEN (Vervolg van pagina 1) DEN HAAG - De strafzaak tegen de top van het Zoeterwoudse sla gersbedrijf is vergelijkbaar met die tegen de topmensen van het Vleeschmeesters-concern enkele maanden geleden. Ook hier gaat het om vervalsingen in de aangif ten van geïmporteerd vlees uit niet EG-landen dat tot conserven zou zijn verwerkt. Alleen dan krijgen de bedrijven namelijk de speciale importheffing van het Produkt- schap voor Vee en Vlees terug. Die importheffingen worden geheven om de prijs van het in de Europese Gemeenschap geproduceerd vlees te beschermen. Die ligt namelijk aanmerkelijk hoger dan de prijs van vlees dat in zogenoemde derde landen wordt geproduceerd. De twee vervalste staten die in de dag vaarding tegen de eigenaars van het Zoeterwoudense bedrijf wer den genoemd, behelsden een opga ve van bijna 20.000 kilo vlees. Hier- Vervalste staten slagersbedrijf Het bedrijf heeft inmiddels ruim 60.000 gulden betaald aan invoer heffingen die door het indienen van de valse facturen waren ontlo pen en ruim een miljoen toegezegd te zullen betalen aan het Produkt- schap voor Vee en Vlees. De bank garantie hiervoor is inmiddels af gegeven, maar door onenigheid over de hoogte van de navordering moet de uiteindelijke betaling nog plaats hebben. Officier van justitie mr. Couzijn noemde het schadebedrag van 11 miljoen gulden dat de Ryksac- countantsdienst had berekend wel wat aan de hoge kant. „Slechts een deel hiervan komt voor rekening van Zandbergen", gaf zij toe. Een van de advocaten van de beide groothandelaren in vlees legde de schuld van het gebeuren bij het Produktschap omdat het volgens hem slecht controleerde of de rege ling wel goed werd uitgevoerd. „Het Vleescentrum Leiderdorp, een inmiddels opgeheven onder deel van het concern, is maar 2U vierkante meter groot en kon dus nooit de hoeveelheid vlees verwer ken die in de staten werden opge voerd. Dat konden ze weten", zo zei hij. Bovendien voerde hij aan dat in de vleeswereld deze praktij ken daardoor aan de orde van de dag waren. Hij vond het daarbij voor zijn clienten pleiten dat zij slechts kort hieraan hadden mee gedaan en uit eigener beweging er mee waren gestopt. Hij stelde de rechtbank voor slechts een voor waardelijke gevangenisstraf op te leggen plus een geldboete. „Ook om de werkgelegenheid te sparen die anders misschien verloren gaat als de bedrijfseigenaren daadwer kelijk in de cel moeten", aldus mr. Sprong. De rechtbank doet 27 november uitspraak. Overigens heeft het eveneens in Zoeterwoude geves tigde slagersbedrijf Jan Zandber gen, met filialen in Leiden, niets met deze affaire te maken. Vakgroep laakt bezuinigingen LEIDEN - De vakgroep Huisarts geneeskunde voelt zich ernstig ge troffen door de bezuinigingen. Fa culteitsraadslid P. Lens deed gis teravond tijdens een raadsvergade ring van de faculteit geneeskunde het dringende verzoek bij huisartsengeneeskunde geen ar beidsplaatsen verloren te laten gaan. "Gebeurt dit wel", zo sprak hij, meer als opleider dan als raads lid, "dan kan ik niet meer garande ren dat er een goede opleiding tot huisarts in Leiden zal zijn". In het universitaire taakverde lingsplan moet de vakgroep een plaats inleveren. Lens noemt dat veel omdat er dan nog maar vier 'koppen' overblijven om onder wijs, onderzoek en nascholing te LEIDEN Leiden kan dit jaar ruim een miljoen gulden extra subsidie verwachten voor renovatie- en groot onderhoudsplannen. Daardoor wordt het mogelijk dat een plan om 358 naoorlogse woningen van de Protestant Christelijke Woningbouwvereniging (PCW) aan de Vivaldistraat en omgeving en de Beethovenlaan nog dit jaar wordt aangepakt. Hetzelfde geldt voor een plan voor renovatie van 27 vooroorlogse woningen van de ver eniging Ons Doel aan de Dozystraat. Volgens de oorspronkelijke plan ning zouden slechts de plannen voor 150 woningen aan de Vival distraat en omgeving en 20 huizen Vervolg op proef met aangifte diefstallen LEIDEN - Duizenden aangifte formulieren worden en zijn deze week onder winkeliers verspreid. Dat is het rechstreeks gevolg van een proef die politie en een aantal grote winkels in de binnenstad sa men de afgelopen maanden heb ben gehouden. Een proef die wederzijds als zeer positief is ervaren. Winkeliers hoe ven in de nieuwe situatie niet meer naar het politiebureau om aangifte te doen van winkeldiefstal. Een speciaal formulier is ontworpen waarop zij hun aangifte schriftelijk melden, waarna de verdachte wordt overgedragen aan surveille rende agenten. Winkeliers spreken van "vijfenzeventig procent tijd winst", aldus de politievoorlichter. Was het aangifteformulier aanvan kelijk vooral bestemd voor de gro te winkels, ook kleine winkeliers kunnen er nu gebruik van maken. Agressieve automobilist LEIDEN - De alcohol was een 29- jarige Leidenaar gisteravond ken nelijk in het verkeerde keelgat ge schoten. De politie hield hem rond kwart voor één vannacht aan om dat zijn rijgedrag daar aanleiding toe gaf. De man verzette zich hevig, wilde van geen blaaspijp weten. Ook weigerde hij mee te gaan naar het politiebureau. Na een handge meen kon hij toch worden overge bracht en in de Zonneveldstraat werd een bloedneus geconsta teerd. De EHD werd gealarmeerd, maar ook die liet de man niet aan zich komen. Uit vrees voor een kwetsuur werd de 'opstandeling' naar het Diaconessenhuis ver voerd, maar foto's mochten er van zijn neus niet gemaakt worden. Dus ging hij weer terug naar het bureau, waar fouillering tot nieuwe schermutselingen leidde. Hij sloeg een agent op zijn oog en wierp zijn horloge en kunstgebit kapot tegen de muur. De man is uiteindelijk in gesloten ter ontnuchtering. COLLECTE - De collecte van de Nierstichting Nederland heeft in Leiden 23.267,75 gulden opge bracht. Tweehonderddertig collec tanten haalden dat bedrag op. aan.de Dozystraat in aanmerking komen voor subsidie. Doordat sommige gemeenten er niet in zijn geslaagd om alle gesubsidieerde plannen uit te voeren, heeft Leiden nu voor het overgeschoten geld plannen ingediend. De PCW-woningen aan de Vival distraat, Beethovenlaan en omge ving worden voor een bedrag tus sen de 12.500 en 18.000 gulden op geknapt. Metselwerk is aan verbe tering toe evenals kozijnen, deu ren, daken, plafonds, keukens en de elektrische installatie. In princi pe heeft het uitvoeren van het on derhoud geen gevolgen voor de huurprijs van de woningen. Een uitzondering kan worden gemaakt voor sommige woningen waar werkelijke verbeteringen worden uitgevoerd, zoals het aanbrengen van dubbel glas. Voor de woningen van Ons Doel is in totaal een bedrag van 1,6 mil joen gulden nodig. Tien woningen krijgen een onderhoudsbeurt, ze ventien andere komen voor ingrij pende verbetering in aanmerking. Hierbij gaat het om verbetering Geen subsidie voor tunnel bij Stevenshof LEIDEN De gemeente kan de subsidie voor de tunnel onder de spoorbaan bij het station De Vink, aan de rand van de Stevenshofpol- der, wel vergeten. Een tegenvaller van minstens twee miljoen gulden aangezien wel op geld van het mi nisterie van verkeer en waterstaat was gerekend. Om deze en in de toekomst mogelijk andere tegen vallers in de exploitatie van de Ste venshof op te vangen heeft de ge meente uit andere budgetten over schotten overgeheveld naar de Ste venshof. In de exploitatie van de Stevens- hofpolder was een post opgeno men voor een tunnel voor voetgan gers, fietsers en bussen. De Neder landse Spoorwegen hebben zich nu op het standpunt gesteld dat zij de voetgangerstunnel willen beta len, maar de rest moet voor reke ning komen van de gemeente. "Daar komt geen beweging meer in", zei wethouder Tesselaar. Op zich zou dat niet zo'n ramp ware het niet dat de subsidie stroom van het ministerie naar de gemeenten slinkt. "Er komt min der geld dan we verwachtten", zegt M. Kuzee, van de gemeentelijke di rectie verkeer. "Omdat het open baar vervoer ook door die tunnel zal gaan, proberen toch subsidie te krijgen". Of dit geld loskomt is nog de vraag. Om het budget vooor de Ste- venshofpolder in te dekken tegen meer van soortgelijke tegenvallers, raadsleden vroegen daar vorige week om in een commissieverga dering, is besloten dat overschot ten van andere budgetten naar de Stevenshof zullen worden overge boekt. De commissie is daarmee in beslotenheid akkoord gegaan. van kozijnen en de inrichting van de keuken, het aanbrengen van isolatie en riolering. Huren De huren van de huizen aan de Dozystraat zullen door de bank ge nomen stijgen van ongeveer 200 naar 340 gulden per maand. De be woners van de huizen waaraan slechts onderhoud wordt uitge voerd hoeven niets meer te gaan betalen. Het rijk zal aan de verbetering van de PCW-woningen een derde van de kosten bijdragen. Van de huizen aan de Dozystraat past de overheid het verschil tussen de huuropbrengst en de investerin gen ervoor bij. In totaal gaat het om een bedrag van meer dan een miljoen gulden. Volgens de Leidse wethouder Tesselaar moet de beslissing over de toekenning van de subsidie nog worden genomen. "Maar ik heb uit informele bron vernomen dat deze gelden aan Leiden zullen toeval len", deelde hij onlangs mede. Vol gens Tesselaar valt deze beslissing nog deze maand te verwachten. LEIDEN Met enig feestelijk ver toon heeft wethouder Van Dongen vanochtend de de scholen in de Ste venshof geopend. De leerlingen en leerkrachten van de katholieke school Het Klankbord, de protes tants-christelijke De Zwaluw en de openbare school Stevenshofpolder kregen van de wethouder (op de rug gezien) symbolische sleutels, die uit ballonnen moesten worden gepeuterd. Daarna gaven de aan wezigen blijk van hun vreugde door een bont kleurenpalet van bal lonnen richting horizon te sturen. Een krappe maand geleden ver huisden de leerlingen van het tijde lijk onderkomen in de Sint Anto- niusschool in Zuid-west naar het nieuwe scholencomplex. Vanoch tend waren, net als toen, ook de de ouders weer in grote getale aanwe- ADVERTENTIE zig. Geestdriftig werd het lied 'Daar bij die molen', voor de gele genheid aangepast in 'Daar in de polder', meegezongen. Een pluim was er voor de mensen die aan de totstandkoming van de school hebben meegewerkt. "Is er ie mand aanwezig die heeft geholpen bij het bedenken van deze school? Oh daar. Heeft hij dat niet prach tig bedacht?" Vervolgens kwamen de architect Verbeek en Van Reij- zen aan de beurt. "Is er iemand hier die deze school heeft gete kend?" Een vinger gaat omhoog. "Heeft hij dat niet mooi getekend?" Instemmend geschreeuw van de kinderen en tevreden gezichten. Na al deze feestelijke handelin gen verplaatste het gezelschap zich naar binnen, waar de ouders de ge legenheid aangrepen om de school te bekijken. Voor de kinderen was het ook de rest van de dag feest, 's Middags was er bovendien een re ceptie. (foto Holvast) bedrijven. "In feite waren we al on- derbemand. Werkweken van zestig tot zeventig uur behoren tot ons bestaan. Iedereen propageert ver sterking van de eerste lijn (de ge zondheidszorg buiten de muren van het ziekenhuis, zoals de huis arts. het maatschapplijk werk, de wijkverpleging), maar van werkelijke ondersteuning is geen sprake. Het 'gewoon' ziek zijn wordt in de faculteit veel te weinig gedoceerd", aldus Lens. Hoewel andere raadsleden het onredelijke van de bezuinigingen bij huisartsengeneeskunde wel in zagen, wensten zij toch Lens niet te steunen. Want de voorzitter van de raad, G.J. Tammeling, maakte al snel duidelijk dat als de leden niet akkoord zouden gaan, het geld bij een andere vakgroep zou moeten worden weggehaald. Vervolgens meldde hij dat als men niet ak koord ging met het 'taakverde lingsplan geneeskunde' het college van bestuur het verder maar moest uitzoeken". Raadslid Bennebroek Graven- horst riep nog iets van schijndemo- cratie en "we kunnen dus alleen maar ja zeggen", waarna tot stem ming werd overgegaan. De motie van Lens werd met 11 tegen 11 stemmen en 8 blanco verworpen. Tot opluchting van Tammeling schrijft het reglement in zulke ge vallen voor dat als de stemmen sta ken en het onderwerp geen uitstel kan velen, de motie wordt verwor pen. Het taakverdelingsplan bij de faculteit geneeskunde is daarmee in zijn geheel aangenomen. OPENBARE SCHENNIS - Een 30-jarige Leidenaar heeft vannacht rond half een een 34-jarige man uit Hillegom in de kraag gevat. Vol gens hem had de Hillegommer op 3 oktober in het Terweepark open bare schennis gepleegd. De ver loofde van de Leidenaar en nog een paar vrouwen zouden daar het slachtoffer van zijn geworden. De politie heeft dat nu in onderzoek. Weer vuurwerk afgestoken LEIDEN - Afsteken van vuur werk heeft de politie ook gisteren weer werk verschaft. Tot driemaal kwamen daarvan meldingen bin nen. De Burcht was er tweemaal het decor van en ook in het Char lotte de Bourbonhof werd vuur werk afgestoken. Tevens was er een poging tot inbraak in een loods van vuurwerkfabriek Kat. Het alarm joeg de dieven op de vlucht. ADVERTENTIE .ue RIWNPtHVI donderdag 1.5november vanaf I6.°°uur vieren wij is DRIEJARIG BESTAAN geheel in het teken van de blokkade beaujolais primeur 1984 Redactie: Wim Brands Bart Jungmann Bommen (1) "Vooralsnog is er geen enkele re den om ongerust te zijn". De gemeente schrijft dat aan bewoners rondom de Morsweg. Een zin die de meesten recht streeks de gordijnen injaagt, maar voorlichter Wim Issen- donck plukt ons daar weer uit. Er is, zegt hij, geen enkele reden om ongerust te zijn. Als de rust is weergekeerd, legt Issendonck uit: in de buurt van de Morsweg doen hardnekkige geruchten de ronde. In de grond zouden nog een paar vliegtuig bommen zitten. Die geruchten zijn niet van vandaag of gisteren, maar van de Tweede Wereldoor log. Ze staken weer de kop op toen dit jaar pogingen werden ondernomen om de telefoonbun ker aan de Morsweg te slopen. Het 'souvenir' van de bezetting moest wijken voor nieuwbouw, maar wil daar niet van weten, het Haagse slopersbedrijf Van Eijk heeft het goedschiks geprobeerd en was al van plan het kwaad schiks - met dynamiet - te gaan doen. Daar schrok de buurt van en wethouder Peters vaardigde een verbod op dynamiet uit. In die periode moet ook een oud-Leidenaar zich in verbin ding hebben gesteld met iemand van de civiele verdediging. "Dat is een meneer C. Teske geweest", weet Issendonck, "die had vroe ger een kapperszaak aan de Morsstraat". Dat verhaal beland de op de burelen van het stad huis en werd daar zeer serieus genomen. Oudere buurtbewoners wer den aan de tand gevoeld en zij bevestigden Teskes verhaal. Zo zouden er in het jaar 1943 twee vliegtuigbommen terecht zijn ge komen in de Morssingel en twee op het terrein van het voormalige militair hospitaal (rechts van de bunker). Eén bewoner was zelfs heel ge detailleerd, hij wist te melden dat er een vijfhonderd ponder was neergedaald. Issendonck: "Ja, dat snap ik niet, hoor. Ik heb de oorlog niet meegemaakt, maar je loopt toch hard weg als er bommen vallen en je kijkt niet hoe ze er uit zien. Althans, ik zou dat niet doen". Bommen (2) Op verzoek keert de voorlich ter terug in de geschiedenis. "Je had destijds van die V 2's. Die stonden opgesteld bij het toen malige goederenstation aan de Herensingel. Die werden dan getransporteerd naar een terrein bij het station, waar nu de bus sen staan. Vandaar gingen ze dan naar Wassenaar en daar had de lancering plaats. In '43 is er toen een Engels bombardement ge weest om die V 2's te vernieti gen". Dat verhaal klopt dus in elk ge val en of er nu inderdaad nog bommen liggen, dat is onder werp van onderzoek. De Explo sieven Opruimings Dienst is in geschakeld en een zogenaamd oppervlakte-onderzoek heeft nog niets opgeleverd. Namens de opruimers gaat nu de firma Mon- souwer, een specialist in dit werk, een diepgaander onder zoek instellen. Daartoe zijn giste ren drie fraaie kastanjes uit het terreintje aan de Morssingel (ter hoogte van de Morspoort) weg gehaald. Komen weer terug als de kust veilig is. Dat onderzoek zal wel een tijd je duren. En dan? Issendonck: "De grond is daar boterzacht. Het kan dus heel goed dat als die bommen er zijn, ze vijf tot tien meter in de grond zitten. Dat is dan zonder gevaar. Genoeg ge meenten zeggen dan: zand er over. Misschien wij ook wel". i de Morssingel hebben (voor even) het veld moeten Puin (1) "Soms moeten puin en toestro mend water getrotseerd worden, maar het resultaat mag er meest al wel wezen: tussen de paalspo- ren van de houten huizen uit de prehistorie komen scherven van potten te voorschijn, die eeuwen voordat onze jaartelling begon gebruikt werden". "In een experimenteel archeo logisch kamp leef je zoals men dat deed in de ijzer- en bronstijd graan malen zonder molens, een boerderij bouwen zonder spij kers, en een aardewerk pot ma ken zoals men dat in het jaar nul deed". Wie ooit heeft gefantaseerd over een loopbaan als goudzoe ker, wie ooit in gedachten onbe woond eiland heeft vertoefd kortom: wie avon tuur wilde, zal bij het lezen van deze zinnen last krijgen van een wild bonkend hart. Wantje kunt de Nederlandse Jeugdbond voor Geschiedenis (NJBG) veel ver wijten, maar niet dat het bestuur geen proza kan schrijven waar het avontuur vanaf druiot. Puin, toestromend water, ge trotseerd: het zijn woorden die herinneringen oproepen aan kin derboeken waarin de held, een stoere Hollandse knaap zoals ze niet meer worden gemaakt, de wijde wereld intrekt om een Groot Raadsel op te lossen. Nu bedient de NJBG zich na tuurlijk niet voor niets van dit beeldrijke proza. Integendeel, de wervende tekst is bedoeld om jongens en meisjes, die nog geen lid zijn van de vereniging, te ver schalken. Puin (2) Zit de vereniging in het slop? Namens de Leidse afdeling antwoordt Benedict Goes (exact de juiste naam voor een jong mens dat in de geschiedenis is geïnteresseerd): "De Leidse af deling telt vijfentachtig leden. Dat is al jaren zo. Toen de vereni ging eind jaren vijftig werd opge richt waren er zo'n zeventig men sen lid van de NJBG. Ontvreden hoeven we dus niet te zijn". Maar? "We hebben de indruk dat meer mensen lid zouden kunnen zijn; we denken dat we tot nu toe veel jongeren, want we zijn een jongerenvereniging, niet hebben bereikt. Ik bedoel, we hebben veel te bieden. Wie geïnteres seerd is in molens kan bij ons te recht, wie wat wil weten over de middeleeuwen - hetzelfde ver haal. En wij zijn beslist geen fa natieke vakidioten, zoals wel eens wordt gedacht. We blijven hobbyisten". Hoe verklaart hij de geringe belangstelling? "Drempelvrees, daar zal het toch wel wat mee te maken heb ben. En onze naam is natuurlijk niet zo bekend. Nederlandse Jeugdbond voor Geschiedenis,, wie heeft daar van gehoord? Vandaar de actie". Wie lid wil worden, kan bellen of schrijven naar Benedict Goes: Postbus 2211, 2301 CE Leiden, telefoonnummer: 071 - 121340.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3