'De pil gebruik ik allang niet meer' Meer privacy voor Oegstgeestenaren 'Groene golf valt in goede aarde Foto als beloning voor titel Een bezoek aan de "fanclub" van gouden arts Wybo Kortmann 'Help, de dokter verzuipt' Voorhouter moet cel in wegens oplichting bank PAGINA 2 REGIO LEIDEN WOENSDAG 14 NOVEMBER 1084 VOORSCHOTEN - Een groot aantal Voorschotense scholen voelt niets voor het B en W- voorstel om directeuren en plaatsvervangende directeuren van basisscholen pas een ver huiskostenvergoeding te geven wanneer ze buiten een straal van 100 kilometer rond Voor schoten wonen. Ze zijn bang de nieuwe direc teuren hierdoor worden afge schrikt om in Voorschoten te solliciteren ofwel besluiten in hun eigen gemeente te blijven wonen. Dit blijkt uit een geza menlijke brief van de Stichting Protestants-Christelijke scho len, Stichting Katholiek Onder wijs Voorschoten en de Stich ting Nutsschool. De besturen van deze stich tingen vinden het een vervelen de zaak wanneer de hoofden zo ver van Voorschoten blijven Basisscholen eisen betere regeling van verhuiskosten voor hoofden wonen. Ze moeten zich binnen de gemeente vestigen, vinden zij. De schoolleiders moeten namelijk nauw contact hebben met de verschillende schoolge meenschappen (en geloofsge meenschappen). De besturen wijzen erop dat voor directeuren en afdeling schefs van de gemeentelijke dienst wél een gunstige ver- huisregeling geldt. Deze amb tenaren krijgen al een verhuis- vergoeding als ze vanuit Lei den naar Voorschoten verhui- Voor 'gewoon' onderwijzend personeel zijn de eisen van de besturen wat gematigder. De onderwijzers zouden pas een verhuisvergoeding moeten krijgen wanneer ze buiten een straal van 25 kilometer rond Voorschoten wonen. B en W beraden zich nu over een definitief vorstel. Dit moet nog dit jaar op tafel liggen. Vol gend jaar gaat namelijk de ba sisschool van start. Zoals be kend zijn basisscholen samen- gevóegde lagere- en kleuter scholen. Persoonsgegevens blijven geheim als bewoner dat wenst OEGSTGEEST Inwoners van Oegstgeest kunnen binnenkort de verstrekking van hun persoonsge gevens in eigen hand nemen. Zij kunnen in de toekomst aan de af deling bevolking laten weten dat zij geen prijs stellen op het door spelen van informatie aan derden. Dit zal dan bij hun persoonsgege vens worden geregistreerd. De gemeente zal verder in haar wekelijkse informatierubriek wij zen op de mogelijkheid om het lid maatschap van een kerkgenoot schap af te voeren van de per soonsgegevens. Dit is wettelijk ge regeld, maar het raadslid H~A. Rjjks (WD) meent dat weinig in woners van deze wet op de hoogte zijn. Het 'veto' dat Oegstgeestenaren kunnen uitspreken over verdere verstrekking van persoonsgege vens aan derden, vloeit voort uit een voorstel van het PPR-raadslid A.M.J. van Eisen. Over het voorstel van de demo craat Wuisman, die wil dat de ge meente aan haar inwoners door geeft in welke administraties zij zijn opgenomen, moeten burge meester en wethouders nog naden ken. Vorige maand zetten enige ou ders vraagtekens bij de verstrek king van gegevens over de leeftijd van hun kinderen. Het ging toen om 'babyzwemmen'. Om ouders van kinderen in de leeftijd van nul tot twee jaar te bereiken, deed de gemeente namens zwembad Poel meer een greep in het bevolkings register. Zodoende kon het zwem bad de ouders direct benaderen. Onlangs gaven burgemeester en wethouders van Oegstgeest met betrekking tot de privacybescher ming een overzicht aan de raad. Hieruit blijkt dat in het jaar 1983 inlichtingen uit het bevolkingsbe stand zijn gegeven aan kerkge nootschappen, het belastingkan toor in Leiden, het hoogheemraad schap van Rijnland, de vereniging Interkruis, de Stichting Welzijn Ouderen Oegstgeest, de rijkspoli tie Oegstgeest, de provinciale ent commissie, het Leids cytologisch laboratorium, het districts consul tatiebureau Oegstgeest en een drie tal banken vanwege het rijkspre- miespaarplan 'De Zilvervloot'. Jeugdigen die in aanmerking ko men voor dit plan werden na een blik in het bevolkingsregister door de banken benaderd. ZOETERWOUDE/STOMPWIJK - Wybo Kortmann (76) is binnenkort vijftig jaar huis arts en dat zal Zoeterwoude weten ook. Een 'fanclub' van zeven personen uit Zoeterwou- de en Stompwjjk is al bijna twee maanden bezig met de voorbereidingen voor 'het feest'. De laatste bijeenkomst is vorige week woensdag gehouden in het buurtschap Stomp- wijk, een ongeveer 1800 inwoners tellende 'straat' waar op die avond de maan een blauwi ge gloed heeft, het verlaten wegdek nat is, de kroeg onderaan de dijk warm en vol is en waar in de verte het brons van de plaatselijke harmoniekapel weerklinkt. Om negen uur 's avonds is de laatste bus (naar Leidschendam) al vertrokken... In deze ambiance roept Stompwij- ker Ad Luiten Lzn.: "zet de fles je never maar op tafel", wanneer de dames in het gezelschap de tafel te ongezellig aangekleed vinden voor het nemen van een groepsfoto. De fles jonge klare blijft achterwege. Wat op tafel komt is een vaasje met bloemen en een bakkie troost met een roomboterkoekje. Terwijl de rook van dikke siga ren en sigaretten hier en daar mis tbanken met een zicht van ander halve meter veroorzaakt, gaat het gesprek van de hak op de tak. Als de één wat informatie geeft over het aantal kinderen van de dokter dat in de wereld van de medicijnen werkt, meent de ander luidruchtig dat de dokter zijn doopceel niet in de krant hoeft. Tien jaar geleden, toen het comi té het veertigjarig artsenjubileum in Stompwijk en Zoeterwoude or ganiseerde, moet het niet anders zijn geweest. Een aantal betweters bij elkaar, hoe kunnen de zeven het ooit eens worden over het cadeau dat Wybo Kortmann zal krijgen Waar de leden van het 'Comité Wybo Kortmann 50 jaar huisarts' het wél over eens zijn, is dat 'de ou de Kortmann' bij nacht en ontij Toos Verhage-Luiten (64) ("je schrijft wel een mooi stukkie hè, hij loopt z'n patiënten zo goed na") zegt met zeer grote stelligheid: "Hij is er zó, joh. Laatst hoorde ik van door Dirk-Jan Roeleven een jonge vrouw die hem niet als dokter had, maar zo gauw geen an dere dokter wist, dat ze hem om half zes 's morgens nog belde. Hij kwam hoor"! Niets dan lof over deze kant van 'de dokter'. Ook zijn diagnoses zijn volgens de zeven comité-leden snel en goed. Dat hebben ze tenminste gehoord van een specialist uit het St. Elisabeth Ziekenhuis gehoord. De kritische geluiden over de dokter kan het comité begrijpen. "Het is net als met de pastoor: als hij één foutje maakt, gaat dat het hele dorp door". Dat Kortmann, fervent lid van de vereniging ter bescherming van het ongeboren kind, weigert de anti-conceptiepil voor te schrijven (behalve op medi sche indicatie) respecteren zij. Er worden grappen over gemaakt. Ad Luiten (71) bijvoorbeeld: "Ik ge bruik hem allang niet meer". De comitéleden overtreffen el kaar graag. Het heeft iets weg van visserslatijn. Wanneer de één zegt dat hij al vanaf januari met de orga nisatie voor het feest bezig is, volgt een ander met "ja, als we zó gaan beginnen, dan ben ik. al sinds de cember bezig". Of over het aantal keren dat Kortmann 's nachts bij één patiënt langs gaat: "Ik heb het meege maakt dat-ie vijf keer op een nacht kwam". Een ander: "Vijf keer? Bij is hij weieens de hele nacht dóór gekomen". De collecte om het feest mogelijk te maken is inmiddels achter de rug. Over de hoeveelheid geld die de Zoeterwoudse en Stompwijkse gemeenschap bij elkaar heeft ge bracht, doet het comité een beetje preuts. Ze beloven na de feestelijk heden in december het totale be drag bekend te zullen maken. Natuurlijk had het comité liever in alle stilte een grootse verrassing voor de dokter bereid. Dit was ech ter onmogelijk omdat er geld bij el kaar moest komen. "Ook moet in het gezin van de dokter tijd hebben om aan het feestmaal deel te ne men", zegt Toos Verhage-Luiten. "Maak je toch niet zo druk", zou de dokter volgens haar hebben ge zegd over de uitgebreide aandacht voor zijn gouden artsenjubileum. Daar hebben ze dus niet naar ge luisterd, want de plannen voor het feest op zaterdag 15 december in het Zoeterwoudse Muziekcentrum zijn nagenoeg rond. Het feestcomité in Stompwijk bijeen. De gemiddelde leeftijd is 62 jaar. Ronde de tafel zitten v.l.n.rToos. Verhage-Luiten, Jan van der Ploeg, Joop Vink, Jaap van Leeuwen, Rinus van Haaster, Ad Luiten Lzn. en Annie Waaier-van der Bosch. (toto Holvast) Een verhaal apart is de ma nier waarop één der comitéle den de dokter uit de brand heeft geholpen. Het lijkt een variant op de streekroman 'Help, de dokter verzuipt'. Jan van der Ploeg is in zijn jonge jaren op weg naar zijn meisje. Het is een échte winter en de blauwe tram rijdt nog, kunt u nagaan dat het meer dan veertig jaar geleden is. Op de Vrouwenweg, toen nog Zoeterwouds bezit, ziet Van der Ploeg een auto in een besneeuwde heg geraakt. "Door de gladheid was die wa gen van de weg in de heg geg leden", vertelt Van der Ploeg nu. De jeugdige Zoeterwoude- naar is niet te beroerd om de ongelukkige automobilist even op weg te helpen. "Me neer, laat mij het maar effe doen", zegt hij behulpzaam. Aldus geschiedt. Van der Ploeg klemt zich tussen heg en auto en duwt met zijn benen het voertuig los. De eigenaar van de auto (in die jaren een zeldzaamheid) bedankt hem en ze babbelen nog wat na over de kou en hoe het nou zo gekomen was. Na verloop van tijd nemen ze afscheid. Korte tijd later gaat Van der Ploeg het laantje van dokter Kortmann op, om een stukje ijzerroest uit zijn oog te laten verwijderen. Wartneer de jon ge Van der Ploeg en de jonge Kortmann oog in oog staan, herkent de dokter in hem de redder van die winterse dag. "Zo heb ik de dokter ont moet", vertelt een trotse Van der Ploeg aan de vooravond van het gouden feest. Burgerlijke stand VOORSCHOTEN - Geboren: Pieter H.S. zv. H.J.P. van Douwe-Homan; Pa- risia R.J. dv. N.J. de Rooij-Blommes- teijn; Sarah E. dv. R.W. Paauw-van der Veer; Silvester zv. H.Ph. Beer-van Bee- len; Nahit zv. S. Yildirim-Kök; Marit E. dv. J.A. Siksma-Mustert; Jeroen W.M. zv. R.A.M. van der Zalm-Verhoef; Rem- co zv. J.W. ScheUevis-Segers; Marieke M.H. dv. L. Kikkert-Sikking; Ottilie A. dv. A.L. Nieuwenhuis-Wolters. Gehuwd: P. Verhard met R. Poeder; R.G. Selles met A. Burger; R.A. de Wa terstoet K.E. Hakker. VOORSCHOTEN - Geboren. 17 okt. 84 Floris P.R. z.v. C.M. Olsthoorn-Zouten- dijk; 9 okt. 84 Hendrik z.v. G. Verwolf- Wisserhof; 8 okt. 84 Kitty d.v. N. Hoek- Onderwater; 6 okt. 84 Esra d.v. M.M. Ta- san-Kaplan; 17 okt 84 Chevy A. z.v. A.P. Teunissen-Plu. Overleden: 9 ókt 84 A.H.J. Field (57); 11 okt. 84 G.J.J. Antonij (90); 16 okt. 84 M.G. Bouw (88); 19 okt. 84 L. Schouten (83); 18 okt. 84 J. van Mulligen (65). VOORSCHOTEN - Geboren: 17 okt 84 Hendrik T. z.v. T. Deinum-Fonteyn; 19 okt. 84 Cara A. d.v. A. McAlpine-Higgin- son; 23 okt. 84 Paula d.v. R. Hassefras- Van Gent; 25 okt. 84 Robertus R. z.v. F.J.M. Marselis-Mens; 29 okt. 84 Ineke M. d.v. A.M. Littooij-Van der Kruk. Gehuwd: 1 nov. 84 J. Berghuis met L.M.I. Koopman. Overleden: 20 okt. 84 C.C.M. Hooijmans (93); 27 okt. 84 S.H.E.C. Immink w.v. Mangelaar (84); 30 okt. 84 E. van der Vos w.v. Feynenbuik (84); 31 okt. 84 M.M.C. Kuntze w.v. Wijzenbeek (87). WARMOND - Geboren: 6 okt. Ian z.v. J.J. van der Hulst en B.C. Schoo; 1 okt. Marije d.v. A.C.J. van der Vooren en P. de Romijn; 2 okt. Gert z.v. W. Korbiin en E.G.I.M. van der Wee. Overleden: 1 okt. A.J. Hogeboom; 3 okt. H. van den Burg w.v. C. Koole; 5 okt. W.K. Noordermeer w.v. N.J. Regter; 12 okt. C.A. van Reijen; 13 okt. J.E. van Biezen e.v. M. van "t Zelfde; 18 okt. P.L.C. Cornelissen; 21 okt H.J. Ba- rends; 27 okt. J.M. Opdendrees w.v. R. de la Rie; 30 okt. M.J. Belt; 21 okt. G.A.M. Vlekke e.v. A.H. Elstgeest. Gehuwd: 3 okt. P.H.M.J. Witteveen en A.M.A. Wessel; 5 okt P.J. van Daalen en M. de Jong; 10 okt. P.N.M. van Winsen en J.M. Meskers; 12 okt. R.F.F. van der Haagen en B.M. van Santé; 12 okt. AJ. van Leuveren en M.J.A. Salman; 18 okt. R.D.J. van Caspel en D.M. Voet. OUDSTE INWONER OVERLE DEN - De oudste inwoner van Al phen, de 102-jarige Jan Hendrik Verhagen, is vorige week overle den. Afgelopen maandag was de begrafenis. Tot kort voor zijn over lijden heeft hij bij zijn zoon in de Trompstraat gewoond. LEIDERDORP - De Leiderdorpse politieke partijen voelen w^l wat voor een 'groene golf op de Enge- lendaal. Zij geloven dat op die ma nier een betere verkeersdoorst.ro- ming ontstaat en automobilisten ervan worden weerhouden de zwaarbelaste Van der Valk Bou- manweg te nemen. Wél vinden PvdA en PPR dat de Engelendaal niet meer dan een rijstrook per rij richting mag krijgen. Dit bleek gisteravond tijdens de vergadering van de raadscommis sie voor ruimtelijke ordening, ver keer en milieu. In deze vergadering werd het rapport van ingenieurs bureau DHV besproken waarin sterk wordt gepleit voor een groe ne golf. Volgens DHV moet de Engelen- daal dan wél twee rijstroken per rijrichting krijgen. PvdA en PPR voelen hier duidelijk niets voor. Vooral wanneer er in- en uitvoer- stroken komen is het nergens voor nodig, merken zij op. Ze vrezen dat een brede Engelendaal Leiderdorp zal verdelen. De hele commissie was het er over eens dat op de Van der Valk Boumanweg snakt naar verkeers- belemmerende maatregelen. Zo voelen de leden veel voor de DHV- suggestie om het vrachtverkeer 's avonds en 's nachts te weren van de weg. Ook lijkt het de commissie een goed idee om een oversteek met drukknopinstallatie te plaat sen bij de Dijkgravenlaan. Een deel van de commissie (CDA en WD) wil bovendien druklichten bij de kruising met de Laan van Ouderzorg. WD-raadslid J. de Waard had nog een andere maatregel in ge dachten. Hij wil grote bloembak ken in de Van der Valk Bouman weg. Niet alleen moet dan in sla lom worden gereden, maar ook zou veel moeten worden gewacht. Vooral wanneer de stoplichten lek ker lang op rood blijven staan. Ook D'66 voelt hier wel wat voor. Al vrees de partij dat het langzame- verkeer in de problemen komt door de voorgestelde maatregelen. DHV-woorvoerder M. Kwakernaat stelde de partij gerust. "Vrijwel al le maatregelen zijn ook gunstig voor het langzame verkeer, alleen zal bij het oversteken van de Enge lendaal langer gewacht moéten worden wanneer daar een groene golf wordt ingevoerd", zei hij. De bewonersgroep Van der Valk Boumanweg/Zijldijk, die al jaren ijvert voor maatregelen, betreurt het dat in de studie weinig reke ning wordt gehopden met de wen sen van de bewoners van de twee wegen. Tevens vinden zij het jam mer dat de routes via de rijksweg 4 en de provinciale wegen 5 en 6 niet waren meegenomen, zo bleek gis teravond. In de verkeersknelpun tennota van de commissieleden Van der Zande en Molkenboer werd hier nóg wel aandacht aan be steed. Wethouder Meerburg legde hier op uit dat DHV deze stukken heeft bekeken, maar los hiervan infor matie heeft verzameld. Bij de uit eindelijke besluitvorming zal de verkeersknelpuntennota wel een rol spelen, sprak de wethouder, die binnen niet al te lange tijd met een uitgewerkt voorstel zal terugko men bij de commissie. In dat voor stel zal aandacht worden geschon ken aan alle meningen en stukken. LEIDERDORP - Een foto van de foto die het vijftal besloten dat een foto met burgemeester Van der Have schakers van landskampioen Leiderdorp als presentje in vol ornaat het leukste cadeautje zou zijn. Aldus ge- van de gemeente wilde hebben. Een stropdas vond lei- schiedde gistermiddag. der Sjoerd van Ketel "niet zo vreselijk geschikt" als De leden van het kampioensteam zijn: Kilian aandenken aan het derde kampioenschap van de Schreuder, Adinda Koster, Ramon FélonVenne, Feiko jeugdschakers. Logtenberg en Victor van Koolwijk. Allen zijn dertien Direct na het behalen van de titel, zaterdag, werd jaar, volgens teamleider Sjoerd van Ketel, (foto Holvast) Speelgoed In de Leiderdorpse Sjelter aan de Heemraadlaan 67 wordt van avond een discussie-avond geor ganiseerd met het thema "Wat is goed speelgoed?". De avond be gint om acht uur. Inlichtingen: 071 - 892430. Alouettes Het Voorschotense meisjeskoor 'De Alouettes' treedt donderdag avond op in de Nederlands Her vormde Kerk aan de School straat. Tijdens de avond, die om acht uur begint, zingen de christe lijke zangeressen twee liederen uit 'Die Zauberflöte' van Mozart. Ook vestigen zij de aandacht op hun in april verschenen lp 'Nieu we liedjes rond de bijbel'. Mankementen aan het licht VOORSCHOTEN - Bij een groot scheepse verlichtingscontrole in Voorschoten zijn gisteravond 25 bekeuringen gegeven, drie kente kenbewijzen ingenomen en meer dere gebreken aan het licht geko. men. Auto's die 'verdachte' ver lichting voerden werden op de gro te doorgangswegen in Voorscho ten door twee motoragenten on derschept en naar het terrein bij de sporthal gebracht. Hier stonden leden van de Voor schotense politie en twee mensen van de Technische Dienst klaar om de wagens te bekijken. De actie duurde van kwart over zeven tot kwart over tien. In totaal werden ongeveer veertig auto's gecontro leerd op ondeugdelijke verlichting. Donderdag Leiden Raadscommissie volkshuisvesting, stadhuis, 14.00 tot 17.30 uur, voortzet ting vergadering 19.30 uur. Werkgroep Pancras-West, Stadsbouw- huis kamer 001,15.30 uur. Oegstgeest gemeenteraad, gemeentehuis, 20.00 uur. INBRAKEN In vier woningen aan de Alphense Hedastraat is af gelopen nacht ingebroken. Uit de woningen zijn onder meer een scanner, een gouden ring, vijf giro betaalkaarten plus bijbehorend pasje en geldkisten met onder meer 160 gulden weggenomen. In alle vier de gevallen drongen de in brekers via de achterzijde, aan de keukenkant, de huizen binnen. DEN HAAG/V OORHOUT/LEI- DERDORP Officier van justitie mr. Klein Breteler heeft gisteren voor de Haagse rechtbank wegens medeplichtigheid aan oplichting acht maanden gevangenisstraf waarvan vier voorwaardelijk geeist tegen een 30-jarige inwoner van Voorhout. De man heeft samen met twee anderen in januari van dit jaar de Rabo-bank in Leider dorp zover gekregen 80.000 gulden over te maken op de bankrekening van een Rotterdamse. Dat is hen gelukt door zich bij het bankfiliaal tèlefonisch uit te geven voor de boekhouder van het Leiderdorpse aannemersbedrijf Meerburg. Het bankfiliaal was er echter al snel achtergekomen dat het om een poging tot oplichting ging, want navraag bij het aannemersbe drijf leerde dat de overboeking in het geheel niet was gevraagd. Het geld werd met medeweten van de politie toch overgeboekt waarna de verdachte, toen hij enkele dagen erna een deel ervan contant bij een Haags bankfiliaal kwam innen, door de politie in de kraag kon worden gevat. De Voorhouter had als eigenaar van een Haags aannemersbedrijf nog een rekening van bijna 80.000 gulden open staan bij het Leider dorpse bedrijf en de bedoeling was om die met het geld te voldoen. Het ging op dat moment slecht met de aannemerij van de Voorhouter maar inmiddels hebben de zaken zich ten goede gekeerd. Hij vertel de rechtbankpresident mr. Kootte dat hij nu 60 mensen in dienst heeft en de openstaande rekening bij Meerburg inmiddels op norma le wijze had betaald. Mr. Klein Breteler wilde echter niets weten van een alternatieve •straf voor de aannemer omdat hy daarvoor het feit te ernstig vond. Hij beschouwde de Voorhouter als het brein achter de oplichting en stelde hem voor 100 procent aan sprakelijk, zo zei hij. Advocaat mr. Karstens zag dit anders en zei dat zijn cliënt door een van de mededa ders onder druk was gezet om mee te doen. Deze verdachte, die al eer der terecht stond, was er met een alternatieve straf en een boete van 1.500 gulden van afgekomen. Vol gens mr. Karstens staat het voort bestaan van het aannemersbedrijf van de Voorhouter op de tocht in dien hij voor enige tijd de gevange nis in moet. De rechtbank doet 27 november uitspraak. LEIDSCH SL DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan: Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Teleloon: 071-144941 2311 BG LEIDEN Geen krant ontvangen: tel 071-123143 tussen 18 00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-18 00 uur verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging. Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. Directie: G. Koopman Adj.dirN. Qüakernaat Hoofdredacteur Drs J W E Metselaar Adj Hoofdredacteur: R. D. Paauw Alg. redactiechef: Commentaren: WFJ Wirtz en A. A. van Brussel J. Kroon (stad) B W. T. Jungmann (plv) H. I. J Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W. F J Wirtz (bin. buil./eco.) Plv. Alg redactiechef. M. Hoenson-de Graaff (regio Leiden) P. C Rosier (radio, televisie, kunst) Redactie regio Leiden .tel. 071-144941 toestel 219/243 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.ain: Bonn. Brussel. Londen, Parijs. Washington. Cairo, Rome. Madrid. Mexico en Wenen

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2