'Ik ben ongenuanceerd boos' Hotel-pension in 'Huis ter Veen' WOENSDAG 14 NOVEMBER 1984 PAGINA 25 'Hooge Burch' Zwammerdam diep in de problemen ZWAMMERDAM - On vermijdelijke maatregelen in de personele sfeer, on ophoudelijke bezuinigin gen van het rijk en een ge- zondheidszorgbeleid waaraan geen touw meer valt vast te knopen. Met deze gigantische proble men kampt het in Zwam merdam gevestigde christelijk centrum voor geestelijk gehandicapten 'Hooge Burch'. Reeds in 1983 had het dorp, waar zeshonderd zwakzinnigen zijn gehuisvest, te maken met een zware werkdruk waartegen het personeel nauwelijks was bestand. Gespannen verhoudingen tussen directie en onder nemingsraad en binnen de directie zelf maakten het er allemaal niet beter op. Algemeen directeur mr. N.J. Ge- leijnse liet in het onlangs ver schenen jaarverslag over 1983 doorschemeren dat de Hooge Burch een allesbehalve gemak kelijk jaar achter de rug heeft. De toekomst ziet er zo mogelijk nog beroerder uit, al is Geleijnse er de man niet naar het hoofd in de schoot te leggen. "Ik ben hart stikke trots op de Hooge Burch. Dat moet u niet naar mij verta len, ik hoor er gewoon toevallig bij". Geleijnse's trots komt gedeel telijk voort uit het besef dat zijn centrum in de wereld van de zwakzinnigenzorg als trendsetter wordt gezien. Volgens de direc teur is de Hooge Burch haantje- de-voorste als het gaat om het ontwikkelen van een nieuwe vi sie op de zwakzinnigenzorg. Uit Den Haag afkomstige stukken over bijstelling van het huidige beleid plaatsen het Hooge Burch-personeel nauwelijks voor verrassingen. Geleijnse: "Voor ons staat er meestal niets nieuws in". Ongenuanceerd Behalve trots op is de directeur ook erg bezorgd over het cen trum. Die bezorgdheid wordt ge voed dóór het rijksbeleid. Ge leijnse vertelt dat de intra-mura- le zorg boven de één procent die voor 1985 al ingeleverd moest worden, nog eens 200 miljoen gulden extra moet bezuinigen. Het rijk dringt er voorts op aan dat de geestelijk gehandicapten zoveel mogelijk buiten de zwak zinnigencentra worden opgevan gen. Zodoende wordt hen een kans geboden in de 'gewone' maatschappij te functioneren (extra-murale zorg). Geleijnse waagt te betwijfelen of een bevordering van de extra murale zorg werkelijk een bespa ring oplevert, zoals de overheid denkt. "De dagverblijven zitten overvol, voor nieuwbouw is geen geld en sociale werkplaatsen zijn voor veel geestelijk gehandicap ten niet geschikt. De overheid vindt dat de zwakzinnigen meer privacy moet worden gegund. Dat roepen wij overigens al ja ren, want groepen van acht tot tien mensen zijn veel te groot. Maar men vraagt zich daarbij niet eens af of zoiets misschien juist meer, hoger geschoold en dus duurder personeel vergt". door Wim Koevoet en Simone van Driel "Ongenuanceerd", noemt hij het rijksbeleid. "Er is een groot gemis aan enig inzicht in de con sequenties. Zo behoor je niet te regeren. Natuurlijk moet ons in stituut ook inleveren. Dat heb ben we ook al voor 450.000 gul den gedaan. Toen de middelen wat ruimer waren hebben we functies ingebouwd waarvan je je nu kunt afvragen of die echt onmisbaar zijn. De franje moet eraf. Maar je kunt niet roepen: 'Jongens, jullie moeten zó ver te rug', tenzij je voor eigen reke ning wilt nemen dat de zwakzin nigenzorg niet meer het niveau mag hebben wat het had. Maar dèt wil de staatssecretaris (Van der Reijden) niet. Ik ben onge nuanceerd boos". Gesol Geleijnse's verontwaardiging betreft ook een gemis aan inte griteit van andere zwakzinni genoorden in den lande. "De Hooge Burch heeft veel agressief gedragsgestoorde bewoners. Een categorie waar andere instellin gen graag omheen lopen. Voor de begeleiding van zulke mensen is deskundig personeel nodig, leerling-verplegers kun je daar voor niet gebruiken, die worden bij wijze van spreken zo het raam uit gesmeten. Hoe meer van deze diepgestoorden je in huis hebt, h-oe meer ruimte je in je persone le budget krijgt. Om aan meer personeel te komen hebben veel instellingen met deze richtlijnen de hand gelicht. Ze gaven een hoger aantal gedragsgestoorde bewoners op, dan ze in huis had den. De inspectie voor de volks gezondheid heeft dit gesol vorig jaar een halt toegeroepen door die richtlijnen bij te stellen. Ge volg van een en ander was dat wij voor 450.000 gulden werden beknot op ons personeelsbudget, dat staat gelijk aan twaalf perso neelsleden". "Het laatste wat je wilt is van je activiteitenpakket afknabbelen", vervolgt de directeur zijn betoog over bezuinigingen en de te ne men maatregelen. "Dat in stand houden betekent echter dat het personeel nog zwaarder onder Algemeen directeur N.J. Geleijnse van de 'Hooge Burch': "Gemeente weet ons alleen te vinden als het om onroerend-goedbelasting gaat". <f0to Wim Dijkman) druk komt te staan. De boog stond op een gegeven moment te strak gespannen. We zijn ge noopt het activiteitenpakket heel kritisch te heroverwegen. Van de kosten bestaat vijftien procent uit zaken als rente, afschrijvin gen en onroerend goed-belas- ting. Daar valt niet op te bezuini gen. Nog eens vijftien procent zijn materiële kosten. Het groot ste deel bestaat gewoon uit per soneelskosten, zeventig procent. Die kunnen we niet onaangetast laten". Minder personeel dus met daartegenover een almaar groeiende werkdruk. Menige af delingschef doet hierover in het jaarverslag over 1983 zijn beklag. Tevens klonk de roep om een be leidsplan, op te stellen door de directie, steeds luider. Geleijnse en zijn collega's wilden echter niet beginnen aan een beleids plan alvorens in Den Haag nu eindelijk eens klaarheid werd ge bracht in de financiële mogelijk heden. Een plan zonder prijs kaartje, daaraan heeft niemand wat, redeneerde de directie. De ondernemingsraad zag het alle maal anders en dacht meer in de trant van 'beter iets dan niets'. Zolang de directie niet een aantal uitgangspunten op tafel legde, wilde de ondernemingsraad niet meer met de directie overleggen. Onder druk Eerder dit jaar, in mei, kwam het langverwachte beleidsplan. Hoewel, Geleijnse heeft het lie ver over een 'beleidsvisie'. Aan het plan kan nu pas echt worden gewerkt. Hoe ver Den Haag ach terliep blijkt uit het feit dat Ge leijnse pas sinds twee maanden de omvang van het budget van de Hooge Burch voor 1984 kent. De directie stond toch al zwaar onder druk als gevolg van inter ne problemen. In het jaarverslag valt hierover wel iets te lezen, maar het fijne ervan wordt niet uit de doeken gedaan. Geleijnse geeft toe dat hoewel hij een en ander geenszins wilde verzwij gen in het jaarverslag, hij ander zijds weinig trek had in een ont hullend relaas, doorspekt met details. "Ik wilde niet natrappen, maar je moet het wel melden om dat anders een vertekend beeld ontstaat". Ook nu wil hij niet meer kwijt dan: "Er is iemand weggegaan, in heel goede harmo nie. En er is iemand een jaar ziek geweest. Die is net weer terug". En: "Er werd steeds meer van de directie gevraagd". Uit het jaarverslag: "Geconstateerd moest worden dat niet ieder di rectielid in gewenste mate aan de te stellen functie-eisen kon vol doen". Geleijnse wil na enig aandrin gen wel een onderdeeltje van de beleidsvisie, waaraan nog op alle niveaus tal van vergaderingen worden gewijd, prijsgeven. Het aantal bewoners van alle zwak zinnigeninstellingen in de regio Zuid-Holland Noord moet om laag, vindt het rijk. De Hooge Burch is er al in geslaagd van 634 naar 618 bewoners terug te gaan, maar kan en wil nog verder te rug. Eén van de mogelijkheden die hiervoor in de beleidsvisie worden genoemd, is begeleid ka- merbewonen. Dat past ook mooi in het streven om zwakzinnigen onder te brengen in extra-murale voorzieningen. Reden dat de Hooge Burch meer plaatsen wil inleveren dan de overheid vraagt, is volgens Geleijnse de alom onderkende 'overbebed- ding' in de regio Zuid-Holland Noord. "De regio Zuid-Holland Oost, Gouda dus, heeft geen en kele intra-murale voorziening. Het rijk wil daar wat aan doen. Maar ook al zouden wij in de richting van Gouda koersen, dan nog gaat de capaciteit die wij voor ogen hebben, uit boven de behoefte van 1990 zoals die zich laat aftekenen in Gouda", aldus Geleijnse over de grote mogelijk heden die hij ziet om tot een be tere spreiding van het aantal be schikbare plaatsen te komen. Desinteresse Terug naar het jaarverslag. Ge leijnse noemt het 'een intiem stuk'. Hij dicht het niet zozeer een public relations-functie toe. In eerste instantie is het bedoeld als een interne verslaggeving, be doeld voor eigen gebruik en voor dat van het bestuur, de Vereni ging Johannesstichting. Ook B en W van Alphen hebben een ex emplaar ontvangen. Geleijnse over de reacties van het college op het jaarverslag van één der grootste werkgevers uit de regio: "Geen. Zelfs geen bericht van ontvangst. Maar dat ben ik wel gewend. Zelfs van de raadscom missie gezondheidszorg, die in middels is opgeheven, heb ik nooit wat gehoord. De gemeente, vooral de gemeenteraad, geeft niet blijk van meer dan een op pervlakkige belangstelling. Ge zien de kwetsbaarheid van de be woners zou ik het niet vreemd hebben gevonden als de raad zich op enigerlei wijze had uitge sproken over de lastige financië le positie waarin de Hooge burch verkeert". De gemeente heeft met de Hooge Burch, een rijksinstantie, geen enkele financiële band, het geen volgens Geleijnse waar schijnlijk ook de reden voor de desinteresse van de gemeente raad is. "Ik krijg de indruk dat men zich alleen voor instellingen interesseert wanneer er financië le binding is. Tussen de gemeen te en de Hooge Burch loopt één financieel lijntje: de onroerend goed-belasting. Dèn weten ze ons wel te vinden. Vijfennegen tig gulden per bebouwde vier kante meter. Zo'n bedrag laat zich niet bepaald rijmen met het streven om de kosten van de ge zondheidszorg terug te bren gen". Stankoverlast bij Mavom ALPHEN AAN DEN RIJN - Bij het chemisch verwerkingsbedrijf Mavom aan de Handelsweg is gis termorgen omstreeks half twaalf de produktie van ammoniumchlo ride tijdelijk gestaakt. Mensen in de omgeving van de fabriek had den geklaagd over een doordrin gende stank en prikkelende ogen. Volgens de politie was het be drijf bezig met het mengen van sal peter met krijt, waaraan ammo nium werd toegevoegd. De daarbij vrijkomende dampen worden met een afzuiginstallatie de lucht inge worpen. Omdat gisteren de lucht vochtigheid nogal hoog was, sloeg de uitstoot van de dampen neer en veroorzaakte aldus de stankover last. Er werd na de klachten on middellijk gestopt met de werk zaamheden. Een woordvoerder van het be drijf deelde mee, dat het om een onschadelijke stof ging. "Een zeer klein incident, dat in vijf minuten verholpen was. Als u een fles am monia onder uw neus houdt, gaan uw ogen ook tranen", aldus woord voerder Lonning van het bedrijf. Mavom is producent en impor teur van een breed scala van che mische hulpmiddelen voor opper vlakken. Men levert produkten voor reiniging, smering en be scherming, verder doet men onder andere aan fosfateren, chromate ren en chemisch vernikkelen. Half jaar cel brandstichters DEN HAAG/ALPHEN - De Haag se rechtbank heeft gisteren twee 21-jarige inwoners van Alphen we gens brandstichting veroordeeld tot een half jaar gevangenisstraf. Tegen de twee was een jaar celstraf geëist. De Alphenaren hebben bekend in augustus een winkelpand in Ridderhof in brand te hebben ge stoken. Zij deden dit door met be hulp van een fietspomp brandende benzine door de brievenbus heen op een aantal kartonnen dozen te spuiten. Samen met de schade die door de brand en het blussen aan belendende percelen was ontstaan, schatte rechtbankpresident mr. Kootte die op zo'n drie ton. Het tweetal zei tot zijn daad te zijn gekomen uit ongenoegen over de behandeling die zij van hun baas ondervonden. Hij is de eige naar van de winkel die zy in brand hebben gestoken. Australië werd Alkemade voor familie Lempers ROELOFARENDSVEEN 'We wilden eerst naar Australië emigreren om daar iets te beginnen. Nu zitten we in Alkemade, in dezelfde straat waar mijn man werkt". Waar het lot je brengt, is niet te voorspellen. Voor het echtpaar Lempers werd het de voormalige burgemeesterswoning van Alkemade, 'Huis ter Veen', te vinden aan het Westeinde 81. Hier is het echtpaar onlangs een hotel-pension begonnen. De toe komst lijkt even zonnig als het aanlokkelijke Australië. Sinds half juli, toen het duo alvast met vier kamers ging draaien, hebben de Lempers tweehonderd gasten van in totaal achttien nationaliteiten over de vloer gehad. Haar man Frans werkt op de af deling welzijn van de gemeente Alkemade. Hier blijft hij trou wens ook voorlopig werkzaam. Hij houdt er een culinaire hobby op na. "Mijn man vindt het leuk om te koken. Als we bezoek heb ben, kookt hij altijd. En niet zo maar iets, maar iets bijzonders", aldus M. Lempers-Henskens. Het echtpaar maakte plannen om deze hobby professioneel uit te buiten. De keuze viel op het beginnen van een restaurantje in Australië. Geen onbegrijpelijke keuze. Mevrouw Lempers heeft van haar vijfde tot haar achttien de jaar in Australië gewoond, heeft een Engelse opleiding ge noten en kent het land. Emigre ren is geen plan dat snel kan wor den uitgevoerd. Vooral niet als er drie kinderen (nu vier) bij be trokken zijn. Uiteindelijk waren alle benodigde papieren voor de emigratie in huis. "Vorig jaar ben ik eerst nog eens polshoogte gaan nemen in Australië. De mogelijkheden daar vond ik toen toch tegenval len. Daarna zijn we snel van het idee afgestapt om nog te emigre ren naar Australië. Als je met z'n tweeën zou zijn, is een dergelijk avontuur nog wel te beginnen maar met drie kinderen was het toch te gewaagd", aldus Lem pers. Limburg Toch wilde het echtpaar graag voor zichzelf beginnen. Gedacht door Huib Hikke werd toen aan een hotel-pension in Limburg. "Daar staan nog van die grote huizen waarin je zoiets dergelijks kunt beginnen en bo vendien heb je daar ook toeris- Richting zuiden werd gedacht, totdat er een advertentie in de krant stond waarin de voormali ge ambtswoning van Alkemade te koop werd aangeboden. Met een liepen de Lempers warm voor dit pand. "Dit was iets een maligs. Als je het niet zou doen, krijg je de kans nooit meer. Ik was één keer binnengeweest toen burgemeester Bolten hier woonde. Het was een heel mak kelijk huis waarin we makkelijk alles naar onze hand konden zet ten". De Lempers schreven in en werden uiteindelijk door de ge meente Alkemade uitverkoren. Het huis werd gekocht voor 350.000 gulden, kosten koper. Een dergelijke investering, want behalve de aanschaf is er flink verbouwd, vraagt natuur lijk geldschieters. "Wij zijn eerst naar een paar grote banken ge gaan maar die zagen ons plan niet zo zitten. Als laatste zijn we naar de plaatselijke rabobank ge gaan, waarvan we eerst dachten dat die ons niet zouden kunnen helpen. Die deden het dus wel, die hadden wel vertrouwen in ons plan", aldus Lempers. Start Na alle plannen, financiële plaatjes, adviezen van deskundi gen, kon 4 juni worden begon nen met de verbouwing. Lem pers: "We zijn eerst met het ge reedmaken van de vier kamers op de eerste verdieping begon nen. Dan konden we tenminste nog iets meepakken van het na seizoen". Thans wordt de laatste hand gelegd aan de kamers op de tweede verdieping. In totaal bestaat het hotel-pen- sion-gedeelte uit tien kamers en een gastenkamer. Alles ziet er netjes, schoon en stemmig uit én, het huis ademt een gezellige sfeer. De klanten komen haast als vanzelf aanwaaien. "Het zijn vaak mensen die niet meteen naar Amsterdam toewillen. Die willen eerst een nachtje in de buurt slapen om dan de volgen de dag Amsterdam op hun ge mak te gaan bekijken. Mijn beste reclame zijn de inwoners van het dorp. Want als een toerist vraagt of er in de buurt een hotel is, dan verwijzen ze naar ons. Dat werkt prima". Toekomst Zaterdag wordt Huis ter Veen officieel geopend door burge meester J.S. Wagenaar. Het is een gebeurtenis alleen voor ge nodigden, dus geen open huis. Het is trouwens de vraag of alle genodigden er in kunnen. Me vrouw Lempers verwacht circa tweehonderd gasten. De wat verdere toekomst moet worden afgewacht. Eerst maar eens kijken volgens mevrouw Lempers hoe het eerste seizoen volgend jaar uitpakt. Daarna kan pas verder worden gedacht. Met de tien kamers kan overi gens een maximum van twee 'sterren' worden behaald. Het echtpaar hoopt hier naar toe te kunnen werken. Het tweede ster retje kan worden verdiend door onder andere op iedere kamer een televisie en makkelijke stoe len te zetten, verder moet er dan een aparte ontspanningsruimte komen. "Voorlopig echter nette ka mers, met een uitgebreid ontbijt en desgewenst lunch en diner. Dan ben je al een heel eind, vind ik", aldus Lempers. Mevrouw M. Lempers-Henskens voor haar Huis Ter Veen: „Het beginnen van een restaurantje in Australië was met drie kinderen toch een te groot avontuur". (foto Wim Dijkman»

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 25