Zit je ergens mee? Bel dan de KJT ft m eerst ^inj-die met OTtatje Uit onZe klas en Kannen tve W fto^ wel in het wit trouwen dlenkf O Vandalisme vaak kwestie van gemakzucht Kerkelijk rapport: euthanasie kan verantwoord zijn Prijs voor stichting 'Krant in de Klas' Staatssecretaris wil examens landelijk gaan aanpakken 't Kraaienest in Rijnsburg gaat verhuizen 071-120611 WOENSDAG 14 NOVEMBER 1984 PAGINA 19 Eindredactie Annemiek Ruygrok Telefoon 071-144941, toestel 217 De Stichting Krant in de Klas heeft een prijs ge wonnen: de kiezen en delen prijs. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten en een uitgeverij heb ben deze prijs ingesteld. Zijn naam dankt hij aan het boekje 'Kiezen en delen' van Dick Verstegen, dat jonge kiezers een inzicht geeft in het politieke be stuur van Nederland. 'Krant in de Klas' bevordert via het onderwijs het kritisch lezen en gebruiken van de krant door jon geren. De prijs ging naar deze stichting, "vanwege de bijzondere verdiensten voor het vergroten van de democratische gezindheid van jonge voor het verbeteren van de band tussen bestuurders en jongeren, die bestuurd worden Aan de prijs is een 'wisselstembus' en een bedrag van duizend gulden verbonden. Krant in de Klas gaat dat besteden aan een onderzoek. Nagegaan wordt hoe belangrijk buitenlandse kinderen en hun leerkrachten het vinden om de krant op school te gebruiken. Op de foto zie je hoe dagbladdirecteur H. Spruijt (links), die ook voorzitter van de stichting Krant in de Klas is, de prijs krijgt uitgereikt door Piet Steen kamp, voorzitter van de Eerste Kamer (foto anp> Langzaam peddelt de 1 fietser over een rustiek rijwiel pad. Een zonnetje schijnt bleek t de felgekleurde hersfstbla- deren. Vogels fluiten, een zwaan dobbert vredig in de sloot. zakken, nu zijn dat er nog (maar) Pillen Het is niet het enige bezwaar tegen de plannen. Veel scholen zijn bang dat veel dingen die nu nog belangrijk zijn, zoals spreek- en luistervaardigheid, langzaam 'onder het tapijt worden ge veegd'. Dat komt gewoon niet meer aan bod bij het centrale ein dexamen, zeggen zij. Ook de On derwijsraad, waar de minister vaak aandachtig naar luistert, voelt niets voor de plannen. De staatssecretaris en de politi ci in de Tweede Kamer zijn be hoorlijk geschrokken van al die boze reacties. Ze willen dan ook goed onderzoeken of die plannen echt zo rampzalig zijn. De leerlin gen mogen er niet op achteruit gaan, heet het in Den Haag. Hoe dit onderzoek wordt opge zet weet nog niemand. Ook is niet duidelijk wanneer het klaar moet zijn. Er is één geruststel ling: de plannen worden niet voor 1986/1987 in de praktijk ge bracht. Je kunt je dit jaar dus nog met vol gewicht op de schoolonderzoeken storten. Laat de kalmerende middelen nog maar even in de kast. Klaag voorlopig maar niet over het eindexamen. Voor je het weet zijn alle meevallers verdwe nen. Dan kun je nooit meer een school kiezen die lekker makke lijke schoolonderzoeken in el kaar zet. Ook kun je nooit meer lui achterover leunen wanneer je je schoolonderzoeken goed ge maakt hebt. Waarom niet? Als het een beetje tegenzit telt het cijfer van het schoolonderzoek, dat nu nog even zwaar telt als het cijfer van het centraal schriftelijk, hele maal niet meer mee. De staatsse cretaris van onderwijs en weten schappen wil de examens name lijk landelijk gaan aanpakken. Ze vindt het niet zo leuk dat elke school op zijn eigen manier het schoolonderzoek opstelt en op zijn eigen manier cijfers geeft. De politici van de Tweede Ka mer voelen met haar mee. De scholen zijn behoorlijk boos op Den Haag. Een Brabant se vereniging voor middelbaar onderwijs heeft zelfs uitgere kend dat ruim twee keer zovee_l leerlingen zullen zakken door de plannen van de staatssecretaris. Op het vwo stijgt het aantal 'zak kers' van 14 naar 35 per honderd leerlingen, op de havo zullen van iedere honderd kandidaten er 37 Het open jongerencentrum 't Kraaienest in Rijnsburg moet volgend jaar verhuizen. Op de plaats waar het centrum nu is ge vestigd (het zogenaamde Kortho- fah-terrein aan de Dubbele Buurt), worden straks huizen ge bouwd. Een mogelijk nieuw on derkomen voor 't Kraaienest is de Prins Bernhardschool aan de Korte Vaart. Die school komt volgend jaar leeg als de nieuwe openbare school die nu wordt ge bouwd, klaar is. Het bestuur van het jongeren centrum wil wel naar de Bern hardschool verhuizen, maar vindt de ruimte daar aan de klei ne kant. Daarom hebben be stuursleden een plan opgesteld voor een verbouwing van het schoolgebouw.-Dat plan is over- 'Plons', hoort de fietser ineens. Hij tuurt in de verte en ziet daar een groepje mensen staan. 'Zou er iemand in het water zijn geval len?', vraagt de man zich af en zet de vaart erin. Dichterbij geko men ziet hij drie meisjes van een jaar of veertien bezig met het dumpen van afval in de sloot. Zij vermaken zich kennelijk nogal. 'Wham', daar gaat een lege was- middelton, 'flatsj' verdwijnt een plastic zak met troep in het wa handigd aan burgemeester en wethouders die het nu bestude- Waarschijnlijk beslist de ge meenteraad van Rijnsburg al vol gende maand over de verhuizing van 't Kraaienest naar de Prins Bernhardschool. Volgens bestuurslid Gert Elde- ring is de school wel geschikt als onderkomen van het jongeren centrum: het gebouw ligt mooi centraal in het dorp maar zonder dat er huizen dicht in de buurt staan. Voor geluidoverlast hoeft dus niemand bang te zijn. 't Kraaienest zal wel huur moe ten betalen voor het gebruik van de school. Over de hoogte van de huurprijs heeft de gemeente nog geen mededelingen gedaan. Het bestuur van het jongerencen trum is bang dat de huurprijs nogal fors zal uitvallen als de kosten voor de verbouwing mee wegen. "Meer dan 20.000 gulden per jaar kunnen we echter niet betalen", aldus bestuurslid Cas par Paauw. ter. "Moet dat nou?" vraagt de fietser de meisjes bedeesd. "Be moei je met je eigen zaken", is het antwoord. De fietser schudt afkeurend het hoofd en gaat maar verder. "Vandalisten" denkt hij bedroefd. Een halve kilometer verderop hebben twee jongens ruzie. De een wil rechtsaf gaan, de ander rechtdoor. De laatste stoort zich nergens aan en fietst zijn eigen weg. De andere jongen is woe dend, gooit zijn fiets in de strui Soms heb je problemen die je met niemand kunt of durft te be spreken. Ze zijn te ingewikkeld of griezelig om over te praten met je ouders, vrienden of fami lie. De kinder- en jongerentele foon kan dan uitkomst bieden. Want als je die belt, hoef je je naam niet te zeggen. Dus nie mand komt aan de weet dat juist jij met dat vervelende probleem zit. Inge werkt bij de KJT, zoals de afkorting luidt. En om maar met een met de deur in huis te vallen, het nummer is 071-120611. Je kunt elke dag bellen: van half vier 's middags tot half acht 's avonds. "Maar wie vroeger of later op de dag met een probleem zit en wil bellen, kan ook terecht op dit nummer. Dan verwijst een ant woordapparaat door naar het nummer van de Telefonische Hulp Dienst (THD). Dat is de te lefoondienst waar volwassenen met hun problemen terecht kun nen. Maar hier is altijd wel ie mand aanwezig bij wie kinderen en jongeren met hun problemen terecht kunnen", aldus Inge. De THD is dag en nacht bereikbaar. Denk nu niet dat de mensen van de KJT met pasklare oplos singen voor je probleem komen aanzetten. Vaak zullen ze je vra gen of je zelf al aan mogelijke op lossingen hebt gedacht. Om een voorbeeld te noemen: je wordt op weg van school naar huis al tijd gepest door een groepje leef tijdgenoten. Omdat je puistjes hebt, of omdat ze je kleren niet leuk vinden. Je voelt je machte loos. In wanhoop bel je de KJT. Daar zit iemand die naar je luis tert en begrijpt dat het voor jou een probleem is. "Maar hoe zien die anderen eruit? Valt daar niet iets op aan te merken?" zal de stem aan de andere kant van de zit je ergens mee ken: 'krak', zeggen een paar tak ken. Die leggen nog vóór de eer ste herfststorm het loodje. De fietser, wijzer geworden door zijn eerste ervaring, zegt maar niets meer. "Vandalist" spookt het opnieuw door zijn hoofd. Langzaamaan begint het druk ker te worden. Het rijwielpad is opgehouden en de fietser moet de grote weg op. Even verder staat een file auto's. De ene weg helft is opgebroken en een mo lijn je bijvoorbeeld vragen. Tja, nou je het zegt. Die ene jongen is een echte papzak en dat meisje heeft een belachelijke ouder wetse fietstas. "Laten ze eerst maar eens naar zichzelf kijken", is je reactie vervolgens. En met opgeheven hoofd ga je de vol gende dag de pestkoppen tege moet. Niet alle problemen waarmee ze van de KJT te maken krijgen, zijn zo eenvoudig. Inge: "Vaak zijn het seksuele problemen. Jongens of meisjes die denken dat ze homoseksueel zijn en daarmee niet thuis durven aan te komen. Meisjes die denken zwanger te zijn". Vaak zul je in dat geval worden verwezen naar een hulporganisatie als de Rut- gersstichting bijvoorbeeld. De KJT geeft je het adres, vertelt hoe alles in z'n werk gaat als je daar aanklopt en wat ze daar voor je kunnen doen. "Vaak worden we ook opge beld door jongeren die op het punt staan voor het eerst met ie mand naar bed te gaan. Door jon gens worden vaak de 'techni sche' vragen gesteld, door meis jes de gevoelsmatige". Met ande re woorden: jongens zijn vaak bang dat het de eerste keer niet zo goed zal lukken, meisjes dur ven vaak geen 'nee' te zeggen, bang om niet voor vol te worden aangezien en angstig om de jon gen op wie ze verliefd zijn kwijt te raken. Gezinsproblemen komen ook vaak aan de orde. Bij een schei ding blijken heel veel jongeren met een schuldgevoel te zitten. "Ik ben thuis vaak lastig ge weest, daarom zullen mijn ou ders wel uit elkaar gaan", zo wordt vaak gedacht. De KJT zal je duidelijk maken dat ouders hooit uit elkaar gaan, omdat ze problemen met hun kinderen hebben. "Ze hebben een pro bleem met elkaar en daar wordt het kind vaak de dupe van". De KJT is in 1979, het Jaar van het Kind, opgericht. Steeds meer kinderen en jongeren kloppen bij deze hulpdienst aan. Het be langrijkste van deze instelling is dat je anoniem kunt blijven en dat je niet één, maar desnoods tien keer kunt opbellen als je probleem niet op te lossen lijkt. Kinderen en jongeren worden door de KJT altijd serieus geno men. Je hoeft echt niet bang te zijn om te worden uitgelachen. Zo mogelijk zal de KJT je helpen je probleem zelf op te lossen en met jou op zoek te gaan naar ie mand in je omgeving die je kunt vertrouwen. Het gebeurt alle maal telefonisch, er komt nie mand naar je huis. biel verkeerslicht laat steeds de ene kant, dan weer de andere kant van het verkeer rijden. Er staan wel dertig auto's te wach ten en de fietser kan aan de rech terkant nauwelijks passeren. Zo dicht staan ze langs de kant. Hij heeft de keus: óf netjes wachten tot het licht op groen springt, maar dan staat hij in de walm van die vieze uitlaatgassen. Hij kan ook een eindje lopen, over het langs de weg gelegen voet pad. De fietser doet geen van beide, maar fietst over de grasberm het voetpad op. Het gras is drassig, zijn wielen laten sporen na. "Ver hip, nou doe ik het zelf ook. Van dalist die je bent", denkt de fiet ser bij zichzelf. Uit dit waar gebeurde verhaal tje kun je twee dingen opmaken: ten eei^te dat de jeugd niet het 'alleenrecht' heeft op vandalisme en ten tweede dat vandalisme of vernielzucht vaak het gevolg is van gemakzucht. Die boze jon gen had zijn fiets best even netjes tegen een boom kunnen zetten, de fietser had beter ge woon kunnen afstappen en een eindje lopen. Alleen bij de meis jes was van boze opzet sprake. Over vandalisme wordt deze week op scholen en in club- en buurthuizen in Leiden Noord en De Kooi gepraat. Er worden ook dia's en een videoband vertoond en scholieren gaan een dagje mee met de reinigingsdienst: slo ten schoonmaken. De organisa toren van dit project, Betty Over- beek en Lidy Koene, willen de Zwarte Piet evenmin naar de jeugd toespelen. Ook zij zijn er van overtuigd, dat vandalisme vaak wordt veroorzaakt door ou deren zélf. Omdat zij rommel niet opruimen, het verkeerde voorbeeld geven en dergelijke. Daarom worden ouders ook bij het project betrokken. Niet dat nu het vandalisme meteen zal- worden opgelost. Maar door er over te praten en met eigen ogen te zien wat een troep de mensen maken, hopen Betty Overbeek en Lidy dat iedereen met de neus op de feiten wordt gedrukt en voortaan een beetje voorzichti ger met alles zal omspringen. Een studiecommissie heeft voor de gereformeerde synode een rap port gemaakt over 'euthanasie en pastoraat'. In dat rapport - dat de synode volgende week dinsdag zal bespreken - geeft de commissie als haar mening, dat de beslissing om eigen leven te (laten) beëindi gen verantwoord kan zijn, ook uit christelijk oogpunt. De commissie noemt een aantal overwegingen die zo'n beslissing verantwoord kunnen maken. "Le ven", zegt het rapport, "is voor de mens méér dan een biologisch be staan". "Bij euthanasie gaat het niet zozeer om bescherming van 'het' leven, maar om de bescher ming van levende mensen die on draaglijk lijden". Een verzoek om het leven te (la ten) beëindigen kan niet op één lijn worden gesteld met een verzoek om medische behandeling. "Niet voor niets hebben vele artsen en verpleegkundigen er moeite mee om persoonlijk betrokken te raken bij euthanasie of hulp bij zelfdo ding". De eigen verantwoordelijkheid van patiënten moet zoveel moge lijk recht worden gedaan. Kan de hulpvrager niet tot een verant woord besluit komen, dan dient voor plaatsvervanging te worden gezorgd. Verzoeken om euthanasie of hulp bij zelfdoding zijn meestal verzoeken om levenshulp en niet om stervenshulp. "Dat neemt niet weg, dat soms weloverwogen om beëindiging van het leven wordt gevraagd". Het rapport wijst in bei de gevallen op de verantwoorde lijkheden van de hulpvrager, de medicus, de pastor en de omstan ders. Met betrekking tot ernstig ge handicapte pasgeborenen wordt opgemerkt, dat het op z'n beloop laten van de dingen niet 'christelij ker' is dan het willens en wetens nemen van een besluit, ook al gaat het om een beslissing tot euthana sie. "Zowel een besluit om een ern stig gehandicapt kind te gaan ver zorgen als een besluit tot euthana sie kan in het iicht van het geloof verantwoord zijn en getuigen van vertrouwen op God, de Heer van het leven". De commissie stelt de synode voor. het rapport de komende tijd in de plaatselijke gemeenten te la ten bespreken "als een bijdrage aan de meningsvorming over het vraagstuk van de euthanasie". De gemeenten zouden dan vóór 1 maart 1986 een reactie moeten ge ven. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Krimpen aan de IJssel W. J. J. Koe- lewijn Woubrugge; aangenomen de benoeming tot pastoraal mede werker te Rijswijk (ZH) J. van Doorn Oud-Beijerland; bedankt voor Raamsdonk F. Bos Moor drecht; voor Staphorst (deelge meente 'De Rank') E. van der Sluis Bant-Rutten. Gereformeerde Kerken: aange nomen naar Haarlemmermeer (oostzijde) A. van de Kevie Nieu- wegein; beroepen te Siddeburen (Gr.) F. de Jonge Giessendam, te Alkmaar-Noord (hervormd-gere formeerd 'Samen op weg') M. Er- kelens Monnickendam. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Alphen aan den Rijn kandidaat H. J. Room Kampen; aangenomen naar Aduard (Gr.) kandidaat D. Krol Kampen. Synode. Van volgende week dinsdag tot en met vrijdag komt de gereformeerde synode weer bijeen. Voor dinsdagmiddag (20 novem ber) staat het rapport over euthana sie op de agenda, voor woensdag middag een nota over de 'plurifor me samenleving', voor donderdag morgen een onderzoek naar ge loofsbeleving onder jongeren en 's middags het grote-stadsvraagstuk, voor donderdagavond (22 novem ber) het rapport van de delegatie naar de Gereformeerde Oecumeni sche Synode (deze zomer in Chica go) en voor vrijdagmorgen een voorstel met betrekking tot kerke lijke uitspraken over samenle vingsvraagstukken. - Een van de conclusies van de delegatie naar de Gereformeerde Oecumenische Synode in Chicago is, dat de vragen van de leer daar soms meer aandacht kregen dan de nood van de mens. "Het optreden van éen aantal synodeleden werd gekenmerkt door een zekere hard heid, die geen ruimte liet voor de naaste". (Zo riep de oecumenische synode de Nederlandse gerefor meerden op het pastorale advies in te trekken waarbij de plaatselijke GrCSprck gemeenten wordt toegestaan om samenwonende homofielen tot het avondmaal en de kerkelijke amb ten toe te laten). meerde synode volgende week geen besluit zal nemen over het lid maatschap van de oecumenische synode. Ze zal dit naar alle waar schijnlijkheid overlaten aan de vol gende synode, die in mei 1985 wordt geïnstalleerd. Wel juicht de delegatie het toe, dat de kerken van de Derde Wereld een belangrijke rol zijn gaan spelen in de oecumenische synode. In dringender dan ooit heeft ze zich beziggehouden met zaken van maatschappelijke aard. Positief is ook het advies aan de lid-kerken om de gereformeerde theologie uit te leggen in relatie met de eigen sa menleving. Vreemd is dan wel, dat deze uitspraak geen enkele invloed had op de houding tegenover de Gereformeerde Kerken in Neder land, zegt de commissie in haar verslag. Verwacht wordt, dat de gerefor Het dagelijks bestuur van de hervormde synode en het bestuur van het 'Hervormd Beraad Vredes vraagstukken' hebben gisteren weer met elkaar gepraat over 'het spreken van de kerk' in het alge meen en het gezag van de 'pastora le brief over de kernbewapening in het bijzonder. Het Beraad zag in april geen heil meer in zulke ge sprekken, nadat de synode had be sloten de 'pastorale brief uit 1980 aan regering en parlement toe te zenden. Het bestuur van de synode wil de gesprekken wel voortzetten, juist gezien de verschillen van inzicht. Het bestuur van het Beraad (tegen hanger van het Interkerkelijk Vre desberaad, IKV) zal zich daarover nog beraden. Overeenstemming. De Luther se Wereldfederatie en de Wereld bond van Methodistenkerken heb ben volledige overeenstemming bereikt over de belangrijkste ge loofsvragen Dat is het resultaat van een dialoog die vyf jaren heeft geduurd. Het rapport beveelt de aangeslo ten kerken aan, 'volledige gemeen schap in Woord en sacrament' in te stellen. Men kan beginnen met pre dikanten van de andere kerk te la ten voorgaan en tot het avondmaal toe te laten. Ook diakonale taken kunnen gezamenlijk worden uitge voerd. De twee kerken hebben samen wereldwijd ongeveer 50 miljoen le den.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 19