5 0T Bondscoaehes voeren klucht op Jong Oranje ruw gestuit Stuttgart en Hamburg niet verder dan 1-1 Michels en Hof willen elkaar niets wijzer maken Bond zet Hof op schopstoel 'Risicowedstrij clen9 naar 13 januari Gelijk tegen Oostenrijk Bayern München lachende derde Sluipschutter doodt atleet Knight scoort te vroeg Geld voor spelers Heracles WOENSDAG 14 NOVEMBER 1984 SPORT PAGINA 15 De hoofdstedelingen protes teerden met succes tegen het meespelen van de niet geregi streerde Amerikaan Kelly Knight bij Werkendam dat za terdagavond het duel met 79- 78 won. Knight, die pas drie dagen in Nederland was, scoorde voor zijn nieuwe club de laatste twee beslissende, maar achteraf toch verliezen de punten. Inmiddels is voor hem wel een licentie aange vraagd. WENEN (GPD) - De toekomst van Erich Hof als bondscoach van Oostenrijk staat of valt met het resultaat vanavond tegen Nederland. Bij een eventuele nederlaag zal. Hof er serieus re kening mee moeten houden dat de voetbalbond zijn in maart 1986 aflopende contract voortij dig ontbindt. Het bestuur van de Oosten rijkse voetbalbond komt don derdagmorgen bijeen om zich te beraden over de naaste toe komst. Maar al vooraf heeft voorzitter Beppo Mauhart een schot voor de boeg gelost en aangekondigd dat de „psychi sche belasting voor 'Hof te groot wordt wanneer Oosten rijk van Nederland verliest, hoewel ik er in principe een te genstander van ben om een trainer te ontslaan". Erich Hof trad na het wereld kampioenschap van 1982 in dienst bij de Oostenrijkse voet balbond en werd daarmee de opvolger van interim-bonds- coach Felix Latzke. Sindsdien speelde Oostenrijk 14 inter lands, waarvan er vijf werden gewonnen en zes ontmoetingen in een nederlaag eindigden. De laatste overwinning dateert van augustus dit jaar, toen Cyprus met 1-2 werd verslagen. De laatste keer dat Oostenrijk thuis won was twee jaar gele den tegen Turkije (4-0). Ook na de verloren interland tegen Hongarije, anderhalve maand geleden, stond de posi tie van Erich Hof al zwaar ter discussie, maar deed voorzitter Mauhart een vergeefse poging om Ernst Happel als bonds coach naar zijn vaderland terug te halen. De trainer van de Hamburger SV wil het seizoen in de Bundesliga afmaken en weet bovendien dat Juventus en Barcelona in hem als trainer geinteresseerd zijn. WENEN (GPD) Aan het pokerspel tussen Erich Hof en Rinus Michels zal pas vanavond een einde komen. Dan zullen de bondscoaehes van Oostenrijk en Nederland een serieus hoofdstuk moeten toevoegen aan de klucht voor twee heren die zij gisteren in Lindabrunn en Wenen op voerden. Want in navolging van de een (Hof) weigerde ook de ander (Michels) pertinent de elf namen prijs te geven van de spelers die vanavond in het Gerhard Hanappi-sta- dion hun laatste J^ans verdedigen op uitzending naar het wereldkampioenschap voetbal in Mexico. „Ik kan die man toch niet voor zijn hoofd stoten", grapte de net aange stelde bondscoach over de zwijg zaamheid van zijn met ontslag be dreigde collega-bondscoach. Maar in werkelijkheid houdt de opper- baas van Oranje een slag stadion, „dat een trainer kiest voor een derde aanvaller over wie hij zijn twijfels heeft. Het zal voor Oos tenrijk ook heel iets bijzonders zfjn als ze met drie spitsen zouden spe len. Maar het is dan ook een hele bijzondere wedstrijd", blikte Mi- omdat hij niet weet of Oosten- chels vooruit naar de enorme be- rijk nu met twee (Schachner Polster) of drie (plus Steinkogler) spitsen gaat spelen. „En dat be paalt weer de vraag of ik vanuit het middenveld wat meer defensief of wat meer offensief ga spelen". Op die vraag zal Michels echter pas op zijn vroegst een uur voor de wedstrijd antwoord krijgen. Want Erich Hof wil Rinus Michels onder geen beding wijzer maken dan hij WENEN (GPD) - Ajacied Dick Schoenaker voegt zich vandaag bij het Nederlands elftal in Wenen als vervanger voor Wim Kieft, die tijdens de training van gistermid dag een liesblessure opliep. De blessure openbaarde zich overi gens pas na afloop van de oefenin gen die de Oranje-selectie in het Gerhard Hanappi-stadion af werkte. Rinus Michels besloot daarop onmiddellijk Dick Schoe naker op te roepen. al is. In een rond het middaguur belegde persconferentie voor Ne derlandse journalisten, nadat hij eerder de Oostenrijkse pers apart had genomen, presenteerde de Oostenrijkse bondscoach zich ook als een wereldkampioen nietszeg- gen en was de onbuigzame Hof zelfs niet genegen de kleinste de tails prijs te geven. Discipline „Maar ik kan me eerlijk gezegd niet voorstellen", verraadde Mi chels zich na de training van Oran je in de vrieskou rond het Hanappi- ZEIST (ANP) - De KNVB en burgemeester Van Zwieten van Den Bosch hebben overeenstemming bereikt de eredivisiewedstrijd FC Den Bosch - Ajax niet op woensdag 21 november a.s. te spelen. De KNVB heeft deze beslissing genomen na overleg tussen de burgemeester en de heren Ho'- gewoning en De Bakker van de KNVB omdat men het in Den Bosch vanwege de reacties aldaar op de eerdere afgelastingen beter oordeelde een afkoelingsperiode in te lassen. De KNVB heeft nu het duel voor zondag 13 januari vastgesteld. Ook de wedstrijd Go Ahead Eagles - Feye- noord, die eveneens eerder geen doorgang kon vinden wegens een veto van de plaatselijke burgemeester, is naar 13 januari verschoven. Volgens veiligheidsfunctionaris Rob de Bakker van de KNVB is burge meester Van Swieten niet van plan toekomstige „risicowedstrijden" op woensdagavonden, zoals tegen Ajax en Feyenoord, te verbieden indien geen zondag als speeldag beschikbaar is. Men gaat ervan uit, dat er dan zodanige maatregelen kunnen worden getroffen, dat de openbare orde gehandhaafd blijft. r vanavond op het spel staan. „Daarom", zo oordeelde Erich Hof eerder die dag op benepen toon, „geloof ik er ook niets van dat Nederland voor de aanval zal kiezen. Eerder verwacht ik een sterk defensief ingestelde ploeg die achterin de deur op slot gooit en hoopt via een snelle counter te kunnen toeslaan. Het zal daarom ook allemaal erg eng worden, zodat er heel wat persoonlijke duels uit gevochten zullen worden. Het zou inderdaad best kunnen dat het een harde wedstrijd wordt, maar dat is normaal in het huidige internatio nale voetbal. Daarvoor zullen wij ook niet aan de kant gaan". Toch is Michels geenszins van plan puur op de counter te spelen, maar verwacht hij van Oranje wel initiatief en discipline. „Want dat is de basis om tot succes te komen. Daarom verlang ik van de elf spe lers die het veld ingaan ook op de eerste plaats een ijzeren discipline maar daarnaast ook de moed om verantwoording te nemen. Ze zul len de durf moeten hebben om niets fout te doen en dingen te la ten die niet in het belang van de wedstrijd zijn. Dat noem ik menta liteit". Van essentieel belang is echter ook of Oranje vanavond de zelfbe heersing kan opbrengen om het re sultaatvoetbal te spelen dat Mi chels voor ogen staat. „Zo'n wed strijd als vanavond", zo heeft hij de spelers op het hart gedrukt, „is iets anders dan een lekker partijtje voetballen. We zullen ook heel uit gekookt moeten spelen en er sa men voor moeten zorgen dat er nie mand door het lint gaat. Je zag het vorige week bij PSV tegen Man chester United, toen die strafschop werd veroorzaakt. Zoiets mag ons niet overkomen. De ploeg zal daar om vooral koel moeten blijven, want daar heb ik meer aan dan aan schoffelen". Atmosfeer Ooit schreef Johan Cru ij ff eens dat een ploeg zes verdedigers no dig heeft om te kunnen aanvallen. In die visie kan Michels zich rede lijk vinden. Dat aantal van zes komt ook voor in de opstelling die hij gisteren niet wilde prijsgeven, maar die aan de hand van een tra- ningspartijtje simpel kon worden opgemaakt. „Tien van de elf', zo liet hij zich uiteindelijk toch nog verleiden, „staan vast. Van hen verwacht ik dat ze m staat zijn de vlag te dragen en dat ze de verant woording durven nemen om het initiatief te blyven pakken". KREMS (GPD) - Gerhard Hitzei, de trainer van het Oostenrijkse jeugdelftal, zag in Breda de Neder landse jongelingen met 4-2 van Frankrijk winnen en raakte onder de indruk. Toen aan die Neder landse ploeg ook nog A-internatio nal Gerald Vanenburg toevoegd werd, concludeerde hij dat een ge lijkspel tegen dit Jong Oranje een droomresultaat was. In het 80 kilometer van Wenen gelegen stadje Krems kreeg het door Jan Rab en Dick Advocaat ge leide voetbalgezelschap te maken met een agressief en voor meer dan honderd procent gemotiveerde te genstander. Gerald Vanenburg, de angel van de formatie, kreeg een klever aan zijn zijde zoals hij maar één keer eerder meemaakte. „Hoe heet die Koreaan van PSV ook weer, o ja, Huh, die heeft ook zo tegen me gespeeld, die jongen is werkelijk geen seconde van me weg geweest", meldt de Ajacied terwijl zijn wonden met ijs behan deld worden. Voor duizend toeschouwers, waaronder het voltallige bestuur betaald voetbal (Van der Louw was op tijd, de overigen misten de eer ste 22 minuten door een bezoek aan de naast het stadion gelegen bar), met een arbitraal trio uit het verre Albanië en bij een tempera tuur van rond het vriespunt werd de partij tussen de onder-de-21-ja rigen een sfeerloos gebeuren, met te hard spel van de Oostenrijkers en zonder doelpunten. Hitzei tevreden. In de strijd om een plaats in de eindronde van het Europees kampioenschap mocht hij een punt aan het totaal toevoe gen en hij had Holland bedwon gen. Hitzei: „Ik kan me voorstellen dat je jongens van 14,15 geen man dekking laat spelen, maar bij deze leeftijdsgroep mag je alle tactische mogelijkheden gebruiken. Als je Vanenburg laat voetballen, verlies je met 4-1". De Ajacied had ondanks de straf fe dekking twee schitterende mo menten. Bij de eerste speelde hij zich fraai vrij en kreeg vervolgens de bal verkeerd op de schoen. Bij de tweede actie ontweek hij twee aanslagen op zijn benen en zette vervolgens Edwin Bakker (Willem II) alleen voor de Oostenrijkse doelman Frans Wohlfahrt. Via een been ging de bal net naast. Zoals de bal ook een ideale kans van in valler Peter Corbijn (PSV) langs de verkeerde kant van de paal dartel de. De agressieve tegenstander was niet de enige belemmering voor goed voetbal. De tweede-divisie club Kremser SV bleek over een grasmat te beschikken die alleen 'boerenkool-voetbal' toeliet. Jan Rab ontdekte dat tijdens de trai ning maandag, maar probeerde toch met verzorgd voetbal succes te halen. Opbouw van achteruit, bal rond spelen, het bleek niet haalbaar. De Oostenrijkers waren met de lange haal dichter bij succes. Aan de slecht georganiseerde verdedi ging (de samenwerking tussen Rutjes en Teuben klopte niet) lag het niet dat halverwege de 0-0 nog op het scorebord prijkte, dat dank te de Oranje-jeugd aan de uitste- STUTTGART (SID/DPA) - Bin nen drie dagen werd Bayern Mün chen voor de tweede keer de la chende derde. Zaterdag kwam de koploper in de Bundseliga niet in actie en leden de concurrenten puntverlies, gisteravond deelden opnieuwe twee kemphanen de punten. In Stuttgart kwam lands kampioen VFB tegen Hamburger SV niet verder dan 1-1, waarmee het beeld van de wedstrijd volledig verantwoord werd. VFB draaide de eerste vijfenveertig minuten goed en nam in die fase een ver diende voorsprong door Klins- mann. Na de pauze was HSV de be tere ploeg en maakte Rolff gelijk. Borussia Dortmund haalde on der de nieuwe trainer Ribbeek de EUGENE (Reuter) - Een 19-jarige sluipschutter heeft in een football- stadion in Eugene (Verenigde Sta ten) een einde gemaakt aan het le ven van Chris Braithwaite. Een an dere atleet werd door kogels ver wond. Braithwaite, een 35-jarige sprinter uit Trinidad, was in 1976 en 1980 deelnemer aan de Olympi sche Spelen. Hij was afgestudeerd aan de universiteit van Oregon en liep nadien voor een plaatselijke vereniging. Na een vuurgevecht van drie uur schoot de dader zich zelf dood en werd later gevonden onder tribunestoelen. Over de ach tergronden van het drama was ver der niets bekend. eerste overwinning. Op eigen veld werd in een regelrecht degradatie duel Eintracht Braunschweig met 3-1 verslagen. De thuisclub, die maandag meedeelde een schuld van ruim negen miljoen gulden te hebben, deed door de zege de 'rode lantaarn' over aan Eintracht. Voor Borussia maakten Zore (straf schop), Schuier en Egli de doel punten. Voor Braunschweig scoor de Lux uit een strafschop. Bayer Urdingen won het presti- geduel tegen Leverkusen met 2-0 Frankrijk Nantes is op de zeventiende speeldag van de Franse voetbal competitie voor het eerst in dit sei zoen alleen aan de leiding geko men. De club uit de kustplaats won de uitwedstrijd tegen Toulousde met 3-1, dankzij doelpunten van José Toure en Vahid Halilhodzic (2x). Laatstgenoemde verstevigde daarmee zijn leidende positie op de topscorerslijst. Hij maakte tot dus verre zestien doelpunten. Bor deaux, de voornaamste en eigen lijk enige tegenstrever, moest het laag geplaatste Strasbourg een ge lijkspel toestaan: 2-2. De uitslagen zijn: Sochaux - Au- xerre 2-1, Rouen - Tours 0-0, RC Paris - Bastia 0-0, Strasbourg - Bor deaux 2-2, Laval - Paris Saint Ger main 0-0, Monaco - Brest 0-0, Tou louse - Nantes 1-3, Nancy - Toulon 0-2, Lens - Metz 0-0 en Marseille - Lille 2-0. In een kwalificatiewedstrijd voor de Europese titelstrijd voor spelers onder 21 jaar won Zweden in groep 2 de uitwedstrijd tegen Portugal met 1-0 door een doelpunt van Ro land Nilsson vlak voor tijd. In Montyo waren 6000 toeschouwers. Beide ploegen hebben nu drie pun ten uit drie wedstrijden terwijl West Duitsland met Uéee uit één voorlopig op de derde plaats staat. In groep 3 speelden de jeugd- ploegen van Turkije en Engeland voor 10.000 toeschouwers met 0-0 gelijk in Bursa. In deze groep leidt Engeland nu met drie punten uit twee wedstrijden. In groep 7 ten slotte won Spanje zijn eerste wed strijd in Dundee met 2-0 van Schot land dat eerder van IJsland won. FRANKFORT (SID) - De voet balloopbaan van Kees Breg- man loopt gevaar. De 37-jarige verdediger, spelend in de twee de Bundesliga voor Fortuna Köln, hangt een langdurige schorsing, en zelfs ontslag, bo ven het hoofd. DEN HAAG (ANP) - De top sportliga van de Nederlandse Basketbal Bond heeft het ere divisieduel tussen Canadians en Werkendam met 2-0 gewon nen verklaard voor de Amster damse club. Edwin Godee (links), volgens Michels de toekomstige spelbepaler van het Nederlands elftal, probeert zich te ontdoen van een Oostenrijkse tegen stander. (foto ANP) kende Theo Snelders: éénmaal redde hij met de voet en een keer als 'een aap' in de bovenhoek. „We hebben het de eerste helft geprobeerd met mooi voetbal, maar het ging echt niet op dit veld en tegen deze tegenstander. De jongens waren blij met het punt, in de slotfase begonnen ze zelfs tijd te rekken", vond Edwin Godee. De Utrechter had voor zijn acties te veel tijd nodig. Desondanks werd hij door Rab als enige geroemd. Nadat eerder Rinus Michels in de Utrechtse middenvelder een ideale spelbepaler voor de toekomst zag, deelde nu de coach van Jong Oran je schouderklopjes uit. „Met zijn ontwikkeling zijn we erg blij, pri ma balbehandeling, verdedigend niet kwetsbaar, een jongen die on verwachte oplossingen kan aan dragen". Het directere spel van Jong Oranje zorgde ervoor dat Oosten rijk niet meer gevaarlijk werd. Aan de andere kant konden de Neder landse spitsen evenwel ook niet los komen van de Oostenrijkse man dekkers (0-0). DOOR DE NZH KEN IK M'JN HUISWERK BETER ..EN JERVJFT DROOG! ALMELO (GPD) De rust binnen de spelersgroep van SC Heracles is voorlopig teruggekeerd. Van pen ningmeester Ruud Einhaus kregen de voetballers van de Almelose eerstedivisieploeg gisteren de ver zekering dat de salarissen van ok tober binnen nu en twee weken worden uitbetaald. Voor de spelers die al dan niet geheel afhankelijk zijn van hun inkomsten bij Hera cles wordt er eerst deze week geld beschikbaar gesteld. Namens de selectie noemde aan voerder Jan van Staa de bijeen komst van gisteren „positief' en toonde hij zich verheugd over het feit dat er voor de spelers nu „een duidelijk beeld van de situatie was geschapen". Want daar had het de laatste weken nogal aan ontbro ken. Voor de komende (winterse) maanden kon Einhaus zijn spelers weliswaar geen keiharde garanties geven, maar dat kunnen de meeste penningmeesters van de doorsnee eerstedivisieclubs in deze periode ook niet. Uiteraard is de financiële positie van Heracles allesbehalve rooskleurig, „maar achteraf', zo vond Van Staa, „waren alle verha len toch wat overtrokken. Daarom werd het tijd dat het bestuur eens opening van zaken gaf. Dat hebben ze gisteren tot onze tevredenheid gedaan. We hopen echter wel dat deze situatie naar buiten toe een sneeuwbaleffect krijgt. Want het blijft natuurlijk een gegeven dat we sponsors en publiek nog steeds hard nodig hebben". De spelers zullen na de wedstrij den tegen FC Groningen en Willem II andermaal met het bestuur om de tafel gaan zitten, teneinde een oplossing te vinden voor de pre mies en de onkostenvergoedingen. „Maar dat daarin enige vertraging optreedt", aldus Van Staa, „daar voor moeten we als spelersgroep naar mijn mening begrip op kun nen brengen". „Want de verliezer", zo weet Erich Hof bijna zeker, „kan Mexico wel vergeten". Waarbij de Oosten rijkse bondscoach zich vastklampt aan het statistische gegeven dat noch de nationale ploeg noch Ra pid Wien, de bespeler van het Ha nappi-stadion, in het knusse en ge heel van zitplaatsen voorziene sta dion ooit een wedstrijd verloor. „Voor ons", meent Hof, „is het bo vendien een voordeel dat wij in dit kleine stadion (20.000 toeschou wers) spelen. Er zal meer atmo sfeer zijn en dat is alleen maar in ons voordeel". Tot gisteren waren er echter nog maar 10.000 kaarten aan de man gebracht. Ook dat zegt alles over de belangstelling voor het Oostenrijkse voetbal. De vermoedelijke opstellingen zijn - tussen haakjes leeftijd en ge speelde interlands: Oostenrijk: Concilia (36-79); Lainer (24-9), Messlender (23-3), Pezzey (29-70), Pregesbauer (26-9); Weber (29-41), Prohaska (29-74), Gisinger (29-6), Jara (34-56); Polster (20-3), Schach ner (27-51). Nederland: Van Breukelen (28- 12); Ophof (25-13), Spelbos (30-10), Brandts (28-23), Boeve (27-11); Lokhoff (24-0), Van Tiggelen (27-3), Van de Kerkhof (35-56), Valke (25- 10); Gullit (22-14), Van Basten (20- 4). In deze opstelling wijkt het Ne derlands elftal op vier plaatsen af van de ploeg die vorige maand van Hongarije verloor. De afvallers zijn Rijkaard, Silooy, Wijnstekers en Kieft. De Oostenrijkse ploeg ver schilt op drie plaatsen. Dihanich, Hormann en Gasselich zijn de af vallers van het elftal dat eerder eveneens van de Hongaren verloor. en Hans van Breukelen elkaar in het (foto ANP) Aan de vooravond van Oostenrijk-Nederland namen Joop Hiele (links) Hanappi-stadion nog eens flink onder handen. Beiden bleken topfit. HOE KAN DAT HOU SAMEN AUES GELEERD. EN IK HEB 'H ZESJE EN J'J EEN ACHT

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 15