Beroepschauffeur cao aan laars ch Banen in visserij op de tocht 's Lands grootste kruidenier neemt 'n nootmaatregel. Climax in geweld rond Britse mijnen 'Geen surséance Boskalis' liever hoog loon dan 'moeilijk doen' LctiJV tau aan idai o Borg Warner biedt VDT 'verheldering' DINSDAG 13 NOVEMBER 1984 ECONOMIE PAGINA 9 DEN HAAG (ANP) - Directeur- generaal Leliveld van het ministe rie van economische zaken (indus trie) heeft in New York een „ver helderend gesprek" gevoerd met topman R. Curran van het Ameri kaanse bedrijf Borg-Warner over Van Doorne's Transmissie uit Til burg. Dat heeft een woordvoerder van het ministerie van economische za ken in Den Haag gisteravond mee- gedeeld. Hij kon verder niets „in- g houdelijks" meedelen over het ge- lorit C*Z\Cl nnn QQpC c^fvrletnAcH^SeenPr°VdaUn lang hechten aan de toekomst van de continue variabele transmissie (CVT). T_v "Wij zijn bezorgd over de huidige DEN HAAG (ANP) - De 63.000 beroepschauffeurs in het goederenvervoer hebben er weinig situatie van Van Doornes Trans- problemen mee als hun werkgever de cao niet nakomt. Het toezicht op de naleving van die cao missie en willen samenwerken om heeft dan ook weinig effect. Dit zijn conclusies van een maandag gepubliceerd onderzoek naar een weg te vinden om het bedrijf te het sociaal beleid in het wegtransport, dat een commissie van de Sociaal-Economische Raad redden", aldus een woordvoer- heeft verricht. der.VDT verkeert op de rand van het faillissement, nu de omschake ling van ontwikkeling naar pro duktie moeizamer blijkt te verlo pen dan verwacht. De financiële problemen zijn mede het gevolg van de opstelling van Borg-War- ner, die vorige week vrijdag een noodzakelijke kapitaalsuitbreiding blokkeerde door het vetorecht te hanteren. Diezelfde dag bood Borg-Warner opnieuw zijn belang in VDT te koop aan. Maar de prijs die de Amerikanen vragen is vol gens de andere aandeelhouders ab surd hoog. Aanstaande vrijdag dient voor de rechtbank in Breda de aanvraag voor faillissement van VDT door een nog niet bekendgemaakte Duitse firma. De Nederlandse overheid is in vergaande mate be trokken bij VDT als aandeelhou der. Via de Nationale Investerings Bank (12,5 procent) en door de 70- procentsdeelneming in Volvo Cars, dat weer voor 39,5 procent aandeelhouder van VDT is. Borg Warner en Fiat hebben beide een aandeel van 24 procent in de ont wikkeling van de automatische versnellingsbak bij VDT. De directie van VDT denkt na een faillissement de produktie op een nieuwe grondslag aan te kun nen vatten. Probleem is echter wie precies de octrooien op het ont werp toekomen of de eventuele li centies op het octrooi in de ver schillende werelddelen. Volgens de contracten mogen Fiat, Volvo en Borg Warner de door VDT ont wikkelde automaat onder bepaal de voorwaarden zelf produceren als het Tilburgse bedrijf niet op tijd kan leveren, zoals het geval is. Fiat en Borg Warner verliezen dat recht echter als de oorzaak van de pro blemen ligt in het feit dat er ge bruik is gemaakt van het vetorecht in de aandeelhoudersvergadering. Ook dat is het geval. Overigens zijn deze octrooiaf spraken bij vergissing openbaar gemaakt door de Nederlandse ad vocaat van Fiat, die het contract heeft gedeponeerd bij de Octrooi- raad in Rijswijk om de licensie van Fiat veilig te stellen. Fiat had kun nen volstaan met het wijzigen van enkele passages, zonder het volle dige contract te deponeren. Vrachtwagenchauffeurs, zo staat in het onderzoek, zijn individualis ten die een hekel hebben aan re- Smit Internationale Smit Internationale (zeesleep vaart, berging, havenbedrijven) heeft in het boekjaar 1983/84 ruim 20 miljoen gulden winst geboekt tegen 22,6 miljoen over het voor gaande jaar. Die winst valt mee, want halverwege het afgelopen jaar was de winst slechts 4,5 mil joen gulden. Voornamelijk als ge volg van enkele grote bergingen in het Midden-Oosten is het resultaat over het tweede halfjaar hoger uit- gels. Ze verdienen in het algemeen een hoog inkomen, wat mede mo gelijk wordt gemaakt door overtre ding van de cao. Klachten over een slechte naleving van de regels blij ven in de raad van toezicht op de cao vaak liggen, doordat werkge versleden in die raad ook de belan gen behartigen van de leden op wie de klachten betrekking hebben. Een andere conclusie van het on derzoek luidt dat er in de bedrijfs tak weinig sprake is van werkover leg tussen directie en werknemers. Ook hierom maalt de chauffeur niet: hij zit meestal op de weg en hij is een uitgesproken voorstan der van doen in plaats van praten, schrijven de onderzoekers. Opkomen voor het eigen belang noemt de chauffeur „moeilijk doen"; hij vindt het ook een tikkel tje asociaal. Hij beseft dat hij als werknemer in een zwakke positie verkeert en vindt behoud van zijn gevallen dan aanvankelijk werd baan belangrijker dan naleving van de cao of regelmatig overleg met de directie. Minister De Koning (Sociale Za ken en Werkgelegenheid), die het eerste exemplaar van het onder zoeksrapport maandag kreeg aan geboden, verklaarde dat er wat hem betreft iets moet worden ge- Fotopersbureau Vertegenwoordigers van zeven Europese persbureaus hebben gis teren in Den Haag een Europees fotopersbureau opgericht: de „Eu ropean Pressphoto Agency" (EPA). De nieuwe organisatie is onder die naam in Nederland opge richt als een naamloze vennoot schap. Op 1 januari volgend jaar wordt het fotobedrijf operationeel met als standplaats het Westduitse Frankfurt. De zeven leden die het nieuwe persbureau hebben opge richt zijn Agence France Press (Frankrijk), ANOP (Portugal), ANP (Nederland), ANSA (Italië), Belga (België), DPA (West-Duits- land) and EFE (Spanje). Melkproduktie De wereldmelkproduktie is vo rig jaar dank zij gunstige weersom standigheden met bijna vier pro cent toegenomen tot een recordto taal van 500 miljoen ton, zo blijkt uit het jaarverslag van de Overeen komst inzake Tarieven en Handel (GATT) over de ontwikkelingen op de internationale zuivelmarkt. De vier belangrijkste produktiegebie- den (de Europese Gemeenschap, de Verenigde Staten, de Sowjet- Unie en Australië/Nieuw-Zeeland), die samen goed zijn voor tweeder de van de produktie, brachten vo rig jaar 4,3 procent meer melk voort dan in 1982. In de EG zal de produktie dit en volgend jaar afne men met 1,6 en 3,7 procent. Maastricht-Londen De Engelse luchtvaartmaat schappij Virgin Atlantic zal met in gang van 15 november lijndiensten onderhouden tussen het vliegveld Zuid-Limburg (nabij Maastricht) en Londen-Gatwick. De maat schappij vliegt van donderdag tot en met zondag eenmaal per dag een retourvlucht met vliegtuigen van het type BAC 1-11, die plaats bieden aan 89 passagiers. Een en kele reis gaat in de eerste drie we ken 79 gulden kosten, daarna 119, met uitzondering van de kerstpe riode waarin een hoogseizoensta rief van 179 gulden wordt bere kend. daan aan de lange werktijden van chauffeurs en hun slechte toe komstperspectieven. Chauffeurs die in het internationale transport werken, rijden vijftig tot zestig uur per week, en soms nog langer. Zelf vinden ze dat niet erg, inte gendeel, het stelt hen in staat een hoog inkomen te verdienen. De chauffeurs zijn dan ook in het alge meen tegenstander van arbeids tijdverkorting. Keerzijde van de medaille is wel dat eenderde van alle chauffeurs na verloop van tijd een andere baan zoekt, omdat het werk te veel van hun gezondheid vergt en omdat ze bijna nooit thuis zijn. De Koning meent overigens, dat er op dit punt wel iets is verbe terd door verbeterde technieken ten aanzien van de vering en het schakelen. Volgens de onderzoekers heeft de bedrijfstak goede vooruitzich ten, niet alleen financieel, maar ook wat werkgelegenheid betreft. De SER-commissie vindt wel - evenals de rijksoverheid en som mige werkgevers zelf - dat er een bundeling moet komen van de vier werkgeversorganisaties in deze be drijfstak. Ook de samenwerking tussen de Vervoersbonden acht zij voor verbetering vatbaar. JERUZALEM (Rtr/DPA) - De regering van Israel wil van de koers van zijn munteenheid, de sjekel, twee nullen af halen. De Israëlische minister van finan ciën, Yitzhak Mordai, verklaarde gisteren dat het besluit uitslui tend op technische gronden is genomen, aangezien de compu ters nauwelijks meer in staat zijn de massa gegevens met veel nul len die voortkomen uit de infla tie van 800 procent te verwerken. Zo kost een tv bijvoorbeeld 365.430 sjekcl. Eén nieuwe sjekel zou dus te genover de dollar net zoveel waard zijn als honderd sjekel op het ogenblik. Wanneer de maat regel van kracht wordt is overi gens nog niet bekend. Vijf jaar Israël haalt twee nullen van sjekel af geleden werd de sjekel geïntro duceerd ter vervanging van het Israëlische pond. Eén sjekel kwam toen in de paats van tien pond. De enorme inflatie heeft het effect van de munthervor ming echter snel tenietgedaan. Toen kostte een liter benzine drie sjekel - nu 350 sjekel. De centrale bank van Israel heeft maandag de banken ge zegd alle achterstallige aflossin gen op leningen te melden en dergelijke leningen binnen drie maanden af te schrij ven. Volgens de centrale bank zijn de banken zelf medeschuldig aan de proble men doordat ze de rentetarieven veel te sterk hebben verhoogd. De bank heeft daar echter niets tegen gedaan in de hoop dat op die manier de vraag naar krediet zou verminderen en daardoor de inflatie omlaag zou gaan. Maandag is de zwarte markt voor buitenlandse valuta's aan gepakt. De zwart-geldhandela- ren hebben zes dagen de tijd ge kregen om hun handel in dollars stop te zetten. De regering is van mening dat die zwarte markt een deel van de harde valuta's die in omloop zijn wegzuigt. Een Britse agent draagt een kratje Molotov-cocktails aan, veroverd op de 'vijand'. De rellen gisteren waren de heftigste in het nu acht maanden oude mijnconflict. (foto ap» Bonus lokt stakers naar werk DEN HAAG (ANP) - Het lijkt on waarschijnlijk dat het bagger- en bouwconcern Boskalis de recht bank om uitstel van betaling zal verzoeken. Ook zijn er geen aan wijzingen dat de banken op een surséance uit zijn of de raad van bestuur onder druk willen zetten een dergelijke stap te nemen. Dit heeft een woordvoerder van de Amrobank gisteren desgevraagd gezegd. In financiële kringen be stond de indruk dat de banken be zig zouden zijn een surséance voor te bereiden. Amrobank heeft als huisbankier van Boskalis samen met de ABN en de Nationale Investeringsbank opdracht gegeven aan het interna tionale organisatiebureau McKin- sey om Boskalis door te lichten. Het definitieve rapport is inmid dels gereed en de opdrachtgevers en Boskalis bezinnen zich thans op de inhoud. Donderdag zal de raad van bestuur de vakbonden inlich ten. Bestuurder A.Kamp van de Bouw- en Houtbond FNV zei des gevraagd bang te zijn dat de ban kiers Boskalis bij een uitblijven het interimverslag trok de Amro- surséance verder onder curate le zullen zetten. Ook vroeg hij zich af of de financiers bereid zullen zijn de goed-renderende bagger- poot van het concern extra te steu nen teneinde investeringen in nieuw materieel mogelijk te ma ken. De raad van bestuur van Boska lis heeft middag meegedeeld dat de voorstellen van het rapport- McKinsey parallel lopen met het beleid en met de in beweging gezet zijnde akties. Deze zijn gericht op de continuiteit van het bedrijf, op verkocht, een concentratie op de baggerdivi- sie en op een geleidelijke verzelf standiging dan wel afstoting van de overige bedrijfsonderdelen. Het bestuur van Boskalis meent dat met dit in gang gezette proces de belangen van werknemers, aan deelhouders, krediteuren en ban ken het beste zouden zijn gediend. Half oktober bracht McKinsey tussentijds verslag uit. De inhoud ervan gaf de opdrachtgevers vol doende aanleiding het onderzoek te laten voortzetten. Op basis van bank indertijd als voorlopige con clusie dat de indrukken van McKinsey niet belangrijk afweken van de visie op lange termijn van de leiding van Boskalis. Begin vorige maand begon Bos kalis met de afstoting van enkele goed-renderende dochteronderne mingen. HVA en Petrogas werden verkocht aan de directies en Dirk Verstoep werd overgedaan aan IGB, een vroegere dochter van Boskalis. Ook het Christiaan Huy- gens laboratorium in Noord wijk is LONDEN (GPD/Rtr) - In het En gelse graafschap Yorkshire is het gisteren gekomen tot de felste bot singen uit de nu acht maanden du rende staking van de Britse mijn werkers. Terwijl er meer stakers te rugkeren naar het werk, gooiden mijnwerkers die de werkboycot voortzetten benzinebommen naar de politie en werden winkels in brand gestoken en geplunderd. Bijna 2000 Britse mijnwerkers hebben gisteren hun staking, die nu al meer dan acht maanden duurt, opgegeven en zijn weer aan het werk te gaan. De staking in de kolenmijnen geeft daarmee een steeds duidelijker verloop te zien. Vorige week meldden zich in totaal al 2200 mijnwerkers aan die tot dan toe hadden gestaakt. De record-opkomst v gezichten' die zich daar gisteren bij voegden, werd door woordvoer ders van de directie van de staats mijnen, de NCB, "verbluffend" en "ongelooflijk" genoemd. Van de 190.000 Britse mijnwerkers zijn er nu 56.000 aan het werk. Bij 119 van de 174 mijnen in het land hebben zich nu kompels aangemeld, en in 56 daarvan voldoende om kolen- produktie mogelijk te maken. Dat de afgelopen twee weken zo veel mannen toch maar weer aan het werk zijn gegaan, komt vooral doordat de NCB hen een aantal bo nusbetalingen in het vooruitzicht heeft gesteld, die een bedrag van maximaal 6000 gulden belopen. Met de kerstdagen voor de deur, is dat voor veel financieel uitgeputte mijnwerkers een wel heel grote verleiding. Veel mijnwerkers hebben bo vendien het geloof in de uiteinde lijke overwinning van hun bond verloren, zeker nu NCB plus rege ring duidelijk hebben gemaakt, geen enkele concessie meer te wil len doen. Hoe meer kompels weer aan het werk gaan, hoe meer kolen er geproduceerd worden, hoe min der effectief dus de staking is, en hoe groter de druk op degenen die nog wel staken. Masson (ABP) blijft in voorlopige hechtenis DEN BOSCH (ANP) - Mr. drs. A.J.M. Masson, de geschorste di recteur beleggingen van het pen sioenfonds ABP, blijft in voorar rest. Het gerechtshof in Den Bosch heeft het bezwaarschrift van Mas son tegen zijn dagvaarding onge grond verklaard. Eerder had de rechtbank in Maastricht dat ge daan. Masson zit sinds 10 mei vast op verdenking van fraude. Dit heeft mr. J. van Opstal, de of ficier van justitie die het onderzoek naar de ABP-affaire leidt, gisteren meegedeeld. Massons verdediger, mr. A. Pfeil, van meet af aan laten weten de dagvaarding tot in hoog ste instantie te zullen aanvechten. Dat betekent dat het proces tegen Masson op z'n vroegst in de loop van volgend jaar kan beginnen. De berechting van Massons vriend en medeverdachte ïr. J. van Zon is op 26 oktober opnieuw voor tenminste negentig dagen uitge steld, omdat het strafrechtelijk vooronderzoek nog niet is afge rond. Een verzoek van zijn raads man mr. F. Duijnstee om vrijlating op borgtocht is door het gerechts hof in Den Bosch afgewezen. Van Opstal houdt zich op de vlakte over geruchten dat de mal versaties waarvan Masson en zijn adviseur Van Zon worden ver dacht omvangrijker zijn dan aan vankelijk werd verondersteld, en dat er tientallen miljoenen mee ge moeid zijn. "Best mogelijk, maar de bronnen van die geruchten we ten dan blijkbaar meer dan ik", al dus de officier. Publikaties in de pers hierover neemt hij "met een korrel zout". Binnenkort beginnen op het ka naaleiland Jersey - achter gesloten deuren - de verhoren die meer dui delijkheid moeten verschaffen over de schaal waarop is gefrau deerd. Vast staat dat aanzienlijke bedragen, afkomstig van beleg gingstransacties van het ABP, via twee brievenbusmaatschappijtjes te St. Heiier op Jersey, op een ge heime Westduitse bankrekening van Masson zijn beland. De ene bv, Yanwood Quality Control Ltd., diende als vergaar bak voor de "provisies" die Van Zon in rekening bracht bij bedrij ven die via zijn bemiddeling lucra tieve transacties (bouwopdrachten of onroerendgoedverkoop) afslo ten met het ABP. Yanwood boekte weer regelma tig bedragen over op een tweede bv die op zijn beurt de bankreke ning van Masson spekte. Vast staat dat op die manier tenminste 400.000 gulden naar Masson is ge sluisd. Door vergroting vangstcapaciteit ADVERTENTIE Maar liefst 20 verschillende nootjes, zout jes en chips hebben we blijvend in prijs verlaagd. Let wel: blijvend. Dus u kunt blijven smikkelen. Duyvis knabbelnoten, Q QQ zak250gramas ^49" £.,ZJÖ Duyvis brosnoten rodeo of barbecue, 1 QQ zak 125 gram®® J.. «7 *7 Smiths cinglings, *1 QQ zak 55 gram®®*® .1*39* Smiths mamamia's, zak 55 gram «x® Smiths chips, naturel of paprika, zak 100 gram®® -&9~ Smiths superchips, naturel of 1 QC paprika, zak 90 gram®» _1<44- l.cJ Croky chips, naturel, paprika of 1 £Q Bolognese, zak 200 gram I.Dj Nibb-it rings, 1.19 89 zak 70 gram «x» Nibb-it cocktail, zak 65 gram Nibb-it mixed, zak 35 gram a-i® Nibb-it bakoncrips, zak 45 gram _iss-1.59 1.49 -99- 89 a&T1.49 -U» of pindaflips, Duyvis lachbekjes, zak 80 gram®® Duyvis snackstars, zak 80 gram®® Duyvis snackpuntjes, zak 40 gram®® Cornuco kaasflips rz zak 70 gram a>®® De Kroes kaasbollen, doos 125 gram Beekman banketbakkers zoutjes, pakje 100 gram®®® Verkade arno's of dots, pakje 75 gram® Tuc, 2 pakjes a 75 gram Japanse rijstcrackers. zak 70 gram 11 albert heijn JA? 139 ^1.39 1.19 69 ^2.19 JAK 1.59 1.39 75 A** 1.99 DEN HAAG (GPD) - In de Neder- landse visserijwereld dreigen hon derden banen verloren te gaan als gevolg van de vergroting van de vangstcapaciteit van veel vissers schepen en het beperken van de vangstmogelijkheden door de EG- commissie. Zonder maatregelen van de overheid zullen in de grote en kleine zeevisserij (hektrawlers en kotters) tweehonderd banen verdwijnen en achthonderd in de visverwerkende industrie aan de wal. Dit blijkt uit een nota van het Visserijcentrum, een samenwer kingsverband van het Produkt- schap voor Vis en Visprodukten, het Visserschap en de Stichting van de Nederlandse Visserij. De uitbreiding van de vangstca paciteit van de vissersschepen is de laatste jaren mogelijk gemaakt door financiële steun van zowel overheid als de EG. Maar door het visserijbeleid van de EG wordt de vangst van steeds meer vissoorten (haring, makreel, kabeljauw, tong en schol) aan banden gelegd en zijn zowel de hektrawler- als de kotter- vloot in de problemen gekomen. Het Vissercentrum stelt nu voor om in de kottersector (in totaal zo'n 400 schepen) vissersvaartuigen te bouwen met een beperkt vermo gen, als het gaat om vervangende nieuwbouw. Daardoor kan een permanente vermindering van de vangstcapaciteit worden bereikt. "Een kleinschaliger opzet, zonder dat daarmee een noemenwaardig verlies aan arbeidsplaatsen zal op treden", aldus een woordvoerder van de organisaties. Voor de grote zeevisserij, die wordt uitgeoefend door 26 diep- vrieshektrawlers, verwacht het Visserijcentrum dat een aantal re derijen gebruik zal maken van de saneringsregeling, zoals die in EG- verband begin dit jaar is overeen gekomen. Een andere mogelijk heid om tot een vermindering van de vangstcapaciteit te komen, is het tijdelijk uit de vaart nemen van vissersschepen. Dat gebeurt al sinds eind augustus in de grote zeevisserij. Volgend jaar gaat een dergelijke regeling waarschijnlijk ook voor de kottervloot gelden. De grote zeevisserij, die hoofdza kelijk is aangewezen op de vangst van haring en makreel, zou verder meer mogelijkheden moeten krij gen om buiten de EG-wateren te vissen, zoals nu bijvoorbeeld al ge beurt met experimentele reizen naar Amerikaanse wateren. De overheid zal daarbij financieel een handje moeten helpen, menen de visserijorganisaties. Afrikaanse kust Staatssecretaris Ploeg (visserij) zei gisteren, tijdens de behande ling van de visserij begroting, geen koude sanering te willen toepassen in de visserij. Om te voorkomen dat schepen door de door Brussel voorgeschreven vangstbeperking van verschillende vissoorten geen emplooi meer hebben, wil Ploeg proberen vooral de grote vissers schepen te laten vissen voor Afri kaanse kusten. Om dit mogelijk te maken, denkt hij met verschillen de Afrikaanse landen daarover overeenkomsten te kunnen slui ten. Ook elders in de wereld ziet Ploeg mogelijkheden voor Neder landse vissersschepen. "Samen met het bedrijfsleven moeten we proberen nieuwe visserijgronden te vinden. Dit zou kunnen bijdra gen tot een betere rentabiliteit van de schepen". DEN HAAG (GPD/ANP) - PvdA, CDA en WD in de Twee de Kamer zijn slecht te spreken over staatssecretaris Ploeg (vis serij) omdat hij de gelden die door de sportvissen) worden op gebracht, niet geheel aan die sportvisserij besteedt. De staats secretaris wil in zijn begroting voor 1985 vijf ton op dit bedrag bezuinigen. De drie grootste fracties heb ben nu in een motie gevraagd de gelden (ongeveer 2,25 miljoen) geheel aan de sportvisserij te be steden. De CDA'er Van der San- den zei dat parlement en rege ring het er al eerder over eens waren dat dit moest gebeuren. De indiener van de motie, het WD-kamerlid Metz, zei dat door de retributie op de visakten de sportvisserij een aanzienlijke bij drage levert aan de nationale overheidsmiddelen. In overeen stemming met het regeringsbe leid moeten de mogelijkheden Kamer: geef meer geld aan sportvisserij voor de sportvisserij worden bevorderd, zei hij. De PvdA wees erop, dat de sportvisserij een miljoen beoefe naars heeft. Het niet geheel be stemmen van de opbrengsten van visakten en dergelijke voor de sportvisserij, noemden alle drie grote fracties een vorm van sportbelasting die voor geen en kele tak van sport geldt. Ploeg zei al het mogelijke te zullen doen om de vijf ton bin nen korte tijd bij andere begro tingsposten weg te halen en aan de sportvisserij toe te voegen. Hij zei sympathiek te staan tegen over de ingediende motie, maar wilde om 'budgettaire redenen' geen enkele garantie geven dat

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9