Marokko breekt met top Afrika Overleg Israël-Libanon stokt Britten wacht belastingverlaging EG-ministers fel over junta Chili Woede om aanwezigheid Polisario Moord op oude vrouwen schok in Montmartre Asielzoekers teruggekeerd Marokko wil nu in de EG Moegabe zet ministers oppositie uit kabinet Akkoord over EG-landbouw Kunstmaan met succes opgepikt r Kohl benoemt supenninister ttEGON DINSDAG 13 NOVEMBER 1984 BUITENLAND PAGINA 7 ADDIS ABBEBA Marokko heeft gisteren boos de Organisatie voor Afrikaanse Een heid (OAE) de rug toegekeerd. De Marokkaanse delegatie stapte verontwaardigd op aan het eind van de openingszitting van de topconferentie van de OAE, die momenteel in de Ethiopische hoofdstad Addis Abbeba wordt gehouden. Aanleiding voor het vertrek van Marokko vormde de aanwezigheid van het Frente Polisario, de bevrijdingsbeweging van het door Marokko geannexeerde westelijk deel van de Sahara. PARIJS (UPI/DPA) Een reeks ge- heimzinnige moorden op oude vrouwen heeft de inwoners van Pa rijs opgeschrikt. Gisteren werden in het stadsdeel Montmartre op nieuw twee lijken gevonden van vrouwen die al enkele dagen tot een week geleden moeten zijn ver moord. Het aantal slachtoffers is hiermee gestegen tot negen in zes weken tijd. Van deze vrouwen woonden er zes in Montmartre, de drie overi gen in naburige stadsdelen. De po litie zei jonge verslaafden te ver denken van de moorden. De vrou wen, 70 tot 89 jaar oud, woonden allen alleen en werden gekneveld aangetroffen in hun woningen. Kennelijk zijn ze gemarteld, waar schijnlijk om te weten te komen waar zij hun geld verborgen hiel den. Minister van binnenlandse zaken Pierre Joxe bracht gisteren een be- zoek aan het stadsdeel. Hij kreeg daarbij onverwacht gezelschap van president Francois Mitterrand. In een gerechtelijk medisch laborato rium in Montmartre bewezen zij de laatste eer aan de twee oude vrou wen. Eveneens lag hier een neerge schoten Turkse gastarbeider opge baard. Mitterrand maakte van de gelegenheid gebruik om op te roe pen tot een einde aan het toene mend geweld. De 20-jarige Turk Kemal Ozgul werd afgelopen zaterdag neerge schoten in Epone ten westen van Parijs toen hij samen met andere arbeiders, hoofdzakelijk buitenlan ders, probeerde een kleine fabriek te bezetten om zo betaling van hun salaris af te dwingen. Bij het inci dent raakte een arfdere gastarbei der gewond. De politie verhoorde gisteren de fabriekseigenaar, zijn twee zoons en drie bedrijfsleiders. De dood van de Turk heeft geleid tot een politieke rel, waarbij links rechts ervan beschuldigt dat het probeert politieke munt te slaan uit deze gebeurtenis. Mitterrand zei de linkse aanvallen op Franse ondernemers te betreuren omdat het volgens hem niet juist is een enkele bevolkingsgroep te veroor delen. De communistische vakbond CGT heeft voor vandaag opgeroe pen tot een korte landelijke sta king uit protest tegen de dood van de Turkse arbeider. PRAAG (DPA/AFP/Rtr) - Uit de Westduitse ambassade in de Tsje- choslowaakse hoofdstad Praag zijn gisteren opnieuw 20 Oostduitsers, onder wie veel kinderen, terugge keerd naar de DDR. Volgens ge ruchten verblijven er nu nog onge veer 55 vluchtelingen in de ambas sade. In totaal hebben er 160 men sen gezeten die op deze wijze pro beerden naar de Bondsrepubliek uit te wijken. In Bonn herhaalde regerings woordvoerder Jürgen Sudhoff het Westduitse standpunt dat het aan de DDR is om te beslissen of de oostduitsers hun land mogen ver laten. Hij vond het niet juist dat de asielzoekers dit via de West-Duitse ambassade probeerden te berei ken. Hassan: woedend BRUSSEL (AFP) - Marokko heeft verklaard lid van de EG te willen worden in een brief die koning Hassan dit jaar zond aan de Franse president, Francois Mitterrand, ten tijde van het Franse voorzitter schap van de gemeenschap. Dit heeft de Franse minister van Europese aangelegenheden, Ro land Dumas, gisteren verklaard in Brussel. Mitterrand heeft de leiders van de negen andere landen daarvan in juni op de hoogte gesteld in Fontai- nebleau, zei Dumas. Koning Has san zegt in een vraaggesprek met het Franse blad „Le Monde" dat „de brief met de officiële aanvraag op het bureau van de EG is gelegd en dat deze op de top van Fontaine- bleau zorgvuldig is bestudeerd". „Geografisch is Marokko Europe- ser dan Griekenland", zei hij. De speciale adviseur van Hassan II. Ahmed Reda Guedira, las een uitvoerige verklaring van de Ma rokkaanse koning voor, waarin de ze de toelating van het Frente Poli sario tot de OAE als illegaal be- door Gerrit-Jan Hoek stempelde. Ook Zaire heeft giste ren besloten de deelname aan de topconferentie van Addis Abbeba op te schorten. Ondanks het vertrek van Marok ko, achtte Hassan zich nog wel ge bonden aan de resolutie Van de OAE en de Verenigde Staten inza ke het conflict rond de westelijke Sahara. De woordvoerder van Has san noemde de afwezigheid van Marokko in de OAE van tijdelijke aard „tot er betere tijden aanbre ken". Met het vertrek van Marokko is een tijdbom tot explosie gekomen, die al jarenlang onder de OAE op scherp stond. Marokko weigert met het Frente Polisario, waarmee Marokko nu al jarenlang op voet van oorlog leeft, in één forum te zit ten. Ondanks dat steeds meer lan den de Democratische Arabische Republiek Sahara (DARS) diplo matiek erkend hebben, is voor Ma rokko het Polisario nog steeds niet meer dan een stel huurlingen, gefi nancierd en militair uitgerust door Algerije. Dit weekeinde werd de DARS officieel erkend door Nigeria, een land dat binnen de OAE grote in vloed heeft, waarmee het totaal op dertig is gekomen. Al in 1982 werd het Frente Polisario administratief tot de OAE toegelaten, toen de ver eiste meerderheid van 26 van de 50 aangesloten landen de DARS er kend hadden. Marokko slaagde er evenwel in de topconferentie van de OAE van '82 in Tripoli te boy cotten, met steun van politieke me destanders als Soedan en Zaire. Vorig jaar, eveneens in Addis Ab beba, slaagde koning Hassan II niet in die opzet. De OAE wist de Polisario-delegatie toen te overtui gen zich vrijwillig terug te trekken van de topconferentie in ruil voor de Marokkaanse belofte om voor eind 1983 een referendum in het gebied van westelijk Sahara te houden. Een aantal gematigde Afrikaanse landen heeft dit jaar vertwijfeld ge probeerd ook dit keer dezelfde constructie te bedenken om de sa menhang van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid te redden. Het Frente Polisario wees dit voorstel echter van de hand. Falklands zijn kostbaar fort LONDEN (Rtr.) - In april vol gend jaar zal Groot-Brittannië, gerekend vanaf 2 april 1982, de dag van de Argentijnse bezet ting van de Falkland-eilanden, per eilandbewoner bijna 5 mil joen gulden hebben uitgege ven. Dit heeft de Britse premier Thatcher gisteren in het Britse parlement meegedeeld. De totale kosten van het Brit se ingrijpen op de eilanden in dezelfde periode, inclusief de Britse tegeninvasie waardoor de Argentijnen zich uiteinde lijk op 14 juni 1982 moesten overgeven, bedragen bijna 9 miljard gulden. De Falklands hebben maar 1.800 bewoners, maar sinds het einde van de oorlog verblijven er 4.000 Brit se soldaten en wordt er door de Britten een nieuw vliegveld aangelegd. WARSCHAU Het graf van de vermoorde priester Popieluszko in War- schauw is een waar bedevaartsoord geworden. Er is een vaste wacht van parochianen en dagelijks stromen de mensen toe om te bidden, bloemen te leggen en solidariteit te betuigen met de verboden vakbond. (foto AP) BRUSSEL - De ministers van bui tenlandse zaken van de Europese Gemeenschap hebben gisteren scherpe kritiek geuit op het optre den van de Chileens junta. In een vandaag te publiceren verklaring wordt het regime in Chili opgeroe pen „de dialoog met democrati sche krachten in het land te hervat ten". Minister van buitenlandse zaken mr. Hans van den Broek zei dat de tien ministers hun ernstige zorg hebben uitgesproken over de golf van geweld van de laatste dagen. De vele arrestaties, waarna honder den mensen worden vermist, en het vasthouden van mensen zon der aanklacht worden door de mi nisters met grote verontrusting be- Minister Van den Broek zei dat er binnen de EG-ministerraad nog niet gesproken is over eventuele Europese sancties tegen Chili. Hij wees erop dat in tal van landen in de wereld de mensenrechten wor den geschonden en dat sancties daartegen geen effect zullen heb ben. „De invloed van de EG gaat voorlopig niet verder dan het doen van een appel op de Chileense re gering", aldus Van den Broek. Hij noemde het „ook tegenover het Chileens volk" van groot belang, dat Chili de aandacht van de Euro pa heeft. Van den Broek waar schuwde voor het gevaar dat een gewenning van het geweld ont staat. De ministers van buitenlandse zaken stelden hun verklaring op tijdens een diner, dat de status had van een soort onofficiële vergade ring in het kader van de Europese Politieke Samenwerking, het fo rum waarin de tien EG-landen over een gezamenlijke buitenlandse po litiek praten. Alle recente wereldproblemen passeerden de revue, zoals de si tuatie in Nicaragua en de Ameri kaanse presidentsverkiezingen. Wat het laatste betreft, zei minister Van den Broek dat de ministers vinden dat de komende tijd op een aantal gebieden een intensieve dia loog tussen de Verenigde Staten en Europa zal moeten plaatsvinden, om het ontstaan van spanningen te voorkomen. Hij doelde daarmee vooral op de stroeve handelscon tacten tussen de EG en de VS. „We gaan ervan uit dat voor de VS Eu ropa zowel politiek als economisch van groot belang blijft", aldus de minister. „Deze president zal op dit punt een aantal concrete resultaten willen boeken". JOHANNESBURG - Premier Ro bert Moegabe van Zimbabwe heeft gisteren de laatste twee ministers van de ZAPU, de partij van zijn be langrijkste politieke tegenstander Joshua Nkomo, ontslagen. De stap van Moegabe kwam na de moord, afgelopen vrijdag, op ZANU-sena- door Ruud de Wit tor Ndlovu, een naaste medewer ker van de premier. Senator Ndlovu werd in zijn woonplaats Beitbridge, nabij de Zuidafrikaanse grens, om het le ven gebracht. De ZANU.de partij van Moegabe, beschuldigt de ZA- NU ervan de moorden te hebben gepleegd. In de laatste zes maan den zijn al elf leden van de rege ringspartij ZANU vermoord. De ontslagen ministers zijn: Cephas Msipa en Johèa Nkomo. Na de moord op Ndlovu braken er onlusten uit in Masvingo. Vol gens dominee Sithole van de ZA NU werden zaterdag ten minste tien personen ernstig gewond bij botsingen tussen verschillende groepen ZANU-aanhangers en werden enige gematigde ZANU- leiders gearresteerd. Op de begrafenis, zondag, van se nator Ndlovu zei premier Moega be, dat hij er zeker van was dat het grootste deel van de bevolking het met hem eens was, dat de tijd is gekomen om „die boosaardige par tij" (bedoeld is de ZAPU) te tonen dat wij kunnen bijten, en we zul len dat ook doen". In een toelichting op het ontslag van de twee ministers noemde Moegabe hen topmensen van de ZAPU, een partij „die doorgaat met criminele acties tegen het volk van Zimbabwe". Hij beschuldigde ook Zuid-Afrika ervan steun te ge ven aan de zgn. dissidenten van de ZAPU. In een telefonische reactie met het Zuidafrikaanse persagent schap Sapa zei ZAPU-leider Nko- Onderminister VS probeert breuk te lijmen Moeaabe: bijten mo vanuit zijn woonplaats Bula- wayo: „Als Moegabe onze partij wil verbieden, moet hij dat maar doen. Als hij ons wil arresteren, laat hem zijn gang maar gaan. En als hij ons wil doden, moet hij dat maar doen". „Hoe durft Moegabe te zeggen, dat wij een vijand van ons volk zijn. Ik werkte jaren aan de bevrij ding van dit land. Ik daag hem uit te bewijzen dat onze partij achter de moord op senator Ndlovu heeft gezeten. Elke keer als er een moordaanslag is geweest, geeft hij ons de schuld, maar tot nu heeft hij niemand van ons voor het gerecht kunnen brengen', aldus Nkomo. BEIROET - De besprekingen tus sen Libanon en Israël over de te rugtrekking van de Israëlische troepen uit Zuid-Libanon zullen pas worden hervat als de vier plaat selijke Libanese leiders die vorige week door de Israëli's werden gearresteerd, weer zijn vrijgelaten. Dat heeft de Amerikaanse onder- door Aernout van Lynden minister van buitenlandse zaken Richard Murphy gisteren te horen gekregen tijdens een onderhoud met president Gemayel en premier Karami in Beiroet. De besprekin gen werden zaterdag opgeschort door de Libanese regering. Murphy arriveerde gisteren in Beiroet, nadat hij eerder die dag had gesproken met de Israëlische minister van defensie, Rabin, en de Israëlische chef-staf generaal Le vy. Tijdens een gesprek met presi dent Gemayel en premier Karami heeft Murphy, volgens Libanese regeringsbronnen, geprobeerd de Libanese leiders te overreden nog deze week de besprekingen te her vatten. Functionarissen van de Verenigde Naties zouden hetzelfde hebben geprobeerd. Premier Karami stelde dat het niet logisch zou zijn met Israël te onderhandelen terwijl gerespec teerde Libanese politici dit land werden vastgehouden. De vier plaatselijke Sji'itische leiders van de Amal-beweging, onder wie Mahmoud Faqih, lid van het polit- buro van Amal, werden donderdag door de Israëli's gearresteerd. Dit nadat een Israëlisch militair con- vooi in een hinderlaag was gereden bij de havenstad Sidon. Zeker één Israëlische soldaat werd hierbij ge dood en enkelen van zijn kamera den raakten gewond. Sinds de arrestatie vaif de Amal- leiders is hevig geprotesteerd in Si- don, de grootste en belangrijkste stad in Zuid-Libanon. Gisteren werd heel het zuiden lamgelegd door een algemene staking. Amal- leider Nabih Berri, die als minister in de huidige regering van nationa le eenheid tevens verantwoordelijk is voor Zuid-Libanon, had zaterdag opgeroepën tot de staking als pro- lest tegen de arrestatie van zijn vier partijgenoten. Volgens westerse diplomaten in Beiroet zal een dergelijke patstel ling een hervatting van de bespre kingen, die juist waren begonnen, moeilijker maken. De diplomaten zeiden echter wel te verwachten dat Israël het viertal deze week nog uit Zuid-Libanon zal verbannen naar Beiroet, na hen eerst grondig te hebben ondervraagd. Of de Li banese moslimleiders met een der gelijke Israëlische stap genoegen zullen nemen en akkoord gaan met een hervatting van de besprekin gen, wordt door de meeste waarne mers in Beiroet betwijfeld. BRUSSEL (GPD) De ministers van financiën van de Europese Ge meenschap zijn het gisteren in Brussel eens geworden over de wijze waarop de komende jaren de uitgaven voor het gemeenschappelijk land bouwbeleid zullen worden berekend en in de hand gehouden. Afgesproken is dat bij het vaststellen van de landbouwuitgaven in de jaren na 1986 het gemiddelde EG-landbouwbudget van 1984 en 1985 als uitgangspunt zal worden genomen. Aanvankelijk wilde men ook 1983 in dit kader betrekken, maar daar maakten met name de Fransen veel be zwaar tegen, omdat in dat jaar de landbouwuitgaven een stuk lager waren dan in 1984 en 1985, waardoor de norm ook lager zou uitvallen. Neder land, West-Duitsland en Groot-Brittannië waren voor het "handhaven van 1983, maar lieten hun bezwaren vallen, onder de voorwaarde dat voor de andere financiële problemen van de Gemeenschap een bevredigende op lossing zou worden gevonden. LONDEN - De Britse minister Lawson (financiën) heeft gisteren het Lagerhuis een overwegend po sitief beeld van 's lands economie gegeven. Hij verwacht zelfs dat volgend jaar in totaal 1,5 miljard pond (6,5 miljard gulden) minder aan belastingen behoeft te worden geheven. Dat is te danken aan de economi sche groei, die voor dit jaar op 2,5 door Henk Dam procent wordt geraamd, en zonder de mijnwerkersstaking nog een procent hoger zou zijn. De be windsman zei dit bij de presentatie van zijn tussentijdse begroting, de zogenaamde minibegroting die el ke herfst wordt samengesteld. Lawson zei, dat de vruchten van economische groei zich recht streeks in belastingverlagingen kunnen uiten, omdat de regering goed op koers blijft bij het in de hand houden van de publieke uit gaven. Dat geldt niet alleen voor dit jaar, maar ook voor het volgend jaar. Daar komt bij dat de inflatie laag blijft, een kleine 5 procent dit be lastingjaar (dat loopt van april tot april), en voor het jaar daarna ('85- '86) naar verwachting 4,5 procent. Voor datzelfde jaar verwacht Law son een economische groei van 3 procent. Bij het gevecht tussen Lawsons ministerie en alle andere departe menten dat aan de samenstelling van de begroting is voorafgegaan, zijn het vooral de landbouw, huis vesting en werkgelegenheid die ve ren hebben moeten laten. Staats bedrijven hebben relatief het meest gewonnen. De minister moest toegeven, dat de werkloosheid het komende jaar vrijwel zeker op het huidige niveau van iets meer dan 3 miljoen zal blij ven. Het was op dat punt, dat hij de scherpste kritiek van de oppositie partijen, Labour voorop, kreeg te verduren. Een klein nieuwtje bij de tussen tijdse begroting was, dat het bin nenkort definitief afgelopen is met het briefje van een pond sterling. Na 31 december van dit jaar zullen de briefjes niet meer worden ge drukt, en het publiek heeft dan nog een jaar waarin het de groene bankbiljetten kan gebruiken. Daarna zullen alleen nog de vorig jaar in omloop gebrachte goud kleurige munten van een pond, die niet erg populair zijn, geldig zijn. De vele tegenstanders van de pondmunt hadden tot nu toe de hoop, dat het pondbriefje nog lang geldig zou zijn, al was het maar om dat premier Thatcher enkele maan den geleden in het Lagerhuis dui delijk maakte, de munt ook niet erg „te zien zitten". CAPE CANAVERAL (UPI) - De Amerikaanse astronaut Joseph Al len heeft gistermiddag zwevend in de ruimte voor het eerst een defec te satelliet geborgen. De robotarm van het ruimteveer Discovery haal de man en satelliet binnen, waar mee de Nasa zijn klant Indonesië bedient nadat de verbindings kunstmaan in februari in een nut teloze baan om de aarde was ge raakt. De Discovery werd tot minder dan 11 meter van de dolende Indo nesische kunstmaan Palapa gema noeuvreerd, waarna Allen in zijn door motoren aangedreven ruimte- pak vanuit het laadruim van het veer naar de satelliet zweefde. Met een "harpoen", de "Stinger", greep Allen de Palapa vast waarna hij met het vuren van de raketmotor tjes aan zijn „rugzak" de draaibe- weging van de ton-vormige satel liet stopte. Een klein kwartier later haalde astronaute Anna Fisher met de me chanische arm astronaut en kunst maan binnen in het laadruim, waar collega Dale Gardner klaar stond om de satelliet op te bergen. Enkele moeilijkheden deden zich voor toen het Gardner niet lukte een ring vast te maken om de antenne van de Palapa, de kunstmaan in het ruim den getrokken. De astronauten gingen toen over op een plan waar bij Allan zwevend de 694 kilo zwa re satelliet vasthield. Gardner leg de onderwijl een lus rond de satel liet. Dit lukte om half negen Neder landse tijd. De Nasa en de verzekerings maatschappijen hebben de op dracht gegeven voor de berging die ruim 16 miljoen gulden kost. De Palapa is nu eigendom van een Britse verzekeringsgroep die de sa telliet vermoedelijk zal opknappen en verkopen. Als alles goed gaat zal het ruim teveer morgen een tweede verbin dingssatelliet, de Westar 6, bergen. ADVERTENTIE BONN - Door de benoeming van de 42-jarige CDU-CSU-fractiese- cretaris, Wolfgang Schauble, tot chef van de bondskanselarij in de rang van minister hoopt bondskan- door Hans Amesz seller Helmut Kohl de politieke coördinatie in de Westduitse rege ringscentrale beter te regelen. Schauble zal donderdag in hel par lement als 'supreminikster' wor den beëdigd. Schauble volgt prof. Waldemar Schreckenberger op, die sinds zijn benoeming twee jaar geleden in toenemende mate werd bekriti seerd omdat hij verantwoordelijk werd geacht voor ernstige commu nicatiestoornissen, waardoor het werk van regering, regeringsfrac ties en de verschillende deelstaten vaak niet op elkaar was afgestemd. Schreckenberger blijft „onmiddel lijk onder" Kohl werkzaam, in het bijzonder op de gebieden Europa- politiek, media en communicatie techniek. Op een persconferentie gisteren in Bonn deelde regeringsleider Helmut Kohl mee dat hij zijn ver trouweling Schauble door bonds president Von Weizsacker als mi nister wil laten benoemen. Schrec kenberger was „slechts" staatsse cretaris. De jurist Schauble zal ook voor de Duitsland-politiek verant woordelijk zijn. Dat was eerder Philipp Jenninger, die een week geleden tot opvolger van de we gens Flick-affaire teruggetreden Rainer Barzel als president van de Bondsdag werd gekozen. Vol met allerlei nieuwtjes. Over 15 vakantie parken in Nederland en Duitsland Over fijne bungalows en ruime kampeerplaatsen En over allerlei leuke aanbiedingen en arrangementen (óók met Kerst en Oud en- Nieuw!) Vul gauw de bon In of bel in kantooruren naar AEGON Vakantielijn 070 - 523141

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7