FNV-ambtenaren wijzen akkoord af Lotto:...elke week opnieuw spannend Basisonderwijs geeft problemen Weer gesprek met Rietkerk De Vries wijst PvdA als coalitiepartner af In totaal 30 banden bij politie weg Haag! ;se Protest tegen tippelzone onmogelijk Aantal scholen blijft achter bij invoering Joyriding met ambulance Van Thijn: burgerwacht alleen samen met politie Hongeractie omroepen samen met organisaties Molukkers snel weer in huizen terug Medicijnen tussen snoep DINSDAG 13 NOVEMBER 1984 BINNENLAND PAGINA 5 ZOETERMEER (ANP) De onderhandelaars van de FNV-ambtenaren moeten morgen opnieuw met minister Rietkerk (binnenlandse zaken) gaan onderhandelen over het prin cipe-akkoord dat vorige week werd bereikt. De FN V-bonden die samenwerken in de Algemene Centrale van Overheids Personeel (ACOP), hebben dit gisteren omstreeks middernacht laten weten na afloop van een vergadering van het ACOP-bestuur in Zoeter- meer. De bonden zijn ontevreden over de kortingen op de sociale zekerheid van ambtenaren, die onderdeel uit maken van het bezuinigingspakket van 1,9 miljard dat het rijksperso neel in 1985 pioet opbrengen. An dere belangrijke onderdelen van het principe-akkoord zijn een 38- urige werkweek en het weer aow- premie betalen voor ambtenaren. In de ACOP werken de ambtena renbond AbvaKabo, de onderwijs- Het Ambtenarencentrum (115.000 leden) heeft gisteren in Utrecht met meerderheid van stemmen wel ingestemd met het principe-akkoord, zij het 'onder grote teleurstelling'. Maar net als bij de ACOP stemde de 'onderwij spoot' binnen het Ambtenarencen trum, het Nederlands Genoot schap van Leraren (20.000 leden), tegen het akkoord. Van grote bete kenis is dat niet, omdat een meer- vakbond ABOP, de Vervoersbond derheid van het AC het wel met het FNV, de Kunstenbond FNV, het akkoord eens blijft. De algemene militair specialistisch beroepsper- vergadering van het AC stelde vast soneel VMTB en de Nederlandse dat de bezuinigingen 'een politiek Politiebond samen. feit' zijn. Het is 'een onderdeel van PvdA: kinderen van Margriet geen leden van Koninklijk Huis DEN HAAG (ANP) - De PvdA-fractie in de Tweede Kamer vindt het onjuist als de vier kinderen van prinses Margriet en Pieter van Vollenho ven zouden worden gerekend tot de leden van het Koninklijk Huis. De fractie noemt het 'ternauwernood' aanvaardbaar de vier zonen de staats rechtelijke positie van lid van het Koninklijk Huis te verlenen. Waarom, zo vraagt de fractie zich af, wordt aan deze vier kinderen niet van jongs af aan de gelegenheid gegeven in vrijheid hun leven in te richten, los van de Kroon als staatsrechtelijk instituut? Dit blijkt uit het dezer dagen te verschijnen verslag van de commissie voor binnenlandse zaken uit de Tweede Kamer over de wet lidmaatschap Koninklijk Huis. Naar de mening van de PvdA-fractie staat het nu al vast, dat de kinderen van Margriet en Van Vollenhoven het lidmaatschap weer zullen verliezen op het moment dat koningin Beatrix wordt opgevolgd. „Is het redelijk hen nu lid van het Koninklijk Huis te maken en hen dit over een aantal jaren als zij volwassen zijn weer te ontnemen als de huidi ge draagster van de Kroon wordt opgevolgd?", zo vraagt de PvdA-fractie zich af. De fractie legt er de nadruk op, dat het haar er niet om gaat om onderscheid te maken tussen wat wel genoemd wordt A-prinsen (lid van het Koninklijk Huis) en B-prinsen (geen lid van het Koninklijk Huis). De fractie schaart zich wel achter het voorstel prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven tot leden van het Koninklijk Huis te rekenen, ook al omdat zij, de koningin herhaaldelijk vertegenwoordigen. NIEUWERKERK AAN DEN IJS- stuur en achterban. Ik heb het ge- SEL (GPD) - CD A-fractieleider voel dat nogal wat politici met ver- antwoordelijkheidsgevoel uwutcu ac vueuuc amid. au- PvdA zich daarover nu alweer gro cialisten zijn volgens hem op dit te ™r«e". De Vries vindt de PvdA geen trekkelijke coalitiepartner. De so De christendemocratische frac tieleider ging ook nog even kort in op zijn vorige week uitgevochten ruzie met zijn WD-collega Nijpels. den'ijssefdat Volgens hem loopt, ondanks deze forse strubbelingen, de huidige coalitie tot dusver redelijk. Veel vreugde is er echter volgens hem aan de coalitie niet te beleven. „De WD blijkt een nogal grillige en af en toe onvoorspelbare partner te zijn. Een partner ook die nogal eens flirt met de PvdA, met name in niet-materiële zaken". ons democratisch stelsel dat de re gering haar programma kan door voeren', aldus de vice-voorzitter van het AC, A. Ros. Het ACOP-bestuur gaf zijn on derhandelaars gisteravond laat op dracht morgen bij het gesprek met Rietkerk niet vooruit te lopen op wat er in de marktsector gebeurt met de sociale uitkeringen. De ACOP-onderhandelaars sluiten niet uit dat een deel van de kortin gen in het vrije bedrijfsleven onge daan wordt gemaakt, zo liet ACOP- bestuurder Sonneveld gisteravond weten. ACOP-voorzitter Van de Scheur zei het heel normaal te vin den dat onderhandelaars door hun achterban worden teruggestuurd. Vooral bij de onderwijsbond ABOP is de korting op de sociale uitkeringen (met zeven procent) en op het ziektegeld slecht gevallen. In die sector zijn het verzuim en het aantal afkeuringen verhou dingsgewijs groot, evenals het aan tal ontslagen (wachtgeld) als ge volg van het dalende leerlingen aantal. Een soortgelijk geluid kwam gisteren van voorzitter Maagdenberg van het Nederlands Genootschap van Leraren. De sociale kortingen wogen uit eindelijk voor alle bonden zwaar genoeg om het principe-akkoord los te laten. Alleen de AbvaKabo zat gisteravond zonder volmacht van de leden, die vanmiddag tij dens een bondsvergadering in Bre da hun mening mochten geven. Het is nog niet duidelijk hoe de overige centrales zich zullen op stellen. Vandaag zouden de CCOOP (CNV-ambtenaren) en de CMHA (hoger personeel) hun le den raadplegen. De Federatieraad van de FNV, het hoogste orgaan van de vakcentrale waarin alle aan gesloten bonden zijn vertegen woordigd, heeft geen kritiek laten horen op het principe-akkoord tus sen de ambtenarenbonden en Riet kerk. Een woordvoerder van de vakcentrale liet gisteren weten dat het akkoord niet indruist tegen het algemene FNV-beleid, gegeven de ongelijke onderhandelingspositie waarin de ambtenarenbonden ver keren. Minister De Koning (sociale za ken en werkgelegenheid) verklaar de gisteren voor de KRO-radio dat het deze week te voeren gesprek met de trendvolgers (werknemers van met premies en subsidies be taalde instellingen), gediend is met het akkoord tussen Rietkerk en de ambtenarenbonden. Hij verwacht wel dat de onderhandelingen met de bonden van de trendvolgers hard zullen zijn, omdat die onder handelingen hun eigen betekenis hebben en de vakbonden en werk gevers in die sector hun eigen ver antwoordelijkheid. Overeenkom stig het kabinetsbeleid moeten de trendvolgers"volgend jaar 600 mil joen gulden inleveren. De ambte naren 1,9 miljard. moment vooral een protestpartij, die haar kracht ontleent aan de on vrede tegen het regeringsbeleid. De Vries zei op een spreekbeurt in Nieuwerkerk uit de opvattingen van PvdA-voor- zitter Van den Berg blijkt dat die partij zich tot spreekbuis wil ma ken van allerlei groeperingen die ontevreden zijn over het beleid. Maar dat kan ertoe leiden dat het nieuwe verkiezingsprogramma bol komt te staan van illusiepolitiek, zei De "Vries. Hij verweet de PvdA gouden bergen te beloven, waarbij niet duidelijk wordt gemaakt wie de kosten van het verlanglijstje moet betalen. „De PvdA houdt de illusie op dat alles tegelijk kan; én een drasti sche arbeidstijdsverkorting, én het handhaven van de koopkracht van de minima, én het verkleinen van de inkomensverschillen tussen mi nimum en modaal én zo min moge lijk bezuinigen", zei De Vries. Hij wees op een interview met het PvdA-bestuurslid mevr. Baren- drecht, die vorige week ook in niet mis te verstane woorden de huidi ge lijn van de PvdA had afgewe zen. Volgens De Vries zal de PvdA, indien deze de lijn van Van den Berg blijft volgen, uiteindelijk uit monden in een partij van de illu sies. Waar dat toe kan leiden, is vol gens hem in 1982 gebleken tijdens het kabinet-Van Agt-II. „Dan krijg UTRECHT - In Utrecht heeft staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) je PvdA-ministers die goedwillend gisteren de eerste islamitische begraafplaats in ons land geopend. Bij de zijn, maar ze worden telkens ge- begraafplaats staat een open gebedsplaats met twee kranen voor het rei- blokkeerd door hun eigen partijbe- nigen van de handen een onderdeel van het ritueel(foto Anefoi AMSTERDAM (ANP) - Op het hoofdbureau van de Amsterdamse politie zijn in totaal dertig originele banden en vier kopieën verdwe nen. De banden bevatten afgeluis terde telefoongesprekken van ver dachten in de moordzaak op een aantal Chilenen. Het ontbreken van de banden kwam vorige week aan het licht, toen de banden als bewijsmateriaal moesten dienen tijdens de behandeling van de moordzaak voor het Amsterdamse gerechtshof. In tegenstelling tot wat een poli tiewoordvoerder afgelopen vrijdag meedeelde is het onderzoek van de rijksrecherche naar de verdwijning nog in volle gang. Dit bleek giste ren tijdens een persconferentie van de politie naar aanleiding van de verdwenen banden. Het ontbreken van de banden werd duidelijk toen de advocaten van de verdachten de banden zelf wilden horen en beluisteren of er mogelijk vertaalfouten waren ge maakt. Toen de banden werden op gevraagd bleken er dertig verdwe nen uit de ruimte waar ze in dozen waren opgeslagen. Volgens commissaris H.J. Ter- haar, hoofd van de centrale execu tieve recherchedienst, zijn er in de Chilenenzaak in totaal 519 banden gemaakt. Die zijn verpakt in dicht geplakte dozen naar een opslag ruimte gegaan. Banden die voor het onderzoek van belang waren zijn eruit gehaald, door twee tolken vertaald en uitgetypt. Terhaar ver moedt dat de banden daarna in an dere zaken zijn gebruikt waardoor er over de oorspronkelijke tekst heen is opgenomen. „Iets dergelijks is nog nooit voor gekomen en ik heb dan ook enigs zins het schaamrood op de kaken. De procedures zijn niet juist nage leefd en er is geen controle ge weest", aldus Terhaar op de pers conferentie. COEVORDEN - In Coevorden is gisteren voor de 23ste keer de tradi tionele ganzenmarkt gehouden. Tijdens dit folkloristische gebeuren werd Karin Oosting rechtsgeko zen tot miss Ganzenhoedster 19S4. Geholpen door andere ganzenhoed stertjes dreef de kersverse miss haar dieren naar de markt (Foto ANP) Inbrekers niet afgeschrikt door merken van bezittingen DEN HAAG (ANP) - Het gra veren van de postcode in per soonlijke bezittingen draagt niet bij tot het voorkomen van inbraken. Dit blijkt uit een gra- veerproef in Deventer en omge ving. Het aantal inbraken in Deventer is ondanks alles ge stegen. De ministers van justi tie en binnenlandse zaken heb ben er dan ook van af gezien om de actie „Goed Gemerkt" landelijk in te voeren. De actie „Goed Gemerkt" werd in 1982 in Deventer en de omliggende gemeenten Diep enveen, Gorssel en Bathmen gehouden, onder auspiciën van het Regionaal Bureau Voorko ming Misdrijven. De inwoners konden op aanvraag gratis een graveersetje thuisgestuurd krij gen, waarmee waardevolle ei gendommen van het eigen postcodenummer konden wor den voorzien. Verder kregen zij stickers, die op ramen en deu ren konden worden geplakt om potentiële inbrekers te waar schuwen dat de inboedel „ge merkt" is. De respons bij de bevolking was groot. Gemiddeld 40 pro cent van de gezinnen vroeg een graveerset aan. Een kwart van de aanvragers bleek echter de graveerpen niet te gebruiken en eenderde plakte de stickers niet op, veelal uit vrees dat stic kers juist inbrekers zouden aantrekken. Hoewel de proefde criminali teit niet afremt, zitten er toch positieve kanten aan, conclu deert het minsterie. Dankzij de ingegraveerde postcode kun nen teruggevonden goederen in elk geval veel vaker dan voorheen weer bij de rechtma tige eigenaar worden terugbe zorgd. De ministers zullen daarom het merken van goéde ren wel blijven stimuleren. DEN HAAG (ANP) - De bedrijven in de buurt van de kort geleden tot tippelzone uitgeroepen Waldorp- straat in Den Haag kunnen met hun bezwaren tegen dit besluit van B en W van de residentie niet te recht bij de Raad van State. De voorzitter van de afdeling recht spraak, mr. P.J.G. Kapteyn, heeft gezegd hun verzoek om schorsing van het besluit niet in behandeling te kunnen nemen. Volgens Kapteyn hebben B en W op grond van de algemene politie verordening de bevoegdheid om tippelen op bepaalde wegen te ver bieden en daaruit voortvloeiend het recht het tippelen op een ande re plaats te gedogen. Tegen een dergelijk besluit is geen beroep mogelijk. Een woordvoerder van bedrijven en buurtbewoners, B.J. Hooreman, kon gisteren nog niet zeggen welke juridische stappen er nu nog kun nen worden genomen tegen het aanwijzen van de Waldcrpstraat als tippelzone. De bewoners van Laakkwartier, Spoorwijk, Schipperskwartier en enkele tientallen bedrijven in de buurt vroegen afgelopen zaterdag in een paginagrote advertentie in de Haagse dagbladen om bijval in hun strijd tegen de gemeente. Vol gens Hooreman hebben ongeveer 500 mensen telefonisch gereageerd op deze oproep. Dit cijfer is naar zijn zeggen nog negatief beïnvloed door het feit dat zaterdagmiddag de telefoonkabel naar het buurt huis Vliethage door onbekenden bleek te zijn doorgesneden. In de advertentie wordt de vrees uitgesproken dat de veelal ver slaafde prostituees zich niet tot de Waldorpstraat zullen beperken, maar ook de Spoorwijk en het Laakkwartier tot hun werkterrein gaan rekenen. In de afgelopen weken hebben de bewoners al enkele keren actie gevoerd. Tweemaal werd op de drukke zaterdagavond de weg opengebroken om het automobilis ten onmogelijk te maken bij de prostituees te komen. De bewo ners van het Schipperskwartier vervoegden zich ook al een keer DOODSLAG - Na ernstig mishan deld te zijn is het afgelopen week einde de 27-jarige Klaas van der Meer uit Hardegarijp aan zijn ver wondingen overleden. Het slacht offer werd in de nacht van vrijdag op zaterdag tegen de grond gesla gen toen hij een vriend te hulp schoot die bij de bardancing Qua- tresbras te Hardegarijp ruzie had gekregen. Daarna kreeg hij nog en kele trappen tegen het hoofd. met heroïnespuiten en andere van straat opgepikte stille blijken van tippelprostitutie bij de woning van burgemeester Schols. Ook de prostituees zelf zijn niet erg blij met haar verbanning naar de Waldorpstraat, zo blijkt uit een brief aan de gemeenteraad. Zij vin den de Waldorpstraat en omgeving te afgelegen en daarom te gevaar lijk. TILBURG (ANP) - Vijf jeugdige Tilburgers zijn aangehouden we gens joyriding met een ambulance. Zij gingen er gisterochtend met de wagen vandoor, terwijl de twee be manningsleden bezig waren een patiënte uit haar woning op te ha len om haar naar het ziekenhuis te vervoeren. De vrouw verkeerde in levensgevaar. De broeders kwamen met de brancard naar buiten en zagen nog juist de ambulance met hoge snel heid wegrijden. Een van de broe ders begaf zich vervolgens te voet naar het vlakbij gelegen gebouw van de GGD om een andere ambu lance op te halen. De inmiddels gealarmeerde politie slaagde erin de gestolen ambulance zeven kilo meter verderop klem te rijden. De vijf Tilburgers wisten te ontsnap pen, maar konden later worden aangehouden. AMSTERDAM (ANP) - Spontane burgerwachten zoals in Amster dam zijn volgens burgemeester Van Thijn geheel uit den boze. Wel staat hij positief tegenover het sys teem van "neighbourhood-wat chers", zoals dat in enkele Ameri kaanse steden en in Toronto (Cana da) met succes wordt toegepast. Van Thijn zei dit gisteren desge vraagd in een reactie op een nota van de WD in de hoofdstad waar in zo'n systeem wordt bepleit. Neighbourhood-watchers zijn volgens de WD vrijwilligers die samenwerken met de politie en die via registratiekaarten en een spe ciaal alarmnummer de plaatselijke politie op de hoogte houden. Het gaat om een vorm van buurthulp, aldus het WD-raadslid mevrouw A. van der Stoel. Van Thijn verwacht overigens volgende week de resultaten van een ambtelijke studie naar buur- thulp-experimenten. Hij gaf op dracht tot deze studie na zijn terug keer de afgelopen zomer van reizen naar onder andere Los Angeles en Toronto. Ook de PvdA, verreweg de groot ste partij in de hoofdstad, lijkt te voelen voor een „watch your neighbourhood-project". Het raadslid Van Dijk verklaarde in een eerste reactie dat „er best over de WD-nota te praten valt". HILVERSUM (GPD) - De geza menlijke omroepen, kerkelijke en niet-kerkelijke ontwikkelingssa- menwerkings- en hulporganisaties houden maandag 26 november on der de naam „Eén voor Afrika" een nationale geldinzamelingsactie voor de hongerenden in Afrika. Op de radio zal de hele dag, en via de televisie vanaf 14.00 uur, een geza menlijk programma worden uitge zonden dat in het teken staat van de voedsel- en droogteproblema- tiek in Afrika. Geld voor deze actie CAPELLE A/D IJSSEL (ANP) - De zes Zuidmolukse gezinnen die begin dit jaar in Capelle aan de Ijs- sel uit hun huizen werden gezet wegens huurschuld kunnen waar schijnlijk binnenkort daarin terug keren. Dit stelt de onafhankelijke voorzitter van de commissie die de huurproblematiek in de Zuidmo lukse wijk Oostgaarde onderzoekt, de oud-wethouder van Rotterdam G.Z. de Vos. De huisuitzetting leid de in januari tot ernstige ongere geldheden in de Molukse wijk. De Vos sprak deze verwachting uit na afloop van het eerste overleg van het „uitvoeringsorgaan", waar in vertegenwoordigers van de Mo lukse wijkraad, de gemeente Ca pelle en de woningbouwvereni ging SVW zitting hebben. Volgens De Vos zullen deze week nog de SVW en de gemeentelijke sociale dienst van Capelle een inventarisa tie maken van de huurproblemen van de zes gezinnen. kan worden gestort op gironum mer 555. Ook kunnen giften worden aan geboden in gemeentehuizen en kerken die op de 26e geopend zul len zijn. Juist om de aandacht op de achtergronden van de honger in Afrika te vestigen willen de organi satoren een 'Open het Dorp'-achti- ge uitzending vermijden. Hoe het geld precies besteed gaat worden, stond gisteren nog niet vast. Wel is besloten dat vijftig procent van de opbrengst via de deelnemende kerkelijke organisa ties zal worden besteed en de ande re helft via de algemene organisa ties. Het is de bedoeling van de orga nisatoren om 75 procent van de op brengst te gebruiken voor directe noodhulp en de resterende 25 pro cent voor hulpverlening op langere termijn. Het initiatief tot de actie kwam vorige week vanuit de om roepen AVRO en IKON. HAARLEM (GPD) Tijdens de viering van Sint Maarten hebben Haarlemse kinderen tabletten van het kalmeringsmiddel Lexontanil gekregen in plaats van snoepgoed. Het gaat om tabletten van drie mil ligram in een transparant rode doordrukstrip. Als de tabletten worden ingenomen bestaat welis waar geen direct gevaar, maar er kunnen zich wel verontrustende bijverschijnselen voordoen. Een moeder vond de tabletten tussen het snoep dat haar kinderen had den opgehaald en waarschuwde de politie. ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) - Een op de drie lagere scholen blijft achter bij de invoering van de nieuwe basis school. Het opstellen van school werkplannen en activeringsplan nen levert deze groep lagere scho len grote problemen op. Een op de tien scholen heeft geen noemens waardige voorbereidingen getrof fen voor de invoering van de wet op het basisonderwijs, die per 1 au gustus volgend jaar van kracht wordt. Driekwart van de lagere scholen in ons land staat overigens positief tegenover de samenvoeging van kleuter- en lager onderwijs. Dat blijkt uit het gisteren gepubliceer de rapport „Achterblijvers in het innovatieproces basisschool" van de Stichting voor Onderzoek van het Onderwijs in Den Haag (SVO) en het Research Instituut voor het Onderwijs (Rion) in Haren. Scholen die achterblijven, vor men minder vaak een koppel met een kleuterschool, zo blijkt uit het rapport. De samenwerking in de teams van leerkrachten zijn bij de achterblijvers vaak „onder de maat" en het optreden van het schoolhoofd van de achterblijvers wordt door een van de onderzoe kers als „autoritair" omschreven. Deze groep scholen maakt gemid deld minder vaak gebruik van ex tra faciliteiten, zoals vrije schooltij den, aandacht van de schoolbege leidingsdienst en andere externe begeleiding. Het enthousiasme over de doe len van de nieuwe basisschool is bij de achterblijvende scholen ge ringer dan bij de „voorlopers". Twee derde van de achterblijvende scholen acht geïndividualiseerd onderwijs niet noodzakelijk. Bij de voorlopers is een derde deel die mening toegedaan. De grote middengroep (iets meer dan de helft van de scholen) is druk bezig met het opstellen van een schoolwerkplan, de integratie van kleuter- en lagere school, indi vidualisering en differentiatie. Hoewel deze scholen in het innova tieproces duidelijk op gang zijn ge komen, is het de meeste bij dat proces betrokken schoolleiders niet duidelijk wat de concrete on derwijsinhoudelijke doelen zijn van de nieuwe wet op het basison derwijs. Een groot aantal scholen wor stelt met de inhoud van het school werkplan. Het onderzoek is uitge voerd vóórdat het ministerie per circulaire liet weten dat de school werkplannen minder uitgebreid moeten worden opgesteld. Een conclusie van de opstellers van het rapport is aldus achterhaald door de werkelijkheid: het schoolwerk plan moet worden opgevat als een „schoolontwikkelingsplan". Het moet een korte en bondige be schrijving zijn van de schoolont wikkeling, waarbij een handlei ding van het ministerie uitkomst kan bieden. EN VERGEET HET CIJFERSPEL NIET. DUS DEZE WEEK OP TIJD INLEVEREN. Lotto-inleveradressen staan in de Gouden Gids.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5