WIEL en op onderhoud groen niet verantwoord' EBR wil incassobeleid niet wijzigen contactlenzen, das pas fijn. van der Raadsleden tegen schenking energiebedrijf aan Lakenhal Oudere werklozen melden zich af bij GAB in Leiden Commissie na onderzoek DINSDAG 13 NOVEMBER 1984 LEIDEN LEIDEN - Behalve het CDA heb ben alle partijen in de Leidse ge meenteraad zich uitgesproken te gen een gift van 25.000 gulden van het Energiebedrijf Rijnland (EBR) aan De Lakenhal om daarmee een schilderij te restaureren. Dat ge beurde gisteravond in de raads commissie financiën. De CDA'er Bleijie toonde zich een warm voorstander van het voorstel dat het college van beheer van het EBR aan de algemene raad doet. "Wij doen al jaren moeite om subsidies van bedrijven te krijgen voor restauraties van schilderwer ken van De Lakenhal. Als je dan ter gelegenheid van het honderdja rig bestaan van het EBR 25.000 gul den geeft, is dat niet veel. Zeker niet als je bedenkt dat het EBR een omzet heeft van vijfhonderd mil joen gulden". Alle andere partijen vonden ech- Voor restauratie schilderij ter dat het EBR geen geld mocht geven voor dit soort zaken. Als er overschotten zijn, moet dat terug naar de gebruikers. Bleijie kreeg alleen steun van wethouder Borde- wijk (PvdA), lid van het college van beheer. Hij vond de restauratie van het schilderij een goed project. Eerder hebben ook alle fracties van de gemeenteraad in Warmond zich tegen de gift van het energie bedrijf aan het museum uitgespro ken. Het dagelijks bestuur van Rijn land heeft dit voorstel inmiddels officieel verzonden aan de leden van de algemene raad, die de be slissing moeten nemen. Het be wuste schilderij is in 1677 gemaakt door de Leidse schilder Matthijs Naiveu en is een groepsportret van de acht hoofdlieden van het Turf- dragersgilde. Het schilderij heeft tot 1870 in het Gildehuis van de Turfdragers aan de Paardensteeg (bij de Haarlemmerstraat hoek Turfmarkt) gehangen. In 1870 werd het aan de gemeente Leiden geschonken. De toestand van het schilderij (200 x 340 cm) is volgens het college van beheer slecht. In 1871 is het voor het laatst 'schoon gemaakt'. De kosten van de restau ratie worden geschat op 25.000 30.000 gulden. Dat is evenveel als het totale bedrag dat de Lakenhal jaarlijks kan besteden aan restau raties van schilderijen. Alleen sponsors kunnen dus soelaas bie den. Het beeld dat het schilderij geeft van energievoorzieningen in de ze ventiende eeuw en de regionale functie van museum de Lakenhal zijn voor het college van beheer van Rijnland aanleiding zijn voor stel in te dienen. Bovendien wijst het erop dat het honderd jaar gele den is dat er voor het eerst elektri citeit werd geleverd. Voorwaarde die het college stelt is dat het schil derij gedurende vijf jaar na restau ratie "op een waardige plaats in ons bedrijf wordt tentoongesteld". De vergaderzaal van het bedrijf aan de Langegracht is die positie toebedeeld. Wel werk in Bollenstreek LEIDEN/STREEK - Bij het Leid se arbeidsbureau laat het grootste gedeelte van de werkzoekenden van 57'A jaar en ouder, voor wie sinds enige tijd geen inschrijvings plicht bij het arbeidsbureau geldt. LEIDEN - Het is bijna onmogelijk om op korte termijn alternatieve methoden voor het onderhoud van het groen in Leiden te verzinnen zonder dat dit zal leiden tot "verloede ring van de stad". Gevreesd wordt dat een lager onderhoudsniveau nadelige gevolgen zal hebben voor hooikoortsspatiënten en dat vervuiling en vernieling zullen toenemen. Eén en ander blijkt uit het rapport van de Commissie Alternatieve Onderhoudsmethoden die vorig jaar in het leven werd geroepen met als taak de mogelijkheden te onderzoeken om, zonder het toe passen van chemische bestrij dingsmiddelen, te komen tot be zuinigingen op het onderhoud van groen in de stad. Uitgangspunt van de commissie was dat er bezuinigd moét worden. De directie groen van de gemeente (de vroegere plantsoenendienst) meent dat chemische onkruidbe- strijding de enige mogelijkheid is om tot de gevraagde bezuinigingen te komen. Omdat zij hier geen voorstander van is pleit men er voor de bezuinigingen terug te draaien of op zijn minst tot meer evenredige proporties terug te brengen. Rigoreuze maatregelen zijn anders onvermijdelijk. De directie groen zegt al jaren lang te streven naar eenvoudig en doelmatig groen in de stad en naar een efficiënt onderhoud daarvan. De kosten van onderhoud liggen al beneden de landelijke norm. Vol gens de groenambtenaren van de gemeente zijn er geen bezuinigin gen op te brengen zonder chemi sche onkruidbestrijding of zonder de kwaliteit van het groen aan te tasten. Zij voelen zich gestraft voor het al jaren geleden ingezette effi ciënte groenbeleid. Gevreesd wordt dat bij een ver dere verlaging van het onder houdsniveau vervuiling en vernie lingen zullen toenemen. Daarnaast stelt de directie groen; en de com missie onderschrijft dit, dat een slecht onderhouden plantsoen slechts op beperkte wijze zijn func tie vervult en dat het werken in verwaarloosde plantsoenen voor het personeel uiterst frusterend is. Bloembakken Hoewel er niet direct één of meer alternatieve onderhoudsmethoden zijn aan te wijzen om de gewenste bezuinigingen het hoofd te bieden, is de commissie toch tot een aantal aanbevelingen gekomen die tot be sparingen kunnen leiden. Op korte termijn zou, indien gewenst, bij voorbeeld een aantal soorten plant soenen vervangen kunnen worden door een soort plantsoen dat min der arbeidsintensief is. Bijvoor beeld: het vervangen van rozen, wisselperken en vaste planten door heesters, of nog rigoreuzer: vervangen door gras. Het verwijde ren van alle bloembakken in de stad zou ook een aanzienlijke be sparing opleveren: ongeveer 95.000 gulden. Een andere mogelijkheid is om het gras nog maar twee maal per jaar te maaien in plaats van 25 maal per jaar. Maar, het is nog zeer de vraag of dat wel een besparing op levert. Zo moet bij minder maaien het maaisel verwijderd worden om verstikking van het gras te voorko men. Dit brengt weer andere kos ten met zich mee. Ook zal voor het af te voeren gras een goedkope af zetmogelijkheid gevonden moeten worden. Minder maaien brengt bo vendien het risico met zich mee dat de allergie (hooikoorts en dergelij ke) zal toenemen. Door een ander beheer kunnen, volgen het rapport, ook planten die van nature op een bepaalde grond soort voorkomen worden gestimu leerd. Dit betekent een verschui ving van gekweekte soorten naar wilde soorten. Op korte en middel lange termijn betekent dat even wel een verwildering en een rom meliger aanblik. Een besparing zal pas op langere termijn zichtbaar worden. Ook het bedekken van de bodem met hout- en schorssnip- pers, om ongewenste begroeiing tegen te gaan, zal pas op langere termijn een besparing met zich meebrengen. de vraag over het gewenste onder houdsniveau in Leiden. De com missie pleit voor het opstellen van een plan voor de lange termijn waarbij een afweging wordt ge maakt tussen verlies van kwaliteit van het huidige groen en de op brengst van de bezuinigingen. LEIDEN - H.E. van der Heide heeft als secretaris afscheid geno men van het VW-bestuur. Bij die gelegenheid, gistermiddag in Holi day Inn, kwam Van der Heide in het bezit van de gemeentelijke Gou den Speld. Namens het College van B en W overhandigde wethouder Fase van economische zaken hem dit kleinood. T 1 waarvan de laatste zes jaar als se- l jGICIG1KIU r cretaris. Daarnaast was hij van 1945 tot en met 1978 actief in de 3 1 1*1 October-Vereenigingzat hij acht onderscheiden w a* bestuur Van der Heide kan terugzien op een rijk bestuurlijk leven. Hij zat 37 jaar in het bestuur van de WV, ging Die Leythe voor en had hij ruim tien jaar zitting in het be stuur van de Vereniging tot Bevor dering van Leids Stadsherstel. (foto Holvast) zich uitschrijven. In Lisse daaren tegen wenst bijna driekwart van de ingeschreven niet te woren uitge schreven. Na het besluit van staatssecretaris De Graaf van sociale zaken en werkgelegenheid om de inschrijf- plicht voor 57'A-plussers af te schaffen heeft het Leidse geweste lijke arbeidsbureau alle 777 in aan merking komende personen aan geschreven. Bijna de helft is in middels uitgeschreven. De ver wachting is dat hooguit enkele tientallen mensen ingeschreven willen blijven. In Lisse is hetzelfde gebeurd maar willen 140 van de 204 57'A-plussers zich niet laten uitschrijven. Vol gens directeur Van de Zwet is het feit dat ook oudere mensen in de bollenstreek in lente en zomer toch wel weer aan het werk kunnen ko men daarvan de oorzaak. "Het is frappant als je ziet hoeveel mensen van die leetijd en ouder in het voor jaar weer aan het werk gaan". Van het totale aantal ingeschreven werkzoekenden maakt de catego rie van 57 'A jaar en ouder maar een klein deel uit. In Leiden vormen de uitgeschreven 57'A-plussers onge veer tien procent van het totale aantal mensen dat zich laat uit schrijven. In Lisse ongeveer drie procent. Naar verwachting is de uitschrijfoperatie voor het eind van dit jaar afgerond. Vuurwerk LEIDEN - Diverse klachten zijn er gisteravond bij de politie bin nengekomen over vuurwerkge- bruik. Vooral in Leiden Noord en Zuid waren jongeren bezig met het ontsteken van vuurwerk. De poli tie heeft een paar van hen onder vraagd om er achter te komen hoe zij aan het vuurwerk kwamen. Vrijwilligers Het is mogelijk, volgens de com missie, om onbetaalde vrijwilligers in te schakelen bij het onderhoud van openbaar groen, bijvoorbeeld groepen mensen die in de directe omgeving vón hun woning groen voorzieningen willen onderhou den. Dit lijkt een reële mogelijk heid om tot besparingen te komen, maar, het inschakeling van vrijwil ligers vergt toch nog begeleiding van medewerkers van de directie groen. Verwacht wordt dat ook de continuïteit een probleem zal ople veren. Een andere vorm van onbetaald onderhoud is het in beheer geven van stukjes groen aan particulieren of bedrijven (privatisering). Dit zou kunnen in de vorm van verkoop, verhuur of in bruikleen geven van de betreffende grond. De kans dat dit een besparing oplevert is het grootst van alle mogelijke alterna tieven. Samen met het inschakelen van vrijwillers zou dit een bezuini ging van 1 tot 3% van de onder houdskosten kunnen opleveren. De directie groen zal over de priva tisering van groen een aparte noti tie laten verschijnen. Chemicaliën Wat betreft de mogelijkheid om te bezuinigen door het toepassen van chemische bestrijdingsmidde len is de commissie unaniem van mening dat deze methode moet worden afgewezen. Een deej van de commissie is van mening dat ook de huidige chemische on kruidbestrijding moet worden stopgezet. De commissie geeft, met uitzondering van de vertegenwoor digers van de directie groen, des noods de voorkeur aan een lager niveau van groenvoorziening. Het verder terugbrengen van het on- derhoiidsniveau leidt volgens de groenambtenaren evenwel tot "verloedering van de stad". De overige leden van de commissie zijn van mening dat deze verloede ring te prefereren valt boven de verloedering van het natuurlijke milieu die veroorzaakt wordt door het spuiten van chemicaliën. concludeert dat het moeilijk zal zijn de gewenste bezuinigingen met de korte ter mijn aanbevelingen te realiseren. Men is dan ook blijven zitten met LEIDEN - Het Energiebedrijf Rijnland zal het huidige incassobeleid ongewijzigd voortzetten. Hiertoe heeft de Algemene Raad van het EBR besloten na bestudering van een voorstel van PvdA, PPR en PSP in april van dit jaar om het aantal afsluitingen van gas en licht door het EBR terug te drin gen. Het EBR gaat ervan uit dat afsluiting niet pas mag geschieden bij voortdurende wan betaling, omdat dan het kwaad al is ge schied. "Het instrument dient juist gehan teerd te worden om voortdurende wanbeta ling te voorkomen, waardoor de schade mi nimaal blijft", aldus het EBR op het voor stel om pas in laatste instantie de leverantie stop te zetten. Het EBR vindt het wèl aanvaardbaar om bij een achterstand in de betaling van min der dan tweehonderd gulden niet af te slui ten. "Maar bij voortdurende weigering moet afgesloten worden, anders is er spra ke van het 'recht' om voortdurend twee honderd gulden rood te staan bij het EBR". Als alle verbruikers van dit 'recht' zouden gebruikmaken, aldus het EBR, zou dit bij Ook heeft het EBR inmiddels de sugges ties uit het voorstel wat betreft de schrifte lijke communicatie via eerste en tweede aanmaning overgenomen. De aangepaste tekst is erop gericht de verbruikers duide lijker en vriendelijker op de hoogte te stel len van de stappen die door het EBR zullen worden genomen. Onder meer wordt de verbruiker gewezen op de mogelijkheid via de Gemeentelijke Sociale Dienst of de Ge meentelijke Kredietbank een oplossing voor diens betalingsproblemen te zoeken. Voorts is de afdeling voorlichting van het EBR inmiddels uitgebreid met een mede werker die tot taak heeft de verbruikers met betalingsproblemen door een te hoog verbruik te begeleiden op het gebied van energiebesparing. De suggestie van PvdA, PPR en PSP om vóór de afsluiting nog een derde waarschu wing te verzenden, wordt door het EBR niet overgenomen. In de huidige situatie wordt negen weken na de vervaldatum een tweede aanmaning verstuurd. ADVERTENTIE maar dan wel van een ANVC-contactlensspecialist Nieuwe Rijn 62 Leiden - 071-124108 Redactie: Wim Brands Bart Jungmann Parkeerlast "Inderdaad een geweldige cha os". Wethouder Jit Peters neemt de klachten van het buurtcomité Groenoord letterlijk serieus. In precies dezelfde bewoordingen herhaalt hij de klachten van de buurtbewoners over de parkee roverlast. Autorijdende bezoekers van evenementen in de Groenoord- hallenin duiken vaak de omrin gende straten in om hun voertuig te stallen. Vooral bij de Custom Car Show was het goed mis, zo schreven de bewoners. Wethou der Peters werd gealarmeerd en kon met eigen ogen de klachten op waarheid controleren. Hij is het er dus van harte mee eens en laat vervolgens kennelijk ook geen gras over het parkeer terrein groeien. "Er is afgelopen vrijdag in het college van burge meester en wethouders over ge sproken. De tweede toegang tot de Groenoordhallen aan de Gooi meerlaan moet zo spoedig moge lijk in gebruik worden genomen. Ik denk aan een dag of veertien. Dan moet ook gelijk een goede bewegwijzering worden aange bracht zodat het verkeer zich verspreidt". André de Jong, directeur van de hallen aan de Willem de Zwij gerlaan, zegt in een reactie dat er nog wel het nodige moet gebeu ren in die twee weken. "Het par keerterrein aan de Groenoord hallen lag bijvoorbeeld tijdens de Custom Car Show onder een dikke laag drab. Vandaar ook dat we dat deel niet konden gebrui ken. Vorige week is men inder daad begonnen met het leegzui gen van de kolken en het wegha len van de drab". Daar blijft het wat zowel De Jong als Peters betreft niet bij. "Ook moet de toegang worden verbreed. Die is nu veel te smal. En er moet een luifel en een kas sa komen". Peters weer: "B en W hebben de directeur ook gevraagd om te onderzoeken hoe hard de par- keergelden nodig zijn voor de ex ploitatie. Die parkeergelden lei den vaak tot filevorming en ge parkeerde auto's in de buurt". De Jong: "Daar wil ik verder nog niets over zeggen. Eerst aan het college rapporteren. Maar ik hoop eerlijk gezegd wel dat die files blijven, dat het druk blijft. Een teken dat het goed gaat en anders moeten we er maar een bejaardentehuis van maken". Plaats genoeg. Haringen (1) De corenwyn en haring is in den vreemde letterlijk en figuur lijk in de smaak gevallen. Vijf tienduizend stuks zeekost en ne genhonderd flessen reisden eind september de wereld in om de buitenlandse banden met Leiden ter gelegenehid van 3 oktober te versterken. Ambtenaar Hein van Woerden bladert het mapje reac ties door, telt en komt op 47 uit. "Maar dat worden er zeker vijf tig, want we krijgen nog dage lijks van alle kanten reacties bin nen". Wat voor reacties? "En thousiaste reacties. De haring en corenwyn blijkt overal goed te zijn aangekomen en iedereen vond het leuk". De Nederlandse ambassades en verenigingen hebben er ook, zo blijkt, werk van gemaakt. Niet stiekem in een hoekje het hoofd achterover gegooid om de drank en haring naar binnen te klok ken. Nee, overal was het bal met drie oktober. Van Woerden doet op ons ver zoek een greep. De Nederlandse vereniging in Christ Church, Auckland (Nieuw-Zeeland): "Toen gingen we rond met een broodje haring en de och's en ach's waren niet van de lucht". De Dutch Society in Bangkok (Thailand): daarvan hadden som mige leden zichzelf in 16e eeuw- se kleding gehezen. Tweede am bassade-secretaris Wolters schrijft ons "zelfs de Burcht ont brak niet" en stuurt ten bewijze van de festiviteiten een foto uit een lokaal dagblad. Mr. J. van Ebbenhorst Teng- bergen, gevolmachtigd minister te Parijs wordt persoonlijk Zo zag het er ooit uit in Groenoord tijdens een concert van Queen en zo willen de buurtbewoners het niet neer hebben. André de Jong, directeur van de Groenoordhallen: "Wel graag files, anders moeten we er i bejaardentehuis van maken". "Beste Cees" begint hij zijn brief aan de eerste burger. Heeft in Leiden gestudeerd en was, zo schrijft hij, "praeses van Lugdu- num Batavorum". Dat zal wel niet de voetbalclub zijn. Parijs heeft ook gesmuld, laat hij we ten. Haringen (2) Nairobi, Kenia: viert 3 oktober al jaren, de enige feestdag samen met Koninginnedag. "Met deze extra support had het wel een feestelijk tintje". En. "Wat is be ter dan de volgende dag met de corenwyn in de kop en de harin genkrampen in de buik in de tro penzon te liggen". Zonder coren- wijn in de kop en zonder haring- krampen in de buik in de tropen zon liggen, als Kenia het ons vraagt. Dutch Knickerbocker Society te Chicago schrijft de burge meester. "Intens genoten. Ont zettend jammer dat u er niet bij Manila, Filipijnen: "Wat heb ben we genoten, het kon niet op". Buenos Aires, Argentinië: "In letterlijke zin de band gevoeld. De liefde gaat immers door de maag". De vereniging in Florida stuurt onder het kopje 'Keep in touch with the Dutch' een paar foto's: de leden unaniem in korte broek. "Tweehonderd harinkies hebben het loodje gelegd", schrijft Flori da. Wel verkoos Florida Bols bo ven wittebrood. "Ach, het is alle bei een graanprodukt", veront schuldigt Van Woerden zich na mens Florida. Warschau, Polen: "De Poolse bediendes namen de lege krui ken mee naar huis met het oog merk om er tafellampen van te vervaardigen". Van Woerden is weer de wijste: "Vroeger deden we dat met die Italiaanse flessen witte wijn met dat riet, weet je nog? Maakten we ook van die lampen van". Zweden dankt in rijm: "De drank is niet te betalen en de ha ring moetje ver halen. Maar ont zet kwam dit jaar uit Leiden dat ons met vis en drank kwam ver blijden. Onze dank is groot, er van genoten met Zweeds witte brood". Brussel, België: "We hebben het met 70 Leienaren gevierd", schrijft drs. I. Campo, voorzitter van de vereniging van oud-Leie- Peking, China: "Voor het eerst Leidens ontzet gevierd. Dank baar en verheugd. Waren ook Leidse studenten bij aanwezig. Heeft u belangstelling voor een zusterverbinding met China? Wy willen graag bemiddelen". Koeweit kreeg alleen haring. Jenever mag niet van de sjeiks. Geen nood: "We hebben zelf wijn gebrouwen". Hein van Woerden, Nederland: "Of dit een traditie wordt? Ik weet het niet, daar moeten we nog over praten. Het is een flinke organisatie, maar ik sluit het niet uit".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3