Wetenschappers wachten op storm 'Plonsbonnen' moeten zwemmen stimuleren Tweerichtingsverkeer als geschenk van de Sint PAGINA 2 REGIO LEIDEN DINSDAG 13 NOVEMBER 1984 Onderzoek op het REM-eiland naar invloed van waterdamp op het weer NOORDWIJK - Het ka mertje in het voormalige REM-eiland voor de kust van Noordwijk is vrijwel tot het plafond volgepakt met apparatuur. Overal waar maar een beetje ruimte kon worden gevonden, staat wel een beeldscherm, een recor der, een computer of een printer. Een Canadese meteoroloog buigt zich over een machine die met tril lende 'schrijfnaalden' lange rijen grafieken tekent met gegevens over de windsnelheid, de win drichting en de luchtvochtigheid. door Wim Wegman Hij wijst een paar opmerkelijke uitschieters aan en zet de appara tuur vervolgens uit. "Hier hebben we dus niets aan", zegt hij. Zijn Amerikaanse en Hollandse collega's kijken eveneens wat gela ten naar de apparaten. Hier en daar worden wat gegevens genoteerd maar niemand is koortsachtig in de weer. De onderzoekers en hun ap paratuur zijn klaar voor de experi menten. Alleen... het weer wil niet meewerken. De meteorologen wachten op een storm uit de goede windrichting. Waterdamp Het REM-eiland (dat in 1984 is aangekocht door Rijkswaterstaat en sindsdien Meetpost Noordwijk heet) is deze en komende week het toneel van weerkundige en ocea- nografische metingen voor het zo genoemde Hexos-experiment. Aan dit experiment werken Neder landse, Amerikaanse, Engelse en Canadese wetenschappers mee. Het onderzoek moet de weer kundigen meer inzicht verschaffen over het transport van energie naar hogere luchtlagen via waterdamp. Om het vervoer van die waterdamp naar hogere luchtlagen goed te kunnen meten, hebben weerkun digen nieuwe apparatuur ontwik keld. Die meetinstrumenten wor den nu uitgetest op de Meetpost Noordwijk. Om te voorkomen dat de metin gen worden gestoord door de luchtwervelingen rond het plat form, heeft de wetenschappelijke afdeling van het KNMI een specia- ,1e 'draagarm' ontwikkeld waarmee apparaten bijna 20 meter 'buiten boord' kunnen worden gehangen. Een heel vernuftig ding, daar zijn alle onderzoekers op de meetpost het over eens. Het probleem is ech ter dat de wind die dag net uit de verkeerde windrichting blaast: achter het platform vandaan. De metingen hebben daardoor geen of weinig waarde. Bovendien is de wind veel te zwak. De onderzoe kers hebben het liefst een ruwe zee met hoge opspattende golven. En juist die dag kabbelt de Noordzee vredig onder het REM-eiland door. Golfslag Zoals gezegd moet het Hexos-ex periment meer inzicht verschaffen over.de manier waarop het weer wordt beïnvloed door waterdamp. En dan zowel de waterdamp die di rect uit zee opstijgt als'de damp die afkomstig is van de 'mist' van klei ne druppeltjes ontstaan door golf slag. Voor het verdampen van water is energie nodig. In het eejste geval koelt dus de zee af en in het tweede geval de lucht boven zee. Komt die damp in hogere luchtlagen terecht, dan condenseert de waterdamp waarbij energie vrijkomt. Wiebe Oost, coördinator van de metingen in Noordwijk: "Weersveranderin gen worden veroorzaakt door het uitwisselen van warmte tussen het aardoppervlak en de atmosfeer. En aangezien meer dan driekwart van de oppervlakte van de aarde uit water bestaat, is het logisch dat de zeeën en oceanen een grote rol spe len in deze weersveranderingen", zegt hij. De meetpost Noordwijk waar deze en komende week weerkundige experimenten worden gehouden, (foto Wegman) "Nu zijn de meeste 'mechanis men' waarbij warmte tussen water en de atmosfeer wordt uitgewis seld redelijk bekend. Alleen over de rol van waterdamp ontbreekt nog veel kennis. Vroeger werd aan genomen dat dit 'mechanisme' in gematigde klimaten slechts een kleine rol speelt. Er gaan echter steeds meer stemmen op dat wa terdamp belangrijker is voor weersveranderingen dan werd aan genomen". Betrouwbaarder Met de resultaten van het Hexos- experiment kunnen de weersvoor spellingen misschien betrouw baarder worden gemaakt, zo ver wacht Oost. "We hebben bepaalde schattingen gemaakt over de in vloed van dit waterdamptranspoft op de weersveranderingen. Die aannames zouden wel eens hele maal verkeerd kunnen blijken te zjjn", zegt h(j. Verbetering van de weersvoor spellingen is overigens niet de be langrijkste drijfveer voor het on derzoek. "We hebben een 'zwart gat' in onze kennis ontdekt. Dat gat willen we opvullen", zegt Oost. Het huidige experiment is overi gens een onderdeel van een veel groter onderzoek waaraan naast de onderzoekers uit de al eerder ge noemde landen, ook Franse, Deen se en in de toekomst wellicht ook Duitse en Griekse wetenschappers meedoen. Vorig jaar en volgend jaar zijn en worden nog meer voor bereidende experimenten gedaan. Het is de bedoeling dat de weten schappers in 1986 onder meer op het REM-eiland terugkomen om het definitieve onderzoek te hou den. Bemand Het REM-eiland wordt overigens niet alleen gebruikt voor de weer kundige metingen. Het platform, dat deel uit maakt van het meetnet Noordzee van Rijkswaterstaat, dient ook voor het verzamelen van allerlei gegevens over de kwaliteit van zee- en regenwater, de water hoogten en de verschillende stro mingen in de Noordzee. De meetpost Noordwijk is een van de belangrijkste punten van dit meetnet. De andere meetposten zijn veelal op booreilanden van oliemaatschappijen of op lichtei- landen geplaatst. Het eiland kan onbemand wor den bediend. Volgens A. Koeman van Rijkswaterstaat is het echter de laatste tijd vrijwel voortdurend bemand. Hij legt uit dat niet alleen Rijkswaterstaat en het KNMI veel vuldig van het eiland gebruikma ken, maar dat ook het bedrijfsle ven in toenemende mate belang stelling heeft voor het oude REM- eiland. Zo beproeft Philips er bij voorbeeld onderwater-geluidsap- paratuur en hebben verffabrikan- ten er verschillende monsters op gehangen om de bestendigheid van hun produkten tegen zeewater te testen. Uitbreiden De belangstelling van het be drijfsleven en onderzoekinstituten is zelfs zo groot, dat Rijkswater staat het aantal overnachtings- Wiebe Oost op het dek van het REM-eiland: "Weersvoorspellingen kun- i met de resultaten van het Hexos-experiment misschien iets betrouw baarder worden gemaakt". plaatsen geleidelijk heeft moeten uitbreiden. In 1974, toen het eiland werd aangekocht, waren er nog 6 slaapplaatsen. Nu zijn het er 19. "De meetpost is nu werkelijk prop vol. Het eiland is vrijwel voortdu rend bemand. De interesse van het bedrijfsleven is zelfs zo groot dat we een wachtlijst hebben moeten instellen", aldus Koeman. De meetpost Noordwijk wordt echter ook voor wat minder techni sche doeleinden gebruikt. Koe (foto Wegman) man: "We hebben hier een paar keer clubs voor vogelverkenners gehad. Die mensen zaten van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat onafgebroken met verrekijkers naar trekvogels te turen". Overi gens doen trekvogels het eiland ge regeld aan, vooral zieke vogels die de trektocht niet volhouden. "We moeten in het volgeltrekseizoen el ke ochtend een ronde maken om de dode vogels op te rapen", aldus Koeman. VOORSCHOTEN - In de Voor- schotense Treubstraat wordt wel licht volgende maand tweerich tingsverkeer ingesteld. De plaatse lijke politieke partijen willen dat B en W nog vóór de gemeenteraads vergadering van eind november een dergelijk voorstel doen. Dit bleek gisteravond tijdens de vergadering van de raadscommis sie van financiën en ruimtelijke or dening. WD en D'66 maakten zich het sterkst voor de maatregel, die ook volgens WD-wethouder Van Dalen het meest voor de hand ligt. "In het voorjaar wordt de brug in de Molenlaan afgesloten, dan moet de Treubstraat tóch tijdelijk twee richtingsverkeer worden. Het lijkt me ongelukkig meermalen de in deling van de straat te verande ren". aldus de wethouder, die niet zeker weet of B en W ook werkelijk met een voorstel zullen komen voor de 'november-raad'. Hij geeft de partijen echter meer dan vijftig procent kans. Overigens pleitten WD en D'66 voor tweerichtingsverkeer omdat zij vinden dat de plaatselijke mid denstand al genoeg ellende heeft ondervonden van het instellen van eenrichtingsverkeer in de Treub straat, vorig jaar september. Staatjes maken duidelijk dat de omzetten sinds die maand met acht tot dertig procent zijn ge daald. "En als wejiiet gauw de zaak te rugdraaien, dan komen de stille maanden er aan. Vóór sinterklaas moet de straat tweerichtingsver keer zijn", aldus Aikens (D'66). Hij noemde de huidige situatie buiten gewoon raar: het verkeer wordt op onlogische wijze het centrum in geleid", bracht hij uit. "En veiliger is het geenszins". De WD was het hier roerend mee eens. Maar het CDA wilde aanvankelijk afwachten. De chris- Bazar Wijckerslooth, het Oegstgeester verpleegtehuis en reactiverings centrum organiseert woensdag •van twee tot acht en donderdag van tien tot acht een 'verkoopten toonstelling'. In het pand aan het Van Wijckersloothplein 1 kunnen dan knutsel- en handwerken wor den gekocht. Ook kunnen hapjes en drankjes worden genuttigd in een Tiroler omgeving. Poppentheater chillweg wordt woensdagmiddag weer een voorstelling gegeven van het stuk 'De Brullende Brie venbus', bedoeld voor kinderen van 4 tot II jaar. Aanvang: 14.30 uur. Reserveren: 01717 - 8361. ten-democraat Valkenburg sloot zich dan aan bij het standpunt van B en W. Het college wil tijdens een gecombineerde commissieverga dering op 6 december praten over de verkeerssituatie in het gehele centrum. Niet alleen de situatie in de Treubstraat, maar ook die in de Schoolstraat en Voorstraat zouden ter tafel moeten komen. Het raads lid voegde hieraan toe dat het wei nig uitmaakt of eind november of begin december een beslissing wordt genomen: die verkeersbor den staan toch niet op tijd in de Treubstraat. Wethouder Van Dalen viel hem bij: B en W moeten het onderteke nen en vervolgens moet het wor den gepubliceerd. Dat duurt alles bij elkaar wel even. J. Visser (PvdA) verbaasde zich daarover. Hij voerde aan dat het college een tijdelijke verkeersmaatregel kan nemen. Hierdoor kan een verkeers bord zijn geplaatst, enkele dagen na een raadsbesluit of commissie advies. Overigens voelde hij er weinig voor definitief tweerichtingsver keer in te stellen. Hij zou het echter wel aardig vinden wanneer B en W zouden voorstellen tijdelijk twee richtingsverkeer in te stellen, met ingang van december. Het CDA sloot zich hierbij aan. Leiderdorpse fietster (39) verongelukt LEIDERDORP - De 39-jarige Lei derdorpse I. van den Broek is gis termiddag rond half drie veronge lukt bij een botsing in haar woon plaats. De vrouw werd door een auto ge schept toen zij per fiets de kruising Persant Snoepweg/ Simon Smit- weg overstak. Ze overleed direct, voor de ogen van haar 10-jarige kind dat in haar buurt fietste. De politie vermoedt dat de Lei derdorpse is verblind door de zon. De automobilist reed op een voor- rangsweg. Gestolen auto uit Zijl gevist LEIDERDORP - De brandweer heeft gistermiddag een auto uit de Leiderdorpse Zijl gevist die een dag daarvoor in de gemeente was gestolen. Ambtenaren van provinciale wa terstaat hadden de verlaten auto zien liggen. Het huisje van deze in stelling bevindt zich namelijk in de buurt van de plek des onheils: de picknickplaats aan de Zijldijk. DINSDAG Leiden Augustinus Rapenburg 24, lezing door dr. J. Zeldenrust, 20.30 uur. Rijksmuseum van geologie en minera logie - Hooglandse Kerkgracht 19. le zing over 'Aardwetenschappelijke mo numenten: waard om te bewaren', 20 Cleveringaplaats 1 - lezing J.J. Klinkert over 'Gezondheidszorg en maatschap- ïen: de W/ Wienerwald - Steenstraat, lezing 'Ver- 22.15 uv Lak-cinema - Cleveringaplaats, twee films van Rus Eisenstein 'October' en •Alexander Nevski', 22 uur. K&O-gebouw - Oude Vest, film 'Nove- cento II', 20.15 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, Nederlandse les voor buiten landse jongeren, 19-20.30 uur, aanslui tend soos, muziek of film. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. NVSH infocentrum - Rapenburg 48, tel. 149987, geopend op werkdagen van 14- 16 uur, di ook van 20-21 uur. Leiderdorp Gemeentehuis - commissie over ver- keersonderzoek, 20 uur. Zoeterwoude Gemeentehuis - commissie onderwys, 20.30 uur. WOENSDAG Leiden Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, cursus stijldansen, soos en sport, 15-17 uur. K&O-gebouw - Oude Vest, kinderfilm middag, 14.30 uur. Buurtcentrum Op Eigen Wieken - Val kenpad, cursus volksdansen voor 55- plussers, 10.30-11.30 uur. Bejaardenhuis Het Huis op de Waard - Voorschoten Lindehoeve - Burg. v.d. Haarplein, kin dermiddag, 13.30-15 uur. B en W van Zoeterwoude antwoorden partijen WASSENAAR - Nog wat onwennig kijken de nieuwe aanwinsten van Dierenpark Wassenaar om zich heen. Net uit Peru gekomen vinden ze het maar wat koud aan de Hollandse kust. Gelukkig is hier haring in overvloed, hét favoriete eten van de drie Humboldt pinguins, die binnenkort zullen kennismaken met de zeven col- lega-pinguins in het dierenpark. (Foto PR) finiiiMiW Warmond Gemeentehuis - commissie algemene bestuurlijke aangelegenheden, 20 uur. Voorschoten Lindehoeve - Burg. v.d. Haarplein, stripcafé, 21.15-1 uur. ZOETERWOUDE - "Het is heus niet alleen goud wat er blinkt", antwoorden burge meester en wethouders van Zoeterwoude op de sugges tie van het CDA om via een paar boekhoudkundige 'trucs' ruimte te scheppen om 'nieuw beleid' te voeren. Binnen de krappe begro ting voor 1985 is er, mede door de lagere uitkering van de overheid, weinig of geen ruimte voor nieuw beleid. B en W bekyken het voorstel van het CDA welwillend om geld vrij te maken voor 'leuke dingen'. Voor zichtigheid is echter troef, eerst wordt een notitie over financiële verschuivingen afgewacht. Mocht er ruimte zijn voor 'leuke dingen' dan willen B en W ook andere din gen dan de CDA-bestedingen (zwembad, platform, ouderen en jeugd) in de afweging betrekken. Dit staat in de schriftelijke ant woorden van B en W op de vragen die de politieke partijen in de raadsvergadering van oktober heb ben gesteld naar aanleiding van de begroting voor 1985. B en W doen vier voorstellen om het zwembadbezoek te stimuleren. De kans om voor een gulden per dag in de schoolvakanties binnen te zwemmen blijft gehandhaafd. Ook het abonnement met recht op zwemmen in binnen- en buitenbad blijft. Nieuw is een actie van een jubilerende tandpastafabrikant die 'plonsbonnen' gaat uitgeven. Op vertoon van deze bon kunnen twee mensen zwemmen, terwijl er maar één hoeft te betalen. De vierde ma nier om het zwembadbezoek te sti muleren gebeurt middels de aan schaf van nieuwe spelmaterialen. Gemeentesecretaris Kruithof staat niet afwijzend tegen eventue le plannen om een disco-instuif te houden in het zwembad. "Waarom niet? Als dat het zwembadbezoek kan stimuleren....". De gedachte aan disco in zwembroek of 'moon- light-zwemmen' ontlokt hem een glimlach. De gemeente heeft ech ter geen plannen in deze richting. "Het is misschien iets voor de KPJ", aldus Kruithof. Ontkracht Veel ruimte besteden B en W aan de kritiek van Progressief Zoeter woude over de politiek geladen post van burgemeester Houdyk als voorzitter van de cortlmissie open bare werken. Met de gemeentewet in de hand worden een aantal feite lijke argumenten van PZ ont kracht. Verder wijzen B en W op de eenheid en de 'collegiale verant woordelijkheid' van het college. Uiteindelijk draagt de gemeente raad de politieke verantwoorde lijkheid voor een genomen besluit: B en W besluiten hun opmerkin gen over de kritiek van PZ met: "Hoewel het oordeel over de porte feuille van de burgemeester bij de raad berust, is er onzes inziens geen sprake van problematiek en achten wij het ongewenst en on praktisch op dit moment tot porte feuillewisseling te besluiten". Ondanks de geringe belangstel ling by nieuwe inwoners om de 'burgeravonden' te bezoeken gaat de gemeente hiermee door. De avonden, die zijn bedoeld om ken nis te maken met Zoeterwoude, worden eens per jaar gehouden en zullen in het vervolg ook toeganke lijk z^jn voor mensen die al langer in Zoeterwoude wonen. De avond en zullen, op het gemeentehuis worden gehouden. - Rijksweg 11 Bij het begin van de werkzaam heden aan rijksweg 11 zal een feestelijk tintje niet ontbreken, zo verzekeren B en W de fraktie van het CDA. Over rijksweg 11 staat verder in de beantwoording van het college dat de geplande verlen ging vah de Burgemeester Smeets- weg (van de Hoge Rijndijk tot het Dorp, op het tracé van het Molen pad) afhahgt van de wijze waarop de aansluitingen op rijksweg 11 zullen worden uitgevoerd. De al jaren Heersende vraag over parkeerplaatsen voor vrachtwa gens in het dorp lijkt ook bijna op gelost. Binnenkort zal een laatste voorstel over een niet nader be paalde plaats in het dorp worden gedaan. Volgens B en W leidt dit voorstel tot een definitieve oplos sing voor het probleem. Het voorstel van de CDA-fractie om een ruiterpad aan te leggen op de gedempte sloot langs het fiets pad Nieuweweg neemt het college in studie. Over een eventuele uitbreiding van de mini-markt op 't Watertje blijft het college van mening dat er slechts uitbreiding is toegestaan wanneer het assortiment niet strij dig is met bestaande winkelvoor zieningen. De suggestie van Progressief Zoeterwoude om de ruimte in de voormalige Spar-vestiging aan 't Watertje te huren voor de in ruim tenood verkerende bibliotheek, verwerpt het college. De ruimte voldoet niet, volgens het college, terwijl er ook onvoldoende par- keermogelijkheden zijn. Morgen is er over de toekomst van de plaatse lijke 'bieb' meer duidelijkheid. Vandaag vergaderen B en W over de boekenuitleen. LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Kwartaalabonnement 63.10 Per post 05.50 Maandabonnement 21.21 (Autom. betaling) Losser Commentaren: W.F J wmz en A A van Brussel Post uitsluitend aan: Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 2311 BG LEIDEN Een Sleuteltje opgeven. Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19 30 uur (nabezorging na 19.30 uur): zaterdag van 16.30-18 00 uur. Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Restilutie is niet toegestaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571tn.v. Damiate Holding BV te Haarlem. Directie: G Koopman Adj.dir N Quakernaat Hoofdredacteur Drs. J W. E. Metselaar Adj. Hoofdredacteur. J Kroon (stad) B. W. T. Jungmann (plv) H. I. J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W. F. J. Wirtz (bin. buit./eco P. J.de Tombe (sport) A van Kaam (plv) W. C. H. Schrama (feature) M. Hoenson-de Graaft (regio Leiden) P. C Rosier (radio, televisie, kunst) S J de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn, Brussel. Londen, Parijs. Washington. Cairo, Rome, Madrid. Mexico en Wenen

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2