LEIDSCH DAGBLAD Weer rellen bij mijnen in Yorkshire In AZL 70 nieuwe banen mogelijk Shultz blijft vaag over plan inval in Nicaragua Voor een tientje véél wijzer 'Russen pikken deel hulp in' Bollengroet voor Israël Jeugdleden bij omroep mag toch Veertig agenten gewond Zes jaar voor verkrachtingen Politie rolt heroïne lijn uit Turkije op Honderden Afghanen vermoord Orkaan raast over Sicilië: grote schade Weer overval bij nacht kluis bank in Leiden LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 13 NOVEMBER 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37551 Directeur: G Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB lorden Voor tel.nrs. zie oolofon AMSTERDAM - Om de vriendschapsbanden met de staat Tsradl te accentueren verstuurde het Israèi-coroité vanmorgen IM.0S0 bloembol len per vliegtuig naar Israël. Op de foto ICN-voorzitter rar. K.A. Kenning en de 2de secre taris van de Israëlische am bassade l.Herael. uwe anp) Stichting: "Als artsen deel extra verdiensten inleveren' (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Als iedere arts die in het Academisch Ziekenhuis in Lei den werkt 30 procent inlevert van de extra-verdiensten naast zijn vas te salaris, dan kunnen met dat geld 70 personen aan een baan worden geholpen. De werkweek kan dan worden teruggebracht tot onge veer 48 uur. Tot deze conclusie komt de Leid- se afdeling van de Stichting Lam- doa (Landelijke Actiegroep Medi sche Deeltijd Opleiding en Arbeid) in haar recent uitgegeven nota 'Ho norering Medische Specialisten in Academische Ziekenhuizen'. De stichting streeft er naar dat al le artsen een normale werkweek van 40 uur krijgen. Op dit ogenblik werkt een arts gemiddeld 57.5 uur per week. Er zijn in heel Nederland ruim 1500 werkloze artsen en in de regio Leiden 115. Een specialist in een academisch ziekenhuis ontvangt een salaris voor een volledig dienstverband. Daarbij hebben de meesten inkom sten uit een privé-praktijk. Het gaat hier, volgens Lamdoa, om de behandeling van particuliere pa tiënten 'in de baas z'n tijd'. Een woordvoerder van het AZL laat weten dat er in het ziekenhuis een commissie waarin zowel art sen, arts-assistenten als perso neelsfunctionarissen zitting heb ben. aan het uitzoeken is hoe werk loze artsen aan een baan kunnen worden geholpen. "De suggesties van Lamdoa zullen zeker nader worden bekeken". De voorlichter verwacht dat er binnen niet al te lange tijd ook van deze club een nota zal verschijnen. De nota van de stichting Lamdoa wordt donderdag aangeboden aan de vaste kamercommissie voor volksgezondheid en onderwijs. BRASILIA (AFP/Rtr./UPI) - De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, George Shultz heeft giste ren op een persconferentie in Brasilia niet met ja of nee willen antwoorden op de vraag of de VS Nicaragua zullen binnenvallen. In plaats daarvan verwees hij naar de Amerikaanse invasie in Grena da van vorig jaar. Die geschiedde op verzoek van de buurlanden en „ik ben er zeker vaii dat als de pre sident alles nog een keer zou moe ten doen, hij het een militaire in vasie - red.) weer zou doen", aldus Shultz. Tevoren ontkende hij in een rede voor de vergadering van de Organi satie van Amerikaanse Staten (OAS) in de Braziliaanse hoofdstad dat de VS een aanval overwegen of voorbereiden. Maar, zonder Nica ragua bij naam te noemen, uitte hij in de rede kritiek op Managua dat dit het Contadora-vredesplan voor Centraal-Amerika heeft aan vaard zonder er nu nog wijzigingen in te willen opnemen om de nale ving van bevriezing van wapens in het gebied te kunnen controleren. Z'n plan moet .geloofwaardige' methoden bevatten om wapenbe vriezing te kunnen controleren. Beloften verminderen niet de al ge vaarlijke militaire onevenwichtig heid die voortdurend wordt ge voed van buiten het halfrond, al dus Shultz. „De vrees voor een invasie praat Nicaragua zichzelf aan en is ner gens op gebaseerd. Waarom zij dit doen weet ik niet. Kennelijk pogen zij hun eigen bevolking op te zwe pen, maar ik kan mij niet voorstel len welke de reden is", zo zei Shultz. De vrees noemde hij een „wond", die Nicaragua „zichzelf heeft toegebracht". Shultz ontkende dat de VS de wereldopinie willen opzetten tegen de verkiezingen die in Nicaragua hebben plaatsgevonden. „Het moet wel voor iedereen duidelijk zijn dat dit geen verkiezingen wa ren, maar eerder een soort volks raadpleging". Nicaragua bracht maandag alle strijdkrachten zowel als, reserve troepen in staat van paraatheid. Tanks en pantservoertuigen ver schenen in de hoofdstad. Coby Riemersma ALIMENTATIE HOGER - De mentatie gaat met ingang van 1 ja- (79) overleden half procent omhoog. De verhoging is berekend over het uit keringsbedrag zoals dat op 31 de cember van dit jaar vaststaat en geldt voor alle alimentaties. Dit blijkt uit een beschikking van staatssecretaris Korte-Van Hemel (justitie) De verhoging heeft te maken met de gestegen kosten van levens onderhoud. Indien een van de par tijen de verhoging onbillijk vindt mag men zelf een andere regeling treffen. HILVERSUM (GPD) - Jonge ren onder de 18 jaar mogen toch lid worden van een om roep. Ze tellen alleen niet mee bij de bepaling van de zendtijd. Dat heeft het ministerie van WVC gisteren laten weten. Eind vorige week zei een woordvoerder van het departe ment dat de minimumleeftijd van jeugdleden 18 jaar zou wor den maar dat blijkt op een ver keerde interpretatie van een brief te berusten. Wat wel blijft gelden is een aantal andere richtlijnen voor jeugdclubs bij de omroepen. Zo zullen de jongerenbladen zoals diverse omroepen die nu maken, vanaf 15 november ver boden zijn. Een dergelijk blad wordt slechts door minister Brinkman toegestaan als het een omroepgids is. Verder mogen de clubs zich uitsluitend met zaken bezig houden die betrekking hebben op de omroep. Daarmee wil men valse concurrentie op de commerciële markt voorko- Veronica, NCRV, EO en sinds kort ook de KRO (Wees- huisgids) hebben jongerenbla den die niet aan de regels van Brinkman voldoen. Het jeugd blad van de VARA, de 'Je ziet maar krant', is inmiddels ter ziele. HAARLEM (GPD) - De zangpeda goge Coby Riemersma is vanoch tend in het Elisabeth Gasthuis in Haarlem overleden. Zij was bijna 79 jaar. Twee weken geleden moest zij plotseling worden opgenomen, waarna haar gezondheid snel achteruitging. Coby Riemersma was vele jaren hoofdlerares aan het Amsterdams Conservatorium. Zij leidde tal van prominenten uit de wereld van de klassieke en lichte zangkunst op. Leerlingen van haar waren onder underen cristine Deutekom Mar Gevluchte Poolse priester beweert: co Bakker, maar ook Lee Towers, Willem Nijholt, André van Duin. Haar leven lang wijdde zij zich intensief aan de liedkunst. In 1961 richtte zij met enige anderen de Vereniging Vrienden van het Lied op, die ook in het buitenland grote bekendheid geniet. Wolkenvelden Wolkenvelden en op de meeste plaat sen droog. Minimumtemperatuur om streeks 5 graden. Middagtcmperatuur ongeveer 10 graden. Matige zuiden LONDEN - Ruim veertig Britse poiitie-agenten zijn van ochtend gewond geraakt bij botsingen met stakende mijnwerkers. In Yorkshire waar de vechtpartijen plaats hadden, werden ten minste elf mijnwerkers gearres teerd wegens openbare geweldpleging. Het was de tweede achtereenvol gende dag dat het noorden van En geland toneel was van ernstige on geregeldheden. Volgens de Natio nale Kolenraad (NCB) wordt steeds duidelijker dat de staking van de mijnwerkers een aflopende zaak is. Vanochtend gingen weer ruim 700 stakers aan het werk. Daarmee kwam het aantal mijnwerkers dat sinds vorige week de staking heeft beëindigd op bijna 5000. Van de ruim 180.000 Britten die in de mij nen een baan hebben werkt op het ogenblik bijna een derde deel, zo zegt de kolenraad. De mensen rond stakingsleider Arthur Scargill zeggen dat de be lofte van de forse kerstgratificatie mede verklaart waarom in de afge lopen dagen heel wat mensen weer aan het werk zijn gegaan. 'Er wordt ingespeeld op de angst van de sta kers die al negen maanden van een minimuminkomen moeten rond komen', aldus Scargill. Zij wijzen er op dat de kerstgrati ficatie niets bijzonders is, omdat deze al jaren als een eindejaarsuit kering aan de mijnwerkers wordt betaald. In Barrow in Zuid-Yorks- hire, vlakbij de woonplaats van mijnwerkersleider Arthur Scargill, vormden actievoerende mijnwer kers vanochtend barricaden met gekapte bomen en bekogelden zij de politie. Niet ver daarvandaan in Houghton raakten automobilisten beklemd in een gevecht tussen po litie en mijnwerkers. Een bus schauffeur die acht werkwilligen AMSTERDAM (ANP) - Het ge rechtshof in Amsterdam heeft de 21-jarige H. v.d. V. uit Hoorn in ho ger beroep veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf wegens verkrach ting van vier meisjes. Een van de slachtoffers was een meisje van veertien jaar. De advocaat-generaal had zeven jaar geëist nadat de rechtbank in Alkmaar de man in augustus van dit jaar tot anderhalf jaar had veroordeeld. De recht bank had één verkrachting bewe zen geacht, het hof alle vier de hem tenlastegelegde verkrachtingen. Zowel de verdachte als de officier van justitie was tegen de recht bankuitspraak in beroep gegaan. r hun werk bracht, liep klappen l'n frickley in West-Yorkshire liepen veertig agenten verwondin gen op toen een menigte van 600 mijnwerkers, die barricaden had den opgeworpen, hen vanuit zij straten bekogelden met stenen en benzinebommen, die overigens niet ontbrandden. (zie ook pagina 9) 20 PAGINA'S Bestuurslid Bart Lijds- man: 'M50 wil jongeren voor politiek interesseren' PAGINA 13 FNV-ambtenaren wijzen Marokko breekt met Afri kaanse top en wil in de EG PAGINA 7 Beroepschauffeurs lappen de cao aan hun laars PAGINA 9 Bij Oranje moet alles wij ken voor het resultaat PAGINA 11 14 november 1984 Zon op: 07.58 uur, zon onder: 16.50 uur Maan op: 21.13 uur, maan onder: 13.41 02.09 en 14.28 u HAARLEM (GPD) - Een deel van de door Westerse landen aan Polen beschikbaar gestelde hulpgoede ren verdwijnt rechtstreeks naar de Sowjet-Unie. Daarbij gaat het vooral om transporten die niet van uit het Westen worden begeleid. Dat zegt Grzegorz Hoffa, een on langs naar Nederland gevluchte Poolse priester Hoffa, die binnenkort binnen het bisdom Haarlem werk hoopt te vinden, zegt dat met name door Amerikaanse Polen gefinancierde hulpzendingen het doelwit van de Russen vormen. „Vooral vanuit de Verenigde Staten worden enorme hoeveelheden hulpgoederen ge stuurd en dan valt het nauwelijks op als er een paar treinen doorrij den naar Moskou", aldus Hoffa. Volgens de gevluchte priester wordt op de Poolse televisie her haaldelijk de indruk gewekt alsof de hulpgoederen uit de Sowjet- Unie afkomstig zijn. Hoffa: „Ge schonken door de Russen, zegt de staatstelevisie. Gepikt door de Russen, zegt het volk". Transpor ten vanuit Nederland lopen vol gens hem minder gevaar om in de Sowjet-Unie te belanden omdat deze veelal door de afzenders wor den begeleid. Volgens Hoffa maakt het deels opeisen van hulpgoederen door de Sowjet-Unie deel uit van een ook op andere terreinen door het Kremlin gevolgde politiek. Hoffa: ,,In Polen bestaat bijvoorbeeld een groot tekort aan televisietoestellen, de wachttijden kunnen oplopen tot enkele jaren. De tv's die in Polen worden geproduceerd gaan voor zien van Russische opschriften rechtstreeks naar de Sowjet-Unie". AMSTERDAM Studenten van een dispuut van de Amsterdamse uni- versitiet hadden vanochtend het gironummer 777 voor hulp aan Ethiopië in graankorrels op de Dam in de hoofdstad uitgestrooid. De duiven deden er zich gretig te goed aan. (foto anpi AMSTERDAM (ANP) - Bij het op rollen van een heroïnelijn van Tur kije naar Nederland heeft de Am sterdamse politie eind vorige week 18 kilo heroïne met een waarde van ongeveer 2,5 miljoen gulden en zo'n honderdduizend gulden in be slag genomen. Vijf mensen werden aangehouden. Dit heeft de politie vanochtend meegedeeld. De verdovende middelen kwa men in lpg-tanks van personenau to's Nederland binnen. De politie vermoedt dat op deze manier tien tallen kilo's heroïne de grens zijn gepasseerd. De organisatie werd al enige tijd in de gaten gehouden. Afgelopen vrijdag greep de politie in. Rechercheurs vielen een wo ning binnen aan de Trompenburg straat, waar vier mensen werden aangehouden. De politie trof er vijftien kilo heroïne aan en een soort laboratorium, waar de heroï ne werd gewassen, gedroogd en aangelengd met een andere stof. Ook lagen er zo'n veertig koffiemo lens waarmee de heroïne en het an dere poeder werden gemaald. Bij invallen in twee woningen aan de Chasséstraat werden nog eens drie kilo heroïne, drie lpg-tanks en ge reedschap gevonden. In een bar werd een medeplichtige van de 36- jarige hoofdverdachte aangehou den, die volgens de politie in het bezit was van een grote hoeveel- NEW DELHI (AFP) - In de Af ghaanse plaats Hezarajot, in het centrum van het land, hebben Sowjet- en Afghaanse militaire eenheden enkele honderden ge vangen genomen Afghaanse ver zetsstrijders geëxecuteerd. Dit is gisteren door westerse diplomatie ke waarnemers in de Indische hoofdstad New Delhi meegedeeld. De Afghaanse ambassade in New Delhi heeft geweigerd commen taar op de berichten te geven. De moordpartij zou ongeveer vier weken geleden zijn gebeurd. Een precieze datum kon door de diplomaten niet worden gegeven. Volgens de verstrekte informatie hadden de verzetsstrijders zich in Hezarajot teruggetrokken in een fort dat door Russische en Af ghaanse militairen was omsingeld. Munitiegebrek dwong de verzets strijders zich over te geven. Nadat de guerrillastrijders waren ontwa pend gaven Sowjet-officieren op dracht hen dood te schieten. Naar schatting 450 van hen kwamen daarbij om het leven, aldus de wes terse diplomaten. CATANIA (AFP) - Een orkaan heeft afgelopen nacht grote vernie lingen aangericht op het Italiaanse eiland Sicilië. Het zwaarst getrof fen is de streek rond Catania waar volgens de eerste berichten enkele mensen gewond zijn geraakt. Een groot aantal huizen en gebouwen werd ernstig beschadigd. De materiële schade is groot, zo wordt vanuit Catania gemeld. De orkaan ging gepaard met hevige re genval. In sommige delen van de stad is het water gestegen tot aan de eerste verdiepingen van de hui zen. In Giarre, een plaats ten noor den van Catania, zijn de wegen ver anderd in wild stromende rivieren. Auto's werden kilometers langs meegesleurd door de kolkende massa. De prefect van Catania heeft de noodtoestand uitgeroepen. Het le ger is gevraagd bijstand te verle nen, met name op het platteland. Tot in de verre omstreek zijn brandweerlieden gemobiliseerd. (Van een on^er verslaggevers) LEIDEN - Bij de AMRO-bank aan de Rosmolen is gisteravond om streeks kwart over negen een man beroofd die geldcassettes in de nachtkluis wilde deponeren. Een vrouw die hem vergezelde bleef in de auto achter. Er werden enkele duizenden guldens meegenomen. De man werd overvallen door twee personen met bivakmutsen op; beiden waren gewapend met pistolen. Na de overval renden zij weg in de richting van de nabijge legen kinderboerderij. Het is de derde maal in korte tijd dat in Leiden personen wor den overvallen die 's avonds geld in nachtkluizen wilden depone ren. Ja. ik wil deze komplete krant over wereld, stad en land oraao 4 weken voor 10 - op proef in de bus ontvangen. Daarna beslis ik over een definitief abonnement. Noteer mi) voor een kwartaalabonnement (163.10); vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis Naam Tel.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1