'Politiek hoeft niet je leven te bederven Zuid-Libanon is blok aan het been van Israël 'Tear Fund' beschuldigd van 'religieus racisme^ M50 wil jongeren voor politiek interesseren DINSDAG 13 NOVEMBER 1984 PAGINA 13 Politiek: opwindend pit tig langdradig. Met die slogan, die de treinreiziger op posterformaat toe schreeuwt, treedt M50 voor het voetlicht. Het doel van M50: jongeren bewust maken van poli tiek in hun eigen bestaan. Want, zegt Bart Lijdsman van M50, politiek is niet alleen 'Den Haag', maar ook de leerlingenraad op school, de ondernemings raad op het werk, de ge meenteraad in het dorp, en het werklozenproject. Politiek: dat het langdradig is, daar zullen de meeste mensen het wel over eens zijn. Maar pittig en opwin dend? Nee. En dat komt dan niet in het minst door de he ren en dames politici zelf, geeft Lijdsman grif toe: "Als je ziet hoe politici functione ren, dan - dat weet iedereen - nodigt dat niet bepaald uit om aan politiek te gaan doen. Het is allemaal zo abstract, zo ver weg, zo ongrijpbaar. Wij hanteren daarom ook als slo gan: M50 maakt politiek grijpbaar, en dat geeft aardig weer wat we willen. Politiek concreter maken, laten zien wat de mogelijkheden en on mogelijkheden zijn. En laten zien dat politiek maar een van de mogelijkheden is om iets te bereiken". M50 wordt gevormd door de jongerenorganisaties van PvdA, CDA, WD, D'66 en PSP en heeft al een lange voorgeschiedenis. Die begon bij de oprichting van het Po litiek Jongerenkontakt (PJK) een jaar of tien geleden. Dat PJK is in de zeven jaar van zijn bestaan nooit goed van de grond gekomen. Lijds man, oud-voorzitter van het PJK, wijt dat aan de opzet: zeven, acht beroepskrachten maakten (vooral) onderwij sprojecten zonder dat de jon geren zelf er iets over te zeg gen hadden. De politieke jon gerenorganisaties, (PJO) vormden dan wel het be stuur, maar over het beleid hadden die eigenlijk niets te zeggen. "Die club heeft zeven jaar gefunctioneerd zonder dat de jongeren wisten wat er gebeurde", vat hij samen. Project Een kleine drie jaar geleden besloten de Jonge Socialisten (PvdA), Jongerenorganisie voor Vrijheid en Democratie, CDJA, Jonge Demokraten (D'66) en PSP-jongerengroepen dat het anders moest 'en zoals dat gaat haal je dan enorm veel over hoop'. Voorop stond de overtui ging dat politieke vorming nooit neutraal kan zijn en dat de opvat tingen van jongeren zelf centraal moesten staan. Lijdsman, zelf af komstig uit JOVD-kringen, over die onmogelijke objectiviteit: "Kijk, als de JOVD praat over de Verenigde Naties, dan gaat dat heel anders dan bij de Jonge So cialisten (PvdA). De JOVD ziet het meer als eèn orgaan dat tot een soort wereldregering zou moeten leiden, bij de JS is het een verlengstuk van de gangbare politiek. En die halen misschien de multinationals er ook nog wel by". Hoe breng je clubs die variëren van rechts (WD) tot uiterst links (PSP) dan toch op één lijn? Bij M50 mogen alle partijen onder werpen inbrengen voor projec ten. De partij kiest dan zelf een deskundige die als coördinator optreedt. Een projectgroep houdt toezicht op de werkzaam heden. Daarin zitten dan weer de PJO's en andere betrokken par tijen. "Als we wat doen over jeugdwerkloosheid, vragen we vakbondsjongeren mee te doen, door Sjaak Smakman en als het gaat over dienstweige- ren, vragen we bijvoorbeeld de Vereniging van Dienstplichtige Militairen (WDM)", aldus Lijds man. Als de projectgroep ergens niet uitkomt, hakt de coördina tor de knoop door. Is het project af, dan wordt het beoordeeld in de algemene ver gadering - gevormd door de PJO's - en wordt bekeken of het namens M50 kan worden gelan ceerd. Zijn er partijen die dat niet vinden, dan wordt dat ver meld. En bij elk project wordt in ieder geval aangegeven welke partij het initiatief heeft geno men, zodat duidelijk wordt uit welke hoek de wind (ongeveer) waait. Voor die opzet heeft M50 wél moeten knokken, vertel Lijds man. Op het ministerie zag men het helemaal niet zitten omdat men vreesde dat elke partij zijn eigen propagandamateriaal zou gaan maken. Ook de PPR-jonge- ren haakten om die reden af. In de Tweede Kamer lag dat anders. Via motie nummer 50 - daar komt ook de naam M50 vandaan - kregen de jongeren parlemen taire steun (én subsidie) voor hun plannen. 'Gewoon' Hoe gaat het nu in de praktijk? De Jonge Socialisten gaan het komende jaar een project over racisme maken, de JOVD een over mondiale vorming en CDJA en PSP-jg hebben gekozen voor jeugdwerkloosheid. De Jonge Demokraten kwamen er later bij en hebben nog geen onderwerp gekozen. Lijdsman: "Je ziet al gelijk dat PSP en CDA zo'n on derwerp toch heel verschillend aanpakken. In december komt de PSP met een magazine over jeugdwerkloosheid waarin poli tieke jongeren en niet-politieke jongeren aan het woord komen. Bart Lijdsman: "Politiek is natuurlijk ject van het CDA, dat waar schijnlijk begin 1986 klaar is, heeft veel meer tot doel jongeren te bewegen iets met hun werk loosheid te doen, zoals het star ten van projecten. Vanuit M50 willen we dat stimuleren door materiaal te ontwikkelen waarin we duidelijk maken wat jonge ren van contacten met gemeente besturen en politieke partijen kunnen verwachten". Als uitgangspunt voor elk pro ject neemt M50 de mening van de niet-politieke jongeren als uit gangspunt 'want die politieke jongeren vormen toch ook een heel speciaal gezelschap'. Hij geeft als voorbeeld ontwikke lingssamenwerking. Vindt inder daad bijna iedereen dat daarop niet bezuinigd mag worden, zo als 'de politiek' altijd zegt? Lijds man gelooft er niets van. "Ga het maar eens vragen op een middel bare school. Wat hoor je dan? Nou, laten ze die honderd mil joen maar aan mij geven. Dan moetje ook dét als uitgangspunt nemen en je materiaal zó makpn dat ze zeggen: goh, we moeten toch wat aan ontwikkelingssa menwerking doen". Bij het PbP-project' over jeugdwerkloosheid wordt 'gewo ne jongeren' naar hun 3ening ge vraagd, terwijl de WD-jongeren voor hun project over mondiale vorming vraaggesprekken voe ren op scholen. Via de poster- campagne richt M50 zich ook heel direct tot jongeren. "Waar om moet het altijd via-via? Via leerkrachten, via vormingswer kers? Wat wij willen is dat jonge ren bekend zijn met M50 en we ten wat we aan projecten heb ben. Zodat ze bijvoorbeeld met maatschappijleer in de klas zeg gen: kunnen we dat en dat pro ject niet gaan doen?". Bederven Onderwijsprojecten zijn echter niet het belangrijkste, zoals bij het PJK. Zo is er een algemene informatiefolder en wil M50 zich nadrukkelijk 'en steeds meer' ook op het buurt- en clubhuis werk richten. Juist die jongeren die al zijn afgevallen in het on derwijs vormen namelijk een verwaarloosde groep. Ze zijn vaak werkloos of hebben weinig aantrekkelijk werk. Dat is de groep, beaamt Lijdsman, die zo vaak tegen de muren oploopt die 'de politiek' heeft opgetrokken. En juist die jongeren zijn vaak extra vatbaar voor de kretologie van de Centrumpartij. "Juist daar moet je met politieke vor ming aan de slag", vindt Lijds man. En dan niet met partijpoli tieke vorming, benadrukt hij, maar het het omgaan met die po litiek, die zo'n zwaar stempel op de maatschappij drukt. Lijdsman: "Je kunt je door de politiek laten aanpraten dat je nutteloos bent als je werkloos bent en zo je leven laten beder ven, maar dat hoeft niet. Je hebt zelf toch ook nog wat te zeggen. Ook als je helemaal suf bent ge praat door gemeentebesturen, politieke partijen en onwillige ambtenaren als je een werklo zenproject wilt beginnen. Poli tiek is maar één van de manie ren. Het kan ook bijvoorbeeld op een juridische manier. En moei lijkheden zijn voor een deel ook psychologisch op te lossen. Als je tegen jezelf zegt: mij hebben ze nog niet klein. Wij hebben drie jaar tegen het departement ge vochten omdat ze daar zeiden: zoals jullie het willen, dat kan he lemaal niet". - Maar jullie kenden de wegen. "Wij wisten de wegen ja. En dat is ook met name wat wij voor jongeren willen doen: de wegen aangeven waarlangs ze iets kun nen bereiken". - Dusjidlie willen ook een soort van servicebureau zijn "Ja, dat zou je kunnen zeggen. Al mag je dat weer niet zo noe men vanwege de subsidie". Controleren De reacties op de posters stro men momenteel binnen op de zolderkamer van het CDA-huis aan de Haagse Dr. Kuyperstraat, het tijdelijk onderkomen van M50. Het gesprek wordt herhaal delijk onderbroken door tele foontjes. Veel leraren, maar de aanvragen van jongeren zijn ruim in de meerderheid, zegt Lijdsman."Ik heb het idee dat deze aanpak wel aanslaat en ik ben nu al blij dat we het roer heb ben omgegooid. Ik denk dat jon geren best wel aan politiek wil len doen, als ze maar niet direct aan partijpolitiek hoeven te gaan doen" "Mijn ideaal? Dat mensen meer politiek bewust worden en de politici meer gaan controle ren. Die leven toch wel geïso leerd: eén keer per vier jaar wordt er gekeken hoe ze het heb ben gedaan, maar de rest van de tijd zijn ze toch vrij autonoom bezig. Mensen moeten politici veel duidelijker aan hun woord houden en zeggen: kijk, toen heb je dat en dat gezegd, en nu doe je dit. Leg me maar eens uit hoe dat kan". Een dertig jaar oude reservist werd op 20 oktober het 600e Israëlische slachtoffer van de operatie die Ariel Sjaron destijds betitelde als 'Vrede voor Galilea'. Sjaron. toen nog minister van defensie, voor spelde voor het begin van de ope ratie in juni 1982, dat binnen zes weken de inval beëindigd zou zijn. Twee en een halfjaar later zitten de Israëli's echter nog altijd in Liba non vast en elke dag stijgt de prijs die de joodse staat voor deze bezet ting moet betalen. Korporaal Allon Tsur reed sa men met drié collega's in een klein konvooi langs de rivier Zahrani toen hun truck werd geraakt door een anti-tankgranaat. Twee andere soldaten raakten, evenals Tsur, ge wond. Hun leven kon nog gered worden, maar de verwondingen van de korporaal waren te ernstig. Omdat hij het 600e dodelijke slachtoffer was werd enige publici teit gegeven aan de dood en de me ningen van de korporaal. Maar zijn geval is verre van uniek. Geen dag gaat nu in Zuid-Libanon voorbij zonder dat het verzet van de plaat selijke bevolking drie of vier acties tegen de Israëli's onderneemt. En dat verzet neemt toe. „Tijdens de begrafenisdienst had de leider van de kibboets de gevoe lens duidelijk vertolkt: „Libanon eet onze kinderen. Allon was het 600e slachtoffer en duizenden zijn gewond geraakt. Hoe lang kunnen wij het ons permitteren daar nog te zitten? Wij zijn een nederzetting die geleden heeft onder de beschie tingen en de infiltraties, maar wij zeggen vandaag: trek onze troepen terug uit Libanon". „Dit soort uitspraken zouden je inderdaad de indruk geven dat er een nieuwe algemene opinie in Is raël is en dat wij naar een regeling toe werken. Maar men moet niet te optimistisch zijn dezelfde pro blemen moeten nog steeds opge lost worden als vorig jaar het geval was", zegt een van de officieren van Unifil, de VN-vredesmacht in Zuid-Libanon, die al jaren op het hoofdkwartier in het plaatsje Na- qura de ontwikkelingen om zich heen met een gezonde dosis twijfel waarneemt. „Ik geloof dat de meeste Israëli's inderdaad weg willen. De vraag blijft echter of dat wel zal gebeu ren. Een algehele eenzijdige terug tocht is voor hen niet mogelijk want dat zou betekenen dat zij openlijk toegeven dat de hele ope ratie een fiasco is geweest. Dus er moet een of ander akkoord komen, waarbij met name garanties wor den gegeven voor de veiligheid van Noord-Israël en Syrië de toezeg ging doet niet de door Israël verla ten streken van Libanon over te zullen nemen. Maar voor wij zo'n akkoord hebben, kan het nog maanden duren. En als dat ak koord niet komt, dan kunnen we wel eenzijdige maatregelen ver wachten, maar geen volledige te rugtrekking". Toen na lange onderhandelingen in september eindelijk een nieuwe regering, ditmaal van Nationale Eenheid, in Israël werd gefor meerd, stelde de nieuwe premier Simon Peres twee hoofdpunten voor het regeringsbeleid: de her stel van de economie en de terug trekking van de troepen uit Zuid- Libanon. Met een inflatie die in de honderden procenten loopt en een groeiend verzet zowel in Israël zelf als in Libanon tegen de voortdu rende bezetting van het noordelijk buurland, lagen deze twee punten voor de hand. Het feit alleen al dat er een nieu we regering in Jeruzalem was, leid de tot optimisme. Want ondanks het feit dat de oude regerende Li- koed-partij (inclusief zelfs Sjaron) nog altijd in de regering zit, is het de Arbeiderspartij die in de eerst komende twee jaar de twee belang rijkste posten zal bezetten die van premier en van minister van defensie. Voor hen zou het ook een meer gemakkelijke opdracht vor men om een regeling voor een te rugtrekking te treffen dan voor de Likoed, onder wiens verantwoor delijkheid en leiding de invasie en bezetting hadden plaatsgevonden. De internationale indruk dat men inderdaad op weg was naar ACHTERGROND door Aernout van Lynden een regeling, werd versterkt toen Peres al snel een van de voornaam ste Israëlische eisen liet vallen. Tijdens de door Amerika op gang gebrachte onderhandelingen tussen Israël en Libanon in het na jaar van 1982 en begin vorig jaar had Jerusalem steeds gesteld dat de Israëlische uitvoering van een akkoord afhankelijk zou worden gesteld van een Syrische stap tege lijkertijd de Syrische en resterende Palestijnse troepen uit Oost- en Noord-Libanon terug te trekken. Een akkoord werd toen nog wel door Libanon en Israël onderte kend (het zogenaamde 'Akkoord van 17 mei'), maar nimmer uitge voerd. Syrië, dat door Washington bui ten de onderhandelingen was ge houden, weigerde hardnekkig aan dit soort onvoorwaardelijke eisen te voldoen. Damascus hield vol dat het door de Libanese regering in 1976 uitgenodigd was troepen Li banon in te sturen om als Arabi sche vredesmacht de burgeroorlog te helpen beëindigen en niet, zoals Israël, op oorlogszuchtige wijze was binnengevallen. Peres liet daarop deze eis vallen. De Syrische troepen mochten blij ven, maar dan wel met dien ver stande dat de troepen niet in zuidelijke richting verplaatst zou den worden en dat Syrië ook de Palestijnse guerrillastrijders ervan zou weerhouden naar het grensge bied met Israël terug te keren. Het was, zonder enige twijfel, een stap in de juiste richting. Bei roet en Damascus reageerden posi tief en opmerkelijk was hoe in bei de hoofdsteden, ondanks hun op positie tegen alle voormalige Ame rikaanse pogingen een oplossing te vinden, nu zonder blozen werd ge vraagd om een nieuwe Amerikaan se bemiddelingsactie. Juist op dit moment vloog echter de Amerikaanse ambassade in Bei roet voor de tweede maal binnen anderhalf jaar de lucht in en on danks een tour door de regio van onderminister van buitenlandse zaken Richard Murphy zijn de Amerikanen niet in staat gebleken de juiste conclusies te trekken uit de nieuwe aanslag. In plaats van zich af te vragen waarom steeds weer sjiieten bereid zijn hun leven op te offeren aan kamikaze-acties gericht tegen de VS, brak een hart stochtelijke discussie in Washing ton los of de veiligheidsmaatrege len rondom het ambassadegebouw nou wel of niet voldoende waren geweest en de mogelijkheid geop perd van een vergeldingsactie. „Maar daar gaat het natuurlijk helemaal niet om", klaagde vorige week een westerse diplomaat in Beiroet. „Het gaat er niet om of je nou een of twee of voor mijn part vijftig barricades op de weg zet, maar waarom die sjiieten dit doen. Het antwoord op die vraag ligt voor de hand - de bezetting van Zuid-Libanon en de weigering van de VS om Israël te dwingen die te beëindigen. Als Washington deze blinde houding voortzet, vrees ik het ergste. Niet alleen voor Israël en de Amerikanen, maar ook voor Libanon. Want er ontwikkelt zich in Zuid-Libanon en Beiroet een sji- ietisch extremisme dat op een ge geven moment niet meer te contro leren zal zijn". De stichting 'Lalla Rookh', waarbij hindoestaanse en islami tische Surinamers zijn aangeslo ten, is ontstemd over uitspraken die directeur George Hoffman van 'Tear Fund' Engeland on langs heeft gedaan op de n^jaars- conferentie van de. Nederlandse zusterorganisatie in Dalfsen. ('Tear Fund' is de hulpverle ningsorganisatie van de 'Evange lische Zendingsalliantie'). Hoffman zei op die conferen tie, dat het hindoeisme en de is lam naar zijn mening de grootste veroorzakers van de armoede in hun wereld zijn. Het door de hin does in stand gehouden kaste- en bedelaarssysteem, waarbij de be delaar de gever van een aalmoes helpt om in een volgend leven in een hogere kaste te komen, is een van de oorzaken. De islamiti sche godsdienst noemde Hoff man 'door en door fatalistisch'. "De mensen zitten gevangen in hun culturele en filosofische sys temen". 'Lalla Rookh' vindt de uitspra ken van Hoffman 'religieus racis me' en wil stappen tegen 'Tear Fund' ondernemen, na eerst te hebben gesproken met hindoes taanse en islamitische leiders. Een voorlichter van de Neder landse hulporganisatie verklaar de desgevraagd, dat Hoffman voor eigen publiek sprak en dat hij niet de bedoeling heeft gehad minderheidsgroepen te beledi gen. "Als hulpverlener, die de laatste zestien jaren veel door Azië en Afrika heeft gereisd, stuitte hij op een grote belemme ring van de vooruitgang. Die be lemmering lag vooral in de reli gieuze cultuur. De uitspraken van Hoffman hadden betrekking op de armoede in deze wereld. En daar zijn de christenen in de minderheid. Zij wordën ver drukt". Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Ridderkerk B. J van Vrees wijk Zetten-Andelst, te Mont- foort C. Stelwagen Driessen; aangenomen naar Vianen J J. van der Wal Arum-Kimswerd (Fr.); bedankt voor Wijk (bij Heusden) M. Goudriaan Ouder kerk aan de IJssel. Gereformeerde Kerken: genomen naar Leeuwarden-Hui- zum (geestelijke verzorging vliegbasis Leeuwarden) J. C. Langeveld Goutum. Nederlands Gereformeerde Kerken: aangenomen naar Vlaardingen kandidaat H. J. Bruins Kampen. Christelijke Gereformeerde Kerken: aangenomen naar Vee- nendaal H Korving Drogeham (Fr.); bedankt voor Winschoten J. Plantinga Leeuwarden, voor Zutphen B. Witzier Den Haag. voor Aalsmeer A. van der Veer Zwolle. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Middelburg A. Moerkerken Nieuw-Beijerland. Voorschoten. De wijkge- meente 'Schakenbosch-Veur' be hoort niet langer tot de hervorm de gemeente van Voorschoten. De provinciale kerkvergadering en de classicale (regionale) kerk vergaderingen van Den Haag en Leiden zijn ermee akkoord ge gaan, dat deze wijkgemeente bij de hervormde gemeente Leidschendam werd gevoegd Wie dat wil, kan nog wel gastlid worden bij hervormd Voorscho ten. In 'Schakenbosch-Veur', waar ook de psychiatrische inrichting 'Hulp en Heil' ligt, werken twee predikanten: A. H. Lentz en A. F. Verheule. Ds. Lentz hoopt in mei volgend jaar met pensioen te gaan. Pausbezoek Tien progressieve rooms-ka- tholieken, verenigd in het plat form 'Initiatieven pausbezoek', willen volgend voorjaar een ont moetingsdag houden voor voor uitstrevende rooms-katholieke organisaties. Enerzijds als 'aan vullende informatie' in verband met het pausbezoek, anderzijds om redenen van 'zelfonderzoek'. Het motto voor deze bijeen komst is: 'Naar een kerk die we reldwijd wil luisteren'. Tot de initiatiefnemers beho ren Piet Struik, provinciaal over ste van de orde der Dominica nen, Gerard Zuidberg, voorzitter van de landelijke Vereniging van Pastoraal Werkenden, en pastor Ko Schuurmans van het Mozes- huis in Amsterdam. Het comité heeft enige tientallen organisa ties om medewerking gevraagd, waarvan de meeste naar alle waarschijnlijkheid niet officieel worden betrokken worden bij de voorbereiding van het pausbe zoek. De oecumenische geloofsge meenschap in de Leidse Meren- wijk heeft naar aanleiding van het pausbezoek het initiatief ge nomen tot een landelijk 'oecu menisch congres' op 27 april 1985 over het 'gezag in de kerk'. Het congres wil een bijdrage zijn aan het gesprek tussen kerken over de betekenis van de Petrus- dienst (pausambt), schrijft pas toor J. van Well in het kerkelijk bulletin van de Merenwiik. Kloof. De kloof tussen de rooms-katholieke leer ten aan zien van homosexualitedit en de opvattingen van rooms-katholie- ken met een homosexuele relatie is onoverbrugbaar. Acties om de paus tot andere gedachten te brengen of de kerkleer op dit punt te veranderen zijn vruchte loos. Dat kreeg de afgevaardigde J. Bruinsma van dc Friese COC- werkgroep 'Geloof en levensbe schouwing' te horen in een ge sprek met aartsbisschop Simo- nis. Bruinsma had het plan om de paus in mei over deze zaak aan te spreken. De Stichting Pausbezoek wees hem al op de onmogelijkheid daarvan. Mocht hij nog een sprankje hoop heb ben gehad, dan is hem dat nu wel ontnomen. Het pastoraat aan homosexue- len moet gericht zijn op vriend schap in kuisheid, zei Simonis zijn bezoeker De bisschop sprak zich duidelijk uit tegen achter stelling of discriminatie van mensen op grond van hun sexue- le geaardheid. Het rapport 'Ho mofilie, binnen de kerk bekeken' (de uitslag van een enquete on der pastores en kerkbesturen in Noord-Nederland) nam hij be langstellend van Bruinsma aan. (Kardinaal Willebrands weigerde nog niet zo lang geleden het boekje 'Homo en pastor' in ont vangst te nemen). De Friese COC-werkgroep overweegt nu. volgend voorjaar een 'open brief aan het adres van de paus te publiceren, waarin ze haar problemen en verlangens kenbaar zal maken.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13