'Alles moet wijken voor resultaat' 5 mi Kraay s middeltje erger dan de kwaal vrïiuit Km Coach Erich Hof op stoel Rijvers Oostenrijks voetbal in het rood Oranje slijpt de messen DINSDAG 13 NOVEMBER 1984 SPORT PAGINA 11 DOOR RUUD PAAUW Hans Kraay vertelde gister avond in 'Sportpanorama' dat het z.g. muurtje rond het doelge bied eigenlijk niet meer functio neert. De nemers van de vrije schop bewijzen keer op keer dat zij er met geraffineerde curve- schoten langs en overheen kun nen. En als dat gebeurt zien doel- verdedigers de bal meestal niet tijdig aankomen. Als bewijs een filmflits van Hiele die zo'n hoge kogel van Koeman nastaart. Kraay legde netjes op een schoolbord uit hoe het wel zou moeteneen gat in de muur laten, opdat de keeper de bal van begin tot eind kan volgen. De Duitse coach Herberger had dat in 1954 al uitgevonden, aldus Kraay. Jammer was dat Kraay niet vertelde waarom deze muurvorm destijds al snel in het archief is bijgezet: de tegenpartij ging in dat gat staan, waarna de mani pulaties voor een doelman hele maal niet meer te overzien wa- Trainers Trainers in het betaalde voet bal hebben een onzeker bestaan. Als het een club niet voor de wind gaat, blijken sommige besturen uiterst creatiefin het vinden van mogelijkheden om het de trainer onmogelijk te maken. De kwestie Feyenoord-Libregts was er één uit een lange rij. Maar hoe gedraagt een trainer zich jegens een collega? Nu de mist rond het ontslag van bonds coach Rijvers bezig is op te trek ken wordt daarvan wat zicht baar. Het blijkt dat drie clubtrai ners (Beenhakker, Van der Meent en Libregtsna de nederlaag van Oranje tegen Hongarije con tact hebben gezocht met KNVB- official Hogewoning en Rinus Michels met het klemmende ver zoek onmiddellijk actiete on dernemen. Oh, ze deden het in het belang van het vaderlandse voet bal en neen, driewerf nee, ze wa ren niet uit op het ontslag van Rijvers. Maar wat zouden ze dan hebben bedoeld met "actie", de relatie Rijvers-Michels kennend? Trainers in de rol van de door hen zelf zo verfoeide dubieuze be stuursleden. En wat een ironie dat Libregts daar bij was. Ter wijl het Feyenoord-bestuur aan zijn poten zaagde, rukte hij aan de stoel van Rijvers. Lekkere jongens, hoor. Derby Zaterdag naar RCL-Quick Boys geweest, in de hoop te wor den getracteerd op wat regionaal derby-vuur. Het werd een teleurstellend middagje. RCL wilde wel aan vallen, maar kon niet en Quick Boys kon wel aanvallen, maar wilde niet. Waarom de Katwijkers op ei gen helft zo aan moeders rokken bleven hangen, heb ik niet begre pen. In heel wat zwaardere uit wedstrijden, zoals tegen Kozak ken Boys en Zwart Wit, maakten de blauwwitten onbevreesd het spel. Waarom dan nu tegen één der zwakke broeders van de afde ling zo zuinig, ja benepen ge speeld? Quick Boys hoefde zich niet ex treem in te spannen om RCL on der de duim te houden, maar juist daarom hadden de Katwij kers er wel iets aardigers van kunnen maken dan zij nu deden. Elk risico werd vermeden, elke spontaniteit geschuwd. Safety- first. Het was echt zo'n overwin ning van de trainer, niet van de spelers, als u begrijpt wat ik be doel. QB-trainer Van Vianen was over het gebodene ook tamelijk in zijn nopjes, zo valt op te maken uit zijn opmerkingen in de krant van gisteren. Zijn spelers hadden "zicht" op de wedstrijd gehad. Dat zal best. Trainers vragen zich helaas zelden af wat voor uitwerking hun tactische hoogstandjes op het publiek hebben, al het geroep om attractiever voetbal ten spijt. RCL speelde volgens trouwe supporters heel wat beter dan de laatste weken. Toch zie ik het voor de Leiderdorpers donker in. Zeker, vlijtig als bijen, nijver als mieren toonden ze zich. Drie kwart van de wedstrijd waren zij bezig de bal naar de óoorste linie te brengen. Maar gevaar lijk? Geen moment. De ploeg bezit geen spitsen met haar op de tan den en ook geen centrumspelers die brutaal kunnen 'inbreken'. Als ze het wel kunnen, lieten ze het in deze wedstrijd in elk geval niet zien. Nee, trainer Laurens Mouter is niet te benijden. Maar Mouter is Jenaplan-onderwijzer en met die mensen weet je het nooit. Ze zijn op weg naar het mirakel of naar de total-loss. Zaterdag, na afloop van RCL- Quick Boys, won Mouter bij de lo terij in de kantine een lamp. Daarmee kan hij bij RCL hope lijk de eerste straal licht in de duisternis brengen. Seoul Gaat de Sowjet-Unie over vier jaar nu wel of niet naar de Olym pische Spelen van Seoul? Het spektakel van Los Angeles is nog maar net achter de rug of die vraag welt al krachtig naar de oppervlakte. De Sowjet-Unie onderhoudt geen diplomatieke contacten met Zuid-Korea en alom wordt gevreesd dat de Rus sen om die reden liever niet naar Seoul willen. De afgelopen weken hebben ze er krachtig voor gepleit de Spelen van 1988 in een andere plaats te houden. Maar daarvoor is het natuurlijk te laat. Seoul is al twee jaar bezig en het valt voor een andere stad nauwelijks nog over te nemen. Afgezien daar van: de Zuidkoreaanse hoofd stad heeft de Spelen op normale, democratische wijze verkregen en als men ze haar nu afpakt om dat het Moskou toevallig niet uit komt, is het eind zoek. Met dat al is weer een onzekere situatie ontstaan waarin het krioelt van pseudo-oplossingen, gissingen en onzekerheden. Elke opmerking van Russische offi cials over Seoul-1988 wordt di rect onder een vergrootglas ge legd en diverse westerse sport- pasja's geven vervolgens uitleg van hetgeen ze menen te bespeu ren. Dat vermoeiende gedoe hou den we nog jaren. In Mexico-City zijn vorige week de nationale Olympische comités en het bestuur van het In ternationaal Olympisch Comité bijeen geweest. Daar heeft de Russische minister voor sport en tevens voorzitter van het Rus sisch Olympisch Comitée, Marat Gramov, in een redevoering met geen woord gerept over bezwaren tegen Seoul. Daaruit wordt door velen de conclusie getrokken dat de Sowjet-Unie haar verzet tegen Seoul staakt en er in 1988 gewoon bij zal zijn. Dat nu is onzin. Zo werkt het niet. In de periode 1981-84 legden de Russen jegens Los Angeles de zelfde houding aan de dag. Een zekere welwillendheid bij officië le gelegenheden en kritische ge luiden als ze weer thuis waren. Toen puntje bij paaltje kwam, gingen ze niet. Dit soort besluiten wordt in de Sowjet-Unie pas op het laatste moment genomen en niet door mensen als Gramov. Hij is daar gewoon niet belangrijk genoeg voor, ook al voert hij dan het mi nisterie voor sport aan. Nee, daarover beslissen de stramme, oude heren die het Politburo be volken, het hoogste politieke plat form van de Sowjet-Unie. Die kij ken hoe de wereld er injuni-1988 de datum van inschrijving, voorstaat en ze wegen dan koel tjes de voor- en nadelen van mee doen af. Daar komt geen topspor ter aan te pas. Dus alle Russische verhalen over Seoul tussen nu enjuni-1988 stellen geen fluit voor. Ze zijn hoogstens bedoeld als speldeprik- ken en als middel hier en daar concessies af te dwingen. Meer niet. Men mag wél hopen dat de Rus sen er nu ook achter zijn (zoals de Nederlanders in 1956. de Afri kaanse landen in 1976 en de Amerikanen in 1980) dat een sportboycot niets oplevert. Inte gendeel. Je frustreet je eigen top sporters, de medailles komen om andermans nek te hangen en wie wegblijft wordt in de roes van de Spelen gewoon vergéten. Kortom, je stort ermee in je ei gen zwaard. Nieuw Rond de Amerikaanse tennis ser John McEnroe was het ook John McEnroe weer zó lang rustig geweest. Hij had zich deze zomer als een lam op Wimbledon gedragen en ook op Flushing Meadow viel er heel weinig op hem aan te merken. In sommige sportbladen werd er al voorzichtig gerept van "een nieuwe McEnroe". Als iemand eventjes anders dan anders is dan heet het met een dat we met een nieuwe zus of zo te maken hebben. Daar moet ik altijd snaaks om lachen. Ik geloof daar absoluut niet in. Het enige nieuwe aan sommige mannen is, van tijd tot tijd, hun vriendin. Aan hun beroerde ka rakter valt zelden iets te repare ren of te vernieuwen. In Stockholm is in elk geval ge bleken dat de "nieuwe" McEnroe nog volop de ouwe is. Als een wil deman ging hij tekeer tegen de scheidsrechter in zijn partij te gen de Zweed Jarryd. Wat zou het zijn geweest, denk je dan. Het vallen van de blade ren? Zo'n apart hemellichaam als McEnroe lijkt me daar wel ge voelig voor. Het kan ook het 'op laden' zijn geweest voor de in de cember in Stockholm te houden Davis-Cup finale Zweden-Ver- enigde Staten, wat een prachtig duel belooft te worden. Of mis schien had McEnroe weer een beetje deining nodig. Hij gedijt als speler heel goed in een kli maat van afkeuring en vijandig heid. Als ik moet kiezen tussen de brave McEnroe en de ellendeling - dan toch maar de laatste. Het is gênant om aan te zien en ellen dig voor zijn tegenstander die meestal zijn concentratie ver liest. Maar je weet dan tenminste dat er niks met McEnroe is, hoe paradoxaal dat ook klinkt. Hij is gewoon sekreterig zichzelf. Als de tijd daar is dat hij fou ten van scheidsrechters keurig gaat accepteren, zoals de ge dragsregels voorschrijven, is de kans groot dat hij iets met de Bagwhan of een soortgelijke landrot heeft en ik ben bang dat dan zijn tennisdagen zijn geteld. McEnroe - bij die naam hóren periodieke moeilijkheden. Door de liefelijkheden in Stock holm passeerde de Amerikaan de maximum-grens aan geldboetes voor wanordelijk gedrag en hij mag nu drie weken niet spelen. Hij mist daardoor een aantal lu cratieve toernooien en demon stratiewedstrijden, o.a. dat bui tensporig poenerige evenement in Antwerpen dat door diaman tairs is opgezet. Volgens het Franse sportbald l'Equipe derft hij ongeveer een half miljoen dol lar (zo'n 1.650.000 gulden) aan prijzengeld. Een wat duur woede-aanval- letje dus. WENEN (GPD) - Je hoeft geen helderziende te zijn om al op voorhand te verklappen dat Oostenrijk-Nederland mor genavond in Wenen zal uitdraaien op een botsing op het middenveld. Maar evenmin een expert om de gevolgen te kunnen overzien van de overvloed aan spelers die zich op het middenterrein zal ophouden. Bij aankomst op het vliegveld van Wenen, stond Rinus Michels de pers te woord. Een opstelling kregen zij nog niet los van de trainer van Oranje. (foto anpi Want erg zachtzinnig zal het daar bij niet toegaan. „De liefhebbers van mooi voetbal", zo waarschuwt Willy van de Kerkhof (33) de arge loze tv-kijker maar meteen, „kun nen beter een bioscoopje pikken. Nu telt alleen nog het resultaat, en daarvoor zal er van de eerste tot de laatste minuut gebikkeld moeten worden". Dat daardoor een gerede kans bestaat dat deze kwalificatie-inter land zal ontaarden in een ordinaire schoffelpartij, neemt de PSV'er op de koop toe. „Dat zal mij een zorg zijn", roept hij in navolging van Ri nus Michels, die ten tijde van de WK in West-Duitsland ooit de ge vleugelde kreet introduceerde dat voetbal oorlog is. „Want als we het met voetbal niet kunnen redden", meent de Brabander uit de grond van zijn hart, „dan moet het des noods maar via omwegen. Want het Nederlands elftal moet koste wat het kost in Mexico present zijn". Na de voetbaltragedie vier we ken geleden in de Kuip tegen Hon garije (1-2) heiligt het doel ineens alle middelen. De meest ervaren international (56 interlands) heeft er ook bij voorbaat lak aan wat er gezegd en geschreven wordt, „als er maar niet verloren wordt. Want alle middelen zullen aangewend moeten worden om Mexico te be reiken. En wie van de spelers zich daarin niet kan vinden", laat hij kort voor het vertrek op Schiphol weten, „kan hier beter achterblij- Sneller dan wie ook heeft Willy van de Kerkhof zich in twee dagen tijd de taal eigen gemaakt van Ri nus Michels, die de hardheid nooit schuwde en zijn denkbeelden tij dens een tweedaags verblijf in Am sterdam heeft overgeplant op de door hem uitverkoren spelers. „En gelijk heeft hij", valt de middenvel der van PSV de bondsmanager bij, „want met techniek alleen kom je internationaal geen steek verder als je dat niet kunt combineren met fysieke en mentale hardheid. Daarom ben ik ook blij dat hij heeft gekozen voor een karakter- jongen als Edo Ophof. Hij zal een ploeg nooit in de steek laten, voor Ernie Brandts en Ronald Spelbos geldt hetzelfde. En daarmee zit achterin de zaak potdicht". 'Weggepest' Diep gekwetst als Willy van de Kerkhof aanvankelijk was over de „schandalige manier" waarop „Rij vers uit Zeist is weggepest" had hij echter al snel vrede met de machts wisseling. „In principe heb ik mijn hele voetbalcarrière aan Rijvers te danken", prijst de Brabander de vertrokken bondscoach die hij nog meemaakte als clubtrainer bij FC Twente (drie jaar) en PSV (zeven jaar), „maar daar kun je niet bij stil blijven staan. Je moet verder. En met Michels is er wel een trainer teruggekomen die verstand van voetbal heeft en die is voortgeko men uit de praktijk". Als geen ander is Willy van de Kerkhof ook in staat een parallel te trekken tussen de Michels van toen (1974) en nu. Als enige van de huidige Oranje-selectie behoorde de ras-Brabander ook al tot de spe lersgroep die in Munchen naar het WK-zilver reikte. „Maar in vergelij king met tien jaar geleden", zo heb ben twee dagen praktijkervaring hem geleerd, „is Michels nog geen draad veranderd. Hij is alleen tien jaar ouder geworden, maar voor de rest is hij nog precies dezelfde. Hij is nog even nukkig als toen en heeft nog even weinig woorden no dig om duidelijk te maken wat hij bedoelt, als destijds. Als speler weet je precies waar je met hem aan toe bent. Het verschil met Rij vers is alleen dat hij nog steeds geen duidelijkheid heeft gegeven over de opstelling. Bij Rijvers had je die al dagen tevoren". Toch bestaat er in alle opzichten een wereld van verschil tussen Mi chels en Rijvers. „Maar dat is toch logisch", meent Van de Kerkhof. „Iedere trainer heeft nu eenmaal zijn eigen ideeën over voetbal, en die liepen wat die twee betreft ver uiteen". Maar ook de karakters wa ren totaal verschillend. „Toch blijf ik erbij dat dat aspect zwaar is aan gedikt, want ik weet dat Rijvers best bereid was samen te werken met Michels. Alleen de manier waarop, daar verschilden beiden duidelijk over. Maar of Michels be ter is dan Rijvers zal woensdag moeten blijken". Ten tijde van de WK'74 lonkte Willy van de Kerkhof vergeefs naar een plaats op het middenveld („omdat er toen een werëldmid- denveld stond"), de ervaring die hij opdeed in vijf weken West-Duits- land had hij echter voor geen goud willen missen. „Als voetballer heb ik daar enorm veel opgestoken. Wat Mario Been betreft, denk ik dat Michels nu in dezelfde richting denkt. Want op zo'n type speler zit het Nederlandse voetbal toch te wachten. Een voetballer die in staat is het spel te maken en die persoonlijkheid heeft om zijn stempel op een wedstrijd te druk ken. Maar pas als hij het karakter heeft om ook in een wedstrijd als woensdagavond overeind te blij ven is hij een hele grote". 'Gras vreten' Het zou Willy van de Kerkhof ook geenszins verbazen wanneer Michels aan de Feyenoorder de voorkeur geeft boven Michel Val- ke, zoals hij er blindelings vanuit gaat dat hij zelf in de basis staat. En daarbij heeft de PSV'er, die in juni 1974 in Roemenië zijn Oranjede buut maakte als vervanger van Wil lem van Hanegem, zich heilig voor genomen voorop te gaan in de strijd. „Want wie pretendeert het internationaal met lief voetbal te kunnen redden, gaat het schip in. Het zou ook een blunder van jewel ste zijn als ik een speler zou doorla ten. Dat kost je kop en misschien wel Mexico. Voetbal is pure busi ness geworden en daarin is alles geoorloofd. Als er een mannetje van Oostenrijk doorkomt, zal er daarom gras gevreten moeten wor den. Ongeacht door wie". De messen zijn geslepen, de kwaliteit van het produkt is mor genavond totaal ondergeschikt aan het resultaat. Want ook in dat op zicht wijken de principes van Willy van de Kerkhof niet af van die van Rinus Michels, die Oranje in Am sterdam kennelijk volledig heeft geïndoctrineerd. „De belangen", zo verdedigt de PSV'er de strijd wijze drie uur later op het vliegveld van Wenen, „zijn enorm. Geen van beide landen kan het zich in feite permitteren om te verliezen. En daarom mag het niemand verbazen dat de schoffelaars het voor één keer zullen winnen van de kwali teit. Want technisch en fysiek heb ben we heel wat meer in huis dan die Oostenrijkers. Daarom zullen we ze ook vanaf de eerste minuut moeten afbluffen". Dat is het Willy van de Kerkhof allemaal waard om in de nadagen van zijn voetballoopbaan nog een derde wereldkampioenschap te kunnen meemaken. „Voor een voetballer is dat het mooiste wat er bestaat. Het is net of je aan de poort van de hemel staat. Dat pro beer ik op de jongeren over te brengen. Want het zou echt een ramp voor het Nederlands voetbal zijn als wij er in Mexico niet bij zijn. Daarvoor moet alles wijken". De vergelijking met 1957 is daar mee perfect. Toen echter verloor Oranje de veldslag met 3-2. WENEN (ANP) - Geen sfinx en ook niet iemand met een sterk ont wikkelde argwaan. Erich Hof is ge woon de beminnelijke coach van het Oostenrijks voetbalelftal. Hij heeft de opdracht woensdag tegen Nederland in de race te blijven voor een plaats in de eindronde van het wereldkampioenschap te Mexico (1986). Hof is geen Michels of Rijvers, maar de situatie waarin de bondscoach verkeert, vertoont gelijkenis met die van Rijvers ge durende zijn laatste maanden in Zeist. Het verschil met Rijvers is dat de 48-jarige Oostenrijker tot het uiterste wenst te relativeren. Minder dan een week voor de in Wenen te spelen landen wedstrijd voor de WK-kwalificatie plaatste de voorzitter van de Oostenrijkse voetbalbond, Mauhart, een bom onder Hofs zetel. Ernst Happel moest maar op stel en sprong de werkzaamheden van Hof overne men. Happel weigerde, maar Hof moet zich inmiddels niet zo plezie rig voelen. „Dat valt wel mee", zegt Hof in het trainingskamp Linda- brunn, waar gisteren de laatste spelers van selectie arriveerden. „Iedereen, ook een bondsvoorzit ter, heeft recht op een eigen me ning. Zolang ik deze baan heb, zet ik mijn werkzaamheden gewoon voort". Niet dat hij enige dagen voor het „schicksalspiel" een aangeslagen indruk maakt, maar florissant zijn de perspectieven voor Erich Hof niet. Mauhart is niet de enige die de functionaris maar al te graag van zijn tot maart 1986 lopende contact wil afhelpen. Ook de spe lers putten weinig inspiratie uit de vroegere succestrainer van Austria Wien. „Populair, dat ben ik zeker niet. Maar zo zijn mijn abmities niet. Ik ben destijds (op 1 septem ber 1982) niet in dienst getreden om in voetbalkringen geliefd te worden". „Als nieuwe trainer had ik het voordeel met relatief gemakkelijke thuiswedstrijden te beginnen", er- Opstelling Jong Oranje WENEN (ANP) - Het elftal van Jong Orarye, dat vanavond in het 80 kilometer ten westen van We nen gelegen Krems in een wed strijd voor de kwalificaties van het toernooi om het Europees kam pioenschap tegen Jong Oostenrijk speelt, is vrijwel gelijk aan die van het team, dat op 13 oktober in Bre da met 1-0 Hongarije versloeg. Jong Oranje speelt in de volgen de opstelling: doel: Snelders (FC Twente); achter: Van Benthem (FC Twente), Teuben (Helmond Sport), Rutjes (Excelsior) en Boessen (For tune S); midden: Boerebach (G.A. Eagles), Godee (FC Utrecht) en Roossien (FC Groningen); voor: Vanenburg, Bosman (beiden Ajax) en Bakker (Willem 2). kent Hof. „Ik heb later ervaren dat mijn probleem dat van een bonds- trainer is. Ik kan de groep nooit meer dan enkele dagen bijeen krij gen. Het is verschillende keren voorgekomen dat een van mijn „buitenlandse" spelers pas op de dag van de wedstrijd beschikbaar was. De uitwedstrijd tegen Noord- Ierland en vooral die tegen Turkije waren een dieptepunt. Evenals Mi chels in Nederland heb ik te ma ken met een nieuwe generatie, die het nog niet geheel zonder de routi niers kan stellen". Van het Oostenrijkse elftal dat in september 1982 aan de kwalifica tiereeks voor het Europese kam pioenschap begon, stonden twee jaar later vijf spelers in Boedapest tegen Hongarije weer in het veld: Koncilia, Weber, Prohaska, Gasse- lich en Schachner. Bovendien mag Hof weer op Pezzey rekenen. Deze bij Werder Bremen spelende oude rot maakte zelfs nog de wk-eind- ronde van Argentinië mee, toen Nederland Oostenrijk in Cordoba een stevige afstraffing gaf: 5-1. Verrassing „Ik geloof niet dat de nederlaag tegen Hongarije (1-3) mijn positie heeft verzwakt. Het is toch onmo gelijk een compleet nieuw elftal in het veld te brengen. Dat is belache lijk". Toch omvat de selectie die Hof vorige week aan de openbaar heid prijsgaf een aardige veras sing: de terugkeer van Kurt Jara, evenals Pezzey, Koncilia en Pro haska. een oude rot uit Argentinië. De 34-jarige in Zwitserse dienst voetballende Jara moet op het middenveld alles doen om Prohas ka te ontlasten. De rentree van Jara geschiedt op dringend verzoek van de spelersgroep. Jara en Prohaska dienen voorts een driemansvoorhoede aan het werk te zetten, van wie Polster zich in de Oostenrijkse competitie heeft onderscheiden. De aanvaller van Austria Wien scoorde in twaalf wedstrijden vijftien keer. In de het oefenduel, dat Oostenrijk na „Boe dapest" tegen Darmstadt '98 uit de Westduitse tweede liga afwerkte (2-0), was Polster de enige die stootkracht toonde. Hof verwacht ook wel wat van Polster, maar is er de man niet naar zich in juichende woorden over diens kwaliteiten te uiten. „Een slechte wedstrijd wist de goede in druk van een paar weken geleden uit", zegt hij enigszins mistroostig. „En omgekeerd. Daarom heb ik maar besloten erg veel te verge ten". Ook de voorgenomen „cou pe" van Mauhart om Happel in het zadel te helpen dus. Hof: „Happel zou moeten werken met hetzelfde materiaal. Het is heus niet zo dat hij een andere groep zou kiezen Als de Oostenrijkse bond geld wil hebben, zou de technische leiding versterkt kunnen worden. Maar met drie man - ik wordt geassis teerd door mijn collega's Schmidt en Hitzei - lukt het eigenlijk ook wel. Als ik hoor dat er in Neder land een stuk of tien bondscoaches rondlopen, vraag ik mij werkelijk af waar die de hele dag mee bezig zijn". WENEN (ANP) - Budgetbewaking, in Nederland gebrekkig georgani seerd, is in het Oostenrijkse voetbal volstrekt onbekend. De zestien ver enigingen in de hoogste afdeling blijven uitsluitend op de been dankzij sponsorgelden. Een moyenne van 2.500 3.000 kijkers per wedstrijd is bij lange na niet voldoende om de clubs uit de rode cijfers te houden. De Oostenrijkse voetbalbond van de clubs geeft de geheimen van hun boekhouding niet prijs, maar zeker is dat alleen Austria Wien en mogelijk de hoofdstedelijke concurrent Rapid een positieve balans kennen. Au stria weet zich financieel gesteund door een nationaal tabaksimperium. De club heeft zijn naam aan de rokertjes van fabrikant Beppo Mauhart verkocht. Bij wijze van erebaan is Mauhart, die graag Ernst Happel op de plaats van bondscoach Erich Hof zag, tevens voorzitter van de nationale bond. Het treffen tussen Rapid, populair op het platteland, en Austria (2-2) trok veertien dagen geleden 20.000 belangstellenden, een absolute topper. Typerend voor de financiële treurnis van het Oostenrijkse voetbal is het verhaal van Union Wels. Deze club uit de omgeving van Linz moest zich vorig seizoen tijdens de winterstop terugtrekken, omdat de rekenin gen (spelerssalarissen bijvoorbeeld) niet meer konden worden betaald. Alle door Union gespeelde wedstrijden behielden hun geldigheid. Voor de duels die na de winterpauze nog op de agenda stonden, werd steeds een nederlaag met 0-3 voor het failliete gezelschap genoteerd. De club bestaat eenvoudig niet meer. Een decennium geleden telde de eerste Oostenrijkse Bundesliga tien verenigingen. Om de „Bundeslander" ook een blik op „topvoetbal" te gunnen, besloot de bond het aantal clubs te verhogen tot zestien. Inmid dels is gebleken dat ook het platteland niet warm loopt voor het nationale voetbal en wordt het aantal clubs weer teruggebracht tot twaalf. Al jaren is de bond op zoek naar een sponsor voor het nationale team. De bescheiden prestaties van Hofs selectie zijn zeker niet bevorderlijk voor succes bij deze speurtocht. Onder leiding van Hof speelde het elftal tot dusver veertien wedstrijden. Het is alweer anderhalfjaar geleden dat Oostenrijk een voor het nationale voetbalpubliek aanvaardbare prestatie leverde: dat waren de puntendelingen met de Sowjet-Unie (2-2) en de Bondsrepubliek Duitsland (0-0).

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11