'Staat kan Van Doorne nog redden' Wall Street blijft onzeker Geldmarkten Beursweek ABOP wijst akkoord af Prijzen vertonen abrupte stijging Financiële adders onder gras Reagan ZATERDAG 10 NOVEMBER 1984 ECONOMIE PAGINA 9 TILBURG (ANP) - Volgens de Industriebond FNV hangt de 'Nederlandse toekomst' van de automatische versnel ling, ontwikkeld door Van Doorne's Transmissie in Til burg, af van minister Van Aardenne. Alleen bij snel han delen kan de produktie van dit door autofabrikanten be geerde produkt voor Nederland worden gered. "Van Aardenne kan zich dit keer niet aan de verantwoordelijkheid onttrekken. De Staat heeft zich in het verleden niet genoeg met VDT bemoeid", aldus vakbondsbe stuurder Verdijsseldonk gisteren tydens een persconferentie. Vol gens hem heeft zich bij VDT 'een onvoorstelbaar schandaal' afge speeld, waarbij behalve de aan deelhouders (ook de staat) vooral de vorige directie een kwalijke rol heeft gespeeld. Deze heeft 'geknoeid' door een twee jaar geleden gelanceerd plan van het adviesbureau Beerenschot naast zich neer te leggen, aldus Verdijsseldonk, die zijn medede lingen baseerde op contacten die hij gisteren had met Beerenschot. 'Bewoner van woonwagen heeft recht op hypotheek' NUENEN (ANP) - Staatssecreta ris Brokx (volkshuisvesting)" is boos op de Rijks Post Spaarbank, omdat deze bank weigert geldle ningen te verstrekken aan woon wagenbewoners voor de aanschaf van nieuwe wagens. Dat zei de staatssecretaris gistermiddag in Nuenen, bij het in gebruik nemen van de 300ste standplaats van het woonwagenschap Zuid-Oost Bra bant. Brokx heeft inmiddels aan staatssecretaris Scherpenhuizen (PTT zaken) en minister Rietkerk (minderheden beleid) om ophelde ring gevraagd. Commerciële banken stellen wel kredieten beschikbaar, onder ge meentegarantie. „Het leek my een goede zaak als ook de RPS daaraan zou meedoen, maar de bank heeft mij onlangs schriftelijk laten we ten daar niets voor te voelen. Ik heb die brief onmiddelijk doorge stuurd naar Scherpenhuizen en Rietkerk". Brokx prees de voortvarendheid waarmee het woonwagenschap Zuid-Oost Brabant de decentrali satie van de woonwagencentra ter hand heeft genomen. Sedert 1975 zijn in de betreffende regio 311 standplaatsen gerealiseerd ver deeld over 28 lokaties. „Als alle woonwagenschappen zo meewerk ten aan de uitvoering van het standplaatsenbeleid dan zou het tekort aan standplaatsen al snel tot het verleden behoren", aldus Brokx. HOLLANDSE SIGNAAL - Hol- .landse Signaalapparaten, een dochteronderneming van Philips, heeft gisteren een lezing op de TH Eindhoven afgezegd, nadat daar te gen was geprotesteerd door stu denten en vertegenwoordigers van de plaatselijke vredeswinkel. Het bedryf levert onder andere elektro nische systemen voor de wapenin dustrie. De lezing zou plaatsvinden in het kader van de jaarlijkse wervings- dagen. Eerder had het college van bestuur zich naar aanleiding van vragen in de hogeschoolraad op het standpunt gesteld, dat de le zing normaal kon doorgaan. „Hol landse Signaalapparaten biedt werkgelegenheid aan ingenieurs die op deze hogeschool zijn afge studeerd. Daarom hebben wij er geen bezwaar tegen, dat het bedrijf zich op de wervingsdagen presen teert", aldus het college. Daaruit zou ook zijn gebleken dat zogeheten master-plan technisch nog steeds kan leiden tot massa- produktie van grote series automa tische transmissies binnen een voor de afnemers aanvaardbare termijn. "Maar dan moet wel tussen nu en veertien dagen worden begonnen met de uitvoering ervan", aldus Verdysseldonk. Als binnen nu en twee weken geen kapitaalverschaf fers worden gevonden om een nieuwe onderneming van de grond te tillen, zal het onmogelijk zijn om de buitenlandse concurrentie voor te blijven en is het unieke produkt dat bij van Doorne's Transmissie is ontwikkeld voor Nederland verlo ren, zo meent hy. Verdysseldonk zei „sterk de in druk te hebben" dat de Ameri kaanse aandeelhouder Borg War ner er al geruime tijd op uit is om de macht over het produkt naar zich toe te trekken. „Aan de ene kant zegt Borg Warner dat het pro dukt technisch en commercieel niet haalbaar is, maar tegelijkertijd wil het concern wel een hoge prijs voor zijn aandelen". Borg Warner is er volgens Ver dijsseldonk op uit de licenties die de Japanse en Amerikaanse markt bestrijken naar zich toe te trekken. „De patenten en octrooien zijn wel iswaar in handen van de Nationale Investeringsbank en de Amro- bank, maar de licentie-overeen komsten lopen gewoon door. Con tractueel is destijds tussen aan deelhouders afgesproken dat wan neer VDT niet zou kunnen voldoen aan de verplichting om tijdig te le veren, de licentiehouders (Borg Warner, Volvo en Fiat) het produkt zelf in licentie kunnen maken". Daarbij is echter tevens afge sproken dat niet-tydige leverantie een gevolg zou moeten zijn van een te sterke groei van VDT. "Nu VDT niet tijdig kan leveren als gevolg van een situatie die door Borg War ner zelf in de hand is gewerkt, wil len de Amerikanen toch aan de let ter van de licentie-overeenkomst vasthouden. Met andere woorden: Borg Warner wil gebruik maken van zyn licentierecht na eerst zelf VDT te gronde te hebben gericht", aldus Verdijsseldonk. Nieuwe topman bij ABN-bank AMSTERDAM - De Algeme ne Bank Nederland (ABN) krijgt een nieuwe voorzitter van de raad van bestuur. Het is mr. R. Hazelhoff. Hij volgt per 1 mei dr. A. Batenburg op. (foto ANP) CORTONV/OOD - Tijdens rellen tussen mijnwerkers en de politie in het Britse Cortonwood werd de politie gisteren geconfronteerd met nieuw 'wapentuig': stalen kogels, krachtig genoeg om een helm te doorboren. De onlusten braken uit, toen een mijnwerker zijn werk wilde hervatten in dit plaatsje in Yorkshire. De mijn ligt al ruim een halfjaar stil. (foto apj Tweedracht in ambtenarencentrale AMSTERDAM (ANP) - De Alge mene Bond van Onderwijzend Per soneel (ABOP) gaat niet akkoord met het resultaat van de onderhan delingen die minister Rietkerk en de ambtenarencentrales hebben gevoerd over de bezuinigingen op de arbeidsvoorwaarden van het overheidspersoneel voor 1985. De ABOP is één van de bonden in de Algemene Centrale voor Over heidspersoneel (ACOP). De onderwijsbond heeft onder meer bezwaren tegen de verlaging van het wachtgeld per 1 januari met zeven procent, de kortingen op nieuwe en bestaande invalidi teitspensioenen tot ongeveer zeven procent en de korting van vijf pro cent op het ziektegeld, tenzij in de cao's anders wordt overeengeko- Volgens de ABOP komen deze kortingen op de sociale uitkerin gen vooral voor het onderwijsper soneel extra hard aan. De toene mende taakverzwaringen en grote re klassen als gevolg van bezuini gingen leiden tot tienduizenden werklozen, tot een zeer hoog, lang durig ziekteverzuim en tot een groeiend aantal afkeuringen en in validiteitspensioenen. Maar ook gemeente-ambtenaren zoals het personeel van de reinigingsdien sten, die met veel ziekteverzuim en afkeuringen te maken hebben, zui len hun tol moeten betalen, aldus het ABOP-hoofdbestuur in zijn verklaring. De ABOP vindt voorts dat ten onrechte wordt vooruitgelopen op de cao-onderhandelingen in het bedrijfsleven. Ook wil de bond niet instemmen met voorstellen waar tegen in de week van 19 november samen met de andere FNV-bonden actie zal worden gevoerd. De arbeidstijdverkorting tot 38 uur per week wordt door de bond positief gewaardeerd. Maar vol gens de ABOP was het grootste deel van de kosten van deze werk tijdverkorting al betaald via de trend van de afgelopen jaren en de roostervrije dagen die nu worden ingewisseld. De werkuren die door korter werken vrijkomen worden voor gemiddeld 75 procent opge vuld door het in dienst nemen van extra personeel. Maar het is de vraag of dat percèntage toereikend is om in sectoren waar dit nodig is (zoals het onderwijs) zonder meer tot een volledige herbezetting te komen. „Je kunt niet in het kader van arbeidstijdverkoring uit de klas lopen en de kinderen dan maar alleen laten. Herbezetting is in het onderwijs te allen tijde voor honderd procent noodzakelijk", al dus de ABOP. Trendvolgers De Dienstenbond FNV gaat woensdag werkonderbrekingen en personeelsbijeenkomsten organi seren rond de hoorzitting van de Tweede Kamer over het mogelijk aanwijzen tot trendvolger van de circa 22.000 werknemers bij zie kenfondsen, bedrijfsverenigingen en omroep. Naarmate de behande ling van het wetsontwerp vordert, zullen de betrokken vakbonden een landelijke actiedag en een sta king van minstens twee werkda gen van de grond proberen te krij gen. De dienstenbond, Unie BLHP, Kunstenbond FNV en de journalis- tenbond NVJ hebben een geza menlijk actieplan opgesteld om te voorkomen dat de werknemers van ziekenfondsen, bedrijfsvereni gingen en omroep onder de ar beidsvoorwaarden van de overheid komen te vallen, zo heeft een woordvoerder van de diensten bond meegedeeld. DEN HAAG (ANP) - In de maan den juni, juli en augustus hebben Nederlanders in totaal 11,1 miljoen korte en lange vakanties doorge bracht in binnen- en buitenland, ruim 400.000 meer dan in dezelfde periode in 1983. De stijging kwam grotendeels ten goede aan de korte vakanties (twee tot vier dagen) in het binnenland, hoewel er tevens een lichte toename viel te constate ren van het aantal lange vakanties in eigen land. Het aantal buiten landse vakanties is stabiel geble- Dit blykt uit het vakantie-onder zoek dat het Nederlands Research Instituut voor Toerisme, Interact en het Nederlands Bureau voor Toerisme jaarlijks per kwartaal verrichten. Het aantal vakanties dat deze zo mer werd doorgebracht op de vas te standplaatsen van de kampeer- Vakantie in eigen land meer in trek terreinen heeft zich, na een daling in 1983, gestabiliseerd. De resulta ten van de eerste kwartaalmetin gen mede in aanmerking genomen lijkt er dit jaar duidelijk sprake van enig herstel in de verblijven op de vaste standplaatsen. Het gewone kamperen met tent of caravan nam voor de korte vakanties in vergelij king met vorige zomer met maar liefst 75 procent toe. Een lichte stij ging viel te contstateren in het aan tal korte verblijven in hotels, ter wijl boot en bungalow ten opzichte van 1983 stabiel bleven. Minder korte en lange binnen landse vakanties werden doorge bracht aan de kust, terwijl bos en heide dit jaar meer in trek waren. Een verklaring ligt in de minder fraaie weersomstandigheden van de afgelopen zomermaanden. Nederlanders besteedden deze zomer voorts meer geld tijdens de vakantie. De gemiddelde beste ding voor een binnenlandse vakan tie lag acht procent hoger dan vo rig jaar, toen gemiddeld 200 gulden werd uitgegeven. Het NBT noemt dit opmerkelijk, gezien de inflatie. Een verklaring is er echter niet voor te geven, omdat het onder zoek zich hier niet op richtte. De positieve ontwikkeling van het binnenlands toerisme bleek al in de eerste zes maanden van dit jaar, maar de resultaten van de zo mermaanden waren zelfs boven verwachting, aldus het NBT. DEN HAAG (GPD) - De prijzen in ons land hebben een sprong gemaakt tussen half september en half ok tober. Daardoor stegen de gemiddelde kosten van le vensonderhoud in de eerste tien maanden van dit jaar met 2,8 procent. Ook de inflatie is iets aangewakkerd. De prijscompensatie die per I januari in de lonen wordt verwerkt bedraagt 1,4 procent. Dat alles blijkt uit het nieuwste prijsindexcijfer dat het CBS bekend heeft gemaakt. Tussen half septem ber en half oktober stegen de gemiddelde kosten van levensonderhoud met 0,7 procent. Dat is veel meer dan voorgaande jaren in dit tijdvak (1983: 0,4 en 1982: 0,3 procent). Kleding, damesschoeisel, benzine en ver se groenten en vers fruit werden duurder; tweede handsauto's en aardappelen werden goedkoper. Vergeleken met de voorspellingen is de ontwikke ling niet onrustbarend. Het Centraal Plan Bureau hield het aanvankelijk op 3 tot 3,5 procent prijsstijging voor dit jaar. Later werd gezegd dat de 3,5 procent wel bereikt zou kunnen worden. De invloed van de maan denlang steeds verder stijgende dollarkoers zou een rol gaan spelen, zoals nu enigszins blijkt. De afgelopen week hebben 84 miljoen kiesgerechtigde Ameri kanen niet gestemd. Van de 90 miljoen Amerikanen die wel stemden kozen er 53 miljoen voor Reagan en 37 miljoen voor Mondale. In alle commentaren heet deze uitslag een overweldi gende overwinning voor de zit tende president al kan voor het zelfde geld geconcludeerd wor den dat de verkiezingen een groot deel van de Amerikanen onberoerd laten. In ieder geval is het verkiezingscircus, dat meer dan een jaar lang het nieuws en de politieke ontwikkelingen op de wereld heeft bepaald, nu afge sloten. Voor de financiële wereld be gint de spanning nu echter pas. De Amerikananse economie is bepalend voor wat er verder in de wereld gebeurt. Met verkie zingen in zicht was er van de Amerikaanse overheid geen maatregel te verwachten die eventueel stemmem zou kosten; dus gebeurde er niets. De presi dent van de Verenigde Staten mag maar éénmaal herkozen worden. Nu hoeft Reagan zich dus van niemand meer iets aan te trekken en kan hy vrijwel doen wat hij wil. (Niet helemaal, om dat de replublikeinse overwin ning, bij de gelijktijdige verkie zingen van senatoren en congres leden kleiner uitviel dan ver wacht, zodat van die kant nog volk "brood en spelen" op afbe taling voor te schotelen. De fi nanciële wereld verwacht dat Reagan nu zal gaan proberen het financieringstekort terug te brengen. Dan zal de dollarkoers gaan dalen en kunnen de Ameri kanen weer hun eigen spullen gaan fabriceren in plaats van ze op de pof in het buitenland te ko pen. Als dat lukt is dat ongunstig voor Europa, dat bij een vermin derde Amerikaanse vraag, zijn economische herstel op eigen houtje door zal moeten zien te zetten. Maar zón vaart zal dat niet lopen. Het Amerikaanse over heidstekort kan op twee manie ren worden teruggebracht. De overheid kan zijn uitgaven verla gen of de balastingen verhogen. Het eerste is nog geen enkele re gering gelukt. Zelfs het Neder landse no nonsense zakenkabi net slaagt er niet in de uitgaven terug te dringen. Aan de andere kant heeft Reagan zich in zijn verkiezingscampagne keihard uitgesproken tegen het verhogen van belastingen. "Over mijn lijk", was zijn reactie. Zelfs zón sterke uitspraak zegt echter niet al te veel. In zijn vorige campag ne beloofde Reagan dat hij het overheidstekort tot nul zou terug brengen en deed hij vervolgens het tegenovergestelde. Econo men verwachten dus dat Reagan op een wat omslachtige manier toch de belastingen zal verho- door Paul Frentrop enig tegenwicht geboden kan blijven worden.) Wat Reagan gaat doen is de grote vraag. Dat er wat moet gebeuren is duide lijk, want de wereldeconomie be vindt zich in een uiterst wankel evenwicht. De voorzichtige ople ving die in Europa is te zien, is vooral te danken aan de hoge dollarkoers. Daardoor kunnen Europeese bedrijven beter tegen de Amerikanen concurreren op de wereldmarkt. De Amerikanen moeten hun arbeiders immers in dure dollars betalen. De Ameri kaanse economie heeft de laatste twee jaar een ongekend sterke groei doorgemaakt. Die is vooral te danken aan een combinatie van het verhogen van de over heidsuitgaven met het verlagen van de belastingen. Daardoor is een enorm financieringstekort ontstaan. Om dit tekort te dek ken moet de Amerikaanse over heid geld lenen in het buiten land; ongeveer twee miljard dol lar per week. Vanwege die vraag naar dollars ligt de rente op een hoog peil en blijft de dollarkoers hoog. Omdat de dollarkoers zo hoog is kunnen Europeese en Ja panse bedrijven steeds meer goe deren naar de VS verschepen. Zy kunnen leveren tegen prijzen waar Amerikaanse leveranciers niet tegen kunnen Per saldo voeren de Amerikanen nu per week ongeveer drie mil jard dollar meer in aan goederen dan ze zelf naar het buitenland exporteren. In de Verenigde Sta ten zorgen nu de handel en dienstverlening voor de econo mische groei en de nieuwe ba nen. Maar de industrie heeft het moeilijk en roept om protectio nistische maatregelen. Het is duidelijk dat het huidige beleid niet ongewijzigd kan worden doorgezet. De Amerikanen kun nen niet doorgaan met het beta len voor alle goederen die ze meer importeren dan uitvoeren en dan diezelfde dollars weer te ruglenen tegen een rente van meer dan 11%. Op die manier leeft de grootste industriële natie ter wereld op krediet. Door deze gang van zaken maar te laten be tijen heeft Reagan een nieuwe ambsttermyn gekocht door het gen, door het belastingstelsel te simplificeren - wat dan de term voor een verkapte belastingsver hoging kan zijn - of door een soort van BTW in te voeren. Maar zelfs met een fors hogere belas tingsopbrengst zal het tekort niet snel kleiner worden. Dat komt omdat rente en aflossing op de bestaande schuld de komende jaren zullen toenemen. Nu kost dat de Amerikanen al meer dan 100 miljard per jaar en die post zal de komende vyf jaar verdub belen. Zelfs by een nieuw beleid zullen de gevolgen niet voor 1990 merkbaar worden, zo is uitgere kend. Het lykt er dus op dat er weinig zal veranderen, toch zit er een addertje onder het gras. Alle prognoses gaan uit van een gelei delijke aanpassing van de Ameri kaanse economie. Iedereen denkt dat daardoor de dollar in koers zal gaan dalen en de rente eveneens omlaag zal gaan. De vraag is alleen hoe snel en hoe veel. Wanneer de markt ervan overtuigd is dat ontwikkelingen maar een kant op kunnen gaan heeft men de neiging op de za ken vooruit te lopen. Iedereen verkoopt nu vast zijn dollars en zoekt andere beleggingen. Maar de Amerikaanse overheid zit in de klem. Ze moeten wel iedere week 2 miljard dollar in het bui tenland vinden. Wordt de markt te krap omdat beleggers zich al vast op andere veelbelovende sectoren richten dan zal de gebo den rente op dollars weer om hoog moeten: dezelfde vicieuze cirkel als nu alleen op een nog hoger en nog riskanter niveau. door C. Wagenaar AMSTERDAM Wall Street ge droeg zich in deze eerste volle week van november, waarin de presidentsverkiezingen in de Verenigde Staten historie schre ven, onrustig en onoverzichte lijk. De mammoetoverwinning van Ronald Reagan werd by voorbaat al gevierd. Want de twee dagen, voorafgaande aan de uitslag, stond de koersontwikke ling in New York in het teken van een fikse hausse. Het koerspeil steeg bijna 30 punten. Maar woensdag liet, toen de zaak beklonken was en Wall Street dus goed bleek te hebben ge gokt, de beurs plotseling het hoofd hangen met een reactie van elf punten. Donderdag gin gen opnieuw vyf punten verlo- In Amsterdam werd de lijn van de afbrokkeling, die vorige week op de algemene index bij na twee punten verloren had doen gaan, per saldo voortgezet. Onze beurs opende maandag flauw, herstelde zich dinsdag maar hervatte daarna de lichte koersdalingen. Na vier dagen handel stond de index van het al gemeen gemiddelde één punt be neden het niveau van vorige week vrijdag. Hoewel de Newyorkse effec tenbeurs ingenomen was met de continuiteit die nog eens vier jaar Reagan voor de Verenigde Staten betekent, blijven hierdoor ook een groot aantal onzekerhe den gehandhaafd. De belangrijk ste was wel die van de politiek, want ondanks de historisch nim mer overtroffen verkiezingsover winning van de huidige Ameri kaanse president, bleken de Re publikeinen niet in staat in de politieke verhoudingen binnen het Congres belangrijke voorde len te behalen. President Reagan zal opnieuw met een democrati sche meerderheid in het Huis van Afgevaardigden, de belang rijkste kamer van het Congres, moeten regeren. Dat zal wel eens kunnen betekenen dat niet valt te ontkomen aan harde sane ringsmaatregelen inzake de enorme begrotingstekorten en derhalve aan belastingverhogin gen. Ook inzake de defensie kon de tegenstand wel eens fiks toe- Maar de grootste onzekerheid blijft toch de coiyunctuur, want het economische herstel waar aan president Reagan voor een belangrijk deel zijn herverkie zing te danken heeft gehad, be gint duidelijk tekenen van ver moeidheid te vertonen. Vooraan staande economen rekenen dan ook op een terugslag in 1985, het geen fraai zou kloppen met het bekende beeld dat in het eerste jaar na de presidentsverkiezin gen economie en durf in de Ver enigde Staten meestal een stapje terug doen. Beursanalisten hebben dit jaar al geruime tyd voor 1985 een krachtige koersdaling voorspeld. Deze week begonnen die gelui den ook op de beurs van Tokio de ronde te doen. Daar voorza gen sommige kringen een moge lijke daling van 10 procent op de kort geleden behaalde jaartop, hetgeen direct tot een flauwe stemming leidde. Voor Amster dam vertaald zou dat een terug val van de algemene index tot even 160 moeten leiden, na de top van rond de 180 in oktober jl. Het belangrijkste tegenwicht op dit mogelijk koersontwikke lingspatroon vormt de nogal op zienbarende rentedaling van de laatste tijd. Ook in Amerika be gint dat duidelijk te worden. Sa menhangend met de afnemende economische bedrijvigheid loopt ook de toename van de geldhoe- veelheid daar flink terug. De FED, het bestuur van de geza menlijke Amerikaanse centrale banken, heeft zich voor 1984 als norm een stijging van 4 tot 8 pro cent gesteld. Maar de minimum eis van 4 procent lykt nauwelijks te worden gehaald. Binnen de FED zou daar onge rustheid over bestaan, hetgeen snel zou kunnen leiden tot een belangrijk vieren van de krediet- teugels en zelfs discontoverla gingen. De FED kwam deze week voor zyn maandelijks geld politieke beraad bijeen. Of het daarbij binnenskamers tot hoog lopende ruzies kwam is niet be kend, maar er waren woensdag plotseling beursgeruchten als zou topman Volcker willen aftre den. Dit leidde mede tot de on verwachte koersval op Wall Street. In elk geval loopt de rente in de Verenigde Staten nu ook aan houdend terug. Binnen de bank wereld werd de eerste stap tot rentestanden beneden de 12 pro cent gezet en aangenomen wordt dat bij een werkelijke economi sche afkoeling de rente ook in de Verenigde Staten tot beneden de 10 procent kan gaan dalen. Overeenkomstig houdt de druk op de dollar aan. Doorbrak de prijs van de Amerikaanse munt vorige week in Amsterdam het niveau van f 3,40, deze week kwam hij beneden de f 3,30. Om dat dit verschijnsel de financiële autoriteiten in Amerika ook zor gen baart, aangezien lagere dol larstanden de buitenlandse grondstoffen in prijs doen verho gen en daardoor de inflatie aan wakkert, zou dit wel weer eens reden kunnen worden om de rentedaling te vertragen. Ondertussen is in Amsterdam de obligatiemarkt momenteel de enige beurssector die aanhou dend in koers stijgt. Deze week werd een nieuwe jaartop bereikt, waardoor er sinds juli ruim 10 punten op de laatste jaarstand is gelegd. Maar de aandelenmarkt was onzeker, ondanks de bijzon der fraaie kwartaalcijfers van Akzo en Philips. Alleen het bril jante winstresultaat van de Ko ninklijke Shell was in staat de beursindex in Amsterdam voor een fors afglijden te behoeden. Per saldo steeg van ons hoofd fonds de weeknotering enkele guldens. Unilever was zelfs 10 gulden in herstel, maar Akzo verloor 4 gulden. Vijf gulden lager waren ACF, Verenigde Machinefabriek Stork, ABN. NMB en Nyverdal- Ten Cate. Bos Kalis kon nu weer enkele guldens in herstel treden en voor Blydenstein werd een herstel van f 25 geboekt KLM moest drie gulden terug. De Europese Optiebeurs zag de weekomzet van 92.600 tot 106.700 contracten stijgen. Num mer 1 werd Philips met alleen al 16.000 calls, gevolgd door Akzo met 13.000 calls. Maandag werd in valuta-opties aan call-opties en call-contracten 4000 stuks af gesloten. Nadien nam hiervoor de belangstelling sterk af. Hier door bleef Koninklijke Olie num mer 3 in omzet.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9