'Ziekenfonds is sterk verouderd' Kan Nijpels wel tegen spanningen? Aruba krijgt extra geld Voorzitter gezondheidsraad: Eigenaar van auto altijd aansprakelijk voor boete Van Dijk: RSV-lek in WD-fractie lag ZATERDAG 10 NOVEMBER 1984 BINNENLAND PAGINA 5 GRONINGEN (ANP) - De ziekenfondsen moeten zich ontwikkelen tot regionale bureaus voor gezondheidszorg. Het wordt ook tijd dat ze eens nadenken over een naamswijziging. De voorzitter van de Nationale raad voor de Volksgezondheid, J.P.M. Hendriks, zei dit gisteravond op een symposium van de universiteit in Groningen over de rol van de ziekenfondsen in de gezondheidszorg. DEN HAAG (GPD) - De eigenaar van een auto wordt voortaan aan sprakelijk gesteld voor overtredin gen, die door een onbekend geble ven bestuurder zijn gepleegd. Mo menteel kunnen kwaadwillenden door niet bekend te maken wie in de auto reed, aan de boete ontko men. Het kabinet is vrijdag akkoord gegaan met deze wijziging van de wegenverkeerswet. Het wetsvoor stel is afkomstig van minister Kort hals Altes van justitie en staatsse cretaris Scherpenhuizen van ver keer en waterstaat. Het gaat voornamelijk om zoge noemde constateringen op kente ken. Dat gebeurt bij het fotografe ren van door rood licht rijden en snelheidsovertredingen. Ook bij parkeerboetes staat niet vast wie de fout gebarkeerde wagen daar heeft neergezet. De eigenaar kan aan een boete ontkomen door te zeggen niet de bestuurder te zijn geweest en door te weigeren de naam van de bestuurder te noe- De aansprakelijkheid van op de ze wijze geconstateerde verkeers overtredingen komt volgens de wetswijziging te liggen bij de eige naar. Alleen als de eigenaar binnen veertien dagen, na door de politiè daartoe in staat te zijn gesteld, met de naam van de bestuurder op de proppen komt. De wetst 5000 gulden. Bü misdrijven, zoals het doorrij den na een aanrijding, wordt in het wetsvoorstel bepaald dat de eige naar van de auto binnen 48 uur de naam van de bestuurder aan de po litie bekend maakt. Weigert de be trokkene, dan is dit afzonderlijk als overtreding strafbaar. Maximum straf is drie maanden cel of 5000 gulden boete. De naam ziekenfonds roept vol gens Hendriks teveel herinnerin gen op aan een voorbije periode waarin de gezondheidszorg groten deels een kwestie was van liefda digheid. Die zorg is nu een recht, waarvoor iedereen naar vermogen - en niet weinig - betaalt. Als de nieuwe wetten Voorzie ningen Gezondheidszorg en Ge zondheidszorg en Maatschappelij ke Dienstverlening (WVG en WGM) worden ingevoerd, krijgen de lagere overheden op dit gebied meer bevoegdheden. Volgens Hen driks zullen ze het dan niet buiten de kennis en ervaring van de zie kenfondsen kunnen stellen. De zie kenfondsen, aldus Hendriks, ken nen als geen ander knelpunten of tekortkomingen in het voorzienin genpatroon en zij kunnen ook het best peilen wat er leeft onder de bevolking. Hij meent overigens, dat de zie kenfondsen teveel in een keurslijf van wetten en regels zitten. Daar door is het vaak niet mogelijk de voorzieningen af te stemmen op de behoeften. Hendriks zei dat er sprake is van volstrekt verstarde situaties. De inhoud van het zie kenfondspakket is zó tot in de de tails geregeld, dat er nauwelijks nog afwijkingen toegelaten zijn. Als voorbeeld noemde hij het ex periment van een Eindhovens ver pleeghuis, dat een aantal patiënten heeft ondergebracht in enkele wo ningen in de omgeving. De mensen zijn veel gelukkiger en de zorg is er ook nog goedkoper door gewor den. Maar, aldus Hendriks, deze vorm van hulp staat niet in het boekje en kan dus eigenlijk niet. Thuis sterven Hetzelfde geldt v thuis willen sterven. Dat is vaak wetswijziging voor nodig. Ook de onmogelijk, doordat de bestaande ziekenfondsen zullen moeten stre ven naar veranderingen die de ver starring doorbreken. Hendriks hekelde het ontbreken van samenhang in het overheids beleid. De gezondheidszorg werd nog niet zo lang geleden wel verge leken met een lappendeken. „Een poging om van die lappendeken iets moois, iets goeds en hechts te maken kan niet slagen via maatre gelen of regelgeving die als los zand aan elkaar hangen en die geen enkele onderlinge samenhang ver tonen." Datzelfde geldt volgens hem voor „de ongerichte bezuinigings drift die de neiging vertoont het geld daar te halen waar de weer stand het kleinst is". regels in zo'n geval niet het bieden van verpleegkundige hulp thuis. „Men mag die levensfa se wel doorbrengen in de kille zie kenkamer van de inrichting, a rai- son van vele honderden guldens per dag, maar het betere en goed kopere alternatief mag niet", aldus Hendriks. Hy pleitte dan ook voor veel meer soepelheid. Bij een wat minder ambtelijke benadering is daar vermoedelijk niet eens een Leidse PvdA wil Kok voor Van den Berg LEIDEN - De PvdA in Leiden zal FNV-voorzitter Wim Kok kandi daat stellen voor de functie van partijvoorzitter. Zij passeert daar mee de huidige voorzitter Max van den Berg, wiens tweede termijn volgend jaar afloopt. De Leidse afdeling besloot giste ren met ruime meerderheid van stemmen tot dit opmerkelijke ini tiatief op voorstel van PvdA-wet- houder Peters. Niet bekend is of Kok de functie van partijvoorzitter ambieert. Zijn instemming is ech ter niet nodig voor de kandidaat- stelling. Kok (46) is sinds 1973 voorzitter van de vakcentrale NW (later FNV) en werd een jaar geleden al genoemd als kandidaat om Den Uyl op te volgen als lijsttrekker bij eventuele verkiezingen voor de Tweede Kamer. DEN HAAG (GPD) - Voorzitter Van Dijk van de RSV-enquêtecom- missie heeft in het conflict WD- fractievoorzitter Nijpels over het uitlekken van gegevens uit het eindrapport van de commissie de bal teruggespeeld naar de WD-lei- der zelf. Van Dijk schrijft dat er „een lek is geweest is in de com missie en dat lek ontstond in uw werkkamer". De twee WD-leden in de enquê tecommissie om wie het conflict draaide, Korthals en mevrouw Rempt, zullen na hun verzekering niet (meer) uit de school te klappen niet uit de enquêtecommissie wor den gezet. Het zijn deze twee ka merleden, die in de eigen fractie melding hebben gemaakt van de berisping, die minister Van Aar- denne staat te wachten vanwege zijn rol in de RSV-affaire. Daarna is dit in de openbaarheid gekomen, waarna Nijpels zijn verwijtende Vervolging Nelissen blijft uit DEN HAAG (ANP) - De hoofdoffi cier van justitie in Den Haag heeft opnieuw een klacht over vermeen de meineed van oud-minister Ne lissen tijdens de RSV-verhoren van de hand gewezen. De Rotter dammer H.M.J. Dubbeldam die de klacht had ingediend, heeft giste ren schriftelijk nul op het rekest gekregen. Dit heeft een woord voerder van het Openbaar Ministe rie vrijdag meegedeeld. Volgens de hoofdofficier, mr. R.J.C. graaf Van Randwijck, bevat de klacht geen gegevens die een nieuw onderzoek zouden rechtvaardigen. Hij seponeerde eerder een klacht van een Haags advocaat tegen Nelissen. Er zou geen aanleiding zijn de oud-minis ter van meineed te verdenken. De klagers meenden in de woor den van Nelissen voor de parle mentaire enquête-commissie enke le onwaarheden te hebben be speurd. De huidige AMRO-topman ontkende aanvankelijk dat hij voor de fusie met Verolme kennis droeg van een nota van regeringswaarne mer Molkenboer over forse verlie zen bij Rijn-Schelde. Bij een nader verhoor gaf hij toe dat hij nota wèl kende. Hij zou in eerste instantie de vraag van de enquêtecommissie niet goed hebben begrepen. vinger in de richting van de enquê tecommissie priemde. Van Dijk beschouwt de zaak als afgedaan, nu Korthals en Rempt hem de verzekering hebben gege ven de vertrouwelijkheid van de commissie niet (meer) te schenden. Wel stelt hij in zijn brief aan Nij pels nog even vast dat „het gede- ontdekking van één indicretie be gaan door leden van de commissie die tot de WD-fractie behoren - een indiscretie waarbij u partij bent geweest". „Dat onderzoek laat geen andere conclusie toe dan dat de richting en inhoud van althans één con cept-conclusie van de enquête commissie reeds in oktober door deze leden met u en de heer Even huis (vice-voorzitter van de VVD- fractie) zijn besproken. Deze leden overtraden hiermee de regels om trent de vertrouwelijkheid van het commissiewerk, die u blijkens uw brief zo ter harte gaat". Waarna Van Dijk vast stelt dat er „dus een lek is geweest dat ontstond in uw werkkamer". Van Dijk zei het bijzonder ge waardeerd te hebben dat zijn on dervoorzitter in de commissie, Joe- kes (zelf WD'er) in de kwestie de kant van de enquêtecommissie heeft gekozen. „Hij heeft zeer zake lijk, ingetogen en terughoudend de vinger op de plek gelegd". Joekes had Korthals en Rempt tijdens een gesprek met de fractietop sterk ontraden op het eindrapport van de commissie vooruit te lopen en waarschuwde ook Nijpels niet in te gaan op eventuele conclusies om trent de rol van Van Aardenne. De commissie hoopt over veer tien dagen haar werk te kunnen voltooien. Verwacht wordt dat de Staatsdrukkerij het eindrapport in de eerste week van december ge reed zal hebben en dat het dan ook officieel kan worden gepresen teerd. Het zal uit zeventien delen bestaan en meer dan vierduizend pagina's beslaan. Op de voorpagina van donderdag 8 november hadden wij een foto afgedrukt van twee kamerleden die werden aangeduid als de om streden WD-leden van de RSV- enquêtecommissie, mevrouw Rempt en de heer Korthals. Dat blijkt niet helemaal juist. Het mannelijke kamerlid is niet mr. Korthals, maar het CDA-Tweede- Kamerlid mr.dr. V.A.M. van der Burg. Onze excuses. ADVERTENTIE Frans... met 'n vleugje romantiek. In de Wassenaarse duinen, richting strand. Doen sfeervol a la carle restaurant representatieve zalen voor recepties, parties, vergaderingen, etc. Ihaal of bel even voor mapie Menu-Suggestiesl Hotel-Restaurant „DUINOORD" WASSENAARSESLAG 26 2242 PJ WASSENAAI TELEFOON 01751-12061 - TELEX 3438 Titus Brandsma wacht zaligheid HT (ANP) - Paus Johannes Paulus II heeft vanmorgen tij dens een bijeenkomst in het Vaticaan pater Titus Brandsma officieel erkend als martelaar voor het christelijk geloof. Pa ter Brandsma verzette zich tij dens de bezetting tegen de Duitsers en stierf in 1942 in het concentratiekamp Dachau. De officiële erkenning als marte laar betekent, dat niets meer de zaligverklaring van pater Brandsma in de weg staat. Aan de zaligverklaring van pater Brandsma is bijna dertig jaar gewerkt. In kringen van de Karmelieten en de twee Titus Brandsma-comiteé in Neder land wordt verwacht, dat de za ligverklaring van pater Brands ma in maart of april volgend jaar in Rome plaatshebben. Lubbers telt 'zegeningen' DEN HAAG (ANP) - Premier Lub bers heeft gisteren, tijdens zijn we kelijkse persconferentie, medede ling gedaan van enkele zegeningen die zijn kabinet de afgelopen week heeft ervaren. In de eerste plaats is daar de gun stige ontwikkeling van de werk loosheid, die zich nu al een paar maanden doorzet. Het is nog te vroeg om conclusies te trekken, maar we zijn er wel blij mee, aldus de premier. Tweede zegening is het concept- akkoord dat minister Rietkerk (Binnenlandse Zaken) met de orga nisaties van ambtenaren heeft af gesloten. Weliswaar zijn er haken en ogen, maar het kabinet heeft dit als belangrijk ervaren. De volgende zegening was, zeker na de politieke woelingen van de afgelopen weken, de goedkeuring door de Tweede Kamer van het niet onbelangrijke wetsontwerp tweeverdieners, derde fase. Als laatste noemde Lubbers het door de Kamer loodsen van de pre- miepoot AOW nieuwe stijl. DODEWAARD - Met de gum miknuppel hebben ME'ers gister middag een blokkade van de kern energiecentrale Dodewaard beëin digd. De blokkade, door 100 tot 150 leden van de landelijke anti-kerne nergiebeweging uitgevoerd, was tegen kwart voor vier begonnen. De voor het merendeel uit jonge ren bestaande groep, aangevuld met 50-plus sympathisanten, pro testeerde tegen de plannen voor nieuwe kerncentrales in ons land. Volgens de actievoerders uit Nij megen, Wageningen, Amsterdam en andere plaatsen van ons land, wordt met die plannen de uitkomst van de brede maatschappelijke discussie over kernenergiebeleid aan de laars gelapt. De actie was geen verrassing; eerder op de dag had de VPRO-ra- dio de blokkade al aangekondigd. Leden van de vereniging voor het behoud van de Waddenzee met grote autobussen op toernee door ons land, kregen lucht van de actie en koersten richting Dodewaard om zich bij de demonstranten aan te sluiten. Croes ziet af van 'emigratieplan' WILLEMSTAD (GPD) Neder- het budget en gaat dus ten koste principe bereid Aruba van de overige vijf Antilliaanse voor een beperkte tijd begrotings- landen. Een vast bed hulp te geven. Deze zal gevonden noemd, maar de Arubaanse politie- moeten worden binnen de 260 mil joen gulden ontwikkelingsgelden die door Nederland zijn toegewe- ke leider Betico Croes zei te hopen op 45 miljoen gulden. Nederland heeft zich altijd op zen aan de Antillen. Voorts komt er het standpunt gesteld dat ontwik- herstructureringsfonds waar door indirect de ernstige gevolgen van de sluiting van de raffinaderij Lago worden verzacht. De Neder landse regering zal tevens de initia tieven versterken om de economi sche structuur van Aruba te verbe teren. Minister De Koning van Antil liaanse zaken heeft deze toezeggin gen gedaan in een aparte vergade ring met de Arubaanse politici over de ernstige gevolgen van de sluiting van de raffinaderij Lago op Aruba. De extra steun aan Aruba betekent een verschuiving binnen kelingsgelden niet mogen worden gebruikt om begrotingstekorten te dichten. De volgens De Koning „bij wijze van grote uitzondering" Nederlandse regering meer in vloed uitoefenen op Venezuela en niet ge- de Verenigde Staten „om een ramp op Aruba te voorkomen". De Arubaanse leider doelde daarmee op politieke druk om de oliemaatschappij Exxon over te halen op Aruba te blijven en de raf finaderij draaiend te houden. Croes doet nog steed verwoede po gingen om de sluiting van de Lago- raffinaderij per 31 maart volgend toegekende steun zal worden ge- jaar tegen te gaan. De Exxon-direc- bruikt om de Arubaanse heidsuitgaven aan te passen aan de gedaalde inkomsten. Croes zei tevreden te zijn over het voorstel van De Koning en ziet daarom af van zijn 'plan' de Antil- tie is niet bereid met een verlies van ongeveer 70 miljoen dollar per jaar te blijven doorgaan. Dit verlies wordt voornamelijk veroorzaakt doordat de Venezo laanse olieproducent Lagoven niet liaanse bevolking naar Nederland langer tegen een gereduceerde te laten emigreren. Hij verweet de prijs ruwe olie wil leveren. De Ve Nederlandse regering dat zy i nezolaanse regering heeft inmid- dien „te laks was geweest en veel dels toegezegd dat zij Aruba wil te passief'. Volgens Croes moet de Oliefraude in legerkringen De 'platte petten politie' som- w^^derenfeToenSt^Mra^in*^een DEN HAAG (GPD) De Koninklijke Marechaussee in Den Helder heeft gehoor werd gegeven gebruikte de rijkspolitie geweld. Er vielen klap pen. Voorts werd de mobiele marine-officier gearresteerd wegens fraude en zes andere militairen en een burger aangehouden op verdenking van heling. De man, eerste officier op het duikwerkschip Soemba, wist door knoeierijen in de heid van het rijkspolitiedistrict scheepsadministratie duizenden liters dieselolie te stelen. Nijmegen ter assistentie gevraagd. J 1 P"D *1 1 U**J i paar Die arriveerde snel met bussen. Toen een aantal ties via de megafoon niet het door de politie beoogde effect sorteerde, volgde een snelle actie (foto anp» Volgens adjudant De Boer van de marechaussee had de officier bij zijn woning een voormalig transformaterhuisje gekocht en omgebouwd tot garage annex benzinestation. Onder de betonnen vloer werden vaten die selolie aangetroffen met in totaal 2500 liter inhoud. Van de diefstal profiteerden andere bemanningsleden van het oplei dingsschip. Zij „tankten" regelmatig bij de officier. Ook werden bij de duikersopleiding in gebruik zijnde wegwerptanks door hen gebruikt om regelmatig dieselolie mee naar huis te nemen. helpen binnen het kader van een reddingsplan voor Lago. President Jaime Lusinchi van Venezuela is bereid dat het staatsbedrijf Lago ven 45 mihoen dollar van het gecal culeerde verlies bij de Arubaanse raffinaderij zal 'absorberen'. Voor waarde daarbij is dat Exxon geen winst maakt omdat hy niet van plan is „multinationals te subsidië- Croes verklaarde dat de Neder landse toezeggingen hem hebben gerustgesteld. „We zien nu af van een emigratieplan", zo verklaarde hy. „We hadden alleen een nood kreet laten horen als van een dren keling". Ed Nijpels, de flitsende leider enkele maanden lang verschyn- de WD-fractie, is zichzelf selen van vermoeidheid: deze week voorbij gehold. Met de rol van zijn minister Van Aar denne in de RSV-zaak zit hij ken nelijk behoorlijk in zijn maag. Hij is er vrij zeker van dat de en quête-commissie uit de Tweede Kamer die de RSV-affaire zo grondig heeft onderzocht, straks in december in haar eindrapport geen mooi rapportcijfer aan Van Aardenne zal geven. Dat is niet leuk voor de WD en vergt veel van het leiderschap van Nijpels. door Rimmer Mulder Deze week koos hij voor de aanval als verdediging. Aanval len is een stijlkenmerk van Nij pels. Hy is niet van het afwach tende soort maar de man van ac- tie. Sinds zyn benoeming tot WD-aanhang daalt in de opinie peilingen. En nu raakt ook bij hoofduitvoerder Nijpels de fleur er af. Juist nu de spanningen in de WD oplopen. Ernstige spanningen waren er over de plannen om de PTT in hoofdzaak van Den Haag naar Groningen te verhuizen. De WD, doorgaans het toonbeeld van interne rust, is de afgelopen weken geteisterd door totale ver deeldheid over deze zaak. De scheur van Groningen tot Den Haag had een uitloper naar het ministerie van verkeer en water staat waar twee bewindslieden van WD-huize (minister Smit en staatssecretaris Scherpenhui zen) elkaar naar het politieke le- ^ven stonden. Beiden zijn voorlo pig gered door het compromis dat het kabinet vorige week vrij dag aanvaardde, maar de WD standvastigheid van voorzitter Van Dyk en de loyaliteit van zyn eigen partijgenoot Joekes, de tweede vice-voorzitter van de en quêtecommissie. fractieleider in 1982 heeft hij de voordelen van zijn snelle op komst uitgebuit. Met zyn energie en dynamiek was hij binnen en kele maanden het gezicht van de WD geworden en kon hij die partij naar de grootste verkie zingswinst in haar bestaan voe- Nijpels' macht in de partij leek daarmee voor lange tijd geves tigd. De formatie van het kabi- net-Lubbers was wat de libera len betreft zijn show, ondanks zijn gebrek aan ervaring en ook ondanks de aanwezigheid van tal van oude rotten in de partij die toch ook een vinger in de pap wensten. Een blunder zoals de benoeming van Charles Schwie- tert tot staatssecretaris, deerde hem nauwelijks. Het fenomeen raasde door, vriend en vijand buiten adem achterlatend. Vermoeidheid Een in zo'n hoog tempo opge voerde show vergt veel van toe schouwers en uitvoerders. Bij de toeschouwers openbaren zich al kunnen beleven. Daarvoor i oplossing veel te gekunsteld. Als Nijpels echt meent dat proble men nuchter en zakelijk moeten worden aangepakt zal het PPT- besluit hem een gruwel zijn. Het is in dit verband aardig dat juist CDA-minister Ruding deze week fijntjes opmerkte dat de discus sie over de PIT met „zo weinig nuchterheid en zakelijkheid was gevoerd". Erger voor de WD is dat de rust in de partij volstrekt niet te rug is. Zoals commissaris Von- hoff, nog altijd een liberaal van gewicht, deze week partijgenoot Smit afbrandde, is ongekend. Terechtwijzing Al even onplezierig voor de WD was de afloop van de ruzie over de arbeidstoeslag. Nijpels en zijn schildknaap De Grave dreven de zaak vorige week op de spits, omdat er volgens hen een hoog principe was geschon den: het CDA had zich niet aan een afspraak gehouden. Premier Lubbers prikte deze zeepbel *Nijpels: boemerang. donderdag door in zijn antwoord op een aantal vragen van de op positie. Van harde, voor beide coalitiegenoten bindende afspra ken over de arbeidstoeslag was volgens Lubbers geen sprake ge weest. Daarmee is de rechtvaar diging voor het riskante spel van de WD van vorige week geheel weg gevallen. Op het moment van deze te rechtwijzing was Nijpels alweer in een nieuwe slag verwikkeld. Van Aardenne, de eerste man van de WD in het kabinet, was door de RSV-zaak in opspraak gekomen en Nijpels vond het nuttig het volk alvast te melden dat hy volledig achter zijn minis ter staat. De zorg van Nijpels is begrijpelijk. De RSV-enquète- commissie onder leiding van het CDA-kamerlid Van Dijk is de af gelopen maanden uitgegroeid tot een instituut en heeft op dit mo ment veel gezag. Het was kenne lijk Nijpels' bedoeling het aan zien van de commissie zoveel mogelijk te schaden voordat in december het eindrapport zou verschijnen. Hij heeft zich daar bij voorlopig verkeken op de Nijpels begon de c beschuldigen van grote onzorg vuldigheid omdat zij er niet in was geslaagd haar vertrouwelijk beraad ook vertrouwelijk te hou den. Er waren in de pers immers berichten verschenen over haar conclusies over Van Aardenne. Maar na een dag was dit verwijt al als een boemerang naar Nij pels en de WD teruggekeerd. Het was juist de WD-fractie die wat onzorgvuldig omsprong met de geheimen van de commissie, zo legde Van Dijk uit, en WD-er Joekes wilde dat donderdag avond voor de televisie zonder omhaal van woorden wel beves tigen. Joekes gaf een aardig door kijkje op de springerige manier van werken van z'n fractie. Begin oktober bereikt de fractietop het gerucht dat in een andere partij een speciale begeleidingscom missie is gevormd voor de leden van de enquêtecommissie. Dat moeten wy ook doen, zo wordt er bij de WD uitgeroepen. Er komt uiteindelijk niets van omdat het gerucht loos blykt te zyn. Paniek voor niets dus. Afgelopen dins dag hees de fractieleiding weer de stormbal: NRC-Handelsblad zou die avond komen met het be richt over de (laakbare) rol van Van Aardenne in de RSV-zaak. Weer wordt er om actie geroe pen. Het lykt erop dat Nijpels, de man van actie, de vaste hand mist om zijn partij door de poli tiek zeer gevoelige RSV-zaak heen te loodsen. Hij heeft kenne lijk niet de rust om het rapport nu eerst eens af te wachten en dan een politiek oordeel te ge ven. Dat hy met zijn partijgeno ten in de enquêtecommissie voe ling houdt, is hem niet te verwij ten. Dat hoort bij zijn taak van fractieleider. Zijn fout is dat hij met zijn kennis uit die commis sie nu al publiekelijk wil scoren. Vijanden Erg pijnlijk voor hem is dat nu juist Joekes, zo'n typische verte genwoordiger van de oude WD- garde, hem nu in de hoek heeft gezet De onderlinge verhoudin gen in de WD-gelederen zijn minder gemoedelijk dan ze van buitenaf lange tijd hebben gele ken. Iemand die zo snel opkomt als Nypels en die meteen ook een formatie mag regelen, kweekt vijanden in eigen kring. Nijpels zelf ontkent dat niet. Zijn agres sieve stijl maakt ook slachtoffers onder partijgenoten. Daarom moet hy, als zyn gezag eenmaal tanende is, ook ernstig rekening houden met aanvallen in de rug. Joekes haastte zich donderdag te zeggen dat hij volstrekt loyaal aan zijn partij en zijn fractievoor zitter is, maar dat hij zyn verant woordelijkheid als lid van de en quêtecommissie nu het zwaarst liet wegen. Een respectabel standpunt. Hij gaf toe dat er in zo'n situatie sprake is van span ning. Maar wie daar niet tegen kan, moet maar iets anders doen, zo meende hij. Die spanning voelt Nypels ook en de grote vraag is nu of hij daar net zo goed tegen bestand is als oude rotten in het vak als Joekes.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5