Overleg fusie hoger beroepsonderwij s verkeert in impasse 'Schaf waarborg som huurders af Reparatie lekkende daken van flats in Bazelstraat Ruzie over identiteit Aankomst Sinterklaas Jazzweek met Barney Kessel PC PAW VOORLICHTINGSBIJEENKOMST CURSUS 1985 - 1986 ZATERDAG 10 NOVEMBER 1984 DO/ST' LEIDEN LEIDEN - Het overleg om tot een fusie te komen van het Leidse hoger beroeps onderwijs zit in een impas se, nu twee van de vijf mo gelijke fusiepartners niet akkoord gaan met de ge meentelijke voorstellen. Lie verpleegkundige academie Vronestein en de Laboratorium- school Rijnland voelen het meest voor een interconfessionele instel ling, waarin dan dé overige drie partners (Reinwardtacademie, Leidse pabo en de protestants christelijke pabo Oegstgeest) zou den participeren. Maar daar voelen deze drie weinig voor. Ook de ge meente Leiden is niet erg gelukkig met een dergelijke constructie. Wethouder Van Dongen zegt dat er voordat het overleg begon twee mogelijkheden op tafel zijn gelegd. De eerste mogelijkheid was een ge meenschappelijke regeling, waarin elk instituut weliswaar zijn eigen identiteit zou behouden, maar die een openbaar karakter zou krijgen. Daarvoor kreeg de gemeente ech ter onvoldoende steun van de fu siepartners. Een tweede voorstel was een soort ssamenwerkingsver- band op te richten dat het predi kaat bijzonder-neutraal zou krijgen en in de vorm van een stichting zou opereren. "In dat laatste voorstel kon iedereen, Vronestein incluis, zich vinden. Het is natuurlijk van zelfsprekend dat iedereen dan wat moet inleveren van zijn eigen iden titeit", zegt Van Dongen die als vertegenwoordigster van de ge meente en ook vanuit haar eigen achtergrond liever een openbare instelling tot stand zou willen zien komen. "Maar dat zou natuurlijk een illu sie zijn, als van de vijf partners maar één instituut, de Reinwardt academie, openbaar is. Het is dan. ook niet mijn prioriteit geweest om een openbaar hbo-instituut tot stand te brengen". Dat verwijt maakt Ton Ouwer- kerk, directeur van Vronestein, haar wél. "De gemeente moet het hbo promoten en niet - met zo'n klein instellinkje als Reinwardt - het openbaar onderwijs proberen te verkopen. Trouwens, het is al lang bekend dat Vronestein met verschillende partners (onder meer de r.k. hts in Rijswijk en de labora- toriumschool Rijnland) tot een in terconfessioneel instituut wil ko men. Bovendien heeft Vronestein een interconfessionele heao aange vraagd voor Leiden. De gemeente houdt te weinig rekening met de processen die al gaande waren en met opmerkingen in het vorige ge sprek in de hbo-raad". Ouwerkerk vraagt zich af wie naar wie moet toekomen. Het in terconfessionele instituut dat on der meer ook de academie voor ge zondheidszorg onder zijn hoede neemt, naar het openbaar onder wijs of andersom? "Als de overige partners met ons zouden meegaan, hebben wij gezegd, dan moet dat gaan met respect voor eikaars me ning. Het is een handreiking van onze kant om met het openbaar en bijzonder neutraal (Leidse pabo) onderwijs te willen meedoen. We kunnen niet verder van onze rich ting afwijken. Zeker voor het ka tholieke onderwijs is het optimale midden bereikt. De pabo-Oegst- geest kiest om zelfstandig te blij ven. Dat is erg principieel". Directeur Bosch van de protes tants christelijke pabo in Oegst geest neigt er inderdaad toe om zelfstandig te blijven. Met de Haag se pc-pabo wordt al één bestuur ge vormd. "We hebben maar 250 leer lingen nodig om te blijven voortbe staan. Dat aantal halen we nu nog niet, maar ik heb goede hoop dat in de toekomst wél te bereiken". Bosch staat niet bij voorbaat afwij zend tegenover het voorstel van de gemeente Leiden, maar: "Hoe kan de gemeente dat nou realiseren dat alle scholen binnen die stichting hun eigen richting behouden? Dat lijkt me eigenlijk niet mogelijk. Maar de gemeente wil toch onder zoeken of dat mogelijk is. Ze heeft er een jurist op gezet om een con structie daarvoor te vinden". Bosch is van mening, nu Vrone stein en Rijnland het laten afwe ten, dat de onderhandelingen al bij voorbaat zijn afgesprongen. Hij is er dan ook toe geneigd zijn eigen, zelfstandige weg te gaan. Geen ruimte Blijven over Reinwardt en de Leidse pabo. Twee instellingen die al zouden ze samengaan, nog niet aan het vereiste leerlingenaantal komen. Directeur Pouw van de Reinwardtacademie: "Vronestein heeft geen enkele ruimte voor ons overgelaten. We zijn uit elkaar ge gaan omdat op deze basis geen sa menwerking mogelijk is. De wet houder zit ook in een moeilijke si tuatie. Die kan toch niet gaan ver dedigen dat zij van een openbaar instituut een interconfessioneel in stituut maakt?" En directeur Era- Voorstel bestuur LWS: +Van Dongen: inleveren. (foto Holvast) dus van de Leidse pabo: "Vrone stein neemt een heel onverzettelij ke opstelling in. Daarmee kunnen de andere partners niet akkoord gaan. Voor de gemeente is het ook een onoverkomenlijke zaak. Het voorstel van de gemeente om een stichting als samenwerkingsmodel te creëren was uniek. Dat unieke voorstel is door Vronestein zonder meer van de hand gewezen. Het lijkt wel of er een katholieke stof zuiger door Leiden gaat, die aan de blaaskant alle andere instituten wegblaast". Een patstelling dus in de onder handelingen over het Leidse hbo. Volgens wethouder Van Dongen ziet het er allemaal niet zo vrolijk uit. "Ik hoop dat zij erop wilen te rugkomen". Die kans krijgen Vro nestein en Rijnland over twee we ken, wanneer de partners opnieuw rond de tafel gaan zitten. De ge meente vindt dat zij al genoeg heeft ingeleverd door een openba re instelling in een bijzondere stichting te willen onderbrengen. Vronestein is van mening ook al genoeg handreikingen te hebben gedaan. Ouwerkerk: "In het insti tuut dat mij voor ogen staat moet het mogelijk en wenselijk zijn dat de gemeente Leiden via een spe ciale zetel is vertegenwoordigd". LEIDEN - Het bestuur van de Leidse Woningstichting (LWS) heeft in principe besloten tot het afschaffen van de waarborgsom, die huurders moeten betalen voor dat ze een woning krijgen. Het be sluit zal echter pas worden inge voerd als de LWS hierover over eenstemming heeft bereikt met de fusiepartners. Het Leidse raadslid De la Mar (PSP/PPR) deed onlangs een "klemmend beroep" op het LWS- bestuur om de waarborgsom af te schaffen. Volgens hem is een waar borgsom overbodig omdat huur ders vrijwel altijd de woning zon der grote schade verlaten. Er is slechts een kleine groep huurders, die wel met schade vertrekt, maar dan is de waarborgsom volstrekt onvoldoende om de kosten te dek ken. "Voor die twee of drie procent moeten dan wel alle huurders een waarborgsom betalen", aldus De la Mar. Er kleven volgens De la Mar nog meer nadelen aan de waarborg som, zoals het renteverlies voor de huurder en het feit dat een huurder bij het betrekken van een woning toch al voor hoge lasten staat. De la Mar deed zijn beroep nadat de federatie, de overkoepelende or ganisatie in Leiden, het advies aan de woningbouwverenigingen de waarborgsom overal te stellen op 350 gulden. Nu is er nog veel on duidelijkheid. De ene woning bouwvereniging vraagt honderd gulden als borg, de ander 350 gul den. De la Mar is het niet eens met dit advies en daarom kwam hij met een brief aan de LWS. Het gevolg is dus dat er in principe besloten is tot afschaffing. De la Mar hoopt dat andere woningbouwverenigingen dit besluit zullen volgen, al zijn er enkele die al over zijn gegaan tot verhoging van de waarborgsom tot 350 gulden. meester C. Goekoop zal daar om- streeks kwart over twee de Sint per soonlijk ontvangen. Een kwartiertje later volgt dan een speciale Sinterklaas play-back wedstrijd geleid door Olaf Hoen- son. In de jury zit behalve Sin terklaas en drie pieten waarschijn lijk ook Goekoop. Na de prijsuitrei king om half drie verlaat de Sint Leiden weer. LEIDEN - Sint Nicolaas komt vol gende week zaterdag (17 novem ber) aan in de Haven van Leiden. De goedheiligman arriveert daar om één uur en wordt welkom gehe ten door voorzitter Welling van 'Leiden Leeft'. Na zijn intocht per boot maakt de Sint een rijtoer op z'n witte schim mel door de Leidse binnenstad, die eindigt bij het stadhuis. Burge- Kunstwerk bij Stadsbouwhuis LEIDEN - Het plein bij het Stads bouwhuis aan de Langegracht is gisteren van een kunstwerk voor zien. Het bestaat uit 'doorgezaagde rotsblokken' en is gemaakt door prof. M.L. Boezem, kunstenaar te Middelburg en hoogleraar te Delft. De snijvlakken van de blokken zijn bekleed met roestvrije spiegels. Op die manier wordt het licht van buiten naar binnen het Stadsbouw huis gereflecteerd. Het kunstwerk is geplaatst op een sokkel van twin tig centimeter hoog. De Middel burgse kunstenaar diende eerst twee andere ontwerpen voor het plein in, waarvan de uitvoering om uiteenlopende redenen niet kon doorgaan. Met de nu geplaatste rotsblokken is zowel de beoordelen de ambtelijke commissie als de ar chitect van het gebouw zeer tevre den. De kosten worden betaald van het geld dat gewoonlijk bij nieuw bouwprojecten wordt gereserveerd voor kunstopdrachten (Foto Holvast) CPN In uw dagblad van 5 en 6 novem ber kwam ik twee artikelen tegen over de MENS Jan Brands, toeval lig een communist in hart en nie ren en daarbij ook nog gemeente raadslid van de CPN-Leiden. Hij heeft zijn lidmaatschap van de CPN opgezegd, maar als ge meenteraadslid blijft hij de rit uit zitten tot 1986 en is aanspreekbaar als communist! Nu ben ik geen professioneel po liticus en ook niet politiek gebon den aan een partij, dus ik zie de be richten over Jan Brands en de CPN geheel objectief op mij afko men. Ik vind dat men geen druk middel moet gaan hanteren om Jan Brands alsnog als gemeente raadslid te doen aftreden. Dat is niét democratisch, heren of dames van de CPN-PPR-PSP. Dat zou wel eens veel schadelijker voor jul lie partijtjes kunnen zijn. Jan Brands is bij de Leidenaar geen onbekende. Hij is een graag gezien persoon die zichzelf ook liet zien. Bij hem thuis kun je aanbel len en dan word je warm ontvan gen. Dat komt kennelijk uit zijn idealistische overtuiging, of omdat Jan en zijn vrouw gewoon fijne mensen zijn. Als men binnen de PPR-PSP- CPN geen respect kan opbrengen vóór een man die toch veel binnen Lezers schfrijver* de CPN heeft gedaan en op de straat tussen de mensen heeft ge staan, dan kunnen de arbeiders weinig verwachten van zulk soort politici. "Samenwerking om de cri sis te bestrijden", is de leuze van die drie partijtjes. Ik heb begrepen dat de échte communisten uit de CPN zijn gestapt en velen zullen nog wel volgen om zich te hergroe peren in het 'Verbond Communis ten Nederland'. Wijlen prof. Romme (KVP) liet destijds weten dat je de CPN niet moest aanvallen, daar zouden ze al leen maar groter van worden, de CPN moet men bestrijden door de partij van binnenuit uit te hollen. Als Jan Brands spreekt over de arbeidersklasse en arbeidersstrijd, dan is dat inderdaad onze eigen strijd, als men als arbeider met me de-arbeiders in je eigen straat de strijd aangaat (zonder intellectueel gekrakeel) om betaalbare huren te houden en een goed onderhouden woning zoals in de wét geregeld is! Als men dan ziet dat een wel zijnswerker die notabene ook nog bestuurslid is van de CPN afdeling Leiden openlijk in de krant diezelf de arbeider aanvalt met beschuldi gingen en deze niet met bewijzen kan staven en vervolgens die arbei der gifspuiter noemt, waarmee af gerekend moet worden, heb ik be paaldelijk geen hoge pet op van zo'n CPN-er die in samenwerking de crisis wil bestrijden. Aat Nieuwkerk Lage Morsweg 8 Leiden Molen Men is al velé jaren van mening dat de Leidse binnenstad weer be woond moet worden door gezin nen. Overal in de stad is men bezig met het zg. gatenplan. Erg leuk die gatenplannen! De gemeente wil alleen niet inzien dat bij woningen waarin gezinnen wor den geplaatst, speelplaatsen voor kinderen horen. Bij ons voor de deur ligt het reeds meer dan een jaar onbenut- ten stuk grasveld waar de gemeen te een molen wil zetten. Ik had ge hoopt dat ik dat plan tegen zou kunnen houden en dat de gemeen te dat grasveld zou gebruiken om er een kinderspeelplaats te maken. Helaas is men van mening dat een ADVERTENTIE OEGSTGEEST Prot. Chr. Lerarenopleiding voor het bassisonderwijs Hazenboslaan 101, Oegstgeest tel. 071 - 171321 OP ZATERDAG 17 NOVEMBER 1984 VAN 10 TOT 13 UUR IN HET ACADEMIEGEBOUW Tijdens deze bijeenkomst kun je spreken met studenten en docenten over alle aspecten van de opleiding, leder, die geïnteresseerd is in de opleiding is a.s. zaterdag van harte welkom! LEIDEN - De Amerikaanse jazzgitarist Barney Kes sel komt naar Leiden. De 60-jarige musicus, die al een slordige veertig jaar meedraait in het internationale jazzcircuit en bekend is met tal van stromingen bin nen deze sector van de muziek, treedt namelijk dins dagavond a.s. in The Duke op. Het concert van Barney Kessel heeft plaats tijdens een jazzweek, die van maandag tot en met zaterdag in dit Leidse etablisse ment wordt gehouden. Barney Kessel behoort tot de traditionele jazzgita- risten, die hun elektrisch versterkte instrument ra zendsnel met een plectrum bespelen. Kessel onder scheidt zich van zijn vele collega's door een aparte timing en sound, onnavolgbare 'licks' en het instinc tieve gevoel van swing. Hij zal zich op zijn concert in Leiden laten vergezellen door de bassist Jim Richard son en de drummer Tony Man. (Dit Amerikaanse trio is behalve in Leiden op 17 november in het Amster damse BIM-huis en op 18 november in het Haagse Pepijn te beluisteren). The Duke haalt maandagavond het kwartet Ben van Dungen in huis, op woensdagavond het trio Cees Slin ger, John Engels en Jac. Schols met vocale medewer king van Marian Beatlefield en op donderdagavond het kwartet van Jim van Es. Op vrijdagavond is er een jamsession en op zaterdagavond een reünie van de Bakerstreet Jazzband. kitsche bouwpakketmolen veel be langrijker is dan een kinderspeel plaats. Onze kinderen mogen nu op het 'hondentoiletgrasveld' voor de deur spelen. Om in een openluchtmuseum (wat het hier onderhand aan 't wor den is) te wonen, is best leuk, maar misschien komt er ook nog eens ie mand die geld schenkt aan de ge meente om hier in de buurt een speelplaatsje te maken. Als laatste een tip voor de heer Van Gulick: zoek gauw op wat er heel vroeger op de plaats van het Marinecomplex heeft gestaan, za mel dan geld in en bestel weer een bouwpakketje voor een nieuw 'museumstuk'. Paula Stokkel-Groenendijk Kort Galgewater 37 Leiden Bereikbaarheid Aanleiding voor het schrijven van deze ingezonden brief is het voor genomen plan van de gemeente nu ook de Lammenschansweg te gaan versmallen. Ik zie dit als een nieu we fase in een verdere onbereik baarheid van de binnenstad. Heeft niet Leiden een regiofunc tie te vervullen en komen niet vele werkers en winkelaars (mannen en vrouwen) per eigen vervoer? Wel nu, in Leiden wordt hen geen warm welkom bereid. Het wordt steeds moeilijker om er te komen. Het is straks niet alleen een smalle Lammenschansweg; ook het Lam- menschansplein wordt fors aange pakt en de Kanaalweg wordt ver keersluw gemaakt. Om langs een Hoge Rijndijk te trachten de stad binnen te komen is al veel langer geen lolletje meer. Er zijn nu pas twee toegangswegen genoemd. Het verblijven, dat wil zeggen parkeren, in de binnenstad wordt binnenkort ook fors aangepakt in de vorm van parkeerverboden voor langparkeerders, waarbij dan hopelijk voor bewoners en zakelij ke belanghebbenden, de nu al één jaar in voorbereiding zijnde nieu we parkeerontheffingsregeling in werking is getreden. Regels, regels en steeds meer be palingen in Leiden. Dit alles alsof er geen omliggende gemeenten zijh die met graagte enkele delen van die regiofunctie willen overne- Leiden let op uw zaak! A.B. Lagerweij voormalig voorzitter van de Ad viesraad voor de Binnenstad Hooigracht 76 Leiden LEIDEN - Hoewel de de aanpak van het achterstallig onderhoud van 218 flatwoningen aan de Bazel straat, eigendom van de woning bouwvereniging Tuinstadwijk, nog wel even op zich kan laten wachten, kan aan de ernstige lek kage van de daken nog voor de winter toch een eind komen. De gemeente is bereid om 675.000 gul den voor te schieten voor de repa ratie, vooruitlopend op de uitvoe ring van het onderhoudsplan. Al leen het bestuur van Tuinstadwijk aarzelt nog. Voor het onderhoud heeft de ge meente bij het rijk subsidie aange vraagd in het kader van de zoge naamde 'terugploegregeling', waarbij geld wordt verstrekt als een deel van het werk door langdu rig werklozen wordt verricht. De uitvoering van dit onderhoud wacht op een verbetering van de financiële positie van de woning bouwverenigingen. Van het rijk heeft de vereniging na melijk nog een bedrag van tien tot, twaalf miljoen gulden te goed. On danks toezeggingen van staatsse cretaris Brokx van volkshuisves ting dat dit geld spoedig zal wor den teruggestort, zit Tuinstadwijk al enige tijd op deze miljoenen te wachten. Vervelend voor de ver eniging, omdat het onderhoud niet kan worden uitgevoerd zonder dit kapitaal. Bovendien is de algeme ne bedrijfsreserve van Tuinstad wijk praktisch leeg. Voor het reparen van de lekkende daken zijn de gemeente en de ver eniging overeenkomen dat het be nodigde geld uit de rekening-cou rant die de woningbouwvereniging bij de gemeente heeft, mag worden geput. Dit gebeurt in afwachting van de subsidie voor het terug- ploegplan, waarvan dit onderhoud ook deel uitmaakt. Hengelsport 'Zuid-West' hield de zevende wedstrijd in de Ringvaart. Uit slag: 1 J. de Os jr. 39-917,2 H. v.d. Laan 23-631, 3 J. Masurel 29-610, 4 H. Rijsbergen 20-556, 5 P. Har- tevelt 21-506, 6 H. Moenen 20-421, 7 J. de Os sr. 15-394, 8 P. Smit 14- 372, 9 R. Zuidmeer 13-355, 10 J. Mark 16-331. Bingo In buurthuis Op Eigen Wie- Iken wordt vandaag weer een bingo-avond gehouden, met als hoofdprijs een spelcomputer en een loterij met als hoofdpriis een radio-cassette-recorder. buurthuis is gevestigd aan het Valkehpad 2; het gaat open om half acht en het bingo begint om kwart over acht. Carnaval Het carnaval barst vandahg> weer los. Namens carnavalsver eniging De Hutspotten opent Prins Pierre I het nieuwe sei zoen door het beeldje van Cor nells Joppensz bij het station Lammenschand een steek op te zetten. Dat gebeurt 's avonds om elf over elf. De Boerenblaas- kapel zorgt voor muziek en om standers wordt een warme hut spotmaaltijd uitgereikt. Zaterdag 17 november wordt de nieuwe carnavalsprins voor het seizoen 84185 bekend ge maakt. Die avond is er het Prinsenbal in het tot Residentie omgetoverde Antonius Club huis aan de Lange Mare (aan vang half tien). De nieuwe prins wordt om elf over elf bin nengebracht. Concordia De chr. muziek- en showband Concordia heeft op het muziek concours van de Fed. Kath. Mu ziekband in Kudelstaart een eerste prijs behaald, die recht geeft op promotie. Van de afde ling Noord-Holland eindigde Concordia als eerste met hét hoogste aantal punten van het afgelopen jaar. Speel-o-theken Met ingang van vandaag is in de openbare bibliotheek aan de Nieuwstraat een tentoonstelling te zien van foto's die een beeld ge ven van de drie speel-o-theken in Leiden. Dat zijn Duimelot in het Morskwartier Lage Morsweg 14a), Pinokkio in 't Spoortje (Bemhardkade 40) en Wieke- waai in Op Eigen Wieken (Val kenpad 2). In speel-o-theken kan speelgoed worden geleend. Op de tentoonstelling is ook de nodige informatie over de speel-o-theken verkrijgbaar. VVD-kamerlid. Het Tweede-Kamerlid H.F. Dijkstal van de VVD komt maan dagavond naar Leiden om te spreken over het onderwerp 'Jon- gerenporoblematiek in het onder wijs'. Hij houdt zijn lezing tij dens een openbare bijeenkomst van zijn partij in restaurant Wienerwald aan de Steenstraat. Aanvang half negen. Ondernemers Voor mensen die met behoud van uitkering een bedrijf willen beginnen organiseert de Stich ting Werkgelegenheid Leiden maandag een thema-avond. M. Cozijn van de gemeentelijke so ciale dienst zal uitvoerig ingaan op de mogelijkheden die er zijn voor een beginnende ondernemer de uitkering te behouden als het bedrijf nog niet voldoende ople vert om van te leven. De bijeen komst heeft plaats in het Olgage- bouw en begint om acht uur. Rusland De historica Haverkom van Rijsewijk geeft maandagmiddag bij K&O een lezing over het Rus land dat zich langs de historische lijn Kiew-Moskou-Leningrad ontwikkelde. De lezing is vooral nuttig voor mensen die een reis door Rusland willen maken. Voor meer informatie: K&O, tel. 071-141141. Ruilavond 'De Postzegelvrienden' houdt maandag de maandelijkse ruil-, contact- en veilingavond in de kantine van de HCG, ingang Vijf Meilaan. De zaal gaat om zeven uur open, de kavels zijn om half acht te bezichtingen. Meer infor matie: A. Vermond, tel. 765828. Zeldenrust De patholoog-anatoom dr. J. Zeldenrust houdt dinsdagavond een lezing bij jongerenvereni ging Augustinus over het werk dat hij al vijftig jaar verricht bij het gerechtelijk-geneeskundig la boratorium te Rijswijk. Aan- va,ng half negen; Rapenburg 24.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3