7.6% Computer-kelner in opmars Pientere Canadees bedient horecabranche op maat BOUWFONDS HYPOTHEEK. RENTE Het eerste schaap is over de dam ZATERDAG 10 NOVEMBER 1984 EXTRA PAGINA 23 Remanco-president Joc Lip- sett benadrukt dat managers op elk gewenst moment gegevens uit de computer tevoorschijn kunnen halen. Een manager kan bijvoorbeeld nagaan wat er op een dag aan een bepaalde tafel is verkocht. Lipsett:"De programma's die wij in de computer stoppen zijn aangepast aan de behoeften en wensen van de restaurateurs. Ze kunnen ermee doen wat ze wil len. Je ziet de weerstand tegen automatisering steeds meer afne men. Mensen gaan inzien wat de technologie voor hen kan bete kenen. Tijdsbesparing bijvoor beeld. En tijd is nog altijd geld. Als een klant lang moet wachten, geirriteerd raakt en vertrekt, dan ben je niet alleen die bestelling kwijt maar misschien ook wel voorgoed die klant". Wetten Fah-Chap Choo die zich bij Re- manco bezighoudt met onder zoek en ontwikkeling, geeft aan dat met de computerprogram ma's kan worden ingespeeld op wetten en gewoonten van een land. "In sommige landen is het van belang op welk tijdstip je een bestelling doet. Voor 7 uur 's avonds hoef je geen belasting te betalen, daarna wel. De compu ter kun je de tijden laten registre- Hij geeft een ander voorbeeld. "In sommige landen bestaat een wet die eigenaren van een hore cagelegenheid aansprakelijk stelt bij een ongeluk van een klant. Hij kan zich daartegen in dekken als hij zo'n klant van te voren waarschuwt voor diens al coholgebruik. Dat alcoholge bruik is na te gaan via de compu ter". Na al dit fraais dringt zich de vraag op van welke bedrijven je mag verwachten dat zij de aan schaffing van dergelijke appara tuur zullen overwegen. Irene Escardo, bij Remanco werkzaam op het terrein van marktverkenning, denkt de ko mendejaren bij twee categorieën de nodige systemen af te zetten. Allereerst bij de grote hotel- en restaurantketens met een omzet van meer dan één miijoen dollars per jaar. In de tweede plaats bij kleinere, formeel geleide bedrij ven die het moeten hebben van een hoge mate van efficiency. Zij onderscheidt nog een derde categorie - de bedrijven met de zogenaamde Mom and Pop style - waar het allemaal ongedwon gen, maar niet zo efficiënt aan toegaat. Vooralsnog richt Re- manco zich niet op deze veelal kleinere familiebedrijfjes. Kijkend naar de toekomst ziet Irene Escardo een ontwikkeling die van restaurants meer en meer amusementsgelegenheden maakt. "De mensen komen niet meer alleen om te eten, maar wil len tevens worden vermaakt, bij voorbeeld door het optreden van bands. In die trend past ook meer tafelservice. De periode van snel eten is een beetje voor bij. Mc Donalds heeft z'n groot ste bloeiperiode wel gehad". Tafelservice Meer service zou kunnen bete kenen dat de klant een toetsen bord op tafel krijgt waarmee hij rechtstreeks contact kan hebben met de keuken. Voor de kelner zou dan nog slechts de taak over blijven het voedsel aan te dra gen. Irene Escardo gelooft er niet in. "Iemand die buitenshuis gaat eten wil rustig zitten, is gesteld op een beetje ambiance. Ik ver wacht niet dat zo iemand het werk van de kelner wil i Joe Lipsett' ziet het ook nog niet onmiddellijk gebeuren, al is hij een beetje voorzichtig. Per slot van rekening wordt een der gelijke werkwijze al uitgepro beerd in een restaurant in New York. "De huidige oudere generatie vindt het misschien saai, maar de nieuwe generatie zou daar wel eens heel anders over kunnen denken. De jeugd groeit tegen woordig immers op met compu ters". ADVERTENTIE Inlichtingen: Bouwfonds-infocentrum Haarlem, Anegang 29, (023) 31 38 52. Den Haag, Nassauplein 13, (070) 65 08 00. Of bij uw verzekeringsadviseur of makelaar. n» Bouwfonds Nederlandse Gemeenten Bij Imdata BV Computersystemen in Breukelen, dat de Remanco-apparatuur op de Nederlandse markt introduceert, wordt verwacht dat het systeem de komende jaren in veel restaurants zal worden geïnstalleerd. Zeker nu het eerste schaap over de dam is en het befaamde Rotterdamse restaurant Le Coq d'Or tot aanschaffing is overgegaan. Directeur Nico van Bracht meldt dat op het ogenblik met diverse bedrijven onderhandelingen worden gevoerd. Naar zijn zeggen richt Imdata zich voorlopig op restaurants met ongeveer 70 stoelen. "Dat aantal is slechts een aanduiding, het kan ook wel bij meer of minder stoelen". De prijs vaneen standaardpakket Remanco-apparatuur bedraagt zo'n 70.000 gulden. Wanneer de ondernemer de informatiemogelijkheden van het computersysteem benut, kan dat bedrag volgens Van Bracht snel worden terugverdiend. Een onderzoek van de universiteit van Dallas onder 138 kleine en middelgrote ondernemingen maakte duidelijk dat wanneer Nico van Bracht: onze ondernemers de computer niet alleen gebruiken als werkpaard voor de administratie, maar ook allerlei gemakkelijk op te roepen informatie gebruiken bij hun beleid, de kans op groei en winst tweemaal zo groot is. Dat vereist dus een informatiementaliteit bij de ondernemer en dat is in Nederland een zwak punt. Nog niet zo lang geleden concludeerde het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (EIM) dat de gemiddelde Nederlandse ondernemer veel te weinig informatie gebruikt bij het besturen van zijn bedrijf of het kiezen van nieuwe richtingen. "Ondernemers vinden cijfers is oplossingsgericht. maar een noodzakelijk kwaad, zo lijkt het wel". Van Bracht is desondanks tamelijk optimistisch gestemd. Imdata BV is er op gericht automatiseringsoplossingen op maat te leveren. "Wij zijn er niet op uit een microcomputer te verkopen waarmee de ondernemer en zijn mensen zich dan maar moeten zien te redden. Wij gaan eerst een oplossing zoeken voor de problemen en behoeften van een bedrijf en kijken dan welke apparatuur en programma's daar het meest geschikt voor zijn. Anders gezegd: onze benadering is oplossingsgericht in plaats van apparatuurgericht". Het kon natuurlijk niet uit blijven. De automatiserings- golf die de afgelopen jaren het bedrijfsleven heeft over spoeld, moest logischerwijze op een gegeven moment ook de Nederlandse horecawe- reld bereiken. Dat punt is nu bereikt. De eerste computer- kelners hebben hun intrede gedaan en er zullen er de ko mende jaren velen volgen. In de Verenigde Staten en Ca nada is het verschijnsel van de computer-kelner al geruime tijd een normale zaak. Niet verwon derlijk, want op het vlak van technologische vernieuwingen en aanpassingen loopt men daar nou eenmaal voorop. Overigens moet bij de aandui ding 'computer-kelner' niet wor den gedacht aan één of andere enge, volautomatische robot die op doordringende science fic- tiontoon komt vragen welke be stelling kan worden genoteerd. Vooralsnog verandert er niets aan het uiterlijk van de kelner. Hooguit ziet hij er wat minder gejaagd uit, neemt hij wat meer tijd om de klant te adviseren bij de keuze uit de diverse dranken en gerechten en zal er wat vaker een praatje van af kunnen. Meer tijd om service te verle nen, dèt wordt als één van de grote voordelen van het nieuwe systeem aangemerkt. Een sys teem dat erop gericht is de com municatie tussen kelner en kok op afstand, maar toch uitermate vlot, te laten verlopen. Bepalen we ons tot de huidige situatie in vrijwel alle Neder landse restaurants, dan loopt of sloft de kelner met z'n bestelling naar de keuken, waar - afhanke lijk van de daar heersende druk te - een soms pittige conversatie met de koks plaatsvindt. Een ge volg van het bekende spannings veld tussen de witte en de zwarte brigade, waarbij eerstgenoemde categorie (de koks) streeft naar kwaliteit en de kelners snelheid verlangen. Toetsenbord De gecomputeriseerde kelner hoeft veel minder meters af te leggen. Hij loopt naar een klein toetsenbord dat, verscholen ach ter één of andere plant, hem in staat stelt aan de keuken te mel den dat 'tafel 14' kippesoep en een biefstukje met pepersaus verlangt. Extra toevoegingen als 'goed doorbakken' of 'veel mayonaise' zijn moeiteloos te maken, want het toetsenbord is eenvoudig te bedienen. Vergissingen als ge volg van onduidelijk geschreven bestellingen blijven uit; het ap paraatje in de keuken dat de ge gevens 'uitprint' valt niet mis te verstaan. Omgekeerd biedt het systeem de kok de mogelijkheid om de kelner in te seinen wanneer een bestelling gereed is, zodat onno dig geloop en gevraag wordt voorkomen. Ach, hoe simpel toch. En dat alles dank zij het initiatief van een pientere Canadees, Warren Beamish, die als ex-restaurateur en computer-expert besloot een microcomputersysteem te ont wikkelen dat aan de specifieke eisen van de horecabranche moest voldoen. Daartoe werd in 1976 in Toronto het bedrijf Re- manco (Restaurant Managing Computer) Systems Inc. opge richt. Na een ontwikkelingsfase werd in 1980 het eerste systeem geïnstalleerd in het Aquarius res taurant in Toronto. Inmiddels zijn er wereldwijd honderden systemen afgezet in restaurants, bars, koffieshops en hotels. De omzet van Remanco groeit in sneltreinvaart: in '82 bijna 8 mil joen Canadese dollars, in '83 zo'n 15 miljoen, terwijl dit jaar wordt gerekend op circa 24 miljoen. Trends Remanco-president Joe Lip sett wijdt graag en enthousiast uit over 'zijn' produkt. Strategie en planning zijn de sleutelwoor den in zijn betoog. "Vaak gaan mensen of bedrijven eerst een produkt fabriceren en vervol gens kijken of iemand het wil ko pen. Zo moet je het natuurlijk niet doen. De markt verkennen en een strategie bepalen, daar gaat het om". "Bij marktverkenning kijk je of er anderen op jouw terrein Bij gebruik van een computer hoeft de kelner na het opnemen van een bestelling slechts een paar passen te lopen om via een toetsenbord door te geven wat de gasten willen eten. Geren naar de keuken en geruzie met de kok is niet meer nodig. Controle De voordelen van het Reman- co-systeem voor het manage ment zijn duidelijk. Kascontrole is niet langer een kwestie van urenlang geploeter met bonnen. De computer fraudeert niet en houdt alles keurig bij. Fred Mintz van Shopsy's: "Wat ik erg plezierig vind is dat ik nu precies kan nagaan welke ge rechten wel en welke niet goed lopen. Daar kan ik m'n menu kaart op aanpassen. Vroeger liet je het maar zo'n beetje aan de kok over". De uitgekiende samenstelling van de menukaart heeft bij Shopsy's geleid tot specialiteiten met veelbelovende namen als 'Hot and Topless' (een soort zuurkool met Zwitserse kaas) en 'Liver come back to me' (op heel aparte wijze bereide levertjes). De door kelners gebruikte computerapparatuur is klein van formaat en meestal via planten of andere attributen aan het oog van de gasten onttrokken. (foto's PR) In het Canadese London is een restaurant waar bezoekers hun bestelling op een bandje kunnen inspreken bij een aan tafel verschijnende robot. In New York biedt een restaurant de bezoekers de mogelijkheid om via een microcomputer rechtstreeks met de keuken te communiceren. Is het vak van kelner een uitstervend beroep? Voorlopig ziet het daar nog niet naar uit. Integendeel zelfs, want met de opkomst van de zogenaamde computer-kelner - sinds kort ook in Nederland - lijken voor de 'zwarte brigade' nieuwe mogelijkheden aanwezig om hun werkzaamheden inhoud te geven. Verslaggever Bert Paauw keek eens rond in het Canadese Toronto, waar vier jaar geleden de eerste computer-kelners aan de slag gingen en waar nog steeds hard wordt geschaafd aan een verdere automatisering van het kelnersvak. opereren en ga je na of er genoeg potentiële afnemers zijn. Bij het bepalen van een strategie kijk je naar trends. Dan kom je bijvoor beeld tot de conclusie dat men sen meer service verlangen: vers voedsel, meer specialiteiten, per soonlijke aandacht aan tafel". "Dat vereist een grotere be schikbaarheid van de kelner, die volgens onderzoeken in de oude situatie 72 procent van z'n tijd kwijt is aan het geren naar de keuken. Maar hij behoort te ver kopen, dat gebeurt te weinig. Dank zij de computer kan hy veel meer tijd aan de klanten be steden. En geloof me, dat wordt erg op prijs gesteld". Het systeem biedt klanten, kel ners en koks ook in ander op zicht een niet te versmaden voor deel. Via de computer kunnen betere keukenschema's worden ontworpen. Joe Lipsett:"Hoe vaak gebeurt het niet dat een di ner wordt geruïneerd omdat het eten koud op tafel komt. Of de één heeft z'n bord al leeg terwijl de ander nog moet worden be diend". "Ik ken een restauranthouder in Philadelphia die omwille van z'n goede naam porties voedsel weggooide als het nog niet kon worden opgediend. Daar hebben we op ingespeeld. De computer geeft aan wanneer gerechten moeten worden klaargemaakt. Komt er van een tafel een bestel- door Bert Paauw ling voor een portie garnalen die in twee minuten is klaarge maakt, en voor een biefstuk die vijftien minuten moet bakken, dan geeft de computer na dertien minuten een seintje dat de kok aan de garnalen kan beginnen". "Iedereen tevreden. De eige naar omdat hy geen eten hoeft weg te gooien, de kelner omdat hij iedereen tegelijk kan bedie nen en de klant omdat hij geen verpieterde maaltijd krijgt voor geschoteld". Goeroe Het lijkt allemaal ideaal en van Lipsett mag niet worden ver wacht dat hij staat te dringen de eventuele nadelen van het Re- manco-systeem te spuien. Daarom maar eens geïnfor meerd bij kelners in diverse res taurants in Toronto waar met het systeem wordt gewerkt. De reac tie is over het algemeen gelijklui dend. Nadat men in de gaten had gekregen geen computergoeroe te hoeven zijn om met de appara tuur om te gaan, verdween de aanvankelijke tegenzin snel. De kittige serveerster, die in de smaakvolle lunchroom Abun dance een aantrekkelijk aange klede hamburger opdient, vat het kort en krachtig samen: "Het werkt sneller, duidelijker en han diger". Het feit dat de manager haar verkoopresultaten op een voudige wijze aan de computer kan opvragen, deert haar niet. Fred Mintz, bedrijfsleider bij het delicalessenrestaurant Shop sy's, geeft onverbloemd te ken nen de produktiviteit van de kel ners in de gaten te houden. De meest verkopende kelners krij gen van hem prijzen, alsof het om een wedstrijd gaat. Concur rentie is in deze contreien zeker geen vies woord. Ook niet bij de kelners.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 23