India's onzekere toekomst Regering-Gandhi goeddeels verantwoordelijk voor separatisme ZATERDAG 10 NOVEMBER 1984 EXTRA PAGINA 21 Sikhs vormen de elite van het Indiase Leger, ze namen het initiatief tot de agrarische revolutie en bekleden ook in het maatschappelijk leven van India doorgaans belangrijke posten. Met het tornen aan hun indentiteit is het in feite allemaal begonnen. Is het bloedbad van vorige week een voorlopig eindpunt in de reeks van rellen die het land sinds zijn onafhankelijkheid in 1947 kende, of volgen er nog meer? Vast staat dat India nog lang niet van zijn separatistische bewegingen af is. Henk Dam bericht uit New Delhi. Er zijn weer files in de straten van New Delhi, dus het leven is er weer normaal. Het anarchisti sche verkeer, waar toeters en duizenden handen de plaats van regels innemen, staat bumper aan bumper, alsof er nooit iets is gebeurd. Hier en daar zijn de littekens nog te zien. De uitgebrande wrakken van bussen die nog langs de stra ten liggen, de dichtgespijkerde winkels die tijdens India's 'Kristallnacht' geplunderd wer den, de uitgebrande huizen in sommige armoewijken. En vooral de vluchtelingenkam pen waar meer dan 20.000 bange sikhs het moment afwachten waarop ze zich weer veilig ge noeg kunnen voelen om naar huis terug te gaan. Naar huis, dat wil zeggen: naar de buurten waar de hindoes vorige week met stokken, stenen en messen op hen afkwamen. Is het allemaal een weliswaar gruwelijke, maar op zichzelf staande episode geweest? Is het r geweest dan een plotselin ge opwelling van volkswoede, een incidentele pogrom? Prijs Men zou het bijna voor India hopen. Men zou bijna hopen dat de meer dan duizend sikhs die zijn vermoord de volle prijs zijn die is betaald voor de wandaad van hun geloofsgenoten, die vo rige week woensdag een weerlo ze premier bij haar eigen huis doodschoten. Want dan zou het leven weer gewoon kunnen doorgaan. De gebeurtenissen van vorige week zouden dan niet meer zijn dan een van de vele bloedige verha len in het grote boek van het sub continent. Mensen, zoals de schrijver V.S. Naipaul zo mooi heeft gezegd: „Barbaars hard". De tijd zal het leren. Het kan goed zijn dat de democratie in India, die niet ouder is dan 37 jaar maar die opmerkelijk sterk is gebleken, zich nu al andermaal heeft opgericht. Immers, bleef de Gandhi werd vermoord als uit vloeisel van rellen die 200.000 mensen het leven kostte? Aan de andere kant: er zijn eni ge ontwikkelingen in de Indiase samenleving aan te wijzen die nieuw zijn, en die gevaarlijke kanten hebben. De moord op In dira Gandhi, en de .wrok van de sikhs die aan dezé moord ten grondslag lag, vormen daar van nietjneer dan een symptoom. a Calcutta onmiddellijk na het vernemen van het n r de moord op Indira Gandhi: explosie van geweld. Sikhs hebben in het veelstro- menland dat India heet, altijd al een wat merkwaardige plaats in genomen. De hindoes, die met hun 500 miljoen 80 procent van de Indiase bevolking uitmaken hebben hen steeds gezien zoals sommige Nederlanders de Bel gen, en sommige Britten de Ie- Kortom, als wat dommige, bot te mensen. Het lange haar en de tulband die ze dragen, zou hun brein negatief beinvloeden. Vooral rond 12 uur 's middags zouden ze op hun domst zijn, zo wil het volksgeloof. Dat is zo in geburgerd dat een hindoe-humo rist die het over sikhs heeft, maar op z'n horloge hoeft te kijken om de lachers op zijn hand te krij gen. Trots De sikhs, aan de andere kant, zijn trotse mensen die zich in stil te (en soms ook niet in stilte) be ter achten dan de grote volks massa's. Daar is reden toe. Sikhs nemen een buitenproportioneel belangrijke plaats in de Indiase samenleving in. De president van India is een sikh. Hoewel ze met 14 miljoen zielen maar 2 procent van de to tale bevolking uitmaken, hebben ze een buitengewoon grote verte door Henk Dam genwoordiging als het gaat om het aantal artsen, ingenieurs, ho ge ambtenaren en vooral politie mensen en militairen. Het zijn bovendien de sikhs ge weest die in de regio waar ze van daan komen, Punjab in Noord- west-India, de agrarische revolu tie begonnen die ervoor heeft ge zorgd dat India, dat in de jaren '60 en '70 nog zovele rampzalige hongersnoden kende, nu vol doende voedsel produceert en zelfs wat kan exporteren. Hier beginnen we dus het hart van de problemen rond de sikhs te raken. De sikhs, die als bevol kingsgroep succesvol waren, za gen zich de afgelopen jaren ge confronteerd met steeds meer ei sen van de centrale regering in New Delhi. Daarbij moet in het oog worden gehouden dat ze hun eigen deelstaat tot voor kort met een vrij grote mate van autono mie konden besturen. Zo hadden ze het ook graag: sikhs hebben een eigen identiteit hier, geba seerd op hun eigen godsdienst, het in de 15e eeuw gestichte sikkhisme dat inhoudelijk hal verwege de islam- en de hindoe godsdienst staat. Toen New Delhi aan die auto nomie begon te tornen, en dus de identiteit van de sikhs begon aan te tasten, begonnen de proble men. Eerst waren die er tussen de regering-Gandhi en de regu liere politieke partij van de sikhs, de Akali Dal. Toen die partij gaandeweg door de machiavellist Indira Gandhi met allerlei machinaties de macht werd ontnomen, stond een moeilijker tegenstander op: een rebellenlegertje onder lei ding van Singh Bhindranwale. Belediging De loop der gebeurtenissen daarna schokte de wereld. De re bellen verschansten zich in het heiligste der heiligen voor de sikhs, de Gouden Tempel in de hoofdstad van Puiyab, Amritsai. Gandhi zette in juni het leger in bij de ontzetting van die tempel. Daarbij kwamen ten minste 600 sikhs om het leven, onder wie Bhindranwale. Dat de Gouden Tempel door het Gandhi-leger werd geschon den, was een zware belediging voor alle sikhs. Die leidde tot een Een infanteriebrigade van sikhs procent vertegenwoordigd. toenemende roep om een onaf hankelijke stoat, Khalistan, en - vooral - om wraak. We hebben gezien waartoe dit vorige week woensdag leidde. De gebeurtenissen in Punjab staan niet op zichzelf. Ook in an dere Indiase deelstaten zijn er se paratistische bewegingen: in As sam in het noordoosten bijvoor beeld, en in Jammu en Kasjmir in het noorden. Dat die bewegingen een steeds luider keel opzetten, moet voor een belangrijk deel op rekening van de regering-Gandhi worden geschreven. Die hevelde steeds meer macht over naar de centra le regering in Delhi, een histo risch gezien onverantwoordelij ke gang van zaken. Want de deelstaten zijn veel ouder dan India zelf. Die stoten hebben veelal eigen culturen, ei gen identiteiten die eeuwen te ruggaan. India is niet meer dan een verzameling stoten en staatjes, die de Britten in de tijd van hun imperium bezet hielden. Dat gegeven is cruciaal. Toen mevrouw Gandhi de ge kozen premier van Kasjmir tot aftreden dwong ten faveure van iemand die haar gunstiger ge zind was, tastte dit de identiteit van die deelstaat aan. Datzelfde gebeurde toen ze in augustus de premier van de deelstaat Andrha Pradesh, de filmster Rama Rao, aan de kant wilde zetten, een po ging die overigens mislukte. Aanhangwagens Daar kwam een tweede, bui tengewoon bedenkelijke ontwik keling bij. De separatistisch ge aarde ruzietjes in de verschillen de deelstaten kregen religieuze aanhangwagens. In Punjab ging het om sikhs versus hindoes, in Kasjmir om moslims tegen hin does. Religieus geinspireerde bot singen liggen in India altijd op de loer. Het land, met zijn 500 miljoen hindoes, 80 miljoen mos lims, 14 miljoen sikhs, 5 miljoen boeddhisten, 18 miljoen christe nen en volgelingen van nog vele andere godsdiensten, geldt als religieus tolerant, maar dat is niet onvoorwaardelijk juist. Trevor Fishlock, die voor The Times jarenlang correspondent in India is geweest, schrijft in zijn boek India File: „De span ningen lopen vaak hoog op als hindoes en moslims naast elkaar wonen. Een gerucht, een duw, een ingebeelde belediging die iets met een koe of een varken te maken heeft, is al voldoende voor botsingen waarbij massa's mensen geslagen of doodgescho ten worden". In mei van dit jaar vielen 200 doden in Bombay bij gevechten tussen moslims en hindoes, en vorig jaar kwamen meer dan 5000 mensen om het leven in As sam toen de hindoes daar het niet meer namen dat moslims uit Bangla Desh zich in hun staat vestigden, en hen met speren, pijl en bogen, geweren en ma chetes te lijf gingen. De grote politieke leiders van India - Mahatma Gandhi, Nehru en diens dochter Indira - heb ben er altijd nauwlettend op toe gezien dat de godsdienst buiten de politiek van het land bleef. Er bestaan in India bijvoorbeeld geen politieke partijen op reli gieuze grondslag. De vraag is of dat zo zal blijven. Kunnen bijvoorbeeld de sikhs, de moslims en andere minder heidsgroeperingen die steeds de Congres (I) Partij van Indira Gandhi hebben gesteund omdat die voor minderheden heette op te komen, nu nog wel op deze partij stemmen? Sikhs die in Oost-Delhi door het geweld getroffen zijn ge weest, hebben me verteld dat plaatselijke politici van de Con gres (I) Partij daadwerkelijk aan de rellen meededen, kennelijk om hun steun onder de hindoes te vergroten. Dergelijke verhalen doen in India razendsnel de ron de onder alle minderheden. Armoede Behalve de twee genoemde ontwikkelingen (separatisme en week, die ernstiger en wijdver- een derde tijdbom onder de In diase samenleving: de armoede. Hoewel de meeste mensen nu ii^ elk geval te eten hebben, blijft het daarbij voor de meerderheid. De armoedegrens in India kan op een jaarinkomen van 1500 gulden worden gesteld. Meer dan de helft van de mensen zit daar onder. Een wandeling door het voor rijk doorgaande deel van de toch al voor rijk door gaande stad Delhi, laat niets aan duidelijkheid te wensen over. De arme sloebers die er bij voorbeeld bij wegenaanleg en huizenbouw betrokken zijn - vervuilde, kromme, zieke man nen en vrouwen die voor een hongerloontje de hele dag met stenen sjouwen of greppels gra ven en in tenten vlak bij het werk bivakkeren - vormen een per manente aanklacht tegen de sa menleving. Sommige politieke waarne mers hebben er terecht op gewe zen dat de rellen van vorige week, die ernstiger en wijd ver spreider waren dan India ze sinds de onafhankelijkheidswoe lingen van 1947 heeft gezien, zich allemaal in of vlakbij armoewij ken afspeelden. Een van hen, een 1 ste buitenlandse „Voor mij was dit een totale re volutie van de laagste klasse van de samenleving die vol ongenoe gen zit, en nu in één keer een doelwit op een presenteerblaadje aangeboden kreeg, de econo misch over het algemeen succes vollere sikhs". Wel, dat zijn zo de problemen waarmee de nieuwe premier van India, Rajiv Gandhi, te maken gaat krijgen. Kan hij het aan? Er zijn in elk geval een paar zaken in zijn nadeel aan te wijzen. Mevrouw Gandhi duldde nie mand naast zich. Ze splitste en kele malen de Congres Partij om zich van haar tegenstanders te ontdoen, en stond ook in de naar haar gemodelleerde en zelfs naar haar genoemde Congres (I) Partij geen mededingers toe. Als iemand te veel invloed leek te krijgen, werd hij simpelweg ontslagen of naar een van de deelstaten verbannen. Vlijers, ja knikkers en strooplikkers bleven over, een noodlottig gevolg van haar wantrouwen en van haar zeg maar gerust keizerlijke allu res. Liever piloot R*Óiv Gandhi staat aan het hoofd van die partij, en moet het land nu zonder echt sterke of er varen medestrijders zien te run nen. Hij heeft bovendien zelf ook weinig ervaring, omdat hij pas vier jaar geleden tegen zijn zin in de politiek terechtkwam, nadat zijn jongere broer Sanjay (die door Gandhi als haar opvolger was bestempeld) bij een vlieg tuigongeluk om het leven was gekomen. Zo'n onervaren ploeg, bij zo veel levensgrote zorgen - ïtojiv Gandhi zal het niet gemakkelijk krijgen. En dat voor een man die veel liever verkeerspiloot was ge bleven, en die de politiek inging „omdat ik mamma niet in de steek kan laten". Het is een heel apart soort tragedie. Eén van Itojivs vrienden om schreef hem onlangs in de Britse krant Financial Times als „een van de aardigste mensen die ik ken". Aardigheid is niet een kwa liteit die als eerste in je opkomt als je nadenkt over het soort lei der dat India nodig lijkt te heb ben. Je denkt dan toch eerst aan de vrouw van wie de stoffelijke res ten binnenkort boven de be sneeuwde toppen van het Hima- layagebergte zullen worden uit gestrooid, aan Indira die, zoals haar fans zo vaak schreeuwden, dan voorgoed India is geworden. Een klaagzang van hindoes bij het hospitaal in New Delhi, waar pre mier Gandhi aan haar verwondingen bezweek. (foto apj

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 21