'De mensen hadden een vader nodig' 'Ik wil bewijzen hoe het óók kan' 'Ik zeg nooit nee tegen een opdracht' 'Zaak-Kik' mogelijk niet in behandeling bij Raad van State Maaldrift mag komen Plan gemeente loopt fout Leidenaar bedreigd PAGINA 2 REGIO LEIDEN ZATERDAG 10 NOVEMBER 1984 VOORSCHOTEN - Geruisloos uit de as van de Voorschotense Zil- verfabriek herrezen: drie bedrijf jes, blakend van levenslust. Alle drie met een dikke orderporte feuille en hard aan het werk om in elk geval een'stukje van de aloude Koninklijke Van Kempen en Be geer voort te zetten. Maar dan on der een eigen vlag en - het liefst zo snel mogelijk - in een eigen pand. Het drietal snakt ernaar het ge bouw aan de Leidseweg in Voor schoten zo snel mogelijk achter zich te laten om zich elders in de ze regio te nestelen. Trouwens, al zouden ze willen blijven: de verkoop van het mo numentale pand wordt dezer da gen bekrachtigd. Confectiebedrijf Amex wordt de nieuwe eigenaar. Een transactie die één van de laatste ronden inluidt voor het ge vecht dat de afgelopen maanden is gehouden, nadat twee van de vier poten van 'De Koninklijke' failliet gingen. Toch een lichtpuntje, nu: de drie nieuwe bedrijfjes bieden te- samen voorlopig werk aan zo'n zestig aanvankelijk ontslagen werknemers. Even voorstellen. G. den Boer (45), kersvers directeur van de Zil- verfabriek nieuwe stijl. Hij heeft 15 man meegenomen naar dat be drijfje, dat de failliet gegane Zilfa heeft overgenomen. Sinds 15 sep tember is hij met man en macht aan het werk. Tweede uit het rijtje is J.A. van Iterson (32). Hij heeft, zeg maar, 90 procent van de failliete DCW overgenomen, met name het ket tingen- en armbandengedeeltc. Naar een nieuw onderkomen zoekt hij nog, een nieuwe naam is er al wel: Unity Industry bv. Van klant naar directeur: Livni weet heel goed dat er over geen an der als juist over hem druk gepraat is. Het verhaal wil dat hij als 'vriendje' van de vroegere direc teur Zuidema destijds orders plaat ste die tegen verliesgevende prij zen moesten worden uitgevoerd. Livni daarover, schouderopha lend: "Wat er met DCW en Zilfa is gebeurd is door de mensen zelf veroorzaakt. Waarom kan ik nu verhoudingsgewijs twee keer zo veel produceren als toen, tegen de zelfde prijzen? Waarom maak ik deze maand (oktober, red.) al winst?" Hij geeft het antwoord zelf alvast maar. "Omdat ik de mensen stimu- leer. Ik praat met iedereen. Ik ben geen big boss - ik werk mét hen. Weet u dat het de eerste keer is dat iemand de mensen vertelt hoeveel ze moeten produceren om winst te maken? Zij zijn een deel van het gebeuren. Niet alleen een radertje van een grote machine". "Wat de werknemers nodig had den was een vader. Niemand vroeg hen wat. Ineens kwam er iemand die met ze praatte". Livni praat niet voor niets. Zijn mensen vormen zijn handel, beseft hij. Juist vanwege het veiligstellen van die handel sprong de Israëliër in het gat dat de failliete DCW ach terliet. "Ik moest wel", zegt Livni, ook al eigenaar van enkele andere fabrieken, er nu over. "Ik ben sterk gespecialiseerd. Door middel van speciale technieken kopiëren wij antieke sieraden. Echt museum stukken uit de periode 1910-1940. Ik heb hier de modellen, de machi nes en de know-how gebracht. En ik had mijn orders pn contracten. In feite stond ik, toen DCW failliet ging, met m'n rug tegen de muur. Toen ben ik zelf maar1 doorgegaan. En nu", hij glimlacht ietwat melan choliek, "zit ik er tot m'n nek in". Afgeknepen Goed. Gaan we over naar roddel nummer twee: Livni zou de 'geluk kigen' die bij hem konden gaan werken een afgeknepen salaris hebben aangeboden onder het motto: je mag blij zijn dat je nog werk hebt. Livni ontkent dat. Wel zegt hij een heel ander hanteren dan we in Nederland ge wend zijn. In het kort komt dat hier op neer: maakt het bedrijf winst, dan delen de werknemers mee. Mensen die het verdienen (hard werken) krijgen meer dan de genen die dat niet doen. Zo simpel is dat, zegt hij. Wat vinden de vakbonden daar wel van? Weinig, volgens de nieu we DCW-man. Trouwens, niemand heeft hem ergens over aangespro ken. De gemeente ook niet. "Ik verwacht ook geen schouderklop jes. Maar dan wil ik ook geen ge zeur horen", zegt hij resoluut. De toekomst? Die is volgens Liv ni allerminst somber. Die eerste paar maanden heeft hij al goede re sultaten geboekt. Nu nog een eigen stekje (waarschijnlijk vanaf eind deze maand op het Leidse indus trieterrein De Waard) en dan hard doorwerken. Problemen kan hij by zijn opmars niet ontdekken. "Niets is een probleem. Als je maar pro beert het op te lossen. Het hele pro bleem hier", en hij wijst om zich heen in de kantine van de aloude fabriek, "is geweest dat mensen zich d'r bij neerlegden". door Miep Hoenson En ten slotte 'buitenstaander' A. Livni (47). Hij was klant, en runt nu een stukje van de DCW. Hij heeft zijn specialiteit, het na maken van antieke sieraden, in de nieuwe DCW ingebracht. Drie mannen, die van plan zijn ieder een andere kant op te gaan. Weliswaar staan ze gebroederlijk naast elkaar op de foto, maar niets wijst er op dat ze ooit weer met de twee overgebleven poten van Van Kempen zullen samens melten tot één grote Zilverfa- briek. Daarom ook laten we ze apart aan het woerd. De heren Livni, Van Iterson en Den Boer (v.l.n.r.). Eigenlijk is hei decor, de aloude Zilverfabriek in Voorschoten, niet zo toepasselijk. Alle drie staan ze immers te popelen cm de fabriek te verlaten.. (foto Loek zuyderduin) J A. van Iterson mag zich nu sinds vijf weken directeur noemen, hij blijft bereid om alles aan te pak ken. "Ja, wat dacht je. Ik sta 's avonds ook wel eens oogjes aan kettingen te zetten of orders af te strepen. Natuurlijk. De tijd dat we hier op een eiland leefden is voor goed voorbij". Hij vertelt in zijn haastig inge richt kantoor in de fabriek aan de Leidseweg. Wat hem betreft komt de definitieve inrichting nooit: Van Iterson staat te popelen om met zijn 24 mensen de tenten in Zoeter- woude op te slaan. Bij een nieuwe naam (Unity Industry b.v.) hoort een nieuw pand, vindt hij. Veel tyd om te zoeken heeft hij niet. Hy staat als het ware met open mond toe te kijken hoe zijn gloednieuwe bedrijfje in sneltrein vaart groeit en bloeit. De omzet is relatief hoger dan vroeger. De or ders stromen binnen. Van Iterson heeft z'n zaakjes al aardig voor el kaar. Aan voorbereiding heeft het dan ook niet ontbroken, vertelt hij. Niet dat hy al lang van tevoren wist wat er komen zou. Als verkoopma nager zat Van Iterson meer op de weg dan dat hij in de Zilverfabriek hokte. Maar toen de naakte feiten eenmaal tot hem doordrong begon het idee om de DCW over te nemen te groeien. Er waren in eerste instantie meer kapers op de kust, maar Van Iter son zou de slag om de overname winnen "omdat ik een pré had. Kijk, dit is een vertrouwensbran- che. En ik kende de mafift en de afnemers op m'n duimpje". Prestige "Komt er nu eindelijk eens een po sitief verhaal over die fabriek in de krant?", had Voorschotenaar G. den Boer gevraagd. Aan hem zal het niet liggen: hij heeft met zijn Zilverfabriek 'nieuwe stijl' alleen maar blije berichten te melden. Daar gaan we dan. Het gaat die nieuwe Zilverfa briek dus voor de wind. Het be drijfje, dat sinds 25 september draait, verhuist volgende maand naar een 1000 vierkante meter groot pand aan de Rouwkooplaan in Voorschoten. De orderpositie mag zo florerend worden genoemd dat er ruimschoots werk is voor 15 man. Enerzijds fungeert de nieuwe Zilverfabriek als toeleveringsbe drijf aan de twee nog gezonde po- ten van de Koninklijke Van Kem pen en Begeer. Anderzijds speciali seert het bedrijfje zich in het ver vaardigen en repareren van gou den en zilveren voorwerpen. Den Boer heeft diverse 'oude' afnemers opnieuw benaderd en hij levert nu alle mogelijke produkten (onder delen voor sportbekers, halffabri katen) aan iedereen die bij hem aanklopt. "Ik zeg nooit nee tegen een opdracht. Het is juist de grap om iets speciaals te maken. Want wy kunnen en willen alles", pronkt de man, die tot de fatale datum in augustus bedrijfsleider bij de Zilfa was. Als zovelen in Voorschoten 'diende' hij er z'n halve leven. Om precies te zijn 22 jaar. Desondanks was er bij hem geen wanhoop, woede of verdriet te bespeuren toen het doek viel. Den Boer wei gerde zich neer te leggen bij het faillissement. "De één gaat protesteren. Ik steek m'n energie liever in de op bouw van iets nieuws. Dat is een uitdaging voor jezelf. En nu kon het. Laat ik eerlijk zijn: de liquida- tiewaarde van de spullen, die wij hebben overgenomen, vormde een aantrekkelijke prijs". "Kijk, of het lukt weet je natuur lijk over een half jaar pas. Maar werk is er in elk geval genoeg". Bekende naam Voelt dat nu ónders, om na 22 jaar werknemerschap onverwacht werkgever te worden? "Tja, je kunt je ideeën kwijt. We hebben nu heel andere uitgangspunten. Hèt verve lende werk wordt bijvoorbeeld nu bij toerbeurt gedaan in plaats van door één man gedaan. Maar ik voél me niet echt een directeur. Je moet naast de mensen gaan staan, niet erboven. Helpen als er problemen zijn. Dan moet het lukken, want we hebben het vakmanschap in huis". Daar heeft Den Boer, heel slim, wel voor gezorgd. Toen hij zijn be drijfje wilde opzetten was de ham vraag natuurlijk: wie neem ik mee? "Uiteindelijk heb ik uit alle afde lingen iemand genomen. Zodoen de heb je het hele produktieproces in huis". Meer dan dat zelfs, want de Voor schotenaar wist zelfs de in de volksmond zo bekende naam mee te nemen. Dat mocht: de naam 'Zil verfabriek' stond alleen nog maar voor een lege bv. Hij prijst zich er gelukkig mee, "want ik wilde die verwantschap toch houden. Om die reden wil ik ook in Voorscho ten blijven", zegt hij op besliste toon. Wat wil Den Boer uiteindelijk? "Uitgroeien naar een bedrijfje van zo'n 25 man. Niet echt veel groter. De tijd dat je met 300 man bestek ken en serviezen maakte is voor goed voorbij. En verder wil ik er ook jonge mensen bij halen. Naast elke vakman moet de komende ja ren een jongere komen te staan. Want ook die moet de kans krijgen een oud ambacht te leren". Langzaam maar zeker kregen de plannen vaste vorm. Toen hy in die voorbereidingstijd even een week endje in België uitpufte kwam een delegatie DCW-werknemers hem opzoeken om te vragen hoe het zat. Het zat wel goed, zo bleek toen Van Iterson z'n klanten en relaties ging polsen. Waren zy, zo vroeg hij hen, eventueel bereid om ook met hem in zee te gaan? Dat waren ze. De directeur laat ter plekke tiental len brieven zien waarin dergelijke toezeggingen worden gedaan. Compleet met duizelingwekkende bedragen waarmee die eventuele orders gepaard zouden gaan. "Ja, dat geld", lacht hy. "In het begin werd ik Spaans benauwd van dergelijke bedragen. Maar al les liep mee. In zes weken tyd wist ik by de bank het benodigde geld los te peuteren. Echt, wat dat be treft geen kwaad woord over de banken. Want ik heb m'n huis hele maal verhypothekeerd, maar de geldschieters nemen natuurlijk ook voor tonnen risico". Ook van andere kanten heeft hij alle mogelijke steun gehad. "En dat is tegelijkertijd ons voordeel. De mensen gunnen het ons". Van Iterson weet dat hij hoogge spannen verwachtingen moet waarmaken. Voor die 24 werkne mers en voor nog eens 30 thuiswer kers ("Want het is toch een stukje prestige, dat je bewijst hoe het kén), maar ook omwille van het voortbestaan van dat stukje DCW. "Stel je voor dat .het er allemaal niet meer was geweest. Het is toch uniek in Nederland, zo'n sieraden- fabriek?" DEN HAAG/WASSENAAR - Het is maar zeer de vraag of de Raad van State zal ingaan op het verzoek van Wassenaarder L.A. Kik om de opheffing ongedaan te maken van de gemeentelijke vordering het huurhuis om het eigendomsrecht van de ei genaar niet teveel in de wielen te rijden, zo betoogde haar juridische vertegenwoordiger. De desbetref fende woning viel daarbij in een huurprijsklasse die boven de grens Kindertheater Het Leidse kindertoneelgezel schap Ploef komt zondag met de voorstelling 'Polletje Pak en de geheime opdracht' naar gebouw Taberna in Oegstgeest (Juliana- laan). Het toneelspel is bedoeld voor kinderen van 4 tot 10 jaar en het begint om één uur. Jeugdtheater Ook in Zoeterwoude zondag een toneelvoorstelling voor kinderen. De Groep DODD geeft in 'Ons Huis' een voorstelling voor kinde ren van 4 tot 10 jaar: 'Karius en Baktus'. Het vrolijke spektakel begint om half drie. woning is in 1953 door de gemeen te van de eigenaar gevorderd om de toenmalige enorme woning nood te helpen oplossen. Sinds die tyd woont Kik er met zijn gezin in. ,Het college van B en W van Wasse naar heeft echter vorig jaar die vor dering opgeheven, althans dat was de bedoeling. De waarnemend hij woont. De ligt die de gemeente hanteert bij de Het was overigens de eerste keer ciK dat de Raad van State een dergelijk ci pjus protest tegen het opheffen v,n Koffieconcert Het Ensemble Ternoot voert zondag 'De Nachtegaal' uit, een soort muzikaal sprookje, geba- ExpOSltie seerd op het werk van Andersen. Het ensemble brengt negen musi ci plus een verteller mee naar de plaats van handeling: de Leider- Kindertheater Het kindertheater 'Soepgroep' speelt zaterdag in de Leiderdorp- se Muzenhof 'De tranen van Robin Hood'. De voorstelling is geschikt voor kinderen van 6 tot 12 jaar. De avonturen van deze strijder tegen het onrecht beginnen om half drie. Leidse Hazes Joni, 'De Leidse André Hazes', treedt zondagavond bij Wik's dis cotheek aan de Leiderdorpse Hoofdstraat op. De dame begint haar optreden vanaf een uur of ne gen. voorzitter van de Raad van State degelijke zaak ook in Wassenaar woningvordering in behandeling dorpse Muzenhof (Gordijnsingel)" heeft genomen. De gemeentelijke Het koffieconcert begint om half woordvoerdster gaf te kennen 6 vroeg zich gisteren tijdens de be handeling van het bezwaarschrift van Kik af of de brief die het colle ge daarover aan de Wassenaarder had geschreven wel als een be schikking kan worden aange merkt. Alleen dan is namelijk be handeling van het geschil door de Raad van State mogelijk. Het dagelijks bestuur van Wasse naar had in de brief aan Kik ge schreven dat de vordering over een jaar zal worden opgeheven. In de tussentijd zou er voor de Wasse naarder vervangende woonruimte worden gezocht. Kik had zich hier voor echter niet bij het gemeente lijke bureau huisvesting gemeld. Namens hem werd betoogd dat Kik al ruim 30 jaar in de vrijstaan- de woning Vleysmenlaan 7 woont en dat het zonder zijn goede zorgen inmiddels een bouwval zou zijn ge weest. De achtereenvolgende eige naren hadden het pand namelijk nooit goed onderhouden, dat had hij. altijd zelf gedaan. Bovendien probeert hij al jaren om een nor maal huurcontract te krijgen. Iets wat de eigenaren steeds van de hand hebben gewezen. De gemeente wil aan de vorde ring van het pand een einde maken nog niet te zijn tegengekomen. Zij kon niet meedelen of het hier gaat om de laatste gevorderde woning in het Wassenaarse is. Van de meeste van de in de naoorlogse ja ren gevorderde huizen zijn de vor deringen in de jaren zestig en ze ventig opgeheven. Jazzconcert In jazzboerderij Meerrust in Warmond treedt zondag het kwar tet Frlts Katee op. Zangeres Jea- nette Cordee komt ook mee naar Meerrust, dat aan de Dorpsstraat ligt. Het concert begint om drie uur. DEN HAAG/WASSENAAR - Be drijfsterrein Maaldrift in Wasse naar mag er komen. Dat hebben Gedeputeerde Staten (het provin ciebestuur) besloten. De bezwaren die toekomstige omwonenden-te gen de aanleg van het terrein had den ingediend zijn daarmee ver worpen. GS vinden dat bebouwing van dit gebied wel kan, omdat het vlak bij een bebouwd defensiecomplex ligt. Bovendien kan er met groen een heleboel worden gedaan om Maaldrift meer bij de omgeving te laten horen. En dan is de afstand tussen het terrein en de woningen in de omgeving zo groot dat de be woners niet bang voor overlast hoeven te zijn. Evenmin hoeven ze te vrezen dat het Ammonslaantje en de weg Maaldrift door de komst van het bedrijfsterrein te druk zullen wor den: het terrein kan worden be reikt via de parallelweg naast de Rijksstraatweg. Het terrein is ook niet erg geschikt voor agrarische doeleinden, omdat het voor een deel verhard is, zeggen GS verder. Het zou veel te duur zijn om Maal drift geschikt te maken voor het 'boeren'. Voor recreatie zou het wel geschikt zijn, maar volgens het provinciebestuur hebben zich geen mensen aangemeld die in dat opzicht iets op poten willen zetten. Ook omdat er in Wassenaar géén alternatieven voor een bedrijfster rein zijn te vinden, vinden GS het een goed plan om daarvoor Maal drift aan te wijzen. In de Leiderdorpse Muzenhof wordt zondag een nieuwe ten toonstelling geopend van Anneke van Overloop (wandkleden) en Helma Kallenberg (brooddeegfi guren). De werken hangen er tot en met 5 december. Tear Fund De Tear Fund-verkoop vorige week in de Voorschotense Werf heeft 7200 gulden opgebracht. Dat geld gaat naar de derde wereld landen. De plaatselijke afdeling van Tear Fund is er reuze blij mee. In de nabije toekomst zullen ze op de markt (met een stand) weer van zich laten horen. VOORSCHOTEN - We hebben het ei van Columbus gevonden, dacht de gemeente Voorscho ten toen ze vrijdag 2 november stopte met xiet plaatsen van fietsenrekken op de hoek Voor straat/Molenlaan. Nooit meer zou het rommelig zijn op het stukje Voorstraat, dacht ze. En: de bezoekers van de markt zouden massaal uit wijken naar de bewaakte en be taalde fietsenstalling, recht te genover de gratis stalling op de hoek. Het liep héél anders: toen marktbezoekers vorige week bemerkten dat zij niet langer gratis konden stallen op de hoek van de straat, plaatsten zij hun rijwiel tegen bomen en de hekken van de Nederlands Hervormde Kerk. De bewaakte fietsenstalling werd niet voller door de maatregel. Erger nog: het riep de woede" op van het liberale raadslid me vrouw M. van der Kloes-Kam- steeg. "Het is een slechte zaak dat mensen werden verplicht met hun fiets de bewaakte fiet senstalling te bezoeken", zei zij tijdens de vergadering van de raadscommissie voor openbare werken. Gisteren besloot wethouder J. van Leeuwen dan ook de maatregel terug te draaien. Vol gende week kunnen marktbe zoekers dus weer gratis aan schuiven in dc rekken op de hoek Voorstraat/Treubstraat. LEIDEN - Een 27-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats heeft gistermiddag nabij een supermarkt aan de Herenstraat in Leiden een 40-jarige Leidenaar bedreigd met een 25 centimeter lang mes. De Leide naar kreeg het mes onder zyn kin gedrukt toen hij zyn auto wilde instap pen. De 27-jarige man vroeg hem of hy geld bij zich had. De Leidenaar bleef volgens de politie beheerst en vertelde de messetrekker dat hij niets op zak had. De overvaller raakte volgens de politie toen in paniek. Hij deelde zijn slachtoffer nog mee dat het 'een rot wereld' is en dat hij geld nodig had. De Leidenaar slaagde er in in zijn auto te springen en weg te rijden. Hij zag echter wel dat zijn overvaller naar een andere man toeliep en die eveneens bedreigde. De Leidenaar waarschuwde de politie die de messetrekker snel in de kraag greep. De politie zoekt nu getuigen van de mislukte overval en de persoon die ook is bedreigd. Zij kunnen contact opnemen met de politie, tel. 071-149961. ZATERDAG Leiden Antonius flubhuis - Lange Mare, Prin senbal De Hutspotten, 21.30 uur. Buurthuis Op Eigen Wieken - Valken pad, bingo-avond, 19.30 uur. 't Breehuys -" Breestraat, hard-rock- avond, 21 uur. Hooglandse Huis - Youth for Christ' houdt koffieavond, 20 uur. Lokhorstkerk - Pieterskerkstraat, 19-21 Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat, film 'Oblomov' van Mikhalkov, 19.30 en 22.15 uur. Filmhuis LVC - Breestraat, film 'The big combo' van Joseph Lewis, 21.15 uur. Zoeterwoude Don Bosco - Zuidbuurtseweg, Prinsen bal. 21 uur. Voorschoten Lindehoeve - Burg. v.d. Haarplein, swing-wave-future-avond, 22 uur. ZONDAG Leiden Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat, film 'Oblomov' van Mikhalkov, 19.30 en 21.15 uur. Waaggebouw - concert door Stageband e-band 'Aktivitaor', 16 Pijpenkabinet - Oude Vest 159a, pijpe- nexpert aanwezig die door particulieren bewaarde pijpen zal onderzoeken, 13-17 Café Baboon - Oude Vest, optreden de conga-speler Bony Cornelia, 16 uur. Swittoer en Bataven - strandloop in Noordwijk, start bij vuurtoren, 11 uur. Gebouw van De Vriendenclub - Anna Paulownastraat, Postduivenvereniging Het Oosten houdt tentoonstelling, 10.30 LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Kwartaalabonnement 63,10 Per post/ 85,50 Maandabonnement f 21,21 (Autom. betaling) Losser Commentaren: W. F.J Wirtzen A. A. van Brussel M. Hoenson-de Graaft (regio Leiden) (radio, televisie, kunst) Post uitsluitend aan: Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 2311 BG LEIDEN Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag v 16.30-18.00 uur. Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Restitutie is niet toegestaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging. abonnementsgelden op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. Directie: G. Koopman Adj.dir.: N. Quakernaat Hoofdredacteur Drs. J. W E Metselaar Adj. Hoofdredacteur: R. D. Paauw H. v d. Post (plv) W. F J. Wirtz (bin. buit./eco Aangesloten bij de Gei Plv. Alg. redactiechef: Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cairo, Rome, Madrid, Mexico

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2