LEIDSCH DAGBLAD Milj oenenfr aude in effectenhandel V Jongerenclubs bij omroepen met toegestaan Van Doorne laat alle hoop varen HYPOTHEEK Voor een tientje véél wijzer Invoering periodieke autokeuring uitgesteld VN-debat Nicaragua verdaagd 'Nederland achterbuurt beleggingswereld' V reld6 oVuftvo^ng gebeirt^lTr 30 'ot 40.Procent Schrijf uw eigen verhaal over 1984 VS willen conferentie over hulp aan Etliiopië EEEBO data voor uw AA (Ml Het Motorhuis LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 10 NOVEMBER 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37549 Directeur: G. Koopman HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN coWon De Waalse kerk in Leiden bestaat 400 jaar. Wat bezielt de 40 leden en 60 sympathisanten van dit kerkelijke buitenbeentje? "Het Frans houdt ons bijeen". Portret van een tastbare herinnering aan de Tachtigjarige Oorlog. "PAGINA 19 India begint zich langzaam te herstellen van de bloedbaden die sinds de moord op Indira Gandhi onder de sikhbevolking werden aangericht. Maar de toekomst blijft onzekter, omdat de centrale regering in New Delhi nog meer vijanden heeft. Is de computer-kei ner een uitkomst voor de horeca? In Canada vindt men van wel. Daar bereiken de wensen van de cliènt via een tiptoets de keuken, wat volgens de voorstanders veel rompslomp bespaart. PAGINA 23 De succesvolle spionageschrijv- er Fredrick Forsyth was even in Nederland om zijn nieuwste boek ten doop te houden. "De KGB vindt mijn werk heel leerzaam". Een interview. VOORSCHOTEN (ANP) - De da tum waarop de verplichte periodie ke autokeuringen zouden begin nen - 1 januari 1985 - is enkele maanden uitgesteld. Dat heeft di recteur Kuiperbak van de Rijks dienst voor het Wegverkeer giste ren in Voorschoten gezegd bij de uitreiking van het 3000ste diploma Keurmeester in het opleidingsin stituut voor de motorvoertuig- en tweewielerbranche VAM. Nu het er naar uitziet dat de be handeling in de Tweede Kamer van het wetsvoorstel verplichte au tokeuring pas in 1985 zal plaatsvin den, zal ook de streefdatum ver schuiven naar een nader vast te stellen datum in dat jaar, zo zei Kuiperbak. Een woordvoerster van het ministerie van verkeer en waterstaat zei desgevraagd te ver wachten dat de autokeuringen pas in maart volgend jaar en mogelijk zelfs pas in mei beginnen. Elke auto ouder dan drie jaar zal na de invoering van de veiplichte autokeuring aan een veiligheids keuring worden onderworpen, te beginnen met auto's van tien jaar en ouder. De keuring zal worden uitgevoerd door autobedrijven die een erkenning als keurbedrijf heb ben van de Rijksdienst voor het Wegverkeer en de minstens één ge diplomeerde keurmeester in dienst hebben. De VAM, waar zowel de oplei ding als het examen tot keurmees ter is ondergebracht, heeft inmid dels al meer dan 7000 inschrijvin gen ontvangen voor de opleiding tot keurmeester. Naar verwachting zullen 8000 tot 9000 keurmeesters de keuringen gaan verrichten. NEW YORK (AFP) - Tijdens een zitting van de Veiligheidsraad heeft Nicaragua vannacht gewezen op de „overeenkomst" tussen de door Washington veroorzaakte spanningen rond Nicaragua en de voorbereidingen die vorig jaar de Amerikaanse invasie van Grenada voorafgingen. Javier Chamorro, de Nicara guaanse ambassadeur bij de VN, verzette zich tegen de „leugencam pagne" van de V.S., die volgens hem ter voorbereiding van een mi litaire interventie dient. De Nicara guaanse vertegenwoordiger her haalde dat de Sowjet-Unie geen en kel supersonisch vliegtuig aan zijn land heeft geleverd. De Amerikaanse vertegenwoor diger bij de VN Richard Schifter, plaatsvervanger van Jean Kirkpa- trick, ontkende dat de V.S. van plan zijn militair in te grijpen in Ni caragua. Na verklaringen werd het debat, dat op verzoek van Nicaragua werd gehouden, voor onbepaalde tijd verdaagd. (Zie verder pagina 7) Veel bewolking sen droog. Minimumtemperatuur rond 8 graden, middagtemperatuur om streeks 13 graden. Tot matig afnemen de zuidoostenwind. 11 november 1984 Zon op: 07.52 uur, zon onder: 16.55 uur Maan op: 18.17 uur, maan onder: 10.57 12 november 1984 Zon op: 07.54 uur, zon onder: 16.54 uur Maan op: 19.03 uur, maan onder: 12.03 00.42 en 12.59 uil#. ROTTERDAM (ANP) - De politie in Rotterdam is een grootscheepse fraude met effec ten op het spoor gekomen. Daarbij zijn voornamelijk buitenlandse investeerders voor tien tot 15 miljoen gulden opgelicht. - Veronica overweegt rechtszaak LOMA LINDA (Californiê) - Het gaat goed met de baby Fae, die dertien dagen geleden een apehart kreeg ingeplant. Op de foto luistert het meisje door de telefoon naar de stem van haar moeder die door een verkoud heid zelf niet bij het kind mocht zijn (Foto ANP) HILVERSUM (GPD)-Het minis- jurist zei dat hy gerechtelijke stop- jacht" W°rden geeerd terie van WVC volhardt in ziin Pen van Veronica-directeur Rob BOCHUM (DPA) - De gemeente raad van Bochum in Noordrijn- Westfalen heeft gisteren 50 jaar na datum het ereburgerschap van de stad ontnomen aan Adolf Hitler. Het besluit is op morele gronden genomen omdat "de vroegere Füh- rer zich door zijn misdaden buiten de kring heeft gestoten van diege nen die als ereburger door Bo- ■ÉBMÉH her- terie van WVC volhardt in zijn standpunt dat de jongerenactivitei- ten van omroepen als 'nevenactivi teiten' niet zijn toegestaan, voor zover die gericht zijn op jeugd on der de 18. Tijdens een informatieve ontmoeting van vertegenwoordi gers uit de omroep en een delegatie van WVC bleek gisteren dat om roep en overheid op dit punt lijn recht tegenover elkaar staan en dat de omroepen - met de jongeren omroep Veronica voorop - wegen activiteiten en jongerenbladen bij de rechter ongedaan te maken. Een NOS-woord voerder ver klaarde dat het verbod 'geen'enke le rechtsgrond heeft' en een NOS- De 42-jarige directeur van het in Rotterdam gevestigde beleggings- bedrijf Interestco Investment Foundation Ltd heeft de oplich ting bekend tegenover de politie. De man is vorige week aangehou den en is inmiddels in bewaring gesteld. Het onderzoek duurt voort. Er worden nog meer aan houdingen in deze zaak verwacht, aldus de woordvoerder van de Rot terdamse politie. Schimmig Volgens directeur A. Gerla van de Vereniging voor Effectenbe scherming in Den Haag bestaan in Nederland tientallen soortgelijke malafide beleggingsbedrijven, waarin meer dan vele tientallen miljoenen guldens wordt omgezet. Lancering Ariane KOUROU (AFP/Rtr.) - De elfde Westeuropese Ariane-raket is van ochtend om 02.14 uur met succes gelanceerd vanaf het ruimtevaart- centrum Kourou in Frans Guyana. De raket zal twee satellieten, waar van één Amerikaanse, in een baan om de Aarde brengen. Het is de derde commerciële vlucht van de Ariane-raket. De lancering van de Ariane liep een vertraging op van een half uur, omdat wegens een verkeerde scha keling de verbinding met volgsta- tions was verbroken. Naar zijn mening hebben dit soort schimmige bedrijven alle kansen om hun praktijken in Nederland uit te oefenen, omdat hier geen vestigings- en toelatingsbeleid geldt voor beleggersadviseurs en vermogensbemiddelaars. „Nederland is de achterbuurt van de internationale effectenwe reld. Er zitten hier enorm veel vage beleggingsbedrijven met juridi- vanuit Nederland, omdat de inter- Jaar'laten K ach vaak lokken handen van allerlei beleggers stel len, zonder te hebben onderzocht of het om een bonafide zaak gaat. Het gaat volgens hem niet alleen om mensen die zwart geld beleg gen, maar ook om „gewone" men sen die in de loop van hun leven een bepaald bedrag hebben ge spaard. Als zij worden benaderd door een belegger met beloften van een koerswinst 3 nationale verbindingen hier uitste kend zijn. De invoering van een wet waarin het vestigings- en toela tingsbeleid is geregeld kan daarin veel verbetering brengen", aldus Gerla. Beloften De directeur van de Vereniging voor Effectenbescherming ver baast zich erover dat er nog steeds mensen zijn die zomaar hun geld in gaan met het bedrijf in zee. Het zijn volgens Gerla vooral veel Brit ten die in Nederland hun geld bij niet-deugdelijke bedrijven laten beleggen. Zolang in Nederland geen vesti gings- en toelatingsbeleid geldt voor vermogensbemiddelaars, kan de Vereniging voor Effectenbe scherming weinig anders doen dan klachten over malafide beleggings maatschappijen registreren en be leggers hiervoor waarschuwen. Out met nan andere clubs (v RA), zou het verbod ter betekenen dat zowel de 'lid maatschappen' voor mensen onder de 18 als het publiceren van bladen voor die groep en andere nevenac tiviteiten per 15 november verbo den zullen zijn. Vanaf die datum, zo heeft minister Brinkman de om- het'verbodopjongeren- roepen schriftelijk laten weten, zal WVC er strikt op toezien. Dan zal ook de boeteregeling op reclame voor de eigen omroep (vanaf 1000 gulden per seconde met een mini mum van 30.000 gulden) worden ingevoerd en zal het in radiopro gramma's bijvoorbeeld ook verbo den zijn om correspondenten de naam van hun eigenlijke werkge ver - meestal een krant - te laten vermelden. Tijdens de bijeenkomst gisteren in Hilversum bleek dat er bij de omroepen onduidelijkheid bestaat over welke nevenactiviteiten wel en niet zijn toegestaan. Net zoals vorig jaar nodigen wij de lezers van het Leidsch/ Alphens Dagblad weer uit hun eigen verhaal over 1984 te schrijven. Dat hoeft geen lang verhaal te worden; het gaat slechts om uw persoonlijke vi sie op een gebeurtenis die dit jaar veel indruk op u maakte. Zomaar een fragment uit 1984 dat woede, ergernis, of mis schien juist vreugde veroor zaakte. Stuur uw brief vóór 1 december naar de redactie van het Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden, met in de linker bovenhoek van de envelop de vermelding "1984". De geplaatste brieven worden gehonoreerd met een boekenbon. TILBURG (GPD) - Het faillisse ment van Van Doorne's Transmis- siefabriek (VDT) in Tilburg lijkt onontkoombaar. Dat heeft direc teur Van Ham gisteravond meege deeld aan personeel en vakbonden. Hij verwacht dat de faillissements aanvraag over VDT volgende week vrijdag zal worden behandeld door de rechtbank in Breda. De indus triebonden FNV en CNV willen dat de overheid zo snel mogelijk initiatieven neemt om nieuwe aan deelhouders bij elkaar te krijgen, zodat een nieuw bedrijf binnen ren. "Zoiets heb ik nog nooit ge- twee weken de produktie van het zien". unieke transmissiesysteem voor Een internationale conferentie auto's kan starten, zou behalve Etiopië ook de proble- Industriebond FNV-bestuurder men van andere Afrikaanse landen Ton Verdijsseldonk geeft toe dat moeten bespreken, die er spoedig hy gezien de korte tijd weinig hoop slecht voor zullen staan als er heeft dat dat zal lukken. Maar wan neer de produktie niet binnen twee den genomen. "Als de wereld sa- weken gestart wordt, betekent dat het Amerikaanse bureau voor ont- menwerkt kunnen honderdduizen- dat de termijn van 1 juli 1985, waar- wikkelingshulp, die vorige week den mensen gered worden". 0p de afnemers de transmissies no- Hij vond ook dat de Sowjet-Unie, dig hebben, niet gehaald kan wor- Etiopiës bondgenoot, meer kan den. doen dan "het aanbrengen van Dat stuurt bij de afnemende au- honderden verschrompelde kinde- zichtbare pleisters". De internatio- tomobielbedrijven de hele produk- nale luchtbrug naar Etiopië kreeg tie in de war Dan zuIIen M hun deze week versterkmg van drie produktie van auto's met het nieu- volgens we transmissiesysteem pas een WASHINGTON (UPI)- De Ver enigde Staten hebben gisteren voorgesteld binnen enkele weken een internationale conferentie te beleggen om gelden beschikbaar te krijgen voor hulp aan Etiopië en andere door droogte getroffen Afri kaanse landen. Het voorstel komt geen effectieve maatregelen Peter McPherson, hoofd Etiopië bezocht. Op een persconfe rentie in Washington zei hij ge schokt te zijn door de aanblik MEXICO CITY (Rtr.) - De Mexi caanse politie heeft gisteren in sa menwerking met het leger de grootste marihuana-vangst uit de geschiedenis van het land gedaan. Het openbaar ministerie maakte bekend dat 2000 ton marihuana in beslag is genomen en dat in ver band met deze zaak 500 personen zijn gearresteerd. De marihuana vertegenwoor digt, zelfs tegen matige straatprij- zen, een waarde van ruim één mil jard dollar (3,4 miljard gulden). Wij kunnen momenteel hypotheken aanbieden waarbij de rente voor 10 jaar vast staat. RENTE NU 7,2 Ifl/fl data makelaardij bv breestraat 106 leiden 071-12 16 45 Haarlemmerweg 5a ruime bovenwoning 99 000,- k.k. Leuvenstraal 35 tussenwoning I 99.000,-k.k 0e Mey van Streetkerkstr. 53 royaal herenhuis I 237.000,- k.k AUTOVERHUUR Luxe en bestel Cratis inzittendenverzekering vondellaan 80. Leiden. Tel 071-76 9313 Sowjet-toestellen, McPherson zouden de Russen royaler over de brug moeten ko- Het ergst getroffen zijn de noor delijke gebieden als Tigre, waar de problemen van de droogte zijn ver ergerd door een guerrilla. Maar het zuiden van Etiopië staat soortgelij ke ellende te wachten als de Etiopi- sche regering en de donorlanden niet snel tot actie overgaan. De Verenigde Staten, aldus McPher son, hebben sinds 1 oktober 60 mil joen dollar aan hulp beschikbaar gesteld, waaronder 135.000 ton voedsel, terwijl andere westerse landen 200.000 ton voedsel hebben gegeven. Maar Etiopië kampt met ernstige distributieproblemen. Langs de huidige kanalen kan per maand slechts 50.000 ton uitge deeld worden, terwijl tweemaal zo veel nodig is. jaar later starten. En dat heeft niet alleen gevolgen voor de perso neelsbezetting van VDT, maar houdt ook het gevaar in, dat con currenten inmiddels hun eigen transmissie ontwikkelen, waar door Van Doorne's zyn voorsprong kwijtraakt. Er zal nog een juridisch steek spel ontstaan wie na het faillisse ment het recht krijgt de transmis sie té gaan producéren. Volgens de contracten van de aandeelhouders vervalt de licensie bij faillissement aan hen. Dat zou betekenen dat het Amerikaanse concern Borg War ner een deel van de rechten over neemt van een bedrijf dat door zyn toedoen failliet is gegaan. Volgens de bonden is dat juridisch eigenlijk niet mogelijk. Directeur Van Ham was zeer op timistisch dat de produktie van het transmissiesysteem in Nederland blijft. De patenten zijn op dit mo ment in handen van de banken. Zonder patenten zijn de licensies niet veel waard. De banken zullen met gegadigden (eventuele nieuwe aandeelhouders bijvoorbeeld) over verkoop van die patenten onder handelen. (Zie ook pagina econo mie). Ja. ik wil deze komplete krant over wereld, stad en land oraao 4 weken voor 10.- op proef in de bus ontvangen. Daarna beslis ik over een j definitief abonnement. i Noteer mij voor een kwartaalabonnement (163.10); vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis. Naam Tel. Lelden Hoge Rijndijk 128 Leiden Gerbrandylaan 29 Leiden Kreleldlaan 17 Leiderdorp Boekweitkamp 37 tnwnhouse luie villa 255.000,- k.k I 299.000,- k.k I 375.000,- k.k Leiderdorp Boekweitkamp 37 eengezlniwomng 1 185.000,- k.k Noordwlik Te huur Beyaert 71 toptlat - I 1.150,- p.m ezel. lervlcekit. Hazerawoude Te huur Rijndijk 128a vrljst. villa I 2.500,- p.m Maak aan alipraak voor oon vrijblijvond financieringavooralol I Zaterdags geopend van 10.00 uur tot 14.00 uur Buiten kantooruren tel. 071-891447 PARDOEZA Vanavond 22.30 uur Combo Kop Co| Doezastraat 43, Lelden U kunt deze bon opsturen naar het Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen 071-144941

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1