WD'ers moeten bron prijsgeven 'Besluit PTT uitstellen' Europees vervoer wordt vrijer RSV-commissie stelt ultimatum Schuldeiser vraagt faillissement VDT Braks wil melkprijs in '85 niet verhogen Boskalis doet laboratorium in Noordwijk van de hand FNV kondigt acties aan in 43 bedrijven Vangen van kabeljauw in Noordzee aan banden Verzoek Groningen aan Kamer Cijfers Shell verhullen olieproblemen VRIJDAG 9 NOVEMBER 1984 ECONOMIE PAGINA 9 DEN HAAG (GPD) - De parlementaire RSV-enquêtecommissie heeft de WD-Tweede Kamerleden Korthals en Rempt tot vanmiddag de tijd gegeven om uit te leggen hoe het mogelijk was dat vertrouwelijke informatie over de RSV-enquête in WD-kring is besproken. Als zij opheldering hebben gegeven, zal worden beslist of de tweeWD'ers eventueel geschorst zullen worden als commissielid. TILBURG (ANP) - Een schuldei- ser van het Tilburgse bedrijf Van Doorne's Transmissie VDT heeft gistermiddag bij de Bredase recht bank het faillissement van het be drijf aangevraagd. Dat heeft een woordvoerder van VDT meege deeld. Welke schuldeiser de aan vraag heeft ingediend wilde de woordvoerder niet zeggen. Perso neel en vakbonden zijn inmiddels door de directie op de hoogte ge bracht. De werknemers van VDT zouden vandaag normaal aan het werk zijn gegaan. Volgens de directie was het te voorzien dat een faillisementsaan- vraag zou plaats vinden. Niet be kend is wanneer de rechtbank de faillisementsaan vraag behandelt. In afwachting daarvan wil VDT geen verdere mededelingen doen. De Bond van Administratief Per soneel Unie BLHP is evenmin ver- Borg Warner verkoopt aandelen baasd over de faillissementsaan vrage door een onbekende credi teur. Volgens bestuurder F. Beere- poot van de Unie "lag het in de lijn der verwachtingen dat er eens een crediteur zou komen". De vakbonden lieten begin deze week na een gesprek met presi dent-commissaris Deleye weten, Rnrer Wam or dat deze in dat gesprek had laten Dür& W dl lier doorschemeren dat indien een ere- Borg Warner, een van de aan- diteur het faillissement van VDT deelhouders van VDT, heeft zijn zou aanvragen, het failliet verkla ren van het bedrijf nog wel een tijdje te rekken valt. De president- commissaris zei volgens de bon den verder dat er binnen veertien dagen duidelijkheid komt over de positie van VDT. Nadat Rempt en Korthals met hun fractievoorzitter Nijpels hadden gesproken over conclusies van de RSV-commissie, bracht Nijpels de commissie tot grote woede door er gepeperde uitspraken over te doen voor de radio. Aanvankelijk zou de commissie gistermiddag al beslis sen over de gevolgen van de mis stap van Rempt en Korthals. Maar in een brief gaf commissievoorzit ter Van Dijk nog 24 uur de tijd de zaak op te helderen. Korthals en Rempt lieten gister avond weten geen inhoudelijke mededelingen te hebben gedaan aan fractiegenoten over geheime stukken van de parlementaire en quêtecommissie. Zij zullen dit la ten weten aan commissievoorzitter Van Dijk in antwoord op een brief van het presidium van de enquête commissie waarin de twee libera len om opheldering wordt ge vraagd. Korthals zei te verwachten dat daarmee het incident als afge sloten zal worden beschouwd. De problemen binnen de com missie zijn ontstaan na het uitlek ken van voorlopige conclusies uit het eindrapport. Volgens deze be richten heeft de commissie onge zouten kritiek op minister Van Aardenne (economische zaken) vanwege het niet volledig informe- ming wilde nemen. Volgens hem waren de persberichten voorbarig en schaadde het uitlekken de inte griteit van de enquêtecommissie. Vervolgens beet commissievoor zitter Van Dijk van zich af door te suggereren dat de liberale fractie leider alleen zo kon reageren om dat deze beschikte over vertrouwe lijke informatie. Van Dijk nam dat hoog op, voor al nadat Nijpels verklaarde dat hij geen enkel stuk te zien heeft gekre gen. In een brief aan commissie voorzitter Van Dijk geeft Nijpels echter wel toe dat hem was geble ken dat enkele leden van de com missie overwegen bezwaar aan te tekenen tegen de passages van het eindrapport, die op Van Aardenne slaan. Voor de derde keer in het be staan van de enquêtecommissie is ook D'66-fractievoorzitter Engwir- da gisteren weer in opspraak geko men. Een dagblad citeert opmer kingen van de Democraat over Van Aardenne en diens rol in de RSV- affaire. Hiermee schendt Engwirda de afspraak van de commissie dat alleen voorzitter Van Dijk aan de pers mededelingen zal doen over bevindingen van de onderzoeks commissie. DEN HAAG (GPD) - Minister 30.000 bezwaarschriften die tegen Braks (landbouw) is niet van plan om voor volgend jaar in Brussel de WD wil. Het CDA daarentegen ,„uvu1B vindt dat een pas-op-de-plaats ge- de Tweede Kamer. Boven- maakt moest worden. "De boeren dien blijkt uit notulen van de nisterraad dat Van Aardenne niet met zoveel woorden gemachtigd was om alle verliezen op de nieuw bouw van grote zeeschepen voor rekening van de staat te nemen. Op het uitlekken van deze gege vens en conclusies reageerde WD-fractievoorzitter Nijpels om dat hij 'zijn' minister in bescher- Kort zakelijk BMW De Westduitse autofabrikant BMW (Bayerische Motoren Werke AG) heeft in de eerste negen maan den van dit jaar ondanks de sta king in de Westduitse metaal met 312.016 personenwagens 5,6 pro cent meer geporoduceerd dan in de eerste negen maanden van vorig jaar. In een schrijven aan de aan deelhouders laat BMW verder we ten dat er 316.790 auto's zijn ver kocht, 5,8 procent meer. De verkoop in het buitenland kwam uit op 195.436 stuks, 5,9 pro cent meer. Volgens BMW gaan vooral de zaken in de Verenigde Staten uitstekend. Daar werden in de eerste negen maanden van dit jaar 50.000 wagens verkocht, zes tien procent meer dan in dezelfde periode van 1983. Lino Calle De 48-jarige Lino Calle verlaat per 1 december de Federatie Ne derlandse Vakbeweging, (FNV) waar hij veertien jaar de belangen van de buitenlandse werknemers heeft behartigd. Calle is benoemd tot attaché sociale zaken aan de Spaanse ambassade in Stockholm. Dat blijkt uit een gesprek dat Calle deze week met de FNV-Vakbonds- krant voerde. de superheffing zijn ingebracht. De minister denkt dat rond 1 de- verhoging van de melkprijs cember alle bezwaarschriften zijn dag uit met Piet de boeren te Jïepleiten, zoals afgehandeld. Braks wilde geen gehoor geven aan aandrang vanuit de Kamer de inning van de superheffing (15 no- Al bijna veertien jaar rijdt de dwergpincher Kitty, dankzij een 'omgebouwde' jerrycan op de tractordag i i de bos naar zijn werk in de Gastelse polder. aandelen vanmorgen tijdens een op een geheime plaats gehouden aandeelhoudersvergadering te koop aangeboden. Dat gebeurde zonder dat van een overdracht van technische kennis omtrent de zo genoemde 'continue variabele transmissie' sprake zou zijn. R. Curran, president van Borg War ner, maakte dat vanochtend be kend. In de afgelopen jaren hebben Borg Warner en VDT besprekin gen over de uitwisseling van paten ten en know-how gevoerd. Volgens Curran heeft VDT slecht een onac ceptabel tegenbod van VDT gekre gen voor het aandelenpakket van 24 procent. In augustus liet Borg Warner al weten geen interesse meer te hebben in de uitwisseling van konw-how. Curran: "Daarop is door de overheid of de anader aan deelhouders nooit gereageerd". SLIEDRECHT (ANP) - Boskalis gaat het Christiaan Huygenslabo- ratorium in Noordwijk aan Zee verkopen aan het Nederlands Ra dar Proefstation. Boskalis deelde gisteren mee daarover in principe overeenstemming te hebben be reikt. De overneming heeft geen gevolgen voor de 39 medewerkers. De vakbonden hebben ermee inge stemd. Het Christiaan Huygens Labora torium houdt zich bezig met con sultancy, sustem.engineering en ontwikkeling op het gebied van elektronische navigatie. In het la boratorium ontwikkelde produk- ten worden in binnen- en buiten land op de markt gebracht. Het Noord wij kse bedrijf heeft met het ontwerpen van 'Artemis' plaatsbe- palings-apparatuur een internatio- (fotoGPDt nale reputatie opgebouwd. moeten hun inkomsten halen uit vember) tot na de afhandeling iarktprijs en moeten niet hun de bezwaarschriften uit te stellen s door Bi beurs door Brussel laten vullen' zei de minister gisteren in de Twee de-Kamer tijdens de behandeling van zijn begroting. Ook wilde hij de inning niet uitstel len als een beroep tegen een afwij zende beslissing van het ministerie wordt ingesteld. "Als ik dat zou toestaan zullen er veel beroeps chriften worden ingdiend. De af handeling van zo'n beroep duurt De minister wilde ook niet gaan op eventueel door hem Brussel aan te dragen maatregelen langer dan zes maanden", om de gevolgen van de superhef- Braks, fing van de boeren te verzachten. Wel stelde hij met klem, dat de De minister zei te willen probe- Europees verband Olie De Sowjet-Unie heeft eerste keer olie aangeboord quotering van de melkproduktie koopregeling voor te veel geprodu- zoals die nu geldt slechts tijdelijk ceerde melk rond te krijgen. Toch zal zijn. meende hij, dat veel lidstaten hier- Die tijdelijkheid hangt volgens voor niet zullen voelen omdat zij de minister af van de begeleidende de voorkeur geven aan eigen natio- maatregelen. "Ik wil het komende nale regelingen, vooijaar in Brussel niet het verwijt Met de ministers De Koning (so krijgen dat wij nationaal door onze ciale zaken) en Van Aardenne (eco- begeleidende maatregelen de quo- nomische zaken) zal Braks volgen- tering op losse schroeven hebben de week overleg plegen over te gezet", aldus de minister. treffen maatregelen voor die perso- Hij deelde het parlement mee, neelsleden die door het terugbren- dat dagelijks 250 ambtenaren op gen van de melkproduktie in de het ministerie van landbouw bezig melkverwerkende industrie over- zijn met de afhandeling van de bodig dreigen te worden. ROTTERDAM (ANP) - De Indus triebond FNV gaat in de week van 19 tot 23 november bij in totaal 43 bedrijven in Zuid-Holland actie voeren tegen het kabinet en de werkgevers. Ruim honderd kaderleden heb ben hiertoe gisteravond besloten tijdens een bijeenkomst in Rotter dam. Het gaat om poortacties, waarbij pamfletten worden uitge reikt en muzikale festijnen worden gehouden en om verlengingen van de lunchpauze. Bovendien z\ Krul, hoofd van het district Rotter- sterk onder druk staat, vooral door dam-Den Haag van de Industrie- de scherpe concurrentie op de olie- bond FNV, in sommige bedrijven markt waar sprake is van grote zelfs voorstellen door de kaderle- overschotten. De (inkoop)prijs den worden gedaan voor werkon- voor ruwe olie daarentegen vers te waarschuwen dat de ko mende cao-onderhandelingen een zware dobber zullen worden. „De werkgevers houden zich nu koest, maar ze moeten er op rekenen dat ze de rekening nog gepresenteerd krijgen tijdens het cao-overleg, al dus Krul. KATWIJK - Een belangrijk deel van de zogenaamde rond- visvloot mag vanaf morgen geen kabeljauw meer vangen in de Noordzee en de Noorse Zee. Dat heeft het ministerie van landbouw en visserij vandaag bekend gemaakt. Alleen voor de vissers die in het bezit zijn van een zogenaamd kabeljauw document geldt de regeling niet. Aangezien de Katwijkse rondvisvloot over dergelijke documenten beschikt blijft het verbod op de kabeljauwvangst hen bespaard. Volgens secreta ris J. Ouwehand van de vereni ging van schipperseigenaren hebben de Katwijkse vissers al jaren geleden 'de bui zien han gen' en dergelijk documenten aangevraagd. Concreet bete kent dit dat de Katwijkers tot het eind van dit jaar 200 kisten per schip per week mogen aan voeren. Ouwehand verwacht dat nu deze maatregel is afgekondigd volgende week 'de oorlog uit breekt' onder de rondvissers die niet in het bezit zijn van dergelijke-documenten en daarmee geheel buiten de boot vallen wat voor betreft de ka beljauwvangsten. DEN HAAG (GPD) - Een beslis sing over de PTT-spreiding van Den Haag naar Groningen kan en moet dinsdag nog niet genomen worden door de Tweede Kamer. De invulling van het spreidings plan is veel te vaag. De Tweede Ka mer moet eerst nadere opheldering vragen over de omvang en kwali teit van het spreidingsplan. Dit verzoek richt een delegatie uit Groningen aan de Tweede Ka mer die voor dinsdag een debat heeft geprogrammeerd. De Com missaris der Koningin, Henk Von- hoff en de burgemeester van Gro ningen, Harm Buiter, vinden de termijn die PTT krijgt om het plan in te vullen "onverantwoord lang". "De tijd tot 1 maart 1985 opent de weg naar allerlei problemen, we noemen dat gedraai en geknoei", aldus Vonhoff. Burgemeester Buiter hield de kamerleden voor dat hetgeen ze nu is aangeboden, een blanco cheque is. "Dit vervult ons met argwaan", aldus Buiter. "De opdracht aan de directeur om het plan uit te werken is levensgevaarlijk. De directeur heeft over zijn eigen overplaatsing gezegd dat voor hem een postbus en twee dagen in Groningen maxi maal is. Als hij nu een plan mag maken, dan weet ik dat we in maart hier weer zitten", aldus de burgemeester. De Groningse delegatie mocht tijdens de hoorzitting zijn gal spu- uit Groningen en Den Haag teken den bezwaar aan tegen de nu voor liggende plannen. Opnieuw, zo werd gesteld, wordt op onaan- "Indien de Ka- vaardbare wijze gesold met de be- PTT-personeel en gen over het "onaanvaardbare' geringsplan voor de spreiding de PTT. Vonhoff sprak van gevoe lens van "verbijstering, teleurstel ling en argwaan". "Indien de Ka mer toch op korte termijn tot een langen afwikkeling wil komen, dan kan -bedrijf. dat geen finaal oordeel zijn". Het provinciaal bestuur van llfl Zuid-Holland zei op de hoorzitting lVllllOCH VOOI* dat er een eind moet komen aan J het spreidingsbeleid. Burgemees ter Schols (Den Haag) noemde de plspreidingsplannen slecht, niet al leen voor het betrokken staatsbe drijf en voor het daarbij betrokken personeel, maar voor geheel het DEN HAAG (GPD) - Het Pro- onderzoeken mestproduktie land. duktschap voor Veevoeder heeft Commissaris der Koningin in besloten een miijoen gulden be- Zuid-Holland, dr S. Patijn, vroeg schikbaar te stellen voor onder- de Kamercommissie indringend zoek de spreiding te beëindigen. De re- accent gio Den Haag kan - zo zette hij uit- men te liggen op dat deel van de een - de spreiding van rijksdien- mestproblematiek dat verband sten absoluut niet meer verdragen, houdt met de samenstelling van Van de zijde van het Haags ge- het veevoer. Hierbij zal worden ge meentebestuur werd de vrees uit- keken naar de hoeveelheid nitraat, gesproken, dat de verplaatsing een deel van de PTT-directie wel eens zou kunnen leiden tot brokkeling" van de in Den Haag gevestigde bedrijven van Siemens, onderzoek" te sümuieren ITT en Philips, cadmium en fosfor in het veevoer. Met de subsidie aan het Fonds 'af- Hinderpreventie Veeteeltbedrij- hoopt het Produktschap het Ook de PTT-dienstcommissies die door mest oplossing van de milieuproblemen DEN HAAG - De forse winststij ging die de Koninklijke Shell giste ren meldde is in belangrijke mate rschone schijn. Ze verhult het feit Bovendien zullen volgens Hans dat de prijs van olieprodukten de derbrekinj enkele uren of houdingsgewijs nog steeds hoog. haar hele dag. De actieweek wordt sector van de Oostzee. Dit heeft het gehouden tijdens de behandeling officiële dagblad Izwestia gisteren bekendgemaakt. De olie is gevon den op een diepte van 2800 meter voor de kust van Kaliningrad. Volgens functionarissen in de olie-industrie ter plaatse is de olie van goede kwaliteit, met een hoog petroleum gehalte. Er zullen meer boringen worden uitgevoerd om de omvang van de reserve en de mogelijkheden voor commerciële exploitatie te bepalen. Boek KMS De voorzitter van de RSV-enquê tecommissie, dr C.P. van Dijk, heeft gistermiddag op het Binnen hof in Den Haag een heel bijzonder boek aangeboden gekregen. Het is de geschiedenis van het Zeeuwse bedrijf De Koninklijke Maatschap pij De Schelde, dat vorig jaar met zijn 4.400 werknemers op het nip pertje wist te ontkomen aan zijn ondergang. Het boek dat Van Dijk kreeg aan geboden is geschreven door een 38-jarige smid, Herbert Sepers, die al vijftien jaar lang in de zware- plaatmakerij van de KMS in Vlis- singen werkzaam is. In het boek wordt De Schelde met zijn vele rangen en standen nu eens van een heel andere kant belicht, namelijk van onderaf. Beursberichten op pagina 21 de begroting van sociale zaken door de Tweede Kamer. Met de acties wil de Industrie bond FNV haar ongenoegen ken baar maken tegen de plannen van het kabinet om de ww-, wwv-, en wao-uitkeringen te verlagen. Het Nederlands-Britse oliecon cern verdiende in volgens de eigen berekeningen in de maanden juli tot en met september ruim vier miljard gulden netto, ruim 1,3 mil taal van 1983. Vooral de Ameri kaanse tak, Shell Oil, leverde met S:wTbSperdat^ëïnéén W week het huidige kabinet-Lubbers niet weg kunnen demonstreren, maar we willen wel duidelijk ma ken dat ze zich er met hun sociale beleid niet met een Jantje van Lei den af kunnen maken". Daarnaast zijn de acties volgens de bond bedoeld om de werkge- zelf rekent in ponden sterling) for se koerswinst op. Gerekend in dollars verbeterde het Amerikaanse resultaat niet. Te genover de voordelen van een ho gere eigen produktie van ruwe olie meer dan in het derde kwar- den scherp dalende benzineprijzen op de Amerikaanse markt. De prijs van aardgas prijs steeg wel, even als de afzet, maar niet voldoende om de prijsval voor geraffineerde produkten te compenseren. Bij de winstberekening speelt bovendien de waardering van de olievoorraden (als onderdeel. Dat is echter voor bijna de helft te danken aan het feit, dat de Shell Groep het aandelenbezit in de Amerikaanse tak fors uitbreidde, de kostprijs) Bovendien levert de vertaling van de Amerikaanse winst- en verlies cijfers in Europese munten (Shell winst op. Gaat men bij de verkoop over een bepaalde periode echter uit van de gemiddelde kostprijs in diezelfde periode, dan levert dat (tenzij de prijs voor ruwe olie scherp daalt) een lagere winstmar ge op. Volgens die berekening is de winststijging niet 1,3 miljard, maar zo'n 400 miljoen gulden. Shell investeert intussen nog steeds grote bedragen in het zelf opsporen en winnen van olie en gas, vooral in de VS. Toch daalde de produktie van ruwe olie in het derde kwartaal met een procent tot ruim 1,5 miljoen vaten per dag, door een teruggang buiten de VS en Canada van 20.000 vaten. De inspanningen in de VS leve ren niet altijd succes op. Zo heeft Shell Oil besloten om haar ambi tieuze boorproject voor de Ameri kaanse oostkust stop te zetten. Het 'offshore' project in dit Atlantische gebied, dat Shell al zo'n 800 mil- belangrijke rol. joen gulden (250 miljoen dollar) Verkoop van olie die een jaar gele den is gekocht levert nu, door de hogere dollarkoers, een stevige heeft gekost, wordt stopgezet c dat voor de vierde keer een „dro ge" put is aangeboord. BRUSSEL (ANP) - De voor Ne derland zo belangrijke liberalise ring van het vervoer in Europa is gisteren in Brussel een stap dich terbij gekomen. Dat is het gevolg van het bereiken van politieke (nog geen definitieve) overeenstem- moet zijn. Bij de principebesluiten van gis teren (die in de raad van 11 decem ber is er één dat het aantal gemeen schappelijke vergunningen voor het wegvervoer volgend jaar met 30 procent en dan vier jaar lang elk lang elk jaar 15 procent meer. Daarna, zo hoopt mevrouw Smit- Kroes (maar daar is nog lang geen overeenstemming over) zal het wegvervoer in Europa geheel vrij worden. meter lang zijn en vooi met oplegger gaat een lengte van 18 meter gelden. Weer een het pakket ming door de Europese ministers jaar met 15 procent vergroot. Voor Nadat er in Europa wel zo'n 20 stellen van verkeer over een pakket maatregelen. Minister Nelie Smit- Kroes (verkeer en waterstaat) toon de zich in Brussel met dit resultaat in haar schik. Maar omdat het om nog maar een eerste stap gaat blijft ze vasthouden aan haar eis dat de EG voor het eind van dit jaar be sluiten neemt over een tijdschema waarbinnen een volledige liberali sering en harmonisering van het Europese transport gerealiseerd de Nederlanders (de „vrachtsle pers" van Europa) is dat een wel kome zaak. Die zogeheten „com munautaire vergunningen" geven namelijk het recht op en door alle tien de EG-lidstaten vracht te ver- Momenteel heeft ons land 626 van de in totaal 4.038 Europese ver gunningen. Dat worden er volgend jaar 785 en vervolgens vier jaar jaar over gepraat was, is men giste ren ook tot een principebesluit ge komen over de harmonisatie ander onderdeel van 'as het ter beschikking 200 miijoen gulden infra-structurele werken in Europa. Met dat punt is minister Smit-Kroes slechts met tegenzin de afmetingen en gewichten van akkoord gegaan. Ze ton mogen zijn. De grootste hoogte dat zeker niet erg ten goede komt s bepaald op vier meter en de i het verbeteren van de Europe- ximaal breedte op 2,50 meter. Een se infrastructuur. „Een rondweg vrachtwagen zal hoogstens twaalf om Londen is bij voorbeeld heie meter lang mogen zijn, hetzelfde maal niet van belang voor de Ge- geldt voor een aanhanger, een „ge- meenschap als geheel", aldus het leed voertuig" mag maximaal 15,50 voorbeeld dat ze gaf. Hypotheekrente 9 november Rentepercentages net zonder gemeentegarantie Amrobank Bouwfonds bü nieuwbouw NMB Postg./RPS Rabo Leiden Westland Utr. standaard standaard standaard no-risk 4e kw. budget M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A HJ/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A HJ/A HJ/A HJ/A MAT M/V M/V M/V MA/ MA/ 5 jr. renter. 10 jr. 10/15/20 10/15/20 jir- 3 jr. 7,93 8,58 9,02 9,12 9,34 8,74 8,90 8,0 8,41 8.5 8,96 7.2 7,61 7,4 7,82 7,9 8,36 8.1 8,58 8.3 8,80 8,5 9,02 7,98 8,74 8,58 nvt nvt 7.5 8,10 8.3 8,98 8.6 9,32 op aanvraag 7,5 8,10 8.7 9,43 8.8 9,54 op aanvraag 8.7 9^43 Levenshypotheken (met verplichte afsluiting levensverzekering) Aegon M/A 5/10/15/20 - 8,0 8,30 8.0 8,30 M/A 5/10/15/20 - 8,0 8,30 8.0 8,30 KW/A 5/10 jr. nvt nvt 8.1 8.35 M/A 5/10 jr. - 8.0 8,30 8.0 8.30 KW/A 5/10/15/20 nvt nvt 8.1 8,35 M/A 5/10/15/20 - 8.0 8^0 8.0 8,30 Het rente-overzicht geeft deze week weer een evenwichtig beeld. De geldverstrekkers die vorige week nog op het oude tarief bleven zitten hebben nu ook de verlaging doorgevoerd. Verwacht wordt dat het voorlopig op de rentemarkt even rustig zal blijven. D Copyright „Vereniging Eigen Huis" te Amersfoort

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9