Genscher in de beklaagdenbank rtz Raadsel schenidng FDP opgelost Vredescomité Turkije voor de krijgsraad Bonn tevreden over Duitsland-politiek Sikhs vieren religieuze feestdag Gesprek Israël-Libanon begonnen Stakingsleiders in Z.-Afrika opgepakt Reagan kreeg 53,4 miljoen stemmen Geen bewijs voor levering Migs VRIJDAG 9 NOVEMBER 1984 BUITENLAND PAGINA 7 BONN (DPA/Rtr.) Het raadsel van de anonieme schenker van 6 miljoen mark aan de Westduitse liberale partij, FDP, is opgelost. De in Zwitserland wonende voormalige be zitter van een groot aantal warenhuizen in de Bondsrepubliek, Helmut Horten, heeft FDP-voorzitter Hans-Dietrich Genscher donderdag laten weten dat hij de gulle gever was van het bedrag dat vorig jaar op de bankrekening van de partij werd gestort. Over de identiteit van de schenker Het concern, dat een enorm be deden de wildste geruchten de ron- drag aan belasting zou hebben de. Een krant meende zelfs te we- moeten betalen in verband met de ten dat het geld van de Libische verkoop van zijn aandelen in het leider kolonel Gaddafi afkomstig bedrijf Daimler, wist in die periode ISTANBOEL - De Turkse oud ambassadeur Mahmud Dikerdem is gisteren vrijgelaten, aan het ein de van een zitting van de krijgs raad die in tweede instantie de zaak behandelt tegen het, nu bui ten de wet gestelde, Turkse vredes- comité, waarvan hij de voorzitter was. Het comité werd door de mili taire autoriteiten als door Frans van Hasselt nistische mantelorganisatie be schouwd Kortgeleden had het Europese Parlement met grote meerderheid een motie aangenomen waarin om deze vrijlating werd gevraagd. Di kerdem, die in eerste instantie tot vyf jaar was veroordeeld, zou aan prostaatkanker lijden en vertoefde al geruime tijd in het gevangenis hospitaal. Hij werd na de zitting meteen per auto afgehaald en was nog wat tè verdoofd om de geluk wensen die hem van allerlei kanten ten deel vielen te kunnen beant woorden. De ex-president van de Istan- boelse Orde van Advocaten, Orhan Apaydin, bij hetzelfde proces tot acht jaar veroordeeld, komt even eens wegens ziekte vrij, plus nog vijf die hun straf van vijfjaar zowat voor de helft hadden uitgezeten. Hun staat echter nog twee jaar de portatie te wachten, tenzij het hoogste Militaire Hof van Beroep, dat zich nu over de zaak moet bui gen, daar anders over oordeelt. Elf veroordeelden die acht jaar had den gekregen blijven echter in de tentie. Het oorspronkelijke vonnis van de Istanboelse krijgsraad was door het Ankarase Militaire Hof van Be roep terugverwezen naar diezelfde krijgsraad, omdat het onderzoek niet overtuigend was geweest. De Duitse krant: Roemeense missie spionage-bastion aanklager van dit Hof vroeg lopige vrijlating voor de meesten, hetgeen echter niet werd toege kend. De oorspronkelijke Istan boelse krijgsraad heeft haar oude vonnis gisteren bevestigd. Volgens de ingewikkelde regels van de Turkse militaire rechtspraak komt de slepende zaak nu voor het hoog- BONN (DPA/AFP) - De Westduit- ste Hof van Appel in Ankara, dat het laatste woord zal hebben. Bij een van de voorgaande zittin- contraspionage eist het onmid dellijke vertrek van vijf Roemeen- diplomaten die zich schuldig gen was er nogal wat opschudding hebben gemaakt aan misdadige geweest omdat 16 van de beklaag- spionage. Dit schrijft vandaag de den - bijna allen bekende intellec- Westduitse krant Die Welt. tuelen - aan elkaar geketend wer den aangevoerd, waardoor ze het toch al ongerieflijke vehikel waar- i werden getransporteerd Het dagblad, dat bekend staat om zijn goede contacten met de Westduitse inlichtingendienst, „t j j schrijft dat vast is komen te staan «.JJ? "at de vijf Roemenen werkten voor ÜhIi S de inUchtingendienst van hun streerd, werd dit onderdeel by de 1anH H(>, aaat nm de ^akgelastig- sireera, wera au, onaeraeei dij ae ianfi paa laatste twee zittingen wat milder dBbd in Borm aangepakt. Het slot van de zitting van gisteren voltrok zich ook in een eigenaardige sfeer vanwege een elektriciteitsstoring, waardoor de enorme, maar vrijwel lege sport hal, waar het proces werd gehou den, met kaarsen moest worden verlicht a Hans-Dietrich Genscher. (foto AP) In een telefoongesprek met het blad Welt am Sonntag verklaarde Horten gisteravond dat hij de FDP in december 1983 financieel had geholpen „omdat hij het voortbe staan van een derde partij in de Bondsrepubliek belangrijk acht te". Genscher, minister van buiten landse zaken in het huidige kabi net van bondskanselier Helmut Kohl, werd gisteren gehoord door de parlementaire commissie die een onderzoek instelt in de affaire- Flick, het Westduitse industriële concern dat partijen en politici in de jaren zeventig miljoenen mar ken toeschoof. DDR laat nog duizenden gaan MUNCHEN (DPA/AFP) - De DDR heeft de Westduitse regering laten weten dat in de loop van dit jaar nog verscheidene duizenden DDR- burgers naar de Bondsrepubliek mogen vertrekken. Dit is bekend gemaakt door het kantoor van de bondskanselier. De directeur van de afdeling bui tenlandse en interduitse betrek kingen van het kantoor van de bondskanselier, Horst Teltschik, heeft gezegd dat de coalitie over NEW DELHI (Rtr.) - Vele tiendui zenden sikhs hebben gisteren hun belangrijkste religieuze feest op in getogen wyze in hun tempels ge vierd en hebben afgezien van de traditionele openbare processies. Veiligheidstroepen in New Delhi waren paraat om de orde te bewa ren. Er werden geen incidenten ge meld uit de Indiase hoofdstad of SANTIAGO (Rtr.-AFP) - Het Chi leense militaire regime heeft giste ren zes oppositiekranten een ver schijningverbod opgelegd, politie ke berichtgeving door alle media verboden en het houden van bij- de veiligheid van premier Indira eenkomsten onder strikt toezicht -het geheel genomen tevreden is over de resultaten van haar Duits- landpolitiek. Teltschik zei dit giste ren op een symposium over inter nationale politiek en strategie, dat was georganiseerd door de aan de CSU-partij verwante „Hanns-Sei- del-Stiftung". In 1984 heeft de DDR tot nu toe' 30.000 uitreisvisa verstrekt, het hoogste aantal in een jaar sinds de oprichting van de muur in 1961. Zesenzeventig Oostduitse poli tieke gevangenen, onder wie men sen die actief zijn geweest binnen de vredesbeweging, zijn vrijgela ten en hebben inmiddels de Bondsrepubliek bereikt. Dit heeft de internationale organisatie voor de mensenrechten in Frankfurt gisteren bekendgemaakt. De Oostduitsers, die in een straf- centrum in Karl-Marx-Stadt zaten, zijn deze week aangekomen in een opvangkamp voor vluchtelingen uit de DDR in Giessen. Censuur Chili verscherpt met listige fiscale constructies een aanslag van zo'n 800 miljoen mark te ontlopen. De commissie onder zoekt in hoeverre politici daaraan hun medewerking hebben ver leend. Tegenover de klaarde Genscher dat de FDP in derdaad geld van Flick had aange nomen, maar hij ontkende in alle toonaarden dat daar politieke gun sten tegenover hadden gestaan. „Nimmer is mij gevraagd mijn invloed ten voordele van Flick aan te wenden en ik heb over belas tingvrijdom voor het concern ook nimmer met de toenmalige bonds kanselier, Helmut Schmidt, ge sproken", aldus Genscher. Toen leden van de commissie hem vroegen waarom dan zijn naam voorkwam in relevante noti ties van de toenmalige hoofdboek houder van Flick, antwoordde Genscher dat hij dat niet wist. „Misschien heeft hij indruk op zijn baas willen maken", zei hij. De bewindsman gaf toe dat hij een langdurige vriendschapsver houding had .gehad met de inmid dels bij Flick vertrokken hoofddi recteur Eberhart von Brauchitsch. Deze moet zich voor de justitie ver antwoorden voor het doorsluizen van grote sommen geld naar de FDP via de inmiddels afgetreden minister van economische zaken Otto Lamsdorff. De voorzitter van de commissie, Manfred Langner (CDU) en de ver tegenwoordigers van de SPD en de Groenen, bleven Genscher even wel aan de tand voelen over zijn contacten met von Brauchitsch. Zij gingen met name diepgaand in op een uitvoerig vertrouwelijk do cument, waarin von Brauchitsch zegt dat hij met Genscher in diens woning had gesproken over de be lastingvrijdom. Het resultaat van het gesprek was volgens de voor malige topman van Flick dat „Gen scher bereid was ons te helpen". Het driehoeksoverleg tuissen Libanese gisteren in het zuid-Libanese dorp Naqua BEIROET - Libanees-Israëlische besprekingen over een veilig heidsregeling in het door Israël be- vastgesteld en verwacht wordt dat zette Zuid-Libanon, zijn gisteren de besprekingen maanden zouden begonnen op het streng bewaakte kunnèn duren. De onderhandelingen worden door Aernout van Lynden gevoerd door twee militaire dele gaties, beide geleid door een briga de-generaal, onder toezicht van de x commandant en de staf van Unifil. hoofdkwartier van Unifil, in het Door de LibaneSe regering is bena- klemeZuidlibanese grensplaatsje drukti dat het niet om politieke of „vredesbesprekingen" gaat, maar slechts om militaire onderhande- lihgen over de veiligheidsmaatre- uit andere delen van het land. De hoogste veiligheidsadviseur, Ram Nath Kao, nam ontslag nadat ver scheidene politiefunctionarissen, die verantwoordelijk waren Gandhi, geschorst. gesteld. De decreten die werden gedood moord op Indira Gandhi, kwamen duizenden sikhs in tempels bijeen r hun priesters te luisteren In de hoofdstad, waar zeker 600 Staatscourant werden ceerd zijn onmiddellijk van kracht geworden. De zes bladen zijn Cauce, Anali- tsis, Apsi, Fortin Mapocho en de die gebeden zongen voor de vrede culturele bladen La Bicicleta en en lofzangen ten gehore brachten Pluma y Pincel. Een zevende op goeroe (leraar) Nanak, die het krant, Hoy, is aan vo sikh-geloof 515 jaar geleden sticht- derworpen. De rest te en wiens geboortedag werd ge vierd. Zail Singh, de president van In dia, was in een van de tempels van New Delhi aanwezig. de schrij vende pers plus de radio en televi sie mogen voortaan niets publice ren over terreurdaden of zaken die "direct of indirect paniek kunnen zaaien of orde en rust verstoren". JOHANNESBURG (UPI) - De Zuidafrikaanse politie heeft gisteren een razzia gehouden in kantoren van anti-apartheidsorganisaties die de ge slaagde staking van afgelopen maandag en dinsdag uitriepen. Zeker vijf activisten werden gearresteerd, zo is van ooggetuigen en medestanders vernomen. Uit het kantoor van het Verenigd Democratisch Front in Johannesburg werden pamfletten, posters, archiefmateriaal en lijsten met adressen en telefoonnummers meegenomen. UDF-secretaris-generaal Trevor Manuel sprak van „openlijke intimidatie met de bedoeling het UDF-apparaat te ontwrichten". Ook het kantoor van de Zuidafrikaanse vakbond Fosatu in de zwarte woonstad Germiston bij Johannesburg werd doorzocht. Onder de arrestanten was Thami Mali, voorzitter van het „Blijf weg"- comité in de provincie Transvaal waar de staking plaatsvond. De anderen waren de vakbonds- en studentenleiders Moses Mayekiso, Peter Mogopa, Obed Badela en Tem ba Nontlantane. De politie wilde de arrestaties niet bevestigen. Naqu Tijdens de eerste bijeenkomst kwamen vooral procedurele zaken aan de orde en werd besloten vanaf ^en^e geUoff^u^m^ten volgende week maandag driemaal worden tijdens en na een eventuele Israëlische terugtrekking uit Zuid- Libanon. Tijdens de besprekingen heeft de Israëlische delegatie, volgens militaire bronnen in Beiroet, vrij- per week in Naqura bijeen te ko- hebben, dat twee subcommissies echter geen tijdslimiet opgericht worden om de details van de eventuele terugtrekking, die bijna zeker in fasen zal verlo pen, uit te werken. Op het tweede voorstel zal waar schijnlijk positief gereageerd wor den door de Libanezen, maar wat de andere Israëlische eis betreft, heeft de regering in Beiroet al her haaldelijk benadrukt dat zfj nim mer de SLA kunnen aanvaarden. In Beiroet wordt de SLA, dat in fei te de opvolger is van de militie van wijlen majoor Saad Haddad, be schouwd als een gammele eenheid van verraders en huurlingen. Verwacht kan worden dat juist vanwege de omstreden toekomst van de SLA de onderhandelingen maanden lang kunnen voortduren. Het verzet van de plaatselijke, wel direct duidelijk gemaakt dat overwegend sji'itische bevolking het de voornaamste Israëlische zal zijn dat het zogenaamde Zuidli- banese leger (SLA), een door Israël opgerichte en gefinancierde militie in Zuid-Libanon, wordt opgeno men als een zelfstandige brigade in het Libanese leger en de taak krijgt de orde tè handhaven in een brede Zuid-Libanon is, mogelqk als reactie op het begin van de onder handelingen in Naqura, de afgelo pen week opgevoerd. Acties, met name hinderlagen van Israëlische militaire konvooien, concentreer den zich rond de stad Sidon, de „hoofdstad" van Zuid-Libanon. Bij strook langs de Israëlische noord- de aanvallen is zeker één Israëli- grens tot aan de Zahrani-rivier. De sche soldaat gedood en een vijftal Israëliërs zouden ook voorgesteld gewond geraakt. secretarissen. Zij worden er volgens de krant van verdacht sinds 1983 verscheidene aanslagen te hebben beraamd op in West- Duitsland levende Roemeense bal lingen. Zo hadden ze een aanslag voor bereid op de studio van Radio Vrfj Europa, die vanuit München uit zendingen naar Oost-Europa ver zorgt, een roofoverval op een Roe meense emigrante in Keulen be raamd en zouden ze geprobeerd hebben een Roemeen te ontvoeren die in de Bondsrepubliek politiek asiel had gekregen. Volgens de Westduitse inlichtin gendienst is in september een offi cier van de geheime dienst van de Roemeense ambassade in Bonn naar het Westen overgelopen. Maar de ambassade heeft dit tegenge sproken. WASHINGTON (AFP) - President Reagan heeft bij de dinsdag gehou den verkiezingen voor het Witte Huis 53.428.357 stemmen behaald, wat neerkomt op 59 procent van de uitgebrachte stemmen. Dit blijkt uit de gisteren gepubliceerde offi ciële uitslag van de stembusslag. In 49 van de 50 Amerikaanse sta ten behaalde de Republikeinse kandidaat meer stemmen dan zijn Democratische uitdager Walter Mondale, waarmee Reagan 525 van de 538 kiesmannen veroverde. Op Mondale hebben 36.930.923 Amerikanen gestemd, wat neer komt op 41 procent van hen die de gang naar het stemlokaal hebben gemaakt. Alleen in zijn eigen staat Minnesota en in het District of Co lumbia, waarin de federale hoofd stad Washington ligt, haalde Mon dale meer stemmen dan Reagan. Hij kan hierdoor aanspraak maken op 13 kiesmannen. Een gespecialiseerd instituut heeft berekend dat de opkomst op 52,9 procent van de kiesgerechtig de Amerikanen lag. Dit betekent een lichte stijging in vergelijking met 1980, toen 52,6 procent van de kiesgerechtigden zijn stem uit bracht. Overigens is voor het eerst sinds 1960 het opkomstpercentage niet gedaald. In dat jaar, waarin de Democraat John F. Kennedy met gering verschil won van de Repu blikein Richard M. Nixon, was de opkomst nog 62,8 procent. JARUZELSKI (AFP/DPA) - De Poolse partij- en regeringsleider generaal Jaruzelski brengt van daag een eendaags bezoek aan Boedapest. Dit heeft het Poolse persbureau PAP bekendgemaakt. In het bericht staat slechts dat Ja ruzelski is uitgenodigd door de Hongaarse partijleider Kadar. Van den Broek over Nicaragua: CAPE CANAVERAL (UPI/AFP/DPA) - Het ruimteschip Discovery is gistermiddag om kwart over één onze tijd gelanceerd van de ruimtebasis Cape Canaveral in Florida. Het ruimteschip heeft tot taak het lanceren van twee communicatiesatel lieten en het redden van twee andere die in nutteloze banen zijn gestrand. De onderneming duurt acht dagen. De bemanning van de Discovery bestaat uit vijf astronauten: vier man nen en één vrouw. De vrouw, Anna Fisher, is de "eerste moeder van een gezin" die aan een ruimtereis meedoet. Men had de lancering woensdag met een dag moeten uitstellen omdat boven Cape Canaveral een ongunstige wind stond. De te plaatsen kunstmanen zijn de Canadese ANIK-D2 van Telesat-Cana- da, en de Amerikaanse LeasatlSyncom /V-I, die zal worden uitgeleend aan de Amerikaanse marine. De te redden satellieten zijn Palapa B2 en Westar-6. Zij zullen mee teruggenomen worden naar de aarde om te wor den gerepareerd, wat nog niet eerder is geprobeerd. (foto anp» SAN JOSE/DEN HAAG (AFP/ ANP) - „Er is geen enkele concrete aanwijzing" dat Mig-vliegtuigen op weg zijn naar Nicaragua, zo heeft minister Van den Broek gisteren in de kamercommissie voor buiten landse zaken verklaard. Berichten als zou de sandinistische regering in Manuagua militaire vliegtuigen van Russische makelij ontvangen „zijn buitengewoon vaag". Overigens zou het wel „teleur stellend" zijn als door de levering van oorlogsvliegtuigen aan Nicara gua „op spectaculaire wyze af breuk zou worden gedaan aan een der onderdelen van de Akte", zo voegde de minister hier aan toe. Hij doelde op de „Akte voor Vre de en Samenwerking in Midden Amerika" die de Contadoralanden - Mexico, Colombia, Venezuela en Panama - hebben opgesteld in een poging om een vreedzame oplos sing te vinden voor de problemen van de landen van Midden Ameri ka - Nicaragua, Guatemala, El Sal vador, Honduras en Costa Rica. Het onderdeel van de nog niet ADVERTENTIE 3^ Daar doet U ideeën op en vindt u de laatste nieuwtjes WONINGVERBETERING en verfraaiing KEUKENSHOW DELTA ZELFB0UWW0NING op ware grootte SANITAIR en accessoires 00E-HET-ZELF-materialen en gereedschappen TUINAANLEG ONDERHOUD van huis, tuin en auto WERVELENDE BREI-M0DE-SH0W/BALLET GROTE POSTZEGELSHOW KAMPIOENSCHAP statische modelbouw HOBBY'S en kreatieve vrijetijdsbesteding 17 en 18 november OPEN DAGEN HOUT met vele demonstraties Kom gezellig kijken, keuren, kiezen, kopen en besparenmaar vooral nieuwe ideeën opdoen getekende Akte nister sprak is kennelijk dat wat voorziet in demilitarisering van de ze regio. Levering van oorlogs vliegtuigen aan Nicaragua zou, al dus de minister, „duidelijk een stap terug zijn, een aanwijzing dat overeenstemming over de Akte tussen Nicaragua en de andere lan den op afzienbare termijn niet te verwachten is". Nicaragua heeft zich bereid verklaard de Akte te te kenen, maar landen als Honduras en El Salvador willen thans, naar verluidt op krachtig aandringen van Washington, ingrijpende ver anderingen. De Costaricaanse minister van buitenlandse zaken Gutierrez heeft gisteren toegegeven dat de VS Cos ta Rica een document hebben doen toekomen waar zij kritiek uitten op het vredesplan voor Midden-Ame- rika. Maar de minister ontkende dat de kritische houding van zijn land ten aanzien van het vredesplan een gevolg is van Amerikaanse druk. De Contadora-groep zal volgden- de week, tijdens een bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken van de Organisatie van Ame rikaanse Staten OAS in Brasilia, de Middenamerikaanse landen een nieuwe versie van het vredesplan voorleggen, aldus Gutierrez. Volgens waarnemers in de Cos taricaanse hoofdstad zijn de Ver enigde Staten er „na intensief over leg met El Salvador, Honduras en Costa Rica" in geslaagd de onder tekening van het akkoord van de Contadora-groep (Mexico, Pana ma, Colombia en Venezuela) tegen te houden. Minister Van den Broek reageer de in de kamercommissie op de op merking van onder andere de CD A-afgevaardigde Gualtherie van Weezei, dat de Amerikaanse regering levering van Migs aan Ni caragua „hoog opspeelt". Als de Verenigde Staten hun luchtmacht in Honduras zouden versterken, zou dat „een uitdaging" zijn van Nicaragua, dat zelf niet over een luchtmacht beschikt. De VS zou den in Honduras „een zekere te rughoudendheid" in acht moeten nemen, maar als Nicaragua op gro te schaal militaire straalvliegtuigen zou gaan aanschaffen zou dat lei den tot „polarisatie". Ook Heemskerck (WD) en Van der Spek (PSP) meenden dat het Europa van de Tien „een matigen de invloed" zou moeten uitoefenen op de Amerikaanse regering. Waarnemers „In Nicaragua hebben vrye en democratische verkiezingen plaatsgevonden. Op basis hiervan kunnen nu een wettig gekozen re gering en wettig gekozen parle ment gaan functioneren." Dat is de eenstemmige conclusie van de drie waarnemers die namens Neder landse kerkelijke organisaties de verkiezingen in Nicaragua hebben bijgewoond. De waarnemers, prof. B. de Gaay Fortman, W. Spit en I. van den Heuvel keerden gisteren op Schip hol terug. Zij waren in Nicaragua in opdracht van onder meer Pax Christi, het Centraal Missie Com missariaat, de Hervormde Jeug draad en het Interkerkelijk Vre desberaad (IKV). Zij zullen bin nenkort een uitgebreid rapport op stellen over hun bevindingen. Oud-vakbondsbestuurder (FNV en NKV) W. Spit sprak tijdens een persconferentie van een „perfecte technische en administratieve be geleiding" van de verkiezingen. Volgens Spit heeft Nicaragua nu de „eerste grondslag gelegd voor een vrije democratie".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7