Steeds Gemeente legt parkeren in binnenstad aan banden Opnamen speel film in Leiden Straks alleen betaald parkeren mogelijk Dag- en maandkaarten voor parkeerterreinen HETVERSC B en W ziet niets in architectuurmuseum VRIJDAG 9 NOVEMBER 1984 LEIDEN (vervolg van Dagina 17 LEIDEN - Ik denk dat de mensen heel schoorvoetend vertrouwen krijgen in dit systeem. Het zal zeker twee drie jaar duren voordat het goed werkt". Met deze woorden presenteerde D. Kuiper, ambtenaar op de af deling verkeer en vervoer, gistermiddag de nota 'Par- keerregiem in de Leidse Binnenstad'. Het parkeren is al jaren een pro bleem in Leiden. Er werden wel meters en paaltjes geplaats, maar een echt beleid ontbrak. Bij de vaststelling van het verkeerscircu latieplan werd daarom besloten dat er een speciaal parkeerplan zou komen. B en W zijn inmiddels ak koord gegaan met dit plan en ook de collegepartijen WD en PvdA zijn het over de hoofdlijnen eens. Voorgesteld wordt de huidige blauwe zone op te heffen, inclusief het systeem van de parkeerschij- ven. Daarvoor in de plaats komt een 'parkeerrestrictiegebied' dat vrijwel gelijk loopt met de singels. Alleen bij de Langegracht en de Middelstegracht vormt de singel niet de grens, maar zijn het deze straten. In het parkeerrestrictiege bied is in de toekomst, het nieuwe beleid moet op 1 oktober volgend jaar worden ingevoerd, alleen nog betaald parkeren mogelijk. Bezoekers van de binnenstad kunnen terecht bij alle parkeer plaatsen waar een meter of auto maat staat en in de parkeergarages. Grote delen van het gebied worden echter verboden terrein voor be zoekers. Daar mogen alleen bin nenstadbewoners en bedrijven staan, mits ze een ontheffing heb ben. Het gaat dan om zogenaamde belanghebbenden-zones. Er zijn in totaal twaalf zones. Een ontheffing voor bewoners gaat 240 gulden per jaar kosten, bij na zestig gulden meer dan de hui waarden bij de nu geldende rege ling (of gehuwd of ouder dan 26 jaar) vervallen. De enige voorwaar de is dat men staat ingeschreven bij het bevolkingsregister. Het systeem staat of valt bij een goede controle. Daarom stellen B en W voor het aantal parkeercon- troleurs uit te breiden van negen naar 22, een controleur op elke honderd parkeerplaatsen. Boven dien willen B en W een actief be leid voeren om foutparkeren op bijvoorbeeld stoepen te voorko men. Nu gebeurt dat alleen nog na klachten over parkeeroverlast. Daarom zal er meer geld worden uitgetrokken om paaltjes en ande re obstakels te plaatsen. Op dit mo ment zijn er naar schatting 1.300 parkeerplaatsen, waar eigenlijk niet mag worden geparkeerd. Het feit dat mensen een onthef fing hebben is geen garantie voor een parkeerplaats. Vooral op de drukke uren (koopavond en de za terdag) is het plaatsentekort gigan tisch. Maar door het aanwijzen van zones en een effectieve controle hoopt de gemeente toch voldoende parkeerplaatsen voor houders van een ontheffing te realiseren. Amb tenaar Kuiper: "Er zullen mensen zijn die toch het risico nemen hun auto in zo'n zone te parkeren. Daar komen ze dan wel achter". Winst Het tarief voor de ontheffingen gaat fors omhoog, van ruim 180 gulden nu naar 240 (bewoners) of 390 gulden (bedrijven). Een finan cieel overzicht laat zien dat de ge meente indien ze zo'n vijf- tot zes honderd ontheffingen verleent ruim driehonderdduizend gulden winst maakt, terwijl de raming van de inkomsten aan de "voorzichtige kant zijn", aldus Peters. Als alle ontheffingen worden verleend loopt die winst zelfs op tot ruim een half miljoen gulden. "Voorwaarde in het collegepro gramma is dat het parkeren zich zelf betaalt. Ik vind het redelijk de lasten door te berekenen, net zoiets als de vervuiler betaalt. Het is niet Bezoekers van de binnenstad moeten in de toekomst parkeren op de daarvoor aangewezen plekken, zoals het Ir. Driessenplein. Holvast) de bedoeling dat het een melkkoe wordt", aldus wethouder Peters. Toch is er op korte termfin geen tariefsverlaging te verwachten, omdat het parkeerfonds een tekort kent van ruim 720.000 gulden. Dat tekort moet eerst worden aange zuiverd, pas daarna kan er sprake zijn van een tariefsverlaging. In dien de kosten gelijkblijven zou het tarief dan zelfs gehalveerd kun nen worden. Peters geeft toe dat de ontheffing een lastenverzwaring betekent voor de binnenstadbewoners. "Maar mfin partij (de PvdA-red.) heeft op een ledenvergadering uit gesproken dat dit niet tot de woon lasten mag worden gerekend. Het is meer een luxe. Toch is het geen autootje pesten, maar meer het doorberekenen van de lasten voor die mensen die de gemeente maakt, zoals de aanleg van par keerplaatsen, het onderhoud en de controle". Ook het verschil tussen bewo ners en bedrijven is groot genoeg, vindt de wethouder: "Het college wil niet de indruk wekken dat de bedrijven het nieuwe parkeersys teem moeten betalen en bovendien LEIDEN - De tarieven voor het parkeren in Leiden veranderen voorlopig niet. Wel komen er dag- .en maandkaarten voor de terreinen bij de molen de Valk en het Ir. Driessenplein om langparkeren vooral voor zakelijk verkeer moge lijk te maken. Op dit moment kost een uur par keren 1,50 gulden bij meters en au tomaten. Een dagkaart voor de twee terreinen gaat negen gulden kosten, ook op donderdag als par- keergeld tot negen uur 's avonds moet worden betaald. Bij de molen de Valk en op het Ir. Driessenplein kan voor zestig gulden een par- keerkaart voor een maand worden aangeschaft. In de parkeergarages aan het Le vendaal (nog te bouwen) en de Langegracht mag een lager uurta rief worden berekend om zoveel mogelijk auto's binnen te krijgen. Bovendien mag de exploitant het tarief laten dalen naarmate auto's langer in de garage staan. Ook is het mogelijk om abonnementen aan te schaffen, maar de prijzen daarvoor moeten worden goedge keurd door B en W. De parkeerga rage van de Digros is overigens nog steeds gratis. wil het college niet de indruk wek ken dat ze de bedrijven uit de bin nenstad wil wegpesten". De nota zal binnenkort aan aller lei instanties, zoals de Stichting Leidse Binnenstad en de Advies raad voor Verkeer en Vervoer, wor den toegezonden zodat die er com mentaar op kunnen leveren. Ook individuele burgers kunnen com mentaren en bezwaren indienen, maar veel zal dat niet aan het plan veranderen nu de twee collegepar tijen over de hoofdlijnen al over eenstemming hebben bereikt. Het is de bedoeling dat het be sluit om het nieuwe parkeerbeleid in te voeren in het voorjaar van 1985 wordt genomen door de ge meenteraad. De zomer en een deel van het najaar worden dan ge bruikt om verkeersmaatregelen te nemen om foutparkeren tegen te gaan en om ontheffingen te verle nen. Per 1 oktober 1985 zal het nieuwe parkeerbeleid daadwerke lijk worden ingevoerd. Ongeluk op Dr. Lelylaan LEIDEN - Het eerste ongeluk op de nieuwe Dr. Lelylaan. Een hond had gisteren niet in de gaten dat hij op een weg liep. Een 20-jarige au- tombilist uit Leiden kon het beest niet ontwijken. Met schedelletsel is de hond in de dierenambulance naar een dierenarts gebracht. dige ontheffing van de blauwe zo ne. Nieuw is de ontheffing voor be drijven. Voor de eerste twee be taalt een bedrijf 390 gulden, voor alle volgende het dubbele. Een be drijf moet wel aantonen dat een ontheffing noodzakelijk is voor de "beroeps- of bedrijfsuitoefening". Met een ontheffing mag een auto ook worden geparkeerd bij meters en automaten, uitgezonderd de kort-parkeerplaatsen (minimaal een uur) en de parkeergarages. Grenzen In totaal zijn er 1.420 ontheffin gen beschikbaar, 1.010 voor bewo ners en 420 voor bedrijven. De vraag naar parkeerplaatsen is ech ter hoger dan het aantal te ver strekken vergunningen. Voorlopig gaan B en W er vanuit dat niet alle bewoners en bedrijven een vergun ning aanvragen, maar hun auto el ders plaatsen. Het gevolg is dan wel dat de par keerdruk in de 'grensgebieden' toe zal nemen. Wethouder Peters er kende dat gisteren ook. "Buiten de singels is nog ruimte", aldus Pe ters, die wel vindt dat er controle moet zijn in die 'grensgebieden'. "Als de parkeeroverlast daar gaat toenemen en onaanvaardbare vor men aanneemt, dan moeten we be kijken of we de grenzen van het parkeerrestrictiegebied moeten verruimen of meer ontheffingen moeten geven voor de binnen stad". Dat zou dus betekenen dat nog meer mensen een ontheffing moe ten kopen. Peters denkt dat dat in de toekomst ook gaat gebeuren: "Met die ongelijkheid tussen de binnenstad en daarbuiten heb ik de grootstè moeite. Ik voorzie nog wel eens een tijd dat alle mensen moeten betalen voor hun parkeer plaats". Paaltjes Iedere binnenstadbewoner kan een ontheffing krijgen. De voor- Een beeld, dat straks meer te zien zal zijn: een fout geparkeerde auto wordt weggesleept. Op deze archieffoto ging het om een auto die op de Apothekersdijk stond, op een plaats voor een invalide. (foto Holvast) Het Bittere Kruid LEIDEN - Voor de Nederlandse film 'Het Bittere Kruid', naar een boek van Marga Minco, worden in de tweede week van december op namen gemaakt op de Hogewoerd, in de Rijnstraat, Kraaierstraat, Bol- werkstraat, Plantage en mogelijk Utrechtse Veer. Het gaat om een film van regisseur Kees van Oos trum en producent Rob Houwer. In deze film spelen onder andere Kitty Courbois, Gerard- Thoolen, Jules Rooyaards en diens zoon Marcel en in de hoofdrol debutante Esther Spitz, een kleindochter van dr. Max Euwe. Ook voor de Hou wer-films 'Soldaat van Oranje' en 'Keetje Tippel' werden opnamen in Leiden gemaakt. Deze informatie heeft gemeente- voorlichter Wim Issendonck giste ren desgevraagd verstrekt. Op de lokatie in Leiden moeten enkele minuten film worden geschoten. Opnamen worden tevens gemaakt in Amsterdam, Heemstede en op het station Hollands Spoor in Den Haag. Afgesloten Voor de filmopnamen zullen ver moedelijk de Hogewoerd en een deel van de Rijnstraat en het Utrechtse Veer worden afgesloten. Twee dagen voorbereiding zijn no dig voor het omtoveren van de om geving anno 1984 tot een geloof waardig Tweede-Wereldoorlogsde cor. Met omwonenden en de eige naar van het tot optiek om te tove ren gebouw zijn besprekingen ge voerd. Met gemeentelijke ambte naren van onder meer groen en verkeer is eveneens overlegd en zfin er afspraken gemaakt om de situatie anno 1940-45 te herschep pen. De bewoners krijgen van de gemeente nog bericht hoe alles precies in zfin werk zal gaan. Volgens het scenario wordt het gebouw op de hoek van de Bol- werkstraat en de Hogewoerd voor de film omgetoverd tot een optiek. Op de Hogewoerd wordt de aan komst van de hoofdpersoon in Lei den gefilmd. In de film zal te zien zfin hoe de hoofdpersoon Esther Spitz over de Hogewoerd kuiert waar pa, Gerard Thoolen in de rol van opticièn, piano zit te spelen in zfin optiek. Beiden wandelen sa men over de Hogewoerd, omge ving Kraaierstraat en Utrechtse Veer. Op de Plantage, of mogelijk het plantsoen aldaar, ontspint zich een triest gesprek tussen vader en dochter. Het verhaal van Het Bittere Kruid - van het boek gingen tot dusver 350.000 exemplaren over de toonbank - begint aan de voor avond van de Tweede Wereldoor log. Het is het trieste verslag van een ondergedoken joodse familie in de Tweede Wereldoorlog. ADVERTENTIE DEN HAAG/LEIDEN - De Leidse vereniging 'Spel en Vermaak' zet haar activiteiten voorlopig in de koelkast. De eis die de vereniging bij de Haagse rechtbank had inge diend om via een kort geding de verenigingsactiviteiten toch te kunnen voortzetten, trok zij giste ren ter zitting weer in. Volgens rechtbankpresident mr. P.A. Offers had de vereniging ten onrechte de gemeente gedaagd. 'Spel en Vermaak' wilde een ver oordeeling van de gemeente nadat de politie de vereniging had ge waarschuwd de activiteiten niet voort te zetten. Anders zou het ver enigingsmateriaal wel eens in be slag genomen kunnen worden. Daarvoor moesten zij bij de Staat zfin en niet bfi de burgemeester van Leiden, aldus Offers. Speelhal trekt kort geding in De sluiting van het verenigings lokaal aan het Levendaal volgde precies een uur nadat het op 31 au gustus was opengegaan en de rond vijftig speelautomaten klaar ston den om door de overigens nog niet ingeschreven leden bespeeld te worden. 'Spel en Vermaak' stelt, zich volgens de statuten namelijk ten doel om "de ledigheid in het algemeen en die der jeugd in het bijzonder te bestrijden". Zfi wil daartoe in de ruimste zin des woords een bijdrage leveren in de opvoeding en de educatie van de leden. De vereniging tracht dit doel te bereiken door spelender wijs in een plezierige vorm bfi te dragen tot het aanleren van be sluitvaardigheid, reactievermogen en doorzettingsvermogen, aldus de statuten van 'Spel en Vermaak'. Maar volgens stadsadvocaat mr. J.H. Linskens is de verenigings- vorm niet meer dan een dekmantel om de wet op de kansspelen te ont duiken. "Het gaat hier slechts om een speelautomatenhal waar de jeugd alleen maar geld kan kwfitra- ken", zo stelde hij. Het optreden van de politie moest volgens hem gezien worden als preventief. Het is naar de mening van Linskens ook de taak van de politie om mo gelijke overtreding van de Kans- spelenwet te voorkomen. Vandaar die waarschuwing. LEIDEN - Het pleidooi in deze krant van Wouter Kuyper, als architect werkzaam bij de Rijksdienst voor Monumentenzorg, voor een architec tuurmuseum in Leiden wordt niet gehonoreerd. Wethouder Schoute deelde dat gisteravond mee in de raadscommissie maatschappelijke aan gelegenheden, cultuur en volksgezondheid. Kuyper wilde in en rond het Pesthuys aan de Plesmanlaan het architec tuurmuseum laten verrijzen, maar B en W van Leiden voelen daar niets voor. Unaniem is het plan afgewezen. "Het plan is", volgens wethouder Schoute, "dermate ambiteus, het haalt zo veel overhoop in Leiden en is zo creatief, dat het volstrekt buiten de maatsschappelijke realiteit staat". Vooral de kosten zijn te hoog, aldus Schoute. "Als de Olympische Spelen in Amsterdam niet doorgaan en wij krijgen die twee miljard, dan wil ik er nog wel eens over praten", grapte hij. De gemeente Leiden heeft het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur voorgesteld in een deel van het Pesthuys ruimte te realiseren voor het museum voor natuurlijke historie. Het gaat dan om het carré dat nu in gebruikt wordt door de dienst civiele werken. Die moet daar dan weer weg. Redactie: Wim Brands en Bart Jungmann Master (2) Enige tijd geleden berichtten wij in deze rubriek over het aan staande meesterschap van M. J. Pasma, hoofd van de centrale keuken van het Academisch Zie kenhuis. 'The International Associaton of Masters of Microwave' (een naam als een wegversperring met prikkeldraad) had te kennen gegeven Pasma in zijn gelederen te willen opnemen. landse gilde van Masters of Mi crowave is een vereniging van chefkoks die blijk hebben gege ven van een prijzenswaardig ge bruik van magnetronovens in hun dagelijkse praktijk". Toen bekend werd dat hij was verkozen, ervaarde Pasma dat als een erkenning van zijn kun nen. Hij vertelde dat te veel men sen denken dat het bedienen van de magnetronoven met creativi teit niets van doen heeft. En in zfin ogen is niets minder waar: "Het gaat er om dat je tel kens nieuwe ontdekkingen doet. Bijvoorbeeld dat melk die wordt gekookt op gas een bijsmaak heeft en melk uit de oven niet. Die aanpak heeft mijns inziens alles met creativiteit te maken". Vorige week werd Pasma offi cieel tot master geridderd. Dat gebeurde in een hotel: Kasteel 't Kerckebosch te Zeist, om pre cies te zfin (in een kasteel tot meester worden geslagen, kan het Master (3) Hoe was de bijeenkomst? "Bfizonder plezierig", weet Pasma zich te herinneren. "Ja, je staat wel in het middelpunt van de belangstelling hè. Als nieuw lid word je min of meer tentoon gesteld; ze bekijken je als het wa re van alle kanten". Wat zijn dat nou voor mensen, die masters? "Vakidioten. Maar dat bedoel ik vanzelfsprekend niet negatief. De technische termen vliegen je om de oren tijdens zo'n bijeen komst, maar dat is leuk, daaruit blijkt dat die mensen met hun vak zfin begaan". "Ik beschouw het als een grote erkenning dat ik bfi die club mag. Nee, het was niet zo dat-ik vroeger dacht: het wordt toch eens tijd dat ze mfi kiezen. Ik be doel, daar sta je niet bfi stil. Je doet gewoon je werk zo goed mo gelijk en verder niets. Maar als je dan op een bepaald moment wordt uitgenodigd...ja, dat is leuk, want je ontmoet collega's die evenals jfi deskundig zfin en met wie je dus gegevens kunt uitwisselen. En dat komt je werk alleen maar ten goede". Parkeerlast Het buurtcomité Groenoord wordt er doodziek van. Als de Groenoordhallen toneel zfin van een evenement, is de buurt maar al te vaak decor van schots en scheef geparkeerde auto's. Ten zij er tijdig aan de bel wordt ge trokken. "Maar dat moeten we dan wel vfif, zes keer doen. An ders gebeurt er nog niets", weet comité-secretaris Van Abswou- de. Laatst bfi de Custom Car Show was de boodschap kennelfik weer niet doorgedrongen. "Een grote puinhoop in de straten rondom de Groenoordhallen", schrijven de buurtbewoners in een brief aan het gemeentebe stuur. Wethouder Peters heeft er trouwens zelfkennis van kunnen nemen. Uit de brief: "Ten einde raad hebben wij zondagmiddag Peters opgebeld en hem ge vraagd zelf een kijkje te nemen. Hij heeft zelf kunnen zien dat we niet overdrijven". De bestuurlijke tussenkomst was er wel de oorzaak van dat ook de hekken achter de hallen opengingen. "Is het heel druk, dan is dat achterste terrein altijd onbereikbaar. Iedereen duikt vervolgens de buurt in". Met de daarna gehouden rommelmarkt ging het ook weer goed. "Toen werd er ook' geen parkeergeld ge heven en dat scheelt ook", aldus de secretaris. Van Abswoude is er echter al lerminst gerust op dat de toe komst 'puinhoop-vrfi' is voor de buurt. "Ze zouden ons uitnodi gen voor een vergadering, maar daar hebben we nog niets van ge hoord". Wethouder Peters (onbereik baar voor commentaar) weet an ders wat hem op zondag te doen staat: de stekker uit het contact trekken. Kinderkoor Frank Plevier is op zoek naar kinderen en een compagnon. Hij wil een kinderkoor beginnen, maar wil daar wel hulp bfi heb ben. Plevier, woonachtig aan de Zuidsingel, werd daarover on langs aangeschoten door een buurtbewoonster. Of hij, als Haags schoolbegeleider muzika Direct na de formaliteiten in het kasteel. Tweede uan rechts J.W. Schram, voorzitter van het gilde der masters en helemaal rechts de nieuwbakken master, M.J. Pasma. (foto pr) le vorming, niets voelde voor een kinderdkoor. Leiden heeft per slot van rekening met een roem rijk verleden van de 'Sleuteltjes' een naam op te houden. Daar voelde Plevier alles voor en hfi hing op de scholen affiches op. De reacties vielen tegen. "Maar dat kwam ook omdat een hoop mensen wilden wachten tot er echt iets was: ja, dan gebeurt er natuurlijk ook niets". Plevier wil de moed nog niet opgeven, hfi gelooft beslist dat er voldoen de belangstelling is voor zo'n koor. "Uit de berichten die me bereiken, krfig je de indruk dat er toch behoefte aan is". Hfi wil op woensdagmiddag met twee groepen (5-8 jaar en 8- 12 jaar) gaan werken. Niet alleen maar liedjes zingen. "Zingen al leen is reproduktief. Ik wil de kinderen ook creatief met mu ziek bezig laten zfin. Bespelen van instrumenten, zelf liedjes maken. Ik wil niet een nieuwe versie van de Leidse Sleuteltjes maken". Een goede ruimte zegt Plevier al wel te hebben. "De kapel van Verbum Dei. je hoeft maar te fluisteren en het klinkt goed". Nu nog de kinderen en niet te vergeten de compagnon. "Niet alleen omdat het in mfin eentje te veel tfid kost, maar ook omdat het met een ander veel leuker, veel inspirerender werken is". Plevier hoopt volgend jaar te beginnen, zfin telefoon (133687) wacht vanaf nu ongeduldig.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3