Rijnsoever krijgt kerkelijk centrum Veel aandacht voor nieuwe technieken Nog deze maand uitspraak over subsidiëring van JAC Bouwkosten geraamd op 1,5 miljoen gulden Nog dit jaar begin met schoonmaken 'Synthese' Nationale bloemenvaktentoonstelling in Aalsmeer geopend Half jaar cel geëist tegen Sassenheimer VRIJDAG 9 NOVEMBER 1984 PAÖINA 23 KATWIJK - De eerste paal voor een nieuw hervormd kerkelijk centrum in de Katwijkse wijk Rijnsoever zal mogelijk begin volgend jaar de grond in gaan. Het gebouw verschijnt midden in de nieuwbouwwijk in de nog aan te leggen groenzö- ne tussen twee wijkdelen. De kosten zijn geraamd op 1,5 miljoen gulden. De commissie 'Kerkewerk Rijns oever' heeft becijferd dat zestig procent van de straks in Rijnsoe ver en Hoornes wonende bevol king, oftewel 9000 mensen, tot de Nederlands-hervormde kerk be hoort. De kerkvoogdij is dan ook van mening dat het te bouwen cen trum in een behoefte zal voorzien. Momenteel zijn de wijkbewoners aangewezen op de Pniëlkerk en de aula van de Bestavaermavo. e kerkelijk centrum dat in de wijk Rijnsoever Verder is er een grote ontmoetings hal die voor verschillende doelein den kan worden gebruikt. Het is bovendien mogelijk een van de kleine zalen bij de grote zaal te be trekken, zodat het aantal zitplaat sen mét nog eens 170 kan worden U.U..OO.. uitgebreid. De mogelijkheid wordt plex wordt gelijkvloers gebouwd, bovendien opengehouden Het kerkelijk centrum zal niet al leen voor de zondagse diensten worden gebruikt. Ook op werkda gen zal de accommodatie ruimte bieden voor diverse activiteiten. In het bijzonder wordt daarbij ge dacht aan het jeugdwerk. Het gezet. Onder aftrek van de op- een een bedrag van 300.000 gulden brengst van de panden Parklaan nodig. Door de verkoop van pand 106 en Rijnsoever 147 is dan nog Voorstraat 49 is een miljoen gulden beschikbaar gekomen. Uit finan cieringsmiddelen van bepaalde kerkelijk organen kan nog eens 400.000 gulden worden bekostigd. Er blijft dan een tekort van 400.000 gulden over. Het college van kerkvoogden en notabelen hoopt dat de leden van de gemeente een bijdrage in de bouwkosten leveren. Gezien de te ruggang in de economie beseft het college dat niet van iedereen een grote bijdrage kan worden ver langd. "Laten de sterken onder ons de zwakken helpen dragen", luidt dan ook het motto. In maart van het volgend jaar zal een actie op touw worden gezet om de benodig de gelden by elkaar te brengen. Voorts wordt erop gerekend dat de vrijwillige bijdragen met tien pro cent worden verhoogd. Ook wordt hulp gevraagd bij de bouwwerkzaamheden. Zelfwerk zaamheid is een van de mogelijk heden om de bouwkosten zo laag mogelijk te houden, aldus de com missie kerkewerk. In verband met de nieuwbouw zal overigens ook een negende en tiende predikan- tenpaats worden gesticht. Noordwijkerhout waarschuwt voor Centrumpartij Volgens provincie Zuid-Holland DEN HAAG/KATWIJK - Het schoonmaken van het grondwater onder de Katwijkse wijk Synthese zal naar verwachting nog dit jaar beginnen en een half jaar in beslag nemen. Dit schrijft de provincie aan de bewo ners van de wijk nu het aanvullende onderzoek naar de bodemverontrei niging onlangs is afgesloten. De verontreiniging van het grondwater is nauwkeurig in kaart ge bracht, de te hanteren saneringsmethode is bekend en er staat vast welke zuiveringsinstallatie nodig is. Overigens is de verontreiniging van het grondwater met aromaten, fenol en olie alleen geconstateerd in het westelijke deel van de wijk. Om dit vervuilde grondwater te verwijderen zal een ondiep drainagesysteem worden aangelegd waarmee het water wordt afgevoerd. Op andere plaatsen zullen leidingen worden aangelegd waarmee leidingwater wordt aangevoerd. Via zogenoemde bronnering zal het verontreinigde water op grotere diepte worden verwijderd. Zowel het water uit het drainagesysteem als het water uit de bronnering zal door nog aan te leggen ondergrondse leidingen worden afgevoerd naar de zui veringsinstallatie. De nieuwe zuiveringsinstallatie wordt geplaatst tussen het flatgebouw en de Berghaven. De flatbewoners hebben hiervoor toestemming gege ven. Alle onderdelen van de installatie die geluid produceren zullen in een geïsoleerde container worden geplaatst. De provincie denkt wel dat enige hinder voor de bewoners tijdens de aanleg van het systeem onver mijdelijk zal zijn. De bestrating zal een paar dagen open liggen en er moet materiaal worden aangevoerd. Op een informatieavond op 15 november in het gemeentehuis zullen medewerkers van de provincie en van de Grontmij aan de bewoners een toelichting geven over de komende werkzaamheden. Bibliotheek in Noordwijk leent meer boeken uit zodat ook minder-validen het ge- *?et 4ce"trum ee" mortuarium bouw gemakkelijk kunnen betre- de,r te brengen Door de gemeente zal parkeergelegenheid worden verwezenlijkt in de directe omge- De grote zaal moet plaats bieden v*n6 van de nieuwe kerk. aan 500 personen. De vier overige zalen hebben een gezamenlijke op pervlakte van 300 vierkante meter. NOORDWIJKERHOUT - Bedrij- houders voldoen daarmee aan een ven die zalen verhuren krijgen bin- verzoek van de Een Zilker Partij nenkort een algemene circulaire (EZP) die daarom tijdens de alge van het gemeentebestuur van mene beschouwingen van de ge- Noordwijkerhout waarin zij wor- meentebegroting 1985 heeft ge- den gewezen op de mogelijke ge- vraagd. volgen van verhuur aan de Cen trumparty. Burgemeester en wet- De EZP meent dat er duideliike risico's kleven van ruimte aan de Centrumparty. Het is volgens die partij geregeld voorgekomen dat er vechtpartijen zijn uitgebroken en schade is aan gericht tijdens vergaderingen van deze partij. NOORDWIJK - De openbare bi bliotheek in Noordwijk heeft dit het verhuren jaar tot dusver een kwart meer boe ken uitgeleend dan in 1983. Dat schrijven burgemeester en wet houders van Noordwyk in de toe lichting bij de begroting. Verwacht wordt dat de stijging van het aantal uitleningen dit jaar zelfs kan oplo pen tot 30 procent. De bibliotheek, die eind vorig jaar een nieuw en groter pand be- AALSMEER - De voorzitter van de vereniging 'De Ne derlandse Bloemisterij', mr. P.P.A. Teunissen, heeft gisteren in Aalsmeer de 22ste nationale bloemenvak tentoonstelling geopend. Deze expositie in de immense veilinghallen aan de Legmerdijk in Aalsmeer duurt tot en met zondag. Teunissen zei in zijn toespraak verheugd te zy n dat juist hij was uitgenodigd om de tentoonstel ling te openen. "Ik beschouw dit om twee redenen als een grote eer", aldus Teunissen. "Ten eer ste omdat ik binnenkort opstap als voorzitter van De Nederland se Bloemisterij. De tweede reden is gelegen in het belangrijke feit dat voor het eerst op een vakten toonstelling als deze een aantal produkten, zoals anjers en vele variëteiten lelies wordt geëxpo seerd, waarvan de via de veilin gen in de handel gebrachte top kwaliteit door voorbehandeling gegarandeerd is". Verder ging Teunissen in zijn openingswoord in op de bijzon dere kwaliteiten van de Neder landse bloemisterij. In 1983 be droeg de export van snijbloemen en planten ruim 2.75 miljard gul den. Succes Daarnaast noemde Teunisssen de aanpassing van de Nederland se bloemisterij aan de gewijzigde internationale economische om- door Kees van Kuilenburg standigheden een succes. "Kwa liteitsverbetering, verhoging van de doelmatigheid, marktgerichte produktie en spreiding van de af zet naar steeds meer landen om de prijsdruk te versoepelen, heb ben ertoe geleid dat hier thans meer delegaties uit het buiten land aanwezig zijn dan ooit tevo ren om de resultaten kritisch ga de te slaan", zo hield Teunisssen de aanwezigen voor. Na de openingsrede van Teu nissen, die werd bijgewoond door onder meer Noord-Hol lands commissaris R. de Wit, eni ge ambassadeurs en burgemees ters en wethouders uit de omge ving, marcheerde het dixieland- orkest 'Lamarotten' de veiling hal binnen. Achter het orkest meisjes op rolschaatsen die met grote borden de verdeling per land van de exportcijfers lieten zien. De tentoonstelling werd in Een van de vele nieuwtjes op de bloemenvaktentoonstelling i Daardoor wortelt de stek veel sneller dan gebruikelijk. een ruimte van 3000 vierkante meter. Veertig standhouders wa ren op die tentoonstelling aan wezig. Nu tonen 220 deelnemers hun produkten op ruim lb.uuu vierkante meter. Het aantal be zoekers nam met meer dan het viervoudige toe tot het record aantal van meer dan 62.000 vorig jaar. Vele kwekers tonen op deze expositie hun produkten. Tevens worden vele nieuwe aanwinsten voor het eerst aan het publiek ge toond. De snijbloemen en boe ketten worden geëxposeerd in kleine boeketten maar ook in metershoge arrangementen. In totaal zijn er daarin ongeveer twee miljoen bloemen verwerkt. Op de bloemenvaktentoonstel ling ook veel kramen met infor matie op technisch gebied. Zo wordt het bezoekers bijzonder duidelijk dat bloemen kweken geen eenvoudig handwerk meer is. Ook hier is de computer ge meengoed geworden en speelt elektronica een vooraanstaande rol bij de teelt van bloemen en planten. Daarnaast veel nieuws op het gebied van onder andere verwarming, energiebesparing, verpakkingen en het zuiveren van leidingwater. Ook zijn er kra men van proefstations, laborato ria en studieclubs op tuinbouw gebied. Op de laatste dag van de ten toonstelling verdwijnt de tech niek uit de veilinghal. Daarvoox in de plaats komen stands mei; informatie voor de tuinliefheb- bers. Daar wordt onder meer voorlichting gegeven over ver. zorging en gezondheid van bloe men en planten. De tentoonstelling is vandaaj* en morgen open tot 22.00 uur, za terdag van 09.00 tot 22.00 uur en zondag, wanneer alle liefhebbers van bloemen en planten in de hal welkom zijn, van 09.00 tot 18.00 trok, leende in 1983 ruim 200.000 boeken uit. Verwacht wordt dat er dit jaar 270.000 en in 1985 mogelijk 300.000 worden uitgeleend. Vol gens het college is de nieuwe bi bliotheek, mede door de tentoon stellingen, kinderactiviteiten en rondleidingen voor scholen die er worden gehouden, meer in trek ge raakt bij de bevolking. Minder tevreden zijn B en W over de bijdrage die het ryk geeft voor de Noordwijkse bibliotheek. De bijdrage van het ministerie is gebaseerd op de kosten voor de veel goedkopere oude bibliotheek. De gemeente heeft daartegen ge protesteerd, maar dat heeft tot dus ver weinig geholpen. Binnenkort praat het college met het ministe rie over deze zaak. Hoofddorp kandidaat voor vestiging Cosmocentrum HAARLEMMERMEER - Het ge meentebestuur van Haarlemmer meer wil dat het Cosmocentrum in Hoofddorp komt. Voor dit doel heeft het gemeentebestuur in het plan-Beukenhorst grond beschik baar. Behalve Haarlemmermeer zijn Amsterdam, Hilvarenbeek en Zoe- termeer kandidaat voor dit popu- lair-wetenschappelijke ruimte vaartcentrum. Het is de bedoeling dat naast voorwerpen uit de ruim tevaart, ook een planetarium, een sterrenwacht en diverse tentoon stellingen over de kosmos in het centrum worden ondergebracht. Waarschijnlijk valt eind van deze maand de beslissing waar het cen trum komt. Volgens wethouder mevrouw mr. W. de Vreij-Vringer van Haar lemmermeer heeft de gemeente zich al geruime tijd geleden aange meld bij de Stichting Cosmocen- ter. Vorige week is het definitieve besluit gevallen bij B en W om de gemeente kandidaat te stellen. Met de provincie Noord-Holland is overleg gevoerd. Het provincie bestuur heeft de Haarlemmermeer laten weten geen bezwaar te heb ben tegen het besluit. Bewoonster Zwammerdam vermist ZWAMMERDAM - De 22-jarige Maria Coleta Oudenes, bewoonster van het centrum voor geestelijk ge handicapten 'Hooge Burch' in Zwammerdam, wordt sinds zon dag vermist. Zij verliet die dag om negen uur 's avonds haar kamer voor een wandeling en is sindsdien spoorloos. Een ongeluk wordt niet uitgesloten. De gemeentepolitie van Alphen wil informatie over de verblijf plaats van de vrouw. Haar signale ment luidt: 1,60 meter lang, slank postuur, bruin half-lang haar en bruine ogen. Toen zij het centrum zondag verliet was zy gekleed in een zwarte broek, een groen, flu welen colbertjasje en vermoedelijk een donkergroen regenjack. Zij droeg rode half-hoge laarzen. Cole ta Oudenes is licht geestelijk ge handicapt. Bij het aanspreken De vermiste bewoonster Hooge Burch. (foto politie) heeft zij de neiging snel, gejaagd en binnensmonds te praten. Mensen die inlichtingen over Co leta Oudenes kunnen geven, wor den verzocht contact op te nemen met de gemeentepolitie in Alphen, telefoon 01720-93941, toestel 30. Vissteiger voor invaliden bij Leidsevaart NOORDWIJKERHOUT - Langs de Leidsevaart komt een vissteiger voor gehandicapten. Dat is alles wat er overgebleven is van een ver zoek om vijf steigers langs die vaart van de hengelsportvereni ging 'De Arnoud' uit Noordwijker hout. Vissen in de Leidsevaart is zit tend tussen het groene gras veel leuker, menen de beide commis sies. Vandaar geen steigers voor de hengelsport. Wel moet er een plaats komen waar invaliden het water gemakkelijk en veilig kun nen bereiken. Het verzoek van 'De Arnoud' heeft uiteindelijk geleid tot een steiger voor invaliden. De raad moet zich overigens nog uit spreken. Burgemeester en wethouders hadden het aantal steigers in een voorstel aan de commissies al ver minderd tot drie. De kosten, onge veer 45.000 gulden, zouden voor een groot deel door de rijksover heid worden betaald. Katwijks wethouder N. Parlevliet: KATWIJK - Wethouder N. Parle vliet wil dat de gemeenteraad van Katwijk zich nog deze maand uit spreekt over een subsidiëring van het jongeren-adviescentrum (JAC). Op 4 december dient bij de Raad van State een zitting waarbij het JAC bezwaar maakt tegen een eer dere afwijzing. Indien de gemeen teraad nu wel geld beschikbaar stelt kan die zitting in Den Haag van de agenda worden geschrapt. Tijdens de gisteren gehouden vergadering van de commissie voor vorming zorg en personeels zaken werd besloten de discussie over het JAC tijdens een speciale vergadering op 19 november aan N. Parlevliet: uitspraak voor zit- de orde te stellen. De commissiele- ting Raad van State. (archieffoto) den waren wel reeds in het bezit DEN HAAG/SASSENHEIM/HA- ZERSWOUDE - Een gevangenis straf van negen maanden waarvan drie voorwaardelijk is gisteren voor de Haagse rechtbank wegens oplichting en diefstal geeist tegen een 42-jarige inwoner van Sassen- heim. De man heeft bekend via ad vertenties in de krant een verzon nen glazenwasserswijk in Hazers- woude te hebben aangeboden. Aan voorschotten op de uiteindelijke afrekening had hij van een zeven tal kopers zo'n kleine 27.000 gul den afgetroggeld. In ruil hiervoor kregen zij dan het adressenbestand van de 'klanten'. De oplichting kwam aan het licht wanneer ze ook daadwerkelijk bij de 'klanten' aan het werk wilden gaan. Die stuur den de glazenwasser dan van de deur met de boodschap dat die niet was besteld. De Sassenheimer vertelde giste ren tot zijn daad te zijn gekomen omdat hij met zijn gezin hiervan diende wel het best het feit dat het gasbedrijf in mei 1983 de gaslevering had gestaakt omdat de rekeningen niet werden voldaan. Overigens zag de man kans om zonder de verzegeling van de gas meter te verbreken via een rubber slangetje^och gas in zijn woning te i vier dochters van zijn uitkering krijgen. De diefstal van gas was niet kon rondkomen. Ter illustratie hem dan ook ten laste gelegd. De advocaat van de Sassenhei mer voerde aan dat de geringe geldmiddelen waarover zijn cliënt kon beschikken, zijn daden wel be grijpelijk maakten. Hij protesteer de tevens tegen de beschuldiging van de officier van justitie dat de verdachte had opgelicht om met het zo verdiende geld een luxe le ven te kunnen leiden. Ook had hy geen goed woord over voor het op treden van de politie tegen de man. Die had bij zijn aanhouding met een een vrachtauto naar de woning van de Sassemheimer gestuurd om de spullen in beslag te nemen die van het door middel van oplichting verdiende geld wel zouden zijn aangeschaft. Pas op het laatste mo ment was de vrachtwagen weer te ruggeroepen. De rechtbank doet 22 november uitspraak. van een ambtelijk advies, maar hadden dit pas woensdagavond ontvangen. Bovendien moeten ook burgemeester en wethouders zich daarover nog uitspreken. Het JAC liet onlangs weten dat het huishoudelijk reglement op en kele punten was aangepast, zodat het grotendeels tegemoet komt aan de wensen die de raad. Een van de belangrijkste wijzigingen is het in het leven roepen van een beroeps commissie. Hoewel de discussie nog zal moeten worden gevoerd, deed wet houder Parlevliet een beroep op de commissie niet het onderste uit de kan te halen om daarmee het werk van het JAC tegelijk onmogelijk te maken. Hij zei dat hij tydens de volgende vergadering bovendien duidelijkheid wil hebben over de haalbaarheid van het voorstel. "B en W hebben geen zin het opnieuw in de raad te brengen als het niet haalbaar is", aldus de wethouder. Verheugend In een eerste reactie zei T. van der Plas (CDA) het opvallend en verheugend te vinden dat het JAC verregaand tegemoet is gekomen aan de wensen van de SGP, RPF en het CDA. Deze drie fracties stemden destijds voor de motie waarin die wensen waren vervat Hij wilde nog wel wat meer dui delijkheid over de rol van de ou ders bij hulpverlening van het JAC. Hij wees er verder op dat de beroepscommissie volledig onaf hankelijk moeten kunnen opere ren. Als slecht voorbeeld noemde hij het reiswezen waar alleen tour operators in de beroepscommissie zitting hebben. De overige com missieleden waren het met Van der Plas eens dat de onafhankelijkheid moest worden gegarandeerd. De hoogte van de subsidie waar over straks wordt gepraat staat nog niet geheel vast. Het JAC heeft ruim 10.000 gulden aangevraagd. In het pre-advies van begin jaar werd voorgesteld voor het JAC over 1984 ruim 9000 gulden be schikbaar te stellen. Carnaval in Voorhout VOORHOUT - Carnavalsvereni ging 'De Bokken' in Voorhout kiest morgen een nieuwe prins car naval. Dat gebeurt 's avonds om elf uur elf in het parochiehuis aan de Herenstraat in Voorhout. Tydens de avond wordt afscheid genomen van prins Theo I en prinses Wieke. De feestavond begint om 21.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 23