'Ouderwets' ijzeren hek weer terug in de tuin Legospeelgoed met perslucht Complete werkplaats op tafel Met mini-machines Afbijtmiddel in poedervorm Perspectief tekenen nu heel simpel ZATERDAG 10 november aus. FEESTELIJKE HUISSHOW BIJ KOOREMAN MEUBELEN 2- EN 3-ZITS COMBINATIE 2595,- Kboieman ?/(eubdtom2cden_ Hulppot VRIJDAG 9 NOVEMBER 1984 PAGINA 21 Veel nieuwtjes op tuingebied waren te zien op de vakbeurs Tuin en Park die in Utrecht werd gehouden. Van zaden tot gereedschap kwam aan bod. Een kleine greep uit het zeer gevarieerde aanbod. Dwalend door de Utrechtse Jaarbeurshallen tijdens de Vakbeurs Tuin en Park valt het je op dat er zoveel jeugd belangstelling voor de geëx poseerde zaken heeft. Het zijn leerlingen van tuinbouw scholen, die straks onze groe ne toekomst in de hand heb ben. Hun belangstelling is vaak gericht op de enorme machines die hier staan op gesteld, maar ook lopen ze trots rond met 'n "struik rover" in de hand, een een voudig onkruidschrapertje op een stokje. Wij hebben er rondgeneusd op zoek naar zaken die voor de be zitter van een tuin of balkon nieuw zijn. Telkens weer zijn er nieuwe bodemverbeteraars zoals de heidegrond van de VAM-Am- sterdam, de mestsoorten van Pri- masta-Asten, de wormenmest van Piton-Voorschoten en de biologische benadering door LOT in Sluiskil, die ook alterna tieve gewasbeschermingsmidde len brengt. Er wordt weer meer aandacht aan hydrocultuur be steed, wat blijkt uit de diverse meststoffen die voor de „op wa ter gekweekte" planten beschik baar zijn. Bactospeine is een bio logisch insecticide dat alleen de rupsen van vlinders en motten aantast (koolwitje, koolmot, kooluil en dergelijke). Het mid del is van Koppert-Berkel en Ro denrijs, die ook met een nieuwe spuitbus voor de beveiliging van kamerplanten uitkomt: Plant- schoon geheten, op basis van zeepspiritus. Deze firma levert ook aan particulieren roofmyten en sluipwespen om ongewenste insekten in de kas te lijf te gaan. Hekken Men blijkt terug te komen van nabootsende kunststofhekwerk- jes. Zo zagen we weer nostalgi sche smeedijzeren hekken, die door de dorpssmid vervaardigd leken. Lekker ouderwets en de gelijk. Wie zo'n tuinafscheiding wenst, stuurt een tekening met afmetingen en men krijgt het hek pasklaar thuis met het ge wenste poortje, de poeren (ver ankerde betonblokken) en de ge wenste versiering (Boersma- Leeuwarden). In drie uitvoerin gen leverbaar in vas'.e segmen ten van 6,25 cm, 12,5 cm, 25 cm, 50 cm, 100 cm en 15) cm. Het rustieke houten hekwerk is echter ook nog steeds aanwe zig, compleet met poorten in di verse uitvoeringen. Voor de doe- het-zelver zijn er bouwpakketten (De man van de hekjes - Ede). Wie van onderhoud ver schoond wil blijven kan als doe- het-zelver toch ook nog in de kunststof terecht. Fraai strak hekwerk, de palen voorzien van hoedjes, in wit en bruin, met poortjes, levert Acon-Lemeler- veld, die ook onder andere een kweek-zandbak heeft: groen met doorzichtig deksel (100 x 160 cm), die er leuk uitziet. Charles Sol-Eindhoven toonde een zich automatisch openend sierhek. Ook zagen we hardhouten rol- borden om in plaats van ge golfd groen plastic een af scheiding te maken tussen bor der en gazon. Gereedschap Wie over goed gereedschap be schikt heeft het karwei al half ge klaard. Op zo'n vakbeurs krijg je (over het algemeen) goed gereed schap te zien, soms naast goed koper spul van mindere kwali teit. Een lust voor het oog zijn in dit verband de uitstallingen van firma's als Hanewacker-Sneek en Mauritz-Bussum. De eerste had als weggevertje de „strui krover", waarmee onkruid tus sen tegels en stenen vandaan kan worden gekrabd. Hier had men ook een tegenhanger van papier- prikstok, vuilgrijpers, erg handig voor hen die moeite met bukken hebben. Mauritz voerde deze ook, evenals kleine kweekkasjes met verwarmde bodemplaat, thermostaat en waterreservoir (2 liter), zo'n 175 gulden. Wie alleen zo'n elektrische warmteplaat, on der andere voor het opkweken van zaad, wil aanschaffen betaalt ongeveer 80 gulden. Ze zijn er dus, want de vraag neemt toe. In karton verpakt kan men ook een plastic tunnel kopen, com pleet met bogen en andere toebe horen, voor het vervroegen van gewassen in de volle grond (45 gulden). Voor hen die met de gedachte spelen een rotstuin aan te (laten) leggen is de nieuwe woestijn steen, die Granitax-Deventer toonde, crèmekleurig, grillig van vorm en fors van formaat, wel licht een prettig nieuwtje. De fir ma levert u de gewichtige stenen thuis af, deze nieuwe, en die uit het reeds bestaande assortiment, waaronder ook heel mooi spul. Voor de belichting van kamer planten brengt Luwasa-Duiven (ook bekend van zijn hydrocul tuur) nieuwe armaturen groei- licht (van Vriens) die wat speel ser van vorm zijn dan de bestaan de van Philips. Temidden van het geweld van motormaaiers noteerden we bij Van Veen Im port-Amsterdam de Solo multi- motor, als tweetakt benzinemo tor en een op elektriciteit. Hierop kunnen diverse hulpstukken worden gemonteerd, zoals een zweefmaaier, heggeschaar, wa terpomp, aardboor, kettingzaag enz., welke apart aangeschaft kunnen worden. Zaden, planten, bomen De bekende zaadfirma's toon den weer hun kleurige zakjes, zo als die komend vooijaar op de tuincentra zullen prijken. Dixie- Enkhuizen brengt wel bijzonder praktische zaden voor onder an dere gipskruid, balsemien en Gi- lia capitata, namelijk in bloem vorm: in de doorzichtige plastic steel zitten de zaden, bloemen met naam vormen het eraan be vestigde etiket, met zaai-aanwij- zingen aan de achterkant. Na het zaaien het etiket in de grond ste ken en u weet wat er opkomt. Pieterpikzonen-Heerenveen heeft zijn kweeksets uitgebreid. Zo is er nu onder andere een champignonbakje voor 6 gulden; het assortiment pilzaden is uitge breid en men voert een bakje met „kattegras" voor mensen op flats-met-poes. In zakjes met gouden rand bevinden zich za den van Australische flora zoals Banksia en kangeroepootje. Bin nenkort bij uw zaadhandel en dergelijke is de Kweek Zelf-set met 24 soorten tuinkruiden ver krijgbaar (ongeveer 25 gulden), met een leuk tuinkruidenboekje Er bleek veel belangstelling voor de bomen om ons heen: boomverzorgingsspullen, syste men van k- eken in containers, beluchten, sparen van bomen op het bouwterrein en de Bomen- stichting inventariseert waarde volle bomen, waarvan acte. Bij een van de kwekers zagen we co niferen-op-stam. Een nieuwe bo dembedekker is een braamsoort met roodbruine, behaarde twij gen die door Bonte Hoek-Glim- men: Rubus „Greenwave" wordt genoemd. Het is een kruising tussen R. Nepalensis en R. trico lor, die tegen schaduw kan. Spe ciaal voor taluds zou hij prima zijn. Het eerste jaar na het plan ten moet hij 's winters met spar- retakken beschermd worden. Hij verliest wel zijn bladeren maar de takken blijven mooi. De vruchten van deze braam zijn niet te eten. Mini-machines blijken zich de laatste tijd in een populariteit te verheugen die kan worden ver geleken met het enthousiasme waarmee enkele tientallen jaren geleden de elektrische doe-het- zelf-gereedschappen werden be groet. De markt voor boormachi nes, zaag- en schuurmachines is langzamerhand aardig verza digd... De mini's echter zijn sterk aan het opkomen. Er zijn op het ogenblik al zo'n zestal verschillende merken in dit kleine elektrische gereed schap verkrijgbaar. Keus genoeg dus, en een reden om eerst die markt eens goed te verkennen voordat men tot aankoop over gaat. Wanneer eenmaal een merkkeuze is gemaakt, is het verstandig om bij uitbreiding van het miniatuur-gereedschap- penarsenaal bij dat merk te blij ven. Dit voorkomt eventuele pro blemen met aansluiting van hulpstukken. De mini-programma's zijn be gonnen met een boormachientje. van een formaat dat even gemak kelijk in de hand ligt als een scheerapparaat. Er werden di verse hulpstukken aan toege voegd, en het assortiment acces soires breidde zich gaandeweg steeds sterker uit. Vrijwel alle dingen die voor „echte" boorma chines verkrijgbaar zijn, worden ook voor de mini-boormachien- tjes gemaakt, uiteraard in aange past formaat. De mini-boortol is geschikt voor uiterst fijn werk. Met een gewone boormachine kan mini maal tot 2 mm diameter worden geboord, en dat geeft dan veelal nog problemen (boorbreuk bij voorbeeld). De mini maakt ech ter zonder moeite een gaatje van een halve millimeter. Ideaal dus voor modelbouwers, elektroni sche knutselaars, makers van sieraden en dergelijke. Ook artis tiek ingestelde hobbyisten kun nen hun hart ophalen. Graveren in metaal, glas en dergelijk is, met de als accessoire verkrijgba re stiften, bijna even makkelijk als schrijven met een ballpoint. In mini-formaat zijn ook com plete machines verkrijgbaar: cir kelzaag, vlakschuurmachine, lintzaag, draaibank, decoupeer- zaag enz. Behalve hout kan er ook metaal of kunststof mee be werkt worden, wat dikte betreft uiteraard begrensd. Mini-machi nes werken op zwakstroom, door middel van een transformator. Het gereedschap is dus veilig en je kunt er ook kinderen gerust hun gang mee laten gaan. Er is een nieuw verfafbijtmiddel verschenen, Ron-Strip geheten. Het wordt geleverd in de vorm van een poeder dat met water moet worden aangemaakt. De daardoor verkregen pasta wordt op het geverfde oppervlak ge smeerd en heeft dan enkele uren nodig om de verflaag volledig los te maken van het hout. Daarna kan de „koek" (afbijtpasta met verf) in de vorm van een vel wor den afgetrokken. Voor enkele houtsoorten is Ron-Strip echter niet geschikt; het is dus zaak om de aanwijzin gen op de verpakking goed door te nemen alvorens met dit mid del aan de slag te gaan. Het af bijtmiddel wordt (in de dhz-han- del) verkocht in pakken van 1 en 1,8 kg, die resp. f 14,95 en f24,95 kosten. Leverancier is Sterling Winthrop in Haarlem, tel. 023- 352634. Wie er les in gehad heeft, of er een natuurlijk talent voor bezit, heeft geen moeite met het teke nen van perspectief. Voor vele anderen is het echter heel moei lijk. Volgens deskundigen heeft zelfs Rembrandt in zijn Nacht wacht perspectivische foutjes gemaakt. Met de nieuwe perspectiefte kenmachine kan iedereen het Het is een tekenbord van 46,5 x 26 cm, waarop een verticale en twee verstelbare zijarmen wor den geplaatst. Die worden ge bruikt als lineaal. De machine heet heel toepasselijk „Horizon", de (denkbeeldige) einder waar de perspectieflijnen volgens de wa re leer heen moeten lopen. Er wordt een instructieboekje bijge leverd, waaruit je snel opmaakt hoe het allemaal werkt. by- of praktische overwegingen tekent. In kantoorboekhandel en warenhuizen is de Horizon voor 119,50 (adviesprijs) te koop. In formatie: Anbar Products, Go- rinchem, tel. 01830 - 30168. VERKLARING DER TEKENS 0 gedaan en latei VK vorige koers certificaten van aandelen Noteringen van vrijdag 9 november 1984 (tot 12:31 uur) 167.00 40*00 139.00 loroo 1200 008 1200 00 143008 840 835 19650 114000 124 50 280 00 77.00 1140.00 12430 28*00 sarakreek sctiuppen twinstrac ver glas nb 209 50 200.00 L 173.00+ moo wyk hering 172.0Q buitenland asas am express 36.71 burroughs ea kodak genelectr honeywell 79 20X 125 20 124 50 12350 vwstngh 26.90 2 belegglngsinst. obam 136.00 tokyo pee. 141.00 vfting 41.00 wereldhave 172.00 OBLIGATIES staatsleningen 0112^4 81-91 135.10 nl 11'£81-92 116.70 rlllVfe 82-92 116.90 (8 9^83-90 (8 9 83-93 bng bg 11V4 82-07 bg 10% 82-07 bg 10 8088 bg 9Vfe 82-07 bg 9 83-08 bg81£ 8411-09 135.00 11*90 11330 10730 105.10 107.40 107 95 10430 106.00 106.10 a; S10VS 82-87 bmh 8^84-94 bmh8V4 84-92 bvg 10 83-93 ccrabo8'£84 10280 103.00 104.60 105.20 phpB-ft 83-93 105-1 pandbrieven fgh 11 81-88 105' fgh 9 78-66 102 fgh 9 83-92 103: fgh 7*4 77-85 99 rabh 9Mz 82 10* rabh 8% 83 105. rabh 8% 84 106. rabh 8Va 77 101. tfehypD 15 105.00 105.50 104.00 wh 8^4 78-87 wuhSVfe 82-89 wuh 8'/2 64-92 hes-beheer 105.50 106.C ned. etev. 3025.00 vraffi 3200.00 indices e.d. Indices (a.n.p.^c.b.s) Sdi-aivrl 1822 Bankwezen 239,8 Ven wezen 4427 Handel enz. 161.8 Alg. lokaal 1598 Algemeen 178.2 obl.lndex/eff.rend.(c.b.8.) Staatsleningen T23 -3-5 ilangl. 7.16 GOUD EN ZILVER Beursoverzicht Aandelenmarkt erg rustig De aandelensector van de Amster damse effectenbeurs lag er van ochtend erg stil bij. De meeste han delaren klaagden over gebrek aan handel en in veel koersen kwam dan ook maar weinig verandering. Koninklijke Olie kon tijdens de han del nog wel weer een winst opbou wen van Iets meer dan een gulden in vergelijking met de gisteren toch al vrij fors verhoogde koers. De overige internationals bleven In de buurt van hun vorige slotnotering, waarbij Akzo nog weer ongeveer twee kwartjes moest afstaan. De banken waren licht verdeeld en bij de verzekeraars on alleen Amev zich wat verbeteren. De uitgevers- hoek lag er redelijk prijshoudend bij en ook Océ van der Grinten werd iets duurder. Ahold verloor een gulden en ook Gist-Brocades en Heineken moes ten wat terrein prijsgeven. Bij de scheepvaartfondsen stond Nedl- loyd onder vrij zware druk en tegen de middag had lies moeten drie guldenJ t fonds t 1 bijna Waarom Lego al zo'n dikke 25 jaar onaangetast populair blijft bij kinderen van uiteenlopende leeftijd is voor een belangrijk deel te danken aan de „innova tie" die de fabrikant er steeds weer in weet te stoppen. De ijzer- sterke basisformule blijft ge handhaafd (de als drukknoopjes in elkaar passende verbindin gen) maar er wordt steeds weer iets nieuws aan toegevoegd. De jongste aanvulling is „Le- go-Pneumatic", dat het al eerder gelanceerde, succesvolle tech nisch bouwsysteem aanvult. De modellen die de kinderen bou wen, kunnen door middel van perslucht bewegen. Echt pneu matisch werkende machines en op het industrieterrein De Waard i.v.m. de deelname aan de geprojecteerde meubelboulevard te Leiderdorp, nodigen wij een ieder zaterdag uit, onder het genot van een vers getapt pilsje, dit met ons te vieren Speciale Boulevardaanbieding in rundlederen bekleding Willem Barentszstraat 21-23, Leiden voertuigen dus. De benodigde lucht komt uit een pomp- en zui gerelement, een soort fiets- pompje. Daarvan bevat elke bouwdoos er een aantal. „Veilig werken met elektriciteit" is de titel van een klein instruc tieboekje, vol met verantwoorde informatie voor wie op het ge bied van elektrotechniek wil doe-het-zelven. Het is samenge steld door Zeegers Elektro Im port in Hoofddorp, leverancier van Easy-Electric insfellatiema- teriaal en voor f 4,50 te koop in alle winkels die de genoemde materialen verkopen. Er zijn drie pneumatic-dozem in prijzen variërend van f 54,75 tot f 99,75; de grootste bevat alle onderdelen voor het maken van een mobiele lepelkraan, die net als zo'n echte machine op allerlei manieren kan bewegen en werken. Alle drie de dozen kunnen on derling en met andere bouwdo zen gecombineerd worden... een van de ijzersterke kanten van le go-speelgoed. Het pneumatic- systeem is op de Speelgoedbeurs in de RAI te Amsterdam ten doop gehouden. Voor de proefta fel die daar was ingericht waren de kinderen niet weg te slaan! Met het verfblik in de hand schil deren hoeft niet meer: er is een handige verfpot bedacht waarin het blik geplaatst kan worden. Aan het handvat houd je de pot vast. Zowel een normaal literblik als een kleiner blikje past er, dank zij een omkeerbare binnen- bodem. Aan de bovenkant van de "Kleanette" (dat is de naam van dit nieuwe schilderhulpmiddel) 'zit een losse ring met een gat er in. Daar gaat de kwast doorheen en daardoor laat je ook de slim me doseerlift in het blik zakken. Dat "lif^je" kan trapsgewijs op elke gewenste hoogte gesteld worden, zó dat de kwast precies diep genoeg in de verf gedoopt kan worden. Te veel verf aan de kwast, of de kwast per ongeluk in het blik laten "verdrinken" is dus onmogelijk. Aan de geribbelde binnenrand van de ring kan de kwast afge streken worden, zodat de rand van het blik schoon blijft. Een handige vinding, voor 14,95 in dhz- en verfwinkels te koop.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 21