Politie opent jacht op junks Regio trekt zich lot van Leidse kerk aan Niemand tevreden met samenscholingsverbod Zeedijk Van der Spek (PSP) tegen linies verbond VRIJDAG 9 NOVEMBER 1984 PAGINA 17 AMSTERDAM - Hal verwege de Zeedijk fouilleren vijf agenten enkele Surinamers voor café Zaandam. „Waar jul lie naartoe werken is dat we strgks overal in de stad zullen rondzwerven. Dan hebben jullie hele maal geen greep meer op ons", moppert een van de Verdachten'. Het is het beeld van de Zeedijk van de afgelopen dagen. Het lijkt een ware jacht op alles wat er als Surinamer of junk uitziet in de omgeving van de Zeedijk. Samenscholingen zijn verbo den. Het gevolg is nu dat groe pen dealers en junks als klas sen op een schoolreisje door de buurt trekken. Al slenterend wisselen pak jes in zilvërpapier en briefjes van honderd van eigenaar. De heroineprostituées klagen steen en been. Hun handel wordt verziekt. Want zelfs de straatadvocaten, ook wel de drooggeilers genoemd, de man nen dus, die op de brug bij de Korte Niezel de buurt langdu rig in zich opnemen, zelfs die bezoekers mqeten zich uit de voeten maken als de politie weer eens langs komt om de or de te bewaren en derhalve de rust te verstoren. Niemand is gelukkig met de situatie. Of het moeten de buurtbewoners zyn. En de politie. door Huub Klompenhouwer „Wat ons betreft komt deze maatregel van burgemeester Van Thijn eigenlijk vijf jaar te laat", zeggen ze op het hoofd bureau. Amsterdam maakt kor te metten met de drugshandel. Althans, met de uiterlijke ver schijnselen daarvan. In het zicht van de Olympische Spe len en een economisch herstel plan voor de kop van de Zee dijk, waar onder meer een luxe Golden Tulip-hotel moet ver schijnen, wil burgemeester Van Thijn nu wel eens succes boeken. Het imago van de hoofdstad moet grondig opge poetst worden. Het is een publiek geheim dat de drugshandel en de daar mee gepaard gaande criminali teit de grootste zorg is van het Amsterdamse gemeentebe stuur. Die drugshandel heeft zich sterk kunnen nestelen in het hartje van Amsterdam. In de schaduw van de Nicolaas- kerk, waar de Zeedijk begint, maar ook op de Martelaars gracht. Geen toerist of argeloze reiziger die dus niet met de el lende van de drugs geconfron teerd wordt. En aan den lijve was het te merken als met name de bui tenlandse toerist weer eens zijn of haar auto opengebroken te rugvond. In dat laatste zal ove rigens nauwelijks verandering gekomen zijn. Want hoezeer Amsterdam nu ook die concen traties aan verslaafden wil te gengaan, de junk is meestal ge dwongen tot het criminele pad, omdat hij geld nodig heeft voor zyn verslaving. Junkiebootje Het was de sluiting van de junkenboot, de eerste gedoog- plaats voor het hard-drugsge- bruik in Amsterdam, die feite lijk geleid heeft tot een keihar de houding ten aanzien van alle overlast rond die drugsscene. Met het sluiten van de op twee dekschuiten geplaatste afge dankte keet zochten de meren deels verslaafde bezoekers hun heil op de Zeedijk en omge ving. Met alle overlast van dien. Bewoners van de Zeedijk dreigden zelfs met een knok ploeg. Die gespannen situatie, ook al veroorzaakt doordat in middels een tweede gedoog- ruimte in de Indische buurt op geheven was, leidde tot de ver- Groepen dealers en junks trekken nu al s schoolklasjes op reis door de buurt van de Zeedijk. scherpte maatregelen van de burgemeester. Die junkenboot kwam er op initiatief van het wijkcentrum De Oude Stad. Vooral de Nieuwmarktbewoners in het wijkcentrum waren de voort durende overlast in hun buurt zat en brachten het geld op om de verslaafden op die boot een eigen plekje te geven. Er kwam een Beheersraad Nieuwmarkt die de boot zou beheren. Vrij willigers uit de buurt. De politie deed een inval. Het bleek dat de handel welig tier de en dat was al lang niet meer volgens de afspraak. Ruim vijf tig arrestaties. En twee dagen later werd de gedoogruimte in de Indische Buurt gesloten. Met als gevolg dat de toeloop naar de junkenboot nog groter werd. Enkele dagen later be sloot de beheersraad dan ook de junkenboot voorlopig te sluiten. De sluiting van de twee ge- doogruimten voor de verslaaf den heeft geleid tot een toena me van de overlast in de hele binnenstad. Bewoners van de Zeedijk dreigden met knok ploegen en andere buurtcomi- tés vroegen om passende maat regelen van politie en gemeen tebestuur. Nu was er al sinds juli vorig jaar een verwijde ringsgebod, een richtlijn voor de politie om samenscholingen waar een dreiging voor de openbare orde van uitgaat te doen oplossen. Met die richtlijn in de hand was er alle aanlei ding om op te treden. Concen traties van twee- tot driehon derd dealers en junks waren al lang geen uitzondering meer. Maatregelen En het bleef niet bij die ene richtlijn. Geschrokken door de alarmerende berichten van de wijkcomités en de dreigende taal van de Zeedijkbewoners besloot burgemeester Van Thijn tot ingrijpender maatre gelen. Een samenscholingsver bod voor meer dan vier perso nen voor de Zeedijk. Dat was hard nodig, want de situatie liep met het uur verder uit de klauwen, zoals een surveille rende agent opmerkte. „Het leek verdomme wel of Van Thijn toen pas de ernst van de situatie begreep", zo wordt er op het bureau Warmoesstraat gemopperd. „Al lang voor de sluiting van de junkenboot was die situatie zo explosief als de pest. Kijk alleen eens naar de cijfers van het autokraken hier in de buurt. Die stijgen iedere maand schrikbarend. Nu al hebben we meer autokraken gehad dan vorig jaar in een heel jaar. Dat moet je toch aan het denken zetten". Niet alleen kreeg de politie de gelegenheid om op te treden tegen de groepjesvorming, er kwam ook de richtlijn om het openlijk gebruik van de heroi ne of cocaine aan te pakken. Vroeger werd de arrestant dan mee naar het bureau genomen. Dat zou in de nieuwe aanpak te veel tijd en mankracht kosten. Nu wordt de verdachte ter plekke de handel en het instru mentarium ontnomen en wordt er een voorgedrukt proces-ver baal uitgeschreven. De coke of heroine en de spuit of het pijpje worden op het bureau War moesstraat vernietigd. Deze week werd het samen scholingsverbod nog uitge breid tot het gebied van het NZH-busstation tot aan de Nieuwmarktbuurt, inclusief al le steegjes. En iedere dag weer wordt er constant met dertig man politie alleen al in dit, ge bied gesurveilleerd. Politie mensen, die uit andere distric ten worden weggehaald, omdat de Zeedijk op dit moment de grootste prioriteit heeft. En dat is, zo meent ook politievoor- lichter Klaas Wilting, een zaak die niet te lang kan voortduren. Vandaar ook dat de leiding van het bureau Warmoesstraat zich gebogen heeft over een discus sienota, die voor de toekomst een effectiever beleid moet op leveren. Die nota zal dan voor gelegd worden aan het Amster damse gemeentebestuur, die er zyn voordeel mee kan doen. Stille omgang Tot zover de voorgeschiede nis. Vanuit bijvoorbeeld bus lijn 114 van de NZH, die gerui me tijd voor de kop van de Zee dijk op het busstation blijft staan, heeft men een aardig beeld van de nerveuze handel. Komt er een golf aan junks uit de Zeedijk, dan volgt pal daar op een groepje van zo'n zes kuierende agenten. De junks en dealers slaan dan rechtsaf richting Geldersekade en keren via de Stormsteeg of een van de andere stegen weer terug naar de Zeedijk. Een wat rumoerige stille omgang, zo lijkt het wel. De passagiers van buslijn 114 weten er alles van. Een jonge vrouw, die in Am sterdam werkt, maar in Hoorn woont: „Het is soms wel prach tig als je ziet wat een trucs ze uithalen om aan geld te komen. Laatst wilde ik bellen. Daar ginds in die telefooncel. Ik kreeg geen gehoor en wilde mijn kwartje terug. Dat kwam niet, dus ik geef een hengst te gen dat apparaat. Toen rolde me daar een massa geld uit, on gelooflijk. Ze hadden er een pa piertje ingepropt, waardoor het geld niet in het retourbakje kwam. Zo verdienden ze hun geld voor een shot". Een andere passagiere vertelt hoe ze met eigen ogen zag hoe een junk de hoorn van de tele foon openschroefde om er een plakje zilverpapier in te doen. Even later kwam er een andere verslaafde die hem buiten de telefooncel geld overhandigde en vervolgens in die cel weer die hoorn eraf schroefde om zijn portie in ontvangst te ne men. „Ze hebben overal plek jes waar ze de rotzooi verstop pen. Ze zijn als de dood dat het op hun lichaam gevonden wordt als ze worden aangehou den". Onrust Dat is het uiterlijke beeld. Achter de schermen is het een en al onrust. De Zeedijkbewo ners, die willen dat de gemeen te Amsterdam ergens ver bui ten de gemeentegrenzen een gedoogplaats creëert. De buurt- comités, die alle begrip voor het probleem van de verslaaf den hebben, en die hun junken boot wel weer willen openstel len, maar dan wel met profes sionele begeleiders, zodat het toezicht optimaal is. De politie, die een nota moet opstellen over de verdere aanpak van de problemen. Overleg Sjaak Willems namens de Be heersraad Nieuwmarkt: „Wat er nu gebeurt, daar schrikken wij ook van. Het lost niets op als je de junks veijaagt van de Zeedijk. Wij willen wel weer toe naar een openstelling van de junkenboot, als er dan maar geld komt voor een professio nele begeleiding. Want dat ja gen op junks heeft geen enkele zin. Wij beseffen terdege dat er een drugsprobleem is en dat lost zich niet zomaar op. Nee, onze grootste grief is dat er zo weinig samenhang in beleid is. De politie gaat uit van de stel ling dat ze slechts te maken heeft met het probleem van de openbare orde". „En de burgemeester neemt ook maar maatregelen zonder na te gaan wat de eventuele ge volgen zijn. Er is, en dat is het trieste, geen enkele samenwer king tussen de betrokken in stellingen en diensten. Nu weer wordt er een nota voorbereid door de politie. Dan volgt er overleg tussen politie en stad huis. Maar met ons wordt dan niet gepraat. Toch zijn wij er ook nauw bij betrokken. Als buurtbewoners zeggen we dat we het drugsprobleem moeten accepteren zoals het er ligt". Junkenbond Een woordvoerder van de stichting Welsuria neemt de honneurs waar voor de in op richting zijnde Surinaamse Junkiebond. Legt uit dat die junkenbond er niet is om zo veel mogelijk leden te werven, maar om in ieder geval iets aan het lot en de positie van de ver slaafden te doen. „Ook een ver slaafde is een mens. In de jun kenbond wordt niet gepraat over waarom iemand verslaafd raakt. Ze hebben te maken met mensen die op het randje van de dood soms leven. Maar die nog altijd mens zijn. Het op jaagbeleid brengt diezelfde ver slaafden in levensgevaarlijke situaties". „Het is onmenselijk. Boven dien hebben we sterk de erva ring dat er vrijwel alleen op Su rinaamse verslaafden gejaagd wordt. Iedere Surinamer is in de ogen van de politie een po tentiële gebruiker of dealer. Dat is een afschuwelijke erva ring. En vanuit de politie is het wel begrijpelijk dat er zo ge dacht wordt, maar je moet er wel alles aan doen om dat stompzinnig rechtlijnige den ken uit hun hoofd te praten". Safari's Inmiddels is het criminele imago van de stad al zo bekend in met name West-Duitsland, dat van daaruit al zogeheten 'misdaadsafari's' worden geor ganiseerd. Dat houdt dan in dat de oosterburen in groten getale een rondwandeling over de wallen krijgen en, en passant, ook nog een stukje Zeedijk meepakken. De Amsterdam mers zelf hebben sinds de af kondiging van het samenscho lingsverbod ook massaal de Zeedijk als wandelpromenade herontdekt. Waren het vorige week nog vooral de cameraploegen en journalisten die veelvuldig ach ter de patrouillerende politie mensen aanliepen, afgelopen weekeinde waren het complete gezinnen die zich veilig waan den met zoveel Hermandad in de buurt. „Als die mensen maar enige notie hadden van de el lende die achter dit verlopen stadsbeeld schuil gaat, dan zou den ze zich de ogen uit hun kop moeten schamen om hier als een dierentuinbezoeker rond te lopen", aldus een van de pa trouillerende politiemensen. DEN HAAG - Er kan geen sprake van zijn dat de PSP verdergaand en blijvend gaat samenwerken met CPN en PPR. Die twee laatste par tijen gaan veel te ver in het aan vaarden van de bestaande maat schappij. Laten PPR en CPN maar opgaan in de linkervleugel van de PvdA. Daar horen zij thuis. Fred van der Spek, voorzitter van de PSP-fractie in de Tweede Kamer, laat geen ruimte voor twij fel: als zijn partij een min of meer blijvende verbintenis aangaat met CPN en PPR, pakt hij zijn biezen. Hij staat met deze opvatting lijn recht tegenover zijn fractiegenoten Wilbert Willems en André van Es, en het PSP-partijbestuur, die met het oogmerk van partijvernieu wing onder bepaalde voorwaarden wel willen werken aan een verder gaande vorm van samenwerking met CPN en PPR. door Gijs Korevaar De discussie over linkse samen werking is allesbehalve nieuw. In mei besloot het PSP-congres van die verdergaande samenwerking af te zien. Na afloop van die vergade ring werd bekend dat Van der Spek had gedreigd met opstappen als het congres een ander besluit zou hebben genomen. Naar aanleiding van onder meer die PSP-vergadering ontstond de zogeheten Doorbraakgroep. Leden van de radicaal-linkse partijen slo ten zich aaneen om te werken aan een fusie tussen de drie bestaande partijen. Vooral binnen de PPR leeft die 'verbondsgedachte' sterk en klinken er voortdurend gelui den op over gemeenschappelijke lijsten en een gezamenlijk program op hoofdpunten. Volgens deze 'doorbrekers' heeft een nieuwe linkse partij in deze vorm de kans om sterker en groter te worden dan de optelsom van de samenstellende delen. Met een der gelijke groep moet de PvdA in het parlement rekening houden, zo is de redenering. De doorbraakgroep denkt in dit verband aan een linkse meerderheid in de Tweede Kamer, in casu een regeringscoalitie van PvdA met de links-radicalen. Dwarsligger by dit ideaal blijft, met de nodige nuances, de PSP. Het hoofdbestuur van deze partij wil echter op het komende partij congres - 24 november - de deur naar samenwerking toch weer op een kier zetten. Aan de orde komt een voorstel waarin de leden wordt gevraagd het bestuur te machtigen verdere gesprekken te voeren met de partijbesturen van PPR en CPN. Van der Spek noemt dat 'tijdver lies', omdat wat hem betreft de uit komst vaststaat. Maar hij zal niet alleen om die reden de PSP-gele- deren verlaten. Als die gesprekken op niets uitlopen zou het „spijtig zijn als ik dan al weg ben". Pas als het PSP-congres zich uitspreekt voor verdergaande samenwerking, zal hij verdwijnen. Zoals gezegd: de fractieleider on derscheidt zich nadrukkelijk van zijn fractiegenoten. Willems is even duidelijk als Van der Spek. Hij is aanhanger van de Door braakgroep en daarmee voorstan der van meer samenwerking tus sen de links-radicale partijen. Van Es is eveneens voorstander van partijpolitieke vernieuwing, maar dan niet op de manier van het PSP- bestuur en de doorbrekers. Zy wijst het huidige streven naar samenwerking af, omdat het in haar ogen slechts pogingen zijn om betere verkiezingsresultaten te be halen. Partijpolitieke vernieuwing is goed, maar dan moeten daarmee nieuwe groepen worden bereikt die nu niet aan de politiek deelne men, vindt zij. Dat kunnen volgens haar vrouwengroepen zijn, of ver enigingen van buitenlanders. De voorstellen van de doorbrekers brengen een dergelijke wing niet dichterbij, meent zij. ACHTERGROND Van der Spek blijft binnen de PSP de meest uitgesproken tegen stander van samenwerking met an dere partijen. Van een compromis over het programma wil hij niets weten. „Ontwapenen en socialise ren (in handen van de maatschap pij brengen van de belangrijkste bedrijven, red.) zijn de belangrijk ste punten van de PSP. En dat doe je niet een beetje, maar helemaal. Daarmee staan wij tegelijk radicaal anders tegenover de staat dan CPN en PPR". Fred van der Spek: opstappen bij links verbond. «foto anp> „De CPN is ook al heel lang geen revolutionaire partij meer. Inte gendeel, zij staat dichtbij de PvdA als het gaat om het meedoen aan de kapitalistische maatschappij, de fensie, NAVO. Met de PPR ligt het niet anders. Dat deze partijen de maatschappij aanvaarden, blijkt ook uit het feit dat zij burgemees ters leveren. In het bestaande staatsbestel zijn dat gewoon zetba zen van de regering". Van der Spek durft geen enkele voorspelling te doen over de stem ming op het komende PSP-con gres. Maar mocht de meerderheid van de partij voorstander zijn van verdere gesprekken, dan onder scheidt de fractievoorzitter drie mogelijkheden. De besprekingen leveren niets op en dan is er niets aan de hand. Datzelfde geldt als de onderhandelingen tot „iets moois" leiden. „Dat kan niets anders zijn dan dat de andere twee partijen in stemmen met het PSP-program- ma. Dat hoeft niet tot in alle de tails, de hoofdlijnen zijn voldoen de. Tegen een vergrote PSP heb ik natuurlijk geen bezwaar. Dan mag zelfs de naam nog wel veranderen. Daar geef ik niet om". ..Maar het meest waarschijnlijk is dat er niet iets moois uitkomt maar een halfzacht compromis. Dan kunnen twee dingen gebeu ren: het PSP-congres pikt dat niet en dan is er nog niets aan de hand. of het congres gaat akkoord en dan ben ik al weg". Hij verwacht een beslissing over blyvende samen werking overigens pas over een jaar, als het PSP-congres opnieuw bijeenkomt. Er komt een classicale (regio nale) commissie die de proble men en knelpunten binnen de gereformeerde kerk van Leiden in een rapport op een rijtje gaat zetten. Deze commissie zal ook nagaan hoe de classis de kerk van Leiden kan helpen. Dat zal moeten uitmonden in concrete voorstellen. Al op de vorige vergadering van de classis hadden de kerkvi- sitatoren (die het reilen en zeilen van de plaatselijke kerken in de gaten houden) de 'kwestie Lei den' aanhangig gemaakt. Nü was er een brief van hen, waarin zij erop aandrongen dat er een 'agglomeratieberaad' zou komen in de vorm van een 'classicale De Leidse kerkeraad had dit voorstel intussen overgenomen en ook al twee van zijn leden aan gewezen om aan dat beraad deel te nemen. Zes anderen, komend uit de kerken van Leiderdorp, Oegstgeest, Rijnsburg en Voor schoten, waren daartoe eveneens bereid. De Leidse kerk had hen daarvoor aangezocht omdat zy zich nog min of meer met deze kerk verbonden voelen. De classis is met de voorgestel de aanpak akkoord gegaan. De zal bij de uitvoering van haar opdracht niet alleen de financiële maar ook de inhoude lijke kant van het probleem on der ogen zien: "hoe men in de na bije toekomst binnen de verhou dingen van een stad als Leiden gemeente van Christus kan zijn" (zoals de vandaag verschenen kerkbode het formuleert). Tege lijk zullen de deputaten (com missie) voor de financiën nog eens worden herinnerd aan hun toezegging de financiële positie van de Leidse kerk te zullen on derzoeken. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Ochten T. W. H. van der Heij den Oud-Vossemeer; aangeno men naar Lelystad (hervormd- gereformeerd 'Samen op weg') voor deelwerk in Zuiderzee-zie- kenhuis kandidaat mevrouw E. Reefhuis Amsterdam. Gereformeerde Kerken: aan genomen naar Parijs kandidaat F. de Lange Kampen, naar Oos- terbeek-Doorwerth (voor pasto raat in psychiatrisch ziekenhuis 'Wolfheze') mevrouw J. Nussel- der Enschede. Christelijke Gereformeerde Kerken: bedankt voor Oud-Vos- semeer-Tholen J. P. Boiten Schiedam. Rustdag. Op vrijdag 16 no vember om 8 uur maakt de EO in de Nieuwe Kerk van Katwijk aan Zee twee opnamen voor uit zending in de zaterdagavond-ra diorubriek 'Laat ons de rustdag wijden'. Ds. J. P. van Roon gaat voor in de samenkomst voor de eerste uitzending, op zaterdag 24 november, en ds. C. van Slie- dregt bij de opname voor de tweede uitzending, op zaterdag 1 december. Het bestuur (kerkelijke term: 'moderamen') van de hervormde synode moet zich tegenover het bestuur van de gereformeerde synode distantiëren van uitspra ken van leden van de Gerefor meerde Bond in de Hervormde Kerk met betrekking tot de deze zomer in Chicago gehouden Ge reformeerde Oecumenische Sy node. Dat schreef de hervormde Raad voor het verband met ande re Kerken in een brief aan het hervormde synodebestuur. In 'De Waarheidsvriend', het blad van de Gereformeerde Bond, zijn verslagen en com mentaren over de Gereformeer de Oecumenische Synode ver schenen, waarin felle kritiek werd geleverd op de houding van de gereformeerde vertegen woordigers uit Nederland tijdens deze synode. Drie leden van de Bond waren in Chicago als waar nemer aanwezig. Onder hen was ir. J. van der Graaf, secretaris van de Bond en hoofdredacteur van 'De Waarheidsvriend'. De hervormde raad vindt, dat hy in zijn blad op tendentieuze manier verslag heeft gedaan van 'Chica go*. "Het is niet gepast, zó over een partner in het samen-op-weg- proces te schrijven. Deze be richtgeving is schadelijk voor de goede verhoudingen tussen de kerken. Daarom zal het modera men van de synode zich van de rapportage van ir. Van der Graaf moeten distantiëren". Het synodebestuur zegt in een reactie, dat het aan dit verzoek van de raad niet kan voldoen, "omdat de zaak van de Gerefor meerde Oecumenische Synode geheel buiten de Hervormde Kerk omgaat". De oecumenische synode had de Gereformeerde Bond gevraagd, waarnemers naar Chicago te sturen. Zo'n ver zoek heeft de synode niet gekre gen. "Daarom is het moderamen ook niet verantwoordelijk voor wat door gasten van de oecume nische synode wordt gezegd of geschreven". Sprekende kerk "Grensoverschrijdend poli tiek spreken van de kerk is niet voor de overheid of de politiek maar voor de kerk zélf een ge vaar. Als de kerk zich buiten haar terrein begeeft, zal ze zich zelf in verwarring brengen". De ze waarschuwing liet mr. J. de Ruiter, politicus en oud-hoogle raar strafrecht aan de Vrye Uni versiteit in Amsterdam, gisteren horen op een congres van deze universiteit over 'het spreken van de kerk'. De minister sprak geheel persoonlijk. Het gevaar is, dat de kerk aan de ene kant wordt geïdentifi ceerd met een bepaalde politieke partij of stroming, terwijl aan de andere kant een verwijdering on tstaat tussen de top van de kerk en de plaatselijke gemeente. De noodzaak van kerkelijk spreken wordt minder naarmate de sa menleving meer voldoet aan de mocratische maatstaven, zei De Ruiter. In Nederland zijn er over vloedige mogelijkheden om via politieke en maatschappelijke organisaties bij te dragen aan de politieke meningsvorming. Het spreken van de kerk mag geen inbreuk maken op de vrijheid en verantwoordelijkheid van het in dividu. De rooms-katholieke theoloog dr. A. Houtepen was het daarmee niet eens. "Niet uw liberaal ge tinte vrijheidsbegrip maar de verantwoordelijkheid voor de schepping is de basis van het kerkelijk spreken", zei hij tot mr. De Ruiter. "Kerkelijke uitspra ken over vrede en gerechtigheid zijn geen kritiek op de compe tentie van politici, ook geen op ruiing tegen het staatsgezag, maar een aanklacht aan het adres van de politiek dat deze niet in staat is het onrecht te keren". Ze geschieden, volgens Houtepen, vanuit een dieper liggende ver antwoordelijkheid. Voorwaarde is dan niét, of ze een gunstig ont haal vinden. Dat is ook niet het vooropgezette doel van kerkelij ke uitspraken.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 17