Rapid Wien wil duel overspelen Coach Michels roept Been en Lokhoff op Budd nu weer naar Europa? R.C.L-Quick Boys Rijkaard valt af voor Oranje Pfaff nu nummer één Valken '68 B.V.C.B. Maar ploeg functioneert niet optimaal VRIJDAG 9 NOVEMBER 1984 SPORT PAGINA 13 Sporttoto OEGSTGEEST - Ongelijk bekennen, terwijl je naar eer en geweten hebt gehandeld. Het zal Laurens Mouter pijn doen, zo bekent hij eerlijk, mocht hem dat vroeg of laat bij RCL overkomen. "Misschien komt het zover dat ik straks moet zeggen: m'n voorgangers hadden het nog niet zo slecht bekeken. Het kan best zijn dat zij het grootste gelijk van de wereld hadden". Was het déérom, dat verschillende van zijn hobby- dan wel vakgeno ten hem waarschuwden voor een betrekking bij de Bloemerdclub? De ideeën die de Oegstgeestse oe- fenmeester in zijn nog korte loop baan met name bij Roodenburg verkondigde, stroken namelijk van geen kant met het verdedigende spelletje dat RCL de laatste jaren op het lijf geschreven kreeg. "Het liefst", roept hij vol vuur, "zou ik achter altijd één tegen één Willen spelen. Dan maar een keer of wat de ballenbak in. Voetballen zonder inschuivende verdedigers? Dat zou ik nooit vijf jaar volhouden, dan ging ik net zo lief bij Stropdas 8 trainen. Kom nou toch". De backs en centrale verdedi gers, maar ook de 'halven' en ande ren razen in hoog tempo over het netvlies als Laurens Mouter zijn voetballessen doceert. De korte pauzes met gelegenheid tot tegen spraak worden gevuld met om be vestiging of erkenning vragende kijkers onder opgetrokken wenk brauwen. Hij vindt geen ZÜRICH (SID/ANP)De moge- lijkheid is niet uitgesloten,dat Zola Budd het komende atle- tiekseizoen zich voor enkele maanden in Zwitserland ves tigt teneinde te kunnen deel nemen aan internationale wedstrijden. De Zwitserse Co- nelia Bürki heeft de 18-jarige Budd, die in het voorjaar haar Zuidafrikaanse nationaliteit in een recordtijd van tien da gen kon wisselen voor de En gelse, aangeboden naar Zwit serland te komen. Cornelia Bürki, een Zuid afrikaanse van geboorte die met een Zwitser is gehuwd, heeft in Los Angeles veel con tact gehad met Budd. De Zwit serse verklaarde gisteren: „Ik heb telefonisch contact gehad met mijn vriendin Zola Budd en haar aangeboden volgend jaar enkele maanden naar Zwitserland te komen. Zij kan bij mij in de buurt wonen en bovendien samen trainen. Zij was enthousiast over mijn voorstel want zij wil haar in ternationale carrière graag voortzetten maar niet onder de druk als die, waaronder zij het afgelopen half jaar heeft geleefd." door Gerard Haverkamp Zoals hij het zegt kèn voetbal ge speeld worden, maar zeker in zijn positie als trainer van RCL is het allemaal veel gemakkelijker ge-' zegd dan gedaan. Dat weet de onderwijzer aan de Jenaplanschool 'De Kring' natuur lijk zelf ook wel, vooral sinds zijn voetbalzaken na de overstap van bijna-hoofdklasser Roodenburg naar het beduidend minder preste rende RCL heel anders verliepen dan hij zich had voorgesteld. De waarschuwingen niet meer dan in acht nemend, betrad Mouter de Leiderdorpse Bloemerd "met een hoopvol gevoel". Een goede ac commodatie, individuele kwalitei ten en vooral routine, zo noemt hij, "daar moest iets van te maken zijn". "Wie het mij had gevraagd, zou ik gezegd hebben dat RCL in de bovenste helft van de ranglijst mee ging draaien". Met vijf punten uit alweer acht wedstrijden is daar geen pepernoot van terecht gekomen. Meer nog dan de kille cijfers (aantal tegen doelpunten: 17; Mouter: "In alle eerste helften kregen we er maar twee tegen") baart de ontwikkeling van de Racing in het algemeen veel zorgen. Tot op de dag van vandaag is hij er wat betreft de samenstel ling van het team nog niet uit, "ter wijl ik toch alles al heb uitgepro beerd". Van buiten een prachtig huis, maar eenmaal binnen botste de nieuwe 'eigenaar' op de immer bij de oplevering opduikende onvol maaktheden. Eerst waren daar de gewenningsverschijnselen. Mouter vergt zelfdiscipline van zijn spe lers. Wie afbelt voor een training vraagt direct aan hem wanneer dat verzuim kan worden goedge maakt. Hij accepteert en maakt dolletjes alléén als er honderd pro cent inzet is. "Ik kan er absoluut nfet tegen als spelers zich maar voor 70% geven. Da's echt een hele nare eigenschap van mij", weet hij voor zijn spelers te vertellen. Niet voor niets noemden zij hun leer meester ("Ik heb op m'n tenen moeten lopen om de groep aan te sporen. Nu ademt die de goede sfeer uit") naar een Surinaams le gerleider met een bijna gelijkklin kende naam aan die van hemzelf. Een hele verandering in vergelij king met Mouters voorganger Jan Dahrs ("Hij was te aardig"), voor wie hij het overigens opneemt. "Als ik een beschuldigende vinger uitsteek, wijst die naar de spelers. Wie met een rotsmoes afbelt voor de training, dfe is schuldig. En ik kan me al helemaal niet voorstel len datje naar de training komt om Zaterdag a.a. Aanvang 14.30 uur. Advertentie aangeboden door: Houtvezelbedrljf van der Zwan, Achthovenerweg 17-, Leiderdorp Whiskyfles velt Oostenrijker GLASGOW/MADRID (Sid) - Twee returns in de tweede ronde van de Europese bekertoernooien hebben de nodige beroering gewekt. In Glasgow werd in het duel tussen Cel tic en Rapid Wien de Oostenrijker Rudolf Weinhofer na het bevrijdende, derde Schotse doelpunt door een whisky fles aan het hoofd getroffen. Bebloed en groggy verliet hjj het speelveld. Rapid Wien heeft donderdag een officieel protest ingediend en eist dat het duel overgespeeld wordt. In Madrid kreeg de Belgische arbi ter Schoeters veel kritiek. Hij stuurde drie spelers van FC Rijeka uit het veld, onthield de Joegosla- ven een strafschop en hielp Real Madrid in de slotfase aan de beno digde drie doelpunten. Zijn mede werking was zo opzichtig, dat zelfs de, over het algemeen, chauvinisti sche Spaanse sportbladen ervan schande spraken. In Schotland liep het duel in de 83e minuut volkomen uit de hand. Kort na het derde doelpunt van Celtic, dat de in Wenen opgelopen achterstand van 3-1 uitwiste, werd Weinhofer op het hoofd getroffen door een uit het publiek geworpen whiskyfles. Met een fikse wond moest de speler het veld verlaten. Later werd een hersenschuddig ge constateerd. Na een onderbreking van ongeveer vijftien minuten, waarin het op de grasmat tot tu multueuze scenes kwam, moest Rapid de laatste zeven minuten met tien man spelen. Scheidsrechter Kjell Johansson slaagde er met veel moeite in de or de enigszins te herstellen. Eerst maakte de toch al opvliegende Joe goslavische trainer van Rapid Otto Baric zoveel stampij, dat hij door de Schotse ordedienst van het veld gesleept werd. Daarna gaf Rapid- aanvoerder Krankl zijn spelers het sein tot inrukken. Maar dat werd voorkomen door club-secretaris Binder, die de aftocht verbood. Na afloop van de wedstrijd kon digde Binder aan, dat zijn club van de Europese Voetbal Unie zal eisen dat de wedstrijd in zijn geheel zal worden overgespeeld. Hij verwees daarbij naar het precedent in 1970 toen het duel tussen Borussia Mön- chengladbach en Inter Milan moest worden overgespeeld, om dat de Italiaan Roberto Boninseg- na door een geldstuk geraakt werd. De wedstrijd, die door Borussia met 7-1 werd gewonnen, werd daarna door de UEFA ongeldig verklaard en opnieuw vastgesteld. Het duel werd later op neutraal ter rein in West-Berüjn overgespeeld en eindigde in 0-0, waardoor Inter verder kwam. Dezelfde procedure wil Binder nu herhaald zien voor Celtic-Rapid Wien. UEFA-waarnemer in Glas gow was Hubert Claesen uit Bonn, de vroegere penningmeester van de Westduitse voetbalbond. Clae sen gaf als eerste indruk dat het Weense protest weinig kans van slagen heeft. „Daartoe had Rapid misschien inderdaad het veld moe ten verlaten en moeten weigeren verder te spelen". In Madrid ging arbiter Schoeters afschuwelijk in de fout. Hij verwij derde drie Joegoslavische spelers, onthield Rijeka een strafschop en gaf er Real Madrid een cadeau. Niet alleen Rijeka-trainer Skoblar was na afloop ontsteld over het op treden van de Belg, ook de Spaan se bladen hadden weinig lovende woorden voor Schoeters. Mundo Deportivo: „Schande, schande. Ar biter helpt Madrid aan plaatsing". UTRECHT (GPD) - Na ruim tien jaar heeft Rinus Michels weer een selectie voor het Nederlands elftal samengesteld. In al die tijd is Willy van de Kerkhof gebleven. Hij wordt woensdagavond in de kwalificatiewedstrijd tegen Oostenrijk in Wenen omgeven door voetballers die tijdens het voor het Nederlandse voetbal en Michels zo glorieus verlopen wereldkampioenschap in 1974 op de middelbare school of in de hoogste klas van de basisschool zaten. Mario Been bijvoorbeeld, een van de twee verrassingen in Michels keuze. Nog maar net twintig en vijfdeklasser toen de 'generaal' met Oranje voetbalgeschie4enis schreef. Nog maar enkele wedstrij den terug stond de positie van de Feyenoord-middenvelder binnen zijn club ter discussie. Michels heeft de vooruitgang geconsta teerd en gelooft dat Been kan uit groeien tot een voetbalpersoonlijk heid. „Het is goed dat Mario in de A- selectie de nodige sfeer kan op doen", verklaarde de nieuwe tech nische leider. Daarmee aangevend dat hij Been nog niet rijp acht voor plaats in de basis. door de PSV'ers druk gefiloso feerd over de samenstelling van de Oranje-selectie, de naam van Ton Lokhoff werd daarbij niet ge- moment goed in vorm en is het waard om in de groep opgenomen te worden". Reker had gehoopt en gedacht dat de nieuwe technische noemd. Ook niet door zijn trainer Jeider het centrale duo Stevens- Jan Reker. „Met Ton Lokhoff heb Brandts zou oproepen, i ik een middenvelder gevonden die ger dan deres^rvehjst reikt Huub zich de laatste week duidelijk ge- |T" presenteerd heeft. En in Wenen wens ik met een goed middenveld te spelen", meent Michels. In de Nederlandse Oranje-selec tie keren drie spelers terug, Edo Ophof en Peter Boeve na een ab sentie van een wedstrijd en Ernie Brandts na drie jaar afwezigheid. Tegen Ierland schoof Rijvers na het teleurstellende gelijkspel (2-2) de zwarte Piet naar de rossige De tweede nieuweling kan uit voorstopper. De laatste weken Michels verklaringen meer hoop halen. Op het vliegveld van Man chester werd donderdagochtend speelt de PSV-verdediger dat Michels niet meer c heen kon. De coach: „Hij i goed n hem op het MÜNCHEN (DPA) - Jean-Marie Pfaff heeft de strijd om de plaats in het doel van de Westduitse voetbalvereniging Bayern München gewonnen. Trainer Udo Lattek twijfelde lang tussen de Belgische international en de twintigjarige Raimond Aumann. Na de lies- operatie van Pfaff, die daardoor twee maanden uitgeschakeld was, verdedigde Aumann tot grote tevredenheid van Lattek het doel van Bayern. Na zijn genezing kwam de Belg ook alleen maar in actie bij de wedstrijden voor de Europa Cup. Vóór het duel van woensdag in de tweede ronde van de Europa Cup voor bekerwinnaars tegen Trakia Plovdiv, liet Lattek weten zijn besluit af te laten hangen van het optreden van Pfaff in die wedstrijd. De Belg bewees met een aantal fraaie reddingen uitste kend in vorm te zijn. Hij behoedde de Zuidduitsers voor een vroegtijdige uitschakeling door Trakia. Stevens niet. Hij heeft daar gezel schap van Dick Schoenaker, ook al een routinier die algemeen een ren tree in Oranje toebedacht was, en van Theo Snelders en Martin Vreij- sen (beiden FC Twente). Waar nieuwelingen zich aanmel den, moeten anderen teleurgesteld afhaken. Frank Rijkaard is tegen Bohemians niet alleen tegengeval len in de ogen van De Mos maar ook in die van Michels. Hij liet ook Ronald Koeman, Peter Houtman en de met een blessure sukkelende Erwin Koeman uit de ploeg. Na tweeënhalf jaar ontbreekt daarin ook Ben Wijnstekers. Twin tig keer stelde Rijvers zijn selectie samen, zestien keer maakte Ben Wijnstekers daarvan deel uit en nu bij de wisseling van de wacht moet hij afhaken met een elleboogbles sure. De Feyenoord-aanvoerder die pas gisteren weer voor de eer ste keer trainde, overlegde met Mi chels. „Ik heb nog teveel last van mijn arm. Schieten en draaien gaat goed, maar na een sliding duurt het veel te lang voor ik weer op de been ben. En als ik een duel aanga verga ik van de pijn. Ik moet er lek ker in kunnen gaan, dat durf ik nu niet en dan heeft het geen zin om af te reizen. Michels heeft alleen iets aan 100 procent fitte spelers, mij opstellen zou een te groot risico zijn". PSV-doelman Hans van Breuke- Ton Lokhoff, woensdag middenvelder van Oranje. len hoopt wel aanwezig te kunnen zijn. Hij kwam in de Cup-wedstrijd tegen Manchester United in bot sing met Norman Whiteside en hield daar een knieblessure aan over. Foto's wezen gisteren uit dat het bot niet geraakt is en ook geen scheur vertoont. „Lopen gaat nog moeilijk, maar dat komt door de bloeduitstorting. Ik heb een stukje gefietst en dat gaat beter. De medi sche staf van PSV verwacht dat ik zaterdag alweer kan spelen, maar ik ben wat voorzichtiger. Bennie Wijnstekers zou ook tijdig fit zijn en die moet nu afhaken". De zestien voor Wenen zijn: Si- looy, Spelbos, Ophof, Boeve en Van Basten (allen Ajax), Hiele, Been en Gullit, (allen Feyenoord), Van Breukelen, Brandts, Valke, Lokhoff, Willie van der Kerkhof en Van der Gijp (allen PSV), Van Tig- gelen (FC Groningen) en Kieft (Pi- sa). Gerald Vanenburg die door de FIFA voor twee bindende wedstrij den is geschorst vanwege diens ro de kaart in het duel tegen Argenti nië vorig jaar tijdens de eindronde van de strijd om het wereldkam pioenschap voor junioren is opge nomen in de selectie van Jong Oranje. De Nederlandse jeugd, die een dag eerder in Krems Oosten rijk ontmoet voor het Europees kampioenschap telt een debutant: Mark Verkuyl van FC Utrecht. De andere veertien hebben het Oran je-shirt al eens eerder gedragen. De groep van zestien: Snelders en Van Benthem (beiden FC Twente), Bos man, Menzo en Vanenburg (allen Ajax), Corbijn en Van de Boogaart (beiden PSV), Godee en Verkuyl (beiden FC Utrecht), Boessen (For- tuna Sittard), Rutjes (Excelsior), Roossien (FC Groningen), Bakker (Willem II), Bijl (Heerenveen), Boe- rebach (Go Ahead Eagles) en Teu- ben (Helmond Sport). In noodge vallen kan voor Jong Oranje een beroep gedaan worden op Laurs (Eindhoven), Roord (FC Twente), Remie (NAC) en Suvrijn (Fortuna Sittard). De Bakker weg bij voetbalbond (GPD) - Rob de Bakker, sinds ja nuari 1983 veiligheidsfunctionaris van de KNVB, verlaat de voetbal bond per 1 januari van het volgend jaar. De Bakker treedt met ingang van die datum als directie-secreta ris in dienst van de Nederlandse Veiligheidsdienst. Wie De Bakker op gaat volgen is nog niet bekend. De Hagenaar heeft zich bereid ver klaard om beschikbaar te blijven voor het geval de KNVB hem om advies vraagt. BOEDAPEST (Sid) - Het Hongaar se Videoton heeft de woensdag bij 2-0 wegens mist gestaakte return tegen FC Paris St.Germain uit de tweede ronde van het UEFA-be- kertoemooi gewonnen. In Szekes- fehervar werd het gisteren 1-0 voor de thuisclub door een doelpunt van Majer in de 52e minuut Door dit resultaat plaatste Videoton, dat in Parijs de eerste wedstrijd met 2- 4 had gewonnen, zich voor de der de ronde. Zaterdagmiddag 10 november 14.30 uur in sportpark Duifrak te Valkenburg Aangeboden door: I.S. Lips ASSURANTIËN B.V. DEN HAAG (ANP) - De uitslagen van toto 44 A en cijferspel 44 en 44 A zijn: TOTO 44 A: le prijs: 4 winnaars die elk bruto f2956,- ontvangen; 2e prijs: 139 win naars die elk f 56,70 ontvangen; 3e prijs: 1962 winnaars die elk f 10.- ontvangen. CIJFERSPEL 44 en 44 A: 6 goed: geen winnaar, 5 goed: 3 win naars. 4 goed: 13 winnaars. 3 goed: 164 winnaars. 2 goed: 1856 winnaars. Laurens Mouter, ook als onderwijzer actief met de bal: "Misschien moet ik straks zeggen: m'n voorgangers haddem het niet z iemand in de maling te nemen. Kinderen van 14 doen dat bij hun leraar om stoer te doen, daar zeg ik niks van. Maar hier praat je over volwassen geroutineerde gasten die moeten weten tot hoever zij kunnen gaan". Toen de RCL'ers de andere Mou ter hadden leren kennen, open baarde zich het structuele pro bleem betreffende de speelwijze. "Ik dacht dat snel genoeg te kun nen veranderen, maar mij is wel gebleken dat dat allemaal niet zo eenvoudig is". Van het altijd afwachtende en loerende RCL poogt Mouter een team te maken dat voetbal naar zfjn hart speelt. "Ik vraag me af of je het als speler leuk zou vinden tien jaar in RCL te staan, zoals dat vorige jaren speelde. Welk plezier beleef je daaraan? Nee, fk vind dat niet te pruimen. Zdïang RCL wei nig punten scoort moet ik me wel afvragen of dat niet de enige juiste spelwijze is voor RCL. Misschien, dus, hebben m'n voorgangers ge lijk gehad, hoewel ik niet geloof dat RCL zich op den duur zal hand haven met het spelletje van vorig "Als een verdediger inschuift, wordt van alle spelers verlangt dat zij meedenken, initiatief nemen. Iedereen moet meedoen. Het pro bleem is echter dat de spitsen geen bal vast kunnen houden, al lijkt Pierre van Gemerden nu toch te gaan begrijpen wat de bedoeling is. Daar komt nog bij dat we achterin de één tegen één niet aankunnen. Je ziet de spelers dan denken: o jé, daar gaan we. Ze verkrampen. Wordt de tegenstander na een goal agressiever, dan gaat het helemaal mis. Dan mis je de leider die de spelers op hun plaats wijst". Waar leidde dat toe? Mouter: "Dat de tegenpartij zei: een heer lijk middagje RCL gehad. Wat zijn dat leuke jongens. Daar moeten we sowieso van af. De tegenstander moet met angst en beven naar de Bloemerd komen. Dat heb ik bij Roodenburg óók bereikt". Hij legt die klemtoon niet be wust zó. Mouter pocht niet. Goed. hij keek wel even raar op toen hij de huidige trainer op Noord Hu- guenin over 'dat vervelende spel letje van Mouter' hoorde vertellen. "Het is natuurlijk heel flauw om te zeggen: laat Huguenin maar eens zoveel punten halen als ik heb ge haald. Ik zal ook best fouten heb ben gemaakt, maar dat het spel letje alleen maar op Ronald Jansen was afgestemd, dat is beslist niet waar. Hoe vaak ik niet heb gezegd dat we de vleugel moesten gebrui ken... Ik kan je laten zien hoe we daar op de training aan gewerkt hebben. En hoe vaak ik dat niet het veld heb ingeschreeuwd". Hij roept RCL-Roodenburg uit de oefenperiode in herinnering. Het werd 6-0 voor zijn oude 'dup pie'. "We werden compleet wegge speeld, zó gesmeerd liep het bij die gasten. Geweldig was dat. Ik kan me dat vervelende spelletje van Mouter daarbij niet voorstellen. Ja, dat vond ik heel raar om te lezen". "Ik ben overladen met cadeaus maar, dat heb ik bij het afscheid gezegd, ik vind pas dat ik wat met Roodenburg bereikt heb, als zij ook dit seizoen op z'n minst een derde plaats halen. Dat zou mij veel voldoening geven" ken, al is de basis nog zo smal. Met zo iemand kan ik niet werken". "Keihard trainen", luidt voorals nog de les van Mouter, "want je speelt zoals je traint". "Ik sta ach ter de kwaliteit van de groep". "We moeten echter terug naar héél e Een andere club die in één adem voudige afspraken en dan stapje met Mouter kan worden genoemd v00r stapje voorwaarts. Naar voor is Quick Boys, waar hij als voetbal- het publiek, maar ook voor de spe ler zijn beste jaren beleefde. Het ler ZÈlf aantrekkelijk voetbal. Ik mag dan waarschijnlijk nog paar jaar duren, niemand die er vreemd van zal opkijken als hij op Nieuw-Zuid trainer wordt. Morgen is Quick Boys tegenstander van RCL op De Bloemerd. Mouter staat nog altijd als lid bij de Kat heb het de jongens niet recht streeks gevraagd, maar uit ver schillende gesprekken proef je toch dat zij er de laatste paar jaar- niet echt veel plezier in hebben ge had". Daar mede toe gedwongen door wykse club ingeschreven. "Net als fen blessure van Ron van der Post met Roodenburg raak je vergroeid A u ar 1 met zo'n vereniging. En wat ik als trainer tot nu bereikt heb, dat heb ik aan Quick Boys te danken". Laf RCL moet daar nu vruchten van plukken, al zal daar een langdurig rijpingsproces aan vooraf gaan. Het feit dat hij niet over een brede basis beschikt, zorgt voor extra vertraging. "Wat in R£L 2 loopt is niet goed genoeg voor het eerste. Nóg niet", beklemtoont hij. "Over een jaar reken ik er op dat dat wel zo is. Het gaat goed met dat team. Jammer, natuurlijk, dat je geen stok achter de deur hebt Hoewel, je moet niet zo gauw het mes op de keel zetten; dat is laf, om te zeggen: ga maar, want ik heb toch een an der. Zou een speler echt tegen de draad in zijn, dan kan hij vertrek- (Ab Braat overigens zal morgen wegens een zweer op de vingers eveneens niet meedoen), zal RCL tegen Quick Boys in een voorzich tige 4-4-2-opstelling tevoorschijn komen. "Omdat het uitkomt, en ook omdat ik later niet wil horen dat ik nooit naar de spelers zou hebben geluisterd. Mocht blijken dat RCL werkelijk niets anders kan dan zó verdedigend voetbal len. dan hebben m'n voorgangers het de laatste jaren goed gezien. Maar ik zou dan toch aan de spe lers en het bestuur gaan vragen of het niet beter is om één of twee klassen lager te gaan spelen en lék ker te voetballen. Goed, zo denk ik erover, ik spreek nu niet voor de vereniging. Die kan zich uiteraard geen mooiere afdeling wensen. We zullen eraan werken dat we erin blijven".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13