Ambtenaren naar week van 38 uur I 'Schuif superheffing op' 'Brieven niet per Stadspost' PTT-personeel toch gehoord voor debat Rietkerk akkoord met bonden 'Genoeg bouwvakkers voor werk Hoogovens Ontwikkelingslanden verminderden schuld 475 Vakantiebestemmingen voor 1 gulden. DONDERDAG 8 NOVEMBER 1984 ECONOMIE PAGINA 9 DEN HAAG (GPD) - Ambtenaren krijgen met ingang van 1 augustus 1985 toch hun 38-urige werkweek. Daarvoor moeten zij de prijscompensatie en de reeds verworven 5 extra verlofdagen inleveren. De openvallende arbeidstijd zal voor 75 procent worden herbezet. UTRECHT (ANP) - Voor het vuur- vast metselen van verschillende ovens van de Hoogovens in IJmui- den zijn honderd Nederlandse bouwvakkers beschikbaar, van wie er zeker zestig vakbekwaam ovenbouwer zijn. De overige veer tig zouden in korte tijd kunnen worden omgeschoold. Het plan van Hoogovens om voor dit specia listische werk mensen uit het Oost blok naar Nederland te halen, is daarmee overbodig, zo heeft dis trictsbestuurder J. Walrecht van de Bouw- en Houtbond FNV gisteren meegedeeld. Het Hoogovens-staalconcern heeft onlangs bij het ministerie van sociale zaken vergunning gevraagd om door de Westduitse hoofdaan nemer ruim honderd Poolse en Tsjechische bouwvakkers te laten inhuren. Deze mensen zijn gespe cialiseerd in het vuurvast metselen van ovens voor cokesfabrieken. Zowel het ministerie als de vakbe weging is ongelukkig met het plan van Hoogovens, gezien de grote werkloosheid onder Nederlandse bouwvakkers. De Bouw- en Houtbond heeft in het bondsblad 'Profier een oproep geplaatst om mensen te werven voor het metselwerk. Daarop heb ben veertig individuele bouwvak kers gereageerd, van wie volgens Walrecht zeker eenderde direct aan de slag kan. Daarnaast hebben drie ovenbouwbedrijven met in totaal zestig werknemers (Inov in Beek, Sterlink in Borculo en Deurwaar der in Warmerhuizen) laten weten te willen meedoen. Directeur W. Kloosters van het ovenbouwbedrijf Sterlink in Bor culo is bij de Hoogovens geweest en zegt kans te zien komend voor jaar 25 van zijn mensen aan het vuurvast metselwerk te zetten. De firma Deurwaarder heeft volgens districtsbestuurder Walrecht al eerder metselwerk voor Hoogo vens uitgevoerd. De bouw- en houtbond en de Industriebond FNV zullen binnenkort overleg met Hoogovens en het ministerie van Sociale Zaken voeren over het mogelijk inhuren van de Neder landse bouwvakkers. Een woordvoerster van Hoogo vens wees er gisteren op dat het concern al veel reacties van Neder- landse bouwvakkers en bedrijven heeft gekregen, maar dat deze tot |nu toe zonder resultaat zijn geble- |ven. Niettemin wil het concern wel met de bonden gaan praten over het mogelijk inzetten van Neder landse bouwvakkers, aldus de woordvoerster. Het metselwerk, onderdeel van de herstructurering van het staal concern, moet in een zeer stringent bouwschema worden uitgevoerd om de verwerking van staal niet te stagneren. De bouwvakkers uit het Oostblok zijn volgens Hoogovens zeer ervaren omdat zij geen ander werk doen dan het vuurvast metse len van ovens. In Nederland wordt deze vorm van metselwerk nauwe lijks meer beoefend. Dat is minister Rietkerk (binnen landse zaken) gisteren overeenge komen met de ambtenarenbonden, die het principe-akkoord op korter termijn aan hun leden zullen voor leggen. Aanvaarding van de plan nen betekent dat volgend jaar 12.000 ambtelijke banen behouden kunnen blijven en dat nieuwe ar beidsplaatsen kunnen worden ge schapen. Voor de herbezetting van ar beidsplaatsen is een bedrag van 600 a 700 miljoen gulden beschik baar, overeenkomstig de door ambtenaren in te leveren prijscom pensatie. De minister heeft de bon den niet kunnen toezeggen dat er volgend jaar geen gedwongen ont slagen zullen vallen. Wel heeft hij gezegd dat het zijn intentie is nie mand te ontslaan. De 38-urige werkweek zal in ie der geval gelden tot 1 augustus 1986. „Wat er dan gaat gebeuren zullen we wel weer zien. Dat is af hankelijk van wat er in het be drijfsleven met de arbeidstijdver korting gaat gebeuren. Als men daar de prijscompensatie gaat in zetten voor doorbetaling van het ziektegeld, zit er voor wat ons be treft na augustus 1986 geen verdere arbeidstijdverkorting meer in", zei AbvaKabo-bestuurder Theo Son- neveld. Minister en bonden zijn verder overeengekomen dat ambtenaren met ingang van 1 april 1985 zelf hun aow-prémie weer gaan beta len. Hiervoor krijgen ze een toeslag op het salaris van 10 procent. Ook is in principe afgesproken dat de sociale uitkeringen voor ambtena ren, zoals het invaliditeitspensioen en de wachtgeldregelingen (verge lijkbaar met waó en ww), omlaag zullen gaan. Omdat daarop vorig jaar al 3 procent werd gekort, zul len deze uitkeringen nu in totaal nog met 7 procent omlaag worden gebracht. Dat zal voor een deel geleidelijk gebeuren. Op 1 januari 1985 zullen de invaliditeitsuitkeringen met 3,5 procent omlaag gaan. Op 1 juli 1985 met 5,5 procent en op 1 januari 1986 moet dan de 7 procent korting zijn bereikt. Dan zijn de ambtelijke uitkeringen met hetzelfde percen tage gekort als de uitkeringen in het bedrijfsleven. Op de wachtgel dregelingen wordt per 1 januari 1985 al zeven procent ingeleverd. Ten aanzien van korting op het ziektegeld voor ambtenaren heb ben bonden en een definitieve be slissing naar de toekomst verscho ven. De minister wilde een korting van 10 procent. Toch had hij begrip voor de ambtenarenbonden, die zeiden dat in het bedrijfsleven alles in het werk wordt gesteld om die kortingsplannen ongedaan te ma ken of in ieder geval zo klein moge lijk te houden. Afgesproken is nu dat op 1 april 1985 een korting op het ziektegeld zal gaan gelden van 5 procent. Mocht op 1 maart 1985 blijken dat in het bedrijfsleven via cao-onder handelingen een ander percentage wordt afgsproken, dan zal het per centage van 5 daaraan worden aan gepast. „Op 1 maart zijn vrijwel al le cao's in het bedrijfsleven afge sloten. Dan weten we of het ziekte geld voor ambtenaren meer moet worden gekort, of dat die korting in het geheel niet doorgaat", aldus de bonden. WD en CDA zwichten Steeds minder reizigers in bus en trein DEN HAAG (ANP) - Het openbaar vervoer heeft vorig jaar vier pro cent minder reizigers te verwerken gehad dan in het topjaar 1982. De kosten voor trein, bus, tram en me tro zijn ten opzichte van 1982 met vijf procent gestegen. Deze en an dere gegevens staan in het giste- renn verschenen vouwblad „Kern cijfers Personenvervoer" dat de Koninklijke Nederlandse Vereni ging van Transport-Ondernemin gen jaarlijks uitgeeft Het afgenomen aantal reizigers ging gepaard met een daling van het aantal verreden kilometers met drie procent Tegenover de hogere kosten voor de vervoerbedrijven stond een vier procent hogere op brengst. De kosten stegen van 4,4 miljard gulden naar 4,6 miljard. De scheepswerf in het Spaanse Bil" vechten met katapultslegende politie tijdens opbrengsten stegen met 65 mihoen n van de stad. De arbeiders demonstreren al dagen tegen een regeringsmaatregel Suklen tot een kleine 1,7 miljard (foto ANP) gukten- BILBAO - Arbeiders ongeregeldheden in het centrum van de stad. De arbeiders demonstreren al dagen tegen om de arbeidsvoorwaarden te herzien. Levensverzekering DEN HAAG (ANP) - In de eer ste negen maanden van 1984 is de produktie van nieuwe levensverze keringen afgenomen met 2,5 mil jard gulden vergeleken met de eer ste negen maanden van vorig jaar. Dit blijkt uit gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek die gisteren zijn gepubliceerd. In de eerste drie kwartalen van 1984 werd door Nederlandse en buiten landse verzekeraars in totaal 38,1 miljard gulden aan nieuwe levens verzekeringspolissen afgesloten te gen 40,6 miljard gulden in dezelfde periode van vorig jaar. Bloemenexport Voorzitter M. Varekamp van de Bloemenveiling Westland in Hon- selersdijk verwacht dat de export van bloemen en planten naar het Verenigd Koninklijk de komende jaren een belangrijke groei zal doormaken, omdat de Britse con sumptie van bloemen en planten nog spectaculair zal stijgen. Hij ba seert zijn verwachting op het bloe- menverbruik in het Verenigd Ko ninkrijk dat ongeveer dertig gul den per hoofd van de bevolking is, ongeveer een derde van het ver bruik in ons land en bijvoorbeeld de Bondsrepubliek Duitsland en Zwitserland. Loonkosten Het niveau van de loonkosten in de industrie ligt in Nederland lager dan in de meeste andere belangrij ke westerse industrielanden. Al leen Japan, de Verenigde Staten en Frankrijk produceren goedkoper, zo blijkt uit een onderzoek van de Westduitse organisatie van werk gevers in de chemische industrie. De arbeidskosten per eenheid produkt in de Bondsrepubliek zijn op 100 gesteld. Van de in het on derzoek opgenomen landen ko men alleen Italië en Zweden hoger uit met indexcijfers van respectie velijk 115 en 101. Japan is met een index van 82 het goedkoopst. Bezetting KLM De stijging van passagiers- DEN HAAG - Het PTT-personeel en de vakbonden zullen alsnog ge hoord worden in de voorbereiding van het debat over de spreiding. De Tweede Kamer heeft dat giste ren besloten. Eerder wilden WD en CDA alleen Den Haag en het Noorden uitnodigen voor een hoorzitting en moest het personeel buiten de deur blijven. Na een nieuwe vergadering werd bekend dat alsnog het personeel wordt gevraagd informatie aan de Kamer te verstrekken. De Haagse PTT'ers en de Groningse PTTers, die beiden zijn uitgenodigd, probe ren gezamenlijk een verhaal te houden voor de kamerhoorzitting. Of dat zal lukken is onduidelijk. PvdA-kamerlid Jaap van der Doef had een eigen hoorzitting georganiseerd wanneer die niet alsnog was aangekondigd. Op de aanvankelijke weigering van WD en CDA om het personeel te horen, reageerde hij eerder deze week woedend. "Ongehoord. Het is nog nooit gebeurd dat bij een plan met zoveel sociale aspecten het perso neel niet door de Kamer wordt ge hoord". Volgens minister Ruding (finan ciën) is bij de spreiding van de PTT te weinig rekening gehouden met de bedrijfsorganisatorische aspec ten. Hij zei dat tijdens een bijeen komst van het Genootschap van Hoofdredacteuren. Volgens Ru- ding, die overigens benadrukte loyaal het spreidingsbesluit van het kabinet te zullen uitvoeren, is het niet goed dat de aandacht van de PTT versnipperd dreigt te wor den. De aandacht voor het bestrij den van concurrentie zou daardoor verslappen. De minister gaat er verder van uit dat de overplaatsing van een deel van de directie naar het noor den en 2200 personeelsleden moge lijk is voor het door bureau Beren schot becijferde bedrag van f 250 miljoen. Wel vindt hij dat de over heid bij dit soort grote operaties een onzekerheidsmarge van tien tot 20 procent zou moeten inbou wen. De minister acht het niet on mogelijk dat de kosten alsnog ho ger zullen uitvallen dan geraamd. Burgemeester H.G. Buiter van Groningen noemde het aanbod dat de regering het noorden heeft ge daan met betrekking tot de over plaatsing van de Centrale Directie PTT, gisteren 'vernederend'. De voorstellen hebben, aldus Buiter, de vertrouwensbreuk tussen het noorden en Den Haag niet gelijmd maar alleen verdiept, zowel inhou delijk als politiek. Het onaanvaard bare plan dient snel van tafel ge haald te worden. Het betreft slechts een optelsom van onzeker heden van nog te scheppen func ties. De rapportage van bureau Be renschot wordt volgens de burge meester van Groningen nu ge bruikt als nieuw alibi om de sprei ding niet of slechts gedeeltelijk door te laten gaan. Het enige wat we hier in het noorden willen heb ben, is de complete directieraad, aldus Buiter. De Groninger gemeenteraad be raadt zich nu over eventueel te on dernemen acties. Vandaag zullen stad en provincie Groningen him standpunten nog eens toelichten tijdens een hoorzitting van de bij zondere Kamercommissie sprei ding rijksdiensten. Vijf miljard voor chips bij Philips EINDHOVEN (ANP) - Philips investeert de komende vijfjaar vijf miljard gulden in laborato ria, fabrieken, machines en der gelijke ten behoeve van de chip-aktiviteiten. Dat is een kwart van de totale investe ringsruimte. Bovendien komt nog eens een belangrijk deel van de 3,5 miijard gulden, die Philips jaarlijks investeert in onderzoek en ontwikkeling, ten goede aan chip-aktiviteiten. Dat heeft een woordvoerder van de onderneming gisteren desgevraagd bevestigd. Philips denkt dit jaar voor 3,5 miljard gulden aan chips te ver kopen. Die omzet moet binnen vijf jaar uitkomen op een be drag van 8,5 miljard gulden. „Als we ons huidige aandeel in de groeiende markt willen be houden zou een investering van vier miljard gulden de ko mende jaren voldoende zijn. We doen er echter een schepje bovenop en investeren vijf mil jard", aldus de Philips zegs- Een deel van de investerin gen komt ten goede aan het on langs bekend geworden samen werkingsverband met Sie mens. Philips gaat samen met deze ondernemning een super chip ontwikkelen, met een enorm groot geheugen en der halve met veel meer mogelijk heden, dan de bestaande chips. In dat projekt wordt alles bij el kaar 1,5 miljard gulden geïn- vesteeerd, waarvan 1 miljard in Nederland. Landbouwschap: eerst meer duidelijkheid DEN HAAG (ANP) - Binnen het bestuur van het Landbouwschap zijn stemmen opgegaan om de in ning van de superheffing op te veel geproduceerde melk voorlopig uit te stellen en eventueel „over de jaarwisseling" heen te tillen. „Als een goede heffing niet mogelijk is door het ontbreken van betrouw bare gegevens moet worden geke ken naar het opschuiven van de in ningsdatum", aldus voorzitter drs. J.J. Schouten gisteren tijdens de bestuursvergadering. Dat moet volgens hem dan ge beuren in overleg met de Konink lijke Nederlandse Zuivelbond FNZ, de overkoepelende organisa tie van coöperaties die het geld moeten innen, het Produktschap voor Zuivel, dat de hoogte van de heffing vaststelt en het ministerie van Landbouw en Visserij, dat uit eindelijk voor de gehele zaak ver antwoordelijk is. P.W. Blokland, voorzitter van de afdeling melkveehouderij van het schap en namens die organisatie lid van de Landelijke Commissie Beschikking Superheffing, deelde mee dat van ruim 15.000 melkvee houders de eventuele heffing nog niet kan worden geïnd, omdat er nog geen duidelijkheid bestaat over de hoeveelheid melk die zij boetevrij mogen produceren. De inning, die aanvankelijk 15 novem ber zou beginnen, wordt daarom volgens hem zeker twee weken uit gesteld. A. van Leeuwen van het Konink lijk Nederlands Landbouw Comité deed de suggestie de inning over de jaarwisseling heen te tillen. Met twee weken uitstel is er volgens hem nog niet voldoende duidelijk heid. Bovendien wees hij op de problemen van inning in decem ber. Boeren moeten dan doorgaans de pacht en aflossingen betalen. Als daar de inning van de heffing overheenkomt kunnen zij in direc te financiële problemen komen, luidde de redenering van Van Leeuwen. De inning wordt verre kend met het tweewekelijkse melkgeld, het geld dat de melkvee houder voor zijn melk van de zui velfabrieken krijgt uitbetaald. In sommige gevallen zal volgens Van Leeuwen het gehele melkgeld op gaan aan de heffing. De grootste problemen liggen, aldus Blokland, op het moment bij de ongeveer 1.700 gevallen die niet zijn onder te brengen in een cate gorie die in aanmerking komt voor een extra hoeveelheid heffingvrije melk en bij de ongeveer 600 tot 700 starters, jonge melkveehouders die kort voor de invoering van de su perheffing in april een zelfstandig bedrijf zijn begonnen. Als daar niets bijzonders voor gebeurt zijn er starters die 70 procent van hun produktie onder de heffing zien vallen, zo rekende Blokland voor. BAZEL (DPA) - De nettokrediet- peld, i de schuldenlanden verlening door het internationale Latijns-Amerika kregen nauwe- bankwezen is in de eerste helft dit jaar vijftig miljard dollar groter lijks nieuwe middelen, afgezien de leningen in het kader i geweest dan in dezelfde periode regelingen voor schuldensanering, van 1983. De ontwikkelingslanden De toeneming van de kredietver- zonder olie kregen in het tweede lening door Amerikaanse banken het tweede kwartaal was vooma- geld- hun kwartaal nieuwe leningen, wisten hun gezamenlijke schul- melijk toe te schrijven denlast desondanks met 2,7 mil- stromen van de banken jard dollar te verminderen. Dit eigen filialen. Vooral de buiten staat in het verslag over het tweede landse vestigingen van de in moei lijkheden geraakte Continental Illi nois Bank, die niet meer op de in ternationale kapitaalmarkt terecht konden, ontvingen grote bedragen van hun moedermaatschappij. Per saldo was er weer sprake van een toeneming van de kapitaalstroom naar de Verenigde Staten, volgens de BIB omdat daar de risico's het kleinst worden geacht. Volgens de BIB, een overkoepe lende organisatie van de centrale banken, is er op de internationale kapitaalmarkt nog steeds sprake van een „gespleten" situatie. Voor de meeste landen zijn de voorwaar den voor kredietverlening versoe- - ASAB HAVEN - Hercules-vliegtuigen van de Britse luchtmacht vliegen De stijging van passagiers- en op ogenblik een luchtbrug naar Ethiopië om voedsel vrachtvervoer bijde^KU^neett de tienduizenden die van de honger dreigen te sterven. De drie giganten voeren dagelijks 300 ton voedsel c zich in de maand oktober ook doorgezet. De toestellen zijn ge middeld voor 71,6 procent bezet geweest. Oktober vorig jaar was de bezettingsgraad 66,3 procent. Het passagiersvervoer op de lijndien sten steeg in vergelijking met vorig jaar oktober met 4 procent. Het vrachtvervoer komt ook 12 procent toe^Tiet^O*1 ^o^enC^Theeft13^ HAARLEM (ANP) - De Stadspost luchtvaartmaatschappij laten we- Haarlem BV moet verboden wor- ten den nog langer brieven te bezorgen Or»tc1ofTon tegen vergoeding. Dat was de eis Ontslagen landsadvocaat mr. E. Korthals De Nederlandse Kabel Fabriek Altes gisteren in een kort geding (NKF) in Delfzijl heeft een ontslag- Van de PTT tegen de eigenaar van aanvrage ingediend voor 116 man personeel. Bij het bedrijf, dat een ADVERTENTIE dochter van Philips is, werken nu rond de 440 man. Aanleiding tot het ontslag is de slecht gevulde or derportefeuille. De mogelijkheid] tot herplaatsing van de ontslage nen in een andere Philipsvestiging wordt onderzocht. DEN HAAG (ANP) - Tot voor kort bleek de consument vooral te be zuinigen op de aankoop van duur zame consumptiegoederen, maar dit jaar blijkt ook in de sector voe- dings- en genotmiddelen aanzien lijk minder te worden omgezet. Dat zegt het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (EIM) op grond van zijn bedrjjfs- signalering over het tweede kwar taal van 1984. Overigens geeft de omzet in dat kwartaal voor de detailhandel als geheel volgens het EIM een som- Consument bezuinigt op voeding ber beeld te zien. In vrijwel alle branches zijn de omzetten na cor rectie voor prijsstijgingen lager uit gekomen dan in hetzelfde kwartaal van vorig jaar. In de sector voedings- en genot middelen vallen de hardste klap pen bij niet-zelfbedieningskruide- niers, groentezaken (omzetdaling van tien procent), slijterijen, ta bakszaken met weinig nevenarti kelen en zuivelwinkels (min negen procent) en viszaken (min 8 pro cent). Opvallend is dat banket- en chocolateriewinkels ten opzichte van het tweede kwartaal 1983 een omzetstijging na prijscorrectie van 12 procent noteren. Bij de duurza me consumptiegoederen hebben electrotechnische winkels met meer dan 25 procent reparatie- werkzaamheden het zwaar te ver duren (omzetdaling 13 procent). Verlaging prime rate NEW YORK (UPI) - De Ameri kaanse Citibank heeft gisteren de prime rate, de rente die de Ameri kaanse banken berekenen over le ningen aan het bedrijfsleven, met onmiddellijke ingang verlaagd van twaalf tot 11,75 procent, zo is in New York bekendgemaakt. De verlaging is mogelijk geworden doordat onder meer de kosten die de banken moeten maken om aan geld te komen aanzienlijk zijn ge daald. ADVERTENTIE Beursberichten op pagina II Early delivery of the FINANCIAL TIMES now available in Leiden (+surrounding area), Delft, The Hague, Rijswijk, Leidschendam and Wassenaar de Haarlemse stadspostdienst, K. Blokker. Het geding diende voor de president van de rechtbank in Haarlem. De PTT bezit krachtens de Post- wet van 1954 het monopolie op brieven tot 500 gram. Uit die wet valt ook af te leiden dat stadspost diensten slechts bevoegd zijn drukwerk te vervoeren. Branden de vraag in deze zaak is waar de grens ligt tussen drukwerk en brief. Onder brieven vallen ook re keningen, nota's en computerge- schriften. Het PTT-monopolie wordt vol gens de landsadvocaat op ontoe laatbare wijze doorbroken, doordat de Landelijke Vereniging Particu liere Stadspostdienst als stand punt heeft dat stadspostdiensten ook nota's, rekeningen en compu- tergeschriften kunnen bezorgen. Het PTT-monopolie bestaat vooral om te voorkomen dat particuliere vervoerders het veel rendabeler postvervoer in de steden tegen la gere prijs naar zich toe zouden trekken om het onrendabele ver voer op het platteland aan de PTT over te laten, stelde Korthals Altes. M. Moszkowicz, raadsman van Blokker, benadrukte dat zijn cliënt precies zo handelt als de PTT. Ook de PTT weet vaak niet het verschil aan te geven tussen brief en druk werk. Net als Blokker beschouwt de PTT drukwerk in een gesloten envelop als drukwerk. Als dit staatsbedrijf nota's, rekeningen en computergeschriften blijkens hun speciale tarieven, tot drukwerk re kent, waarom mag Blokker dat dan niet doen, vroeg Moszkowicz zich af. Om er achter te komen wat pre cies onder een brief wordt verstaan is de president genoodzaakt eerst een scherpe definitie van een "brief' te geven, wil hij een uit spraak kunnen doen, aldus de raadsman. Indien een overtreding van de postwet wordt gesigna leerd, dan kan een proces-verbaal worden opgemaakt, waarna tot in hoogste instantie kan worden uit gemaakt wat een briefis, stelde hij. De president doet maandag 19 november uitspraak. Kom nu de nieuwe GRATIS aanbiedings krant halen. Het Self Service Vakantieboek met 475 vakantiebestemmingen kost u dan slechts f 1,-- Normaal f9,95. Verder in onze aanbiedingskrant: Anatomie van de mens nu f19,95. De verstandige keuken van f39,60 nu f 14.90. En voorts vindt u in al onze winkels meer dan 5000 titels tegen sterk verlaagde prijzen. De Slegte houdt boeken betaalbaar. .Tel. 071-122007.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9