Kamer kritiseert korting op NCO 'Slachtoffer incest vaak in de kou' CDA valt Schoo aan 'Tweehoofdige leiding op basisschool moet kunnen' Lubbers: in Koeweit geen privé-belangen WÖRDT'T NIET HOOGTIJD VOORN INVENHJM? Greenpeace stopt met blokkade dumpschip DONDERDAG 8 NOVEMBER 1984 DEN HAAG (GPD/ANP) De meerderheid van de Tweede Kamer wil dat minister Schoo (ontwikkelingssamenwerking) de voorgenomen korting van twee miljoen gulden op de begroting van de Nationale commissie voorlichting en bewustwording ontwikke lingssamenwerking (NCO) ongedaan maakt. De kortingsmaatregel leidde gisteren tij dens de behandeling van de begroting voor ontwikkelingssamenwerking in de Tweede Kamer tot een schermutseling tussen de regeringspartijen WD en CDA. DEN HAAG (GPD) - De Algeme- ne Bond van Onderwijzend Perso neel (ABOP) en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) gaan juridische stappen onderne men tegen minister Deetman (on derwijs en wetenschappen), omdat hij weigert een tweehoofdige lei ding toe te staan op de nieuwe ba sisschool. Deetman verzet zich om finan ciële en organisatorische redenen tegen een tweehoofdige leiding op de basisschool (samenvoeging van kleuter- en lagere school), die offi cieel volgend jaar augustus vorm krijgt. Hij vraagt zich vooral af wie bij een tweehoofdige leiding de eindverantwoordelijkheid moet dragen voor de gang van zaken in de school. De bewindsman erkent overi gens dat de vraag naar een twee hoofdige schoolleiding opkomt in een situatie waarbij veel schoolbe- Juridische stappen tegen Deetman sturen een keuze moeten maken: geeft men zich op glad ijs. Ik weet de hoofdkleuterleidster of het lage- heus wel wat ik wel en niet mag re-schoolhoofd. „Maar daar kan doen. Benoemingsvrijheid, zoals i niet aan ontsnappen door te die in de wet is vastgelegd, heeft zeggen: kom, laten hoofdige schoolleiding benoe- a", aldus de minister. betrekking op de keuze van de per sonen. De mogelijkheid om één of twee directeuren aan te stellen, De ABOP stelt dat de scholen staat buiten de benoemingsvry- wettelijk het recht hebben hun lei- heid", aldus Deetman. ding zelf samen te stellen. Deet man mag zich niet met de benoe mingsvrijheid bemoeien, aldus de bond. „Als men dat punt aansnijdt, be- Volgens de onderwijsbond kan er zich een situatie voordoen waar bij het bevoegd gezag zegt: wij be noemen een meerhoofdige school leiding en dat vervolgens de minis ter zegt: en die betaal ik niet. „Op dat moment ligt er een zaak vodr de ambtenarenrechter. Wij zijn nu bezig met de VNG om te onderzoe ken welke juridische stappen we kunnen ondernemen aldus een woordvoerder van de ABOP. De ABOP vreest dat de hoofd kleuterleidster bij een eenhoofdige leiding haar positie zal verhezen. Het huidige lagere-schoolhoofd zal in de meeste gevallen de leiding over de nieuwe basisschool krij gen. „Met als gevolg dat de kleuter school dan zal verdwijnen in de la gere school". Bovendien speelt ook de emancipatie een rol. „Straks zal blijken dat als hoofd van de basisschool 95 procent mannen benoemd zullen worden. Dat tekent zich nu al af'. Volgens de bond is het heel goed mogelijk met twee mensen in één schoolleiding te werken, dat be- wiist de Draktiik. CDA-woordvoerder Aarts noemde de argumenten die de WD-minis- ter hanteerde om de subsidie aan de NCO te verlagen 'ondeugdelijk' en beschuldigde haar ervan ge bruik te maken van een vetorecht dat haar door de Kamer was ont zegd. Schoo wil met de subsidie verlaging de NCO dwingen scher pere keuzes te doen; ook vindt zij dat de fondsen voor deze organisa tie te zwaar drukken op de be- schikbare ontwikkelingsgelden. Volgens Aarts had de bewinds vrouwe andere redenen. „Uitlatin gen van de minister wijzen erop dat zij hiermee een vingerwijzing aan de NCO wil geven; hierdoor de NCO op de vingers wil tikken, in verband met enkele door haar af gekeurde projecten, die toch na de bezwaarschriftenprocedure waren doorgezet", aldus Aarts. Als de mi nister geen vetorecht heeft via het mandaat dan is het onjuist de fi nanciële middelen als zodanig te gebruiken, voegde hij er aan toe. Hij herinnerde de minister er aan dat zij destijds zeer positief had ge reageerd op het meerjarenplan dat de NCO haar had voorgelegd. Aarts nodigde Schoo uit haar argumen ten nog eens te bezien en sprak de hoop uit dat zij „op haar schreden zou terugkeren". Verdeeldheid WD-woordvoerder Weisglas, die Aarts' betoog enkele keren on derbrak, vroeg zich af of het stand punt van de CDA'er wel door zijn partijgenoten wordt gedeeld. Hij citeerde uitvoerig een uitspraak van Aarts' fractiegenoot Gualthé- rie van Weezei die onverkort achter de kortingsmaatregel van Schoo staat. Weisglas wees er verder op dat achtereenvolgende bewindslie den van PvdA, CDA en WD al i dat zijn partij met een wijzi- der hebben geprobeerd de NCO gingsvoorstel zal komen. Daarbij "op het juiste spoor te krijgen". Hij zei niet te begrijpen waarom het CDA zijn eerder geuite kritiek op de NCO nu niet wilde omzetten in - -T daden. Weisglas suggereerde dat noemde het beleid de "terechte" korting van twee mil- J1' joen nu zinvoller kan wordèn be- hij te hopen op steun 1 CDA om de, wat hij noemde „Schoo- of moet ik schande-kor- ting zeggen" te niet te doen. Hij de minister dit verband "wanbeleid". Minister Schoo, die vanavond zal "steed, bijvoorbeeld voor voedsel- antwoorden, kreeg in de Kamer lof hulp aan Afrika of vluchtelingen- voor de snelle hulp die zij heeft toe hulp. Gualthérie van Weezei, die de heftige woordenwisseling tussen zijn partijgenoot en de liberale woordvoerder zwijgend aanhoor de, verklaarde later desgevraagd dat hij geen millimeter zou afwij ken van zijn standpunt. Hij blijft van mening dat „allerlei projecten van de NCO onder het hoofdstuk prullaria kunnen worden ge bracht". De PvdA'er Knol deelde de be zwaren van Aarts tegen de argu menten die Schoo gebruikte om de subsidie te verlagen. Hy kondigde Minister Schoo tijdens het begro tingsdebat. (foto ANP) DEN HAAG (GPD) - Het geschil tussen de Koeweitse luchtvaartmaat schappij en Hollandia Kloos, het bedrijf van de familie Lubbers, is tijdens het bezoek van de premier aan Koeweit slechts kort aan de orde geweest. Er is .daarom geen sprake van dat staatsbelangen met privézaken zijn vermengd. Dat heeft premier Lubbers gisteren aan de Tweede Kamer laten weten. Hij gaf hiermee vlot antwoord op vragen die eerder die dag door het PvdA-kamerlid Kombrink waren gesteld. Kombrink stelde de vragen naar aanleiding van een artikel in Vrij Ne derland over de reis van de premier. Volgens het weekblad heeft Lubbers tijdens zijn staatsbezoek de belangen van het familiebedrijf behartigd. Kombrink drong aan op een snel antwoord over de vermeende vermen ging van staats- en privébelangen. Hollandia Kloos en de Koeweitse luchtvaartmaatschappij strijden al ja ren om de rekening voor een bouworder. Het Nederlandse constructiebe drijf heeft twee jaar geleden in Koeweit hangars gebouwd voor de lucht vaartmaatschappij. Het afgesproken bedrag voor deze opdracht was 90 mihoen gulden/Door omstandigheden kostte de bouw echter 150 miljoen gulden. Het eerste bedrag is door Golfstaat betaald. Over de vergoeding van de kosten van het meerwerk (60 miljoen gulden) worstelen de bedrij ven al sedert 1982. Het voorstel om de kwestie op hoog ambtelijk niveau verder te bespre ken, zoals ook Vrij Nederland schrijft, is volgens de premier afkomstig van de Koeweiti. „Dit voorstel had uiteraard onze instemming", aldus Lubbers. Officieel heeft de premier geen bindingen meer met het familiebedrijf, omdat zijn aandelen in een trust zijn ondergebracht. In totaal heeft pre mier Lubbers voor 4 miljoen aandelen van Hollandia Kloos en heeft hij bovendien 6,6 miljoen gulden aan het bedrijf geleend, aldus Vrij Neder land. Met een Inventum ZWAKstroomdeken behoren koude be'dden, sokken, truien en kruiken voorgoed tot 't verleden. Vóór 't slapen gaan de Inventum aan en u stapt in een behaaglijk bed. De temperatuur regelt u naar wens. En de oerdegelijke transformator, die de elektrische deken net zo veilig maakt als bijvoorbeeld een speeL goedtrein, zorgt voor een constante temperatuur tijdens uw nachtrust. Inventum ZWAKstroomdekens hebben KEMA-KEUR, zijn verkrijgbaar in 1- en 2 persoonsuitvoering, Uk*®-,--- zowel onder- als bovendekenEn zeer beschei- J den in stroomverbruik. U kunt ze zo nodig boven dien gewoon op de hand wassen. Dus hygiënisch. INVENTUM ZWAKSTH00MÜEKEN8. BEHAAGLIJKHEID IN BED. niljoenen honge rende mensen in Ethiopië en de vluchtelingen uit Afghanistan. Premier: PvdA gaat eerder samen met WD dan met CDA DEN HAAG (ANP/GPD) - Volgens premier Lubbers is er na de verkie zingen van 1986 een grotere kans op een kabinet van PvdA en WD dan op een kabinet van PvdA en CDA. "Ik bespeur zowel by de PvdA als bij de WD vrij veel weer zin over het feit dat het probleem Actievoerders naar hun oordeel altijd om het s CDA draait", zegt Lubbers in een vraaggesprek met Elseviers Week blad van deze week. De premier zegt er overigens niets voor te voelen nu al zijn eigen voorkeur voor een volgende rege ringscombinatie uit te spreken. „Ik vind het slecht om over de samen stelling van een volgende coalitie te speculeren. Na vier jaar regeren moet er weer volop ruimte zijn voor andere combinaties". Over het recente conflict tussen de fracties van CDA en WD over de arbeidstoeslag in het wetsont werp tweeverdieners, zegt Lub bers dat hij sinds Prinsjesdag ver schillende pogingen heeft onder nomen om de regeringsfracties op één lijn te krijgen. De premier heeft gisteren in ant woord op vragen van PvdA-leider Den Uyl laten weten dat er over de tweeverdienerswet geen afspraken waren gemaakt met CDA en WD. Het kabinet ging ervan uit dat zijn voorstel voor de Kamer aanvaard baar was. Lubbers spreekt daar mee alsnog de opvatting van WD- fractieleider Nijpels tegen, die vo rige week volhield dat er met het CDA wel degelijk politieke afspra ken waren gemaakt. i Greenpeace ketenen hun rubberbootje vast boven de schroef Verkeerscursus verplicht voor 'alcomobilisten' ASSEN (ANP) - In het arondis- sement Assen wordt mogelijk al op 1 januari begonnen met een experiment waarbij men sen die onder invloed van al cohol hebben gereden, een spe ciale tweedaagse verkeerscur sus moeten volgen. De cursus komt in de plaats van de ge bruikelijke straf. Het Open baar Ministerie in Assen heeft dit vanochtend bekendge maakt. Het gaat om een experiment waarvoor de minister van jus titie Korthals Altes zijn toe stemming heeft verleend. Gis teren meldde hij de Tweede Kamer dat het verplicht vol gen van de cursus (een 'alco- holverkeersproject') een alter natieve straf is. Het experi ment in Assen zal twee jaar duren. ROTTERDAM (ANP) - Actievoer ders van de milieuorganisatie Greenpeace hebben de blokkade van het Westduitse dumpschip Ro se-Marie S in de Rotterdamse Waalhaven vanmiddag opgeheven. Ook heeft Greenpeace toegezegd de komende drie jaar geen acties meer voeren tegen de twee dump schepen van de Duitse titaandio- xyde producerende bedrijven Kro- nos Titan en Pigment, die hun che mische afvalstoffen 40 kilometer voor de kust van Hoek van Holland in de Noordzee storten. De milieuorganisatie kwam daarmee tegemoet aan de bezwa ren van de twee bedry ven, die een kort geding tegen Greenpeace had den aangespannen. Het geding diende vanochtend. De bedrijven wilden via het kort geding zo snel mogelijk een einde maken aan de blokkade die leden van Greenpea ce gisterochtend waren begonnen. Gistermiddag sommeerde de Rotterdamse advocaat Greenpeace per telex om binnen een uur de blokkade van de in de Rotterdam se Waalhaven liggende Rose-Marie S te staken. De milieuorganisatie reageerde echter niet. Volgens mr. Kroner zijn de twee bedrijven steeds bereid geweest om met de milieuorganisatie te praten over de stortingen van che misch afval in de Noordzee. Vol gens de advocaat is een verzoek voor zo'n gesprek nooit binnenge komen, laat staan geweigerd. Deze bewering staat lijnrecht tegenover de uitspraak van een Greenpeace- woordvoerder gisteren, dat de twee Duitse bedrijven zijn uitgeno digd voor een gesprek over het stopzetten van de lozingen. De woordvoerder wees erop dat de blokkade-actie er juist op is gericht om zo'n gesprek tot stand te bren gen. Het dumpschip Rose-Marie S had volgens schema gisterochtend omstreeks tien uur naar zee moe ten vertrekken, maar de actievoer ders van Greenpeace maakten het vertrek onmogelijk door rond half tien met enkele bootjes naar het schip te varen en zich vast te kete nen boven de schroef. De actie wordt gevoerd door vijftien actie voerders, die regelmatig worden afgelost. Volgens Greenpeace dumpt het Duitse schip, samen met het zus terschip Kathe H dagelijks che misch afval, 40 kilometer uit de kust van Hoek van Holland. Het af val bestaat volgens de milieuorga nisatie uit afgewerkt zwavelzuur dat is verontreinigd met ijzer, ti taan en tal van zware metalen, zo als kwik, chroom en cadmium. De twee verantwoordelijke, Duitse be drijven krijgen van het Nederland se ministerie van verkeer en water staat jaarlijks een vergunning voor het lozen van één miljoen ton afval in de Noordzee, aldus Greenpeace, dat deze lozingen in verband brengt met een verhoogd percenta ge zieke vis (20 tot 50 procent) in de Duitse Bocht. CULEMBORG (ANP) - De Explosieven Opruimingsdienst van de land macht in Culemborg herdenkt deze week haar 40-jarig bestaan. De dienst houdt zich vooral bezig met het onschadelijk maken van gevonden eocplo- sieven. Gisteren bracht prins Bernhard een bezoek aan de kazerne van de opruimingsdienst. Op de foto bekijkt hij een anti-tankwapen. (foto anp) POST GESTAAKT (GPD) - De PTT is gestopt met de bezorging van post op een woonwagenterrein in Velsen-Zuid. Dit omdat een besteller vorige week donderdag is aangevallen. De PTT-beambte kreeg daarbij een kopstoot van een bewoner. Bewoners van het terrein moeten hun post nu afhalen bij een PTT- agentschap. In een toelichting noemt de PTT-directeur de nu genomen beslissing „ontzettend triest. Het gaat in tegen een stuk dienstverlening", aldus de directeur. "Maar het mishandelen is al vaker gebeurd. Een tijd geleden hebben we de postbezorging om deze reden ook al gestaakt. Het werk is toen hervat met twee mensen, wat al een vergaande maatregel Wensen reuma patiënten laat gehonoreerd DEN HAAG (ANP) - Het duurt vaak te lang voordat patiënten met chronische gewrichtsreuma de hulpmiddelen en aanpassingen aan hun woning krijgen waar zij om vragen. Dat blijkt uit een on derzoek naar de beleving van reu ma waarbij onder meer patiënten verenigingen, het kruiswerk en de universiteiten van Groningen en Rotterdam betrokken zijn. De vas te kamercommissie voor de Volks gezondheid kreeg het rapport „Reuma hebben" gisteren aange boden. In dit rapport staat onder meer dat eenderde van de reumapatien- ten klachten heeft over de snelheid waarmee hulpverlenende instan ties hun aanvraag behandelen. De reumatoloog dr. J.J. Rasker, voorzitter van de onderzoekscom missie, zei gisteren dat hy verschil lende gevallen kende van reuma- patiënten die jarenlang op een aan passing hebben moeten wachten en in die tijd een ernstig ongeluk kregen dat door het aangevraagde hulpmiddel voorkomen had kun nen worden. Jaarlijks hebben ge middeld 100.000 mensen dokters hulp nodig voor chronische reuma. VERDUISTERING (ANP) - De po litie van Gorinchem is een onder zoek begonnen naar de verduiste ring van tienduizenden guldens aan spaargelden van geestelijk ge handicapten in een plaatselijk ge zinsvervangend tehuis. Verdachte is het enkele weken geleden op staande voet ontslagen hoofd van het tehuis, J. van L. (39) uit Vuren. De politie van Gorinchem heeft dit woensdag desgevraagd bevestigd. Oorlogsverleden leidt tot andere straatnaam HENGELO (GPD) Op verzoek van nazi-jager Simon Wiesenthal krijgt de Kuno Stierlinstraat in Hengelo binnenkort een andere naam. Wiesenthal heeft ontdekt dat de vroeger vooral in Oldenzaal en Hengelo als koorleider en orga nist bekende Stierlin (1866-1967) al. in 1938 met zijn familie lid werd van de NSDAP in Duitsland. Een jaar later toen hij vanwege zijn an- ti-semitische houding niet meer werd gewaardeerd, vertrok hij naar Munster en werd daar als muzikant opgenomen in de SA. Volgens burgemeester Bevers van Hengelo zijn de door Wiesen thal aangedragen feiten zo overtui gend, dat het college van B en W heeft besloten de straatnaam zo snel mogelijk te veranderen. Dit zal echter nog even duren omdat de gemeenteraad een nieuwe naam moet verzinnen en goedkeuren. De bewoners krijgen van de gemeente een vergoeding in de kosten van de heradressering. De dochter van Stierlin krijgt een portret van haar vader terug. De gemeente Hengelo kreeg dit zes jaar geleden van de familie omdat een straat naar Stierlin was ge noemd. AMERSFOORT (ANP) - Aan hulpverlening voor slachtoffers van incest wordt in Nederland „be labberd weinig" gedaan. De Haag se kinderrechter prof. mr dr J.E. Doek constateerde dit gisteren op een symposium over incest in Amersfoort. Op hetzelfde congres haalde Car- la van Lichtenburcht, maatschap pelijk werkster bij de Utrechtse politie, uit naar politie, justitie, re classering en kinderbescherming. Daarbij stelde ze dat een „incestbe- leid" ontbreekt, waardoor de slachtoffers vaak in de kou blijven staan. Ook pleitte ze voor een lan delijk meldingspunt waarin des kundigheid en hulpverlening kun nen worden gebundeld. Het con gres heeft een brief met aanbeve lingen gestuurd naar minister Korthals-Altes (justitie). Het incestprobleem blijkt veel groter te zijn dan een paar jaar ge leden nog werd gedacht. Het komt voor in alle lagen van de bevolking. Daarbij gaat het niet alleen om sek sueel geweld door vaders, maar ook door stiefvaders, grootvaders en broers of zusters. De gevolgen voor het kind kunnen zeer ernstig zijn. Doek vertelde dat veel slacht offers van incest te vinden zijn on der prostituées, weglopers en cliënten van psychotherapeuten. Volgens Carla van Lichten burcht komt de hulp soms niet eens van de grond doordat de hulp verlener te weinig weet over de ernst en de schadelijke gevolgen van incest Bij politie en hulpverle ners getuigt de reactie vaak van on geloof. Voor de eerstgenoemde be tekent een aangifte van incest een hele reeks van problemen: de zaak moet rond, er moet een - vaak jong - kind worden verhoord, dat kind moet worden geholpen en er is overleg nodig met justitie. In de praktijk opereert de politieman bij gebrek aan een beleid min of meer op eigen houtje. Coördinatie By de reclassering is wat de da der wil veelal de doelstelling van de hulpverlener. Voor het slachtof fer kan dat wel eens helemaal fout uitpakken. Bijvoorbeeld wanneer de dader terug wil naar zijn gezin. Volgens Van Lichtenburcht weet de kinderbescherming te weinig van incest af en houdt men bij het treffen van een bezoekregeling voor de vader geen rekening met de angst van het kind. Ook de ver trouwensartsen zyn volgens Van Lichtenburcht te weinig doortas tend. Een gevolg van deze slechte coördinatie kan zijn dat hulpverle ners met verschillende doelstellin gen bezig zijn in hetzelfde gezin. De opvang van de slachtoffers kan beter worden geregeld, vol gens haar, bijvoorbeeld door het aanwijzen van een vaste vertrou wenspersoon die eventueel ook het verhoor van de politie kan Verder pleitte ze voor een betere samenwerking van alle instanties die te maken hebben met incest: zij zouden samen tot één gedachte en Chcintcl£6 behandelingslijn moeten komen. Ook meent zij dat de dader de kans moet krijgen duidelijk zelf de ver antwoordelijkheid op zich te ne men. Dit moet gebeuren door hem te laten kiezen tussen gevangenis straf en intensieve therapie. De Utrechtse hoofdofficier van justitie mr. A. Herstel zette vraag tekens bij de noodzaak van een speciaal incestbeleid. In Utrecht zijn de afgelopen drie jaar maar 24 gevallen bij justitie terecht geko men en in 18 daarvan kwam het tot een vonnis. Ook landelijk zijn de cijfers laag. Incestproblemen komen meestal eerst bij de hulpverlening terecht en daarna eventueel by politie en justitie. Als het tot aangifte komt moet de toepassing van het straf recht volgens Herstel zoveel moge lijk passen in een veelzijdige bena dering van het probleem, waarbij „zeer sterk naar het slachtoffer moet worden gekeken". Hij meent, dat het experiment rechtsbijstand slachtoffers verkrachting zou moe ten worden uitgebreid tot slachtof fers van incest. De medisch seksuoloog W. Gia- notten zei dat het bij de meeste da ders gaat om „het seksualiseren van onmachtgevoelens". Vaders die zó duidelijk willen maken wie de baas is, leven vaak in een vrij groot isolement. Dat geldt ook voor de rest van het gezin. Vandaar dat de dochter toch al hulpeloos en machteloos - er met niemand over kan praten, ook niet met haar moeder. Volgens hem is een groot deel van de daders ooit zelf het slachtoffer geweest van incest. Als incest aan het licht komt is volgens hem de eerste taak van de hulpverleners een eind te maken aan de incest en de chantage en manipulatie die daarmee gepaard gaan. Dat kan alleen als vader en dochter uit elkaar worden gehaald. De vader is volgens hem alleen te behandelen, als hy er toe kan ko men zelf volledig de verantwoorde lijkheid op zich te nemen, ook naar zyn dochter toe. In de brief aan minister Korthals Altes geeft het congres aan te wil len streven naar een afspraak met iemand van de politie over de rap portage aan de rechter. Omdat de positie van het slachtoffer erg zwak is, vindt het congres verder, dat het regel moet worden dat ze tijdens de procedure (dus ook by het verhoor door politie en rechter commissaris) rechtsbijstand krijgt

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5