Natte tuinen leiden mogelijk tot proces actief in vrije tijd 'Het personeel moet beide organisaties bijeen brengen' Geen verhuizing naar Leiderdorp Bewoners contra gemeente Fusie tussen ziekenfondsen Alphen en Leiden Apothekersdijk onder water PAGINA 4 LEIDEN DONDERDAG 8 NOVEMBER 1984 LEIDEN - De bewoners van de Mariënpoelstraat en Boerhaavelaan, waar van november tot en met maart de meeste tuinen onder water staan, blijven knokken voor droge voeten. "De gemeente is verantwoordelijk voor een goede waterhuishouding. We zijn hier in de problemen gekomen toen de gemeente de omgeving heeft opgehoogd en de natuurlijke waterafvoer heeft geblokkeerd", zeggen Kees van Appel en René van den Berg, beiden bewoners van de Mariënpoelstraat. De natte ellende is al bijna vijftig jaar geleden begonnen, toen Ma riënpoelstraat en Boerhaavelaan werden verlengd en de Van Swie- tenstraat aangelegd. Van Appel en Van den Berg menen dat getuige- verklaringen van mensen, die toen al in deze buurt wonen, dit kunnen bevestigen. Als gevolg van de aanleg van de ze straten werd de greppel, waar langs het water naar de polderslo ten kon afvloeien, geblokkeerd, menen Van Appel en Van den Berg. De bouw van de busremise en de technische school aan de Boerhaavelaan gingen gepaard met ophogingen, zodat de toch al laag liggende tuinen nu een kom vormen die by regenval binnen de kortste keren blank staat. Sinds 1981 liggen Kees van Ap pel en de gemeente met elkaar in de clinch. Leiden wijst de beschul digende vinger naar de bewoners en zegt dat de verbinding met de poldersloten nog steeds bestaat, door middel van een duiker. De oorzaak van de nattigheid is het ge volg van het feit dat de bewoners deze greppel niet hebben onder houden, stelt zy. In 1965 hebben gemeente, het toenmalige bestuur van de Maren- polder en provincie een drainage laten aanleggen in de brandgang achter de woningen, waarvoor de bewoners een kleine bijdrage heb ben betaald. Als deze niet goed functioneert komt dat volgens de gemeente ook voor rekening van de bewoners: die hebben de drain niet onderhouden, er struiken te dicht bij geplant en hun tuinen slecht opgeruimd. Bestrijden Dit bestrijden Van Appel en Van den Berg. Zij wijzen op het sterk wisselende grondwaterpeil. Op ta fel komt de ontpolderingsovereen- komst uit 1968 tussen gemeente en polderbestuur. "De gemeente neemt op zich de algehele water staatkundige zorg voor het gebied, waaronder de zorg voor de water voorziening en de ontwatering van de percelen", staat daar letterlijk Reden voor de bewoners om een recent ambtelijk stuk van de ge meente, waarin een oplossing wordt voorgesteld die de bewoners voor een groot deel moeten beta len, van de hand te wijzen. Dit be helst het aanleggen van een verza- melleiding, een pompput met pompinstallatie en van drainleidin gen, een kostenpost van ongeveer 450 gulden per bewoner plus een jaarlijks bedrag van vijftig gulden voor onderhoud. Plus de aanleg van een drainpijp in elke tuin voor rekening van de eigenaar. "Het gaat ons om het principe. De gemeente is verantwoordelijk en heeft deze situatie veroorzaakt. Zij moet dus de oplossing beta len", stelt Van den Berg. "Iedereen heeft hier last van het water in de tuin. Bovendien is het optrekkend vocht niet best voor de woningen. De gemeente pleegt gewoon een onrechtmatige daad". De aanleg van een nieuwe drain met pomp en pompput voor reke ning van de bewoners vinden Van Appel en Van den Berg verre van acceptabel. "In 1968 is een drain aangelegd. Met één afvoer van tien centimeter doorsnee. Voor een ge bied van zo'n 15.000 vierkante me ter. Dat is natuurlijk nooit ge noeg". Beide Mariënpoelstraatbewo- ners ondersteunen hun betoog met een inspectierapportje van de ge meente over de toestand van de drainage. Hieruit komt naar voren dat de aanwezige, negentig meter lange drain so wie so zestig meter te kort is. Bovendien blykt dat de aanleg van een drainage met meer capaciteit, een pomp en een pomp put noodzakelijk is. "Dat betekent dat de drainage die de gemeente in 1965 heeft laten aanleggen niet deugt. Hij ligt niet diep genoeg. Dat zegt de gemeente zelf ook. En daardoor kan het wa ter onvoldoende worden afge voerd", concluderen Van Appel en Van den Berg. "Daar hebben de mensen indertijd nog geld voor moeten betalen. In feite zijn ze er mee besodemieterd. En de ge meente moet dat rechtzetten". Mede uit een brief van de provin cie Zuid-Holland aan de gemeente is te concluderen dat de drainage van geen kant deugt. In 1982 schreef de provincie namelijk dat vernieuwing en uitbreiding van het drainagesysteem, mogelijk in combinatie met ophoging van het gebied, de enige oplossing van het probleem is. Overigens ligt ook volgens de provincie de verant woordelijkheid hiervoor bij de ge meente. De afwijzende houding van de gemeente is te verklaren uit het feit dat toegeven aan de wensen van de bewoners verstrekkende gevolgen kan hebben. Immers niet alleen aan de Mariënpoelstraat en Boer haavelaan hebben inwoners van Leiden te kampen met grondwate- roverlast. Als de gemeente toegeeft kan ze waarschijnlijk nog meer claims van mensen met natte tui nen verwachten. Van Appel en Van den Berg zijn bezig met het opstellen van een reactie op het eerder genoemde in spectierapport. Het is de bedoeling Zo plegen de achtertuinen aan de Mariënpoelstraat en de Boerhaavelaan e Wiens schuld is het en wie moet de reparaties betalen? z het natte jaargetijde uit te z Aanstaande ouders Twee wijkverpleegkundig in de kruisvereniging will m praatgroep opzetten vo aanstaande ouders in het Mors- kwartier, de Stevenshof en Zuid- West. Het is de bedoeling deze maand met acht tot twaalf aa staande ouders vier avonden t varingen uit te wisselen en prak tische informatie te geven over zwangerschap, bevalling, voe ding enz. Op 22 november wordt er een film vertoond, waarin een bevalling te zien is. De bijeen komsten (8, 15, 22 en 29 novem ber) worden gehouden in het Ge zondheidscentrum Stevenshof, Petronella Moensweg 52, acht tot tien uur. Voor meer formatie: consultatiebureau Dijkstraat, tel. 767865 (tussen half een en een uur) en het ge zondheidscentrum Stevenshof, tel. 311504. Politieke vorming De werkgroep Politieke Vor ming voor Vrouwen geeft in Lei den een nieuwe cursus maat schappelijke oriëntatie, te begin- op 9 november. De cursi bedoeld als training voor v die cursussen op het gebied politieke vorming willen be geleiden. De cursus bestaat uit tien bijeenkomsten die zes a ze- avonden zullen vergen. Voor kinderopvang kan worden ge zorgd. De provincie Zuid-Hol land geeft subsidie voor de sus die ook voor vrouwen uit de regio bestemd is. Voor opgeven en informatie: Jacqueline, tel. 071- 314910 of Lenie, tel. 071-132930. Vegetarisch Het eethuis van Repelsteel (Breestraat 19) heeft vrijdag avond Spaans-vegetarisch op het menu staan. Van half zes tot half acht. dat deze aan de orde komt in de raadscommissie voor ruimtelijke ordening, verkeer en openbare werken. "Afhankelijk van de uitspraak van de commissie beraden we ons aldus het tweetal. Zij melden des- op verdere stappen. Mocht de com- kundigen te hebben geraadpleegd, missie een negatief besluit nemen die de bewoners een gerede kans dan overwegen we ernstig om de geven dat een mogelijke rechts- gemeente een proces aan te doen", gang in hun voordeel uitpakt. DIEFSTAL - Uit een bestelbus die op de Karei Doormanweg stond geparkeerd is een semafoon gestolen alsmede gereedschap. Waarde: ongeveer vijfduizend gul den. LEIDEN - "Bij een fusie komt meer psychologie te pas, dan organisatietalent. Hoewel iedereen spontaan en loyaal meewerkt, ver loopt een en ander niet zon der problemen. En al wordt de fusie op 1 januari 1985 een feit, het zal zeker de eer ste helft van dat jaar be slaan voordat alles echt soe pel loopt". door Annemiek Ruygrok De directeuren Kool van het Zie kenfonds Leiden en Omstreken (ZLO) en Vermeij van het Alge meen Ziekenfonds Alphen en Om streken geven een aantal redenen waarom deze organisaties volgend jaar tot één geheel, het Regionaal Ziekenfonds Leiden-Alphen (RZLA) zullen samensmelten. Allereerst is daar de wens van het kabinet om het aantal zieken fondsen terug te brengen van 51 naar 32 en een indeling naar pro vincie te maken. De regio'Leiden zou volgens die constructie één groot regionaal ziekenfonds moe ten hebben en niet drie, zoals nu nog het geval is. Want ook het Cen traal Ziekenfonds Haarlemmer meer is er nog. Betekent dat bin nenkort opnieuw een fusie, maar dan van het RZLA met het CZH? Kool laat die mogelijkheid nadruk kelijk open. "Van onze kant probe ren we daarover een overeenkomst te bereiken, maar dwingen kunnen we hen natuurlijk niet". Hij heeft de indruk dat het CZH nog niet staat -te trappelen om met het RZLA samen te gaan. Een tweede reden voor de zie kenfondsen om te fuseren was dat een groot deel van de by het Al- phense ziekenfonds aangesloten cliënten gebruik maakt van Leidse voorzieningen (ziekenhuizen). Dat heeft tot gevolg dat een deel van de declaraties naar Alphen wordt ge stuurd en een deel naar het ZLO. Door de fusie wordt een en ander gecentraliseerd en dat bespaart zo wel de ziekenhuizen als de zieken fondsen een hoop werk. Tevens worden door de zware verplichtingen die de overheid de ziekenfondsen oplegt steeds hoge re eisen gesteld aan de kwaliteit van het personeel', aldus Kool en Vermey. Alweer een reden om té fuseren, want om nu elk apart duur personeel in te huren, is in deze tijd van bezuinigingen een hachelijke zaak. Een vierde reden is de automati sering. Weliswaar is die by de zie kenfondsen al eerder ingevoerd, maar dat heeft niet tot een versnel de manier van werken geleid, om dat er met verschillende systemen werd gewerkt. Nu is er een centraal computersysteem voor twaalf zie kenfondsen. Maar elk ziekenfonds heeft ook weer een eigen systeem. Het is de bedoeling dat te synchro- De eerder aangekondigde vestiging van de nieuwe ziekenfondsorganiatie in Leiderdorp gaat niet door. De beide directeuren van het Alphense en Leidse ziekenfonds hadden een plek op het oog vlakbij het St. Elisabeth Ziekenhuis. De afdeling grondzaken van de gemeente Leiderdorp bleek echter een plek achter het toekomstige meubelcentrum in gedachten te hebben. Daar voelen de ziekenfondsen niet voor. "Dat vonden we niks. Een ziekenfonds moet herkenbaar zijn voor zijn cliënten en goed bereikbaar. Naast het ziekenhuis was mooi geweest, maar we voelen er niets voor achter die meubelboulevard te worden weg gestopt. Onze interesse voor Leiderdorp is dan ook tot het nulpunt ge daald". Haast met de nieuwe vestiging hoeven de ziekenfondsen niet le maken. Want de huurcontracten die beide organisaties hebben gesloten voor hun bedrijfspanden lopen later af. Het gebouw waarin het ZLO is gevestigd, aan de Witte de Withlaan in Voorschoten, zal nog tot 1988 verhuurd blij ven. Maar in de toekomst moet het RZLA in één pand komen te zitten met steunpunten in Leiden en Alphen. Kool: "De steunpunten die we nu hebben, Noordwijk en De Sitterlaan in Leiden, zullen blijven. En het gebouw in Voorschoten zal vermoedelijk ook voor een deel als steunpunt worden gehuurd". Maar waar het hoofdkantoor zal worden gevestigd staat nog te bezien. Leiden en Alphen hebben een aantal lokaties beschikbaar gesteld. Maar in Leiden zijn ze allemaal met erfpacht belast en ook daar voelt het RZLA niet veel voor. Voorlopig kijkt het rustig uit naar een nieuwe plek. - Een fusie komt er niet van de ene op de andere dag. Vorig jaar fe bruari ondertekenden beide zie kenfondsen een intentieverklaring om een jaar intensief te gaan sa menwerken. Dat betekent nu in 1984 dat elke dag een pendelbus met Leids personeel naar Alphen rijdt en in de tegenovergestelde richting een bus met Alphens per soneel. Zoveel mogelijk taken wor den al geïntegreerd uit vrees dat anders de twee organisaties uit el- 'kaar groeien in plaats van samen te smelten. Het personeel van beide organisaties is van het begin af aan bij de fusieplannen betrokken ge weest. Alle problemen die moge lijk tevoorschijn zouden komen werden op een rijtje gezet en voor elk probleem werd een werkgroep je ingesteld. De organisatiestruc tuur wordt door de directie aange geven, maar "het personeel moet het doen. Dat moet beide organisa ties bijeen brengen". Verzekeringen Nu het gigantische karwei van de fusie langzamerhand op gang is gekomen, krijgen de ziekenfond sen er een tweede probleem bij. Als het aan de staatssecretaris ligt worden de bejaardenverzekering en de vrijwillige ziektekostenver zekering van de ziekenfondsen los gekoppeld. Dat zou per 1 januari 1985 moeten gebeuren. "Gelukkig wordt die datum niet gehaald, want dat is, zeker nu we middenin die fusie zitten, ondoenlijk. We ho pen dat het plan nog verder wordt uitgesteld dan de tweede helft van volgend jaar". Kool en Vermeij hebben uitgere kend dat zij door de plannen van de staatssecretaris een groot aantal cliënten zullen kwijtraken. "Dat betekent ook verlies van banen. We hebben de vakbonden beloofd dat er de komende vier jaar geen ontslagen zullen vallen als gevolg van de fusie. Dat zal ook niet ge beuren. Maar die loskoppeling van bejaarden- en vrijwillige verzeke ring gaat zeker tien tot vijftien ar beidsplaatsen kosten. Daarover hebben we al met de vakbonden gesproken". Maar extra werk is er ook voor het RZLA: er is een nieuwe richt lijn die de taak van de opslag van regionale gegevens bij dit zieken fonds legt. "Een zinvolle werkuit- breiding" noemen Kool en Vermeij deze nieuwe richtlijn, die is be doeld als planningsgegeven. "Uit die opslag van gegevens kunnen we zien hoe het verwyzingspa- troon van huisarts naar specialist is. Er zijn artsen die 88 percent van hun patiënten verwijzen. Die wor den dan op de vingers getikt. Want iedere arts heeft een gebied, waar op hij niet zo thuis is. Bij de een zal dat gynaecologie zijn, een ander zal zich op een ander terrein onzeker voelen. Dat is logisch en daarover vallen we ook niet. Het gaat erom dat er niet te gemakkelijk wordt verwezen". Geleidelijk Voorlopig hebben de heren hun handen nog vol aan de fusie. Hele maal uitgekristalliseerd is die nog niet. "Je hebt met mensen te ma ken. Als hier in Leiden iemand al vijfentwintig jaar op zijn manier heeft gewerkt en een werknemer in Alphen eveneens, dan is daar niet gemakkelijk verandering in aan te brengen. Begrijpelijk na tuurlijk". Het is een kwestie van aanpassing. Dat verloopt geleide lijk en het vergt een goed overleg tussen personeel en directie. "De diensthoofden moeten ons advise ren. En, zoals gezegd, het perso neel werkt heel goed mee. Natuur lijk was iedereen van de fusieplan nen op de hoogte. Maar toen wij de fusie officieel aan het personeel meedeelden, kwam daarop een zeer positieve reactie van de onder nemingsraad. Dat is voor ons het beste bewijs dat we de hele opera tie goed hebben aangepakt". LEIDEN - De Apothekersdijk wordt aangesloten op een nieuw hoofdriool. Deze week zijn de werkzaamheden begonnen. En dat hebben de bewoners gemerkt. De dijk veranderde gisteren tijdelijk in een rivier, zoals de foto laat zien. Het werk is begonnen bij het kruispunt met de Kippebrug en wordt uitge voerd in de richting van de Prinsessekade* Na het leggen van veertig meter riool, zo is de bedoeling, wordt de straatverharding weer in orde gemaakt. De aannemer hoopt eind november met het karwei klaar te zijn. Het zal geen verbazing wekken dat het verkeer op de Apothekersdijk een wat moeizaam karakter heeft gekregen. Daarom is de rijrichting aan de andere kant van het water, op de Boommarkt, omgedraaid. Auto's kun nen van het Kort Rapenburg rijden via de Boommarkt, de Kippebrug en Stille Rijn naar de Lange Mare. (foto Holvast) Het hoofdkantoor van het Ziekenfonds Leiden en Omstreken c toekomst wordt dit gebouw vermoedelijk 'steunpunt' a de Witte de Withla Burgerlijke stand na Michael z.v. W.Z. Assal en A.M.A. Ghaly, Yvonne Gonda Martinique d.v. P. de Vries en G.M. Looijestijn, Robin Henk Jan z.v. W.M. Matters en M.J. Planjer, André z.v. J. den Oever en A.J. Schaap, Dick z.v. D.J. van Duijn en W.J. Klinkenberg, Petrus Arnoldus, z v. N.J.M. Oostdam en J.P.M. den Elzen. Theresia Maria d.v. N.J.M. Oostdam en J.P.M. den Elzen, Eveline Helena Loui se d.v. A.P. Vos en I.A. de Nooy, Ste- phan Paul z.v. R.J. Hendriksen en D. Boesaard, Sjoerd Jan z.v. J.P. Kühn en J.C.M. ten Bosch, Anette d.v. H. J. Sloos en J. Protzmann, Linda d.v. J. Worm- goor en J.H.M. Zandbergen, Serkan z.v. C. Altinogullari en H. Kiziltepe, Ramon z.v. L. Stouten en R. Moenilall, Jessica d.v. M.J. Duwel en H. Plug, Ryanne d.v. J. Dijkdrent en M.H. Paap, Laetitia Ro- Ehsabeth Inge d.v. P.J.W.T. Caspers d.v. J. Hogendoorn en M P. Stoep, Arie Pieter z.v. N. Meijvogel en C.J. van der Zwan, Michael z.v. P.A.M. Broekhof en H. Glasbergen, Joris Ste fan Hendrikus z.v. T.W. van Eek en M C. Looijestijn. Niels Karei z.v. K A. Gill en M.J. Goede, Tim z.v. C. van der Poel en E.M.D. Sheehan, Paul z.v. J. Mos en G. de Boer, Thomas Joseph Marie z.v. J. de Jong en R.A.J. Evers. Michael z.v H. Bink en C. L'gtvoet. Nesrin d.v R. Por- takalcicegi en N. Sari, Gerard Constan- tijn z.v. M Rhijnsburger en P.A. Jozias- se, Kevin z.v. S.L.V Thijssen en A C van Duijn. Yeliz d.v. M.A. Altinogullari L. Currie en S.C.W. Rewijk. LEIDEN - Overleden: A. van Keste- ren, geb. 26-5-1898 man, P. van den Bos, geb. 11-10-1886 vrl. geh. gew. met H.N. Arnold, N. Sardjoepersad, geb 1-12-1982 man, S. Chedi, geb. 7-6-1920 n der Poel, geb. 19-7-1901 vrl. echtg. van I. Monteba, J.A. van Rossum, geb 9-5-1929 man, M.P. van Loe, geb. 29-5-1909 vrl. geh. gew. met J. Breedveld, J. de Groot, geb. 7-3-1898 vrl., G. Bouw. geb 20-10- 1895 man, F. Njo, geb. 14-10-1925 vrl. echtg. van M.S. Tjia, A.C. de Graaf, geb 9-4-1906, vrl., E. Hommes, geb. 31-1-1903 vrl. echtg. van P.J. Baars, C.M. de Vos, geb. 4-2-1897 vrl. geh. gew. met J. van der Weijden, J. van Putten, geb. 23-12- 1904 man, J.M Oostdam, geb. 16-10- 1984 vrl., W. Strietman, geb 28-6-1916 man, W. Slingerland geb. 30-9-1919 man, L.A.M.A. Zwaan, geb. 9-8-1894 man, L.N. Schoop, geb 12-11-1969 vrl., L. Poe- ran, geb 7-9-1908 vrl. geh. gew. met R. Gopalrai, J.P. Mooten, geb. 10-2-1901 vrl. geh. gew. met G. Tesselhoff, R. Blok, geb. 8-11-1894 vrl. geh. gew. met S. van Gelder, J. van den Berg, geb 9-3- 1899 man, J. Elema, geb. 4-12-1908 vrl. echtg. van L. Gijsman, K. van Kooij, geb. 28-2-1891 man, L.J Groenendijk, geb. 17-11-1922 man, T M. Oostdam geb 16-10-1984 vrl., E.P. Dunker geb. 7-7- 1914 man, I J. Bernhard. geb. 31-1-1934 vrl. echtg. van C.J. de Berghes, B.N. van der Blom, geb. 21-2-1910 man, J. Han- naart. geb. 4-2-1930 vrl. echtg. van A. van As. N. Busscher, geb 6-3-1912 vrl. echtg. van A. Smit J. van der Meer, geb 25-6-1919 man, C A M. Vlekke. geb 4-7- 1916 vrl. echtg. van A.H. Elstgeest. LEIDEN - Gehuwd: J. Renema en S F. Melet, T Hamerling en J. Stokkel, R.E.F. Bergwerf Bok en M.C. Barendse. J.W Fransen en S.J. Truijers, J.A. Lief- tink en M.P.M.G. Tebbens, A.F. Wieriks en C.A. Meijerink, K.F. Hijlkema en N. Vos, P.M.J. Oomen en M. den Oude, J.C. Hamelink en G. van der Meij.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 4