Boekhandel koopt voormalig gebouw Raad van Arbeid AkttsmuJV vindt Alle fracties willen technisch bewonersadviseurs behouden Hof van Holland9 aan Breestraat Open dag Blauwe Tram DONDERDAG 8 NOVEMBER 1984 LEIDEN De technisch bewo nersadviseurs (tba) mogen blijven als de provincie Zuid-Holland hun salaris wil betalen. Lukt dat niet, dan willen burgemeester en wet houders van Leiden bekijken hoe zij een regeling kunnen verzinnen om de tba's, die bewoners terzijde staan bij renovatieprojecten, toch een aantal jaren hun werk te kun nen laten verrichten. Deze toezeggingen deed PvdA- wethouder Peters gisteravond tij dens een gezamenlijke vergade ring van drie raadscommissies. De talrijke belangstellenden waren daar niet echt tevreden over. De raadsleden in de commissie namen echter voorlopig genoegen met de ze toezeggingen. Hoewel zij gister avond eenstemmig het verlangen uitten om de adviseurs, ook als na maart 1985 het tba-experiment is afgelopen, zonder meer te behou den. Een aantal raadsleden nam het B en W kwalijk dat het college de in standhouding van de adviesclub niet in de begrotingsvoorstellen voor 1985 haden opgenomen. "Be schamend" noemden PPR-er Van Lint en PSP-er De la Mar het zelfs dat B en W zich nog niet hebben uitgesproken voor de voortzetting van het werk van de adviseurs. "Wij verwachten nu een voorstel Hoop op voortzetting subsidie provincie Verlengstuk van het college om het experiment met de tba's voort te zetten", aldus dit linkse duo. Verbazing Alle partijen bleken gisteravond deze mening toegedaan. "In begin sel is voortzetting van het werk van de tba's een goede zaak", vond ook PvdA-er Eikerbout. Dat B en W hieromtrent nog geen duidelijk standpunt kenbaar hebben ge maakt verbaasde de socialist. "Te meer daar bij de start van het expe riment de toenmalige fractieleider van de PvdA (Peters, red.) vaart achter de instelling van de tba's heeft gezet", zo deelde Eikerbout een speldeprik uit aan het adres van de wethouder. Het PvdA-raadslid pleitte ervoor te bekiijken of de bewonersadvi seurs nog langer uit het provinciaal stadsvernieuwingsfonds kunnen worden betaald. Dat gebeurt nu al bijna drie jaar. "In 1986 of liever 1987 kunnen we kijken welke vaste plaats de tba's binnen het het ge meentelijke fonds stadsvernieu wing kunnen krijgen. Maar laten we hen zo lang mogelijk uit andere bronnen financieren", stelde Ei kerbout voorts. Bij de taak van de adviseurs en de personele bezetting van het ad viesinstituut, waar drie arbeids krachten in totaal 84 uur per week werken, zette hij overigens enkele kanttekeningen. "Dat is reëel nu van de grootscheepse renovatie van vooroorlogse woningen het einde nadert. De werkzaamheden zouden wellicht kunnen worden verminderd", aldus Eikerbout. De commissieleden van PPR, PSP, CDA, D'66 en WD uitten hun lof aan het adres van de tba's in gelijke en zelfs hogere toonaar den. Toen ook nog uit het publiek soortgelijke geluiden kwamen kon PvdA-wethouder Tesselaar, onder meer van volkshuisvesting, kwa lijk nog tegen deze zang ingaan. "Nu kritische kantte keningen plaatsen zou me toch in de wereld van een kamikazepiloot plaatsen. Of dan is er iets anders met met mis", merkte hij op. "De tba's hebben bij een aantal projecten goed werk verricht", gaf Tesselaar vervolgens toe. Het ge brek aan activiteiten van B en W voor het behoud van de tba's, weet hij aan de uiteenlopende meningen binnen het college over deze kwes tie. Maar: "Met de provincie zijn af spraken gemaakt om te zien of er wat kan worden geregeld met be trekking tot de centjes", trok Tes selaar vervolgen toch een troef- Zijn partijgenoot, wethouder Pe ters van ruimtelijke ordening, waagde zich vervolgens toch nog even op glad ijs door het publiek onder de neus te wrijven dat de be woners van renovatiebuurten straks de tba's als verlengstuk van de gemeente zullen zien. "Dan krijg je dezelfde tegenstellingen tussen bewoners en gemeente als nu. 'Die tba's moeten we niet, we willen andere' zeggen de bewoners dan", merkte hij, tot hilariteit van het publiek op. Toch deed Peters de toezegging dat de gemeente om de tafel zal gaan zitten met de provincie om te bekijken in hoeverre de bereidheid bij de provinciale overheid aanwe zig is om de adviseurs ook na maart 1985 te subsidiëren. "En we gaan kijken hoe we een regeling kunnen maken om de tba's een aantal jaren in stand te houden", aldus Peters. IBB-KONDOR - IBB-Kondor heefl opdracht gekregen voor de nieuw bouw van het gebouw Instrumen- tum voor TNO in Delft. Met de op dracht is ongeveer f7,5 miljoen ge- ^moeid. De bouw gaat ruim een jaar vergen. LEIDEN - Het voormalige pand van de Raad van Arbeid aan de Breestraat, naast het 'Gulden Vlies', is verkocht aan dë Utrechtse firma Wristers. Het voorlopige koopcontract is enkele dagen geleden getekend. Wristers heeft een aantal academische boekhandels in Nederland, waaronder Ginsberg aan het Schuttersveld in Leiden. Het is de bedoeling dat in het monumentale pand, waar C&A lange tijd een optie op heeft gehad, boekhandel Ginsberg wordt gevestigd en op de bovenliggende verdiepingen woningen komen. Bedrijfsmakelaar Menno Smitsloo is op het moment druk in onder handeling met architect en aanne mer voor het vervaardigen van te keningen. "Dat is geen eenvoudige opgave", verklaart zijn compagnon Beekman, "omdat het karakter van het gebouw behouden moet blij ven. Maar we hebben alle mede werking van de gemeente en mo numentenzorg. We hopen eind vol gende week met definitieve plan nen te kunnen komen". Het pand, ook wel bekend onder de naam 'Hof van Holland', staat op de lijst van beschermde monumenten. Ondanks de terughoudenheid van W. van Hoogevest, voorzitter van de Raad van Arbeid, "het is een voorlopig koopcontract met ontbindende voorwaarden", heeft hij er toch vertrouwen in dat over een paar weken de zaak rond is. C en A Eerder kwam de Raad van Ar beid in moeilijkheden met C&A als aspirant-koper. Dit kledingcon cern sloot in 1977 een overeen komst om het pand te slopen en daarvoor in de plaats een nieuw kledingmagazijn neer te zetten. Doordat de - zeer omstreden - bouwplannen in strijd waren met het bestemmingsplan werd de uit voering vertraagd. Augustus '83 zegde C&A het voorlopige koopcontract op, om dat de Raad van Arbeid eiste dat de rekening, ruim twee ton, werd be taald voor achterstallig onderhoud. In het 'Gulden Vlies' werd vorig jaar een zwammenplaag ontdekt, veroorzaakt door lekkages en slechte ventilatie in het belenden de pand. De gemeente Leiden, ei genares van het 'Gulden Vlies', stelde de Raad van Arbeid verant woordelijk voor de schade. De Raad van Arbeid stuurde de scha declaim door aan C&A. "Ondanks de eventuele verkoop blijft deze schadeclaim gehandhaafd", zegt Hoogevest vinnig. "C&A was ver antwoordelijk voor het onderhoud in het 'Hof van Holland'. Er is een rechtszaak in voorbereiding". Verbaasd Een woordvoerder van boekhan- Het Hof van Holland aan de Breestraat 127-129. Op de begane grond komt e de verdiepingen woonruimte. del Ginsberg in Leiden verklaart heel verbaasd te zijn dat de plan nen al in zo'n ver stadium zijn. "Ja, we wisten iets van een mogelijke verhuizing naar de Breestraat, maar meneer Wristers is in Enge land, dus ik kan u niet meer vertel len". i universitaire boekhandel en op De gerenomeerde studenten boekhandel Wristers uit Utrecht breidt op het moment flink uit. Niet alleen in Leiden is het bedrijf met een nieuwe boekhandel bezig, maar ook in Amsterdam schijnen de gebroeders Jan en Dick Wris ters in onderhandeling te zijn over een pand aan het Spui. In de uni versiteitssteden Nijmegen en Gro ningen zijn net nieuwe zaken ge opend. VOORBURG - De werkgroep Voorburg van de Tramweg-Stich ting houdt aanstaande zaterdag het jaarlijkse open huis in de Romney- loods op het terrein van Starlift aan de Westvlietweg in Voorburg. Cen traal op deze dag: de vroegere Blauwe Tram Deze werkgroep is sinds 1976 be zig met het herstel van een rijtuig van deze NZH-tram. Het is een zo genaamde 'Budapester', die tussen 1924 en 1958 onder meer dienst deed op de lijn Den Haag-Voor- schoten-Leiden. Het werk van de vijftien vrijwilli gers is het afgelopen jaar opnieuw flink gevorderd. De binnenbetim- mering is klaar en op de vloer van het grote middenbalkon zijn 56 slijtlatten gelegd. Alle stoelen zijn bekleed met speciaal daartoe ge weven trijp. Ook allerlei kleinere dingen, zoals de elektrische ka chels, klapstoeltjes, geëmailleerde handgrepen en enkele bordjes zijn weer aangebracht. De stuurstand is geheel ingericht. Het werk is zover gevorderd dat het wel eens de laatste open dag van de werk groep zou kunnen worden. Op de ze dag (van elf tot vijf uur) is ook het boek 'Tussen strand en water land' te koop. Daarin 350 foto's van de Blauwe Tram. Pogingen tot aanrandingen LEIDEN - Een 22-jarige vrouw heeft bij de politie aangifte gedaan van een poging tot aanranding. Dinsdagavond werd ze lastig ge vallen op de Vijf Meilaan door een jongen van een jaar of zeventien. In de afgelopen dagen zijn overigens nog twee meldingen van pogingen tot aanranding bij de politie bin nengekomen: één vrouw werd zon dag op de Gooimeerlaan lastig ge vallen door een jongen op een bromfiets en een andere werd maandagnacht op de Drontemeer- laan aangesproken door een jonge man die haar onzedelijke voorstel len deed. Pompbediende bij bankkluis overvallen LEIDEN - Een 32-jarige pompbe diende is gisteravond omstreeks tien over negen bij de RABO-bank aan de Kopermolen in de Meren- wijk beroofd van 1500 gulden. Drie mannen, allen met bivakmutsen op, bedreigden de bediende die op het punt stond een geldcassette te deponeren. Eén van hen richtte een pistool. Na de overval liepen ze hard weg. Meisje (7) gewond bij aanrijding LEIDEN - Een zevenjarig meisje moest gisteravond omstreeks zes uur met hoofdletsel en mogelijk een schedelbasisfractuur naar het AZL worden gebracht nadat zij op de Morsstraat tegen een auto was gebotst. Het ongeluk ontstond toen het fietsende meisje haar moeder inhaalde: te laat zag zij de tegemoetkomende auto, aldus de politie. Studiedag aan seksueel geweld gewijd LEIDEN - In de aankondiging over de studiedag over tegen seksueel geweld, die vorige week donder dag in deze krant werd geplaatst, kan de indruk zijn gewekt dat de dag alleen toegankelijk is voor ver tegenwoordigers van het samen werkingsverband 'Tegen seksueel geweld'. Dat is niet het geval. De studiedag is bedoeld voor alle hulpverleners, artsen en mensen die bij politie en justitie in de Leid- se regio werken. Tijdens de studiedag aanstaande zaterdag, zullen inleidingen wor den gehouden door een seksuolo- ge, een commissaris van politie en de contactvrouw van de vereniging 'seksuele kindermishandeling bin nen het gezin', 's Middags worden werkgroepen gevormd over the ma's als 'politie en justitie', 'incest' en 'medische opvang'. De studiedag wordt gehouden in de collegezaal van de vrouwenkli niek van het AZL en begint om half tien. Dagverblijf ouderen vijftien jaar LEIDEN - Met de onthulling van een 'wapen' op de gevel van het dagver blijf voor ouderen 'Hoge Rijndijk' werd gisteren het feit gevierd dat dit verblijf vijftien jaar bestaat. Twee deelnemers van het dagverblijf waren uitverkoren om deze officiële handeling te verrichten, waarna een groot aantal ballonnen de lucht inging. Na afloop van deze 'plechtigheid' werden alle deelnemers van het dag verblijf gehuldigd. Degenen die vanaf het eerste uur op de Hoge Rijndijk komen werden extra in het zonnetje gezet. Een receptie en een diner vormden de afsluiting van de herdenking. Maar vandaag werd het feest in besloten kring nog eens dunnetjes overgedaan. ADVERTENTIE - naarom Haarlemmerstraat 157, Leiden. Tel.: 071 - 14 64 59. Tante Truus Minister Ruding heeft niet alleen zichzelf, maar ook zijn collega's heel wat aangedaan. Zijn veelbe sproken interview, waarin Jan van Leiden en zijn Tante Truus mochten figureren, laat ook plaatselijk bewindsman Eelco Brinkman niet onberoerd. Hij kreeg vanmorgen post van tante. Mevrouw Truus heeft een pers bericht gemaakt om het doel van haar bezoek aan de Merenwijk te verklaren. Truus neemt het daar in op voor al haar werkloze nicht jes en neefjes. Brinkman zou hebben gezegd dat jongeren de plicht hebben vrijwilligerwerk te doen en zij die dat doen, hoeven niet te solliciteren. Tante is daar woedend over. Wij citeren: "Alle vrijwilligersbanen moeten be taalde banen worden. Sollicite ren om een baan te krijgen, is een scherstvertoning, want er zijn geen voldoende banen. En op vrijwilligerswerk moet niet zo'n rare bonus gegeven worden". Ze liet het niet bij woorden, maar nam schaar en lijm mee naar de Merenwijk. Brinkman daarmee een mooi excuus ge vend vandaag eens lekker thuis te blijven. Politiepost Volgend jaar zal de politie ver huizen naar de Langegracht. In de binnenstad (er van uitgaande dat de Langegracht geen binnen stad is) zal dan Zdus geen hoofd bureau meer zijn. Betekent dit ook dat de Leidse binnenstad het zonder politiepost zal moeten doen? Volgens de vereniging voor Pieters- Academiewijk is de kans aanwezig. Aan de Leidse gemeenteraad schrijft de buurt vereniging, verontrust: "Naar onze mening is dit een minder gewenste toestand, daar in onze wijk de problematiek eigen aan een binnenstad (café-overlast, verkeersproblemen) zich in volle omvang voordoet". En: "Wij verzoeken u dan ook na te gaan of het mogelijk is in onze wijk en bij voorkeur in één van de gebouwen van het oude politiebureau een politiepost voor dag en nacht te handha- Een politiepost voor dag en nacht, kan dat? Politievoorlichter Graveland: "We zullen ons intern nog over deze kwestie moeten beraden. Ik kan op die vraag, kortom, nu geen antwoord geven. Ik proef uit die brief overigens iets van: vanaf volgend jaar zal de binnen stad niet meer in dezelfde mate worden gecontroleerd als nu". "Dat is natuurlijk niet zo. Kijk, er zullen niet meer zo regelmatig politiewagens af- en aanrijden. Simpelweg omdat het hoofdbu reau elders zit. Maar we blijven vanzelfsprekend intensief sur veilleren in de binnenstad". Graveland wijst er in dit ver band op dat de Leidse politie vol gend jaar begint met het wijkge richt surveilleren. "Meer agenten op straat, daar draait het om. In dat kader zullen in de wijken ook zogenaamde steunpunten ko men. We denken in dit verband niet aan wijkbureaus, maar wel aan....ja, hoe zal ik het zeggen: gebouwtjes, waar je terecht kunt als burger". Belazerd (1) "De gemeente speelt een spel letje met my", klaagde W.P De deur Sloos, eigenaar van het voor ka merbewoning verbouwde pak huis Maredijk 131, in september voor een provinciale beroeps commissie. Datzelfde kunnen bewoners van dit pakhuis nu te gen Sloos zeggen, blijkt uit de er varingen van twee van hen, Carla Florijn en Rob van Tongeren. Carla had namelijk gereageerd op een advertentie waarin ka mers te huur werden aangebo den in het centrum van Leiden. Een advertentie die zelfs nog vo rige week in deze krant was te vinden. De nietsvermoedende kamer- bewoner-in-spe, die het bijbeho rende nummer in Friesland belt in de hoop op woonruimte, weet niet dat de hier aangeboden ka mers deel uitmaken van een pak huis, dat eigenlijk in augustus al moest zijn ontruimd. Ook hier gaat het namelijk om het pand Maredijk 131. De ge meente heetl de bewoners aan geschreven dat dit verbouwde pakhuis op 17 augustus moet zijn ontruimd. Geen probleem echter voor de verhuurder, die nog aan het be gin van de maand augustus een kamer verhuurde aan Carla Flo rijn en er nooit gewag van maak te dat het gebouw moet worden ontruimd, laat staan gesloopt. En volgens de huurders ontkennen de broers nog steeds dat het ge bouw een dergelijk lot is bescho- Belazerd (2) "Wc voelen ons belazerd", zegt Carla Fontijn. "Gordijnen, be hang en vloerbedekking heb ik gekocht toen ik hierheen ver huisde. En toen wist Sloos al dat het gebouw tegen de grond moest. Ik heb een advocaat geno men om het geld terug te krijgen. Die advocaat zegt dat Sloos bezig is het pakhuis te verkopen. Maar ondertussen staat er wel een Sloos aan de deur die beweert dat je er niet uit hoeft". Het is moeilijk voor het tweetal om één-twee-drie andere woon ruimte te vinden. "We zijn bij huisvesting van de gemeente ge weest. Krijgen we niets ....ja, dan staan we toch op straat. Dan moeten we onze spullen laten op slaan. Want we hebben verder geen poot om op te staan". In het pakhuis staan momen teel twee kamers leeg. Wie echt vreselijk omhoog zit en het niet erg vindt dat die ruimte elk mo ment kan worden ontruimd en bovendien geen bezwaar heeft tegen een brandgevaarlijke ka mer waar ook nog het vocht door de muur slaat, weet waar hij te recht kan. RAYMOND PEIL

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3