'Groene golf moet auto's gaan lokken Vrouwen worden er 'doodziek' van 'Dit was één van de minst gezellige seizoenen1 Conclusie verkeersonderzoek Leiderdorp Warmond: energiewinst niet besteden aan kunst Vader en zoon ernstig gewond bij aanrijding in Voorschoten PAGINA 2 REGIO LEIDEN DONDERDAG 8 NOVEMBER 1984 Volle wachtkamers contra werkloze artsen LEIDERDORP - De gezondheids zorg in Leiderdorp is vrij uniek van opzet: alle artsen werken in teams. In zo'n team zit ook een wijkver pleegkundige en een maatschap pelijk werk(st)er, en die zijn 'ge woon' te benaderen. Niemand hoeft te schromen om hen buiten de huisarts om op te bellen. Dat gegeven wekte gisteravond de nodige verbazing onder de vrouwen, die aanwezig waren op de thema-avond, die de Rooie Vrouwen van de PvdA in de Sjelter organiseerden. Verreweg de meeste aanwezige vrouwen bleken in de veronder stelling te verkeren dat je niet zon der een verwijsbriefje van de huis arts naar een maatschappelijk werkster of wijkverpleegster kunt toegaan. De aanwezige forumle den, onder wie een maatschappe lijk werkster, huisarts, leidster ge zinsverzorging en een wijkver pleegkundige, haastten zich om dat verkeerde beeld weg te poet- Een uitgebreide discussie brand de er vervolgens los over de vraag hoe hoog in Leiderdorp de drem pel is om naar iemand uit de ge zondheidszorg toe te stappen. Vol gens de huisarts, J. van de Beek, is de drempel bij de mensen heel ver schillend. De één belt hem 's nachts op met de klacht dat hij niet te gezondheidswerker, terwijl slaap kan komen. De ander stelt in de nachtelijke uren gewoon door met opspelende nierstenen. Dat patiënten van Leiderdorpse huisartsen in het algemeen niet schromen om te komen, bleek wel uit de reacties van de vrouwen gis teravond. Velen van hen klaagden over de immer uitpuilende wacht kamers. Wat gebeurt er dan: als je eindelijk aan de beurt bent, raffel je je verhaaltje maar af. Je wilt 'de dokter' immers niet te lang ophou den? "Ik word er doodziek van", zei één van de aanwezigen, heel toepasselijk. Dat 'doodziek' sloeg dan op het beeld van de overbezet- zoveel artsen en specialisten werk loos toekijken. Waarom de koek niet wat eerlijker verdelen? Volgens Van de Beek kan dat niet, om verschillende redenen. Een arts is een kleine zelfstandige, die omzet moét maken. Per patiënt wordt tien minuten uitgetrokken. Dat is meestal te weinig. "En dus kies ik voor volle wachtkamers, want ik wil de patiënten toch alle aandacht geven", verklaarde de arts, die uiteindelijk beloofde om 'het gegeven van de remmende volle wachtkamers' toch mee te ne- LEIDERDORP - Een 'groene golf op de Engelendaal is de belangrijkste voorwaarde om binnen Leiderdorp een betere verkeersdoorstroming te krijgen. Zodoende zal steeds meer verkeer voor de route-Engelendaal kiezen in plaats van bijvoorbeeld voor de Van der Valk Boumanweg of de Persant Snoepweg. Want vooral de Van der Valk Bouman- weg is nu een (te) favoriete route. WARMOND - De Warmondse gemeenteraadsfracties vinden het "zeer wrang" dat Energie Bedrijf Rijnland (EBR) een deel van de miljoenenwinst wil steken in de restauratie van een schilderij van Mat- thijs Naiveu. Ze willen het plan dan ook torpederen in de algemene raad, die bestaat uit vertegen woordigers van de verschil lende gemeenten. Dit bleek gisteravond tijdens de verga dering van de raadscommissie voor financiën en economi sche aangelegenheden. Burgerraadslid J. Corijn zou de 25.000 gulden voor de res tauratie liever ten goede laten komen aan de (Warmondse) burgers. WD-fractievoorzit- ter mevrouw C. Saris vindt weliswaar dat dat de kosten laag zijn in vergelijking met de totale winst van EBR, die 16,5 miljoen bedraagt. "Maar", zo sprak zij, "daar gaat het niet om. Het gaat om het prin cipe". Het is de bedoeling dat het schilderij, waarop enige Turfdragers te zien zijn, na de opknapbeurt in het gebouw van EBR opgehangen. Op dit moment bevindt het zich in de Lakenhal. Die conclusie trekt het adviesbu reau DHV, dat in opdracht van de gemeente Leiderdorp, grotendeels aan de hand van tellingen, een on derzoek heeft verricht naar de ver keersdrukte op de voornaamste routes. In concept is het klaar: de raadscommissie verkeer zal zich er volgende week over buigen. Er worden conclusies getrokken die menige automobilist wellicht al voorhanden had. Bijvoorbeeld dat de busbaan langs de Persant Snoepweg, bij de 'Stierebrug', de soonlijke mening") staat hij er niet afwijzend tegenover om de Enge lendaal een groene golf te geven, ten koste van het langzaam ver keer. "De praktijk is nu allerminst bevredigend. Maar ja, de raad moet die discussie nu gaan voeren". De onderzoekers hebben ook ge keken naar de hoeveelheid herrie die de verkeersstromen produce ren. Volgens DHV is er geen spra ke van extreme geluidsituaties Daarbij dient te worden aangete kend dat rijksweg A4, die dwars afwikkeling van het verkeer daar door Leiderdorp loopt, buiten be- beperkt. En dat de route Hoge Rijndijk-Zijlsingel-Kooilaan soms voor langdurig oponthoud zorgt. Volgens DHV (en vele automobi listen?) is de route via de Hoge Rijndijk door Leiden byna in alle gevallen de langste, in reistijd ge meten. Stoplichten Maar met name de Engelendaal keert steeds weer in het 78.000 gul den kostende rapport terug. Die weg is volgens DHV uitstekend ge schikt om 'de' grote verkeers stroom te verwerken. Dat menige automobilist liever over de Van der Valk Boumanweg naar (bijvoor beeld) Leiden rijdt komt doordat hy de stoplichten wil omzeilen. En juist stoplichten staan er in grote aantallen op de Engelendaal, ter wijl er van een groene golf nu geen sprake kan zijn. Immers, de Lei derdorpse gemeenteraad heeft des tijds bepaald dat voetgangers en fietsers voorrang moeten genieten. Die uitspraak komt nu op de hel ling te staan, zo beseft de verant woordelijk wethouder Meerburg. Zelf ("maar dat is echt een per- Wassenaars 'Ridderhof nu echt open WASSENAAR - Met lovende toe spraken aan het adres van de oude ren, de overhandiging van de 'eer ste' sleutel en de onthulling van een standbeeld in de gezamenlijke ruimte is gisteren het ouderencen- trum "Ridderhof' in Wassenaar of ficieel in gebruik genomen. Het centrum bestaat uit twee woon blokken met daarin 73 apparte menten. Het gaat hier om zogenoemde 'aanleunwoningen'. Dit zijn wonin gen waarin de bejaarden zelfstan dig wonen, maar wel een beroep kunnen doen op de faciliteiten van het naastgelegen verzorgingste huis dat net als de stichting beheer "Huize Willibrord" als naam draagt. Daarnaast zijn de ouderen ook welkom bij de aktiviteiten die het verzorgingstehuis organiseert. De bewoners zijn zelf verant woordelijk voor de huishoudelijke werkzaamheden. Het lappen van de ramen aan de buitenkant van het gebouw verzorgt de stichting. Ook is er een alarminstallatie de 24 uur per dag wordt bemand. Familieleden van de bewoners kunnen tegen een vastgesteld ta rieflogeren op een afdeling van het verzorgingstehuis. De 73 appartementen zijn onder gebracht in 2 woonblokken. On danks protesten van de omwonen den in 1981 werd in oktober van dat jaar de eerste paal geslagen. Het gebouw verrees in een voor heen uitgestrekte tuin achter de gelijknamige grote kerk. De woon blokken vervangen min of meer de serviceflat Lindenhof, aan de over kant van de Ridderlaan. Dit ge bouw wordt nu opgeknapt. Voorzitter van de bouwcommis sie Daans noemde de bouw "Een grote, investering in deze tijd van bezuinigingen.". Hij vond het ech ter de taak van de jongeren - zij het dan enigszins kalend - voor hen te zorgen. Noem het het inlossen van een ereschuld", besloot hy zijn toespraak. schouwing is gelaten. Ook meldt DHV dat het lawaai bij de gevels aan de Acacialaan en Van der Valk Boumanweg harder is dan wette lijk is toegestaan. Maar dat komt ook doordat weg en woningen heel dicht bij elkaar staan, aldus DHV. Ook de hoeveelheid sluipverkeer door andere straten dan de Persant Snoepweg, Engelendaal, Van der Valk Boumanweg en Mauritssin- gel valt mee. Verhelderend Wethouder Meerburg noemt het DHV-rapport "heel verhelderend. Het bevestigt in grote lijnen wat velen van ons al vermoedden. Bij voorbeeld dat er maar weinig ver keer door Leiderdorp rijdt, dat hier niet in de buurt moet zijn. We kun nen dat bestemmingsverkeer dus niet gaan weren. Het is onze taak als gemeente om het op redelijke wijze door het dorp te loodsen". Overigens zet de wethouder wel de nodige kanttekeningen bij alter natieven, die DHV aandraagt. Zo stelt het bureau dat éénrichting- verkeer op de Van der Valk Bou manweg alleen mogelijk is op het gedeelte tussen de Laan van Ou derzorg en de Dijkgravenlaan. Maar dat zou een weinig succesvol le afsluiting zijn vanwege de ver keersstromen die zich dan door het Zijlkwartier worstelen. En: "In fei te is deze verbinding te belangrijk om hem volledig voor het autover keer af te sluiten", meent het bu reau. Meerburg daarentegen zegt dat het "met een beetje goeie wil" wel zou kunnen. DHV meldt over de Van der Valk Boumanweg ten slotte dat veel vrachtverkeer van en naar Leiden van deze weg gebruik maken. Ook 's morgens vroeg (vijf uur) al. Vrachtverkeer zou via de Engelen daal kunnen worden omgeleid, als de Van der Valk Boumanweg voor dit verkeer verboden zou worden. Heel acceptabel volgens DHV is de weg tussen zeven uur 's avonds en zeven uur 's morgens af te sluiten voor vrachtwagens. DONDERDAG Leiden Troef - Stationsweg 32, voorlichting en begeleiding dienstweigeren, 20-21.30 uur, inl. 149324/216180. Gulden Vlies - raadscommissie maat schappelijke aangelegenheden volksge zondheid en cultuur, 20 uur, economi sche aangelegenheden, 21 uur. "oorzieningengebouw - Cleve- 1, lezing Drs. M. Rabbae met als titel 'Positie van etnische minder heidsgroep in Nederland: een analyse van het maatschappelijk krachtenveld', 20 uur. Waaggebouw - folkconcert door de groep Overstekend wild, 20.30 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoor straat, film 'Oblomov' van Nikita Mikhalkov, 19.30 en 22.15 uur. Breehuys - Breestraat scholierencafé, 19.45-23 uur. LVC - Breestraat, sportcafé, 22 uur. Rode Kruis-gebouw - Apollolaan, jaar lijkse verkoop Welfare, 19-21 i Gezondheidswinkel - Topaa spreekuur 20-211 Zoeterwoude Gemeentehuis - raadscommissie finan ciën, 20 uur. Muziekcentrum - Schenkelweg, geza menlijk concert St. Jansfanfare en 'Zingt den Heere', 20 uur. Oegstgeest Gemeentecentrum - Lijtweg, discussie avond over 'Wonen als je ouder wordt', 20 uur. Topaaslaan 19, ziekcafé, 21.30-11 Apparatuur weg LEIDERDORP - Bij een inbraak in Leiderdorp zijn dieven er met een kleurentelevisie en een tas met foto-apparatuur vandoor gegaan. De grijpgragen kwamen binnen in het woonhuis aan de Zijllaan 13 door een ruit aan de achterzijde te forceren. De bewoners waren (zon der foto-tas) op vakantie. Brandweerlieden trachten het slachoffer uit het wrak te bevrijden. VOORSCHOTEN - Twee Leide- te8en de wagen aanbotste de twee Leidenaars, die richting Voorschoten reden. Door de botsing raakten de mo toren oververhit, waarna beide i vader en zijn zoon, gisteren ernstig gewond geraakt bij een botsing op de kruising Leidseweg/Voorschoterweg in Voorschoten. Het ongeluk, dat gens in brand vlogen. Omstanders rond twee uur gebeurde, ontstond w»sten in eerste instantie een deel doordat een 21-jarige automobilist van het bluswerk op zich te nemen, uit Oegstgeest, die midden op de De Voorschotense brandweer was kruising stond te wachten om de fr °°k snel by. Aan de brandweer- Leidseweg-noord op te gaan, ten beden de taak om de bestuurder onrechte dacht dat de weg vrij x de voorste auto, de 19-jarige Hij vergat daarbij de bestelbus, die Leidenaar die bekneld zat achter naast hem stond en op hetzelfde bet stuur, uit het wrak te halen, moment wilde gaan rijden. Beide n 47-jarige vader kon al wel uit wagens klapten boven op elkaar. Door de klap werd de personenwa gen een stuk opzij geschoven. Hij kwam op de weg terecht, waarna de auto worden gehaald. Hij liep een shock op en raakte onder koeld. Achteraf bleek dat de man net op tijd in het AZL arriveerde. Daar werd zijn milt verwijderd. Intussen wist de brandweer met behulp van staalkabels het portier open te 'knippen' en het slachtof fer uit zijn benarde positie te be vrijden. Achteraf bleek zijn bovenbeen verbrijzeld te zijn. Volgens omwonenden, die gis termiddag bij het ongeluk stonden te kijken, bewijst dit ongeluk eens temeer dat er op de kruising hoog nodig stoplichten moeten komen. "Het is hier iedere keer raak. We hebben al zo vaak gevraagd om die stoplichten. Overal verschijnen ze, maar hier zie je die dingen maar niet komen. Wij wachten maar weer op de volgende klap", aldus een omwonende. (foto Holvast) Zoeterwoudse weg versperd na ongeluk ZOETERWOUDE/STOMP- WIJK - De provinciale weg 17, waarvan de rondweg om Zoe terwoude deel uitmaakt, is gis teravond twee uur afgesloten geweest als gevolg van een ern stig ongeval. Op het Oosteinde in Stomp- wijk ter hoogte van perceel 16 is de 31-jarige vrouw I.L. B. uit Zoetermeer om het leven geko men. Zij raakte met haar auto van de weg en ging enige malen over de kop. Het verkeer naar Stompwijk en Zoetermeer werd omgeleid via de Zuidbuurtseweg en de Geerpolder naar Stompwijk. Dit vroeg stuurmanskunst op het smalle landweggetje waar twee auto's elkaar met moeite kunnen passeren. Om kwart voor .twaalf was de situatie weer normaal. Warmondse brandweer opgelucht nu ze mag blijven WARMOND - De Warnjond- se brandweer blijft behou den en krijgt een nieuwe au to van 250.000 gulden. Eind deze maand zal de gemeen teraad hiertoe besluiten, nu de raadscommissie voor fi nanciën en economische aangelegenheden gister avond 'ja' heeft gezegd te gen het voorstel van B en W. De brandweer is opgelucht, zoals negen spuitgasten gisteravond vanaf de publieke tribune riepen. Maar de ellende van het afgelopen jaar is nog niet weggepoetst. "Het was één van de minst gezellige sei zoenen", aldus commandant Ha verkort. Vanaf oktober vorig jaar hebben de mannen in onzekerheid gezeten. In die maand vertelde de burgemeester namelijk dat ze aan Leiden zou vragen voor welke prijs de Leidse brandweer wil gaan blussen. Zodra het antwoord bin nen was, wilde de gemeente gaan afwegen of de brandweertaken moesten worden overgedragen. Het antwoord kwam snel en bleek een grote verassing: de Leid se brandweer wilde blussen voor 12 gulden per hoofd van de bevol king, 20 gulden goedkoper dan de Warmondse brandweer. Het be drag was niet helemaal juist. Op dit moment blijkt bijvoorbeeld dat het verschil 'slechts' 42.000 gulden per jaar is en CDA-fractievoorzitter Bonnet heeft zelfs uitgerekend dat overdragen op de lange termijn duurder kan zijn. Immers, na vijf jaar mag het Leidse tarief boven het Warmondse uitstijgen. Teentjes Eind 1983 lagen de kaarten an ders. Gemeente en brandweer za gen een groot gat en de brandweer lieden besloten zich "niet zonder slag of stoot over te geven", aldus de commandant. Hij vertelt dat de mensen zich echt op de teentjes ge trapt voelden, al vanaf het moment dat Warmond bij de Leidse brand weer informeerde naar de tarieven. En de spuitgasten besloten steeds maar weer op de tribune te gaan zitten tijdens commissie- of raads vergaderingen. Raadslieden zou den dan andere dingen dan nor maal zeggen, heette het. Gisteravond bleek echter dat ón- ders niet altijd liever is. Zo zei raadslid C. Vreeken dat hij de in druk heeft dat het korps er de laat ste tijd harder aan trekt. Loco-bur gemeester Van Schagen, tijdelijk hoofd van de brandweer, protes teerde hier met klem tegen. Ook werd hij zeer boos toen zijn vroege re partijgenoot opmerkte dat het korps onverantwoord zou worden uitgedund door het verdwijnen van enkele spuitgasten. "Nu gaat U op de stoel van de brandweercom mandant zitten", aldus Schagen. "Hij zegt dat hij wél twee man kan KP-fractievoorzitter Saris viel hem bij. Zij zag de maatregel, die 7.500 gulden oplevert, een vriende lijk gebaar, terwijl zij even tevoren had opgemerkt voor veiligheid te kiezen, tegen welke prijs dan ook. Dat was dé reden voor haar om voor het Warmondse korps te kie- Begeleiden In alle bescheidenheid is Haver kort het roerend met haar eens. Zo is men, vooral overdag, sneller op de plek van de brand omdat men dichter bij woont/werkt. Ook kent men de gemeente veel beter dan de Leidse brandweer, hoe vaak die ook komt oefenen in het dorp. Een ander voordeel is dat men echt tijd uittrekt voor de mensen. "Als er hier een brand is blussen we niet alleen, zoals het Leidse korps zou doen", zegt Haverkort. "Maar dan begeleiden we de mensen ook. We adviseren ze op verzekeringsge- bied en praten nog eens na, zo van: hoe gaat het nou? Heb je je verze keringsmaatschappij al ingelicht?" Warmonders hebben dit volgens hem altijd ingezien. Toen de bezui-' nigingsperikelen speelden lieten ze dan ook vaak weten niet zonder het korps te kunnen. Ook belden ze raadsleden op. Zelfs bedrijven lieten het niet afweten. Zwijgend laat de commandant een brief zien van het bedrijf Padox. 'U heeft ons voor een ramp gespaard', staat zwart op wit. Diep in zijn hart heeft hij dan ook nooit getwijfeld: de brandweer zou blijven bestaan. Hij draaide dan ook zijn normale programma af. En toen hij begin dit jaar brand weerlieden moest opgeven voor cursussen in het jaar 1984/1985 stapte hij gewoon op het vijftal af dat in aanmerking kwam voor een cursus. Stuk voor stuk lieten de mannen zich inschrijven. Op andere terreinen was Haver kort echter voorzichtig. Zo wachtte hij tot het uiterste met de aanschaf van nieuw materiaal. Twee weken geleden, toen het B en W voorstel het licht zag, waren de sombere tij den plotsklaps voorbij. Haverkort kocht voor 3.500 gulden een pers luchtapparaat, dat op de rug van een brandweerman kan worden bevestigen. Hele toer Ook ging hij alvast informeren waar hij de brandweerauto's het best kan kopen om binnen de 250.000 gulden te blijven. Haver kort denkt dat het een hele toer zal worden: "De auto op zich komt al gauw op 220.000 gulden", vertelt hij. "Dan heb je nog maar 30.000 gulden over om hem in te richten. Daar gaat 8.000 van af voor een nieuwe mobilifoon. Ook moeten we een draagbare motorspuit heb ben. Het zal wel lukken, we nemen gewoon veel spullen van de oude auto. Maar liever had ik 275.000 gulden gehad, vooral omdat niet al les in de auto zo nieuw is". Ook Vreeken vroeg zich gister avond af of de brandweer het wel zou redden met de 250.000 gulden. Volgens hem loopt Warmond de kans een mindere auto in zijn bezit krijgen. Het zou niet voor de eerste keer zijn. De vijftien jaar oude auto die men nu heeft voldoet volgens de inspectie niet aan de normen. Hij trekt niet snel genoeg op en is dan ook nogal eens laat ter plaatse. Ook is de kwaliteit van de auto op verschillende plaatsen slecht. Brandweercommandant Haverkort bij het 'oude beestje', dat binnen kort wordt vervangen. Tot grote opluchting van Haverkort en de zijnen. (foto Holvast) Huwelijkstrouw in Zoeterwoude ZOETERWOUDE - "Het gaat allemaal vanzelf', zegt mevrouw C. Jan maat (78) uit Zoeterwoude-Rijndijk over haar 55-jarige huwelijk. Vanmid dag kreeg het echtpaar Vink-Janmaat bezoek van burgemeester Houdjjk vanwege het heuglijke feit dat ze op 7 november 1929 'ja' tegen elkaar hebben gezegd. Haar in Warmond geboren echtgenoot, P.A. Vink ("Ze noemen hem altijd Pa Vink"), is tachtig en evenals zijzelf nog in goede gezondheid. Hoe ze het vindt om zo lang getrouwd te zijn? "Je vindt het de grootste zaak van de wereld. Ik vraag me alleen af hoe ze d'r op het gemeentehuis achter zijn gekomen". LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Een Sleuteltje opgeven: Post uitsluitend aan: Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071 -144941 2311BG LEIDEN Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag v Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Abonnementen kunnen dagelijks ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging 16 30-18.00 u Directie: G. Koopman Adj.dir.: N Quakernaat Hoofdredacteur Drs. J. W E Metselaar Adj Hoofdredacteur: R. D. Paauw Commentaren: W. F J Wirtz en A. A van Brussel J. Kroon (stad) B. W. T Jungmann (plv) H. I. J Veldhuizen (regio) H. v d. Post (plv) W F S Wirlz (bin. buit./eco) (radio, televisie, kunst) Vegio Leiden Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Restitutie is niet toegestaan. Rome. Madrid. Mexico

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2