Dat nieuwe kamerbrede berbertapijt kunt u het beste nu kopen. Reagan en Lubbers, maarookGoekoop Je eigen LEIDSCH DAGBLAD De complete krant over wereld, stad en land. Blik in de weekbladen DE TIJD Voor honderden guldens minder dan normaal, ligt uwkamer er straks weer prachtig bij! VROOMS DREESMANN den", moet ook Van Basten Baten burg van het Nederlands Centrum voor Handelsbevordering toege ven. Om even later de moraal eraan toe te voegen: "Bij de ene expositie zijn het kippen of sierheesters en nu wapens. Het is natuurlijk ver domd vervelend, maar wij leveren die dingen nu eenmaal en anders doen anderen het wel". Verder in VN onder meer een le zenswaardig artikel over de in vloed van met name journalist Wal ter Pincus (Washington Post) op het debat over de neutronenbom en een interview met Frederick Forsyth, de schrijver van De dag van de jakhals. Het kleurkatern is gewijd aan het verschijnsel stads vernieuwingsnomaden. Mensen die van slooppand naar slooppand trekken, voor de renovatie uit. VRIJ NEDERLAND Vrij Nederland brengt op de voor pagina een verhaal over het bedrijf Hollandia Kloos, waarvan minis ter-president Ruud Lubbers mede eigenaar is. Het bedrijf zou in fi nanciële moeilijkheden verkeren wegens een vordering van zestig mihoen gulden op Koeweit, die de Koeweiti weigeren te betalen. Het recente bezoek van de minis ter-president aan Koeweit was niet alleen 'onbeschaamd commercieel opgezet', maar bovendien werd het probleem van Hollandia Kloos, een familiebedrijf van de Lubbersen, aan de orde gesteld. Niet in het be lang van de staat, maar vrijwel lou ter en alleen in het belang van Hol landia Kloos en daarmee het privé- belang van de premier, zo conclu deert VN. Nederlandse commercie in het buitenland is ook het onderwerp van een reportage van Ko Colijn en Paul Rusman. Zij bezochten de wapenbeurs Defendory '84 in Athene. Maar liefst 25 Nederlandse stands op deze druk door 'foute landen' bezochte wapenbeurs, con stateert het VN-duo. Is er zo lang zamerhand, in weerwil van het offi ciële beleid, geen sprake van een actief wapenexportbeleid?, vragen zij zich af. "Ik ben het wel met u eens dat een dergelijke expositie in Neder land tot problemen zou kunnen lei Als Mussert in de jaren dertig er gens aanhang verwierf, was het wel in Nederlandsch Indië, waar men de kritiek op de NSB maar be krompen vondt. De partij goldt daar als gezagsgetrouw en toch so cialistisch (als iedereen dat zwarte pak aan had, kon je arm niet van rijk onderscheiden). Racisme, Hit- Ier en Mussolini speelden er nau welijks een rol. Joke Sluyter recon strueerde de gebeurtenissen in In dië aan de hand van vier inter views: de NSB'ers als zondebok ken. Want na mei 1940 moesten vooral zij het ontgelden. "Ze heb ben ons gewoon gebruikt zoals de Duitsers de joden heben gebruikt: om eenheid te scheppen tegen de vijand". Wie durft er nog te kiezen voor een opleiding die zo langzamer hand alleen nog maar op de lach spieren werkt? Met die vraag in het achterhoofd ging HP op reportage bij de sociale academies. Het blad ziet de verwachtingen beantwoord. Een docent: "Het gaat om de crea tie van de totale mens. Ik zie niet in waarom we dat idee in de jaren tachtig zouden loslaten". Een leer linge: "Eigenlijk heb ik niet zo'n behoefte aan een betaalde baan. Genieten van het leven vind ik veel belangrijker. Een mooie boom kan mij ook intens gelukkig maken". In deel drie van 'de PvdA-dilem- ma's' neemt ex-kamerlid Nel Ba- rendrecht met soepele ironie af stand van de stellingsnames in haar partij op het gebied van lonen en sociale zekerheid. "Ik vind dat er veel te gemakkelijk over barre ellende wordt gepraat. Het kan toch niet zo zijn dat op het mini mumniveau vreselijk wordt afge zien en met een paar honderd gul den meer opeens niets te klagen valt?" Verder in HP uitgebreid aan dacht voor de ruzie tussen WD en CDA, een reportage over de gruwe lijkheden in India na de moord op Ghandi, een boeken- en een (voor taan wekelijkse) cultuurbijlage. 'Zeven heren' komen in De Tijd met 'hun boodschap' aan het woord, ter afsluiting van de serie De Journalist. Het zijn de com mentatoren van de dag- en week bladen, de heren met het 'waar schuwende vingertje': Heldring, Bik, Brugsma, Hoogendijk, Lind ner, Van Wijnen en Kamsteeg Grofweg blijkt sprake van twee vi sies: de ene groep (Van Wijnen, Heldring, Lindner) houdt politici op een afstand en is op zijn minst cynisch over de invloed van het hoofdartikel of de analyse; daarom gaat het ze ook niet. Anderen, zoals Bik en vooral Hoogendijk, verke ren veel onder politici en kunnen aantonen dat hun stukken invloed hebben en stellen dat ook wel op prijs. Brugsma en Kamsteeg zijn vreemde eenden in de bijt. Het zijn beide zendelingen, weliswaar van uiteenlopende parochies, Brugsma van de 'club Brugsma' (Europa, Europa), en Kamsteeg van het 'woord Gods'. Hein Roethof, gewezen liberaal kamerlid van de PvdA en tegen woordig voorzitter van de NCO, de nationale comissie die Nederland voor ontwikkelingssamenwerking warm poogt te laten lopen, is woe dend op minister Schoo. Na alle rellen uit het verleden blijkt uit on derzoeken dat de NCO niet langer omstreden is, de projecten voldoen aan de norm, alleen houdt de be windsvrouw het goede nieuws ach ter en zaagt ze volgens Roethof aan de poten van zijn commissie. Dat is volledig in strijd met wat een meer derheid van de kamer wil, aldus Roethof. Het blad sprak in juni met een in Londen woonachtige Sikh-leider, Jagjit Singh Chohan, die toen waarschuwde dat Gandhi door een Sikh zou worden vermoord. Nu dat inderdaad is gebeurd, zoekt het blad hem weer op. Een sombere vi sie op de toekomst van India. Ook in De Tijd: hoe gaat het ver der met de revolutie in Nicaragua en een gesprek met de Britse schrijver William Boyd. i hervormd nederland Onder polemologen (die zich be zighouden met de wetenschap van oorlog en vrede) heerst er een toe nemende ergernis over de vredes beweging. Trefwoorden als naïvi teit en een gebrek aan politiek rea lisme duiken herhaaldelijk op in geschriften en verklaringen van deze wetenschappers, zo signaleert HN. Vooral de polemoloog Her man de Lange, die jarenlang deel uitmaakte van het bestuur van Pax Christi, heeft het met de vredesbe weging aan de stok, net als de Gro ningse hoogleraar Hylke Tromp. De Lange noemt het IKV hoog moedig en zegt: "...vrede, vrede roepen en niets anders tot stand brengen dan politici een beetje bo ven en onder de tafel kietelen...". Mevrouw Strikwerda, voorzitter van het Komitee Kruisraketten Nee: "Een hautaine analyse van aardige, goed gesalarieerde heren die vanachter hun bureau en inge pakt in gesubsidieerde instituten het vuur op ons openen". René Schafer schreef het boek 'De vergeten atoombom', waarin hij verhaalt over zijn ervaringen als krijgsgevangene van de Japanners. Hij maakte de atoombom mee in Nagasaki die hem het vijandbeeld van zijn kampbewakers deed ver geten. "Het belangrijkste is dat er begrip komt voor de Japanner, die mij die ellende heeft aangedaan". Het blad besteedt ook aandacht aan de nieuwe 'Samen-op-weg- J. Monteban, kerk' van gereformeerden en her vormden, en haalt herinneringen op aan 'De Achttien', een groep predikanten die de stoot gaf tot verdergaande samenwerking. Ds. i deze predi- teit, zegt hij, dan de vernieuwing kanten, signaleert dat het samen- die 'De Achttien' vroeger voor werkingsproces weliswaar voort- Ggen hadden, gaat, maar mist het vuur van eer tijds. Bovendien is het meer een fu- (Elseviers Magazine was niet tij- sie met behoud van eigen identi- dig verkrijgbaar). - 'Het Fin de Siècle alfabet' uit de na- lantenschap van Vincent Vere, verzorgd door F.L.Bastet. Kwadraat, prijs 12,50. - 'Een kwestie van macht', een auto biografische roman van de uit haar land uitgewezen Zuidafrikaanse schrijfster Bessie Head, waarin zij als centraal the ma stelt dat 'macht corrumpeert'. Meu- lenhoff, prijs 39,50. - 'Naar de bliksem? Ik niet', een geva rieerde bundel columns en beschouwin gen, die een overzicht geven van het re cente werk van Renate Rubinstein. Meulenhoff, prijs 26,50. - 'Vrijgevochten', een persoonlijk re laas van J.Richard van der Gaag, die een belangrijk aandeel heeft gehad in de on dergrondse strijd tegen de Duitse bezet ters Strengholt, prijs 24,90. - 'Liefde en terreur'. In de vorm van een serie interviews door een naamloze verslaggever beschrijft William Herrick de levensgeschiedenis van drie gedesil lusioneerde revolutionairen. Hollandia. - 'De sluier van Rozette', roman van Le- ni Saris. West-Friesland, prijs 21,-. 'er het raan de jeugd West-Friesland, prijs 19,f - 'De geheimzinnige kattenmepper' door Elly Brassinga en Hans Ludo van Mierlo. Voor de jeugd vanaf 10 jaar. West-Friesland, prijs 16,50. - 'Met gien pen te beskroiven', artikelen van de bij een auto-ongeluk omgeko men radioverslaggever Theo Koomen tot een boek gebundeld. West-Fries land, prijs 23,50. - 'De opdracht van Than' door PeterUr- sem. Voor de jeugd vanaf 11 jaar. West- Friesland, prijs 19,90. - 'Sinterklaas blijft een zomer over', jeugdboek door Henriëtte van Eyk. West-Friesland, prijs 16,25. - 'Leven in twee werelden', roman van Mien van 't Sant. West-Friesland, prijs m- - 'Het terreinwagen handboek' door Huub Dubbelman. Het eerste Neder landstalige boek over het snel groeiende fenomeen terreinwagens. De Alk, prijs 34,50. - 'Van binnenuit', een boekje als begelei ding van een NCRV-radioprogramnma over liturgische vormen. Door J.P. Boendermaker en G.H. Westra. Boeken centrum, prijs 5,-. - 'Getuige van de Tijd', een verzameling van opstellen, kritieken, interviews en gesprekken door ds. K.E.H. Oppenhei- mer, die o.m. enkele jaren universiteits predikant in Leiden is geweest. Boeken centrum, prijs 23,90. Nieuwe uitgaven - 'Verhalen van hoop' (over Jona en over Ruth) door W.R.van der Zee, predikant in Den Haag. Boekencentrum, prijs 13,50. - 'De mooiste gedichten van Güido Ge- zelle', verzameld door Sipke van der Land. Kok, prijs 11,60. - 'Ik kus de aarde', gedichten uit Afrika, verzameld door Hans Bouma. Kok, prijs 12,90. - 'Predikant in nazi-Duitsland' door Ruth Rehmann, de dochter van zo'n predikant in een kleine gemeente in het Rijnland. Hij stierf in het begin van de oorlog, maar zijn dochter vraagt zich nu nog af waarom haar vader tussen 1933 en 1940 zijn stem niet heeft verheven te gen dat godloze regime. 'Waarom heeft hij het niet gezien?'. Kok, prijs 24,-. - 'De hel heet Siberië', een op feiten be rustende roman'van een Duitse vrouw die werd gedwongen voor de Russische geheime dienst op te treden en-dan een plan bedenkt om naar het Westen te vluchten. Mingus, prijs 28,90. - 'Geert Dammers', triölogie van een stuk jeugdleven uit vroeger tijd door Aart Romijn. Zomer en Keuning, prijs tot 1 januari 19,90. - 'Het mooiste geschenk is liefde', omni bus van Mien van 't Sant. Drie romans in een kloek boek. Zomer en Keuning, prijs tot 1 februari 19,90. - 'De storm', 'Een schat in de tuin' en 'De eerste prijs', drie deeltjes uit de nieuwe serie prentenboeken Onze Straat. Door Ulises Wensell. Het gaat over kinderen uit verschillende gezinnen in dezelfde straat. De serie is ook in het Turks ver krijgbaar. Zwijsen, prijs 10,10 per deel. - 'Het groot Guinness Record Boek', de nieuwste editie van het boek, waarvoor de vreemdste capriolen worden uitge haald om erin te worden vermeld. Com pleet met de uitslagen van de Olympi sche Spelen in Los Angeles en de Ne derlandse en Belgische records. Lui- tingh, prijs tot 1 januari 34,90. - 'Alles even gezond bij jou', herdruk van de dertig jaar geleden verschenen roman van Josepha Mendels. Wellicht de meest gecompliceerde- uit haar hele werk met tal van duidelijke of verscho len autobiografische elementen. Meu lenhoff, prijs 32,50. - 'De zomers van mijn jeugd' is de titel van een omnibus van Marnix Gijsen. Zeven verhalen en romans in één band. Meulenhoff, prijs f 29,50. - 'Aan open zee' van de grote Zweedse schrijver August Lindberg dateert uit 1890. Met prachtige proza beschrijft de auteur de teloorgang" van visserij-in specteur Axel Borg, die noch in fantasie noch in religie troost kan vinden. Meu lenhoff, prijs 32,50. - 'Vluchten' verhalen van Ethel Port- noy. De literaire neerslag van een aantal reizen, die de schrijfster naar de Ver enigde Staten en binnen Europa maak te. Van Turkije tot Atlanta. Van Disney land tot Vaticaanstad. Meulenhoff, prijs 24,50. - 'De Maanlandexpres' door Leonie Kooiker. Knotsgekke avonturen met hier en daar een maatschappijkritische ondertoon. Voor kinderen vanaf 9 jaar. Leopold, prijs 14,90. - 'Beesten in het bos', het tweede Ko de boswachter-boek van Burny Bos. Met tekeningen van Gitte Spee. Leopold, prijs 19,90. - 'Ons Surinaamse ik'. Surinaamse kin deren zijn niet anders, maar ze hebben andere achtergronden. Dat blijkt ook uit de Surinaamse verhalen die Nannie Kuiper en Dolf Verroen hebben verza meld. Leopold, prijs 21,50. - 'De voorzitter en de secretaris van de ondernemingsraad' door C.P. Berkel en J.M. de Jonge en 'Scholingsgids onder nemingsraadsleden' door C.P. Berkel en H.A. Smink zijn twee boekjes, die nieuw zijn verschenen in de serie 'OR- praktijk' van Samsom Uitgeverij. Prijs respectievelijk 24,50 en 23,-. - 'Freud', roman naar zijn leven door Ca rey Harrison. Deze roman is een in de ik-vorm geschreven bewerking van het televisiescript voor de BBC-serie over Sigmund Freud. Wereldbibliotheek, prijs 29,50. - 'Vlammend marmer', gedichten van Frans Budé. Meulenhoff, prijs 22,50. - 'In de familie' is de literaire weerslag van twee reizen, die Michael Ondaatje enkele jaren geleden naar Sri Lanka maakte. De auteur geeft een uitvoerig beeld van zijn buitengewone familiele den, die genoten van verkleedpartijen en liefdesaffaires. Bert Bakker, prijs 24,50. - 'De adderbeet' en 'Moord in close-up' zijn weer twee thrillers van Frédéric Dard, wiens naam vaak in één adem Wordt genoemd met die van zijn be faamde landgenoot Simenon. Uiterst geraffineerde moorden van heel gewone mensen is het thema, waarop Dard graag voortborduurt. Goossens, prijs f17,50 per stuk. TE HUUR VOORSCHOTEN een bijzonder gezellig gelegen FLATWONING aan de PUCCINIDREEF Bevattende: 3 kamers, douche, moderne keuken, 2 bal kons. Huurprijs 660,- p.mnd. Makelaarskantoor D. BOON Tel. 070-633363, na kantooruren 070-211162 Dit speciaal voor u geselekteerde berber tapijt is gemaakt van hoogwaardige ga rens, volgens strenge kwaliteitseisen. Het is voorzien van een veerkrachtige foamrug en samengesteld uit 50% wol en 50% acryl. Deze kombinatie zorgt zo wel voor een rijk uiterlijk als voor een grote slijtvastheid. Dit woonkamersterke, grof genopte en dicht gezette tapijt is verkrijgbaar in fraai gemêleerde tinten ivoor, beige, bleu en grijs, voor zowel klas sieke als moderne interieurs. De breedte is 400 cm. Gratis meten Wij komen gratis en vakkundig bij u thuis de maat opnemen. Gratis bezorgen Het tapijt van uw keuze wordt gratis bij u thuis afgeleverd, waar u ook woont in Nederland. Gratis leggen Uw tapijt wordt gratis door onze vakmensen gelegd. U hoeft alieen uw kamer(s) maar leeg te ruimen. Voor halle tjes en andere kleine ruimtes wordt een geringe toeslag berekend. Hetzelfde geldt voor eventuele bijkomende materialen. 5 Jaar Garantie Mits normaal gebruikt, geldt voor deze tapijten een garantie van maar liefst 5 jaar. Vroom Dreesmann is aangesloten bij Interieur Waarborg. Dat garan deert u een drievoudige zekerheid bij aankoop. Betaalservice Gespreide betaling is mogelijk in 3 maandelijkse termijnen, zónder rentebetekening. Ook financiering kan. Zelf leg-voordeel Als u uw tapijt zelf op meet en zelf legt, krijgt u per strekkende meter nog eens 12.50 extra korting. Zelfleggers krijgen gratis onze zelf-leg-folder mee. Deze aanbieding geldt zolang de voorraad strekt. Het Leidsch Dagblad volgt het nieuws. Brengt helderheid in de ondoorzichtige manoeuvres van de internationale politiek, maar zet nèt zo begrijpelijk de lokale beslissingen in hun bredere context. En dat resulteert in een uitgebalanceerde, gedegen verslaggeving van het nieuws. Het Leidsch Dagblad is een krant van internationale, nationale en regionale allure. Probeer 'm maar. Of u neemt een kwartaalabonnement en krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Of u neemt de krant vier weken op proef voor f 10,- en beslist later. Gewoon even de bon invullen en opsturen naar het Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden. Bellen kan ook. (071 -144941) Ja, ik wil uw krant Noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 63,10). Ik krijg de krant eerst twee weken gratis. Vier weken op proef voor f 10,-. Pas daarna beslis ik. Naam Woonplaats.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 16