mi PSV put moed uit verlies Fortuna als enige verder Bohemians fysiek meerdere van Ajax Na 'vliegende' start Behoudende aanpak bestraft Dan nu maar het kampioenschap' f 77000,- VOOR TWEE KWARTJES. Start verkoop WK-kaarten DONDERDAG 8 NOVEMBER 1984 SPORT PAGINA 13 KRAKOV (ANP) Discipline, goede wil en heel veel hard lopen zijn in het Europese voetbal voldoende voor een plaats bij de laatste acht. Dat moet de conclusie zijn voor het Europese avontuur, dat Fortuna Sittard al tot de kwartfinales van het toernooi der bekerwinnaars heeft ge bracht. van Wisla leek nog niet tot het be- sef gekomen, dat het duel al was begonnen. Als eerste Nederlandse club in vier jaar mogen de Limburgers het op treden het komend voorjaar voort- zetten. In Krakov beperkte Fortu- Zes minuten later was de schade tot 1-2. Wisla had de evenwicht. Bij de eerste miste de tegenstoot van de Polen betere voetballers, vaardigheid dat in duidelijke cij fers uit te drukken. De kwartfinale plaats is na de 2-0 in Sittard voor de Limburgers eigenlijk geen mo ment in gevaar gekomen. De 2-1 van Krakov was al halverwege het door zevenduizend kijkers bijge woonde duel bereikt. Fortuna-trainer Bert Jacobs maakte van de nood een deugd door voor een geblesseerde aanval ler (Houtackers) een talentvolle middenvelder (Reijners) in te zet ten. Het middenrif van Fortuna Sittard bestond derhalve uit zes man, met Evers en Hoyer als aan vallende accenten. Om de gang van zaken in het veld beter te begelei den, had Jacobs de vrijheid de „du gout" tot halverwege de sintelbaan het stadion te verplaatsen. Ze- Su- vrijn aan de zijkant van het straf schopgebied Krupinski stevig te pakken. De Griekse arbiter Germa- nakos, die veel floot en zeker niet in het nadeel wees zonder zich te bedenken de stip. Ivan schoot vrij eenvoudig van elf meter in, maar de actie van Suvrijn had een belangrijke angel uit de Poolse voorste lijn gehaald. PRAAG (GPD) - Net zoals de Westduitse scheidsrechter Roth vorig jaar na de uitschake ling door het Griekse Olympiakos Piraeus, fungeerde de Schotse arbiter Syme gisteren na het verlies tegen Bohemians als bliksemafleider voor de spanning en de woede van Ajax. Vreugde na afloop bij Arthur Hoyer. Hij scoorde de treffer die Fortuna de Limburgers, verder bracht. iioloANPi Jalocha was er nog wel bij toen Wisla vlak voor rust op voorsprong kwam. Tevoren waren Evers Fortuna Sittard liet zo nu en dan forse steken vallen, maar Wisla bleek blind voor de gaten Maessen al herhaaldelijk in de fout Limburgse defensie. In de slotfase Traag Wisla zag in de gelijkmaker geen aanleiding pressie uit te oefenen. De trage opbouw aan Poolse zijde en de overbevolking van het mid denveld waren daar debet aan. Er gebeurde in feite gedurende een half uur niets. Voor Jalocha waren ker in de slot van de eerste helft de puzzels die het Fortuna-mid- die coaching noodzakelijk denveld hem oplegden, te ingewik- gegaan. Op de treffer van de bewe gelijke Wröbel, in Sittard slechts vanger voor Evers. Met vervanger, was weinig af te dingen, ring het door Van Well riep Jacobs Van Well op als herinne- de thuis- Van rechts vond Wröbel de korte wedstrijd gemaakte tweede doel- hoek langs de uitgelopen Van Ger- punt zag de oefenmeester kenne lijk de gelijkmaker in het ver schiet. Ondanks een aardige actie van Hoyer kwam het zover niet. Een gele kaart bleef de soms wat zich nog wat verder terug. Aange- onbesuisd optredende Van Well dit In navolging van bondscoach Ri- nus Michels schoffelden Ajax- voorzitter Ton Harmsen en trainer Aad de Mos Syme onder de grond. Michels, die de kandidaat-interna tionals voor de WK-kwalifïcatie- wedstrijd tegen Oostenrijk volgen de week kennelijk geen nieuwe domper wilde bezorgen („Deze wedstrijd was absoluut geen maat staf om spelers te beoordelen") had het over een ordinaire vechtpartij waarin een rode kaart voor een Tsjech op zijn plaats was geweest. Harmsen sprak van een schandali ge vertoning, waaraan de scheids rechter schuld had („Het was type rend dat de Duitse ÜEFA-waarne- mer vóór de verlenging tegen Sy me zei dat het zo niet langer kon") en De Mos dacht erover om voor taan slagers mee te nemen. Daarmee ging het drietal echter voorbij aan het feit dat in het door Bohemians na strafschoppen ge wonnen UEFA-Cupduel, verschei dene Ajacieden (Ophof, Spelbos) over de schreef gingen. Bovendien maakten de Amsterdammers meer (bestrafte) overtredingen dan de Oosteuropeanen. Ook bij het uitde len van gele kaarten stonden de Ajacieden voorop: Silooy, Gasse- lich en Schoenaker tegenover Kou- kal en Zelensky aan Tsjechische zijde. Het punt was alleen dat bij Bohe mians iedereen over fysieke kracht beschikte (en die ook aanwendde) en dat bij Ajax vooral Vanenburg, Rijkaard en Gasselich (de Oosten rijker werd wegens protesteren op de bon geslingerd) zich meestal onttrokken aan de harde persoon lijke duels. Opvallend was het dan ook dat alleen de eerste twee kritiek kre gen van De Mos: "Als het hard is hoef je op hen niet te rekenen. Ze tegenvaller voor Ajax, dat sinds 1980 in Europa-Cuptoernooien niet verder is gekomen dan de tweede ronde, al aan maatregelen wordt gedacht, dan zou de leiding bij zichzelf te rade moeten gaan. De afgelopen jaren is door Ajax een onevenwichtig beleid gevoerd. Twee jaar geleden werd de hele as uit het elftal gehaald (Schrijvers, Lerby, Cruijff, Kieft) en werd ge dacht dat Ajax het in de toekomst met zijn eigen talenten wel zou kunnen redden. Dit jaar werd die koers echter alweer gewijzigd én werden Spelbos en Meeuws, twee routiniers, binnengehaald. Van hen ontbrak Meeuws overigens gisteren omdat hij nog tot 3 januari is geschorst. Spelbos, die wel meteen be schikbaar was, speelde in Praag i zijn vanavond door de mand geval- dubbel opzicht een „hoofdrol". Hij len", zo haalde De Mos in eerste in- kreeg als libero de taak om de in de stantie uit. Later zwakte hij zijn lucht vaak kwetsbare doelman aangezien de Limburgse afweer onder de druk van de Polen dreig de te bezwijken. Alleen organisator libero Dekker toonde aan zelfstan dig zijn taak uit te kunnen voeren. Patent Zelden zal een Nederlandse re presentant in het Europese voetbal zo'n vliegende start hebben gehad als Fortuna Sittard in Krakov. Al na 29 seconden had Hoyer het toch al niet zo florissante perspectief van Wisla aanzienlijk verkleind. De treffer was er een van het soort waarop Fortuna vorig jaar tijdens het bewind van vroeger trainer Körver patent had. Een door Koe vermans verlengde uittrap van Van Gerven werd door de snel doorgelopen Hoyer van een twin tigtal meters langs Zajda geprikt. De verbouwereerde verdediging keld. Tien minuten na rust zou de ex-international, die in Sittard be wees het overigens niet oogstrelen de spel van Wisla te kunnen ma ken, geblesseerd uitvallen. Zijn vervanger, Swierzczewski, pres teerde weinig tot niets. het Wisla, zeker zonder Jalo cha, aan individuele klasse ont brak om een opening in de Lim burgse muur te forceren, zat keer bespaard. Germanakos be strafte wel Nawalka en Holverda. Ook had de Griek in de eerste helft al de kaart voor Evers uit de borst- woorden echter wat af: „Ach, je kunt het ze ook niet kwalijk ne hun aard nu eenmaal". Vraag niets anders op dan pogingen uit zak gehaald toen deze de bal in het de tweede Ujn te wagen. Van Ger ven diende in actie te komen bij een vrije trap van Ivan. Ook verde diger Motyka zag uitsluitend van heel ver mogelijkheden. doel wilde slaan. De middenvelder bood de arbiter echter zo beleefd zijn excuses aan, dat Germanakos besloot hem dan maar niet op de bon te slingeren. Hans Galjé (De Mos: „Vanavond heeft hij het prima gedaan") zoveel mogelijk te ontzien. Die opdracht werd door Spelbos goed uitge voerd. Toen het duel in een beslis send stadium kwam nadat Sloup De vraag is niettemin of het op- in de 80ste minuut de door Ajax in treden van Vanenburg en Rijkaard Amsterdam veroverde voorsprong consequenties zal hebben. Voor- teniet had gedaan, liet Spelbos het alsnog wilde De Mos zich daarover echter afweten. De verdediger nam niet uitlaten, zoals het bestuur de eerste 11-metertrap van Ajax trouwens ook geen oordeel wilde voor zijn rekening, maar zag de bal vellen over zijn trainer. Het zou door doelman Borovicka gestopt, ook niet reéel zijn als in dit geval Omdat vervolgens ook een andere gevestigde kracht, aanvoerder Dick Schoenaker in de fout ging, werd de serie strafschoppen voor Ajax een straf. Tegenover de door Edo Ophof en Ronald Koeman wel benutte penalty's stelde Bohe mians namelijks treffers van Levy, Janecka, Sloup en Kukucka. Tweemaal eerder in de roem ruchte geschiedenis van Ajax is een team op deze manier uitgeslo ten van verdere deelneming aan Europa-Cuptoernooien: in 1975 door Levski Spartak Sofia en drie jaar later door Juventus. Ex-voorzitter FC Amsterdam in cassatie AMSTERDAM (ANP) - Het is nog altijd niet zeker of ex-voor zitter D. S. (Stoop) van FC Am sterdam terecht moet staan voor diens rol in de belastin gontduiking door spelers van die inmiddels ter ziele gegane voetbalclub. Het Amsterdamse gerechtshof verwierp onlangs in navolging van de rechtbank het bezwaarschrift van S. tegen de dagvaarding, maar de 64-ja- rige ex-voorzitter is gisteren in cassatie gegaan bij de Hoge Raad, aldus het hof. De Amsterdamse rechtbank veroordeelde in maart van dit jaar een veertiental spelers en een trainer van FC Amsterdam wegens belastingontduiking tot boetes van enige duizenden guldens. Sommige spelers kre gen bovendien een maand voorwaardelijke gevangenis straf wegens valsheid in ge schrifte. De voetballers ver klaarden in de jaren 1977-1979 handgeld te hebben gekregen van hun toenmalige voorzitter, die thans president is van FC Den Haag. De grond voor diens be zwaarschrift is formeel dat er te weinig bewijslast is voor een openbare rechtzaak, waardoor S. naar verhouding teveel scha de zou lijden. Optimisme MANCHESTER (GPD) - Hallvar Thoresen zag ver na af loop van het meeslepende en uitgerekte Europese beker gevecht tussen Manchester United en PSV (1—0) toch nog een lichtpuntje. „Wanneer wij in de competitie met dezelf de instelling aan de slag gaan als vanavond", troostte de aanvoerder van PSV zijn teneergeslagen medespelers, „dan is alles niet voor niets geweest". De Noor was nog maar amper uitgesproken of de hondstrouwe aanhang van PSV scandeerde op het inmiddels verlaten Old Trafford' massaal de naam van Jan Reker. Aangeslagen als hij was door de jammerlijke manier waarop PSV vanaf de strafschopstip de toegang was versperd naar de derde ronde van het UEFA-Cuptoernooi, raapte de mateloos ambitieuze trainer uit Eindhoven weer even snel de moed bijeen. Driftig zwaaiend naar de supporters op de kale tribunes beantwoordde hij de smeekbede om het kampioenschap met „dat moet dan nu maar gebeuren". Het was de bijna vanzelfspreken de reactie op de bittere ontgooche ling van Manchester, die hij niet wilde en niet kon camoufleren. „Ik ben knock out", erkende de PSV- trainer grif. „We hadden er alle ver trouwen in en we waren er ook van overtuigd dat we een kans hadden om door deze ronde te komen. En zoals wij hier vanavond gespeeld hebben, vind ik ook dat we meer hadden verdiend dan deze neder? laag". Doofstom Met Jan Reker voorop waren de PSV-ers ook bijna unaniem van oordeel dat scheidsrechter Luigi Agnolin de ploeg onrechtvaardig had behandeld door Manchester United wèl en PSV geen straf schop toe te kennen. Dat eerst mo- ADVERTENTIE W5 DEZE WEEK RUIM Is dat genoeg? En ook nog 46 tweede prijzen van 247,-. Dus vele kansen. Doe volgende week óók mee. U streept thuis op een wedkaart de 5 paarden aan, waarvan u denkt: die winnen. Méér dan één paard per koers mag ook. Meer streepjes, meer kansen! Vraag om de weekinformatie plus wedkaart bij postkantoor, siga renwinkel of andere inleveradressen met de geelgroene W5-raamstrook. Doen! Spelen per post kan ook. Voor nadere info Stichting Totalisator Nederland» tel. 070-543600. W5 ELKE WEEK PRIJS! WEDDEN? ment ontstond in de derde minuut van de verlenging, toen de Italiaan in de onbesuisde overtreding van Barry van Aerle tegenover Gordon Strachan wel een strafschop her kende, maar tien minuten later doofstom was voor de Eindhoven- se protesten na een botsing tussen doelman Gary Bailey en de doorge broken Kenneth Brylle. Voor Reker waren het twee ge heide strafschoppen, niet echter voor zijn assistent Guus Hiddink. „Je moet natuurlijk wel reëel blij ven. Die eerste werd terecht gege ven, bij het tweede moment kreeg Brylle de bal tegen zijn scheen been en tuimelde toen over die keeper heen. Dat was dus duidelijk geen strafschop". Het zat Jan Re ker echter vooral dwars dat Agno lin in eerste instantie naar de stip wees, maar zijn beslissing vervol gens herzag. „Ik wil de scheids rechter niet de schuld geven van de nederlaag, maar als hij conse quent is handhaaft hij zijn beslis sing. Willy van de Kerkhof sloot zich bij zijn trainer aan en wees vervolgens Van Aerle terecht. „Niets ten nadele van hem", treurde de stofzuiger op het mid denveld over de gemiste kans om Europese voetbalhistorie te schrij ven, „maar op die plaats mag je zo'n speler niet meer aanpakken. Het risico is veel te groot om dan nog een sliding in te zetten. Dat heeft te maken met een gemis aan ervaring, een wat oudere speler zou dat niet zijn overkomen". Die optater trof PSV als een mokerslag en is de ploeg in de resterende speeltijd ook niet meer te boven gekomen. Ditmaal kwam de klap harder aan dan destijds. In Praag achtte De Mos zijn elftal wel degelijk in staat om aan de wens van het be stuur („minstens drie ronden Euro pa Cup") te voldoen. Lange tijd zag het er ook naar uit dat het optimis me van de trainer gerechtvaardigd was. Tot tien minuten voor tijd had Ajax Bohemians aardig onder con trole. Juist toen de Amsterdam mers het initiatief leken over te ne men lieten zij zich verrassen door een actie dwars door het centrum van de verdediging waarbij Ondra Sloup op weg stuurde naar 1-0. De Mos: „Ondra had neergelegd moe ten worden. Die had nooit zover mogen komen". Daarmee verdween de rust bij Ajax die ook in de verlenging en bij het nemen van de strafschop pen niet meer terugkeerde. Ajax liet zich in Praag lange tijd leiden door Anderlecht De Belgen ver sloegen Bohemians vorig jaar in het Dolicek-stadion met 1-0 dank zij een doelpunt van Erwin Van- denbergh. In dat duel in de halve finale van het UEFA-Cuptoernooi speelde Anderlecht zover mogelijk van het eigen doel af. Bovendien werd al in een vroeg stadium ge stoord en kregen de twee spitsen regelmatig steun. De Ajacieden die dinsdagavond in hun hotel naar de videobeelden van die wedstrijd hadden gekeken deden er tot de tachtigste minuut hun voordeel mee waarbij voorstopper Ophof (hij liep opnieuw een neusblessure op) Micinec uit de wedstrijd speel- Gordon Strachan velt het vonnis over PSV, dat de 1-0 niet meer te boven kwam. (foto anp) Fataal né van der Gijp, een spelerstype dat PSV gisteravond node miste. Want met een aanvaller van zijn al lure zouden de Brabanders nooit gestruikeld zijn op weg naar meer Europese erkenning. Waar ieder een in Europa ook verwacht zou hebben dat PSV op Old Trafford (39.281 toeschouwers) volledig ten onder zou gaan aan het moordende offensief dat Manchester United thuis pleegt te ontwikkelen, kwam de miljoenenformatie van Ron At kinson daar niet eens aan toe. Van echt pressievoetbal was tot de slotminuten van de normale speeltijd nimmer sprake, doordat de Mancunnians niet de lef hadden om massaal voor de aanval te kie zen maar daartoe door PSV ook niet in staat werden gesteld. Een belangrijke rol daarbij was op het middenveld weggelegd voor Glen de Kerkhof, die tegenstelling tot veertien dagen eerder meer op de andere dan de as te vinden. Daarmee werd het gevaar Moses keurig in gedamd en kreeg de uitblinker van Mllut„L..mü kansomz«n keer te kunnen scoren". Maar aanval te ondersteunen, aanvalskracht brak ib- Wor,4 -L UUI1 UCCIU In de steek Dat weer tot grote droevenis Willy van de Kerkhof, die eer veau bereikte als in zijn beste da- gen. „Ik was er tweehonderd pro- "ysenen Willy cent van overtuigd dat we verder zouden komen. Iedereen barstte .non.om van het zelfvertrouwen en het liep "fjrj ook gewoon lekker. We waren vre selijk gemotiveerd en dachten via een snelle counter toch tenminste vanavond uit de problemen gehol pen", gaf Reker de op Old Trafford spionerende Dick Advocaat als huiswerk mee, „want het duo Ste vens-Brandts is op dit moment het veruit sterkste defensieblok in Ne derland". Maar ook Willy van de Kerkhof gaf gisteravond eens te meer blijk dat Michels volgende week woensdag in Wenen onmoge lijk om hem heen kan, wat in min dere mate gold voor Michel Valke. Van enige plankenkoorts was bij PSV al evenmin sprake, de bra- vour en de lef waarmee de on-Bra- bants spelende ploeg aan het kar wei begon moet Jan Reker ook hoop hebben gegeven voor de naaste toekomst. Eindelijk liet PSV zijn ware gezicht zien en wa ren de Brabanders in alle opzich ten gelijkwaardig aan het fysiek en kwalitatief veel hoger aangeslagen Manchester United. De 29stee overtreding (tegen de thuisclub ne gen) zou PSV uiteindelijk echter fataal worden. Entourage „Maar voor hetzelfde geld", prees Arnold Mühren het in eigen land nog ongeslagen PSV, „zou het andersom zijn geweest". Het PSV van gisteravond verdiende ook een beter lot, maar verzuimde te scoren op momenten dat de kansen (Tho- resen-Brylle) zich daartoe voorde den. „Maar het gevaar", zo liep Wil ly van de Kerkhof maar alvast de zaken vooruit, „is nu natuurlijk weer levensgroot aanwezig dat de ploeg weer een stuk minder gemo tiveerd is als we voor duizend man bij PEC Zwolle moeten spelen. Want een entourage als vanavond inspireert een voetballer natuurlijk het gemis PSV uiteindelijk op. Want het ook gisteravond uitgerekend de Scandinavische bemanning (Tho- En dat was broodnodig doordat het aanvalstrio Stapleton-Hughes- die de ploeg Olsen stevig aan de ketting lang bij volledig in de steek liet, waarbij Huub Stevens, Ernie Brandts en Kenneth Brylle als excuus mocht Berry van Aerle, met z'n drieën een aanvoeren dat hij slechts half fit toonbeeld van vastberadenheid en was. wilskracht dat twee gele kaarten (Van Aerle en Brandts) opleverde. „Wij hebben in elk geval Michels MEXICO STAD - De kaartverkoop voor de eindronde van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal begint reeds op 1 februari. De plaatsbewijzen zullen per wedstrijd tussen de 20 en 30 dollar (66-99 gulden) kosten. Het zal echter niet mogelijk zijn toe gangsbewijzen voor één wedstrijd te kopen. De kaarten worden in series van dertien wedstrijden verkocht. Voor een reeks van der tien ontmoetingen in het Azteken-stadion in Mexico Stad moet 390 dollar (1287 gulden) worden betaald. Volgens de organisatie van de eindronde zal de helft van het aantal beschikbare kaarten naar het buitenland gaan. De andere helft is bestemd voor de Mexicaanse voetballiefhebbers. Daarnaast liet de opbouw bij Bo hemians, dat in de tweede helft in Amsterdam meer beloofde dan het op het eigen veld voor 17.000 toe schouwers kon waarmaken, veel te wensen over. Toch zou Ajax zich met een wat minder behoudende aanpak vermoedelijk heel wat moeilijkheden en de uitschakeling hebben bespaard. De weinige ke ren dat de Amsterdammers zich voor rust in de buurt van keeper Borovicka ophielden ontstonden er prompt mogelijkheden. Dat gold voor Rijkaard, die al in de der de minuut voor Borovicka ver scheen maar half miste (De Mos: „Dat was het fatale moment voor ons") maar ook voor de sterk acte rende Van Basten die in de voor hoede een uur lang een eenmans zaak runde. Vanenburg, op papier ook aanvaller, liet zich meestal ver terugzakken en behoorde met Rij kaard (aan het begin van de verlen ging vervangen door Bosman) en Gasselich (twintig minuten voor het einde van de officiële speeltijd afgelost door De Wit) tot de zwak ste schakels. Ajax ging pas serieus denken aan een tegengoal die bij gelijke stand dubbel zou hebben geteld op het moment dat het Bohemians on bewust het nodige zelfvertrouwen had gegeven. Ajax serveerde daarmee zichzelf af en de vraag is dan ook welke uit werking deze dreun op het natio nale elftal zal hebben. Michels: „Ik denk dat het allemaal wel meevalt Volgens mij kan deze ervaring al leen maar leerzaam zijn voor de in terland tegen Oostenrijk".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13