Initiatief voor wapenbeheersing Democraten likken de wonden Aruba: minder geld voor arme eilanden Reagan zoekt toenadering Moskou Uitslagen van referenda 'Smokkelen mogelijk via Schipholwinkel' DONDERDAG 8 NOVEMBER 1984 PAGINA 11 WASHINGTON - De Verenigde Staten en de Sowjet-Unie plegen overleg omtrent de aanwijzing van speciale afgezanten voor wapenbeheersingsvraagstukken, om zo een nieuw kanaal van overleg op dit punt te creëren. Dit heeft president Reagan gisteren gezegd tijdens een eerste en zeer korte persconferentie na de verkiezingen. Reagan, vermoeid ogend, ver meed echter een duidelijk ant woord op de vraag hoe groot zijn mandaat is, nu de Democraten in de Senaat de Republikeinse marge van vijf zetels tot drie hebben te ruggebracht terwijl de president in 'het Huis van Afgevaardigden on danks Republikeinse winst van ze ventien zetels geen bruikbare coa litie van conservatieven zal aan treffen. Tijdens zijn campagne heeft Reagan geen agenda van be leid gepresenteerd, maar slechts om een uitspraak gevraagd over de resultaten van zijn eerste vier jaar in het Witte Huis. 'Doorgaan' was het motief, dat hij tijdens de pers conferentie herhaalde, wederom door Henk Kolb Marilyn In Sabattus in Maine werd de 63-jarige James Dougherty zon der tegenkandidaat tot hoofd van de politie gekozen. Twee ënveertig jaar geleden had hy een „naïef, lief kind van 16" ge trouwd, dat Norma Jean Mor- tenson heette. Na hun schei ding in 1946 nam zij een andere naam aan, waaronder zij we reldberoemd werd: Marilyn Monroe. zonder in bijzonderheden te tre den. Ten aanzien van zijn belasting plannen, raakte Reagan onmiddel lijk verstrikt in een struweel van bijzonderheden over de vereen voudiging die hij wil invoeren, maar verzekerde de begrotingste korten niet met verhoging van de belasting te zullen bestrijden. Hij ontkende ook het oog te hebben op nieuwe beperkingen van de ouder- domsuitkeringen en medische bij stand. Volgens Reagan zijn onder zijn regering weliswaar meer men sen onder de armoede grens ge zakt, maar zou die stijging vergele ken bij de jaren-Carter, met de helft zijn verminderd. Hij zei te moeten geloven dat de Sowjet-Unie met de VS zal probe ren de besprekingen over vermin dering van kernwapens in de we reld weer op gang te brengen. Rea gan is bereid tot een topconferen tie, die aansluit op het plan dat hij bij de vernigde Naties ontvouwde voor "overkoepelende besprekin gen over de verhoudingen met de Sowjet-Unie". Op het hoogtepunt van zijn poli tieke glorie, na een verkiezings overwinning van verbazingwek kende proporties heeft president Reagan zich voorts tevreden be toond over de verkiezingsuitslag omdat de Amerikanen het blijk baar eens zijn met wat hij probeert te doen. Hij zal daarmee doorgaan en desnoods zijn zaken voor het volk bepleiten, verklaarde hij. De Amerikaanse democraten zullen voorlopig niet uitgepraat raken over de vraag wat hun kandidaat Walter Mondale bij de verkiezingen de das heeft omgedaan. Ronald Wilson Rea gan natuurlijk, die publiek be speelt als wijlen Paganini een viool, maar er moet méér zijn. De democraten achtten zich in de VS de partij van de brede door Henk Kolb volksmassa, die ergens op weg naar welvaart is blijven steken en dinsdag is gebleken dat juist de middenklasse Mondale in de steek heeft gelaten voor een op timistische boodschap van ge ring soortelijk gewicht. Maar één keer tijdens zijn campagne, zo bekende Walter Mondale gisteren, had hij het gevoel gehad te kunnen win nen: na het eerste televisiede bat met Reagan. Het netto-re NEW YORK (AP) - Terwijl bijna alle aandacht op de race om het presidentschap was gericht, moes ten Amerikanen in een groot aantal staten op de dag van de verkiezin gen tevens beslissen over tal van voorstellen van zeer uiteenlopende aard. In vijf staten en een voorstad van Washington werden voorstellen voor een belastingverlaging weg gestemd of zijn de meningen onge veer gelijk verdeeld. Voorstellen om casino's toe te staan in Hot Springs in Arkansas en in Pueblo in Colorado werden door de kie zers afgestemd, en een amende ment voor gelijke rechten waar de inwoners van Maine over moesten beslissen, werd door 67 procent van de kiezers verworpen. In Ann Arbor, standplaats van de universiteit van Michigan, stem den de kiezers tegen een voorstel om kernwapen-onderzoek in de stad te verbieden door een kern- vrije zone in te stellen. In steden in Californië en Oregon leken voor stellen om atoomwapens te verbie den het wel te halen. Een verbod op pornografie op de kabeltelevisie leek het in Utah wel en in Vista in Californië niet te zul len halen. In Colorado en Washing ton stemden de kiezers tegen maat regelen om subsidiëring van abor tus door de staat te verbieden. MOSKOU - Tijdens de jaarlijkse i gisteren in Moskou deze spotprent te z Gabon in Nederland DEN HAAG (ANP) - De presi dent van Gabon, El Hadj Omar Bongo, en premier Lubbers hebben gisteren een gezamen lijke verklaring ondertekend waarin beide landen de wens uitspreken om op zo kort mo gelijke termijn akkoorden te sluiten voor economische en technische samenwerking en voor de wederzijdse bevorde ring en bescherming van inves teringen. De verklaring werd getekend aan het slot van een twee uur durende bespreking tussen de legaties van beide landen die in het Catshuis in Den Haag werd gehouden. Van Nederlandse zijde namen aan de besprekin gen onder meer deel de minis ter-president, minister Van den Broek van buitenlandse zaken en staatssecretaris Bolkestein van economische zaken. Tijdens de besprekingen werd van de zijde van de dele gatie van Gabon de aandacht gevestigd op een aantal projec ten waarvoor men Nederlandse technische en financiële hulp op prijs zou stellen. Afgespro ken werd dat in de nadere con tacten van donderdag en ver volgens in bilaterale gesprek ken nader zou worden bekeken op welke wijze Nederland aan deze projecten steun kan verle nen. President Bongo, die een tweedaags bezoek aflegt in Ne derland, was gistermiddat te gast bij koningin Beatrix. Solidariteitsfonds blijft zorgenkind WILLEMSTAD (ANP) - Door de aangekondigde sluiting van de olieraffinaderij Lago op Aruba zal dat eiland minder kunnen bijdragen aan het Solidariteitsfonds voor de armste Antilliaanse eilanden. Dat heeft de Arubaanse politieke leider Betico Croes gisteren in Willemstad verklaard na afloop van de zogenoemde mini-conferentie met minister De Koning. Volgens Croes wil Aruba blijven vasthouden aan zijn belofte 15 pro cent van de 24 miljoen gulden in het fonds voor zijn rekening te ne men, maar is deze gekoppeld aan 1,5 procent van de inkomsten van het eiland. Als gevolg van de slech tere economische situatie op Aru ba kunnen de kleine eilanden min der van Oranjestad verwachten. Het zou onbillijk zijn dat de andere eilanden op een hoog niveau blij ven leven, terwijl Aruba flinke stappen achteruit moet en blijft do neren, aldus Croes. Over dat Solidariteitsfonds, het belangrijkste gespreksonderwerp van gisteren, zijn Nederland en de Antillen geen haarbreed genaderd. De problemen leken daarentegen verscherpt door de weigering van Bonaire nog langer te praten over andere zaken zolang er geen ak koord is over dat fonds. Ook het voorstel van De Koning om het gat in het Solidariteitsfonds van 30 procent gelijk over Neder land, de Antillen van vijf en Aruba te verdelen, bood geen soelaas. Aruba wees op zijn ernstige econo mische problemen en ook Curagao liet weten niet meer te kunnen be talen dan de toegezegd 45 procent. De Koning heeft de Antillen gis teren overigens gewezen op de risi co's, die deelneming van de Antil liaanse overheid in de Shell-raffi- naderij op Curacao met zich mee brengt. Onlangs bood de directie van de noodlijdende Shell-raffina- derij op Curasao de Antilliaanse overheid een meerderheidsbelang in het bedrijf aan. De betrokken heid van de overheid als grootste aandeelhouder bij de raffinaderij wordt gezien als één van de stap pen, die het voortbestaan van Shell-Curagao moeten garanderen. Olietoevoer Eén van de argumenten achter de meerderheidsdeelneming van de Antilliaanse overheid is de hoop dat de autoriteiten makkelijker met Venezuela tot een regeling van sultaat van vier jaar onafgebro ken inspanning is een voetnoot in het geschiedenisboek: Mon dale is de grootste verliezer, die de Democraten bij een presi dentsverkiezing ooit in het veld hebben gebracht. Nog een tijdlang blijft hij no minaal de leider van een partij, die al geruime tijd op zoek is naar andere voorlieden. Daarna verdwijnt hjj achter de politie ke horizon als een van de laat ste politici van de oude stem pel, wiens verkiezingscampag ne bij voortdurend gebaseerd bleek op onjuiste veronderstel lingen. Moeizaam Mondale heeft moeizaam moeten werken om de bijstand te krijgen van de AFL/CIO, de overkoepelende vakbondsor ganisatie, die tot niet meer dan gebarentaal in staat bleek toen Reagan de bond van luchtver keersleiders tijdens een staking eenvoudig ophief. Mondale kreeg, ook al niet zonder moei te de politieke bazen van zijn partij op de hand. Hij zou een campagne moeten voeren waarbij hij zich van het begin af aan zou tonen als 'presiden tieel'. De televisie toonde de beelden die erbij hoorden: Mondale in donkere oveijas terzijde van grote limousines. Inmiddels had toen al duide lijk moeten zijn dat binnen de democratische partij voortdu rend de vraag aan de orde was „Mondale ofKennedy niet, die zou niet kunnen winnen. Glenn daarentegen leek een tijdlang een betere kandidaat, rechts genoeg op de midden weg en een onvervalste natio nale held. Cranston mocht ge woon een tijdje meedoen met zijn boodschap van links, maar uiteindelijk was het voor de de mocraten een kwestie van Mondale of Hart, omgeven door het niet te onderschatten gerucht van Jacksons zwarte kandidatuur. Uitgeput Mondale tenslotte, aangetast maar niet verslagen, politiek al uitgeput voordat Reagan uit de startblokken kwam. De demo craat vestigde zijn campagne op de dieptepunten van de re cessie en van Reagans presi dentschap, op de groeiende rij en werklozen, armoedig en hulpbehoevend in de rij voor soep bij gaarkeukens, terwijl Reagan in het Witte Huis vor stelijke status voerde met be hulp van nieuwe serviezen. Toen het er op aankwam moest Mondale zelfs in een vol le hotelkamer in Atlanta nog gaan bedelen om de steun van de zwarte leiders in zijn partij. Tijdens de voorverkiezingen leidde Jacksons kandidatuur zijn ondergang van dinsdag in, omdat hij zonder de zwarte stemmen de voorverkiezingen niet snel genoeg kon winnen om met Reagan al de strijd aan te binden voordat het presiden tiële seizoen officieel was ge opend. Mondale moest voorzichtig positie kiezen nadat Jackson zich denigrerend over joden had uitgelaten en vanwege diens betrekkingen met de jo denhater Louis Farakhan. Dat is hem blijkbaar gelukt, want de zwarte kiezers en in meer derheid de joodse stemmers zijn hem dinsdag trouw geble ven. De rest van het electoraat waarop de democraten te van zelfsprekend rekenden, is weg- Mondale: verdwijnen, (foto AP) gesmolten onder de zonne schijn die Reagan wist te sug gereren. Krediet Voor Walter Mondale zijn de ze verkiezingen een uiterst bit tere en vernederende ervaring geweest. Steeds opnieuw moest hij zich voorstellen, tel kens deed hij beroep op een po litiek krediet dat niet bleek te bestaan. De democratische par tij is niet sterk genoeg gebleken om zich de politieke fliereflui ters van het lijf te houden, die voor vroege versplintering zorgden en zo voorkwamen dat de campagne van hun voorman bijtijds vorm kreeg. Politiek kent, zo is gebleken, wel belan gen maar geen trouw. Met Reagan in de rol van „dokter Feel Good" die ieder een beter maakt en inderdaad blosjes toverde op de wangen van een economie die al voor dood was verklaard, wacht de democraten een pijnlijke in ventarisatie. Wat zal de strate gie zijn voor 1986 bij de tussen tijdse verkiezingen? Moeten de democraten zich allereerst rich ten op het blokkeren van Rea gans plannen? Wie moet in 1988 het vaandel dragen, als Reagan weg is. Hart, die heeft gelogen over zijn leeftijd om maar wat jonger te lijken? Ken nedy, die in Chappaquiddick weliswaar niet is verdronken maar daar toch een politieke dood is gestorven? Cuomo, de gouverneur van New York? Geen houvast Die keuze kan pas worden gemaakt als het duidelijk is waar de partij vaste grond on der de voeten heeft. De uitsla genlijsten van dinsdag geven weinig houvast. De kiezers kie zen voor welvaart, wie die ook moge brengen. De kandidatuur van Ferraro en die van Jackson tijdens de voorverkiezingen hebben weinig resultaat gehad. De cijfers zullen bewijzen dat de verkiezingen nog steeds voornamelijk een zaak zijn van blanken van het mannelijk ge slacht. Ferraro en Jackson symboliseerden, schreef een commentator, een doorbraak, maar illustreerden tevens hoe ver dit land nog heeft te gaan. De democraten hebben maar één hoop voor de toekomst: ook binnen de rijen der repu blikeinen is geen duidelijke op volger zichtbaar voor Ronald Reagan, de man die in een poli tieke carrière van twintig jaar tegen elke rede in, tenslotte steeds bleek boven te drijven. Beurs Amsterdam VERKLARING DER TEKENS AANDELEN binnenland doorlopend i donderdag 8 november 1984 (tot 12:29 uur) tgto 173.00 17 nlosh 264.50 26 coph c 122 00 12 167.90 1471» de olietoevoer kunnen komen, ste helft van dit jaar heeft de rafti- Shell krijgt te weinig olie uit Vene- naderij een verlies van 65 miljoen zuela om rendabel te kunnen draai- Antilliaanse gulden geleden. Vorig en. Een „solide" redenering, zo jaar bedroeg het verlies over twaalf meent De Koning, die daarna ech- maanden 42 miljoen gulden. Waar- ter direct verwees naar de financië- nemers verwachten dat het verlies le risico's van participatie. De eer- de komende tijd nog zal oplopen. DEN HAAG (GPD) - Belastingvrij winkelen op Schiphol blijkt ook mo gelijk voor niet-luchtreizigers. Een verslaggever van een Zuidhollandse krant heeft dit onlangs aangetoond door in te checken met een willekeu rige ticket en instapkaart, in de belastingvrije winkel wat aankopen te doen en vervolgens zonder in een vliegtuig te stappen weer uit te chec ken. Dit alles onder het toeziend oog van de marechaussee en veiligheids beambten. Het CDA-Tweede-Kamerlid H. Couprie (CDA) wil nu in schriftelijke vragen van staatssecretaris Koning (financiën) weten hoe hij denkt het op deze kinderlijk eenvoudige manier straffeloos btw, invoerrechten en ac cijns ontduiken tegen te gaan. In zijn vragen wijst Couprie erop dat deze weg voor iedereen, en dus ook voor geraffineerde smokkelaars, open staat. Couprie plaatst vraagtekens bij de controle op deze vorm van belastin gontduiking. Volgens de christen-democraat kan deze slechts plaatsvin den in de 'stille uurtjes' van de douane en dan nog alleen door het steek- proefgewijs vergelijken van ingenomen instapkaarten (30.000 per dag) met de kilometers lange kassarollen van de druk beklante belastingvrije winkels. Bonn verwacht 2,5 pet groei BONN (DPA) - De Westduitse regering verwacht voor 1985 een reële groei van de economie met 2,5 procent, zo blijkt uit cijfers die gisteren zijn gepubliceerd door staatssecretaris Otto Schlecht van het ministerie van economische zaken. De regering is daarmee een half procent optimis tischer dan de vijf grote instituten voor economisch onderzoek in de Bondsrepubliek. De toeneming van het bruto nationaal produkt zal vooral te danken zijn aan de export. De regering verwacht een reële exportgroei van zes pro cent. Wel wordt erop gerekend dat de vraag vanuit de Verenigde Staten iets zal afnemen. Ook wat betreft de werkgelegenheid is de regering optimistischer dan de instituten. Er wordt voor 1985 een toeneming van het aantal werkenden verwacht met 60.000 70.000 oftewel 0,5 procent, wat zal zor gen voor een geringe daling van het gemiddelde aantal werklozen. De economische instituten denken dat de werkgelegenheid met 10.000 ar beidsplaatsen zal verminderen en dat daardoor de werkloosheid nog ver der zal toenemen. van beek begemann borsumj chamofle daimindoc SST gel (Jem c gessen hagemeye» hokJoh-houl 164.00 395.00 13700 100.00 332.00 40 006 15600 moe ara opr 87500.00 1200008 1200 008 143008 - 290.00 L 33900 995 00 445 001 10600 37300 48.00 texUwenthe h^ïSTc0 ver glas nb buitenland asas mMyh 27 30 3 beleggingsinst. OBLIGATIES staatsleningen rt 9^83-90 14 8*^8444 bng bgllV* 82-07 bg 10*4 82-07 bgBVfe 8411-09 106.2 bedrijfsleven abn8'/ï>79 abn8'/%64(91 abnB'/j 84-92 arnrolOfcföa amro 9V« 83 bmh 8'/* 84-94 bmh8V« 84-92 bvg 10 83-93 ccrabo8Vi84 104.80 107.10 rvnbrVa 83-92 101 nmb s £Va 78 167.1 rwbS-Vt 84-03 1081 rwbSVS 84-04 106. pbpfrVa 63-83 105.1 pandbrieven Er Ji indices e.d. Indices (a.n.p.-c.b.s) obl.lndex/ef1.rend.(c.b.s.) Staatsleningen 720 GOUD EN ZILVER Beursoverzicht Kon. Olie in opmars Hoewel Koninklijke Olie vanocn- tend wat lager begon op de Am sterdamse eflectenbeurs ging de koers onmiddellijk na het bekend worden van de gunstige kwartaal cijfers omhoog. De cijfers vielen de handelaren erg mee en er werd zelfs al gesproken over een moge lijk hoger dividend Een en ander zorgde er voor dat het aanvankelij ke koersverlies tegen de middag was omgebogen m een winst van ongeveer een njksdaalder. De vaste stemming voor Koninklij ke Olie zorgde er voor dat ook en kele andere internationals wat be ter in de markt kwamen te liggen Zo kon Unilever de winst uitbreiden tot zon twee gulden en Philips liep enkele dubbeltjes op. Hoogovens was echter aan de zwakke kant met een verlies van ongeveer een gulden Amro lag vrij zwak in de markt met een verlies van twee gulden. Dit verlies werd mede geweten aan een met zo lovende publicatie van een Amerikaans bureau over de Amro-bank De andere banken lie pen eveneens wat terug in koers maar de verzekeraars konden zich verbeteren.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11