Reagan: mooiste moet nog komen Reagan moet nu kleur bekennen Mondale: strijd is pas begonnen De onstuitbare opmars van nieuw rechts dem meubelfabriek Euforie in Republikeinse Partij Van den Broek is tevreden In Congres veel bij het oude WOENSDAG 7 NOVEMBER 1984 BUITENLAND PAGINA 9 WASHINGTON - Opgetogen en voor een bijna tierende menigte verschenen Ronald Reagan en zijn vrouw Nancy vanmorgen in een hotel in Los Angeles. Hun aanhangers konden niet genoeg krijgen van de kreet 'Four more years'. „Dat", zei Reagan, „hebben we net geregeld". Hij herhaalde goeddeels zinsneden waarmee hij tijdens zijn campagne al ovaties oogstte. Maar de woor den die hij eraan toevoegde, maak ten duidelijk dat hij met onvermin derde energie zal blijven pogen ook de meest omstreden punten uit zijn programma te verwezenlij ken. door Henk Kolb „Vanavond betekent nergens het eind van, maar is van alles het be gin", aldus Reagan. „Het gaat niet alleen om de komende vier jaar, maar om de volgende tien jaar en de volgende eeuw. Wij hebben hard voor onze principes gevoch ten en die moeten wij nu in de praktijk brengen en ik herhaal het nog een keer: "You ain't seen no thing yet. Jullie hebben nog niets gezien. Het mooiste komt nog". In het hele land kreeg Reagan onder alle demografische catego rieën een voor de Democraten ver pletterende meerderheid. Na deze uitslagen is het duidelijk dat de ou de democratische coalitie uit Roo- sevelts tijd, die al in 1980 sterk was afgekalfd, niet meer bestaat. De meerderheid van de werkende klasse is naar Reagan overgelopen, ondanks de steun van de vak bondsleiders voor Walter Mondale. Zelfs d kreeg Mondale in staten als - Alabama en Mississippi, met res pectievelijk 20 en 40 procent zwar te inwoners, zo'n 90 procent van de zwarte stemmen niet minder dan 86 procent van de blanke kiezers stemde op Reagan. Polarisatie Op het eerste gezicht treedt uit deze uitslagen dan ook een scher per dan voorheen gepolariseerd Amerika naar voren. Niet alleen vanwege ideologische overwegin gen, maar op grond van ras. De 're genboog-coalitie' van Jesse Jack son blijkt vooralsnog niet te be staan. Ook van de Spaansspreken de bevolkingsgroep blijkt zo onge veer de helft voor Reagan te heb ben gestemd. De stemmen voor een sterke de fensie (Reagan) lijken zo ongeveer op te wegen tegen de zorg omtrent wapenbeheersing (Mondale). Dit heeft de staat van de economie een kernpunt gemaakt in de uitslagen en wat dat betreft blijken de kie zers Ronald Reagan te hebben ge volgd, die zegt geen belastingver hoging te willen en niet Walter Mondale, die betoogde dat belas tingverhoging onvermijdelijk is. De Amerikaan heeft gestemd voor de slecht verdeelde welvaart die Reagan met minder inflatie, maar meer werklozen en minder belas ting, doch hogere nationale schul den, heeft bewerkstelligd. De diep teleurgestelde Democra ten hebben moeten constateren dat Reagans verkiezingsresultaten de vorm hebben aangenomen van een onstuitbare grondzee van bij val voor de oudste president die de VS ooit hadden en die zij blijkbaar nog willen houden. Vooralsnog hebben de Democraten niets an ders om zich aan vast te klampen dan de zekerheid dat hun kandida ten dikwijls werden gekozen voor Senaat, Huis van Afgevaardigden, goeverneurszetels en andere func ties, in vele staten die zich voor Reagan uitspraken. Wedstrijd Thomas O'Neill, de 'speaker' van het Huis van Afgevaardigden en opnieuw de belangrijkste gekozen democratische functionaris in de VS, verklaarde vastbesloten dat deze uitslag voor Reagan geen mandaat is, maar dat deze 'beste tv-acteur die de VS ooit in het Wit te Huis hebben gehad' slechts een wedstrijd in populariteit heeft ge wonnen. Gary Hart (voormalig kandidaat, mededinger van Mon dale bij de Democraten): „Morgen vliegt de Republikeinse partij naar alle kanten uit elkaar". Vooral in de hoek van Nieuw Rechts en de Moral Majority heeft deze overweldigende zegepraal van de man die zich bereidwillig voor hun oogmerken heeft ingezet, grote vreugde teweeggebracht. Ds. Jerry Fall well verklaarde erop te rekenen dat Reagan een beleid zal voeren dat het leven van gebore nen en ongeborenen respecteert en zich baseert op een strikte inter pretatie van de grondwet. „Wij hebben miljoenen kiezers voor Reagan geregistreerd. De 102.000 geestelijke leiders in de Moral Majority zullen daarmee doorgaan, zodat wij in 1988 nog sterker zijn", zei Fallwell dinsdag avond. „Politiek conservatieven en religieus conservatieven hebben de handen ineen geslagen". Sena tor Paul Laxalt, voorzitter van Rea gans verkiezingsorganisatie, kon digde aan dat er géén belastingver hoging zal komen en dat de defen sieuitgaven niet zullen worden aangepast, terwijl Reagan er naar blijft streven zijn 'sociale agenda' van schoolgebed en verbod van abortus uit te voeren „met meer succes dan in de eerste vier jaar". De verkiezingen hebben voorals nog geen duidelijk beeld kunnen verschaffen van de politieke ver houdingen in de VS. Zij hebben voorlopig een beweging naar rechts bevestigd, maar ook duide lijk gemaakt dat de Amerikaanse kiezers niet bij voorbaat tot de ene of de andere partij mogen worden gerekend. Wat Walter Mondale be treft zei een commentator: „Hij heeft langer gereisd dan Columbus maar aanmerkelijk minder ont dekt". DEN HAAG (GPD) - Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) hoopt dat president Reagan zijn macht zal gebruiken om nieuwe initatieven te ontplooien op het ge bied van de buitenlandse politiek. Hij zei in een tv-uitzending van de NOS dat hij tevreden was over de herverkiezing van Reagan. Hij hoopte dat Reagan nieuwe intiatie- ven zal ontplooien op beleidsterrei nen die ook voor Europa van zo es sentieel belang zijn. Hij noemde in dat verband de betrekkingen met de Sowjet-Unie, met Europa, de sa menwerking in het NAVO-bondge- nooschap, en de politiek in het Midden-Oosten en Midden-Ameri- ka. In het Scheveningse Kurhaus werd afgelopen nacht een bijeenkomst belegd voor de Amerikaanse gemeen schap, die zich blijkens deze foto in fleurigheid niet onderscheidt van de landgenoten thuis. In de Leidse studen tensociëteit Minerva kon al snel geen muis meer naar binnen. De Amerikaanse avond trok veel belangstelling. Aan een forum nam een reeks prominten deel, onder wie v.l.n.r. de heren Dankert, Heldring, Van Mierlo, Halberstadt, Van Thijn, Van Eekelen en de oud-ambassadeur in de VS, Lubbers. (foto's gpd, Holvast» Omstreden Jesse Helms wint na 'smerige campagne' WASHINGTON - De stemmen zijn nog niet allemaal geteld en de uitslagen dus nog niet zeker, maar de enorme verkiezingsoverwin ning die Ronald Reagan gisteren heeft behaald, zal weinig verande ren aan de situatie in het Ameri kaanse Congres. In de Senaat heb ben de Democraten minder ge wonnen dan zij hoopten (slechts een zetel, mogelijk twee). In het Huis van Afgevaardigden zijn de Republikeinen verre achtergeble ven bij hun verwachting dat zij ge noeg zouden winnen om met con servatieve democraten een 'ideolo gische coalitie' te kunnen sluiten waarmee Reagan zou kunnen werken. door Henk Kolb In het Huis regeerden de Demo craten met een meerderheid van 267 tegen 166 stemmen, nadat de Republikeinen bij de tussentijdse verkiezingen van 1982 niet minder dan 26 zetels hadden verloren op een ogenblik dat Reagan op het dieptepunt van zijn president schap was en het land door een re cessie werd geteisterd. Nu hebben de Republikeinen naar schatting 15 zetels van die 26 terug gewon nen, maar dat is niet genoeg. Ideo logisch verschilt het nieuwe Huis in opbouw nauwelijks van het ou de. Gering Ondanks de geringe verschui ving van een of twee zetels, in de Senaat (waar de verhouding 55 te gen 45 was in het voordeel van de Republikeinen) staan daar belang rijke verschuivingen te wachten. In Illinois stond vanmorgen vroeg de liberale Republikeinse senator Charles Percy, voorzitter van de belangrijke commissie voor bui tenlandse betrekkingen, op verlies tegen de conservatieve Democraat Paul Simon. In Noord-Carolina werd Jesse Helms, de apostel van Nieuw Rechts, ook wel bijge naamd de i'Prins der Duisternis', herkozen na wat allerwegen werd bestempeld als de smerigste en de duurste campagne voor een se naatszetel van dit verkiezingssei- Helms versloeg gouverneur Hunt. Tezamen stopten zij 21 mil joen dollar in hun campagne, maar volgens de Democraten is het bo vendrijven van Helms een goede graadmeter voor de vorderingen die ultra-rechts in de VS heeft ge maakt. Als Percy verliest is de mo gelijkheid daar dat Helms diens post bij de commissie voor buiten landse betrekkingen overneemt. Dat zal een hele wezenlijke invloed hebben op Reagans benoemings beleid, gegeven het feit dat Helms vele voordrachten van gematigde politieke denkers in Reagans hui dige regering heeft tegengehou den. Rechtervleugel In de Senaat is voortaan minder steun voor een verbod op abortus, voor de MX-raket, voor de defen siebegroting in het algemeen, voor het schoolgebed en voor een ver plicht begrotingsevenwicht, Rea gans favoriete onderwerpen. De verkiezingen hebben aangetoond dat de Amerikaanse bevolking weliswaar liever Ronald Reagan als president heeft dan Walter Mondale, maar ook dat deze als vertegenwoordiger van de uiterste rechtervleugel zijn partij niet de overmacht heeft kunnen geven waarnaar zij streeft. Volgens de Republikeinen moes ten dit de verkiezingen worden van de herschikking der politieke ver houdingen. Dat is niet het gevbal geweest. In doorsnee en afgezien van de strijd om het Witte Huis, zijn de Republikeinen nog steeds een minderheidspartij. In de volks vertegenwoordiging ligt voldoen de tegenwicht om ervoor te zorgen dat de slinger van de politiek niet te ver naar rechts doorslaat. Niet minder dan zeventien van de 54 of 53 Republikeinen in de Se naat behoren tot de gematigde of liberale sector. Dit betekent dat zich tussen een wel herkozen, maar politiek toch zeer gebonden presi dent en de volksvertegenwoordi ging een scherpe strijd kan gaan af spelen, waarin de gematigde den kers meer gewicht in de schaal leg gen dan uit hun getalssterkte on middellijk blijkt. De resonerende thema's waar op Ronald Reagan zijn verkie zingscampagne heeft gebouwd economische welvaart, tradi tionele waarden, macht en opti misme - hebben het Ameri kaanse volk bereikt. De bejaar de president, kampioen van de conservatieven, werd herkozen met een meerderheid die uniek kan worden als hij ook zijn vijf tigste staat, Minnesota, nog wint, want dat is in de hele Amerikaanse geschiedenis nog nimmer vertoond. Bij nader inzien echter is van een politieke aardverschuiving geen sprake, omdat Reagans overweldigende zege niet ge paard gaat met een navenante opmars van zijn Republikeinse partij in het Congres of in de volksvertegenwoordigingen door Henk Kolb van de Staten. Niettemin is Reagan ongetwijfeld van plan de VS tot in lengte van jaren vast te nagelen op zijn beginse len. In het Congres zal hem dat vermoedelijk niet gemakkelijk vallen, maar als president kan hij rechters benoemen, die tot ver in de toekomst ervoor kun nen zorgen dat zijn principes aan de wortel van de Ameri kaanse samenleving worden gelegd. Bittere strijd Amerika wacht een mogelijk zeer bittere strijd tussen ideolo gen en pragmatici. Het is onaf wendbaar, dat Reagan in die gevallen kleur zal bekennen. Hij hoeft dan geen rekening meer te houden met een ver dere politieke loopbaan en het is de vraag of hem dan aller eerst de uitgangspunten van Nieuw Rechts voor ogen staan en de door hem onderschreven verlangens van de Moral Majo rity dan het brede forum dat zijn Republikeinse Partij be hoort te bieden om zijn aan trekkingskracht op de kiezers te vergroten. Vrijwel de enige groep kie zers die Mondale massaal heeft gesteund, is die van de zwarte bevolking. Jesse Jackson zei gisteravond dat de Democraten moeten hergroeperen. Gegeven de verkiezingsuitslag zijn de volgelingen van deze gepassio neerde zwarte voorganger in een groter isolement beland. Hun stemmen hebben de door slag niet kunnen geven, zoals de Democraten aanvankelijk hadden berekend. De massale registratie van de zwarte kiezers is grotendeels genivelleerd door desertie van blanke stemmers uit de Demo cratische gelederen. Dat heeft maatschappelijke scheidslij nen verscherpt. Deze verkiezin gen hebben wederom bewezen dat de VS nog meer dan voor heen naar ras onderscheid ma ken. Afstand De militante vrouwenbewe ging blijkt evenmin als de lei ding van de vakbonden greep te hebben op zijn potentiële aanhangers. De vrouwen heb ben in meerderheid op Reagan gestemd, de vakbonden heb ben Mondale niet kunnen red den. De afstand tussen het Wit te Huis en de vakorganisaties is opnieuw vergroot en dat kan in de komende jaren opnieuw tot scherpe geschillen aanleiding geven. Politiek hebben deze verkie zingen niets opgelost. Ten aan zien van wezenlijke vraagstuk ken hebben de kiezers zich niet uitgesproken of zij hebben zich ingedekt door Reagan als presi dent aan te wijzen, maar overi gens de Democratische kies lijst te volgen. Velen hebben verondersteld dat Ronald Reagan zich in een tweede ambtsperiode politiek belangrijk zou matigen, om de bruggen te kunnen slaan bin nen zijn partij en met de Demo craten. De toon van Reagans dankwoorden wijst daarop geenszins. Hij spreekt nog steeds van een Amerika dat op vrede moet zijn voorbereid en dat betekent 'tot de tanden ge wapend'. Hij komt ongetwij feld bloot te staan aan druk van extreem rechts, dat wisselgeld wil zien voor zijn machtige steun, en dat rechts moet van wapenbeheersing niets weten. Euforie Volgens James Baker, zijn politiek gematigde stafchef in het Witte Huis, wordt het stre ven naar een wapenovereen komst met de Sowjet-Unie het belangrijkste agendapunt op de buitenlandse agenda. Naar in Washington verluidt heeft minister van buitenlandse za ken Shultz gezegd slechts te willen aanblijven als Reagan in de komende jaren op dit punt een tegemoetkomender beleid voert. Aan Reagans euforie over een overwinning van vrijwel ongekende proporties kan geen twijfel bestaan. De vraag is of hij dit 'mandaat' zo kan invul len, dat het meer wordt dan een voortgezette kruistocht tegen onafwendbare maatschappelij ke veranderingen, die van Amerika een in benepenheid naar binnen gekeerd land dreigt te maken, dat zich van buitenaf steeds meer bedreigd acht. Een zichtbaar vermoeide Mondale gaf. i de nederlaag toe Extreem rechts is er altijd geweest in de Amerikaanse politiek. Maar omdat het geen institutionele basis had, geen partij en weinig begrip voor het politieke proces, bleef de 'dreiging van rechts' voor velen een hersenschim van oververhitte liberale breinen. Dat is niet langer het geval. Een vergaand gepolari seerd Amerika zal zich de verkie zingen van 1984 nog lang herinne ren: zij markeren het begin van een poütiek vacuüm waarin de grote partijen zich opnieuw moeten defi niëren, het machtige bastion van de vakbonden is afgebrokkeld en waarin wat Nieuw Rechts is gaan heten naar meer macht zal grijpen. door Henk Kolb Nieuw Rechts, nauw gelieerd met de Moral Majority onder ande re, is niet langer het irrelevant rechts van bizarre extremisten. Het is geïnstitutionaliseerd, georgani seerd en gedisciplineerd. Het be schikt over enorme fondsen en een focus voor zijn acties die, als zij sla gen, radicale politieke veranderin gen teweeg zullen brengen. Voor het eerst zetelt in het Witte Huis een president die weliswaar niet meer kan worden herkozen, maar zozeer aansluit bij de beginselen en doelstellingen van Nieuw Rechts, dat nauwelijks een politiek klimaat valt te bedenken waarin deze be weging beter zou kunnen opere- In 1980 beheerste Nieuw Rechts naar schatting tien procent van de stemmen in Senaat en Huis, maar het wist zich daarnaast gesteund door de verbijsterend gegroeide parochies van de televisie-evange listen. Hoe ver hun invloed rijkt, demonstreerde de Republikeinse Conventie in Dallas overdadig in zijn litanieën vol trefwoorden die men overal in de uitspraken van Nieuw Rechts terugvindt. Dakloos Niet voor niets klagen gematigd conservatieven over hun klaarblij kelijke politieke dakloosheid. Het politieke beeld van de VS wordt in niet geringe mate vertroebeld door het feit dat de partijen ideologisch niet duidelijk zijn bepaald. Nieuw Rechts mag dan overwegend aan hang hebben binnen de Republi keinse Partij, het bestrijkt ook De mocraten, maar lang niet alles ove rigens wat zich in de Amerikaanse politiek conservatief noemt mag met Nieuw Rechts worden ver ward. Nieuw Rechts moet niets hebben van gelijke rechten voor vrouwen, voor homosexuelen, van abortus, een verbod op bezit van handvuur wapens, pornografie of rasseninte gratie, maar wil minder belasting, meer defensie, geen wapenvermin dering, minder overheidsbemoeie nis, minder sociale zorg en gebed op de openbare scholen. De bewe ging laaft zich aan ontevredenheid, onzekerheid en exploiteert, zo heb ben politicologen vastgesteld, zul ke verschijnselen als wrijving tus sen joden en zwarte leiders en de vijandigheid van de lagere Ameri kaanse middenklasse tegenover maatschappelijk hoger en lager ge- klasseerden. Strijd De Republikeinse partij zal in doorsnee zegevierend uit de ver kiezingen tevoorschijn komen, maar zij zal op zoek moeten naar nieuwe leiders voor 1988 en in dat proces is Ronald Reagan, politiek vleugellam nu, een betrekkelijk ir relevante factor geworden. In zijn partij zal de strijd tussen de aan hangers van Nieuw Rechts en een variëteit van meer gematigde Re publikeinen zich in de allereerste plaats moeten voltrekken. De Democratische partij moet eveneens op zoek naar nieuwe voorlieden die op de een of andere manier een oplossing zullen moe ten vinden voor de desertie in de rangen van hun traditionele aan hang onder de ouderen in de werkende klasse. Hart, Cuomo en Jackson zullen zich in 1988 weer aandienen, maar de Amerikaanse politiek blijft zich bewegen als drijfzand. Nieuw Rechts intussen bouwt voort aan de zogenaamde 'nieuwe meerderheid' van kiezers die geen boodschap meer hebben aan stem gedrag binnen de grenzen van een tweepartijen-systeem. De bewe ging zoekt invloed op benoemin gen van rechters en gebruikt veel- vuldiger dan ooit de televisie-pre dikers zoals Jerry Fallwell van de Moral Majority om dergelijke ver langens uit te dragen. Dan klinken boodschappen als deze door: De Bijbel onthult de juiste manier om te stemmen als het om politieke kwesties gaat, van een begrotingsevenwicht tot en met onderwijszaken. Wie het daar niet mee eens is, is anti-christelijk. In schoolboeken mag niets meer over vrouwenrechten worden ge zegd. Homosexualiteit kan worden gekoppeld aan moord en andere zonden en doodstraf zou op zijn plaats zijn. Compromissen dat willen, zij kunnen de president kiezen en uit zijn ambt zetten, zij kunnen elke functionaris kiezen die zij maar willen en dat is precies wat wij van plan zijn". (Ds Richard Zone van de Christian Voice, een lobbygroep.) „Waarom moeten we compro missen sluiten om iedereen tevre den te stellen" (Fallwell). „Mensen denken dat zij op school gelijkheid kunnen onderwijzen. Welnu, daar vechten wij tegen" (Janet Egan, 'Ouders van Minnesota'). „Uitein delijk kan alles worden terugge bracht tot goed en fout" (Paul Wey- rich, een van de leiders van Nieuw Rechts). „Laat ik u iets anders ver tellen over Gods karakter. God zou zonodig een tiran, een man die mis schien niet de beste ethiek heeft, doen opstaan om het belang te be schermen van de zedelijken cn de Godgelovigen" (James Robison, evangelist in Dallas). Met dezè bijstand onder meer is Reagan aan de macht gekomen en gebleven. De democratie waarover hij presideert, wordt in een periode van heroriëntatie aangevallen met intimidatie-politiek en gelovigen worden in het gelid gejaagd met de dreiging van verdoemenis. Ameri ka is zeer diepgaand met zichzelf bezig en dat maakt zijn bewegings vrijheid tegenover de buitenwe reld niet groter. WASHINGTON (GPD) - „Hoewel ik liever had gewonnen moeten we ons vanavond verheugen in de de mocratie en vrijheid van een prachtig volk en zijn keuze aan vaarden. Wij hebben niet gewon nen, maar wel geschiedenis ge maakt en die strijd is nog maar pas begonnen", aldus Walter Mondale in een rede waarin hij zijn grote ne derlaag toegaf. „Mijn verlies", zei Mondale, „doet niet af aan onze strijd. Wij moeten doorgaan met het zoeken naar een rechtvaardig en eerlijk Amerika voor de armen, de werk lozen, de ouden van dagen, de ge handicapten, de hulpelozen en de bedroefden. Zij hebben ons van avond meer nodig dan ooit. Ik draag dit in vrede, met de weten schap dat ik alles gegeven heb wat ik had". Mondale wenste Reagan telefo nisch geluk, zoals ook Ferraro (die haar koffers voor een vakantie op de Maagdeneilanden al had ge pakt) haar tegenvoeter Bush felici teerde. Maar de cijfers wijzen uit dat de eerste vrouwelijke kandi daat van een der grote partijen voor de op een na hoogste functie in het land geen winst heeft ge bracht. Niet alleen stemden de vrouwen in meerderheid voor Rea gan, maar hij kreeg ook 58 procent van de stemmen onder de Ameri kanen van Italiaanse afkomst. ADVERTENTIE BEZOEK EEN TOONZAAL OF BEL EERST 03450-17484 VOOR GRATIS DOKUMENTATIE levert het betere zitmeubel rechtstreeks aan de konsument

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9