Biireh-bier; kohlii- koffie; supoito-spuit BAANVAK Japanoloog Vos en de Nederlandse invloed: Culturele prijs voor Leidse hoogleraar Bejaarde vrouw aangereden PAGINA 4 LEIDEN WOENSDAG 7 NOVEMBER 1984 men in het spreekuur het meest naar voren zijn gekomen hoeft De Geus niet lang na te denken. "Verkeersproblemen", reageert hjj vrijwel direct. "Zo wilde de gemeente de brug in decors- straat afsluiten. In overleg met de gemeente hebben we toen een oplossing gevonden die voor bei de partijen aanvaardbaar was". "Het blijkt dat als winkeliers ergens in worden gehoord ze veel meer voor een oplossing over hebben dan de gemeente aanvankelijk denkt. De gemeen te doet soms maar. We proberen een vast stekkie te krijgen bij de gemeente. De gemeente moet de ondernemer er dichter bij be trekken. We streven ernaar vol waardig gesprekspartner van de gemeente te worden". Een ver langen dat ook andere KNOV- bestuurders al eens hebben uit gesproken. "In bijvoorbeeld de kwestie Steenstraat (die is afgesloten voor doorgaand autoverkeer, red.)", vertelt De Geus, "moeten mensen eerder worden gewaar schuwd voor de plannen. We moeten er veel meer bij zijn, we staan te veel op afstand. De on dernemers denken dat het hun deur wel voorbijgaat. Maar ie dere ondernemer heeft of krijgt ermee te maken". Toch is De Geus de laatste om te ontkennen dat de ondernemer zelf ook wel eens miskleunt. Wat hem op de 'echte ondernemer' brengt, een stokpaardje van de KNOV-secretaris en een kenne lijk met uitsterven bedreigde soort. "Je moet de hele dag wil len werken en alles zelf kunnen doen. Niet om negen uur binnen en om vijf uur naar huis", meent hij. "Daar ontbreekt het sommige mensen toch aan. Ik heb bijvoor beeld wel eens een horeca-onder- nemer gesproken die zijn tent in de binnenstad tussen de middag sloot. Het ligt voor de hand datje dat nooit moet doen. Dan ont breekt het toch aan ondernemer schap". Gesprek Weijers valt Vaoli tegen "Het is de taak van de Tweede Kamer om geluiden van de basis serieus te nemen. Gemeentelijke overheden en diensten staan dichter bij de werkelijke situatie en zien directer wat de effecten van maatregelen zijn. Tweede Kamerleden dienen deze gelui den te nemen als toetssteen voor het regeringsbeleid en zich niet te laten leiden door kabinet of partijpolitiek". Met onder meer deze bood schap in de bagage zijn vorige Voor informatie en Hps tel. (971)-144941, toestel 216 Spreekuur voor ondernemers "Het spreekuur voor onderne mers voorziet in een duidelijke behoefte. We willen naar een si tuatie als in Amsterdam: een bu reautje met een vaste beman ning. Het moet alleen nog meer bekend worden dat onderne mers met een bepaald vraagstuk bij ons terecht kunnen. We moe ten een klankbord worden. Als het over de onderneming gaat kunnen de mensen met iedere vraag bij ons terecht, ook met in terne en financiële kwesties. We zitten er voor". Sinds 25 juni houdt de Leidse afdeling van het Koninklijk Ne derlands Ondernemersverbond (KNOV) maandelijks een spreek uur voor ondernemers. De secre taris van het Leidse KNOV, Wim de Geus, heeft de - soms danig uitgelopen zittingen vrijwel al lemaal meegemaakt en is er en thousiast over. "De belangstel ling voor het spreekuur is goed. Het uur is regelmatig gevuld, het is druk". Het ondernemersspreekuur is een initiatief van het KNOV-Lei- den en de mede door het ver bond van de grond getilde ver- enigingenraad. In deze raad zijn zeven ondernemersverenigingen vertegenwoordigd. "Het doel van de raad is om te komen tot een coördinatie van de onderne mersverenigingen, een bunde ling van krachten. Niet zozeer om promotie na te streven, zoals 'Leiden leeft' doet, maar meer voor de sociale en economische problemen", aldus De Geus. In het KNOV is eenderde van de Leidse middenstand ver enigd. "Er gebeurde eigenlijk niets", zegt De Geus. "Het is toch zonde om allerlei mogelijkheden te laten liggen. We hebben toen een verenigingsraad opgericht, een zelfstandig functionerend li chaam, en zijn begonnen om de winkeliers daarvoor te interesse ren. Daar zijn we overigens nóg meé bezig". "We moeten meer naar de mensen toe. Schoorvoetend zijn we daarmee begonnen. Het spreekuur wordt elke derde maandag van de maand gehou den. Ondernemers met allerlei problemen kunnen bij ons te recht. We beogen ook mensen, die een onderneming willen be ginnen, te helpen". "Op het spreekuur komen al lerlei vragen en onderwerpen aan de orde. Het heeft me ver baasd, dat ze zo veelzijdig zijn. Een paar voorbeelden: welke boekhouder of accountant raadt u me aan. Ik heb last met de be lastingen. Of: ik wil een parkeer terrein pachten van de gemeen te, is dat rendabel". "In het laatste geval gaan we met de gemeente praten. We kunnen terugvallen op het KNOV-districtskantoor in Delft om te kijken of er rapporten zijn over soortgelijke situaties. De ge meente weet soms ook niet wat voor pacht ze moeten vragen. Dat zeggen ze zelf ook. Ze heb ben er geen ervaring mee", aldus De Geus. "Je krijgt ook vragen uit de ho- recasector. Onder meer van een horecaondernemer die hoorde dat iemand pal naast zijn uit spanning een horecabedrijf wil de vestigen. We zijn er nog mee bezig, maar zo'n man is in ieder geval blij dat hij steun krijgt. Za ken met een breder belang ko men soms in de verenigingen- raad aan de orde. Op die manier raak je als winkelier ook betrok ken bij wat aan de andere kant van de stad gebeurt", vervolgt de KNOV-secretaris zijn betoog. Tijdens het ondernemers- spreekuur kloppen ook onderne mers aan met financiële proble men. "Er is geen fonds om deze mensen te helpen, maar we kun nen wel vertellen 'je bent al ver dronken' of adviseren 'let eens daarop'. Dat moet je eerlijk kun nen zeggen" "Je merkt soms dat mensen drempelvrees hebben en alleen bellen en niet willen komen. Dat gaat bijvoorbeeld over proble men over opvolging in een fami liebedrijf. Of het probleem van een werkgever die een werkne mer kwijt moet, omdat hij deze niet meer kan betalen. Dat heb ben we kunnen regelen". Over de vraag welke proble- KNOV-secretaris De Geus: week leden van het Leids over leg voor de laagste inkomens (Vaoli) naar Den Haag getogen om het CDA via Tweede Kamer lid S.C. Weijers te bewegen actie te ondernemen voor de zoge naamde minima. Vaoli kreeg de mogelijkheid voor een gesprek met Weijers, de voorzitter van de fractiecommissie voor sociale za ken van het CDA, via de Leidse gemeenteraadsfractie. "Ik ben er niet zo van over tuigd dat de dingen die we te ber de hebben gebracht een beetje doordringen", zegt Vaoli-lid An- toon Ruigrok, na het gesprek met Weijers. "Het CDA Leiden was welwillender om naar ons te luisteren. Weijers probeerde ons onder de tafel te praten. Een echt gesprek is is het niet geweest". Rob Craane van Vaoli: "Het bleek niet mogelijk over het ver hogen van de minimuminko mens met Weijers te praten. 'Als we dat doen moet het hele socia le zekerheidsstelsel worden her zien, dat gaat sowieso niet door', reageerde Weijers. Bij een twee de gesprek is het niet de bedoe ling dat we er zo intuinen". een klankbord worden" (Foto Holvast) Mocht een delegatie van de CDA-fractie naar Leiden komen, zoals de bedoeling is, dan wordt er verder gepraat. Hoewel Vaoli van dit vervolg niet al te hoge verwachtingen heeft. Enquête van CNV in Zuid-Holland De activiteiten die gemeenten in Zuid-Holland ontplooien ter be strijding van de jeugdwerkloos heid wil organisatie van werkende jongeren binnen het christelijk nationaal vakverbond (CNV) op een rijtje zetten. Het CNV heeft hiervoor een enquête opgezet die aan alle gemeenten is gestuurd. De CNV-jongeren willen aldus een beeld krijgen van de (onmo gelijkheden van de gemeenten iets te doen tegen de jeugdwerk loosheid. Gevraagd wordt onder meer naar het geld dat de ge meenten ter beschikking stellen voor de bestrijding van de jeugd werkloosheid, hoeveel mensen daar baat bij hebben enzovoorts. LEIDEN - Een 80-jarige vtouw moest gistermiddag even na twaal ven met een gebroken arm en een ontwrichte schouder naar het AZL worden gebracht nadat zij op de Herensingel was aangereden door een bromfietser. Het ongeluk ont- stond doordat de vrouw aarzelde met oversteken: ze liep eerst een voetgangersoversteekplaats op, liep weer terug, deed weer een paar stappen voorwaarts...en werd aan gereden door de bromfietser die in verwarring was gebracht. PSP In het PSP-pand aan de Lange Mare 37a wordt vanavond een openbare ledenvergadering ge houden over de samenwerking tussen PSP en PPR. Tevens zal er worden gepraat over het anti-ra- cismebeleid. Aanvang 20.00 uur. Gebitsverzorging De Katwijkse tandarts M. Snij der komt donderdagochtend het een en ander vertellen over ge bitsverzorging bij ouderen. Hij Muziek, doet dat op uitnodiging van het Dienstencentrum Binnenstad/ Zeeheldenwijk. De bijeenkomst is van tien tot twaalf uur in het ge bouw Ons Eiland aan de Korte- naerstraat. Platen De Leidse werkgroep van Am nesty International vraagt grammofoonplatten (singles of LP's) voor een 'platenmarkt die in de tweede helft van december in de Waag wordt gehouden. De opbrengst is bedoeld ter bekosti ging van de activiteiten van Am nesty International voor het ko mend jaar. Deze onafhankelijke organisatie vraagt nocht krijgt subsidie. Alle platen, ongeacht welke stijl, zijn welkom. Wie pla ten wil weggeven, kan dit dage lijks doen bij "de Stichting Wel zijn, Breestraat 117, van half ne gen tot half zes. Als er problemen met vervoer zijn, kan men bellen naar Jeroen van Rooden, tel. 071- 130639, 's avonds tussen zes en ze- Kerst-In De Leidse Kerst-In-organisatie is op zoek naar mensen die willen helpen bij de organisatie van dit jaarlijkse feest. Telefoon: 071- 121531. Sportcafé In het Leids Vrijetijds Cen trum, Breestraat 66, draait elke donderdagavond een sportcafé. Om acht uur gaat het open; be zoekers kunnen dan tafeltennis sen, darts spelen, kaarten of iets dergelijk. Om tien uur begint er per video een film. Op het pro gramma van deze maand staat verder de 29ste 'Het grote LVC Klaverjastoernooi', waarvoor liefhebbers zich elke donderdag in het sportcafé kunnen laten in schrijven. Welfare De Welfare van het Rode Kruis, afdeling Leiden, houdt de jaar lijkse verkoop donderdag in het Rode-Kruisgebouw aan de Apol- lolaan 1 b, 's middags van twee tot vijf en 's avonds van zeven tbt negen uur. Er is een tentoonstel ling van handwerken die door gehandicapten en bejaarden zijn gemaakt, onder begeleiding van vrijwilligsters van Welfare. Ook is er een rommelmarkt. In The Jam,2e Binnenvest gracht, treden vanavond de Haagse groepen 'Rock-a-Billy' en 'The Falcons' op. Het optreden begint om tien uur. In de Uyl van Hoogland (Nieuwstraat) treedt zondag de Rotterdamse new wave-band 'Aktivitaor' 's middags om vier uur op. Tafeltje Dekje 'Tafeltje Dekje' nieuwe stijl be staat nu bijna een jaar. Vrijwil ligers uit verschillende wijken brengen vers gekookte maaltij den naar mensen die daarvoor in aanmerking komen. Het eten wordt klaargemaakt in diverse bejaardencentra. De klanten kring van Tafeltje Dekje is de laatste tijd gegroeid. Tot en met september waren er al 36.606 maaltijden rondgebracht. De on geveer 120 vrijwillig(st)ers vie ren het eenjarig bestaan donder dagavond in het Van der Willi- genhof, Apollolaan 264, van ze ven tot negen uur. Overigens zijn meer vrijwillig(st)ers nog altijd gewenst. Zij kunnen zich melden via telefoonnummer 141231, tus sen tien en twaalf uur, van maandag tot en met vrijdag. LEIDEN - "Zal ik aan de hariebalken gaan hangen?" Nederlands enige professor Japans en Koreaans laat niets na om de fotograaf ter wille te zijn. Echter, op het moment dat er naar de denkbeeldige vogel moet wor den gekeken, roept hij uit: "Wacht even, ik heb mijn colbert niet aan". Het wordt ten slotte een statiefoto in de bibliotheek van het Leidse Instituut Talen en Cul turen van Japan en Korea. Zo'n foto waarmee Japanse familiealbums vol moe ten zitten. Immers, je kunt geen groep Japanners te genkomen of je ziet wel een aantal van hen stokstijf staan voor een van onze belangrijke monumenten, ter wijl de rest druk bezig is met het instellen van de glan zend zwarte camera's. De schrijver Rudy Kousbroek heeft daar ooit een mooie verklaring voor gegeven. Hij zei: Japanners zijn er zo trots op dat ze de Europese geschiedenis kennen, dat als ze in levende lijve bij de historische plekken zijn, ze geen genoegen nemen met een stille foto. Het thuisfront verlangt gedegen bewijs materiaal: dus altijd een landgenoot op de voorgrond. Professor Frits Vos knikt instemmend. Hij mag die Kousbroek wel. "Ja, ja het is een reislustig volk. In Japan wordt de grap gemaakt dat als die miljoen Ja panners die nu onderweg zijn allemaal thuis zouden komen, er onmiddellijk woningnood zou ontstaan". Aan deze Leidse Japanoloog, die vorig jaar decem ber met emeritaat is gegaan, is onlangs de culturele prijs van de Japanse provincie Osaka toegekend. Deze prijs werd drie jaar geleden ingesteld en vernoemd naar Yamagata Bantó(1748-1821), een Japanse weten schapper afkomstig uit de klasse der handelslieden en woonachtig in de stad Osaka. Eerder waren de Ameri kaan Donald Keene en de Australische Joyce Ac- kroyd de uitverkorenen. Hoewel het juryrapport hem pas op 8 december bij de officiële uit reiking in Osaka ter ore zal komen, vermoedt de hoogleraar dat hij het. heeft gekregen voor zijn verzameld werk. Vos beschouwt zichzelf nog als een Japanoloog in de ouder wetse zin van het woord. Als ie mand die overal zijn neus in heeft gestoken. "Vandaag de dag komen er steeds meer specialisaties", zegt hij met enige afschuw in zijn stem. "In de tijd dat ik werd opgevoed was het gebruikelijk om alles te doen. Je werd natuurlijk ook voor alles gebruikt. Als er een boek ver scheen over de godsdiensten in de wereld, dan was het al gauw: zou u het hoofdstuk over Japan en Korea niet voor uw rekening kunnen ne- Yamagata Bantó kennende zou hjj waarschijnlijk tevreden zijn ge weest over de keus van de jury. Hoewel Bantó's levenloop heel an ders is dan die van Vos, valt er toch enige overeenkomst te bespeuren het zijn allebei wetenschappers die van een onderwerp alles willen af weten. Yamagata werkte op zijn dertien de in een zaak waar rijst werd ver kocht en financiële transacties plaatsvonden: een soort bank. In korte tijd beheerste deze jonge Ja panner alle geldzaken in Sendai in Noord-Oost-Japan. Een knappe prestatie die werd beloond meteen bezoek aan de school. Een school gesticht door kooplieden, waar hij zich ontwikkelde tot een weten schapper. Een jaar voor zijn dood publi ceerde Bantó zijn hoofdwerk: 'In plaats van dromen', een verhande ling over astronomie, geografie en economie. Vos die dit werk heeft bestu deerd, zegt: "In het boek wordt de nadruk gelegd op handel drijven in het buitenland. Er staat zelfs in dat in Nederland de koning de opper bevelhebber is van de handel. En dat is heel goed gezien, immers ko ning Willem I is zo bekend gewor den door zijn bemoeienissen met de handel. Bantó hechtte geen waarde aan geschiedenis. In feite was het een atheïst en materialist; hij geloofde niet aan de ziel - dood is dood", luidde zijn visie. Mystiek De professor heeft nog steeds een werkkamer in het Arsenaal, een van de mooiste gebouwen van het universiteitscomplex. Er heerst een welddagige rust, die van vleugje Oosterse mystiek lijkt doortrokken. Totdat zijn opvolging is geregeld, mag hij hier vertoeven. Een gedeelte van zijn werk staat in de boekenkast. Het is overigens aan zijn persoonlijke belangstel ling te danken dat Vos zich zowel bezighield met Japans als Kore aans. Veel overeenkomst hebben beide talen niet. "Vergelijk het maar met Neder lands en Russisch. Ik ben erg ge steld op de oud-klassieke Japanse cultuur. Ik heb onderzoek gedaan naar de Japanse literatuur uit de door Saskia Stoelinga Heinantijd (een periode van 794 tot 1192 na Chr), naar de bestudering van de Koreaanse godsdiensten en naar de betrekkingen Japan-Ne derland". "In óns land is dat niet zo erg be kend, maar de invloed van de Ne derlandse taal op de Japanse taal is groot geweest. Er zijn erg veel Ne derlandse woorden overgeno men". Op innemende wijze vraagt hij: "Zal ik er wat spellen?" "Biirch-bier; kohhi-koffie; supoi- to-spuit en zo zijn er veel meer. Vooral veel medische termen zijn overgenomen. De Nederlanders waren namelijk de enige westerlin gen die tussen 1649 en 1854 handel mochten drijven met Japan. In het begin betekende dat alle maal niet zoveel, maar aan het eind van de achttiende eeuw ontstond een Hollandse wetenschap, waarin astronomie, scheikunde, wiskunde en de geneeskunst ter sprake kwa men. Boeken hierover werden in de Nederlandse taal bestudeerd. Het waren vooral de voorstanders van de modernisering van Japan: aanhangers van de Japanse geest en het Westers talent. In feite zet deze gedachte zich nu nog voort". Grote belangstelling "Het is een leergierig volk", zegt Prof. Frits Vos: "Als kleine jongen hij. Zijn blik trekt behoedzaam een lijn langs de boekenkast alsof hij zeggen wil: hieraan heb ik mijn ziel verpand. "In 1872 was er al ver plicht onderwijs. Dertig jaar eerder dan in Nederland". Vos ging pas in 1951 voor de eer ste keer naar Japan voor een on derzoek van de Unesco. 'Na de oor log in Nederlands-Indië en de kampervaringen van Nederlanders in Azië was er een sterke anti-Ja panse houding ontstaan". Hem viel op dat voor de Japanners die oor log tegen ons niets betekende. "Zij hebben naar hun gevoel oorlog ge voerd tegen Amerika en Engeland. Er waren in die tijd nauwelijks ge voelens van schuld of wrokgevoe lens jegens de atoombom. In '65, nadat Nederland een economische missie naar Japan had gestuurd, is de lucht opgeklaard. Op dit mo ment is Japan economisch gezien zelfs een gewichtige partner". Het land van de rijzende zon oe fent niet alleen aantrekkingskracht uit op het zakenleven, ook de Ja panse taal en literatuur - uitgeverij Meulenhoff heeft een prachtig fonds met schrijvers als Mishima, I^awabati staan volop in de be- ond ik het al leuk over het Verre Ooste langstelling. Maar liefst over de honderd studenten hebben dit stu diejaar voor de Japanse taal- en let terkunde gekozen. "Overweldi gend hè?". Met enig leedvermaak laat hij weten: "Wij zijn ongeveer de enige vakgroep die heeft mogen uitbreiden". Heldendichten We komen te spreken over de motieven. "Voor mij had deze stu die een romantische aantrekkings kracht. Als kleine jongen vond ik het al leuk om over het Verre Oos ten te lezen. Op het gymnasium kreeg ik een boekwerkje over toe komstmogelijkheden in de hand gedrukt. Kandidaat-tolk Chinees/ Japans leek me wel wat. Nu is er in dat vak niets meer te beleven als je afgestudeerd bent. Wat de huidige groep studenten moet gaan doen, ik weet het niet. De diplomatieke dienst? Een Japanoloog hebben ze eenmaal in de drie jaar nodig. Ook het zakenleven neemt niet direct een Japanoloog in dienst". Vos begon in 1937 met zijn stu die, toen nog Chinees, in '39 ver te lézen". trok hy voor enige tijd naar Bata via als aspirant-ambtenaar voor Oost-Aziatische zaken. Nog net voor de oorlog behaalde hij zijn kandidaats-examen. In de oorlog, werkzaam op het Museum voor Volkenkunde, afdeling Japan, ver ruilde hij zijn hoofdvak voor een bijvak. Bij een missionaris leerde hij Koreaans. In 1958 werd hij hoogleraar aan de Leidse universi teit. Hoewel zijn rol aan de universi teit is uitgespeeld, betekent dit niet dat Frits Vos zijn wetenschappelij ke werkzaamheden staakt. Alleen zijn Japanse vrouw al zorgt ervoor dat hij dat land en die cultuur nooit meer vergeet. Dan is er nog de Ai- ne, een uitstervend volk dat woont op het noordelijk hoofdeiland van Japan. "Ze behoren tot het Europi- de hoofdras en hebben een totaal andere taal dan de Japanners zelf. Ze hebben een eigen literatuur met prachtige heldendichten". Na een korte stilte loopt hij wat heen en weer door zijn kamer. "Ik ben hier gelukkig geweest. Maar hoe kan het ook anders? (foto Holvast) Von Siebold Leiden heeft een prachtige tradi tie op dit gebied. Niet alleen werd in 1855 de eerste hoogleraar Japans en Chinees van de wereld, dr. J.J. Hoffmann, hier benoemd, ook het Museum voor Volkenkunde heeft een prachtige collectie. Zo mooi zelfs dat Japanners er speciaal voor naar Nederland of liever ge zegd Leiden komen". Hij raakt in vervoering, vertelt over professor Pearson en zijn stu diën naar de oudste Japanse litera tuur, over Von Siebold, een Beier se arts die zes jaar lang in Neder landse overheidsdienst op het klei ne schiereilandje in de baai van Nagasaki heeft gewerkt en over de oorlog in Korea. "Allemaal verhalen apart hè?", constateert hij, als hij de pen niet meer hoort krassen. "Von Siebold moet erin. Aan deze man hebben we die prachtige collectie van plan ten, prenten, voorwerpen en ge schriften te danken; bezittingen die nergens ter wereld meer te vin den zijn. Ach laat ook maar, schrijft u maar dat de prijs een zeer onverwachte en aangename ver rassing is".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 4