Steeds Academisch bedrijvencentrum noteert eerste onderneming Hengelaarsbond wil naar buurthuis in Zuid-West Samenwerking tussen universiteit en bedrijfsleven Winter in museum volkenkunde Gestolen auto uit Oude Vest gevist ra Subsidie voor BOA staat nog verder op de tocht Schedelletsel Ruimte aan Morsweg te klein geworden Taptoeprijs voor K en G Echtpaar verdacht van drugshandel WOENSDAG 7 NOVEMBER 1984 LEIDEN LEIDEN - De winter heeft zijn intrede gedaan in het Rijksmuseum voor Volkenkunde. In de vorm van een dik pak sneeuw. Zij het onsmeltbare. In het museum aan de Steenstraat loopt sinds 20 juni de tentoonstelling 'Over leven en overleven', over de cultuurveranderingen in de poolgebie den. Deze tentoonstelling volgt de jaargetijden op de voet. Vandaar dat het houten huis, dat in de poolgebieden de iglo heeft verdrongen en in het museum is nagebouwd, is bedolven onder de sneeuw, evenals het land schap eromheen. De Sermilikfjord is dichtgevroren en een jager komt op zijn hondeslee huiswaarts gereden naar de nederzetting Tiniteqilaaq (zie foto). Bij het fornuis in het huis hangen Groenlandse en Europese kle dingstukken te drogen. Op deze manier wil het museum de aandacht voor de tentoonstelling vasthouden en daarmee voor de bedreiging van de diverse culturen in de poolgebieden (zoals de Lappen, de Nivch en de Eskimo's), onder meer als gevolg van de blanke, westerse invloeden. De tentoonstelling is tot en met 3 september 1985 te zien. (foto pr> LEIDEN De brandweer heeft vanochtend een wagen uit de Oude Vest 'gevist'. Volgens de politie gaat het om- een auto die een paar dagen geleden werd gestolen van de Kaasmarkt. Van de daders ontbreekt tot nu toe elk Spoor. (fQto Holvast) LEIDEN - Het academisch bedrijvencentrum (abc) van de Leidse universiteit, een initiatief dat beginnende ondernemers in staat stelt om mede dank zij de kennis van de universiteit een be drijf van de grond te tillen, vertoont levenstekenen. Het eerste bedrijf heeft zich gevestigd in het centrum op de hoek van De Doelen en de Witte Singel ('de barak'). Het abc is bedoeld om een brug te slaan tussen de universitaire we reld en research behoevende, klei ne en middelgrote ondernemin gen. Aan het bedrijfsleven in de re gio kan het centrum voordelige kantoorruimte bieden en goedko pe laboratorium-units waarin on derzoeksfaciliteiten worden gebo den in combinatie met de kennis en begeleiding van wetenschappe lijk personeel van de universiteit. "Beginnende ondernemers die iets nieuws willen ontwikkelen of brood zien in een bestaand idee kunnen wij ondersteunen, bijvoor beeld door hen in contact te bren gen met de juiste mensen. In sa menwerking met de Vereniging van Nederlandse Ondernemers kunnen we hun adviezen geven. Er is een accountantskantoor dat hen gratis helpt om een bedrijfsadmini stratie op te zetten", vertelt me vrouw A.W Leistra van het cen trum. "Door de samenwerking met de universiteit kunnen bedrijfjes in principe beschikken over de kennis van alle faculteiten van de universiteit". Over deze samenwer king worden afspraken gemaakt, er wordt een tarief voor vastgesteld zodat het bedrijf aan de slag kan. "In de Verenigde Staten en Enge land zie je in de omgeving van uni versiteiten technologische geavan ceerde bedrijfstakken ontstaan", blikt ze vervolgens in de verre toe komst. Volgens mevrouw Leistra is de belangstelling voor het abc groot bij beginnende ondernemers. Het wachten is nog op het nieuwe on derkomen. Desondanks is er in de huidige barak, waar zeven bedrijf jes in kunnen, voorlopig voldoen de ruimte. Het abc beschikt onder meer ook over een directe lijn met het CRI (Centraal Reken Instituut). "Een software-bureau zou er zó in kunnen", aldus mevrouw Leistra. De ruimte beslaat ongeveer 200 vierkante meter, hoofdzakelijk kantoren. In het nieuwe onderko men komt ook ruimte voor labora toria. Men is eveneens bezig met de voorbereiding van cursussen die voor beginnende ondernemers de moeite waard zijn. De zaak wordt bemand door twee part-timemede werkers. De kosten voor de beginnende ondernemer zijn honderd gulden per vierkante meter per jaar. Schoonmaakkosten, telefoon, ver warming en dergelijke komen daar allemaal bij. De rest van de dienst verlening, onder meer ook door de universiteit wordt per geval in een contract geregeld. De totale kosten van het abc be dragen ruim een miljoen gulden per jaar. Behalve de provincie heb ben ook de Kamer van Koophan del de gemeente Leiden en de uni versiteit er geld in gestoken. Bij het ministerie van economische za ken loopt nog een subsidieaan vraag voor de dekking van de per soneelskosten. Meetapparatuur Het eerste bedrijf dat zich heeft gevestigd in het abc is Alpha Elec tronic Circuits (AEC). Bij dit be drijfje wordt meetapparatuur ge maakt. De onderneming is pas kor te tijd actief en verkeert dan ook nog duidelijk in de opbouwfase. De verschillende werknemers, een wisselende bezetting, werken dan ook geen van allen full-time. In opdracht van de stichting Leycom maakt AEC een electro- nisch meetapparaat dat druk en volume in het hart kan meten. Hiervoor wordt gebruik gemaakt van de medische vakgroep van de universiteit. Bram Luteyn van AEC noemt de samenwerking tus sen de faculteit en het bedrijfje bij zonder. "Als klein bedrijfje kun je snel maken en snel aanpassen, als dat nodig is. Een groot bedrijf zal eerst marktonderzoeken doen en zich afvragen of het produkt renda bel is. Dat hoeven wij dus niet". Het meetapparaat is in ontwik keling bij de medisch faculteit. Als het ontwerp gereed is gaat AEC aan de slag om de opdrachtgever een kant en klaar apparaat te be zorgen. Luteyn hoopt dat uit het contact met de medische vakgroep de opdracht voor nog een paar van deze meetapparaten zou kunnen voortvloeien. het maken van trouwfoto's". Wie vindt dat er bij de Rem- brandtbrug een molen moet ko men, kan de stichting financieel steunen. Geld dient gestort te worden op haar gironummer. Dit alles vanzelfsprekend onder het motto: gooi uw geld in de put Club 58 (1) Ze zitten pas een paar maanden in het nieuwe pand aan de Lan- gegracht 57. Bij de opening leek het allemaal zo mooi: wethouder Schoute sloeg de grote trom en keek glunderend de zaal rond. Alsof hij zelf de ruimte van Club 58, een ontspanningsvereniging voor volwassen geestelijk gehan dicapten, had opgeknapt. Niets is minder waar, aldus Hetty van Halderen, één van de 25 vrijwilligers die zich bijna dag en nacht inspannen om de club draaiende te houden. "We krij gen helemaal geen medewerking van de gemeente. We bestaan nu 26 jaar en in die tijd zijn we al vier keer verhuisd. Dat Harte- veltcomplex aan de Langegracht was wel het ergste dat de ge meente ons ooit heeft aangebo den. Er was geen water, geen licht, geen gas, geen riolering. Zelfs geen toiletten. Toen we daar een opmerking over maak ten tegen een paar mensen van de gemeente keken die ons een beetje wazig aan. Alsof ze zeggen wilden: toiletten, hebben jullie die ook nog nodig?" Hetty van Halderen is daarop met twee gepensioneerden vier maanden aan de gang gegaan om de ruimte een beetje leefbaar te maken. Ook een elektriciên moest er aan te pas komen. Kort om: Club '58 heeft zo'n 36.000 gulden moeten besteden om de boel een beetje leefbaar te ma ken. En nu is het geld op. Of lie ver gezegd: ze staan dik in de ro de cijfers. Club '58 (2) De vrijwilligers van de club orga niseren veel voor de geestelijk gehandicapten. Maar ze zouden nog meer willen doen. Dansles sen of een gymclub bijvoorbeeld. "Maar zie maar eens een echt paar te krijgen dat die dansles sen wil geven. Als ze het al willen doen, verwachten ze toch een vergoeding. En voor gymlessen is de ruimte hier niet geschikt. Dan moet je toch een gymzaal in een school huren", zegt Hetty van Halderen. Kooklessen zouden ook heel- nuttig zijn. Een aantal van de 120 clubleden woont zelfstandig, maar wat blijkt? Ze eten uit de muur. Als ze 's avonds van de so ciale werkplaats komen, zijn ze te moe om de piepers te jassen. Maar ook voor kooklessen heeft Club '58 geen geld. Want dan moet toch minstens een gasfor nuis worden aangeschaft. Toege geven, de clubleden betalen een geringe vergoeding voor derge lijke evenementen. Maar de kos ten worden daardoor bepaald niet gedekt. Hetty van Halderen: "We orga niseren daarom op 10 november een fancy fair. Die moet min stens duizend gulden opleveren om dergelijke activiteiten te kun nen beginnen. Vorig jaar is de fancy fair een groot fiasco gewor den. We hopen dat het dit jaar be ter zal gaan". De voortekenen zijn slecht: van de 150 winkeliers die ze heeft aangeschreven om wat prijsjes voor het Rad van Avontuur ter beschikking te stellen ("Ik ben die brieven zelf overal in de bus LEIDEN - De subsidie aan de Boycot Outspan Actie (BOA) komt nog verder op de tocht te staan. Dit jaar moest deze in Leiden gevestig de organisatie tegen apartheid en racisme al een part-time medewer ker inleveren. Maar subsidiegever NCO heeft nu ook de toezegging dat de subsidie aan BOA in 1985 op het niveau van dit jaar wordt ge handhaafd, ingetrokken. Dit als ge volg van de dreigende inkrimping van het NCO-budget. Het budget van de NCO (nationa le commissie voorlichting en be wustwording ontwikkelingssa menwerking) staat deze week ter discussie in de Tweede Kamer. Mi nister Schoo wil dat de commissie twee miljoen gulden minder uit geeft in 1985 en zich beperkt tot veertien miljoen. Daarom heeft de NCO de toezegging aan BOA, dat deze organisatie in 1985 niet verder hoeft in te leveren, ingetrokken. "Een zorgwekkende ontwikke ling", vindt Esau du Plessis, de coördinator vam BOA. Dit jaar moest hij een part-time medewer ker ontslaan als gevolg van korting op de subsidie. Bij de Raad van State heeft BOA een verzoek inge diend voor schorsing van dit be sluit. Dit werd echter afgewezen. Met de NCO was de voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State het eens dat BOA voor het organiseren van de 'ste- denacties' voldoende heeft aan an derhalve arbeidskracht. Tegen deze beslissing loopt bij de Raad van State nog een be zwaarprocedure, waarvan de uit slag nog wel enige tijd op zich kan laten wachten. Volgens Esau du Plessis overweegt BOA om een spoedbehandeling hiervan aan te vragen omdat nu de kans aanwezig is dat de actiegroep per 1 januari verder wordt uitgekleed. Tweede Kamer Dit hangt af van de omvang van het NCO-budget, waarover deze week in vaste commissie voor ont wikkelingszaken van de Tweede Kamer wordt gesproken. Het CDA is verdeeld over de korting. Com missievoorzitter Aarts is tegen de maatregel van Schoo, terwijl zijn partijgenoot Gualtherie van Wee zei, daarin gesteund door de WD, een krachtig voorstander is van de korting. PvdA-ontwikkelingsspe- cialist Henk Knol, die ook deel uit maakt van de vaste Kamercommis sie, verklaarde dat bij de begro tingsbehandeling 'zeker een amen dement zal worden ingediend om de korting van Schoo ongedaan te maken'. De NCO overhandigde gister middag in de hal van de Tweede Kamer een petitie, aan leden van de vaste Kamercommissie. Daarin zegt de NCO onder meer dat 'de subsidiekorting ten koste zal gaan van vijftig banen en verdergaande vernieuwing binnnen de organisa tie zal blokkeren'. LEIDEN - Een 12-jarig meisje moest gisterochtend met schedel letsel naar het AZL worden ver voerd nadat zij even na achten op de Lammenschansweg was aange reden door een auto. Het meisje stak de weg over zonder uit te kij ken, aldus de politie. De automobi liste probeerde haar nog te ontwij ken, maar die poging was vergeefs: na het meisje geraakt te hebben, kwam de auto tot stilstand tegen een andere wagen. Zo was het in de zeventiende eeuw een molen bij de Rem- brandtbrug. De brug is terug. Nu de molen nog? gaan doen om postzegels uit te sparen") hebben er welgeteld dertien gereageerd. "Rommel tjes om te verkopen hebben we wel. Maar het gaat ons om die prijsjes. Zo'n doorlopend Rad van Avontuur moet het meeste geld opbrengen". Maar als er geen prijzen zijn, begin je niet veel. Prijzen of niet: de fancy fair gaat door. Op 10 november gaan de deuren aan de Langegracht 57 's ochtends om elf uur open om pas om vier uur weer dicht te gaan. Op dat tijdstip moet Club '58 minstens duizend gulden bin nen hebben. Om weer even voor uit te kunnen. En wie zin heeft op zaterdag ochtend als begeleider met twin tig mensen van de wandelclub er op uit te trekken, is ook van har te welkom. De wandelclub draait niet meer, omdat er op die dag geen vrijwilliger te vinden is. Ge noeg te doen dus. ANNEMIEK RUYGROK LEIDEN - De Hengelaarsbond voor Leiden en Omstreken hoopt te kunnen verhuizen naar een van de leegkomende club- en buurthui zen in Leiden Zuid-West. De bond zoekt nu verenigingen of organisa ties die zich met haar in zo'n com plex willen vestigen, omdat een clubhuis te groot is voor de sport vissers alleen. "Het zou anders overdag maar ongebruikt blijven", zegt voorzitter G.P. de Haas. In hoeverre de opzet van de hen gelaarsbond, de grootste vereni ging in deze regio, zal slagen, is nog de vraag. De bond blijkt het oog te hebben laten vallen op het club huis De Klinker aan de Berlage- straat. Maar gemeente-ambtenaar Kagie meldt desgevraagd dat de Leidse Bond van Speeltuinvereni gingen de eerste gegadigde hier voor is, samen met speeltuinver eniging Zuid-West, die al aan de Berlagestraat is gevestigd. Zo goed als speeltuinvereniging De Vijf Ho ven als eerste in aanmerking lijkt te komen voor het clubhuis Vijfho- venhuis aan de Hoflaan. Tamboerijn de Boshuizerlaan. Voorzitter De Haas zegt dat de hengelaarsbond in elk geval haar huidige vestiging, de gehuurde winkelruimte aan de Morsweg 234, zou willen verlaten. Dit pand wordt te klein. "We hebben ruimte nodig om apparatuur te kunnen opstellen, om te vergaderen en om mensen te kunnen ontvangen", al dus De Haas, die de hoop op een gemeentelijk gebouw nog niet heeft opgegeven. Hij heeft daarom bij de fractievoorzitters van alle plaatselijke politieke partijen een visje uitgeworpen, om te vernemen of zij kans zien de ruimtenood van de bond te verhelpen. LEIDEN - De senior- en juniorkorpsen van de Christelijke Muziekvereni ging K en G hebben samen de wisselprijs, een bronzen Joppenszbeeldje, gewonnen voor hun presentatie tijdens de Taptoe op 2 oktober. Deze prijs is door de 3 October-Vereeniging ingesteld om de presenta tie tijdens de roemruchte Leidse Taptoe te verbeteren. Aan de eerste prijs is een bedrag van duizend gulden verbonden. De tweede prijs, ter waarde van zevenhonderdvijftig gulden, ging naar de korfbalvereniging Pernix en de meuorettenvereniging Key Town Stars met muziekkorps DSW gingen strijken met de derde prijs van vijfhon derd gulden. De officiële prijsuitreiking geschiedt op de Nieuwjaarsreceptie van de Leidse Sportfederatie in januari 1985. ADVERTENTIE Resteert het gebouw van de Tamboerijn aan de Valeriusstraat. De gemeente zou het liefst zien dat de hengelaarsbond zich daar zou vestigen. Maar gezien de slechte staat van dat gebouw toont voorzit ter De Haas daar vooralsnog wei nig belangstelling voor. Kagie er kent dat dit complex er niet best aan toe is, maar wijst erop dat het financieel nog lang niet is afge schreven. "De vraag is dus wat het goedkoopst is: het af te breken of het op te knappen". Uit zijn woor den blijkt dat de onderhandelin gen zich nog in het verkennend stadium bevinden. Verder is hij op de hoogte van het gegeven dat de hengelaarsbond het liefst een ves tiging krijgt in de nabijheid van water- Overigens is de gemeente nog geen eigenares van de complexen die toe- horen aan de diverse stich tingen onder wier verantwoorde lijkheid het club- en buurthuis werk valt. De buurthuizen komen vrij doordat de drie organisaties in Zuid-West, gedwongen door de be zuinigingen, gaan fuseren. Er komt één groot club- en buurthuis in de vrijgekomen Antoniusschool aan LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteravond omstreeks kwart voor zeven een man en een vrouw - woonachtig aan de Cruquiuslaan - aangehouden die ervan worden verdacht te handelen in verdoven de middelen. De politie vond een halve gram heroïne. Op de Blauwpoortsbrug werden in verband met deze zaak ook twee mensen aangehouden. .Zij hadden niets bij zich. KOFFIEDIEF Een 24-jarige Lei- denaar werd gistermiddag om streeks kwart voor vier aangehou den, omdat hij in een supermarkt aan de Brahmslaan 25 pakken kof fie had gestolen. In zijn auto ble ken ook nog 22 pakken te liggen. Redactie: Wim Brands Bart Jungmann De Put (1) Tot in de vorige eeuw heeft er bij de Rembrandtbrug een molen gestaan: De Put, vernoemd naar één van de molenaars. In deze molen heeft overigens niet de va der van Rembrandt gewerkt; die molen stond een eindje verder op. Hoe dan ook, lukt het de stich ting Molen De Put om anderhal ve ton bij elkaar te scharrelen, dan zal bij de Rembrandtbrug te zijner tijd weer een molen verrij zen. Zevenduizend gulden is in middels al op de bankrekening gestort. Door studentenvereni ging Minerva, die bij de gemeen te informeerde naar een goed doel en werd doorverwezen naar De Put. "En het lijkt me dat we de rest van het geld ook wel bij elkaar krijgen", meent de secretaris van de stichting, R. van Gulick. "Ik bedoel, ik zou geen reden weten te bedenken waarom bijvoor beeld bedrijven niet grif geld zouden willen geven". Het idee om de stichting op te richten is weer het gevolg van een idee van de Rijnlandse Mo lenstichting. Putlid Leo Meijer, evenals Van Gulick gemeente ambtenaar: "De Rijnlandse Mo lenstichting is met het plan naar voren gekomen. Ze zijn, met an dere woorden, naar de gemeente toegestapt". Omdat er dus al enige voorbe reiding is gedaan, weet De Put exact hoeveel geld er verzameld moet worden: twee ton is voor handen, onder meer in het kader van een werkgelegenheidspro ject, blijft over anderhalve ton. "Dat zijn de materiaalkosten", al dus Van Gulick. De Put (2) Is dat nou een mooi gezicht, een molen bij de Rembrandtbrug? Vroeger mag er dan een molen hebben gestaan, maar dat wil niet zeggen dat een dergelijk bouwwerk op die plaats nu ook fraai staat. Van Gulick pakt een boek, bla dert wat, vindt de foto die hij zoekt en zegt: "Dit is in Heusden. Zoals je ziet lijkt deze plaats erg veel op de omgeving van de Rembrandtbrug. Moet je nou eens goed kijken hoe mooi dat is, een molen op zo'n plek. Wie dit ziet, is toch plat". Meijer knikt, zegt: "Die molen bij de Rembrandtbrug krijgt na tuurlijk toeristische waarde, maar daarnaast - en dat wil ik toch even nadrukkelijk zeggen - moet het ook een werkende mo len worden". Van Gulick: "En je kunt in de buurt van deze molen volgens mfj ook wel evenementen orga niseren. Ja, ik noem maar wat..." Meiier: "Je kunt zoveel beden ken. Het lijkt me bijvoorbeeld ook een geschikte locatie voor Aan de dis met Henny Huisman LEIDEN - Een etentje in een Leids restaurant met tv-presentator Henny Huisman is de hoofdprijs van een spel dat winkeliers van de Haarlem merstraat in de periode van 12 tot en met 24 november organiseren, onder het motto 'Bekend in de Haarlemmerstraat'. Wie als winnaar van dit spel een andere disgenoot prefereert, hoeft niet te wanhopen: desgewenst kan men in plaats van Huisman de wielrenner Joop Zoetemelk of de radio- en tv-presentator Herman Emmink laten aanschuiven. De kunst van het spel is drie stempels te verwerven van winkeliers uit de Haarlemmerstraat. Op zaterdag 24 november volgt op een podium nabij de Hartebrugkerk de prijsuitreiking. De presentator daarvan is an dermaal Henny Huisman.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3