Aanleg omstreden rijksweg 11 begint Dwingende vragen over og-belasting Juridische strijd bij Kroon duurt gewoon voort Startsein minister Smit-Kroes Inwoner van Oegstgeest moet eel in Fanfare en koor proberen het samen 'Hoge Rijndijk blijft onaanvaardbaar druk' Werknemer Mariënhaven bekend brandstichting PAGINA i REGIO LEIDEN WOENSDAG 7 NOVEMBER 1984 OEGSTGEEST - Over de begro ting voor 1985 stelden de Oegst- geester gemeenteraadsfracties 128 vragen aan burgemeester en wet houders van dit dorp. In het alge meen zijn de vragen diepgaand beantwoord. Met name op het punt van de onroerend-goedbelasting (ogb) waren de vragen van de poli tieke partijen dwingend. De eige- naren-ogb is in Oegstgeest al lange tijd hoger dan de wettelijke grens van vijftien procent. D'66, PPR en de WD vroegen waarom het college de overschrij ding van de ogb-hmiet niet terug dringt. De beantwoording komt waarschijnlijk voor een belangrijk deel tegemoet aan de verontruste vragen van de partijen. De ge meente Oegstgeest is namelijk de Raad buigt zich over Oegstgeester begroting hoogte van de ogb voor eigenaren aan het afbouwen. Op een totaalbedrag van 1.6 mil joen gulden is de overschrijding van de maximale opbrengst nog zo'n tienduizend gulden. In de ko mende jaren zal de ogb voor eige naren sterk dalen. In de jaren na 1986 blijft de ogb met gemiddeld 1,7 procent dalen. Andere wetenswaardigheden uit het vraag- en antwoordspel tussen het college en de politieke partijen: De controleur voor de honden belasting heeft binnen een jaar 98 'zwarte' honden aangemeld. Er hebben zich geen problemen voor gedaan met betrekking tot de op sporing van deze beesten. Voor de samensmelting van het kleuteronderwijs met het lager onderwijs per 1 augustus 1985 heeft de gemeente 450.000 gulden gereserveerd. Dit zijn de kosten van de ingrijpende operatie, die niet door het rijk worden vergoed. De verzending van de gemeen telijke stukken met de particuliere stadspost levert jaarlijks een be sparing van ongeveer 12.000 gul den op. Fietsers zouden zich volgens het CDA "niet op hun gemak" voe len door de verkeersgeleiders op de President Kennedylaan en de Lijtweg. Het college meent dat de geleidingen gunstig zijn voor de fietsers ("mits ze normaal wegge drag vertonen") omdat het au toverkeer erdoor wordt afgeremd. Ondanks dat constateert de politie nog regelmatig snelheidsovertre dingen op met name de Kennedy laan. Oegstgeestenaren werken nog niet goed mee aan het inleveren van chemisch afval. De 'opsporingsambtenaar' die misbruik van sociale voorzienin gen moet onderzoeken heeft tot nu toe acht gevallen onderzocht. Bij vier uitkeringen werden onregel matigheden vastgesteld. Zwembad Poelmeer wordt met een huis-aan-huis verspreide pro motiefolder aantrekkelijker ge maakt. Er zijn ook plannen voor de verhuur van ligstoelen en de aan leg van een warmwaterdouche. Aan het raadhuis zitten twee kanten: een warme en een koude. Gevolg hiervan is dat de verwar ming van het hele gebouw wordt afgestemd op de koude kant. Dat is nadelig voor het energieverbruik. Over het deeltijdwerk op het raadhuis zegt het college "dat alle functies in deeltijd kunnen worden vervuld". ZOETERWOUDE/LEIDEN De gemeenten Leiden, Zoeterwoude, Hazerswoude en Al phen moeten nog slag leveren bij de Kroon om hun bestemmingsplannen voor de aanleg van rijksweg 11 goedgekeurd te krijgen. Over de goede afloop twijfelt niemand. Ook minister Neelie Smit-Kroes van verkeer en waterstaat niet, die er vrijdag een uurtje spijbelen van de wekelijkse kabinetsvergadering voor over heeft om de eerste spade de grond in te steken. Aldus zal zij, samen met de commissaris van de koningin Schelto Patijn aan het begin van de werkzaamheden voor rijksweg 11 een officieel tintje geven. Dat gebeurt vrijdagmorgen half tien in Alphen aan den Rijn. Het gemeentebestuur heeft van de pro vincie toestemming gekregen om Rijkswaterstaat alvast met de aan leg van het zandlichaam voor de rijksweg te laten beginnen. Rijks weg 11 verbindt rijksweg 4 (Lei den) en rijksweg 12 (Bodegraven) met elkaar. De weg moet om streeks 1995 klaar zijn. De totale kosten zullen, gerekend naar het huidige prijspeil, 170 mihoen gul den bedragen. Dat betekent zo'n tien miljoen per kilometer. De aanleg van een rijksweg gaat in de regel gepaard met jarenlange discussies, waarin voor- en tegen standers elkaar te vuur en te zwaard bestrijden om het gelijk aan hun kant te krijgen. Op die re gel vormt de rijksweg 11 geen uit zondering. Tegengas Sedert het midden van de jaren ze ventig hebben de ministers Ij. Westerterp, ir. D.S. Tuijnman en H.J. Zeevalking als voorgangers van Smit-Kroes al het nodige werk aan de rijkweg gehad. Daarin flink gedwarsboomd door organisaties als de Werkgroep Milieubeheer Leiden, de stichting Natuur en Mi lieu, de Echte Nederlandse Fiet sers Bond, de Vereniging Milieu defensie, het Instituut voor Na tuurbeschermingseducatie, door politieke partijen uit de linkse hoek en door de veeboeren. Aanvankelijk was ook een deel van het provinciaal bestuur van Zuid- Holland niet warm te krijgen voor de rijksweg, die oorspronkelijk zou uitkomen op rijksweg 44 (Amster dam-Den Haag), ten zuiden van de Haagsche Schouw. In Voorschoten zou de rijksweg het landgoed Ber- bice doorsnijden en bijzonder dicht langs woningen voeren. De bewindslieden kregen daaren tegen veel steun van de 'aanliggen de' gemeenten als- Zoeterwoude, Hazerswoude, Alphen aan den Rijn (Zwammerdam) en Bodegra ven, die met het drukke doorgaan de oost-westverkeer in hun dorp waren opgescheept. De Kamer van Koophandel, de stichting Weg en een stevige lobby van met name plaatselijke CDA- en WD-politici hebben de milieuorganisaties flink tegenspel geboden. Uiteindelijk besloot het kabinet, daarin gesteund door een meerder heid van de Tweede Kamer, de rijksweg in ieder geval tot voorbij Zoeterwoude aan te leggen. Het stuk tussen Zoeterwoude en Was- door Henk Houtman senaar is niet volledig van de baan, maar komt er in ieder geval niet voor het jaar 2000. Rondweg Het werk begint in Alphen aan den Rijn, waar ten zuiden van de stad de rijksweg het karakter van een rondweg of ringweg heeft. De weg wordt daar om de - overigens nog te bouwen - woonwijk Kerk en Zanen geleid. Aan de oost- en west kant zorgt Alphen zelf voor de aan sluitende wegen. Op de Hoorn zal het verkeer even voorbij het com plex van de Genie naar de nieuwe rijksweg worden geleid, en aan de oostkant wordt vanaf de (verleng de) Conradstraat evenwijdig aan het Rietveldsepad een verbinding met rijksweg 11 gemaakt. Het Al- phense gedeelte van de rijksweg zal in 1988 gereed zijn. Door de slechte ondergrond is een pakket van drie tot vier meter zand nodig om als fundering te dienen. WOENSDAG Leiden The Jam - 2e Binnenvestgracht, optre den de Haagse groepen 'Rock-a-Billy en The Falcons', 22 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Los Santos Inocentes' van Mario Camus, 20 en 22.15 uur. Gulden Vlies - Breestraat, raadscom missies ruimtelijke ordening, volks huisvesting, financiën, economische za ken, 20 uur. Leiderdorp Sjelter - Heemraadlaan 67, discussie avond Rooie Vrouwen van de PvdA over 'eerstelijnszorg', 20.30 uur. Scheppingskerk - Van Poelgeestlaan, schrijfavond Amnesty International, 19.30-20.30 uur. Muzenhof - Gordünsingel 4, klaverjas sen en sjoelen voor iedereen, 19.45 uur. DONDERDAG Leiden Stadsbouwhuis - Langegracht, Raad van Advies voor Verkeers- en Vervoer- saangelegenheden, 15 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, soos met films en informatie- progamma's, 15-17 i denwijk organiseert bijeenkomst over gebitsverzorging bij ouderen, 10-12 uur. Rode-Kruisgebouw - Apollolaan lb, Welfare van het Rode Kruis houdt jaar lijkse verkoop, 14-17 uur, 19-21 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van yr 2 tot vr 9 novem ber door: Apotheek Centraal, Breestraat 74, Lei den, tel. 120552. Apotheek Boehmer, Florijn 19, Leider dorp, tel. 894400. 2 Alphen, Zoeterwoude, Hazerswoude en Zwammerdam t DEN HAAG/LEIDEN/OEGST- GEEST - De Haagse rechtbank heeft een 22-jarige inwoner van Oegstgeest veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf waarvan vier maanden voorwaardelijk. De Oegstgeestenaar heeft in februari van dit jaar diverse diefstallen in Leiden gepleegd. Zo stal hij een kleuren-tv, afspeelapparatuur, een fotocamera, een huis-computer en persoonlijke bescheiden uit een vee! verkeersoverlast brandkast. Tegen hem was door de Auto's schuifelen meter voor meter de Hoge Rijndijk tussen Leiden en Alphen op. Een dagelijks terugkerend tafereel, met name in de spitsuren. (archieffoto) ZOETERWOUDE - Twee Zoeter- woudse muziekgezelschappen, de Sint Jan's fanfare en het Christe lijk Gemengd Koor 'Zingt den He- re', geven komende dagen twee ge zamenlijke concerten in Zoeter- woude-Dorp. Morgen zal het 'Mu ziekcentrum aangedaan worden, waarna het tweede optreden maan dag 12 november in de Dorpskerk plaatsvindt. Beide avonden begin nen om 20.00 uur. Al een paar jaar koesteren de fan fare en het gemengd koor de wens om het eens samen te proberen. Door drukke werkzaamheden kom men echter dit plan tot op heden niet uitvoeren, maar eindelijk was de tijd daar. Een aantal repetities bleek voldoende om een goed pro gramma samen te stellen. Er zullen onder andere werken ten gehore gebracht worden van Soldaten- koor uit Faust en Sur un Marché Persan, waarbij de fanfare het koor zal begeleiden. Ook zullen beide verenigingen apart optreden. De Sint Jan's fanfare zal overi gens wel weinig moeite hebben met een solo-optreden. Onlangs op een festival in Meteren viel de fan fare op en bij het laatste koffiecon cert, waarbij de fanfare optrad als de 'Suszterwald Musikanten', was de zaal bomvol. Discussie-avond De Rooie Vrouwen van de PvdA in Leiderdorp organiseren avond een thema-bijeenkomst over de Leiderdorpse eerste-lijns- zorg. Deze avond, bedoeld voor al le Leiderdorpse vrouwen, is gra tis toegankelijk. Uit verschillen de geledingen van de Leiderdorp se gezondheidszorg is een forum samengesteld. Door middel van stellingen wordt geprobeerd om een levendige discussie op te bou wen. De avond wordt gehouden in de Sjelter aan de Heemraadlaan. Aanvang half negen. Schrijfavond De werkgroep Leiderdorp van Amnesty International houdt vanavond van half acht tot half negen een zogeheten schrijfavond in de Scheppingskerk aan de Van Poelgeestlaan. Aan de hand van voorbeeldbrieven kan men schrij ven naar autoriteiten om het lot van gevangenen te bepleiten. Daarnaast zal de werkgroep aan staande zaterdag en zondag in de Meerburgkerk en Menswordings- kerk tijdens en na de diensten aanwezig zijn met een informatie stand. Op zondag 18 november doet ze dat ook bij de Scheppings kerk, Hoofdstraatkerk en Dorps kerk. Bazaar De bazaarcommissie van de her vormde kerk in Warmond organi seert komende vrijdag en zater dag een bazaar in het Trefpunt aan de Herenweg. De opbrengst van dit evenement is bestemd voor het kerkewerk. Er is onder meer een rad van avontuur, een boeken-, platen-, bloembollen- en stekjesstand. Natuurlijk is er ook het nodige te eten en te drinken. Vrijdag is de bazaar 's avonds tus sen zeven en tien geopend, zater dag tussen elf en vijf en vanaf acht uur 's avonds. Rommelmarkt Aanstaande vrijdag wordt in de Voorschotense Dorpskerk een rommelmarkt/bazaar gehouden tussen tien uur 's morgens en ne gen uur 's avonds. Er zijn stands met boeken, droogbloemen, ca deaus, een grabbelton en natuur lijk een rad van avontuur. Tennisfeest Om het tennisseizoen 1984 feeste lijk af te sluiten wordt er in Lei derdorp een grootscheepse tennis- info-feestavond gehouden in ten- nishal 'De Munnik'. De Leidse zan ger George Julien vervult samen met Duke's Jazzmuziek door Ed die Oxford Wild Cats het muzika le deel van de avond. Er is een ten- nisdemonstratie met onder ande re Frits Don, terwijl er ook een blik op de tennismode zal worden En dan nog sluit ir. J. Maas, de door Rijkswaterstaat aangewezen projectingenieur, niet uit dat de weg een enigszins golvend verloop krijgt met hoogteverschillen tus sen de 25 en 30 centimeter. Voor het Alphense gedeelte van de rijks weg is ruim een half miljoen kubie ke meter zand nodig. Voor de aan leg van de rijksweg aan de kant van Leiden laat Rijkswaterstaat voor het benodigde zand het oog onder meer op recreatiegebied VTietland vallen. Het tracé van de rijksweg heeft men zo dicht mogelijk tegen de spoorlijn Leiden-Woerden gelegd om 'schadesnijdingen' te voorko men. Het is nog niet bekend of de weg in Zwammerdam een aftak king krijgt. Dat was eerst niet de bedoeling, maar Rijkswaterstaat lijkt op zijn standpunt terug te ka men. De rijksweg wordt in vier delen aangelegd. De rondweg om Alphen wordt in de jaren 1984-1988 aange legd, het gedeelte Zoeterwoude- aansluiting rijksweg 4 bij Leiden tussen 1985-1989 en het gedeelte Zoeterwoude-Hazerswoude-Al phen tussen 1987-1991. In 1989 wordt met het laatste deel,xtussen Alphen en Bodegraven, begonnen. In 1995 moet de hele rijksweg 11 klaar zijn. Op de grens van Zoeterwoude en Leiden vervalt de huidige aanslui ting Hoge Rijndijk-rijksweg wan neer het stuk van de Burgemeester Smeetsweg (bij Heineken) tot rijksweg 4 klaar is. Dit is volgens de planning in 1989. De weg wordt als enkelbaans auto weg uitgevoerd. Hetgeen beslist iets anders is dan een autosnelweg. Twee gedeelten van rijksweg 11 worden wel dubbelbaans (dus met vier rijstroken). Ten eerste de rond- geworpen. Genodigden betalen een rijksdaalder entree, bezoe kers (de niet-tennissers dus) vijf gulden. De avond zal ongetwijfeld tot in de kleine uurtjes doorgaan, want het feest begint pas om elf uur 's avonds. Parkeren graag bij zwembad De Does. Lindehoeve De Amerikaanse artieste Wendy Sheridan treedt morgenavond op in het Voorschotense jongeren centrum de Lindehoeve. Ze zit volgens de organisatoren "vol vuur en temperament". Haar re pertoire ligt in de blues-rock sfeer. De Lindehoeve (Van der Haarplein) gaat morgenavond om _o ___o negen uur open voor dit ongetwij- gen, dat het nog niet in het bestem- feld 'warme' avondje. Toegang mingsplan behoeft te worden inge- twee gulden. past). Veel studie is nodig voor het weg om Alphen omdat, aldus ir. Maas, de weg in feite één lange bocht is: "Bij een enkelbaansweg zouden zich dan ongetwijfeld fron tale botsingen voordoen". Verder krijgt het wegvak tussen de Burg. Smeetsweg in Zoeterwoude en rijksweg 4 in beide richtingen dub bele rijstroken, onder meer vanwe ge het vele vrachtverkeer op dit ge deelte. De mogelijkheid bestaat dat in de verre toekomst van de gehele rijks weg een autosnelweg wordt ge maakt. Ir. Maas formuleert het lie ver anders: "We maken het niet on mogelijk. Er worden nu echter geen speciale voorzieningen aan gebracht om de weg ooit nog eens dubbelsbaans te kunnen maken". Op de kruispunten met de Geme- neweg en Burg. Smeetsweg komen verkeerslichten. Tussen Alphen en Hazerswoude komt er over de Oostvaart éen viaduct, zodat fiet sers en boeren met hun vee onder de weg door kunnen. Ter hoogte van het buurtschap Groenendijk komt bij de Hoogeveensche Vaart ook éen fietstunnel onder de rijks weg door. Over de Weipoortsevliet in Zoeter woude komt in de rijksweg een vaste brug, bij de Burg. Smeets weg krijgen de fietsers een tunnel tje. Over de Meerburgerwetering komt een brug. Bij de A 4 beland gaat de nieuwe weg met een via duct onder de snelweg door en krijgt aan de westkant een aanslui ting op de nieuwe (parallel aan rijksweg 4 lopende) weg in het Leidse gebied Roomburg. Deze weg komt uit op de Hoge Rijndijk en moet het toekomstige Leidse in dustrieterrein in Roomburg ont sluiten. Het is de bedoeling de weg in Roomburg spoedig aan te leg gen, terwijl de afrit van rijksweg 4 (Amsterdam-Rotterdam) er een minder scherpe bocht krijgt. Geluidwal In Hazerswoude komt rijksweg 11 volgens de geluidsnormen te dicht bij de woningen te lopen. Vanaf de Oostvaart tot aan de Gemeneweg zal daarom een twee meter hoge geluidwal met beplanting worden aangelegd. Tussen Weipoortsevliet en Meerburgwetering zal een flink uit de kluiten gewassen groenvoor ziening komen. De plannen voor het gedeelte tus sen Alphen en Bodegraven verei sen nog veel overleg en studie. Al lereerst moet ook de provincie nog tot goedkeuring van het bestem mingsplan overgaan (die vindt dit wegvak in tijd nog zover weglig- 'nemen' van de twee obstakels: de toe hij i spoorbaan Alphen-Boskoop en de De Oee 300 meter verderop liggende Gou- een u is veroordeeld, itgeestenaar heeft vier en - /e maand geleden al te- we. Dit wordt een duur stuKje rechtgestaan, maar kreeg van de rijksweg, want om technische re- rechtbank toen de kans om met denen moet Rijkswaterstaat de een voorstel tot een alternatieve volle 300 meter met eerr viaduct- strafte komen om gevangenisstraf brug overspannen, danwel een op- te ontlopen. Hij heeft hieraan ech- lossing zoeken in een lange tunnel, ter niet meegewerkt en zijn advo- waarbij dan in de Gouwe een aqua- caat kon twee weken geleden de duet - zoals bij Waddinxveen - rechtbank dan ook geen voorstel in wordt aangelegd. die richting doen. ZOETERWOUDE - Ondanks de blije geluiden over de komst van rijksweg 11 is er in Zoeterwoude een minder vrolijke stemming. De verwachte afname van de ver keersdruk op de Hoge Rijndijk (tussen rijkweg 4 en de Burge meester Smeetsweg) valt namelijk erg tegen. In plaats van de 23.600 auto's per etmaal die in 1979 wer den geteld, zullen na de openstel ling van de nieuwe rijksweg nog al tijd zo'n twintigduizend auto's per etmaal over de Rijndijk gaan. Dit is een recente prognose van de dienst verkeerskunde van rijks waterstaat. In het verleden hebben verschillende milieugroepen die tegen de rijksweg zijn, soortgelijke cijfers op tafel gebracht. Burgemeester Houdijk van Zoe terwoude heeft het advies gekre gen van zijn dienst gemeentewer ken om een (protest)brief te sturen naar rijkswaterstaat. "Het aantal auto's dat na opening van rijkweg 11 over de Rijndijk blijft rijden is onaanvaardbaar hoog", aldus een adviseur van Houdijk. Ook de druk op de Burgemeester Smeetsweg zal aanzienlijk toene men. Deze weg verbindt de nieuwe rijksweg met de Hoge Rijndijk. Zoeterwoude verwacht een ver dubbeling van het aantal auto's op deze weg. Óok dit is reden voor on tevredenheid in Zoeterwoude om dat de gemeente het onderhoud van de weg moet betalen. Aange zien meer verkqer ook meer slijta ge betekent, kunnen die onder houdskosten aardig aantikken op de Zoeterwoudse gemeentekas. De projectleider van 'Rijksweg 11', ir. Maas, kan Zoeterwoude ge deeltelijk geruststellen: "Het is na tuurlijk moeilijk om het verkeer uit Leiden' te dwingen de Hoge Rijndijk te mijden om op rijksweg 11 te komen, maar een halvering van de verkeersdruk op de Hoge Rijndijk zit er wel in. We zijn bezig om maatregelen te bedenken voor deze kwestie". Volgens Maas is er financiële ruimte voor de extra uit gaven die deze maatregelen mee brengen. WARMOND - Een personeelslid van het Warmondse verpleeghuis Ma riënhaven heeft bekend het afgelopen jaar meermalen brand te hebben gesticht in het oord. Ook vrijdagavond rond zeven uur was het raak. De man, een ruime dertiger, stak toen op zolder enkele voorwerpen in brand. De schade bedroeg slechts enkele honderden guldens, maar de zaak leek verdacht. Een onderzoek van de technische recherche bracht aan het licht dat er sprake was van brandstichting. De verdenking viel op het personeelslid. Hij was namelijk meermalen blussend aanwezig geweest op de plekken des onheils, die zodanig waren gekozen dat er geen direct gevaar dreigde voor de bewoners. Zo ging het meer dan eens om voorwerpen als prullenmanden in niet gebruikte, ge meenschappelijke ruimtes. Bij het verhoor werd overigens weinig duidelijk over de motieven van de man. Vanmorgen is hij voorgeleid voor de Haagse Officier van Justitie. LEIDSCH m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Post uitsluitend aan: Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 2311 BG LEIDEN Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 16 00-19 30 uur (nabezorging na 19.30 uur); Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Restitutie is niet toegestaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging. Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. Maandabonnement 21,21 (Autom. betaling) Losse nummers 1,- Directie: G. Koopman Adj.dir.: N. Quakemaat Hoofdredacteur Drs.J W E Metselaar Ad|. Hoofdredacteur' Piv. Alg redactiechef: Commentaren: W. F. J. Wirtz en A. A. van Brussel P. J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) W. C. H. Schrama (feature) M. Hoenson-de Graaft (regio Leiden) P C Rosier (radio, televisie, kunst) S. J. de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. in: Bonn, Brussel. Londen. Parijs. Washington. Cairo,

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2