Subaru brengt driecilinder AUTO Ook nieuwe Opel Kadett echte 'allemansvriend AUtO f-Vtegaar Ford Escort Turbo voor de racerij Openbaar vervoer Toelage Nonsens Desmond Tutu Nutsspaarbank WOENSDAG 7 NOVEMBER 1984 PAGINA 21 Samengesteld door Koos Post Nieuwe fabriek moet wachten op schakelband van Van Doorne De moeilijkheden van Van Doorne Transmissie hebben wereldwijde gevolgen. Dat bleek bij de introductie van de Justy van Subaru. De Japanse autofabriek had meteen op de markt willen ko men met een versie met de Til- burgse 'continu variabele au tomaat'. Om dat goed te kun nen aanpakken werd in Japan zelfs een nieuwe fabriek ge bouwd, een investering van honderd miljoen. Het feest ging niet door, de nieuwe fabriek staat nog leeg en renteloos. Omdat Van Doorne de noodzakelijke scha kelbanden voor de produktie van die automaat (nog) niet kan leveren. Subaru had de eerste met de cvt willen zijn, maar directeur Fukamachi van Subaru Bene lux zei te verwachten dat Fiat met de Uno de Japanners toch voor zal zijn: 'Fiat is immers aandeelhouder in VDT, Suba ru niet'. Eind deze maand zou een Subaru-delegatie uit Japan naar Tilburg komen om te pra ten. Ongetwijfeld zullen met Japanse vriendelijkheid dan harde eisen op tafel worden gelegd. Een fabriek kan niet leeg blijven wachten op één onderdeel. Maar al gaat het kort geding tegen de bank niet door, de produktiemoeilijkheden in Tilburg zijn nog lang niet op gelost. Met de introductie van de 'Justy' die komt tussen de Mini Jumbo en de gro tere modellen in is Su baru volgens eigen zeggen op een keerpunt geko men. Want is deze Justy met zijn 3'/2 meter lengte en zijn driecilinder 1-liter motor nog een klein kar retje, de grotere modellen komen er aan. Daarmee zal volgens directeur Jim Coert moeten worden voortgebouwd op de basis die in het recente verleden is gelegd. Vliegtuigfabriek Het Japanse concern dat de Su- baru's maakt is meer dan alleen autoverkoper. Van origine is het zelfs een vliegtuigfabriek. Maar de laatste jaren heeft het wel de wind mee gehad, waar het de au toverkoop betreft. Bouwde het in 1979 nog maar 350.000 auto's, dit jaar komt het waarschijnlijk op 550.000 wagens uit. In die ja ren werd de omzet verdubbeld tot 2,5 miljard dollar, waarvan de helft uit de export kwam. Jim Coert gaf toe dat het het nog geen enorme aantallen zijn, maar daar staat volgens hem te genover dat de kleinere merken zich vandaag de dag in een gun stiger positie bevinden dan de grotere, die een verdedigende tactiek moeten voeren. In Nederland is Subaru met 107 dealers (vier jaar terug nog slechts 42) uitgegroeid tot een volwaardige organisatie. En met de Justy erbij verwacht het merk zich goed staande te kunnen houden tussen het Europese ge weld. Volgend jaar hopen ze in het hoofdkwartier in Aalsmeer meer dan 2.000 Justy's te kunnen afzetten. Subaru Justy GL Niet opvallend De kleine Justy springt er niet uit door een opvallende vormge ving. Hij past wat dat betreft ge heel in het beeld dat de kleine Ja panners de laatste jaren hebben opgebouwd. Alle vijf in Nederland uitge brachte Justy-varianten zijn uit gerust met de hierboven al ge noemde driecilinder motor. Geen bijzonder sterke kracht bron. In de noordengelse heuve len liep de naald van de snel heidsmeter af en toe zelfs terug tot beneden de 100. Maar de fabriek verzekert dat een wel goed ingereden wagen een topsnelheid van tegen de 150 km per uur kan halen. Ook wordt gezegd dat het model uiterst zui nig is, mede dankzij de vijf-ver snellingsbak, die in alle versies is aangebracht. De prijslijst begint bij bijna 14 mille voor de nogal kale, met kunstleer beklede DL. De wat meer aangeklede SL (ook met drie deuren) kost 15Vfe mille. Ver der is er dan nog een vijfdeurs GL (16,2 mille), een versie met een zonnedak (16,8 mille) en de een driedeursversie met de mo gelijkheid van vierwielaandrij- ving (bijna 20 mille). Winterhanden noodzakelijk? Zijn winterhanden noodzake lijk? Hoewel Continental graag zulke speciale banden verkoopt geeft het bedrijf toch grif toe. dat men bij huis-, tuin- en keu kengebruik van de auto met een gerust hart in de wintermaan den op gewone radiaal banden kan blijven doorrijden. Dan be hoeft men echt geen extra kos ten te maken. Anders ligt heeft als men een vak uitoefent waarbij mobili teit is geboden. Bepaalde za kenmensen, artsen, brandweer om enkele voorbeelden te noe men kunnen moeilijk zeggen dat ze niet kunnen komen om dat het te glad is. Voor perso nen, die uit hoofde van hun be roep, vaak en veelal langdurig op pad moeten, zijn winterhan den heel nuttig en veilig. Vroeger waren winterhanden voorzien van een zeer grove profilering en gaatjes voor 'spijkers'. Dat was nodig om voldoende greep op de be sneeuwde weg te hebben. Maar het maakte de banden zeer ru moerig en het rijden erg oncom fortabel. Trouwens, het gebruik van spijkerbanden is maar in enkele Europese landen toege staan. Bij de huidige generatie win terhanden treft men een vrijwel normale profilering aan. Een verbeterde samenstelling van het rubber zorgt ervoor, dat ook bij de laagste temperaturen de flexibiliteit van het profiel be houden blijft. Het resultaat is een even goede greep op sneeuw en ijs als bij spijkerbanden en een voortreffelijke afvoer van natte sneeuw. Zulke banden le veren op de besneeuwde of gladde wegen beslist betere re sultaten dan de gewone ra- diaalbanden. En op een droog wegdek houden zij zich ook goed. Wintersporters behoeven bij gebruik van winterhanden de sneeuwkettingen pas veel later of helemaal niet - uit de kof ferbak halen. Ford zal voor de racerij een Es cort met turbo uitbrengen. Deze Escort kan dankzij een 132 pk motor een snelheid van dik 200 km per uur halen. De krachtigste versie van 's werelds meest verkochte automobiel is de eerste in een serie Europese Ford-personenwagens met tur bomotor. Bovendien is het een van de eerste voorwielaangedreven au to's ter wereld met als standaard uitrusting een differentieel met automatische slipbegrenzing. Ford zal van deze Escort RS Turbo, die in de loop van vol gendjaar op de markt zal worden gebracht, slechts vijfduizend e- xemplaren bouwen, hetgeen ove rigens voldoende is om een ho mologatie in Groep A van de au tosport te verkrijgen. Dat er sinds vorige maand een nieuwe Opel Kadett in de show room staat is geen nieuws meer. Een collega van mij constateerde al geruime tijd geleden: een an dere deurknop aan de Opel Ka dett krijgt meer belangstelling dan een geheel nieuwe Rolls Royce. Laat staan als die Opel Kadett in een compleet nieuwe jas wordt gestoken, zoals nu is ge beurd. Maar merkwaardig ge noeg heeft Opel bij deze recon structie niet gekozen voor de fris ontwikkelde motor die in de klei nere Corsa zit, maar er de voor keur aan gegeven de aloude krachtbron te handhaven, die men al bijna een kwart eeuw on der de motorkap van de Kadett kan aantreffen. Natuurlijk verrast het je dat de fabrikant zo'n motorisch oudje trouw blijft. Maar dat wil nog niet zeggen dat het een slechte keus is. De 1200 cc metende mo tor van 55 pk in -mijn testwagen deed zijn werk uitstekend, draai de soepel, was redelijk fel en niet al te rumoerig, en kon de sterk gestroomlijnde wagen nog altijd naar een topsnelheid van om en nabij de 150 kilometer per uur krijgen, al ging de naald van de snelheidsmeter op het laatst maar erg traag verder. De driedeurs Kadett 1,2 LS, die ik van de Rotterdamse im porteur ter beschikking had ge kregen, is nu het eenvoudigste type. Het is nog altijd een wagen zonder enige franje, maar toch met beduidend meer 'aankle ding' dan de simpelste Kadett vroeger had. Die had beslist geen wisser op de achterruit, om slechts één voorbeeld te geven. Die goedkoopste versie moet I8V2 mille opbrengen. Aan de top van de - zoals bij Opel gebruike lijk lange rij van varianten staat de vijfdeurs GSi met een 1,8-liter inspuitmotor van 115 pk, die voor een topsnelheid van meer dan 200 km per uur kan zorgen. Maar die kost dan ook dik 32 mille. Is er derhalve technisch niet zo bijster veel veranderd, die oude en vertrouwde krachtbron heeft wel een geheel andere verpak king gekregen. Ik heb al eerder gezegd: het is een compliment aan Uwe Bahnsen, de Ford-man die verantwoordelijk was voor het ontwerpen van de Sierra. De daarbij gebruikte 'druppelvorm'. zo voorspelde hij destijds, zou spoedig navolging vinden. Criti ci hebben daar vraagtekens bij gezet. Men vreesde dat Uwe Bahnsen een te grote wissel had getrokken op de progressiviteit van het autorijdend publiek. Maar nu ook Opel met zo'n 'druppel' op de proppen is geko men zal deze vorm snel gemeen goed worden. In elk geval heb ik in de tijd dat ik met die Opel Ka dett rondreed geen enkele nega tieve opmerking over het model gehoord. Iedereen vond het ei genlijk wel aardig. Een leuk ruggesteuntje derhal ve voor de Opel-mensen, die het maar moeilijk kunnen verkrop pen dat de Ford Escort na vele jaren de best verkochte auto in ons land is geworden. Zij zul len er alles aan doen om de Ka dett weer op dat vertrouwde 'stekkie' terug te brengen. En dan werkt zo'n gunstige ont vangst natuurlijk erg stimule rend. In de eerste periode na de introductie zijn er al heel wat Ka- detts verkocht. Een gunstige bijkomstigheid van het model is zijn geringe luchtweerstand. De luchtweer- standscoëfficiënt voor de sedan is cw 0.32, de sportieve GSi haalt zelfs een waarde van cw 0.30. Dat zijn bijzonder gunstige cijfers voor een wagen van dit formaat. Maar er is niet alleen veel aan de stroomlijn gedaan, ook de uit stekende delen zijn zoveel moge lijk weggewerkt. Dat alles om de luchtweerstand zo laag mogelijk te houden. Zo werden er ook geen regengoten meer gemaakt. Om toch een mogelijkheid te hebben voor een imperiaal wer den er speciale strips op het dak gemonteerd. Met gaten voor het bevestigen van die imperiaal. Dit zijn echter details. Hoofd zaak is dat deze vernieuwde Ka dett weer helemaal past in het door Opel al zo lang beleden principe: dat van de grootste ge mene deler. Ook deze Kadett is weer nergens een uitschieter, maar zal ook in geen enkel op zicht een onvoldoende scoren Natuurlijk kan het zijn dat men persoonlijk niet zo gelukkig is met de lage plaatsing van de overigens uitstekende stoelen. Dat men niet zo bijster is gechar meerd van het nuttig ingedeelde, maar wel wat opvallend uitgeval len dashboard. Men kan ook moeilijkheden hebben met de nogal grote 'dooie hoeken' in het ronde koetswerk en de vrij hoge achterkant, waardoor het zicht naar opzij en naar achteren een tikkeltje wordt belemmerd. Maar het zullen geen doorslag gevende factoren zijn. Iedere au tomobilist die in deze Kadett stapt zal er zich weer onmiddel lijk in thuis voelen. Men zal geen aanpassingsproblemen kennen. En dat behoort tot het geheim van Opel. Dat en niet te vergeten de ijzersterke dealerorganisatie maakten de Kadett in het verle den tot de best verkochte wagen. Voor I8V2 mille en meer zijn er ook andere, heel leuke auto's te koop. Maar geen van hen is - in de goede zin van het woord - de 'allemansvriend', die de Kadett altijd is geweest en ongetwijfeld ook nu zal blijven. Daarom ook houdt hij zo goed prijs. Daarom zullen velen weer kiezen voor dit 'goedmoedige werkpaard', ter wijl er voor dat geld echt volbloe den te koop zijn. Maar het betekent ook dat slechts zelden iemand zich be kocht zal voelen. Men weet wat men koopt. Voldoende ruimte, redelijk comfort, voldoende be veiliging, aanvaardbaar geluids niveau. gemakkelijke besturing, behoorlijke wegligging en een verre van slecht gemiddelde aan de benzinepomp. Wie niet al te ruw rijdt kan één op veertien goed halen. Het kan beroerder, in alle op zichten! Ook directeur losgekoppeld Niet alleen het merk Jaguar is losgekoppeld van Austin Rover Nederland (voorheen British Leyland) in Gouda, maar ook de directeur Geert Tax. Zoals ik enige tijd geleden heb bericht zal met ingang van l januari aanstaande de im port en distributie van Jaguar automobielen worden verzorgd door het Automobielbedrijf Kroymans in Hilversum. Deze Gooise firma heeft in middels een aparte bv opge richt, waarvan de handels naam Jaguar Nederland is. En aan het hoofd van dit in Houten te vestigen bedrijf zal Geert Tax komen te staan, die tot 1 december nog directeur is van Austin Rover Nederland. 'Hoewel zijn vertrek wordt betreurd, wordt zijn beslissing gerespecteerd', liet het hoofd kantoor in Gouda weten. De da gelijks leiding van Austin Rover wordt overgenomen door G.van Overbeke. die sinds 1980 directeur is van Austin Rover in België en sinds begin van dit jaar bovendien algemeen direc teur in de Benelux Er komt weer autoblad bij Kortgeleden schreef ik over de verschijning binnenkort van twee nieuwe gratisautobla den. De één bestemd voor perso nen, die aan vervanging van hun auto toe zijn, de ander zal door de Shell-stations worden verspreid. Nu is er weer melding ge maakt van een nieuw autoblad. Men kan zich nu abonneren op het blad 'Start', dat Opel in middels van de tweede maal via de dealers heeft laten ver schijnen. Het komt vier maal per jaar uit. Het zal worden volgeschre ven door vakjournalisten en in kleur met veel foto's worden ge drukt. Natuurlijk zal er aan de autosport ook de nodige aan dacht worden besteed. Het ligt voor de hand dat naast wat al gemene informatie de nadruk zal worden gelegd op het merk Opel. 'Waspomp' voor moeilijke delen Sommige delen van de auto zijn nauwelijks bereikbaar voor een behandeling tegen roest. In ga rages en gespecialiseerde be drijven gebeurt dat onder druk, maar hoeveel doe-het-zelvers hebben een compressor? Een handige oplossing is de complete Was Seal set. Dat is een grote bus speciale vloeibare was, waarop een handpompje is geplaatst, die via een slang de wasnevel door een spuitpis- tooltje uitstoot. De fijne deel tjes kunnen dus overal door dringen, en beschermen kieren, groeven en holle ruimte Dewaspompkomt overigens niet alleen bij auto-onderhoud te pas. Hij is te gebruiken voor alles wat tegen vocht en roest moet worden beschermd. In de Halfords-winkels voor f 49 te koop. We weten allemaal, dat bezuini ging nodig is. Maar het plan van minister Smit-Kroes betreffende de bus zal m.i. averechts werken. Zij noemt twee mogelijkheden: Geen bus of tram meer na 9 uur 's avonds. Dit zal betekenen: ten eerste de nekslag voor orkesten en toneelge zelschappen. Want na afloop van concert of voorstelling-gaan veel bezoekers met het openbaar ver voer huiswaarts. Lang niet ieder een heeft n.l. een auto (We moeten niet kijken naar Leiden alleen, maar dit voor het hele land bezien). Uit de regio komen de mensen per openbaar vervoer naar een gro tere plaats en moeten 's avonds na afloop weer naar huis. Is er geen bus of tram meer, dan blijft men thuis. Gevolg: half lege zalen, de kaartjes worden duurder, nog meer mensen blijven weg. Ten tweede kunnen mensen die slecht ter been zijn, 's avonds niet meer op bezoek, vereenzamen, hebben dus extra medische hulp nodig. Geen bus of tram op zondag. Dit betekent, dat veel patiënten in verpleeg- en ziekenhuizen 's zondags tevergeefs uitzien naar be zoek. (Bus 48 naar het Elisabeth Ziekenhuis b.v. is tegen het be zoekuur altijd vol en ook terug). Ook kerkgangers per bus kunnen niet meer gaan. Voor henzelf een verdrietige zaak en voor de kerken een financiële schadepost. En ook weer bejaarden en min der validen moeten de hele dag thuis blijven, waar ze tot nu toe de kinderen of vrienden bezochten. Weer vereenzaming met gevolgen voor het ziekenfonds. Door de nieuwe zonering is de busrit in Lei den al 50% en soms 100% duurder geworden. En nu zou deze wet er nog bijkomen?? Een slechte zaak!! Dan nog een bezuiniging op een ander departement: Een bejaarde, zeer slechtziende dame had tot nog toe drie ochten den per week gezinshulp. Deze werkte, deed boodschappen, kook te, schreef giro's uit, verstelde een kleinigheid, enz. Nu is dit terugge bracht tot maandag- en vrijdagoch tend. 's Maandags zijn de winkels dicht. Hoe kan de hulp in twee morgen dit alles doen? Moet me vrouw dan toch maar naar een be jaardenhuis? Dat kost de gemeen schap dan wel tien keer zoveel als nu. Ik dacht, dat de regering de mensen zoveel mogelijk thuis wil laten blijven. Maar dan moet er niet op hulp bezuinigd worden. Als de wet op bus en tram door gaat, komen veel leden van orkes ten en toneelgezelschappen in de WW. Zalen worden minder ge huurd, worden een strop voor de gemeentes. Mevrouw Smit-Kroes, ik hoop, dat u dit leest en dat u zich de oude waarschuwing ter harte neemt: Pas op, dat de zuinigheid niet de wijsheid bedriegt!! B.A. Beks Stationsplein 154 Leiden Ik schrijf u naar aanleiding van alle opwinding over het feit dat de kroonprins Willem Alexander zo veel geld krijgt. Ik heb daar het volgende over te zeggen. Hij mag dan wel veel geld krij gen, maar daar staat heel wat te genover. Het is niet leuk om als op groeiende jongen zo ver van het huiselijk geluk te moeten leven. Ik kan dat weten, want ik heb zelf drie zonen, van wie er twee in het buitenland vertoeven. Ook heeft de prins niet bepaald een vrij leven. Hij staat onder voortdurende controle van lijf wachten en andere mensen. En, zo als mijn man ook zegt, als Willem Alexander later koning is zullen al le mensen zeggen: wat kan mij dat geld schelen, als het maar een fijne koning is. En dat zal hij zijn. Ook door die Engelse school en 90.000 gulden. Ik hoop dat de mensen het nu be grijpen en het met me eens zijn. Ik vond dat het maar eens moet wor den gezegd, al is het door een ge wone huisvrouw. De mensen moe ten niet zo gauw op ons konings huis afgeven. Er zijn zat andere dingen om je druk over te maken, zoals het beleid van de hoge heren bij het RSV-gebeuren. Want over dat soort dingen maak ik me nou kwaad, maar de gewone huis vrouw wordt toch niet gehoord. En met mij nog een heleboel anderen die niet durven schrijven. Ik ben blij dal ik mijn hart heb kunnen luchten in deze rubriek. Mevr. Riette-Brathen, Julianakade 46, Leiden. Het is toch wel klare nonsens als de heer Schenk de lezer voor houdt, dat in de Hervormde kerk te Ouddorp de psalmen worden "ge zongen in de statige en onberijmde bewerking uit de bundel van Jo hannes de Heer". Hoe komt de man aan deze onzin, want hieruit blijkt overduidelijk, dat hij ooit eens de klok heeft horen luiden, doch niet weet waar de klepel hangt. Zou de heer Schenk zich ten de ze beter hebben georiënteerd, dan zou hij ook hebben geweten, dat in de Hervormde Gemeente te Oud dorp uitsluitend de psalmen in de oude berijming van 1773 wor den gezongen. Van iemand die zo slordig en on zorgvuldig te werk gaat voor wat betreft informatie over een litur gisch onderdeel van een plaatselij ke Gemeente, kan ik moeilijk ver wachten, dat hij objectief is waar het betreft de interne aangelegen heden van een geloofsgemeen schap. Het spijt mij derhalve, dat ik moet concluderen en dat geldt eveneens voor het verslag in uw krant van de EO-jongerendag - dat hier sprake is van onsmakelij ke en misleidende boulevard-jour nalistiek en dat neem ik u zeer kwalijk. J. Henzen. Hubrechtstr. 41 Leiderdorp Die swart mens sal win. Ziedaar de uitspraak van bisschop Tutu zondag 21-10-1984 tijdens de feestelijkheden in Soweto, wegens het toekennen van de Nobelprijs voor de vrede. Bisschop Desmond Tutu zegt tegenstander te zijn van geweld, maar ik twijfel als ik deze uitspraak hoor. Hier schittert mij een heel andere achtergrond voor ogen, niet getuigend van christelij ke naastenliefde om met Zuid-Afri ka tot een gesprek te komen. Maar hier wordt een formule gepredikt die conflicten in de hand werkt, tot bloedvergieten leidt en revolutie bevordert. Bisschop Desmond Tutu is se cretaris-generaal van de Zuidafn- kaanse Raad van Kerken (ZARK), waarbij de drie grote Afrikaans-ta lige kerken van Zuid-Afnka hier zijn aangesloten. Deze raad wordt gedomineerd door kerken die de zwarte ideologie onderschrijven en nauwe banden onderhouden met het zogenaamde "Zwarte Bewust zijn" cn "Zwarte Machtorganisa- tie's". Hij vertegenwoordigt onge veer 450.000 leden. In zijn zogenaamde vrijheids strijd binnen zijn gemeenschap roept hij op tot massale psycholo gische oorlogsvoering, welke ten doel heeft de Zuidafrikaanse rege ring onder druk te zetten met alle middelen die hij heeft, door onder meer de zwarten te politiseren, bij de blanken een gevoel van wroe ging op te wekken, trachten de staat en zijn instituten, zoals het le ger en de politie, in diskrediet te brengen, en het op grote schaal be vorderen van burgerlijke onge hoorzaamheid, gepaard gaande met de weigering om met de staat samen te werken. Natuurlijk ben ik ook tegen ras sendiscriminatie. maar met deze handelingen zet bisschop Tutu de Zuidafrikaanse samenleving op het spel. een christen onwaardig. De ZARK tiie Tutu vertegenwoor digt is geen kerk, doch een kerke lijk lichaam. Al diegenen die de ZARK steunen, financieel en geestelijk, moeten weten dat zij geen kerk steunen, doch slechts een links-georiënteerde organisa tie van politieke activisten, welke in Zuid-Afrika geen ondersteuning geniet. Bisschop Desmond Tutu ont vangt voor 97% zijn geldelijke steun uit het buitenland, onder meer via de Wereldraad van Ker ken, maar ook van een organisatie die het terrorisme steunt en die hij zelf geregeld om financiële steun vraagt. Dat zijn bedragen die in tonnen lopen. Slim als de bisschop is, regelde hij het zo, dat de gelden over de Wereldraad van Kerken lo pen teneinde bij de Zuidafrikaanse gemeente de indruk te wekken dat het kerkgelden zouden zijn. De naam van de organisatie is University Enchange Fund. Door toekenning van de Nobel prijs wordt de waarheid geweld aangedaan. Het bijbelwoord gaat in vervulling, dat de waarheid niet meer wordt geloofd. Bisschop Mo- koena, die president is van de gere formeerde onafhankelijke Kerk-as- sociatie, die notabene 4!/2 miljoen leden vertegenwoordigt, wordt doodgezwegen omdat hij niet de taal van Tutu spreekt, ook door christelijk Nederland- Tijdens zijn bezoek dit jaar aan Nederland, waren zeer velen van mening, dat de Hervormde en Ge reformeerde Synodes en de Raad van Kerken in Nederland wel geïn teresseerd zouden zijn geweest in een onderhoud met bisschop Mo- koena. al was het alleen maar uit beleefdheid. De verzoeken daartoe werden niet ingewilligd. Ook de redactie van het Centraal Week blad kreeg een dergelijk verzoek, maar er werd niet op gereageerd Het is schrijnend om te constate ren dat deze zwarte medebroeder wordt afgewezen door zijn blanke broeders in Nederland. Deze predi kant die 4V2 miljoen christenen vertegenwoordigt, dat is toch niet niks. een getal dat schril afsteekt tegen het aantal van Tutu Is deze waarheid in Stockholm onbekend'' Een unieke gelegenheid om een stapje nader te komen is terzijde gesehoven. Van christenen die niet met medechristenen willen praten gaat weinig getuigenis uit, triest is het wel. Als de kerken in Neder land deze uitgestoken zwarte hand hadden aangenomen, had dat mis schien de prijs van de Vrede ver diend. De geschiedenis zal het ant woord geven. C. Vooys Molenweg 27 Epe De Nutsspaarbank maakt veel re clame met: - de Nutsspaarbank houdt je geld dicht bij huis, - posters van Amnesty en Green peace op de voorkant van de fol der, - geld gaat niet naar het buiten land. maar naar regionale projec ten staat in de folder Dat is dus ook de reden waarom ik by deze bank een rekening heb. De andere banken investeren na melijk wel in het buitenland o.a. Zuid-Afrika en Chili. Maar wat schetst mijn verbazing de Nutsspaarbank verkoopt wel de Gouden Krugerrand, een munt waarmee je investeert in de Zuid afrikaanse apartheid Per munt gaat er namelijk 300 gulden naar de Zuidafrikaanse overheid. Kortom, ze maken reclame voor iets wat ze niet waarmaken. Met de Werkgroep Zuid-Afrika van de Leidse Studenten Ecclesia heb ik daarover dan ook een klacht inge diend evenals bij de andere ban ken die de Krugerrand verkopen De Werkgroep wil bereiken dat de Krugerrand niet meer verkocht wordt, vooral in gevallen als de Nutsspaarbank die suggereert dat ze niet met hun geld naar het bui tenland gaat. Jacky Misslcr Baatstraat 11 Leiden

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 21