PSV heeft niks te verliezen Weloverwogen Fortuna wil zelf scoren nva i Bekritiseerd Seoel krijgt nu ook steun Al hangt tong op de veters Vitesse zet Roda opzij Minder straf voor McEnroe Uitgeschakeld worden door United is geen schande Haaksbergen uitgeschakeld Ook HVB protesteert Kelly bestraft WOENSDAG 7 NOVEMBER 1984 SPORT PAGINA 17 MOSKOU (SID) - De campagne in de Sowjet-Unie tegen Seoel als plaats van handeling van de Olym pische Spelen in 1988 is gisteren voortgezet. In een interview met het Moskouse persbureau Novosti vraagt Ivan Jarygin, de bonds coach van de vrij-worstelaars, zich af of „het afschuwelijke bloedbad, dat 6000 politie-agenten enkele da gen geleden aanrichtten onder stu denten van de universiteit van Seoel in overeenstemming is met het algemene beeld van een Olym pische stad". Jarygin, die in 1972 en 1976 Olympisch kampioen werd in het zwaargewicht, begroette met wel gevallen de verklaring van de Ita liaanse NOC-voorzitter Franco Carraro, die onlangs uitsprak het beter te vinden de Spelen naar Eu ropa te verplaatsen. De 36-jarige Sovjet-trainer drong aan op ge meenschappelijke initiatieven „op dat het heerlijke sportfeest van de jeugd en de vrede, waarop echte Olympische Spelen gericht moe ten zijn, door niets wordt verduis terd". Hongarije Een week na het begin van de Sowjet-campagne tegen Seoel is ook in het Hongaarse partijdag blad „Magyar Hirlap" het besluit de Spelen in 1988 aan Zuid-Korea toe te wijzen scherp bekritiseerd. „Het Internationaal Olympisch Co mité (IOC) vaart een gevaarlijke politieke koers", staat in een dins dag gepubliceerd commentaar. Volgens de schrijver van het arti kel is er geen politieke rijpheid voor nodig om in te zien, dat de drie jaar geleden genomen beslis sing de Spelen in Seoel te houden een foute is geweest. De socialisti sche landen willen de Olympische beweging steunen en veilig stellen, maar ook het IOC zou dat moeten doen. „Als het IOC die doelen niet nastreeft, brengt het zichzelf en de sport op wereldniveau aan de ranc^ van de afgrond", aldus de auteur. In aansluiting daarop eist de com mentator in de kwestie Seoel op korte termijn een geruststellend antwoord van het IOC, zodat de be treffende atleten zich op de volgen de Spelen kunnen gaan voorberei den. Steunverklaring Het organisatie-comité van de Olympische Spelen van Seoel heeft van 36 landen de verzekering gekregen, dat zij in 1988 in de Zuid- koreaanse hoofdstad aanwezig zul len zijn. Dat werd dinsdag in Mexi- co-stad bij het congres van het In ternationale Olympische Comité medegedeeld aan IOC-voorziter Samaranch. De verklaring van de ze nationale Olympische comités van landen wordt gezien als een steun in de rug van de organisato ren van de Zomerspelen. De Olym pische stad van 1988 kreeg de afge lopen dagen vele aanvallen van de Sovjet-Unie te verwerken. De steunverklaring voor Seoel kwam van de 36 Olympische comi tés uit Noord-, Zuid-, Midden- Amerika en het Caribische gebied, verenigd in de Panamerikaanse sportorganisatie Odepa. Het be sluit van de Odepa is unaniem. Ook Cuba, deze zomer afwezig in Los Angeles na een boycot-oproep van de Sovjetunie, heeft zich ach ter het standpunt geschaard. De voorzitter van het Olympische co mité van Cuba, Manuel Gonzalez Guerra, was niet aanwezig bij het overhandigen van de verklaring aan Samaranch, kort voor het be gin van een serie bijeenkomsten van het IOC in Mexico-Stad. Tij dens de vergadering van de Odepa was het Cubaanse sporthoofd ech ter wel daadwerkelijk aanwezig. Door het 'ja' van Cuba wint de uit spraak van de Panamerikaanse or ganisatie aan sportpolitieke lu-acht. KRAKOW (ANP) - Wat de return van de tweede Europese bekerronde Fortuna Sittard ook brengt, de ploeg zal opge lucht zijn. Slaagt de Limburgse formatie in Krakow ten koste van Wisla erin zich te plaatsen voor de kwartfinales van het toernooi der bekerwinnaars, dan wordt het Euro pese optreden pas in maart - met de in Sittard bewierrook- te Frans Thijssen - voortgezet. Komt Wisla op eigen terrein langszij, dan is Fortuna in ieder geval verlost van de ver plichting wekelijks twee wedstrijden te voetballen. De vermoeidheid begint zijn tol van de selectie van trainer Bert Jacobs te eisen. ARNHEM (ANP) - Vitesse heeft gisteren in Arnhem voor een be- kerstuntje gezorgd door de Lim burgse eredivisieclub Roda JC uit te schakelen. De Arnhemse eerste- divisieclub wilde zich rehabilite ren voor de vijf opeenvolgende competitie-nederlagen, waarvan de laatste zondag tegen streekge noot De Graafschap de equipe bij zonder zwaar op de maag lag. Maakte de verdediging van Vitesse in die wedstrijd nog een alles be halve betrouwbare indruk, tegen Roda JC was het een hecht bol werk. Zodoende bleef de op volle sterkte aangetreden Limburgse vereniging het antwoord schuldig op de voor rust gemaakte treffer van Vitesse-spits Pelleboer. De strijd speelde zich na de pauze voornamelijk op de helft van de thuisclub af, maar de Arnhemse verdediging hield de geringe voor sprong in takt. Vitesse speelt in de tweede bekerronde in Leeuwarden tegen Cambuur. STOCKHOLM - John McEnroe zal zeker deelnemen aan de open Au stralische titelstrijd. Zijn aanwe zigheid bij de finale van het grand slamtoernooi van dit jaar kwam in gevaar, omdat hij zondagavond kort na een overwinning op de Zweed Mats Wilander tijdens de open Scandinavische kampioen schappen voor 42 dagen werd ge schorst wegens wangedrag. Door af te zeggen voor demonstratiepar tijen Londen, Antwerpen en Can berra kon die straf echter worden gehalveerd. McEnroe bedankte gistermorgen voor deze wedstrij den en is nu drie dagen voor het Australisch kampioenschap weer speelgerechtigd. Het is de derde maal in zijn car rière dan McEnroe is geschorst. Dat geldt in het bijzonder voor de man, die vanavond hevige druk kan verwachten, doelman André van Gerven. De 32-jarige sluitpost is bij de Sittardse Cup-debutant met Chris Dekker een internatio naal ervaren kracht, maar bekent soms in zijn hok te bibberen van nervositeit. De blunder, die Van Gerven twee maanden geleden in de competitiewedstrijd tegen MW beging, ziet hij als oorzaak van die onzekerheid. „Ik ben opeens een held in negatieve zin geworden", zegt Van Gerven, die bij PSV en FC Twente Europese routine op deed. „Iedereen spreekt je erover aan. Als keeper kun je je niet echt revancheren voor fouten. Boven dien moet ik toegeven dat ik daar na niet goed heb gekeept. Die tref fer tegen Ajax, vorige week, reken ik mezelf wel aan". Van Gerven voelt zich moe. „Het is eigenlijk misgegaan toen ik een baan voor hele dagen kreeg". Na zijn werkzaamheden als verwar mingsmonteur en -installateur ver schijnt hij steevast bekaf op de training. Een maand geleden ging Van Gerven zelfs zo ver uit onze kerheid zijn vaste plaats af te staan, MANCHESTER (GPD) De kwaliteit van een topclub wordt niet alleen bepaald door de elf binnen de lijnen, even belangrijk is hét materiaal op de bank. Een groot verschil valt dan op tussen Manchester United en PSV, vanavond op Old Trafford eikaars tegenstan der in de tweede ronde van de UEFA-Cup. Op het hout naast manager Roy Atkinson nemen plaats Arnold Muhren, de benjamin van de wereldkampioenschappen in 1982 Norman Whiteside, de Schotse internationals Alan Brazil en Gordon McQueen, terwijl Alan Davies, die de nationale kleuren van Wales verdedigt, niet eens opgeroepen is bij de reserves. Vergelijk dat eens met het gezelschap dat Jan Reker aan de zijlijn omringt. Erik-Jan van de Bogaard, te licht bevonden voor PSV. In de onder handelingen over René van der Gijp probeerde manager Kees Ploegsma hem te slijten bij Loke ren, nu wordt over zijn transfer met PEC Zwolle onderhandeld. Peter Corbijn, vorig jaar nog bij Helmond Sport. Een jongen die zich nog moet ontwikkelen. „Maar het duurt wel lang", verzucht Jan Reker. Frans van Rooy, die van de PSV-trainer kans op kans kreeg en steeds minder ging presteren, en de zoon van Thijs Libregts, die niet eens deel uitmaakt van de A-selec tie. In de uitwedstrijd .tegen Vor- warts moest Reker een beroep doen op de onbekende Hansje Smulders en vanavond, als de laat ste test van de geblesseerde Ken- Zola Budd nog niet verloren voor atletiek JOHANNESBURG (GPD) - Tegen alle verwachtingen in schijnt er nog altijd een moge lijkheid te bestaan dat de Zuid- afrikaanse middenafstandloop- ster Zola Budd niet verloren is voor de internationale atletiek. Vorige week deelde het 18-jari- ge meisje uit Bloemfontein mee dat ze om persoonlijke re denen in Zuid-Afrika wilde blijven en niet naar Engeland zou terugkeren om haar inter nationale carrière te vervolgen. Budd, heeft nu gezegd dat ze zaterdag niet zal deelnemen aan een wedstrijd te Stellen- bosch. Door deelneming aan deze wedstrijd zou ze automa tisch door de Internationale Amateur Atletiek Federatie zijn geschorst, omdat Zuid- Afrika van de lijst van aange sloten landen is verwijderd vanwege zijn apartheidspoli tiek. Dit duidt er op dat Budd nog altijd geen definitieve be slissing heeft genomen over het voortzetten van haar carrière. De afgelopen dagen is er op Zola Budd grote druk uitgeoe fend om haar veelbelovende in ternationale carrière niet op het spel te zetten. Ze heeft met na me van de Amerikaanse firma die haar schoenen en kleding levert een aanbod' gekregen, dat ze nu ernstig in overweging schijnt te hebben genomen. Dit aanbod houdt in dat zij in Zuid- Afrika blijft wonen, maar voor elke belangrijke wedstrijd in het buitenland wordt overge vlogen samen met haar coach en een familielid. neth Brylle negatief mocht uitge vallen, draaft Peter Corbijn op. PSV is kwetsbaar bij blessures, dat bleek na het wegvallen van Thoresen in Oost-Duitsland en ook afgelopen zondag toen verdediger Piet Wildschut noodgedwongen in de aanval moest worden opgesteld. „We hadden een aantal jonge gas ten achter de hand", zegt Reker, „maar die zijn tegengevallen, ze zijn te weinig agressief. Als ze een plaats in de A-selectie hebben zijn ze tevreden. Geef mij dan maar Jan Heintze, doe je een beroep op hem dan staat hij er". Met elf man kom je de competi tie, de Europa-Cup en de financieel lucratieve vriendschappelijke par tijen niet door. Om die reden wei gert Atkinson Arnold Muhren te la ten gaan en heeft de United-mana ger de clubs die belangstelling hebben voor Frank Stapleton (van avond in de basis voor Brazil) de deur gewezen. Om die reden ook heeft PSV zich gemengd in het duel om René van der Gijp. Mana ger Ploegsma: „Een attractieve speler, die we konden krijgen voor een betaalbaar bedrag. Wij ver wachten veel van hem, niet een wedstrijd en vijf duels niet Nee, hij zal echt moeten presteren. Je kunt niet eeuwig de clown blijven uithangen". Dat hij om dat laatste niet past bij PSV ontkent de mana ger. „Wij trekken goede voetballers aan en kijken niet of het aardige jongens zijn. In de tijd van Rijvers is dat wel eens gebeurd en van dat imago kom je dus niet meer af'. PSV is bezig zijn ploeg langzaam maar zeker op Europees niveau te brengen en daarvoor is meer nodig dan Van der Gijp alleen. Ruud Gul- lit wordt genoemd als nieuwe PSV'er. De aankoop van René van der Gijp kan daarbij nog wel eens van pas komen. Presteert het en fant terrible goed dan zal PSV min der fel op Gullit jagen, scoort Van der Gijp een onvoldoende dan kan de door Feyenoord begeerde bui tenspeler bij de overgang van Gul lit van Rotterdam naar Eindhoven betrokken worden. Manager Ploegsma ontkent dat Gullit al getekend heeft voor PSV: „Ik weet dat Gullit 800.000 gulden moet kosten, dat is geen probleem voor ons, maar ook niet voor Ajax en voor veel clubs in het buiten land. Ik zeg niet dat hij volgend jaar niet bij ons speelt, maar gete kend is er nog niets. Gullit heeft meegewerkt aan door Philips geor ganiseerde jeugdkampen, daar heb ik veelvuldig contact met hem ge had, maar meer niet. We hebben vorig jaar geïnformeerd naar Mar co van Basten. Toen we tegen Feyenoord speelden was hij bij ons in de bestuurskamer, de dag daar op had ik al iemand van Ajax aan de lijn die vroeg of we weer met Van Basten bezig waren. Ik wist niet eens dat hij die avond bij ons was", aldus Ploegsma. Geen schande De Eindhovense ploeg wil lang zaam maar zeker naar de interna tionale top, maar is in de klauter- partij omhoog waarschijnlijk nog niet ver genoeg gevorderd om Manchester United te kunnen be dwingen. Reker: „We hebben thuis niet gescoord, maar hebben ook geen goal tegen gekregen. We le ven nog en doen nog mee om de prijzen. Wat hebben we te verlie zen, uitgeschakeld worden door United is geen schande. We kun nen vrijuit voetballen, misschien kunnen we daaruit ons voordeel halen". i op Kenneth Brylle, die tegen alle verwachting in waarschijnlijk toch speelt (foto ANP) TEL AVIV (ANP) - Haaksbergen heeft de tweede ronde van het Europa Cup 2-toernooi niet over leefd. Na de nederlaag van vorige week voor eigen publiek (94-99), ging in Tel Aviv ook de tweede wedstrijd tegen Hapoel verloren: 84-112. Bij rust leidden de Israëli sche basketballers met 51-42. De Twentse ploeg startte voortvarend en nam een voor sprong van tien punten: 16-6. Ha- poel kwam terug op gelijke hoogte en lange tijd kwamen de scores om beurten tot stand. Vlak voor de rust straften de Is raëliërs enkele fouten van Haaksbergen krachtig af. De rust kwam met 51-42. Na de pauze verkleinden de Twenten de ach terstand nog één keer tot zes punten. Daarna had Hapoel vrij spel, omdat coach Loonin al zijn meegereisde spelers inzette. Slechts de geblesseerde Kruid hof bleef aan de kant. Downey De Amerikaan Richardson werd topscorer van Haaksbergen met 29 punten. De sporthal van Hapoel was uitverkocht en her bergde 2000 toeschouwers. Dave Downey heeft gisteren ontslag genomen bij basketbal- vereniging Den Helder. De 28-ja- rige forward verklaarde niet meer gemotiveerd te zijn. Den Helder moet ten gevolge van dit onverwachte afscheid vanavond voor het Europa Cup-duel tegen Gent aantreden met slechts één Amerikaan in de ploeg. Aleen center Mark Petteway is inzet baar. De inmiddels herstelde Lawrence McGray is niet gerech tigd uit te komen in deze wed strijd. Den Helder won voor ei gen publiek maar net van de Bel gen: 82-81. ADVERTENTIE Zo mag u het verzekeringsadvies van een NVA-lid wel noemen. Daarom neemt hij de tijd om grondig met u te overleggen. Behoedt u zonodig voc overhaaste beslissingen. Vergelijkt liever nóg eens een keer. Neemt de condities tot ii details met u door, zodat u precies weet waar u aan toe bent. De NVA is de Nederlandse Vereniging van Makelaars in Assurantiën en Assurantie adviseurs, waarvan uitsluitend assurantie kantoren iid zijn, die zijn toegelaten op hun vakmanschap, hun kwaliteit van advies en begeleiding. De NVA is uw verzekering voor het beste advies. DEN HAAG (GPD) De afdeling Den Haag van de KNVB heeft in navolging van de afdeling Gelder land geprotesteerd tegen de finan ciële afwikkeling van het ontslag van bondscoach Kees Rijvers. Evenals de afdeling Gelderland wil de HVB daarmee bij de voet balbond bewerkstelligen dat de af koopsom voor Kees Rijvers (naar verluidt 250.000 gulden en uitbeta ling van de resterende maandsala rissen tot medio 1986) niet op de amateursectie wordt verhaald. Vol gens voorlichter Ger Stolk van de sectie amateurvoetbal zijn de ama teurs weliswaar niet verplicht om mee te betalen aan het ontslag van Kees Rijvers („omdat hij in dienst was van de sectie betaald voet bal"). maar niettemin heeft pen ningmeester Henk Hut van de sec tie betaald voetbal de amateurs af gelopen maandag in een radio-uit zending min of meer opgeroepen een bijdrage te leveren in de af vloeiingsregeling van Kees Rij- Die 'oproep' vloeide voort uit het feit, dat het de KNVB vooralsnog onduidelijk is hoe die afvloeiings-, regeling van Kees Rijvers moet worden gefinancierd. Ook gister avond hebben de diverse geledin gen van de voetbalbond daarover vergaderd, maar geen overeen stemming kunnen bereiken. Toch verwacht de KNVB, aldus Ger Stolk, op korte termijn een voor al le betrokkenen bevredigende op lossing te hebben gevonden. waardoor Chris Korver tegen KB Kopenhagen zijn Europese debuut kon maken. Fortuna Sittard is ver moeid, doelman Van Gerven bij kans uitgeput. Niettemin stelt Jacobs, dat zijn ploeg een betere conditie heeft dan Sparta, de formatie waar hij vorig seizoen Europa mee afreisde. „In fysiek opzicht zijn deze jongens sterker. Ik heb vooral bewonde ring voor iemand als Wilbert Su- vnjn, die naast het volgen van een CIOS-op lei ding elke week twee keer speelt. De resultaten zijn ech ter niet zodanig, dat het gevoel van vermoeidheid wordt verdreven". Om de in Sittard verworven voorsprong van 2-0 te verdedigen, zal Fortuna zeker proberen de in eigen competitie als voorlaatste ge klasseerde Poolse ploeg op afstand van het strafschopgebied te hou den. „Maar niet op de manier, die wij tegen Ajax hanteerden", be looft Jacobs. „Je weet dat Ajax constant op jè afkomt, die zeker heid mis je hier. Mijn Poolse colle ga schuift wat met zijn elftal, het is duidelijk dat hij niet over een geo liede formatie beschikt. Wij kun- niet alles vastzetten, ik wil de Mist Jacobs beschouwt de „offensie ve" voornemens van trainer Ornest Lenczyk als een poging de tegen stander zand in de ogen te strooien. De ene helft van het libero-duo (Skrobowski) zal wegens een bles sure niet kunnen spelen, waardoor Wröbel of Banaskiewicz in de basis wordt opgenomen. Van vermoeid heid kan bij Wisla, dat tien tot vijf tienduizend kijkers verwacht, geen sprake zijn. De competitiewed strijd tegen Gornik Zabrze werd zaterdag al in de eerste helft we gens mist gestaakt en vijf (geschor ste) spelers waren al niet aan dat duel begonnen. Ook dinsdagavond tijdens de training baande de stadionverlich ting (sterkte: 400 lux) zich niet zon der moeite een weg door de nevel. Mocht de Griekse scheidsrechter Germanakos dientengevolge be sluiten niet te laten spelen, dan wordt overeenkomstig de UEFA- regels donderdagochtend om 11.00 uur gevoetbald. Een niet al te vro lijk perspectief voor Jacobs en zijn met de tong op de veters lopende elftal, dat zaterdag al weer tegen PSV moet optreden. BRUSSEL (BELGA) - De beroeps commissie van de Belgische wie lerbond heeft het beroep van de Ierse federatie betreffende de aan Sean Kelly opgelegde straf, na een positieve dopingcqntrole in Parijs- Brussel, aanvaard doch ongegrond verklaard. De KBWB handhaaft de sancties. Kelly is daarmee zijn tweede positie in de uitslag van de herfstklassieker kwijt. Verder heeft de Ierse prof een voorwaar delijke schorsing van een maand en een boete van 1.155 Zwitserse franken (1600 gulden). De resultaten zijn: Lotto 44 le prijs: geen 2e prijs: 1 winnaar, die bruto f. 300.000,- ontvangt die elk bruto f. die elk f. 73.60 3e prys: 68 3.903.70 ontvangen 4e prys: 3.603 ontvangen 5e prys: 68.761 ontvangen Toto 44 le prys: 1 ontvangt 2e prys: 65 ontvangen 3e prys: 642 ontvangen Toto gelijk 44 le prys: geen 2e prys:3 vangen 3e prys: 11 ontvangen 4e prijs: 502 ontvangen W vijf spel De uitslag van het W-vijf spel. dinsdag avond op de baan van Hilversum, is: Derde koers: 1. nr. 10. Yucie (T. Sme ding) Vierde koers: 1. nr. 14. Ylee di Robles (T. Smeding) Vijfde koers: 1. nr. 14. Wishbone Fortu na (J. van Dooyeweerd) Zesde koers: 1. nr. 5. Uncle Glim (J.P.F. van de Broek) Zevende koers: 1nr. 9. Veystone Syca more (T.M.M. de Mol) De juiste serie is: 10 - 14 - 14 - 5 - 9. De omzet was f. 47.481,50. De eerste prijs bedraagt f. 17.093,30, de tweede prys is f. 247,70. die bruto f. 36.861,90 die elk f. 378,00 die elk f. 95,60 die elk f. 584,20 ont- die elk f. 379.80 die elk f. 11

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 17