Zware kritiek op rol Van Aardenne FNV: superheffing kost nu geen banen Van Lede: economie moet harder groeien Werven Boele ten dode opgeschreven Meer landbouwers zeker van opvolging Steunbesluit RSV 'eigenmachtig' Geen kort geding van VDT tegen Amro Bank 'Surinaamse economische situatie is desastreus' Werkloosheid gedaald met bijna 19.000 Weer veel mijnwerkers aan het werk Mevrouw, bij Oase staande slaapkamers van uw dromen. WOENSDAG 7 NOVEMBER 1984 ECONOMIE DEN HAAG (GPD) - Minister Van Aardenne (economische zaken) heeft RSV in 1979 op eigen houtje, dus zonder instemming van de ministerraad of de Tweede Kamer, een 'blanco cheque' gegeven, die de staat uiteindelijk op een schadepost van 700 miljoen gulden kwam te staan. UTRECHT (ANP) - De Voedings- bond FNV is het niet met de werk gevers in de zuivel eens dat de su perheffing nu al 500 tot 600 banen kost in de zuivel. Volgens de bond is het voortgaande verlies van werkgelegenheid in de zuivel te wijten aan verdere automatisering en gebruiken de werkgevers de in voering van de superheffing als dekmantel. De superheffing zal pas volgend jaar een nadelig effect hebben op de werkgelegenheid in de zuivel, aldus de bond, die overi gens verwacht dat het minder ba nen gaat kosten. De voedingsbond wil nu met de werkgevers praten over een een malige verlaging van de VUT-leef- tijd naar 57,5 jaar en een blijvende verlaging naar 60 jaar, om de afkal ving van de werkgelegenheid in zuivel tegen te gaan. De leeftijd voor vervroegd uittreden in de zui vel is nu 62 jaar. Als de zuivelwerk- gevers hierop niet willen ingaan, overweegt de Voedingsbond FNV een deel van de ingeleverde prijs compensatie terug te eisen. Volgens de Voedingsbond FNV wordt er in de cao vanuit gegaan dat het aantal volledige banen in de zuivel -onvoorziene omstandig heden uitgezonderd- van 1 januari 1983 tot 1 oktober 1984 daalt van 22.000 tot 21.000. Begin dit jaar was de werkgelegenheid echter al ge daald tot 20.900, en dat komt alleen door de oprukkende automatise ring in de zuivelfabrieken, zo is de stellige indruk van bondszijde. Overigens lijken technisch-ad- ministratieve problemen het on mogelijk te maken de eerste inning van de superheffing op 15 novem ber uit te voeren. De Koninklijke Nederlandse Zuivelbond FNZ, waarbij de meeste zuivelcoöpera- ties in ons land zijn aangesloten, heeft dat aan minister Braks (land bouw) meegedeeld. Volgens een woordvoerder van het ministerie zal er geen uitstel van de eerste inning komen. Al eer der besloot het ministerie de hef fing over de eerste helft van het melkjaar, dat loopt van april tot april, voor 50 procent te innen en de andere 50 procent aan het einde van het melkjaar. Volgens de FNZ zijn er veel melkveehouders die nog steeds niet weten hoeveel melk zij hef- fingvrij mogen produceren. Het betreft onder andere melkveehou ders die een extra hoeveelheid hef- fingvrije melk hebben aange vraagd en gevallen van bedrijfs overname. maatschapvorming, verhuizingen, grondoverdrachten. Dat constateert de parlementaire enquêtecommissie die het RSV- debacle onderzoekt, na bij wijze van uitzondering inzage te hebben gekregen in de notulen van de des tijds gehouden ministerraadsver gaderingen. Commissievoorzitter C.P. Van Dijk werd daartoe ge machtigd door premier Lubbers. De kwestie was op 11 juli al aan de orde gesteld door drs. Th. A. J. Meys, indertijd topambtenaar van het ministerie van financiën, later president van de Nationale Inves teringsbank en thans lid van de raad van bestuur van de Amro- bank. Van Aardenne schreef in mei 1979 aan het concern dat alle ver liezen die RSV op de grote scheepsnieuwbouw en op offsho re-projecten zou lijden, voortaan „voor rekening van de Staat" zou den zijn. Tijdens zijn verhoor door de en quêtecommissie zei Meys, de toen malig topambtenaar op Financiën, dat uit de notulen die hij had ge zien van de ministerraad waarin dat besluit moest zijn gevallen, niet bleek dat de afspraak ook zo tot stand was gekomen. De enquête commissie komt nu tot de conclu sie, dat dit inderdaad niet het geval In een reactie zei Van Aardenne gisteravond dat de toenmalige CDA-minister van financiën And- riessen op de hoogte was van de brief waarin de bewuste toezeg ging aan RSV werd gedaan. „Als ik eigenmachtig zou zijn opgetreden, zou hij mij er in de eerstvolgende vergadering zeker voor op de vin gers hebben getikt. Maar dat is niet gebeurd. De discussie is destijds in de ministerraad gevoerd", aldus Van Aardenne. De brief aan RSV was overigens mede ondertekend door dr. W. Al- beda. Die was toentertijd minister van sociale zaken. Het is niet uitge sloten dat de parlementaire enquê- Muziekopname Philips, Siemens en het Ameri kaanse concern Warner Communi cations zien af van hun plan een fu sie aan te gaan op het gebied van muziekopname-activiteiten, zo heeft Philips dinsdag bekendge maakt. De fusie zou betrekking hebben gehad op de grammofoon- platenmaatschappy Polygram, een dochteronderneming van Philips en Siemens. Het besluit is een rechtstreeks gevolg van de bezwaren van de Amerikaanse Federal Trade Com mission (FTC), een overheidsin stelling die toezicht houdt op fu sies en overnemingen. Werkloosheid Voor het eerst in dertien jaar is de werkloosheid in België, geme ten over een jaar, afgenomen. Eind oktober telde het land 930 werklo zen minder dan op hetzelfde tijd stip van vorig jaar. Dat heeft Mi chel Hansenne, de minister van ar beid, gisteren bekendgemaakt. In de maand oktober daalde het aan tal werklozen met 1486, ondanks het feit dat de werkloosheid als ge volg van het seizoen in de regel in deze maand stijgt Wolindustrie Voor de Nederlandse wolindus trie is 1983 een redelijk jaar ge weet. De in de jaren zeventig begonnen teruggang in werkgelegenheid en omzet kwam vorig jaar tot stilstand en voor het eerst sinds jaren was er, in plaats van saneringen en be- drijfsslutiingen, sprake van de start van nieuwe wolverwerkende bedrijven. De situatie in de wolin dustrie lijkt zich dit jaar verder te verbeteren. Verboden Een Britse rechter heeft gisteren een door zes vakbonden bij het staatsautomobielbedrijf Austin Rover uitgeroepen staking verbo den tot de arbeiders zich bij een ge heime stemming over een sta- kingsvoorstel hebben uitgespro ken. Enige tijd geleden heeft de conservatieve regering een ar beidswet ingevoerd die bedrijven de bevoegdheid geeft schadever goeding van vakbonden te eisen als aan een staking geen geheime stemming is voorafgegaan. Overslag De overslag van goederen in de Amsterdamse haven is de afgelo pen negen maanden in vergelij king met dezelfde periode vorig jaar met 7,1 procent gestegen tot ruim 19 miljoen ton. Deze groei zit zowel in het massagoed als in het voor de werkgelegenheid belang rijke stukgoed, zo heeft het Ge meentelijk Havenbedrijf van Am sterdam gisteren meegedeeld. Het havenbedrijf verwacht dat de totale overslag dit jaar de 25 mil- joen ton zal bereiken. Beursberichten op pagina 19 tecommissie Andriessen en Albe- da alsnog voor een verhoor zal op roepen. Het eindrapport van de en quêtecommissie zal in de eerste week van december verschijnen. Vast staat nu al dat Van Aardenne in dat eindrapport zware kritiek te wachten staat. Van Aardennes partijgenoot in de Tweede Kamer Jacobse (voor de WD woordvoerder in de debat ten over RSV) verklaarde gister avond het „volslagen en funda menteel oneens" de kritiek op Van Aardenne. „Men, het kabinet, stond toentertijd voor een keus uit twee mogelijkheden: de tent slui ten - maar laat men dan de finan ciële gevolgen daarvan (afvloei ingsregelingen en schadeclaims) ook onder ogen zien - of de zaak open houden". Volgens Jacobse was sluiting bovendien politiek on mogelijk. Er kan naar zijn oordeel dan ook geen sprake van zijn dat Van Aardenne zou moeten aftre den. Volgens fractie-voorzitter Ed Nij- pels van de WD is de politieke in tegriteit van vice-premier Van Aar denne beschadigd doordat ver trouwelijke, „maar bovenal voor barige conclusies van het onder zoek dat de enquêtecommissie doet naar het RSV-debacle, zijn uitgelekt". „Ik heb grote twijfels over de wijze waarop de commissie heeft gewerkt. Het aanzien van de en quêtecommissie heeft hiermee een behoorlijke deuk opgelopen", al dus Nijpels vanmorgen. TILBURG (ANP) - De directie van Van Doorne's Transmissie in Til burg heeft na overleg met de Amro Bank besloten om geen kort ge ding tegen de bank aan te spannen. Dat heeft een woordvoerder van het bedrijf gisteravond meege deeld. Dat gebeurde na een spoedover leg tussen Van Doorne's Transmis sie en de Amro Bank over het in trekken van de langlopende lenin gen en het blokkeren van de reke ning courant. Dat overleg heeft er toe geleid, dat de direktie afziet van het kort geding. Wat het overleg verder nog heeft opgeleverd wilde de woordvoerder van Van Doorne's Transmissie niet zeggen, evenmin of het overleg nog wordt voortgezet. Onder de 148 werknemers van hetTilburgse bedrijf Van Doorne's Transmissie (VDT) is verdeeldheid ontstaan over de manier waarop dient te worden gereageerd op de actuele situatie bij het bedrijf. De Industriebond FNV sluit acties niet uit, maar de Unie BLHP wil daarvan voorlopig afzien. Het personeel kwam gistermid dag bijeen nadat directeur J. van Ham van VDT bekend had ge maakt dat het faillissement van VDT "zeer nabij" is. Volgens de In dustriebond FNV heeft het bedrijf "een enkele duidelijkheid kunnen verschaffen over waar men mee bezig is". Bestuurder J. Verbaan van de Unie BLHP heeft nog wel vertrouwen in president-commis saris De Leye, die volgens hem heeft toegezegd dat "er binnen veertien dagen duidelijkheid komt". Ook heeft De Leye volgens Ver baan door laten schemeren dat als er in die periode geen crediteuren om geld zouden komen, het faillis sement nog wel een tijdje valt te rekken. Die toezeggingen zijn voor de Unie voldoende om voorlopig van acties af te zien. AMSTERDAM Amsterdamse taxichauffeurs hebben gisteren gestaakt en de Taxicentrale bezet uit onvrede met het nachtrooster. Alleen het zogenaamde 'ziekenfondswerk' werd nog gedaan. Er zouden in totaal 300 chauffeurs achter de actie staan. (foto anpi DEN HAAG (ANP) - Indien het voor dit jaar begrote tekort op het Surinaamse overheidsbudget wordt gerealiseerd dan zal dit „des astreuze" gevolgen hebben voor de sociaal-economische en politieke ontwikkeling in Suriname. Dat zegt de Surinaamse minister van fi nanciën, mr. M. Chehin, in een rap port over de financieel-economi- sche situatie van Suriname in de eerste helft van dit jaar. Volgens Chehin dreigt het over heidstekort dit jaar op te lopen tot 320 miljoen Surinaamse guldens op een totaal aan uitgaven van 774 miljoen. Het tekort is volgens Che hin vooral ontstaan door het terug lopen van de belastingopbreng sten. Dit was een gevolg van de vermindering van de opbrengst van de invoerrechten (door de im portrestricties) en de recessie in de bauxietsector welke leidde tot een verminderde afdracht aan de Suri naamse overheid. Bovendien is de Surinaamse overheid er niet in ge slaagd de overheidsuitgaven vol doende terug te brengen. Alleen de uitgaven voor ontwikkelingspro- jecten, voorheen gefinancierd met Nederlands ontwikkelingsgeld, door de Surinaamse overheid ver minderd. Het tekort op het overheidsbud get is monetair gefinancierd. Vol gens Chehin is er sprake van „ex cessieve" groei van de geldhoe- veelheid. Deze leidt tot het ont staan van koopkracht die een uit weg vindt via een zwarte markt voor deviezen en goederen. Chehin noemt een devaluatie van de Surinaamse gulden onver mijdelijk indien geen maatregelen worden genomen. Eerder had Suri name de eis van het IMF tot deva- lutie van de hand gewezen. Verder uitstel van sanering zal er slechts toe leiden dat maatregelen ingrij pender moeten zijn en dat de weer standen in de samenleving nog groter worden, aldus de Surinaam se minister van financiën. Boven dien moet het volgens Chehin on waarschijnlijk worden geacht dat er financiële steun van buitenland se financiële instellingen en com merciële banken komt, indien er economisch niet wordt gesaneerd. De minister spreekt in zijn rapport van de noodzaak van een „draai boek" voor herstel van de Neder landse ontwikkelingshulp. Chehin doet een aantal voorstel len voor vermindering van over heidsuitgaven, waaronder ver vroegde uittreding van ambtena ren, opschorting van periodieke loonsverhogingen en invoering van een vijfdaagse werkweek. Ook stelt de minister belastingverho gingen voor. Deze zijn, zoals be kend, al door de vakbeweging ver worpen, omdat de zwaarste lasten op de schouders van de arbeiders zouden komen te liggen. Chehin pleit overigens voor een „maat schappelijk" akkoord tussen over- DEN HAAG (ANP) - Het aantal werklozen in ons land is vorige maand met 18.700 gedaald in ver gelijking met september. Eind ok tober stonden 802.600 mensen als werkloos ingeschreven bij de ar beidsbureaus. Bij de mannen daal de het aantal met 11.800 en bij de vrouwen met 6.900. Dit heeft het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid gisteren bekend gemaakt. Gecorrigeerd voor de invloeden van het seizoen is de werkloosheid in oktober gedaald met 12.600 tot 806.800 personen (542.000 mannen en 264.800 vrouwen). Bij de man nen was sprake van een daling met 10.300 en bij de vrouwen van 2.300. De daling is in ongeveer 4.500 van de 12.600 gevallen toe te schrijven aan de afschaffing van de registra tieplicht voor werklozen van 57,5 jaar en ouder. Het aantal bij de arbeidsbureaus geregistreerde vacatures daalde eind oktober ten opzichte van de vorige maand met 100 tot 17.100. Voor seizoensinvloeden gecorri geerd steeg de vraag met 1.100. heid, bedrijfsleven en vakbonden over het te voeren economisch be leid. Minister Chehin is overigens somber over de externe positie van Suriname. De deviezenvoorraad bedroeg eind juni 87 miljoen gul den, tegen eind 1983 nog 162,8 mil joen. Hij stelt vast dat het beleid van import- en deviezenbeperkin- gen onvoldoende resultaat heeft opgeleverd. Volgens Chehin kan Suriname dit jaar niet meer dan 430 miljoen Surinaamse gulden aan goederenimport besteden, een bedrag dat overeenkomt met de geraamde exportopbrengsten. Dit bedrag is exclusief de invoer door de bauxietmaatschappijen. De mi nister stelt vast dat in het eerste kwartaal van dit jaar voor 134 mil joen (exclusief bauxietsector) aan goederen is geimporteerd. Dit be tekent, zo onderstreept de minis ter, dat de goederenimporten aan het eind van het jaar ruim 100 mil joen te hoog kunnen uitvallen. De minister wijst er nog op dat hij in zijn becijfering nog niet eens reke ning heeft gehouden met de dien stenimporten. DEN HAAG (ANP) - De nieuwe voorzitter van het Verbond van Ne derlandse Ondernemingen (VNO), mr C.J.A. van Lede, vindt dat er daadwerkelijk naar moet worden gestreefd te komen tot een hogere economische groei. Dat is geen me dicijn voor al onze kwalen, maar veeleer een noodzakelijke aanvul ling op de brede overeenstemming dat in het Nederlandse bedrijfsle ven rendementsherstel en herver deling van werk hand in hand moe ten gaan. Groei moet dat proces sneller doen verlopen, aldus Van Lede. Hij sprak gisteren in Den Haag op de algemene ledenvergadering van het VNO, waar hij het voorzit terschap van de grootste werkge verscentrale overnam van mr C. Van Veen. We moeten ervan overtuigd zijn dat economische groei„maakbaar" is. Nederland heeft weliswaar een open economie en is daarom sterk afhankelijk van de internationale conjunctuur, maar er zijn landen die afhankelijker zijn van het bui tenland die harder groeien dan wij, zei hij. Voorts moeten we ervan doordrongen zijn dat groei niet iets verwerpelijks is, als daarmee ver antwoorde groei wordt bedoeld. Tenslotte moeten we beseffen, al dus Van Lede dat groei niet iets is dat als manna uit de hemel neer daalt en niet wordt verwezenlijkt wanneer gerenommeerde econo mische instanties dat voorspellen. Groei komt alleen tot stand als mensen privé en tezamen iets on dernemen, aldus de VNO-voorzit- ter. Van Lede zei dat een belangrijke reden van de traagheid van het economische herstel ligt in het feit dat we als maatschappij te zeer be zig zijn met de problemen van nu en daardoor terugdeinzen voor de consequenties van groei op korte termijn. We hebben het comfort van de groei compleet vergeten en we schijnen gelaten te aanvaarden dar er nauwelijks groei meer is, al dus de VNO-voorzitter. De scheidende voorzitter van het Verbond van Nederlandse Onder nemingen (VNO), mr C. van Veen, is bij bevordering benoemd tot grootofficier in de orde van Oranje Nassau. De versierselen die bij de ze onderscheiding horen zijn hem gisteren uitgereikt door premier Lubbers. Hij is ruim tien jaar voor zitter van de grootste werkgevers organisatie in ons land geweest. DEN HAAG (ANP) - Boele's Scheepswerven in Ridderkerk krijgt de eerder toegezegde 25 mil joen gulden aan overheidssteun niet, omdat gezonde perspectieven voor de werf met zijn 700 werkne mers ontbreken. Dat heeft minister Van Aardenne (economische za ken) de Tweede Kamer meege deeld. Van de 25 miljoen is overi gens al 10 miljoen uitgekeerd. De minister volgt het advies van het college van advies voor Her stelfinanciering. Een van voor waarden voor verdere steun was dat Boele zijn kostenniveau aan zienlijkomlaag zou brengen. Daar aan is niet voldaan, terwijl het col lege verder opmerkt dat de inmid dels verstreken tijd niet is gebruikt om een volledig uitgewerkt onder nemingsplan voor de komende ja ren op tafel te leggen. Het college constateert „tot zijn spijt" dat de cijfers en prognoses die Boele verschaft zeer vaak ver anderen en gewoonlijk weinig op elkaar of op feitelijke realisaties aansluiten. Daarom wordt het moeilijk op die prognoses af te gaan. Het college denkt dan ook voor 1984 aan een hoger verlies dan Boele zelf. De huidige orderportefeuille, de te verwachten ontwikkeling van het prijspeil op ue markl en iiet kostenniveau van Boele rechtvaar digen de verwachting dat het be drijf het komende jaar geen posi tief resultaat zal behalen. Daarbij moet worden bedacht dat op dit moment al 30 miljoen gulden ge meenschapsgeld in de werf is ge- LONDEN (AP) In heel Groot- Brittannië zijn gisteren honderden mijnwerkers weer aan het werk ge gaan in weerwil van de staking die hun vakbond, de NUM, acht maan den geleden heeft uitgeroepen. Het is de tweede achtereenvolgende dag dat grote aantallen mijnwer kers de staking beëindigen, aldus de raad van Britse staatsmijnen NCB. Op maandag gingen 802 mijn werkers opnieuw aan de slag, en gisteren werden zij gevolgd door nog eens 357 mijnwerkers, onder meer in de militante mijnstreken in Yorkshire, Schotland en Zuid- Wales, zei de NCB. De staatsmijnen schatten dat nu ongèveer 53.000 van de 178.000 Britse mijnwerkers de staking aan hun laars lappen. stoken, zonder dat dit heeft geleid tot realistische vooruitzichten op een rendabele toekomst, aldus het college van advies. Het college van advies bestaat uit een aantal externe deskundigen met ondernemingservaring en staat onder voorzitterschap van dr J.M. Goudswaard. Minister Van Aardenne heeft uitgesproken ne gatieve adviezen van de commissie altijd te volgen en positieve nader te bezien op de mogelijkheden die zijn departement heeft. Van Aardenne heeft nog niet be sloten of hij de van de 25 miljoen reeds uitbetaalde 10 miljoen gul den gaat terugvorderen. Het colle ge van advies zegt daarover dat de minister hiertoe gerechtigd is. Het college tekent daar echter bij aan dat het zich kan voorstellen dat de bewindsman de terugvordering achterwege laat, nu concurrenten van Boele voor invoering van de regeling Herstelfinanciering in maart dit jaar al overheidssteun hebben gekregen. ADVERTENTIE Meer dan 100 slaapkamers, van rustiek eiken tot wit laqué. En Oase geeft meer dan een droom alleen. Daarom zijn we zo groot Boerenkinderen willen bedrijf vaker overnemen DEN HAAG (ANP) - Het aantal ou dere bedrijfshoofden mét een op volger in de land- en tuinbouw is na 1980 met 3.500 toegenomen tot ruim 24.900 dit jaar. Door deze for se stijging is het aantal bedrijfsop- volgers weer terug op het niveau van begin jaren zeventig, aldus het Landbouw Economisch Instituut, dat dit afleidt uit de gegevens van de Landbouwtelling 1984 van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Nader onderzoek moet meer in zicht geven in de factoren die tot de stijging hebben geleid, maar en kele zaken liggen volgens het LEI voor de hand. Het noemt in de eer ste plaats de werkloosheid buiten de land- en tuinbouw. Deze kan er enerzijds toe hebben geleid dat de genen die in 1980 als opvolger wer den aangemerkt dat in 1984 nog zijn, terwijl anderzijds meer agrari sche jongeren zich als opvolger hebben aangemeld. Een tweede oorzaak is wellicht de superheffing. Onder bepaalde voorwaarden kan een melkveehou der een grotere hoeveelheid hef- fingvrije melk krijgen, maar dan moet hij wel een opvolger op het bedrijf hebben. Ten derde noemt het LEI het feit dat op een groot aantal bedrijven het hoofd ouder dan 50 jaar is. Op die bedrijven be gint de opvolging actueel te wor den. De meeste bedrijfsopvolgers werken op het ouderlijk bedrijf: 17.305 in 1984, 15.300 in 1980. Som mige opvolgers werken op een an der land- of tuinbouwbedrijf of in sectoren die verwant zijn zoals loonwerkbedrijven, bedrijfsverzor- gingsdiensten, de agrarische han del, toelevering en verwerking. Slechts een klein deel van de op volgers werkt buiten de agarari- sche sector. Het aantal studerende opvolgers is toegenomen van 2.625 in 1980 naar 3.485 dit jaar. Het LEI is van mening dat aan vullende gegevens over de be drijfsopvolging nodig zijn. Er moet een nadere analyse komen van het soort bedrijven, de grootte en de spreiding in het land. Ook zal moe ten worden onderzocht waar al eer der een opvolger was en waar daar van dit jaar pas sprake was. Uitein delijk zal dat volgens het Land- bouw-Economisch Instituut een beeld moeten geven van het aantal land- en tuinbouwbedrijven in de toekomst.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11