Bevolking over 8 jaar in computer 7M Gekissebis CDA-WD blijft U KIM ER IEDERE MAAND OPREKENEN. Huisartsen: minder patiënten mits ziekenfondsen meebetalen Eén systeem voor alle gemeenten Aantal inbraken Bijlmer daalt sterk door project Nederzetting en grafveld van de Germanen ontdekt Klacht over verkrachting en mishandeling in tehuis Dode door veteranenziekte Wel instemming met compromis tweeverdieners DINSDAG 6 NOVEMBER 1984 BINNENLAND PAGINA 5 DEN HAAG (ANP) - Binnen acht jaar moeten de gemeenten hun bevolkingsgegevens op dezelfde manier en bij voorkeur met behulp van dezelfde apparatuur opslaan in de com puter. Voor zover er al niet mee wordt gewerkt, komt er voor dat doel een nieuw systeem voor de bevolkingsboekhouding - de Gemeentelijke Bevolkingsadfministratie (GBA) - dat het huidige, ondoelmatige systeem moet vervangen. Dit blijkt uit een brief die staats secretaris Van Amelsvoort (binnenlandse zaken) gisteren heeft geschreven aan de Twee de Kamer. In het nieuwe systeem, waarin per- sonen worden opgenomen die be horen of hebben behoord tot de Nederlandse bevolking, zullen geen gegevens meer worden opge slagen over het beroep, de kerkelij ke gezindte of levensbeschouwelij ke overtuiging. Van Amelsvoort schrijft, dat voor het nieuwe sys teem is gekozen nu is gebleken dat de Tweede Kamer in meerderheid bezwaar heeft tegen een centrale opgezette landelijke personenad- ministratie. Dat kwam naar voren bij de indiening van een daartoe strekkend wetsontwerp. Op dit moment werken gemeen ten die tot automatisering zijn overgegaan met verschillende technische systemen. De uitwisse ling van gegevens wordt hierdoor bemoeilijkt, omdat deze gemeen ten ook de persoonskaarten, die tot de bevolkingsboekhouding beho ren, met de hand moeten bijhou den. De gegevensbestanden zullen in het nieuwe systeem worden uitge breid met de aantekening of niet- Nederlandse ingezetenen legaal of illegaal in Nederland verblijven. Volgens een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse zaken heeft dit te maken met de verwach te uitbreiding van het kiesrecht, waardoor niet-Nederlandse ingeze ten actief en passief kunnen deel nemen aan de gemeenteraadsver kiezingen. Informatie De gemeenten blijven in de nieu we opzet verantwoordelijk voor het beheer van de geautomatiseer de gegevensbestanden. Dat geldt ook voor de informatie die wordt gegeven aan landelijke afnemers, de centrale overheid en de uitvoe ringsorganen sociale zekerheid. De GBA zal niet leiden tot een centra le verzameling van persoongege vens op één plaats, benadrukt Van Amelsvoort. Het GBA-systeem maakt uitwis seling van gegevens tussen ge meenten via de computer moge- AMSTERDAM (GPD) - Het aantal inbraken in woningen in de Am sterdamse Bijlmermeer is de afge lopen twee maanden met meer dan de helft gedarid. Dit is het resul taat van een project dat de politie in samenwerking met justitie heeft opgezet. In plaats van de gebruike lijke 55 komen er nu wekelijks ge middeld 20 tot 24 aangiften van diefstal binnen, zo liet de chef van het bureau Bijlmermeer gisteren weten. Tijdens de actie werden negen arrestaties verricht. Acht hiervan wegens inbraak, één voor heling. Alle arrestanten waren verslaafd. Met justitie is de afspraak gemaakt dat alle verdachten worden vastge houden tot aan de rechtzaak. Nor- FRAUDE (ANP) - De 42-jarige waarnemend directeur S. van de christelijke woningbouwvereni ging Ons Huis uit Apeldoorn is aangehouden op verdenking van fraude. De man zou geld van de woningbouwvereniging in eigen zak hebben gestoken. Voor zover nu bekend gaat het om een bedrag van één twee ton, aldus officier van justitie mr P. Montijn van het arrondissement Zutphen vanmor gen. De zaak kwam aan het licht tij dens een periodieke controle van de boeken. maal "gesproken worden verdach ten van een inbraak na een verhoor weer naar huis gestuurd, omdat er nog steeds cellen te weinig zijn. In de Bijlmer worden per jaar ge middeld vierduizen inbraken ge pleegd. Dat aantal neemt jaarlijks met zo'n twintig procent toe. In de hoofdstad als geheel stijgt de klei ne criminaliteit met zeven procent per jaar. Volgens een woordvoer der van de politie is de Bijlmer een 'El Dorado' voor inbrekers. Hij wijt dit onder meer aan de hoogbouw en de parkeergarages, waar het voor de politie moeilijk is alles in de gaten te houden. Hiervan maakt een groep van ongeveer 150 drugsverslaafden in dit stadsdeel gebruik. Om de gevoelens van onveilig heid bij de bewoners in de Bijlmer meer te sussen bedacht de politie het plan om twee maanden lang al le energie te stoppen in het voorko men en het oplossen van'inbraken in de flats. Dit leidde ertoe, dat met name de straatsurveillance in veel gevallen onvoldoende was. „Dat heeft inderdaad geleid tot klachten van winkeliers en anderen, maar dat was iets dat we van tevoren hadden ingecalculeerd". Volgens de politie is de actie in geslagen als een bom, vooral bij de verslaafden die gewend waren dat ze hun gepakte 'collega's' een dae later weer vrij zagen rondlopen. DEVENTER (ANP) - De Rijksdienst voor Oudheidkun dig Bodemonderzoek (ROB) heeft bij opgravingen in Colm- schate (gemeente Deventer) een Germaanse nederzetting en een bijbehorend grafveld ont dekt. Het is de eerste keer dat in ons land een dergelijke com binatie wordt aangetroffen. Het grafveld, dat dateert uit de tweede eeuw na Christus, is te vens het eerste in zijn soort dat in Midden- en Noord-Neder land is opgespoord. Een urn die in de buurt van de nederzetting werd gevon den, kan volgens de ROB wij zen op een tweede grafveld. Als dat waar blijkt, zouden de ar cheologische opgravingen in Colmschate van Europese bete kenis zijn. Onderzoek van de ROB heeft uitgewezen dat de nederzet ting, op een hoog stuk zand grond, van 500 jaar vóór tot 200 jaar na Christus heeft bestaan en dat zij is gesticht door de Sa- liërs, een Germaanse stam die leefde in het westelijke deel van Overijssel (Salland). Gedu rende de acht eeuwen bestond de omheinde nederzetting ge middeld uit drie forse boerde rijen en diverse schuren (spie kers). De bewoners werden vlak bij hun dorpje gecremeerd op een manier die de hindoe's nu nog volgen. In het grafveld is zowel Germaans als Romeins aardewerk gevonden. De ROB leidt hieruit af dat de Saliërs handel dreven met de Romei- AD VERTE NTIE Vaste Termijn Spaarrekening met maandrente. Vanaf f 10.000,-, 5 jaar vast. Wilt u iedere maand wat extra inkomen hebben als aanvulling op bijv. uw pensioen? Zet dan ten minste f 10.000,- van uw spaargeld 1,3 of 5 jaar vast. Zorgen wij dat u maandelijks betaald wordt. Een hoge, vaste rente gedurende de hele afgesproken tijd. Zodat u weet waar u aan toe bent. Praat er eens over bij een NMB NlYlB BAN Iy kantoor. DE NMB DENKT MET U MEE. BAARN (GPD/ANP) - De inspec tie kindertehuizen van het ministe rie van justitie stelt een onderzoek in naar een klacht over ernstige mishandelingen, aanrandingen en verkrachtingen in het kindertehuis van het Leger des Heils 'De Hars camp' in Baarn. Twee mindeijarige meisjes uit Utrecht en Rotterdam hebben hiervan aangifte gedaan bij het Jongeren Advies Centrum (JAC) in Rotterdam. De directie van de kinderbescherming heeft het kinderthuis om opheldering gevraagd over de klachten van de meisjes. De directie van de Harscamp heeft de kinderbescherming een verweerschrift gestuurd waarin ze de klachten van de meisjes om schrijft als 'gemene aantijgingen die elke grond van waarheid mis sen'. Directeur A. Lokhorst: „Er is hier sprake van een hetze tegen het kindertehuis. Van de mededelin gen over verkrachtingen en mis handelingen klopt werkelijk niets. Onderzoek na aangifte meisjes Het is een schandalige zaak die ons tehuis veel nadeel zal bezorgen". Een politiewoordvoerder van de Baarnse politie zegt dat er nog niet is begonnen met een onderzoek: „De kans is groot dat de kinderen het hele verhaal uit hun duim heb ben gezogen. Als de situatie daar aanleiding toe geeft zullen we om opheldering vragen, maar dat is nu nog voorbarig". Volgens een woordvoerster van de Rotterdamse kinderpolitie heb ben ook nog andere meisjes ge klaagd over De Harscamp. „Er zijn er zeker wel zeven die op verschil lende plaatsen in het land aangifte hebben gedaan bij het JAC. Ver krachtingen en mishandelingen zijn terugkerende woorden in de diverse betogen", aldus de woord voerster. De voornaamste klacht was vol gens de woordvoerster dat de meisjes seksueel zouden zijn mis bruikt of werden geschopt en ge slagen door hun mannelijke mede bewoners. Dit vaak onder toeziend oog van het personeel. Directeur A. Lokhorst van het Baarnse tehuis ontkent dat zich iets dergelijks zou hebben voorge daan onder toeziend oog van het personeel. „Wat kinderen onder ling rommelen is voor mij natuur lijk niet precies na te gaan, maat deze meisjes zijn bewust weggelo pen, hebben onderweg iets meege maakt en proberen dat nu af te schuiven op De Harscamp. Ze gaan hierin ongelooflijk ver". Het Jongeren Advies Centrum onthoudt zich van alle commen taar om de situatie niet nog pijnlij ker te maken voor de meisjes. Wel wordt daar gezegd dat al eerder klachten zijn binnengekomen over het tehuis in Baarn. Het onderzoek van het inspectie zal ongeveer een week duren.Naar aanleiding van de uitslag van dit onderzoek zal worden bekeken of er een klacht wordt ingediend bij het openbaar ministerie en zo ja wie dat dan zal doen. "Indien ech ter blijkt dat er geen strafbare fei ten zijn gepleegd, maar wel dat het tehuis niet goed loopt, zullen inter ne maatregelen moeten worden ge- aldus een woordvoerster het ministerie van justitie. lijk, zonder dat daarbij persoons kaarten worden gebruikt. Met be hulp van het geautomatiseerde netwerk zullen ook landelijke afne mers in staat zijn om met de com puter informatie te verkrijgen. In overleg met de gemeenten zal de staatssecretaris van binnen landse zaken voorschriften opstel len waaraan zij bij de verwerking en uitwisseling van gegevens moe ten voldoen. Die voorschriften zijn nodig om uniformiteit, die voor het GBA-suysteem een voorwaarde is, te bewerkstelligen, aldus Van Amelsvoort. Voor het uitwisselen van gege vens tussen gemeenten onderling, bijvoorbeeld bij verhuizingen van burgers, zal er op centraal niveau een gegevenspakket worden sa mengesteld, zowel naar vorm als inhoud. A HOP wil korter werken in onderwijs AMSTERDAM - Het hoofdbestuur van de Algemene Bond van Onder wijzend Personeel (ABOP) heeft de leden opnieuw voorgesteld tot een arbeidstijdverkorting in het onderwijs te komen. Het bestuur wil uiteindelijk een verkorting met ruim tien procent bereiken. Vorig jaar verwierpen de ABOP-leden een voorstel tot tien procent ar beidstijdverkorting met inlevering van salaris. De tegenstanders wa ren niet tegen minder werken, maar wel tegen de korting op hun salaris. Het ABOP-bestuur wil een gelei delijke vermindering van de week taak van het onderwijzend perso neel. In het voortgezet onderwijs zou de verkorting in drie stappen van één lesuur moeten worden ver wezenlijkt, in het basisonderwijs door uiteindelijk een vrije ochtend of middag per week. Het ABOP-bestuur vindt dat er snel tot de voorgestelde .echte' ar beidstijdsverkorting moet worden overgegaan. Daarbij speelt een be langrijke rol, dat vermindering van de arbeidstijd tot herverdeling van zowel het betaalde als onbetaalde werk kan leiden. „In het kader van dit streven zetten stappen van één of twee procent arbeidstijdverkor ting geen zoden aan de dijk", aldus het ABOP-bestuur. De verkorting zou moeten wor den gefinancierd door gehele of ge deeltelijke inlevering van de prijs compensatie. Het nominaal inleve ren van loon wordt afgewezen. Vol gens het hoofdbestuur moet het kabinet bereid zijn ook een bijdra ge aan de arbeidstijdverkorting op tafel te leggen. Ook besparingen op de uitkeringen dienen onderdeel van de financiering te zijn. Rakettenproces 16.000 eisers AMSTERDAM (ANP) - Ongeveer 16.000 mensen en tal van organisa ties hebben zich gemeld als mede eiser in het proces tegen de staat van de Stichting „Verbiedt de Kruisraketten". Er waren in ver band met de proceskosten ten min ste 10.000 eisers nodig. Tot de deel nemende organisaties behoren be halve vredesorganisaties, wereld winkels, plaatselijke afdelingen van politieke partijen en advoca- tencollectieven ook vijf vakbon den, aldus gisteren een bekendma king van Verbiedt de Kruisraket ten. Vandaag is de laatste dag dat Ne derlanders zich - tegen betaling van 35 gulden per persoon - kun nen opgeven als eiser in het civiele proces, waarvoor de dagvaarding op 21 november wordt ingeleverd bij de rechtbank in Den Haag. Geen wijziging toeslag voor kinderopvang DEN HAAG (ANP) - Terwijl de Tweede Kamer vergaderde over kinderopvang, werd buiten het gebouw op het Binnenhof gede monstreerd voor een zo gunstig mogelijk resultaat. Minister Brinkman (WVC) sprak gister avond tijdens een commissiever gadering over dit onderwerp zijn veto uit over eventuele, nieuwe wijzigingsvoorstellen voor de kindertoeslag ten behoeve van werkende ouders met kinderen. Deze groep krijgt in het gisteren bereikte compromis voor de tweeverdienerswet geen 600, maar 750 gulden toeslag op de belastingvrije voet. Eerder ging de regering ermee akkoord dat dit belastingvoordeel gedeelte lijk wordt overgeheveld naar een grotere, directe subsidie van WVC voor kinderopvangcentra. De Tweede Kamer had hierom gevraagd. Brinkman wil nu niet meer aan de kindertoeslag gaan morrelen. Er ligt nu 15 miljoen gulden extra subsidie bij WVC, die hij wil besteden voor interna tionale kinderdagverblijven (1,3 miljoen), buitenschoolse opvang (1,6 miljoen), experimentele ar beidsprojecten voor jongeren (9 miljoen) en het opheffen van 'knelpunten' (de rest), (foto anpj Dubbel aantal zelfmoorden psychiatrisch ziekenhuis ERMELO (ANP) - Het aantal zelf moorden onder patiënten van het psychiatrisch ziekenhuis Veldwijk in Ermelo (780 bedden) heeft zich vorig jaar zonder aanwijsbare oor zaken meer dan verdubbeld. Ja renlang registreerde de zieken huisleiding ongeveer vijf suïcides per jaar, maar in 1983 steeg dat aan tal tot elf. Bovendien was er sprake van 44 zelfmoordpogingen. Bij een uiterste poging één ervan te voor komen, verloor ook een werkne mer van Veldwijk het leven. Dit staat in het jaarverslag van het ziekenhuis over 1983. De direc tie wijst erop dat alle zelfmoorden voorkwamen op afdelingen die gereorganiseerd werden "Een dui delijk verband was niet aantoon baar", aldus de directie. UTRECHT (ANP) - De Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV) wil de gemiddelde huisartsenpraktijk de komende jaren geleidelijk ver kleinen van 2.500 tot 2.000 patiën ten. Om te voorkomen dat de art sen er in inkomen op achteruit gaan, zou dan de vergoeding van het ziekenfonds per patiënt (nu on geveer 100 gulden per jaar) met twintig procent omhoog moeten. De vermindering van patiënten per praktijk is een van de elf pun ten waarover de LHV met staatsse cretaris Van der Reijden (volksge zondheid) overlegt. Afgelopen vrij dag nam de ledenvergadering van de LHV een motie aan waarin ze met acties dreigt voor het geval dat het overleg vóór 1 januari 1985 niets of onvoldoende oplevert. LHV-voorzitter W.J. de Regt zei gisteren op een persconferentie, dat het bestuur verrast was door de onrust onder de Nederlandse huisartsen over hun financiële si tuatie en hun werkomstandighe den. De emoties liepen hoog op, zei hij. Een uiting hiervan is volgens hem het 'nee' van de ledenvergade ring tegen een regeling met apo thekers, ziekenfondsen en specia listen voor het uitschrijven van ge neesmiddelen. Dit zou niet alleen medisch beter, maar ook economi scher zijn dan de huidige gang van zaken. In principe is de LHV niet tegen zo'n regeling. Ze heeft er trouwens zelf het initiatief toe genomen. Maar volgens De Regt heerst er on der de huisartsen een gevoel van „we stoppen nu eens met vriende lijk meedoen want met onze ver langens wordt ook geen rekening gehouden". De LHV is het niet eens met de manier waarop de tarieven voor particuliere patiënten worden be rekend. Afgezien daarvan zou vol gens haar ook voor particuliere pa tiënten, die nu nog per consult of visite betalen, een systeem met abonnementen moeten worden in gevoerd. Daarnaast komen de huisartsen volgens de LHV in de knel, door dat ze, ook al hebben ze 2.500 pa tiënten, het norminkomen (onge veer evenveel als een bedrijfsarts bij de PTT verdient) niet halen. Bo vendien hebben de meeste artsen al minder patiënten gekregen doordat er veel jonge huisartsen zijn bijgekomen. Aan de andere kant krijgen ze steeds meer werk door bezuinigingen op andere voorzieningen, zoals de ziekenhui zen. Verder vindt de LHV, dat de overheid de daad bij het woord moet voegen als ze zegt dat ze de eerstelijns gezondheidszorg (onder meer via de huisarts) wil verster ken. De Regt merkte op, dat het ex tra bedrag van 25 miljoen gulden dat daarvoor in 1984 op de begro ting stond, uit die voor 1985 weer is verdwenen. Andere grieven van de huisartsen zijn, dat de overheid nauwelijks financieel wil bijdragen aan de nascholing van huisartsen, dat de ziekenfondsen bevallingen door huisartsen niet mogen beta len als er ook een verloskundige in de buurt is, dat huisartsen in oplei ding een lening krijgen die ze ook moeten terugbetalen als ze zich niet als huisarts (kunnen) vestigen en dat er nog steeds geen goede re geling is voor apotheekhoudende huisartsen. EINDHOVEN (ANP) - Er is opnieuw een slachtoffer gevallen als gevolg van de veteranenziekte. Het afgelopen weekeinde is in het Sint Jozeph- ziekenhuis in Einhoven een 68-jarige Eindhovense vrouw overleden. Dat heeft een woordvoerder van het ziekenhuis vanochtend bevestigd. De vrouw heeft de besmetting vermoedelijk opgelopen in hotel Monte- mar in het Spaanse Pineda de Mar. Eerder overleden al drie andere Ne derlanders aan de ziekte. Twee in Spanje en de derde in Nederland. DEN HAAG (GPD/ANP)) - CDA en WD hebben gisteren inge stemd met het compromis-voorstel van het kabinet dat een einde moet maken aan de ruzie tussen beide fracties over de tweeverdieners- wet. Maar volgens CDA-fractielei- der De Vries is de vertrouwensrela tie tussen de twee coalitiepartijen nog niet hersteld. WD-fractielëi- der Nijpels moet daartoe eerst de twijfel wegnemen die hij heeft ge zaaid over de integriteit van het CDA, zo zei hij gisteravond voor de NOS-tv. De Vries, die sprak van een ordi naire ruzie die de politiek veel schade heeft berokkend, zei dat hij zich geen beschuldigingen van on betrouwbaarheid kan laten aanleu nen. Hij wacht "totdat de WD met het signaal komt dat ook de WD het gewenst vindt de vertrouwens relatie te herstellen". Maar Nijpels liet gisteravond voor de AVRO-tv weten dat hij niet van plan is met zo'n initiatief te komen. Hij zei dat hij De Vries een brief had geschre ven met het voorstel weer om de tafel te gaan zitten. "Ik heb mijn hand al uitgestoken en hoop dat hij bereid is die te aanvaarden", aldus Nijpels. De Vries noemde het gisteren door het kabinet bekendgemaakte voorstel in het kader van de twee verdienerswet een 'redelijk com promis'. De WD acht zich politiek gebonden aan het 'Salomons-oor- deel' van het kabinet. Het nieuwe voorstel leidt tot een geringe lastenverzwaring voor tweeverdieners in de hogere inko mensgroepen. Vanaf twee keer modaal (f76.000) betekent het pak ket een koopkrachtverlies van on geveer 0,1 procent. Ook in guldens gaat het om een uiterst geringe be perking van het besteedbare inko- Het voorstel, dat het afgelopen weekeinde is ontwikkeld onder lei ding van premier Lubbers, gaat uit van vier wijzigingen in het wets voorstel. Dat zijn: - een verlaging van de voorge stelde belastingverlaging voor werkenden van 425 gulden tot f 387,50; - een verhoging van de belastin gaftrek voor niet-actieven van f 150 tot f 200; - een verhoging van de kinde ropvangregeling (toeslag voor tweeverdieners) van 600 naar 750 gulden; - beschikbaarstelling van f 15 mil joen extra voor experimenten in de kinderopvang. Deze aanvullende maatregelen worden betaald door een verklei ning van de laagste belastingschijf met f 30 tot f 9750. Dit betekent dat de belastingtarieven iets steiler gaan verlopen Alleen de allerlaag ste inkomens blijven buiten schot, de overige inkomens zullen iets eerder in een hogere belasting schijf terechtkomen. De maatrege len leiden voorts tot een beperking van het overheidstekort met f 10 miljoen. Overgangsregeling Het compromis werd gister avond in de vorm van een nota van wijzigingen door staatssecretaris Koning (financiën) naar de Tweede Kamer gestuurd. Het gehele week einde hadden fractiespecialisten en bewindslieden onderhandeld over de hoofdlijnen van de aage- paste regeling, maar tot het laatste moment bleef het onzeker of de WD daarmee kon instemmen. Pas na een spoedberaad tussen vice- premier Van Aardenne en Koning omstreeks het middaguur legden ook de liberalen zich bij het plan Het debat over de tweeverdie ners, dat vorige week op verzoek van de staatssecretaris werd afge broken, zal nu donderdagochtend worden voortgezet. Na de middag pauze wordt er dan onmiddellijk gestemd. Door de inmiddels ont stane vertraging is het overigens twijfelachtig geworden of de nieu we regeling nog op tijd door de Eerste Kamer kan worden kan worden behandeld. Koning heeft een overgangsregeling voorgesteld voor het geval dat niet alle werkne mers op tijd hun nieuwe werkne mersverklaring kunnen inleveren. Tegemoetkoming De CDA-fractie toonde zich gis teren verheugd over de fiscale te gemoetkoming voor niet-actieven. Daarmee wordt een van de grote nadelen van de arbeidstoeslag, na melijk een grotere afstand tussen werkenden en niet-werkenden, weggenomen. Ook de extra steun voor kinderdagverblijven juicht de fractie toe. WD-fractievoorzitter Nijpels, die gisteren 'van harte' instemde het bereikte compromis, weet het meningsverschil tussen zyn partij en het CDA aan een verschil in po litieke cultuur. In tegenstelling tot de WD kunnen fractiewoordvoer ders bij het CDA niet zonder meer de fractie binden, zei hij. Vandaar het geschil over de vraag of er wel of geen politieke binding bestond over de tweeverdienerswet. Nu pas is hem duidelijk gewor den, zei hij, dat bij het CDA fractie woordvoerders slechts kunnen toezeggen een voorstel in de fractie te verdedigen. „Dat betekent dat er nooit harde afspraken te maken zijn," zei hij. Nijpels ontkende ove rigens het CDA onbetrouwbaar te hebben genoemd. De PvdA gaf gisteren als com mentaar dat zowel CDA als WD als verliezer uit het conflict over de arbeidstoeslag te voorschijn is ge komen. Beide fracties hebben 'als kooplui sam-sam gespeeld' over de hoogte van de toeslag, aldus de fractie. "Zij hadden er - deze afloop kennend - verstandig aan gedaan niet zo ordinair ruzie te maken", al dus de PvdA.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5