'Zeeheldenbuurt aan het lijntje gehouden' Bewoners zijn overleg met gemeente beu 'Ha, ha, ha, er deugt iets niet aan die auto9 Lezers schrijven Nachtelijk en traag mammoet transport PAGINA 4 LEIDEN DINSDAG 6 NOVEMBER 1984 LEIDEN - Bewoners van de Zeeheldenbuurt zijn het overleg met de gemeente over het maken van een bestemmings- en verbeteringsplan voor hun wijk spuugzat. De buurtver- tegenwoordigers voelen zich aan het lijntje gehouden, met een kluitje in het riet gestuurd en voor schut gezet door gemeente-ambtenaren. "De totstandkoming van de plannen is één groot schimmenspel waar we geen vinger achter krijgen", aldus één van de getergde buurtbewoners. Eind vorig jaar besloot het college van burgemeester en wethouders tot het instellen van een project groep De Waard en de werkgroep Zeeheldenbuurt waarin gemeente ambtenaren en vertegenwoordi gers uit de buurt zitting hebben. De projectgroep kreeg tot taak een ontwerp-bestemmingsplan te ma ken voor het gehele gebied gelegen tussen de Oude Rijn, de Nieuwe Rijn, de Zijlsingel en het Rijn- en Schiekanaal, dus inclusief het in dustrieterrein De Waard. De werk groep moet zorgen voor het tot stand komen van een verbeterings plan voor alleen de Zeehelden buurt. De bedoeling was dat gelijk tijdig aan de plannen gewerkt zou worden en dat ze dit voorjaar ge reed zouden komen. Het werken aan de plannen ken merkt zich evenwel, al vanaf het al lereerste begin, door stagnatie en frustratie. De gemeente stond er op dat, om allerlei zwaarwichtige re denen, de totstandkoming van de plannen in een uitermate krap tijd schema geperst zou worden. In een half jaar moest alles klaar zijn. Buurtvertegenwoordigers schik ten zich uiteindelijk in dat voorstel en slaagden er met veel pijn en moeite in om nog de nodige tijd te vinden voor inspraak en het raad plegen van de buurt. Weglopen De eerste maanden zat er nog schot in de totstandkoming van de plannen, zei het dat de buurtverte genwoordigers eerst uit een verga dering moesten weglopen om ge daan te krijgen dat zij ondersteu ning zouden krijgen van de plan winkel Delft. "Alles gaat via hob bels. Dat is ontzettend moeilijk werken", vertelt Frans ter Beek, één van de buurtvertegenwoordi gers. "Maar in april kwam de klad er pas goed in. Toen de buurt de knel punten in de wijk had geïnventari- door Jan Rijsdam seerd en haar uitgangspunten voor het bestemmingsplan op een rij had gezet, duurde het vijf maanden voordat de projectgroep weer bij elkaar kon komen. En dat terwijl de gemeente eerst zo'n haast had". Wat was het geval? "Ambtenaren van de afdelingen ruimtelijke orde ning en economische aangelegen heden bleken het grondig met el kaar oneens over wonen en bedrij vigheid in de buurt". De verschil lende ambtenaren zouden zelfs zo met elkaar overhoop hebben gele gen dat de betrokken wethouders zich er mee moesten bemoeien om de zaak weer in het gareel te krij gen en de nodige knopen door te hakken. Frans ter Beek legt uit wat de problemen zijn: "De Zeehelden buurt is een buurt die eigenlijk nooit is afgebouwd. Het is een uit hoek van de stad, zonder goede verkeerscirculatie en met een hele boel doodlopende straatjes. In de buurt is nauwelijks sprake van groenvoorzieningen of speelruim te, er bestaat geen buurtaccommo- datie en geen peuterspeelzaal. Wel bestaat er veel overlast van verkeer en bedrijven. De buurt vreest bo vendien de komst van een bouw markt in hun woonwijk". Frans ter Beek wijst er nadruk kelijk op dat het de buurtvertegen woordigers niet gaat om bedrijven weg te krijgen. "Het bestemmings plan gaat over de toekomst van de wijk. Waar het ons om gaat is, als bedrijven uit eigen beweging ver dwijnen, dat het dan niet meer dan logisch is dat er een goede stede- bouwkundige afronding van de be staande bebouwing en stratenpa- troon wordt nagestreefd. De be drijvigheid zou naar de opvatting van de buurtbewoners zoveel mo gelijk moeten worden geconcen treerd tussen de Admiraal Banc- kertweg en het Rijn- en Schieka naal en de wijk niet van drie kan ten moeten insluiten, zoals nu het geval is." Terreintjes In de Zeeheldenbuurt liggen een aantal braakliggende terreintjes, met name tussen de woningen aan Tasmanstraat en de bedrijven aan de Admiraal Banckertweg, die vol gens de buurt geschikt zijn voor spelen en de aanleg van een wijk- parkje. Zo'n groenvoorziening zou tevens voor een buffer zorgen tus sen hinderlijke bedrijvigheid en de woonbebouwing. "Aanvankelijk leken de stadver- nieuwingsambtenaren ook te voe len voor een afrondende woonbe bouwing en een groenvoorzie ning", meent Frans ter Beek. "Maar, ambtenaren van de afdeling economische aangelegenheden hebben ook hun oog laten vallen op de braakliggende terreintjes en willen onder meer een kantoorge bouw (van vier lagen hoog) op het terrein waar de buurt het parkje heeft voorzien". "In plaats van de geschilpunten over de verhouding tussen wonen, groen en bedrijven openlijk in de projectgroep aan de orde te stellen is de totstandkoming van het be stemmingsplan door de gemeente eindeloos getraineerd. Vergaderin gen werden uitgesteld, vervolgens afgezegd, en uiteindelijk kreeg de bewonersvertegenwoordiging na vijf maanden een plaatje voorge houden waarin de grenzen van be drijfsterrein en woongebied staan aangegeven. Over het waarom van die grenzen en over welke overwe gingen ertoe hebben geleid om de uitgangspunten van de buurt opzij te zetten hebben we niets ge hoord". "De ambtenaren hebben vijf maanden de tijd genomen om ge schillen onderling, met alleen een interventie van het college van B en W, uit te vechten. Alle zwaar wichtige argumenten waarom het bestemmings- en verbeteringsplan voor juli klaar moeten zijn, gelden kennelijk niet meer". "De bewonersvertegenwoordi ging heeft intussen sinds april bui ten spel gestaan en mag nu weer meepraten over wat feitelijk al is beslist", meent Frans ter Beek. "Er zijn al zoveel compromissen geslo ten tussen de verschillende ge meentelijke afdelingen dat de be woners feitelijk zijn gedegradeerd •tot een stel ja-knikkers. Wat de ge meente in woord en geschrift pre dikt over inspraak en betrokken heid van bewoners blijkt in de praktijk lariekoek. Met onze klach ten over verkeers- en milieuhinder dreigt helemaal geen rekening te worden gehouden. Ambtenaren hebben met elkaar ingevuld hoe onze buurt er in de toekomst gaat uitzien. Op die manier is de in spraak een farce". "Wij vinden dat de gemeente de mogelijkheid om de wijk af te bou wen niet zomaar naast zich neer mag leggen en zouden wel eens willen weten hoe de standpunten van de buurtvertegenwoordigers en de bedrijven zijn gehanteerd. Bovendien horen we graag wat de consequenties zijn van de nu ont stane vertraging voor de financie ringsmogelijkheden, gezien de ver anderde wetgeving op het terrein van de stadsvernieuwing". Peuterspeelzaal Naast de totstandkoming van het bestemmings- en verbeteringsplan zijn het ook nog andere zaken die de woede van de buurt opwekken. De gang van zaken rond de realise ring van een peuterspeelzaal in de Zeeheldenbuurt, bijvoorbeeld, tart volgens Frans ter Beek elke be schrijving. "Al in 1982 besloot de gemeenteraad dat er een peuter speelzaal in onze buurt zou komen. Na een eindeloos gehannes over accommodaties is die peuterspeel zaal er nog steeds niet. Het geld dat voor de leidster in de Zeehelden buurt beschikbaar was is intussen besteed aan het oplossen van knel punten in andere wijken waaron der de Stevenshof. Dat geeft na tuurlijk schele ogen". Onlangs ging de raadscommissie akkoord met het programma speci fiek welzijn 1983 waardoor einde lijk de mogelijkheid werd gescha pen om in de Zeeheldenbuurt een peuterspeelzaalleidster voor twin tig uren per week aan te stellen. Het is de bedoeling dat daarvoor een semi-permanent gebouw wordt neergezet op het terrein van de speeltuin 'Ons Eiland' aan de Kortenaerstraat. "Op het gebied van sociaal-cultu rele voorzieningen blijft de Zeehel denbuurt evenwel een bijna verge ten buurt. Door de gemeente wordt erkend dat er in de wijk sprake is van een achterstandssituatie en dat men recht heeft op anderhalve be roepskracht. Desondanks besteedt de gemeente weinig aandacht aan de buurt, worden brieven niet beantwoord, wordt geld dat is be stemd voor de Zeeheldenbuurt voor andere wijken uitgegeven en afspraken niet nagekomen. Veel buurtbewoners zijn daarover ver baasd en voelen zich gekwetst door de handelwijze van de ge meente". Frans ter Beek illustreert dit nog eens met een schrijven van het bu- ro voorlichting van de gemeente Leiden waarin melding wordt ge maakt van het maken van een brandpoort (een achterom) voor de bewoners van de woningen rond om de speeltuin "Ons Eiland". Het schrijven is gedateerd: 30 juni 1978. Ruim zes. jaar later moet de brandpoort er, net als de peuter speelzaal, nog steeds komen. Wijkcomité De problemen hebben er vorig jaar toe geleid dat het wijkcomité van de Zeeheldenbuurt het bijltje erbij neergooide. "De moed is op, het wijkcomité is uitgeteld", ver klaarde een lid van het toenmalige comité. Frans ter Beek heeft, ter wille van een bestemmings- en ver beteringsplan voor de wijk, met drie anderen de draad weer opge nomen en opnieuw geprobeerd met de gemeentê tot zaken te ko men. "Als ik nu vertel waarover wij met de gemeente praten en hoe dat toegaat, dan zeggen de mensen die er vorig jaar uitstapten: daar had den wij het zes jaar geleden ook al over. Op zo'n moment voel je je als buurtvertegenwoordiger wel aan het lijntje gehouden en eigenlijk voor de hele wijk voor schut ge zet". "Het vertrouwen dat de Zeehel denbuurtbewoners in het gemeen tebestuur stelt is intussen wel tot een minimum gedaald. En dan Vra gen ze zich nog af in de politiek, hoe dat nou zou komen". Vernielingen en inbraken LEIDEN - In drie scholen en in drie volkstuinhuisjes is het afgelo pen weekeinde ingebroken. Van de tuinhuisjes in Veldheim bij de Haagsche Schouwweg werden de ruiten ingegooid. Ontvreemd wer den levensmiddelen en een werk broek. Van de leao in het Lammen- schanspark werden twee ruiten in gegooid. Daar zijn kleine lesbeno- digdheden als pennen en dergelij ke verdwenen. Ook bij 'De Vier sprong' in de Driftstraat werd een ruit vernield. De inbrekers namen flessen wijn en tien flesjes bier Bij "t Klompje' aan de Bonai- restraat, waar eveneens een ruit werd ingegooid, is nog niet bekend of er iets is ontvreemd. Drie illegale zenders uit de lucht gehaald LEIDEN Drie illegale zenders zijn gisteren uit de lucht gehaald. Om kwart over vier gistermiddag werd in een woning aan het Stal- paerthof de zendapparatuur van radio 'St. Tropez' in beslag geno men. Omdat het al de tweede keer was ddt tegen de eigenaresse, een 41-jarige vrouw, proces-verbaal werd opgemaakt, werd ook de pla tencollectie van 800 stuks, meege- 'Radio Caroline' werd om tien over half zes uit de lucht gehaald. De zendapparatuur, ter waarde van 500 gulden, werd meegenomen en tegen de 19-jarige eigenaar is even eens proces-verbaal opgemaakt. Hetzelfde gebeurde gisteravond om tien voor negen aan de Titus Brandsmalaan, vanwaar 'Radio Benelux' opereerde. De waarde van de zendapparatuur van deze 20-jarige piraat bedraagt tweedui zend gulden. Kledingdieven aangehouden LEIDEN - Twee Voorschoten, van 25 en 27 jaar oud, zijn gisteren aangehouden nadat zij in een kledingzaak aan de Haar lemmerstraat zeven bodywarmers hadden gestolen. De ene man kon al ter plekke worden aangehouden, maar zijn compaan wist de benen te hemen. Op het perron van het station kon hij latèr in de kraag worden gegrepen. LEIDEN - Hij reed in Oestgeest zonder groot licht. Een agent hield hem aan. De manier waar op dat gebeurde, daar ging zijn klacht eigenlijk over, want dat hij zonder groot licht had gere den - hij zou het niet ontkennen. "Ho stop, zo'n gebaar maakte die man. Vervolgens zei hij: zo, komt u maar eens even uit die wagen". De verdachte bleef zitten. "Dus die agent zei nog een keer: komt u maar eens even uit die wagen. Wat is er aan de hand, wilde ik weten. Kreeg ik niet te horen, ik moest uit die wagen ko men. Anders niks". Maar waarom stapte hij niet gewoon even uit, vroeg de rech ter zich af. Het was toch een klei ne moeite geweest. "Dat kan ik u wel vertellen: die agent is aange steld om fouten te constateren. Ik niet. Hij moet mij dus maar vertellen wat er aan de hand is, ik blijf wel zitten. Bovendien stond die toon mij niet aan. Hij sprak zo van: ha, ha, er deugt iets niets aan die auto, ha, ha". Schuldig zonder straf was het vonnis. Dat het groot licht niet aanstond bleek namelijk gewoon een alledaags verzuim te zijn; het was niet zo dat het licht het niet deed. Wat betreft het optreden van de politie sprak de officier - en zo kan alleen een officier van justi tie spreken: "De ene keer wordt de agent aangevallen omdat hij geen service verleent, de andere keer omdat hij het wel doet. Agent, dat blijft een moeilijk vak". Noordwijk klachten over de politie had. Zij het dat het tafereel zich ditmaal niet in Oestgeest, maar Noord- wijk afspeelde. "M'n moeder heeft het dus ook wel eens meegemaakt. Een agent schrijft een bekeuring uit, komt er een man uit dat café en die roept: hé, wat doe je nou man? Die agent kijkt op, herkent dege ne die hem aanroept, deze zegt vervolgens: je kunt toch wel zien dat het mijn auto is? En wat doet die agent? Hij verscheurt het proces-verbaal en loopt naar de man die hem aansprak toe. Ou we-jongens-krentenbrood. Die stijl". Ze had haar auto fout gepar keerd. Dat wist ze. Maar betalen wilde ze de bekeuring niet. Vol gens haar bekeurde de Noord- wijkse politie sommige mensen namelijk nooit, zoals het verhaal van haar moeder moest bewij zen. "Had ik ergens anders fout geparkeerd gestaan, dus niet voor dat café, ik had al lang be taald. Dat doe ik nu niet, omdat de Noordwijkse politie op dat punt selectief te werk gaat. Het is echt ouwe-jongens-krenten brood met sommige mensen". Hoe wist ze dat, vroeg de rech ter. "Meneer, dat 'weet iedereen in Noordwijk. En ik kan dat niet hebben, want waar blijven we als de politie soms met twee maten meet". De zaak werd aangehouden. Algemeen Rechter: "Wat is uw beroep?" Verdachte: "Algemeen mede werker in algemene dienst". Rechter: "Algemeen in...." Verdachte: "....algemene dienst, inderdaad". Rechter: "Dat is nogal alge meen hè". Verdachte: "Ja". Rechter: "Maar wat betekent het precies? Met andere woor den: wat doet een algemeen me dewerker in algemene dienst?" Verdachte: "Ik werk in een ho tel. Ik maak schoon enzo". Vlooienmarkt In het, overigens goede, artikel over de vlooienmarkten in Leiden is een begrijpelijke, maar storende vergissing gekomen. Ik heb niet als zodanig gezegd, dat aan de half jaarlijkse Snuffelmarkt handelaren zouden hebben deelgenomen. Op een opmerking van de journalist dat er ook winkels met tweede hands Ip's en stripboeken zijn, heb ik geantwoord "Ja", maar deze vie len binnen de wettelijke normen". Aangezien handel op de Snuffel markt niet binnen de wettelijke normen viel, kan ik niet bedoeld hebben dat er ook handelaren wa ren. De betrokken deelnemers kwamen niet voor op de lijsten'van de Kamer van Koophandel, zodat we mochten aannemen dat het hier particuliere verzamelaars betrof. Volgens onze gegevens hebben er dan ook geen officiële handelaren deelgenomen aan de vlooienmarkt. John Cozijn Veerstraat 29 Oude Wetering Kruispunt Als men in Leiden Zuid-West van de Verdistraat via het trottoir aan de linkerzijde van de Churchilllaan naar de Valeriusstraat loopt, kruist men via een oversteekplaats voor voetgangers het uit de richting Voorschoten komende fietspad van de Vijf Meilaan. Het oversteken van dit kruis puntgedeelte voetgangerspad-rij wielpad is voor de voetganger ge vaarlijk. Er bevindt zich daar na melijk een bosje dat het uitzicht van de voetganger op het fietspad dermate beperkt dat een bromfiet ser of fietser pas op een afstand van plusminus vijf meter zichtbaar wordt. Dat is laat en vaak bijna te laat. Deze onveilige situatie zou opge heven kunnen worden door van het bosje een ongeveer een meter brede strook, grenzend aan het fietspad, weg te kappen. A.H. Vos Bachstraat 20 Leiden Ons Belang Als bewoner was ik bij de commis sievergadering van 25 oktober jl. Het is zeer frustrerend om wethou der Tesselaar (PvdA) te horen. In eerste instantie was hij niet van plan om de bewoners van plan 9 (Willem de Zwijgerlaan en omge ving) te helpen. Tesselaar is er me de verantwoordelijk voor dat de huren hoger zijn uitgevallen. Hij heeft toch zijn handtekening gezet. Maar het houdt voor hem niets in, h(j zet gewoon ergens zijn hand tekening onder en wanneer er stront aan de knikker is dan is hij niet verantwoordelijk. De PvdA heeft altijd hoog in haar vaandel staan dat ze voor de arbeiders is. Maar ik denk toch wel dat Tesse laar zijn fout over de ruggen van arbeiders probeert goed te maken. Ik hoop dat de wethouder zich aan het voorstel van H. de la Mar (PSP) houdt om dit met het college van B en W te bespreken. Dan is er mis schien nog hoop voor de bewoners van plan 9 van Ons Belang. Want de bewoners van plan 9 is al zo veel beloofd, maar geen van die beloftes is nagekomen. Zo heeft het bestuur van Ons Belang beloofd zo spoedig mogelijk de stookkosten te verrekenen. Schade als gévolg van vochtproblemen zou worden vergoed. Er is een rap port van fa. Goudstikker waar het allemaal vandaan komt. Wanneer men aan het bestuur om dat rap port vraagt, krijgt men nul op re kwest. Je mag er alleen even in kij ken en desnoods wat opschrijven. Dan houdt het op. Ik vraag me af of het juridisch gezien wel mag wat het bestuur doet. Het gaat per slot van reke ning om onze huizen. Met een huurverhoging van 78 tot 120 gul den per maand. Zo is er door de voorzitter van Ons Belang nog meer beloofd, maar als het er op aankomt, verdraait hy het weer. Het is te hopen dat hij met de be woners niet zo omgaat als met zijn kinderen. Want aan valse beloftes kunnen ze een psychisch trauma overhouden. De voorzitter is ook een ster in het uitspelen van mensen. Dat deed hij op een ledenvergadering van dit jaar. Andere bewonerscommissies kijken ons nu met de nek aan om dat wij niet van plan zijn om aan het lijntje te worden gehouden. Op die bewuste ledenvergadering stond mevrouw X op en zei tegen de voorzitter dat hij zich niet aan bepaalde afspraken had gehouden. De voorzitter gaf toe dat hij tekort was geschoten. Mevrouw X gaat te rug naar af en is voor de volgende zes jaar zoet. Zo beschuldigde de voorzitter het bewonercomité van plan 9 van het zoeken naar publiciteit. Maar zelf staat hij in het Leidsch Dag blad met twee andere leden van het bestuur als Heilige Drie-een heid in de krant. De rest van de fi guranten van het bestuur staat er niet bij. Er zou, als ik het goed heb gelezen, puin worden geruimd. Nou, het puin ligt er nog, maar op ruimen, ho maar. Wanneer ik dit al les weer zo doorneem en de RSV op de televisie zie dan bespeur ik toch weinig verschillen. Jan de Ar beider is weer de dupe. Tevens wil ik hier de inwoners van Leiden wier woningen worden gerenoveerd een raad geven. U bent niet verplicht om aan renova tie mee te werken, behoudens aan grootwerkzaamheden (riolering). Voordat ze in uw huis gaan begin nen moet u zwart op wit vragen wat de huur na de werkzaamheden zal zijn. Ga als u ergens mee zit naar het buurthuis en vraag daar mensen van het wijkcollectief te spreken. Technisch Bewoners Adviseurs (TBA) kunnen u ook van dienst zijn. Helaas heb ik uit de krant van 30 oktober jl. vernomen dat er geen geld wordt gereserveerd voor TBA. Dit is heel treurig, wij moeten zor gen dat TBA behouden blijft. Voor de gemeente is het natuurlijk han dig als TBA verdwijnt. Dan zijn er geen mensen meer om op haar vin gers te tikken als er bouwkundige fouten worden gemaakt (bijvoor beeld Haagweg plan 4 waar creo sootolie, die heel giftig is, is ge bruikt tijdens de renovatie). Mocht het allemaal mis gaan en heeft u een advocaat nodig dan vraagt u bij het stadhuis een akte van onvermogen. Naar gelang uw inkomen betaalt u dan een bedrag. Al deze mensen en een aantal raadsleden hebben ons in plan 9 erg fijn geholpen. Bij deze wil ik hen hartelijk bedanken. Ik hoop dat nog meer raadsleden ons zullen steunen. Ilse Klink Van Riebeeckhof 52 Leiden Streekschool In het artikel over het regionale opleidingscentrum voor de carros seriebranche in Sassenheim (ru briek Baanvak) staat abusievelijk vermeld dat de streekschool niet over de kennis en de apparatuur beschikt voor de praktijkopleiding van carrossierbouwers, spuiters en schadeherstellers. Dit is het gevolg van een betreu renswaardig misverstand. De streekschool beschikt wel degelijk over de kennis, maar jammer ge noeg niet over de outillage voor de ze vakopleiding. Als docent aan de streekschool ben ik me daar zeker van bewust. R. Schinkel, consulent leerlingenwezen Stichting vakopleiding carrosseriebedrijf, Oranjelaan 2, Oegstgeest Aardewerk Drs. G.P.F. van den Boom houdt vanavond een lezing over aardewerk uit het Oude Nabije Oosten in de Taffehzaal van het museum van oudheden, ingang Papengracht. Aanvang acht uur. Fümochtend Het Vrouwenwerk van het Leidse Volkshuis houdt woens dag de maandelijkse filmoch tend. Herhaald wordt de film 'Ik wil dat het voor mijn dochter en kleindochter beter wordt'. Daar in een gesprek met Joke Smit, een halfjaar voordat zij overleed. De film begint om tien uur; om half tien kan men al terecht in het ge bouw, Middelstegracht 5-7. Bazaar De Evangelisch-Lutherse kerk, Hooglandsekerkgracht 26, houdt woensdag de jaarlijkse bazaar. Er is van alles te koop: handwer ken, curiosa, boeken, schilderij en, er is een koffie-theeschenkerij en een rad van avontuur. De ba zaar is van tien uur 's ochtends tot vijf uur 's middags geopend. LEIDEN - Een 160 ton wegende 'wasted heat boiler' ('afgasketel') is vannacht op een vrachtwagen met oplegger met 72 wielen van de Hol land Constructie Groep (HCG) aan /de Zoeterwoudseweg naar het Energiebedrijf Rijnland (EBR) ver voerd. Voor de transport van dit gevaarte moesten de bovenleidin gen van de spoorwegovergang van de Herenstraat tijdelijk worden verwijderd. In Den Haag schakel de de NS hiervoor de elektriciteit uit. De miljoenen kostende ketel, vijftien meter lang, zes meter hoog en drieëneenhalve meter breed, werd onder begeleiding van ver schillende motoragenten en sur veillancewagens van de gemeente politie naar de plaats van bestem ming gebracht. Voor de 35 meter lange truck met oplegger was een route uitgestippeld via de Konin- ginnelaan, de linkerbaan van de Het mammoettraiisport het Energiebedrijf Rijnland, op de foto gezet op de Persant Snoepweg in Leiderdorp. Lammenschansweg, Traublaan, Kanaalweg, door Leiderdorp en vervolgens over de Willem de Zwij gerlaan naar het EBR. Gereden werd met een gemid delde snelheid van twee tot drie ki lometer per uur, omdat verschil lende bochten moeilijk te nemen waren voor het rijdende gevaarte. Hier en daar moest de plantsoe nendienst bomen snoeien om te voorkomen dat de gigant deze zou beschadigen. Na een vier uur du rende rit arriveerde dit bijzondere transport omstreeks kwart voor vijf bij het EBR. Problemen deden zich niet voor. Het honderd ton wegende ketel- blok voor de Leidse stadsverwar ming was gisteren overdag dezelf de weg gegaan. Dit blok zal op de boiler worden geplaatst. In de de afgasketel komen straks dan de gassen van een elektriciteitsop- wekkende turbine terecht. Met die gassen, waarvan de temperatuur ongeveer 250 graden Celsius be draagt, wordt vervolgens de ketel van de stadsverwarming opge stookt. Omstreeks de herfst van volgend jaar kan deze combinatie in werking zijn.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 4