Steeds Bewoners bevreesd voor verpaupering flats Kraaienhorst PSP en PPR: Brands moet uit raad Scherpere controle op vlooienmarkten 'Tarief elektriciteit moet meer omlaag' Veel klachten over onderhoud Europarlementariër De Vries uit gemeenteraad DINSDAG 6 NOVEMBER 1984 Ex-CPN-Ud houdt zich niet aan afspraken LEIDEN - PSP en PPR vinden dat het raadslid Brands uit de ge meenteraad moet gaan, nu hij zijn lidmaatschap van de CPN heeft opgezegd. De raadsleden De la Mar en Van Lint zeiden gisteravond dat Brands zich niet houdt aan het ver kiezingsprogramma en afspraken die er tussen de drie partijen be staan schendt. PSP en PPR vinden het "jammer dat de CPN geen ver tegenwoordiger meer in de ge meenteraad heeft". Brands is uit de CPN gestapt om dat hij zich niet kan verenigen met een uitspraak van de ledenverga dering. De leden vonden dat er voor de aanstaande begrotingsbe handeling overleg zou moeten ko men over de bijdrage van Brands. Bovendien meenden de leden dat de verantwoordelijkheid van het gemeenteraadswerk bij het afde lingsbestuur moest liggen en niet bij Brands. Het raadslid accepteer de dat niet en maakte gisteravond officieel aan de gemeenteraad be kend dat hij de CPN stapt. Voor taan wil hij in de gemeenteraad worden aangesproken als nist. PSP en PPR betreuren de stap van Brands vooral omdat de drie partijen in de toekomst nauwer willen gaan samenwerken. De af delingsbesturen hebben zelfs al uitgesproken dat er in 1986 moge lijk een gezamelijke lijst komt voor de gemeenteraadsverkiezingen. "Het is nu een stuk moeilijker pra ten over samenwerking als er geen ervaring is op dat gebied is. Dat is natuurlijk een hinderpaal", zei De la Mar. Volgens klein links is er in het begin wel sprake geweest van sa menwerking, maar die is de laatste tijd verwaterd. Ook is er wel eens met een gemeenschappelijke woordvoerder opgetreden, iets waar Brands zich nu tegen verzet en wat voor hem een van de rede nen is zijn lidmaatschap op te zeg gen. Van Lint erkent dan ook dat er de laatste tijd "fricties zijn ge weest tussen Jan Brands en PSP en PPR". De contacten tussen de drie partijen blijven nu op be stuursniveau bestaan. Overigens werken PSP en PPR al nauw sa men in de gemeenteraad. Handelaren worden bekeurd LEIDEN - Er komt een scherpere controle op vlooienmarkten. De Haagse officier van justitie belast met economische delicten heeft besloten dat handelaren die op vlooienmarkten voor particulieren staan, verbaliseerd moeten wor den. Burgemeester Goekoop ver klaarde dat gisteravond desge vraagd. Naar aanleiding van klachten van middenstanders heett de Leid- LEIDEN - De bewoners van de Kraaienhorst zijn bang dat hun flats eenzelfde lot is beschoren als die van de Ravenhorst. Zij vrezen verpaupering, leegstand en criminaliteit. In een rapport over het achterstallig onderhoud aan de flats dat zij gistermiddag presen teerde maakt een bewonersgroep duidelijk dat er snel wat moet gebeuren. Ze wil op korte termijn overleg met wethouder Tesselaar en de verhuurder van deze flats in de Merenwijk, de Leidse Woningstichting (LWS). De LWS reageert veel te traag op klachten over het onderhoud, schrijven de bewoners in het rap port dat is gebaseerd op een enquê te onder het grootste deel van de huurders. "Alleen al om de LWS een keer hierheen te krijgen, om eens met ze te praten, dat is al haast onmogelijk", aldus de bewo nersgroep gistermiddag. De LWS heeft namelijk al afwijzend gerea geerd op de uitnodiging van de be- Tocht en vocht Bovendien worden reparaties en onderhoud slecht uitgevoerd en zijn er klachten die helemaal niet worden verholpen, blijkt uit het rapport. Het gaat dan om tocht door raam- en deurkieren, regenin slag door raamkieren, vochtplek- ken en schimmel op de binnenmu ren en lekkages op diverse plaat sen in de woning. De bewoners zijn ook niet tevre den over het aanzicht en het ge bruik van de trappenhuizen. Ook is er kritiek op het centrale-verwar mingssysteem. Bezwaren tegen de blokverwarming zijn het afwijken van de meteruitslag vergeleken met het werkelijke gebruik, de prijs-en het feit dat hoekflats in de winter door de gebrekkige isolatie niet warm te krijgen zijn. De klach tenlijst is lang en niet in elke flat hetzelfde. De bewoners van de Kraaienhorst zijn in actie gekomen door het gebeuren in de Raven horst, de flats achter hun huidige behuizing. De flats in de Raven horst bleken op den duur onver- huurbaar en verpauperden. Er werd in drugs gehandeld en de flats werden veelvuldig gekraakt. De ravage was groot. De LWS be sloot toen in overleg met de ge meente de flats te verhuren aan de Stichting Studentenhuisvesting en de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren. Op dit mo ment worden de flats voor een be drag van 1,2 miljoen gulden opge knapt. "We zijn met dit rapport geko men, omdat we vanuit de Kraaien horst direct geconfronteerd wor den met de Ravenhorst. Het is na tuurlijk geen prettig idee datje ooit ook in zo'n situatie komt te zitten", aldus de bewoners, die bang zijn dat leegkomende flats in de Kraai enhorst ook moeilijk verhuurbaar worden. Het moeilijk verhuurbaar zijn van de flats heeft een aantal oorza ken. De flats zijn slecht onderhou den, menen de bewoners, het is een rommeltje in de omgeving en de woonlasten zijn veel te hoog. Voor een tweekamerflat wordt een bedrag aan huur en servicekosten van ruim 480 gulden gevraagd, een vijfkamerflat kost ruim 660 gulden. Die woonlasten moeten omlaag, vinden de bewoners. De flats aan de Kraaienhorst, waarover de bewoners veel klachten hebben. ren. De verantwoordelijkheid voor de buurt is weg. Als de gemeente en de LWS nu bereid zijn aan de problemen te werken, dan zeggen wij toe dat we de bewoners gaan organiseren om zo meer saamho righeid te krijgen". Opvallend is dat veel mensen al lang wonen in de flats, gemiddeld zes en een halfjaar. "Het feit dat er lang gewoond wordt, betekent dat r ook plezierig kunnen Op 19 november moet er overleg plaats hebben over het rapport en de wensen van de bewoners. Wet houder Tesselaar, gemeenteraads leden en de LWS zijn uitgenodigd. De LWS heeft inmiddels al laten weten niet aanwezig te kunnen zijn. Toch hopen de bewoners dat het overleg resultaat oplevert, "want we zijn heel bang dat met de Kraaienhorst hetzelfde gebeurt als met de Ravenhorst. Daarom moet er een oplossing komen". Komt die niet dan gaan de bewoners zich be raden over verdere acties, zo heb ben ze al aangekondigd. se politie in samenwerking met de Economische Controle Dienst (ECD) op verzoek van de officier van justitie een aantal vlooien markten bezocht en een rapport gemaakt. Het aantal handelaren dat de Leidse politie en de ECD daar aantroffen was aanzienlijk. Op basis van dat rapport heeft de officier van justitie nu opdracht ge geven verbaliserend op te treden. Dat gaat met ingang van de eerst volgende vlooienmarkt gebeuren, aldus burgemeester Goekoop. Bij de eerste controle hebben de poli tie en de ECD overigens al hande laren gehoord en ook hun namen genoteerd. Pieterswijk Voor de verkeersproblemen tij dens de maandelijkse vlooien markt in de Pieterskerk lijkt ook een oplossing in zicht. De universi teit heeft de parkeergarage aan de Witte Singel aangeboden. De stra ten in de Pieterswijk zouden dan met een aantal hekken worden af gesloten. De gemeente, de mana ger van de Pieterskerk en de uni versiteit zullen binnenkort nader over dit plan overleg plegen. De maatregelen zijn nodig omdat door het fout parkeren de wijk onbe reikbaar wordt voor de brandweer. Meisje aangerand LEIDEN - Een 14-jarig meisje is gisteravond, toen zij om tien voor half zeven op het voetpad aan de Gooimeerlaan aan het trimmen was, aangerand door een jongen van een jaar of zestien. De jongen viel haar van achteren aan, knelde zijn arm om haar keel en drong zich tegen haar aan. Het meisje be gon daarop te schreeuwen, krabde de aanrander in het gezicht en schopte hem tussen de benen. Toen op haar geroep mensen, on der wie haar moeder, kwamen aan gerend, nam de jongeman de be nen. Het meisje wist de politie een goed signalement van de jongen te geven. Omgeving Pleidooi SP-raadslid: Een ander punt is de omgeving van de flats. Glasscherven liggen door de wijk, evenals openge scheurde vuilniszakken. Voor een deel is dat de schuld van de ge meente, vinden ze. De gemeente reiniging laat opengescheurde zak ken vaak liggen. Maar veel rommel kan ook worden voorkomen als de bewoners wat meer met de wijk zouden meeleven. "De mentaliteit van de mensen moet ook verande- De Vreeze voor PvdA in gemeenteraad LEIDEN - Steven de Vreeze (33) is gisteravond beëdigd als gemeente raadslid voor de PvdA. Hij volgt Marie-Anne Koning op, die on langs haar zetel opgaf in verband met haar benoeming tot directeur van een bejaardentehuis in Voor schoten. De Vreeze is Utrechtenaar van geboorte en woont sinds 1971 in Leiden. Hij werkt bij het stafbu reau beleidsplanning van de pro vincie Zuid-Holland. Voorheen was hij geruime tijd lid van het af delingsbestuur en lid van de Pro gramma Evaluatie Kommissie van de Leidse PvdA. LEIDEN Het WD-raadslid Gijs de Vries gaat de Leidse gemeente raad verlaten. Hij kan zijn gemeen teraadsfunctie niet combineren met zijn functie als Europarlemen tariër, zo heeft hij gisteravond mee gedeeld. De Vries is bij de laatste verkie zingen voor het Europees Parle ment gekozen en heeft direct een belangrijke functie gekregen in de liberale fractie. Die slokt zoveel tijd op dat zijn gemeenteraadswerk in de knel komt. "Leiden heeft wei nig aan een raadslid op halve kracht", schrijft hij in zijn brief aan burgemeester Goekoop. Zijn opvolger wordt waarschijn lijk R.J. van Cruijsen, antiquair van beroep en daarnaast voorzitter van de vereniging voor Pieters- Academiewijk. Hij zal De Vries moeten opvolgen voor de behande ling van de begroting 1985 in de ge meenteraad begint. PVDA - De afdeling Leiden van de PvdA houdt vrijdagavond haar jaarvergadering (Parlement, Nieuwstraat, 20 uur). Op de agenda staan jaarverslagen, verkiezing van een nieuw afdelingsbestuur en de instelling van een commissie voor het verkiezingsprogramma LEIDEN - Het Energiebedrijf Rijnland (EBR) moet een groter ge deelte van de winst gebruiken om de elektriciteitstarieven voor 1985 te verlagen. In plaats van de ge plande korting van 0,3 cent op de tarieven moeten de prijs van een kilowattuur (kWh) met 1,2 cent om laag. De gemiddelde gebruiker kan dan ongeveer 48 gulden in de por temonnee houden. Dit standpunt verkondigt SP- raadslid K.T.M. Vergeer in een brief aan de raadsleden van de commissie voor economische aan gelegenheden. Vergeer doet een beroep op de gemeentelijke verte genwoordigers in de algemene raad en de raad van beheer van het EBR om dit standpunt "met kracht uit te dragen". Van de 16,5 miljoen gulden winst die het energiebedrijf in 1983 heeft gemaakt is zes miljoen nodig om de reserves van het bedrijf op peil te houden. Volgens de huidige plannen wordt 2,2 miljoen ge bruikt om de verhoging van de gas- prijs van 3 cent per kubieke meter tot 2,5 cent te verminderen. De in 1984 doorberekende korting van Domaine Juliette Avril Chateauneuf- du-Pape cDelcavë Gloedvol, vurig, krachtig en tegelijk zeer zacht. Vraag uw slijterij/ wijnhandel. 0,3 cent op de kilowattuurprijs blijft gehandhaafd. Vergeer heeft berekend dat op deze manier 6,2 miljoen gulden zonder duidelijke reden in de re serves van het bedrijf verdwijnt. Hij stelt voor dit bedrag te gebrui ken om de elektriciteitstarieven te verlagen. Vergeer wijst op een uitspraak van de gemeenteraad uit novem ber 1983, waarmee hij goedkeurde dat de winstuitkeringen van het EBR aan de deelnemende gemeen ten verviel. In dit raadsbesluit staat tevens dat de levering van energie door het EBR kostendekkend be hoort te zijn. "Bij de discussie een belangrijk element om de winstui- kering af te schaffen", aldus Ver geer, die daaruit concludeert dat het energiebedrijf de overwinsten aan de gebruikers ten goede moet laten komen. "Daarmee zou het meest recht worden gedaan aan de ze uitspraak van de gemeente raad". Vergeers brief komt donderdag avond aan de orde in de vergade ring van de raadscommissie voor economische aangelegenheden. Extra krediet voor Volkshuis LEIDEN - De gemeenteraad is gisteravond akkoord gegaan met een extra krediet voor de verbou wing van het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk. Eind januari werd al een krediet van 1,8 miljoen gulden versterkt, gisteren kwam daar nog een 350.000 gulden bij. Het CDA onthield zich van stem ming, omdat een deugdelijke fi nanciële toelichting op het krediet volgens deze fractie ontbrak. Wethouder Van Dongen betoog de dat het krediet nodig was om het goed functioneren van de di verse activiteiten in het Volkshuis mogelijk te maken. WD en CDA hadden daar echter moeite mee, omdat volgens hen niet duidelijk was waarvoor het geld bestemd is. Bovendien verweet zowel de WD als het CDA het college bij het eer ste krediet een verkeerde voorstel ling van zaken te hebben gegeven. Volgens de twee partijen leek toen het krediet van 1,8 miljoen vol doende. Voor de CDA-fractie was dat de reden zich van stemming over het extra krediet te onthou den. De WD ging wel akkoord. Redactie: Wim Brands Bart Jungmann Slager Slagers zijn 'workaholics' zegt Janneke de Roode en velt met die uitspraak ook een oordeel over haarzelf. Ze schat dat ze sa men met man Dick toch geregeld goed is voor 140 uur in de week. "En dan hoor je mensen praten over 38 uur in de week", scham pert ze. Klagen zal Janneke de Roode echter niet, "want ik vind dit werk veel te leuk om te doen". Gisteren werd het werk even vergeten, voor een belangrijk ju bileum: vijftig jaar is slagerij De Roode gevestigd aan de Kraaier- straat. Pa De Roode was de pio nier. Afkomstig uit een slagers gezin in De Kooi maakte hij sa men met verloofde (later vrouw) de overstap naar de Haver en Gortbuurt. Dat was dus in 1934. Zoon Dick werd daar ook gebo ren en groeide op tussen de bief stukken. "Die is op zijn krukje begonnen. Stond als kind al ge hakt te maken". In 1966 nam hij de zaak offi cieel over. Samen met vrouw Janneke wel te verstaan, want, aldus zijzelf, de vrouw van een slager moet niet vies zijn van werk. Het viel haar eerst niet mee. "Ik kon maar net een eitje bak ken". Maar inmiddels is Janneke de Roode veel wijzer en vooral veel nieuwsgieriger geworden. Slagerij De Roode heeft zich vooral daardoor ontwikkeld tot iets meer dan een buurtzaakje. Het is allereerst een 'levende sla gerij' en dat wil zeggen dat de vleesverwerking in eigen hand wordt gehouden. "Er zijn er nog wel meer die dat doen, maar niet veel meer". Daarnaast trachten De Roodes ook wat extra's te bieden. "Het klinkt overdreven, maar we zijn er gewoon heel erg mee bezig" Janneke de Roode komt direct met een paar voorbeelden op de proppen. Merguez, Glacé de Viande, Creme Fraiche, artikelen waar we zelf ter slagerij niet di rect op zouden komen. "Als we hier niet zijn, dan zijn we bezig met inkopen", verklaart ze. "Vaak genoeg zitten we in Frankrijk om bepaalde dingen op te halen. We hebben een klan tenkring die daar veel komt en die zijn dan verbaasd dat ze be paalde dingen ook in de Kraaier- straat kunnen krijgen". Vandaar ook dat die klanten kring voor een deel niet in de buurt woont. "Ik ben echt ape trots dat je ook mensen van bui ten de buurt trekt". Maar Janne ke de Roode wil niettemin wel met beide benen in de Haver- en Gort blijven staan. "Je kunt wel een heel decadente richting in slaan en we vinden dat ook heel leuk. Maar je moet het karakter van je zaak ook niet verlooche nen. Niet je neus ophalen voor een plakje bloedworst". Ballengelal (1) Verschillen de corpsballen van nu wezenlijk van de corpsballen van vroeger? Te oordelen naar het taalgebruik is dat niet het ge val. Maar watje wel steeds vaker hoort - ook in deze stad - is dat de dames en heren studenten eigen lijk wel willen streven naar een betere verstandhouding met de burgerij. Dat valt bijvoorbeeld na te lezen in de artikelen die in deze krant verschenen ter gele genheid van het 170-jarig be staan van Minerva. Zo zei iemand bijvoorbeeld: "Er zullen nog best een paar gek ken rondlopen, maar die krijgen de lengte niet meer. In mijn stu dententijd was dat wel anders". En: "Toen zaten er regelrechte schoften tussen die een hoop in vloed hadden. En als je ziet hoe die gasten later nog zijn terecht gekomen. Maar ja, dat is allemaal geweest". Dick en Janneke de Roode achter de toonbank: "Je moet het karakter van je zaak niet verloochenen" Beterschap wordt er dus be loofd, in diverse toonaarden- ...maar allemaal geweest? Was het maar waar. Corpsballen op hun vreselijkst blijven mensen die je het liefst naar een lege leeuwenkooi in Artis zou willen verbannen. Of een volle natuur lijk, zo u wilt. Vrijdagnacht bleek het weer eens. Ballengelal (2) Het waren geen Minerva-leden die vrijdagnacht brallend aanwe zig waren in d^ Leidse binnen stad. We hadden te maken met dames en heren van Quintus. On ze ooggetuige schrijft: "Rond middernacht hielden zij zich luidruchtig op in de Haarlem merstraat, gooiden bierflesjes kapot op de grond en lieten ter ontgroening de jongsten huppe len, hinken en wat dies meer zij". "Zeer onaangenaam voor de buurt. Na een klacht bleken de heren bereid hun activiteiten honderd meter te verschuiven, zodat de Haven-bewoners uit hun slaap werden gehouden. Echter, op hun terugtocht naar de sociëteit bleken zij nog even luidruchtig". Volgens de ooggetuige ont stond er ook nog een vechtpartij. De studenten zouden het onder spit hebben gedolven. Politie verscheen ter plekke en de heren werd te verstaan gegeven dat ze zich koest moesten houden. Politievoorlichter Graveland weet aanvankelijk niets over het incident, maar nadat hij een col lega heeft gesproken, meldt de woordvoerder: "Ze schijnen nog al lastig te zijn geweest, ja. We hebben een paar keer contact met ze gehad en hen verzocht of ze zich rustig wilden houden". "Ik heb begrepen dat ze bezig waren met spelletjes en opdrach ten, of hoe ze dat ook noemen. Hier op het bureau zyn trouwens nog een aantal vrouwelijke leden verschenen. Ze zochten hun va der zeiden ze. Vader tussen aan halingstekens natuurlijk. Ik kan me wel voorstellen dat sommige buurtbewoners zich hebben geërgerd. Die jongens moeten zich natuurlijk ook gewoon rus tig houden". Ballengelal (3) Een bestuurslid van Quintus weet te melden dat het festijn niet was georganiseerd door de vereniging. "Jazeker, het waren wel leden van Quintus, maar het was opgezet door het dispuut Provo". "Voor informatie zou ik u wil len doorverwijzen naar de poli tie. Het bestuur weet er verder ook weinig van. Het is wel zo dat wij ons distantiëren en..."

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3