Vos moet zelf iets vervuiling doen aan Pontverbinding moet Warmondse boer 'redden' Ambtenaren Oegstgeest krijgen hun zin Containerbedrijf verdwijnt wellicht uit Leiderdorp Gemeente schrijft chemisch bedrijf aan Razend sluipverkeer bij Miening geweerd Kaaskeuring: proeven, kijken, boren en ruiken Blankaartpark krijgt 30 kilo meter-limiet Wassenaarse wil meer uitzicht Duinrell mag niet meer 'uitwijken' Inbraak in woning Leiderdorp PAGINA 2 REGIO LEIPEN DINSDAG 6 NOVEMBER 1984 Veertigurige werkweek blijft tnogelijk OEGSTGEEST - De ambtenaren op het raadhuis van Oegstgeest kunnen tevreden zijn. Wanneer ze niet willen, hoeven ze na een inter ne sollicitatie niet korter te gaan werken. Het 'progressieve' perso neelsbeleid van Oegstgeest is hier mee gedeeltelijk teruggedraaid. De ambtenaren hadden met een hand tekeningenactie de wijziging in het personeelsbeleid afgedwongen. Om een bijdrage te leveren in de strijd tegen de werkloosheid was Oegstgeest een van de eerste ge meenten in Nederland die arbeids tijdverkorting invoerde. Ambtena ren zouden succesievelijk vier uur per week minder gaan werken. Nieuwe vacatures zouden slechts voor 36 uur kunnen worden bezet, ook wanneer het om interne ver schuivingen gaat. De bespaarde uren worden omgezet in deeltijd banen tot maximaal 36 uur. 'Uniek voor Nederland en voor uitlopend op het beleid van de overheid' werd de algehele ar beidstijdverkorting in Oegstgeest genoemd. Helaas heeft het niet zo lang mogen duren, want toen er ambtenaren waren die wél intern wilden solliciteren, maar niet kor ter wilden gaan werken, barstte de bom. De spanningen liepen hoog op aan het Wilhelminapark. Nadat een grote meerderheid van het ambtenarenkorps had ge protesteerd, besloten B en W van Oegstgeest het 'unieke' beleid ge deeltelijk terug te draaien. De protesten van de ambtenaren wa ren met name gestoeld op de ver minderde mogelijkheid om carriè re te maken. Wanneer de gemeen teraad met het nieuwe voorstel van B en W instemt, zullen Oegstgees- ter ambtenaren dus veertig uur kunnen blijven werken. Voor externe vervulling van va catures blijft gelden dat ze in prin cipe voor 36 uur worden bezet. De gemeente behoudt echter de moge lijkheid om in bepaalde gevallen van deze algemene lijn af te wij ken. Deze ontsnappingsclausule zou met name voor leidinggevend personeel kunnen worden toege past. LEIDERDORP - De kans dat vuilcontainer-overslagbedrijf Vliko BV Leiderdorp moet ver laten is volgens wethouder Meerburg "heel reël". Meer burg: "We hebben twee locaties binnen de gemeente op het oog gehad. Het probleem bij Vliko is dat er zoveel geïnvesteerd moet worden bij een nieuw on derkomen en het bedrijf vindt dat de bijdrage van de overheid ontoereikend is. Daar hangt het nu een beetje op". Vliko is al dertig jaar in Lei derdorp gehuisvest. Zoals be kend moet het bedrijf de Hoog- madeseweg verlaten omdat het volgens de gemeente en omwo nenden stank en lawaai veroor zaakt. Vliko heeft geen hinder- wegvergunning meer gekregen en bepaald dat het bedrijf moet sluiten. Hiertegen heeft de ad vocaat van Vliko beroep aange tekend bij de Kroon. Eind dit jaar, begin volgend jaar wordt de uitspraak van de Raad van State verwacht. Zo lang mag het bedrijf aan de Hoogmade- seweg blijven, heeft de Raad van State bepaald, mits vracht wagens waarin ander vuil dan puin of sloopafval zit niet meer op het bedrijfsterrein komen. ZOETERWOUDE Het chemisch overslagbedrijf Vos en Co krijgt een dezer dagen de aanschrijving van de gemeente Zoeterwoude om maatregelen te treffen tegen de bodem verontreiniging aan de Industrieweg. Vandaag vergaderden burgemeester en wethou ders van Zoeterwoude over de aanschrijvingen. Bij het samenstellen hiervan heeft de gemeente adviezen van buitenaf gekregen om de brieven zo effectief mogelijk te laten zjjn. Dit werd gisteravond bekend ty- lands Drukkerijbedrijf (NDB) dat antwoord van Vos en Co af. Het be- dens de vergadering van de raads- -licht vervuild is. De andere brief drijf is inmiddels voor het grootste commissie voor openbare werken, naar Vos vraagt om maatregelen deel verhuisd naar Alphen aan den Het was wederom Progressief Zoe- wegens overtreding van de Hinder- Rijn. Aan de Industrieweg zijn nog terwoude dat de zaak van de ver- wet. Dit laatste is op het eigen ter- dagelijks mensen aan het werk om vuiling ter sprake bracht, ondanks rein gebeurd, waar in de loop der transporten af te handelen, de afspraak binnen de raad om de- jaren de bodem zwaar is verontrei- ze zaak binnenskamers te houden, nigd. Twee brieven gaan de deur uit. Burgemeester Houdijk herhaal- Een aanschrijving heeft betrek- de gisteravond dat er voor omwo- king op de 'noodopslagplaats' van nenden "geen reden tot ongerust- Vos op het terrein van het Neder- heid" is. De gemeente wacht het ZOETERWOUDE - De gemeente doorgaand verkeer niet meer te Zoeterwoude neemt maatregelen vervullen". tegen het sluipverkeer dat in de Burgemeester Houdijk (ondanks ochtendspits over de Miening de kritiek van PZ over zijn 'poli- raast Ter hoogte van Miening 12 tiek geladen portefeuille' was hij tot en met 14 komen obstakels om gisteravond gewoon voorzitter van de verkeerssnelheid te remmen, de commissie openbare werken) Dit gebeurt met name met het oog beloofde met grote buur Leiden te op het vrachtverkeer dat enorme gaan praten over maatregelen te- trillingen aan de huizen op dit deel gen .het sluipverkeer. Dit is nodig van de Miening veroorzaakt Deze omdat de Vrouwen weg sinds 1966 huizen 'drijven' op het water zodat bij de Sleutelstad hoort, de trillingen van het zware verkeer Ook vanmorgen was het weer dubbel zo hard aankomen. raak op het sluiptréyect tussen Zoe- F. de Graaff (Progressief Zoeter- terwoude en Leiden. Tientallen woude) vroeg gisteravond in de wagens reden in aaneengesloten raadscommissie voor openbare formatie over de Vrouwenweg. De werken om meer maatregelen te- omleidingsweg rond Zoeterwoude gen het sluipverkeer. De progres- stond vanmorgen rond half negen sieven willen de route Miening- vol met auto's tot aan de aanslui- Vrouwenweg afsluiten voor door- ting met de oude Stompwijkse- gaand verkeer. Alleen het open- weg. Helaas is dat geen baar vervoer en 'bestemmingsver- meer. keer' zou volgens PZ de huidige sluiproute mogen nemen. C. Stra- ver: "Een verbod kan makkelijk want die weg hoéft de functie van Kinderen Twee raadsleden van PZ, Straver en De Graaff, vroegen of er spelen de kinderen op het terrein konden komen. Volgens Houdijk kan dit niet "omdat er een goed hek om het terrein staat". Hij wees erop dat een gedeeltelijk verdwenen stuk hek door Vos was vervangen. Een nadere inspectie (vannacht) toonde echter dat Houdijk een rui me opvatting heeft van het begrip 'goed'. Met name de toegangshek ken zijn zodanig verbogen dat een volwassene met gemak door het ontstane gat stapt. Maar Houdijk herhaalde gisteravond: "De afzet ting is intact". Onlangs lekte een tot dan toe vertrouwelijk onderzoeksrapport uit. Hierin stond onder meer dat benzeen, tolueen, xyleen en andere gevaarlijke stoffen die Vos verhan delde, in hoge concentraties (tot tienduizend keer de 'normale' hoe veelheid) in de bodem waren ge constateerd. Bovendien zitten deze stoffen in het water dat bij Vos uit de kraan stroomt. Toen het waterleidingbe drijf De Rijnstreek klachten ont ving van personeelsleden over de smaak van het water, is een onder zoek ingesteld. De uitslag van dit onderzoek was voor De Rijnstreek aanleiding om met onmiddelijke ingang het water af te sluiten. ZOETERWOUDE - "Een griezige structuur, gassig en branderig van smaak, nesterig van doorsnede en niet goed gerecht". Waarover spra ken zij? In het Zoeterwoudse zalencen trum Don Bosco werd gistermid dag op bovenstaande wijze over echte boerenkaas gesproken titssen de keurmeesters Maria Schmeets- Goselink en Arie Kranenburg. Heel serieus werd er geproefd met een glas water bij de hand om de smaak te neutraliseren. Eerst wordt het uiterlijk van de kaas bekeken. Dan gaat de boor in de kaas. Het staafje kaas dat eruit komt, wordt geproefd, bekeken en er wordt aan geroken. Dan beoor delen de keurders de structuur. Vervolgens gaat de kaas in tweeën en wordt de doorsnede bekeken. Achtendertig keer werd dit ritu eel herhaald. De meeste Zoeter woudse kaasboeren deden gisteren mee aan de kaasdag. Penning meester en secretaris van de kaas dagcommissie, Hein Versteegen uit de Weipoort, haalt 's morgens bij el ke deelnemende boer een jonge en een belegen kaas op. Gedurende de keuring is het rus tig in Don Bosco. Af en toe komt een boer kijken omdat hij zijn nieuws gierigheid niet meer kan bedwin gen. Zo kwam ook Jan Versteegen uit de Weipoort met zijn dochter de markt kijken. Het is de eerste keer dat hij het befaa. i de keuring meedoet want hij is "Die kerels slaan veel te hard", zegt krijgt elke kads die meer dan 86 punten scoort. De kwaliteit van de kaas was gis teren beter dan in voorgaande ja ren. "Dat moet ook, want de fa briekskaai wordt steeds beter", zegt keurmeester Arie Kranenburg. Het maken van kaas is een zeer precies en arbeidsintensief karwei. Mevrouw Versteegen bijvoorbeeld begint zeven dagen per week 's morgens om vijf uur al 'te kazen'. "Je heb er een dagtaak aan, is 't niet vrouw", zegt Hein Versteegen. Vaak zijn het de vrouwen di&op de boerderij voor de kaasmakerij zor gen. Het zijn de mannen die naar Bodegraven gaan om het befaamde handjeklap te doen. nog maar net begonnen als 'zelfka- prijswinnares mevrouw Van Veen zer uit de Weipoort wanneer haar m wordt gevraagd waarom zij niet Versteegen loopt bijkans rood naar 'de mart' gaat. aan als keurmeesteres Maria hem uitgebreid complimenteert met de voortreffelijke kwaliteit van zijn Leidse Kaas. De kazen van Verstee gen worden tweede en derde in de ze categorie. Ze krijgen genoeg punten om het predikaat 'Eerste Soort' te verwerven. Deze titel Jonge Goudse Kaas: Wim van Veen (Weipoort), 98 pt. Goudse Belegen Kaas: Wim van Veen( Weipoort), 94 pt. Leidse Kaas: Jan van Leeuwen (Noord Aa), 97 pt. Geitenkaas: Wim van Rijn (Geerweg), 94 pt. DINSDAG Gulden Vlies - Breestraat, Werkgroep Hogewoerd, 20 uur. Taffeh-zaal - Papengracht, lezing drs. G.P.F. van den Boorn 'Aardewerk uit het Opde Nabije Oosten', 20 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat, film 'Los Santos Inocentes' van Mario Ca mus, 20 en 22.15 uur. Lak-cinema - Cleverinaplaats, twee films van Ferreri, 'Chiedo Asilo', 20 uur, 'Tales of ordinary madness', 22 uur. K&O-gebouw - Oude Vest, film 'Noven- cento' van Bertolucci, 20.15 uur. Boerhaavelaan 10 - Tesselschade-Ar- beid Adelt houdt verkoopdag, tot 21 Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, Nederlandse les voor biten- landse jongeren, 19-20.30 uur, aanslui tend soos, muziek of film. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café- avond, 21-1 uur. NVSH infocentrum - Rapenburg 48, tel. 149987, geopend op werkdagen van 14- 16 uur, di ook van 20-21 uur. Voorschoten Lindehoeve - Burg. v.d. Haaplein, strip café, 21.15-1 uur. Warmond Gemeentehuis - raadscommissie ruim telijke ordening, 20 uur. Wassenaar Gemeentehuis - rechtskundige raads- commisie, 19.30 uur. WOENSDAG Lelden Gulden Vlies - raadscommissies ruimte lijke ordening, volkshuisvesting, finan ciën, economische zaken en onderwijs, 20 uur. Clubhuis In de vrolijcke Arke - Pieters- kerkchoorsteeg 15, spreekuur Leids Werklozen Komitee, 10-11.30 uur. Leids'Volkshuis - Vrouwenwerk draait film 'Ik wil dat het voor mijn dochter en kleindochter beter wordt', 10 uur. K&O-gebouw - Oude Vest 45, kinder filmmiddag, 14.30 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, cursus stijldansen, soos en sport, 15-17 uur. Voorschoten Lindehoeve - Biifg. v.d. Haarplein, kin dermiddag, 13.30-15 uur. ZOETERWOUDE - Verkeer in het Blankaartpark in Zoeterwoude mag in de toekomst niet harder rij den dan dertig kilometer per uur. Gebleken is dat het verkeer op het brede rechte eind van de Blan- kaartweg veel te hard rijdt. Dit le vert een erg gevaarlijke situatie op voor de kinderen in de buurt en de bewoners van Swetterhage. Het CDA-commissielid Belt twijfelde gisteravond in de commissie open bare werken aan de hoge kosten (twintigduizend gulden) van de maatregelen. Bovendien merkte hij op dat het vooral het personeel van Swetterhage is dat hard rijdt over deze weg. Twee obstakels van betonnen elementen zullen op de racebaan (Blankaartweg) ter hoogte van de T-kruisingen met de Hoogstraat en de Krepelstraat het tempo van het gemotoriseerd verkeer moeten te rugbrengen. Behalve deze maatregel komt er ook een verkeersdrempel aan het begin van de Hoogstraat, bij de aansluiting met de Zwetkade. DEN HAAG, WASSENAAR De Wassenaarse mevrouw Hen driks heeft haar buurman aan de Papeweg in kort geding voor de president van de Haag se rechtbank gedaagd om van deze gedaan te krygen dat buurman Van Santen zijn land bouwmachines niet zodanig stalt dat zij haar uitzicht op de Horsten verliest. Gisteren liet zij president R. R. Portheine weten tevens last te hebben van het lawaai dat afkomstig is van de kantine van manege houder Van Santen. Die lawaai overlast duurt soms wel tot in de vroege morgen, zo lichtte zij toe. Volgens Hendriks heeft Van Santen ook illegaal gebouwd op zijn van het koninklijk huis gepacht grondstuk en zij is nu met een advocaat van de ko ninklijke familie aan het onder handelen over de vraag of Van Santen nu wel of niet het op stalrecht schendt. De manege houder/agrariër ontkende over last te veroorzaken. Hij zei dat een goede boer bij tijd naar bed moet en dus kon van geluid soverlast 's nachts volgens hem al helemaal geen Sprake zijn. Zijn advocaat liet weten dat in middels een hinderwetvergun ning voor de activiteiten van zijn cliént bij de gemeente is aangevraagd en hij verwachtte dat die begin volgend jaar zal worden verleend. Er was volgens hem boven dien een begin gemaakt met het aanplanten van groen zoals eerder al was overeengekomen om de gewraakte parkeerplaats aan het zicht te onttrekken. In een op voorstel van mr. Por theine gevoerd bemiddelings gesprek bleek echter dat die groenvoorziening ook geen op lossing biedt voor de proble men die tussen de buren zijn gerezen. Mr. Portheine doet 13 no vember uitspraak in het ge schil. De enige boerderij die de Warmondse Zwanburgerpolder rijk is heet, hoe toepasselijk, 'De Eenzaamheid'. Als de pontverbinding er komt zal het er wellicht wat minder eenzaam worden. (archieffoto) WASSENAAR - Het pretpark Duinrell aan de Wassenaarse Storm van 's Gravenzandeweg rnag alleen nog "in uitzonderings gevallen' het marktterrein aan de Berkheistraat als uitwijk-parkeer- plaats gebruiken. Dat verklaarde de Wassenaarse commissaris van politie, Van der Wolk, gisteravond in een vergadering van de raads commissie algemene zaken. De discussie over de overlast, die de grote bezoekersstroom afgelopen zomer hebben veroorzaakt, laaide daar weer op. Oorzaak van het probleem zou voornamelijk liggen in het tekort aan parkeerplaatsen op het eigen terrein van Duinrell. Verschillende keren heeft de gemeente de direc tie van het pretpark gevraagd hier voor een oplossing te vinden. Deze winter zou Duinrell daar ook naar gaan zoeken. Het overschot aan auto's werd tot nu toe gedirigeerd naar het ker misterrein aan de Dr. Mansveltka- de en naar de marktplaats. Dat le verde echter extra kosten op voor de gemeente. Bovendien is het vol gens Wassenaar gevaarlijk. De situatie heeft inmiddels ge leid tot het instellen van een spe ciale werkgroep, die het overleg - tussen gemeente en directie regelt. Gisteravond bleek in de commis sievergadering dat men tot een compromis is gekomen: uitwijken is voortaan alleen toegestaan in 'uitzonderlijke situaties' zoals het 100-jarig jubileum van het pret park, zo meldde een ambtenaar. Alleen PvdA-raadslid Goulooze bleek niet gerustgesteld door die woorden. "Het betekent toch niet dat de directie gewoon op het marktterrein kan rekenen, wel?", vroeg hij zich af. Volgens Goulooze is het van belang druk op de ketel te houden "opdat Duinrell daad werkelijk voor een eigen oplossing zorgt". WARMOND - De gemeente War mond heeft subsidie aangevraagd bij de provincie voor een pontver binding tussen de Zijldijk en boer derij van Van Schie, het enige huis in de Zwanburgerpolder. Langer wachten zou de nekslag kunnen betekenen voor de agrariër op het 'polder-eiland'. Hij kan zijn bedrijf namelijk niet moderniseren zolang zijn boerderij niet bereikbaar is voor vrachtwagens met melktanks en veevoer, aldus de gemeente, die lange tijd heeft gewacht met de plannen. Ze ging er altijd vanuit dat de agrariërs C. van Rijn en Heems kerk vanuit de Dorpsstraat met boerderij en al zouden verhuizen naar de negentig hectare grote Zwanburgerpolder, waar zy grote stukken grond bezitten. Toen boeren als Heemskerk eind jaren zestig hun Zwanburgse grond verkochten om het licht op groen te zetten voor de aanleg van 't Joppe en de vier eilanden Kou- denhoorn, Zwanburgerpolder, de Strengen en Tengnagel, kregen ze namelijk de belofte dat het reste rende agrarische deel van de Zwanburgerpolder beter bereik baar zou worden gemaakt. Toen deze belofte werd gedaan, dacht de gemeente op Kouden- hoorn enkele honderden woningen te kunnen bouwen. Toen de Kroon hier een stokje voor stak, daalde het enthousiasme zienderogen voor een verbinding tussen de vas te wal en de eilanden. Toch werd nog jaren gepraat over verschillen de soorten bruggen en pontjes over de Leede, totdat enkele jaren gele- Winterponten Weliswaar zou ook dit pontje nog altijd 1,1 miljoen gulden kosten. Maar B en W gingen er altijd van uit dat de drie boeren zouden mee betalen aan het pontje. De bestuur ders hebben inmiddels ingezien dat daar niet meer op hoeft te wor den gerekend. Boer Heemskerk heeft definitief'nee' gezegd en Van Rijn heeft inmiddels laten weten een verhuizing financieel niet ver antwoord te vinden. Bovendien voeren zij aan dat ze gewoon niet weten waar ze hun boerderij kunnen neerzetten. Om een levensvatbare boerderij op po ten te zetten, moet de grond name lijk worden herverkaveld. De vijf kleine boeren die grond hebben op het 'Zwanburger-eiland' zouden hier afstand van moeten doen. Dit is echter geen gemakkelijke zaak voor deze agrariërs. Ook zijn de boeren verre van en thousiast over de pont. Van Rijn: "Hoe moet dat nou in de winter? Dan kunnen we toch helemaal niet meer weg?". Bovendien ligt de Zijldijk nogal ver van het dorp, klaagt hij. Wat de Zwanburger-familie Van Schie van het pontje vindt, wordt niet erg duidelijk. "Het ligt er hele maal aan wat er komt", zegt me vrouw Van Schie, zonder dat ver der te willen toelichten. Ze blijkt overigens niet te weten dat de ge meente subsidie heeft aange vraagd. Overleg is er niet geweest, zegt ze. Over het eventueel meebe talen aan het pontje laat ze zich dan ook"niet uit. Volgens gemeentesecretaris Zoetemelk is ook nog niet bekend hoeveel Van Schie moet betalen. Zo zijn de kosten van een pontje nog niet bekend. Bovendien is on duidelijkheid over de hoogte van de verschillende subsidies. De pro vincie zal pas over drie vier maanden uitsluitsel geven over de subsidie. Ze zal hierbij eerst goed kijken naar de technische haal baarheid, het eventuele exploita tietekort van de pont en de hou ding van de gemeente Warmond. Deze moét een deel van de subsi die betalen, zo eist de provincie. Dit betekent dat de gemeente raad zich nog over de subsidiëring van het pontje moet buigen. Welis waar heeft de gemeenteraad in 1982 een pontverbinding op het lijstje met belangrijke punten ge zet, het zogeheten actieprogram ma. Maar bij het punt 'pontje' staat geen bedrag. LEIDERDORP In een woning aan de Fluitekruidzoom in Leider dorp is giateravond rond elf uur in gebroken. De dader(s) kwamen binnen via de tuindeur van de wo ning. Er wordt een geldbedrag ont vreemd. Niet bekend is hoe groot dat bedrag is. LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan: Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 2311 BG LEIDEN Geen krant ontvangen: tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorgmg na 19 30 uur); Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is niet toegestaan. n maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging. Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV Directie: G Koopman Adj dirN. Qüakernaat Hoofdredacteur Drs.J W E Metselaar Adj Hoofdredacteur. Commentaren W F J. Wirtz en A. A. van Brussel J. Kroon (stad) B W T. Jungmann (plv) H. I. J Veldhuizen (regio) P J de Tombe (sport) A van Kaam (plv) W. C. H Schrama (feature) M. Hoenson-de Graaff (regio Leiden) P C Rosier (radio, televisie, kunst) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen Bonn, Brussel, Londen. Parijs. Washington, Cairi Rome, Madrid, Mexico en Wenen

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2